Co watro zobaczyć w Arches National Park (Park Łuków Skalych)

Park narodowy Łuków Skalnych w USA

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Arches i jak praktycznie zaplanować zwiedzanie tego przepięknego miejsca. To pytania na które znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule. Aby ułatwić odkrywanie parku umieściłem tutaj również mapkę atrakcji oraz przykładowy plan zwiedzania.

Park Łuków Skalnych (Arches National Park) odwiedziłem co najmniej osiem razy w trakcie moich podróży po USA. Wciąż jednak zaskakuje mnie swym specyficznym pięknem i genialnymi formacjami łuków skalnych powstałych z czerwonego piaskowca.

Arches National Park w stanie Utah to kraina cudnych krajobrazów, uroczych szlaków, pustynnej roślinności ale przede wszystkim przedziwnych, naturalnych łuków skalnych. Jest ich tutaj ponad dwa tysiące! To właśnie one przyciągają do Arches co roku tłumy turystów.

Park Łuków Skalnych

Aby odkryć i dotrzeć w najciekawsze rejony tego miejsca, należałoby to spędzić tutaj co najmniej tydzień. Wiele osób, które podróżują po USA i chcą zobaczyć jak najwięcej zapewne może pozwolić sobie tylko na krótką wizytę Arches National Park.
Jeśli więc na zwiedzanie Arches możecie przeznaczyć tylko kilkanaście godzin koniecznie przeczytajcie ten artykuł.
Znajdziecie tutaj listę najważniejsze miejsc, które powinniście zobaczyć w parku.

Jak skutecznie zwiedzać Arches National Park

  • Aby zobaczyć jak najwięcej należy zacząć zwiedzanie jak najwcześniej. To nie podlega dyskusji. W sezonie, który trwa od w Arches od maja do września proponuję przekroczyć bramę parku już o 8 rano.
  • Nie zapominaj, że Arches to tereny położone na skalistej pustyni! Bardzo mało roślinności, niewiele miejsc w których możesz schronić się przed palącym słońcem i temperatury dochodzące do 40C. Takie właśnie warunki panują w Arches w sezonie wakacyjnym
  • Podziel zwiedzanie parku na dwa etapy. Pierwszy – o poranku. Wówczas zaplanuj zwiedzanie najłatwiej dostępnych miejsca i szlaków. Drugi Etap to wczesne popołudnie. Wówczas dotrzesz do miejsc oddalonych od najpopularniejszych puktów, które są mniej zatłoczone.
  • Wschody i zachody słońca to najbardziej malownicze chwile w parku. Oświetlone łagodnymi promieniami słońca łuki i formacje skalne Arches National Park zdobią okładki magazynów podróży na całym świecie.
  • Zostań w Arches jak najdłużej. Gdy łuki skalne przykryje noc nad Waszymi głowami pojawi się, rozