Szlak Zion Narrows- opis wyprawy.

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Rzeka Virgin River płynąca przez Park Narodowy Zion przez tysiące lat rzeźbiła w czerwonych skałach piaskowca stanu Utah jeden z najbardziej spektakularnych i zapierających dech w piersiach szlaków turystyczny w całej Ameryce. The Zion Narrows.

Trudno jest opisać słowami niezwykłe piękno i niepowtarzalny charakter tego miejsca. Wąski kanion, otoczonym wysokimi na 455 metrów monolitami skalnymi, wiszące ogrody, wodospady, olbrzymie głazy skalne, piaszczyste plaże, niesamowite formacje wyżłobione w skałach przez płynącą rzekę.
Wszystko to spotkamy podczas wędrówki przez Zion Narrows. To właśnie miejsce zostało uznane przez magazyn National Geographics numerem 5 na liście najpiękniejszych szlaków turystycznych w USA.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zion National Park – co warto zobaczyć w Parku Zion

Park Narodowy Zion wzywa!

Pobudka koniecznie o godzinie 7 rano. Szybkie śniadanie. Raz jeszcze sprawdzamy ekwipunek przed wyjściem z motelu. Plecaki z suchym prowiantem, buty, specjalne neoprenowe skarpety oraz nieprzemakalne spodnie. Wszystko wydaje się być w jak najlepszym porządku. Prognoza pogody na dzień dzisiejszy jest wyśmienita, brak zachmurzenia, temperatura powietrza 20 stopni Celsjusza. W samym Parku Narodowym Zion jest zwykle jeszcze cieplej, jednak dla nas, planujących przemierzyć wąskie gardziele kanionu szlakiem prowadzącym korytem górskiej, lodowatej rzeki temperatura wydaje się być idealna.

Według informacji, jakie otrzymaliśmy od Park Rangers, temperatura wody na szlaku Zion Narrows nie przekracza 10°C. Temperatura powietrza w wąskich gardzielach Narrows to około 14°C. Nie jest źle. Na wszelki wypadek każdy z nas niesie mały termos z gorącą herbatą zakrapianą rumem. Domowe sposoby pomagające zapobiegać przeziębieniom sprawdzają się wyśmienicie, nawet tutaj w parkach narodowych USA.

Park Zion oferuje darmową komunikację – skorzystajcie z niej!

Darmowy ekologiczny autobus, który wyruszył spod Zion Visitor Center pomimo wczesnej pory jest już gęsto upakowany turystami. Od razu poznajemy, którzy z nich wyruszają dziś na podbój Narrows. Wodoodporne buty i spodnie to podstawowy ekwipunek obowiązujący na szlaku. Niektórzy z nich wyruszą tak jak my najkrótszym, sześciomilionowym szlakiem prowadzącym do Big Springs. Jest również z nami spora grupa, która wyrusza na całodzienną, 16-milową wyprawę. Ubrani w wodoodporne kombinezony będą musieli stawić czoła licznym zalanym wodą gardzielom, które trzeba będzie niejednokrotnie pokonać wpław.

Przejście całego Zion Narrows to wyprawa dla prawdziwych twardzieli.
Zimno, mokro ale za to bezcenne wrażenia!

park-narodowy-zion-autobus
Ekologiczny -turystyczny autobus w Parku Narodowym Zion

Temple of Sinawava to ostatni przystanek autobusowy w parku. Stąd czeka nas jeszcze około 15 minut marszu łatwą, malowniczą trasą wzdłuż rzeki Virgin River. Podziwiamy otaczające nas widoki. Zieleń jest niesamowita! Soczyste, bujne drzewa i krzewy porastają każdy skrawek urodzajnej ziemi. Ptaki i wszechobecne wiewiórki czekają z niecierpliwością na choćby okruszek ciastka od licznych turystów. Musimy pamiętać, iż dokarmianie zwierząt we wszystkich Parkach Narodowych w USA jest zabronione i grozi mandatem w wysokości $100.

park-narodowy-zion-narrows-przewodnik-po-usa-szlak
Szlak prowadzący wzdłuż Virgin River wiedzie wprost do Zion Narrows.

Po chwili szlak kończy się małą polanką, na której do wyprawy szykuje się grupa kilkunastu osób. Niektórzy stojąc po kostki w wodzie głośno wyrażają swoją opinie na temat jej temperatury.

Zwróciliśmy uwagę na młode małżeństwo kompletnie nie przygotowane do wyjścia na szlak. Oboje w sportowych adidasach i krótkich spodenkach ściskają w dłoniach grube kije służące do sprawdzania poziomu wody. Coś mi się wydaje, że tak wyposażeni nie dotrą zbyt daleko.

Większość tak słabo wyposażonych turystów poddaje się po pierwszych dwóch milach wyprawy. Jeśli nie dysponujecie odpowiednim ubiorem, warto jednak zaryzykować i wybrać się choćby na tak krótka, dwu-milową wyprawę korytem rzeki. Nie zobaczycie wprawdzie najbardziej spektakularnych miejsc, jednak możemy wam zagwarantować iż poczujecie niesamowity klimat Zion Narrows.

Negatywnym skutkiem może jedynie okazać się przeziębienie lub zwichnięte kostki dla tych którzy będą próbować pokonać rzekę w zwykłych adidasach lub w….. klapkach.

Jeśli nie masz wprawy w chodzeniu po nierównej, pełnej kamieni powierzchni – rekomenduję buty “za kostkę”. W pozostałych przypadkach wystarczą zwykłe buty do trekkingu. Ważne jednak aby miały grubą, dobrze przyczepną podeszwę.

Buty na szlak po rzece - Park Zion
Buty w których zdobyłem Zion Narrows
park-narodowy-zion-rzeka
Próba wody przed wejściem do Narrows.

Zion Narrows! Czas wyruszać na szlak!

Powoli schodzimy do szybko płynącej, usianej kamieniami rzeki. Pierwsze wrażenie – nie jest tak źle. W butach nadal sucho, trochę trzeba się przyzwyczaić do chodzenia po kamienistym dnie, ale kijki, które mamy ze sobą, pomagają utrzymywać równowagę.

Przed nami majestatyczne czerwone skały wyglądają niczym wrota prowadzące wprost do Zion Narrows. Ruszamy!

park-narodowy-zion-narrows-przewodnik-po-usa1
Wejście do głębszych części szlaku wygląda imponująco.

Dookoła nas zaczęły wyrastać potężne ściany skalne. Przesuwamy się powoli wciąż niepewnie stąpając po wyślizganych przez nurt rzeki kamieniach. Teraz można było odczuć, jaką temperaturę ma woda.

Nadal, dzięki nieprzemakalnym butom i skarpetom mieliśmy suche stopy, jednak wyraźnie czuliśmy chłód. Na pewno nieciekawie jest brodzić w lodowatej wodzie w zwykłym sportowym obuwiu.
Aktualizacja: Moja kolejna wyprawa do Zion Narrows w zwykłych sportowych butach okazała się nie tak tragiczna.

Co pewien czas rzeka zakręcała ostro odsłaniając przed nami kolejne niesamowite widoki. Gigantyczne, znikające w górze czerwone skały fantastycznie oświetlone przez sierpniowe ciepłe słońce zdawały się płonąć czerwienią. Niesamowite kształty, nieziemskie formacje. Rzeźbione przez tysiące lat w skałach dzieła matki natury zachwycały na każdym kroku. Idealnie wypolerowane i wygładzone ściany kanionu zmieniały swe kolory ukazując poszczególne fazy tworzenia się tego fantastycznego miejsca. Pięknie!

Pierwsze pół godziny brodzenia w lodowatej wodzie Zion Narrows mamy za sobą. Jest bosko! Powoli docieramy do północnego końca szlaku zwanego Riverside Walk. Za tym punktem zaczyna być naprawdę wąsko. Ściany kanionu zbliżają się do siebie na odległość 8 metrów. Niesamowite. Gdy spojrzy się w górę tylko gdzieniegdzie można zobaczyć przebłysk błękitnego nieba. Dookoła nas skały, pod stopami woda.

Docieramy do miejsca gdzie rzeka Virgin River zatacza szeroki łuk. Na jednym z jej kamienistych brzegów wyrosło kilka drzew, tylko dzięki temu, iż nad naszymi głowami otwarło się sklepienie skalne wpuszczając w tym miejscu do kanionu dużą ilość światła. Zielone drzewa na tle groźnych czerwono-czarnych monolitów, idealny obiekt do fotografii.

park-narodowy-zion-narrows-przewodnik-po-usa4park-narodowy-zion-narrows-przewodnik-po-usa7Wędrujemy dalej, zupełnie nie odczuwamy zmęczenia, może dlatego, iż zatrzymujemy się praktycznie co 100 metrów, aby zrobić kolejną serię zdjęć.

Szlak Zion Narrows to wręcz idealne miejsce dla miłośników fotografii.

Kolory wprost niesamowite, głębokie kontrasty, fantastyczne (aczkolwiek trudne do ustawienia) światło i przepiękne widoki. Zdecydowanie polecam zabrać na wyprawę szerokokątny obiektyw (co najmniej 18 mm) by móc uchwycić ogrom i potęgę tego miejsca.

Kolejny z punktów, w którym ściany kanionu rozstępują się otwierając swe sklepienie  wpadającemu przez nie słońcu. To “Mystery Falls” – bardzo ciekawe strumienie górskiej wody spływające leniwie po skałach wprost do Virgin River. Nie niosą one dużej ilości wody, lecz malują na pochyłej powierzchni skały kolorowe smugi, które błyszczą w promieniach słońca.
Rzeka przed nami zaczyna robić się coraz głębsza. Do tej pory brodziliśmy po łydki w wodzie (natrafiliśmy nawet na kilka “suchych” odcinków, które pokonaliśmy dosyć szybko). Wygląda na to, iż teraz przyjdzie nam stawić czoła pierwszej poważnej przeprawie.

Powoli przesuwamy się do przodu uderzając kijem w dno rzeki. Coraz głębiej. Woda sięga już prawie za kolana. Zostało nam jakieś pięć metrów, aby wydostać się na kamienisty brzeg po drugiej stronie jeziorka.

Dzień wcześniej rozmawialiśmy z Park Rangers, którzy mówili, że ostatnio nie było żadnych poważniejszych opadów deszczu, aby podniósł się poziom wody na tym odcinku szlaku. Przekonamy się o tym za chwilę… woda już sięga prawie do pasa, ale na szczęście do brzegu coraz bliżej. 2 metry, metr i… znów jesteśmy na “suchym lądzie”. Dwumetrowe kije, które służą nam do badania dna rzeki naprawdę się przydają.

Docieramy do ostatniego punktu naszej wyprawy: Przed nami odcinek szlaku Zion Narrows o nazwie Wall Street. Tutaj znajdują się najwyższe, najpotężniejsze i najbardziej wąskie przejścia pomiędzy skałami.

Wrażenie niesamowite. Turyści, którzy znajdują się przed nami wyglądają niczym miniaturowe figurki na tle ogromnych czerwonych ścian kanionu.

To właśnie w tym punkcie powstają najbardziej znane i najbardziej spektakularne fotografie Zion Narrows. Światło jest zjawiskowe.
Zbliża się południe więc słońce znajduje się w swym najwyższym położeniu doskonale oświetlając otaczające nas skały. Trudno jest słowami opisać coś takiego, niech więc załączone fotografie oddadzą piękno Zion Narrows.

Zion Narrows ….prawie zaliczony.

Czas wracać. Dalsza część szlaku prowadzi w górę rzeki przez równie piękne, jednakże trudne technicznie przejścia i przeprawy. Należy przygotować się na przepłynięcie wpław kliku odcinków, w których woda Virgin River jest już naprawdę głęboka.

W miejscu zwanym “Big Springs” znajduje się niewielkie obozowisko przeznaczone dla osób które wyprawę szlakiem Zion Narrows zaplanowały na dwa dni. Można tam rozbić namiot, rozpalić ognisko i ogrzać się przy gorącej herbacie. Z opowiadań dowiedzieliśmy się iż organizowane są również nocne, grupowe wyprawy z pochodniami wzdłuż Narrows. Podobno jest to niesamowite przeżycie nieporównywalne do niczego innego na świecie.

Być może wkrótce znów wyruszymy na szlak, poświecimy cały dzień  i pokonamy cały 16-milowy odcinek przepięknego Zion Narrows. Na razie czeka nas droga powrotna prowadząca w dół Virgin River. Pomimo, że przed chwilą przemierzyliśmy ten szlak, na pewno droga powrotna dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

Zion Narrows to bezapelacyjnie najpiękniejszych szlaków turystycznych w USA.

park-narodowy-zion-narrows-przewodnik-po-usa9

Kilka przydatnych informacji:
Trasa szlaku począwszy od Temple of Sinawava do Wall Street to dystans około 4 mil (w jedną stronę). Czas potrzebny na przejście tego odcinka to około 6-7 godzin (w obie strony).

Szlak jest stosunkowo mało uczęszczany w godzinach porannych. We wczesnych godzinach południowych i popołudniami można się spodziewać dużej ilości turystów. Większość z nich dociera jednak do punktu zwanego “Narrows Alcove” (lub niewiele dalej)

Przed wyruszeniem na szlak należy dowiedzieć się jak wysoki jest poziom wody w rzece. W czasie nawet do kilkunastu godzin po obfitych opadach deszczu poziom wody praktycznie uniemożliwia swobodne poruszanie się korytem rzeki. Informacje na temat warunków panujących na szlaku można uzyskać w Zion Park Visitors Center.

Skrócone informacje o szlaku Zion Narrows znajdziecie również TUTAJ

Szlak Zion Narrows -poziom-wody
Graficzne przedstawienie poziomu wody w rzece. Źródło National Park Service

Jeśli nie posiadacie odpowiedniego obuwia oraz wodoodpornych spodni, skarpet itp. cały ekwipunek można wypożyczyć bezpośrednio w Parku w specjalnie oznaczonych punktach. Cena zestawu, w skład którego wchodzą wodoodporne buty, skarpety, mapa oraz kijek kosztuje $32 na dobę. Zestaw taki nazywa się Warm Water Package. 

Możliwe jest również wyjście na szlak Zion Narrows bez specjalistycznego obuwia. Ważne aby buty w których będziecie przemierzać rzekę miały dobrze przyczepne podeszwy. Obuwie z “płaskimi” podeszwami jest zupełnie nieprzydatne i znacznie utrudnia  poruszanie się po śliskim, kamienistym dnie rzeki.

Średnia temperatura wody w Virgin River w miesiącach letnich nie przekracza 10°C.

Mapa z lokalizacją Zion Narrows.
zion-narrows-mapa

Film Video z mojej wyprawy do Zion Narrows

Zobacz również pozostałe szlaki w Zion National Park:
SZLAK ANGELS LANDING
– ZION NATIONAL PARK – zwiedzanie

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
26 komentarze
 1. Zion w Utah jest niesamowitym miejscem!

  Pare dni temu wrocilem z wycieczki dookola USA i Zion byl jednym z celow podrozy i musze przyznac, ze jednym z najpiekniejszych miejsc jakie widzialem na tej wyprawie. W ogole caly stan Utah jest swietny. Bryce Canyon, Zion, Canyon Lands, Arches to tylko niektore z miejsc jakie trzeba zobaczyc bedac w tym stanie. Mi sie udalo zobaczyc je wszystkie.
  Innym stanem jaki koniecznie trzeba odwiedzic jest Oregon. Crater Lake jest warty obejrzenia ale i caly stan w ogole ze swoimi pieknymi lasami tez.

  USA to piekny kraj i jak macie okazje jechac zobaczyc cokolwiek, to nie ma sie co zastanawiac…

  Pozdrawiam

 2. Zainspirowany opisem przemeblowałem plam wakacji i przed samy powrotem do Polski wybrałem się z żoną do Zion. O ile sam Zion Park po Yosemite nie zrobił na nas wrażenia to wyprawa szlakiem w górę rzeki wręcz zachwyciła 🙂 Niezapomniane widoki ! Niemniej ważna informacja dla Pań. Pomimo, że mieliśmy Warm Water Package, po godzinie marszu moja druga połowa wywiesiła biała flagę. Koniecznie trzeba spróbować !

 3. W stanie Utah najpiękniejsze dla mnie były dwa parki – pierwsze miejsce zajmuje Bryce Canyon, a drugie właśnie Zion Park. Przejście szlakiem The Narrows po prostu to pozycja obowiązkowa dla wszystkich lubiących nowe doświadczenia 🙂

 4. Mam pytanie czy “Czas potrzebny na przejście to około 6 godzin.” odnosi się do całości wyprawy, czy też tylko w jedną stronę? Pozdrawiam!

 5. @grape
  6 godzin to tzw. “Round Trip”, czyli czas liczony na dojście i powrót. Sądzę, że trasę, którą się wybrałem można spokojnie pokonać w około 4.5-5 godzin. Ja postanowiłem się jednak nie spieszyć…
  Czas przejścia również zależy od poziomu wody. Odradzam wyprawę wczesną wiosną. Topiące się śniegi podwyższają jej poziom i rzeka staje się naprawdę niebezpieczna. Tak czy inaczej szlak, gdy tylko woda się podniesie Zion Narrows jest zamykany.

  Od Lipca, do września moim zdaniem to najlepsze miesiące na wyprawę do Zion Narrows (nawet woda jest nieco cieplejsza – hehe)

  Proszę pamiętać o naprawdę dobrych butach. Koniecznie muszą sięgać za kostkę, aby chronić nogę przed zwichnięciem i urazami. Ciężko chodzi się po dnie kamienistej rzeki.
  Jeśli będziecie pożyczać sprzęt na miejscu, wybierzcie buty Water Shoes “Canyoneer” Idealnie trzymają się powierzchni mokrych kamieni!
  (tak wyglądają buciki – http://fiveten.com/products/footwear-detail/69-canyoneer)
  Tak na marginesie – firma Five Ten produkuje moim zdaniem najlepsze obuwie do hikingu.

  Koniecznie pożyczcie lub zabierzcie kijki przeznaczone do hikingu, pomagają utrzymywać równowagę i badać dno rzeki (podobnie działa długi, gruby kij).

  powodzenia !

 6. Witam
  Właśnie wróciłem z 3 tygodniowej wyprawy po parkach narodowych zachodnich stanów USA. Wrażenia niezapomniane a plan przygotowany między innymi dzięki interameryka :-).
  Kilka uwag na gorąco:
  – Polecam zejscie do kanionu kolorado szlakiem South kaibab potem równolegle do rzeki Tonto trail i powrót Bright Angel trail. Jest to alternatywa kiedy nie mamy permitu na nocleg. Trasa przepiekna i pusta dzięki chyba lenistwu Amerykanów :-). Trasa wymagająca kondycji i w okresie letnim sporej ilości wody (3-4 litry na osobe). Wode można uzupełni na szlaku pod górkę na szlaku Bright Angel . Całośc to 8-10 godzin pieknej wedrówki. Dopiero wtedy poczujecie że byliście w kanionie kolorado.
  – Kanion Antylopy: sam w sobie piękny lecz ilośc ludzi i poganiajacy przewodnicy troche psuja ten piekny czas.
  – Moab : koniecznie wypożyczyc trzeba 4wd i pojezdzic po okolicznych trasach (shafer i inne)
  – Bryce: rewelacja
  – Zion : piekny choc wiecej spodziewałem sie po NARROW. Tak tak . Sceneria piekna ale jak ktoś był w Jordanii na podobnym szlaku Wadi Mujib to wie o czym mowa. Tam poza widokami naprawde podobnej klasy mamy do pokonania przelomy, wodospady, załomy, studnie itp co czyni fascynujące przezycie. Narrow to swietna wycieczka w upalny dzien ale emocji i adrenaliny mało.
  Angel Landing: rewelacja
  Sanfrancjisco: dosc europejskie miasto z amerykanskim klimatem, bardzo fajne 2 dni, choc sporo bezdomnych ale to chyba wszedzie w miastach w USA
  Los Angeles: słabo i niebezpiecznie po zmroku
  Yosemite: ładne widoki, fajne szlaki, kolorytu odejmuje zeszłoroczna katastrofa w postaci wielkich pozarów. Naprawde to widac wszedzie !! ale oczywiscie jechac warto i trzeba.
  Na nastepny rok zostawiam Yellowstone
  Pozdrawiam Adam

 7. kije zostawiają podrozni na poczatku szlaku. Bylem w lipcu i bylo kijaszkow sporo. Latem dobre adidasy wystarcza, wody max po kolana!!

 8. z 10 godzin by trzeba było na ten dłuższy szlak prawda? ściemnia się koło 20:30 więc wystartować by trzeba było 10:30 najpóźniej … Brać aparat na ten krótszy szlak? nie zamoczy się ? pisałeś że trzeba czasem trochę podpłynąć..

  • Pamiętaj że trzeba mieć pozwolenie na przejście całego szlaku. Pozostaje więc tylko krótsza część Zion Narrows.
   Aparat Ci się nie zamoczy. Mniej więcej 2h potrzeba aby dojść do naprawdę świetnych miejsc widokowych. Tam wszędzie max woda będzie powyżej kolan. Są oczywiście odnogi w kanionie (zobacz mój film na YouTube) gdzie trzeba przepłynąć. Jak będziesz się trzymał głównego szlaku/koryta to będzie ok.

 9. Heh właśnie miałem zamiar nie oglądać akurat tego filmiku żeby nie psuć sobie niespodzianki 😀 Dziękuję za odpowiedź:)

  • Czy chcesz przejść cały szlak Zion Narrows czy może tylko część dostępną dla turystów (bez zezwolenia). Jeśli całą..może być ryzyko wysokiego poziomu wody. Jeśli część dla turystów to możesz spokojnie próbować podejścia.
   Chodzi głównie o to, że część szlaku która jest ogólnodostępna jest bardzo łatwa technicznie a samo dojście do miejsca w którym zaczyna się szlak też jest super łatwe. Jeśli na miejscu okaże się, że poziom wody jest wysoki -możesz zrezygnować z wyjścia na szlak. “Stracisz” może w sumie godzinę (licząc dojazd i dojście). Zawsze też możesz zapytać w Visitor Center czy szlak Zion Narrows jest ok do przejścia.
   Jeśli jednak decydujesz się zrobyć cały szlak..(to około 10-13h trudnego hikingu) – to raczej wybrałbym terminy bliżej czerwca.

 10. Raczej chociażby ze względów czasowych ogranicze się do ogólnodostępnego, bo chciałbym Jeszce Angel landing w tym samym dniu zrobić 🙂

 11. Witam, super blog! 🙂
  Czy jeśli będąc w Zion chcę dojść do Wall Street to pierwsza połowa maja będzie ok? Jak wtedy z poziomem wody? Nie umiem pływać 😀 ile taka ‘wyprawa’ zajmie czasu? 🙂
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  • Wodna na pewno będzie super zimna, więc polecam już jakieś konkretne wodoodporne buty. Ciężko przewidzieć jaka będzie pogoda. Teoretycznie nie powinno być wczesną wiosną żadnych gwałtownych opadów deszczu. Występują przeważnie w pod koniec sierpnia. Ale jeśli będzie dużo śniegu który będzie szybko topniał…może być sporo wody. Na pewno zapytaj w Visitor Center przed wyruszeniem na szlak.

 12. witam, wybieram się do w te część Ameryki na początku Listopada. czy w tym terminie poruszanie po parkach jest bezpieczne – mam na myśli anomalie pogodowe? planujemy Zion, Bryce, Antelope…
  dzięki za poradę

  • Początek listopada to w Zion i Bryce chłodniejsze dni (około 15 C za dnia). Wieczorami temperatura może być nawet około zera. Dużym plusem jest brak turystów. Można swobodnie bez udziału tłumów oglądać park. Drzewa jesienne w Zion mają ładny kontrast z czerwonymi skałami. Zion może być zachmurzony.
   Bryce Canyon natomiast będzie chłodniejszy. Jest położony na 2700m. Będzie za to więcej słońca i również mało turystów na szlakach.
   W Antelope Canyon niestety nie będzie już ładnego słońca aby oświetlało wnętrze kanionu. Środek Antelope więc będzie już raczej szary. Kolorowe formacje oświetlone słońcem będzie można podziwiać tylko na samym sklepieniu – tam gdzie wpada najwięcej słońca.
   Anomalii pogodowych proszę raczej się nie spodziewać. Ogólnie będzie słonecznie, sucho i chłodno.

 13. Dzien dobry
  moje pytanie jest o pozwolenie… jak i gdzie je uzyskać? – ile kosztuje?
  nie mogłem doszukać się tej informacji – czy pozwolenie wykupuje się w Visitor Center – czy w inny sposób?
  dziękuje i pozdrawiam

  • Proszę pamiętać, że pozwolenie na hiking w Zion Narrows obowiązuje TYLKO osoby które chcą przejść cały szlak. Zajmuje to praktycznie cały dzień. Przejście rzeką tą najbardziej popularną częścią szlaku (czyli około 2h w górę rzeki) nie wymaga zezwolenia.
   O zezwolenie (Wilderness Permit) należy wystąpić max 3 miesiące przed planowaną datą hikingu. Rezerwaja online pod adresem:
   https://zionpermits.nps.gov/wilderness.cfm?TripTypeID=3
   – należy wybrać z menu “Virgin Narrows Dayuse Trail From Top)
   Jeśli w systemie online nie ma wolnych miejsc, można wystąpić o pozwolenie na losowanie które odbywa się na 7 lub 2 dni przed hikingiem (tzw Last Minute Drawing)
   Oraz ostatnia szansa – czyli pozwolenie na hiking (walk-in permit) na dzień przed wyprawą. Można uzyskać je już bezpośrednio w Visitor Center.

 14. Witaj . W ZION będziemy tylko jeden dzień . Co byś polecał , jaką trasę lub 2 aby zaliczyć w ten jeden dzień. Oczywiście nie będziemy się starać o zezwolenia.

  • Jeśli macie dobrą kondycje to koniecznie dwa szlaki: Angel’s Landing (jako pierwszy z samego rana) później Zion Narrows. Zajmie Wam to akurat pełny dzień z przerwą na kanapkę.

 15. Cześć, dzięki wielkie za życiowe podejście do opisu – można zgromadzić naprawdę wiele cennych informacji.
  Nie umiem sobie wyobrazić o co chodzi z tymi spodniami do narrows. Przecież woda się i tak pod nie dostanie? Pytanie trochę jak blondynki, ale nie jestem w stanie zrozumieć sensu wkladania ich. Co one dają?

  • Hej Ewa. Spodnie działają “prawie” jak kombinezon do nurkowania. Owszem dostaje się pod nie woda ale chronią organizm przed oddawaniem ciepła. To cały trik. A woda w Zion Narrows zimna…zimna. Pozdrawiam!

 16. Witam. Wyruszam z przyjaciółmi we wrześniu. Chcemy zrobić krótsza trasę. Ja mam 60+, reszta nieco młodsza . Czy dam radę? Nie mam takiego sprzętu do chodzenia po wodzie. Czy lepiej wypożyczyć buty, skarpety i kijki na miejscu, czy wziąć swoje buty trekkingowe za kostki i kupić w Polsce skarpety ?

  • Jestem pewien, że możecie zaplanować co najmniej godzinną wyprawę w górę strumienia w Zion Narrows. Kluczem do sukcesu tak naprawdę nie są buty czy skarpety ale porządny kij, który pomaga utrzymywać równowagę.
   Jeszcze lepiej gdybyście mieli Państwo dwa kijki – zdecydowanie ułatwi to spacer.
   Buty – wystarczą zwykłe trampki ALE muszą mieć dobrą, gruba podeszwę. Podeszwa nie może być również płaska…im więcej “ząbków” tym lepsza przyczepność. Do przebrania na powrót wystarczą klapki 🙂 Jak wyjdziecie z zimnej rzeki, proszę zdjąć mokre buty i założyć klapki.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Kanion Kolorado. Najlepsze Punkty Widokowe.

Który z punktów widokowych w Wielkim Kanionie Kolorado jest najlepszy? Który z nich wypełni Twoje serce podziwem i...

Zion National Park – praktyczny poradnik (2024)

Zion National Park (Park Narodowy Zion) znajduje się w ścisłej czołówce moich najpiękniejszych Parków Narodowych w USA. Od...

Arches National Park (Park Łuków Skalych) 2024

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Arches i jak praktycznie zaplanować zwiedzanie tego przepięknego miejsca w 2024. To...

Stud Horse Point . Przepiękne formacje Hoodoos (Arizona)

Arizona to wyjątkowe krajobrazy i wciąż jeszcze mało uczęszczane przez turystów przepiękne lokalizacje. Jedną z perełek tego stanu jest...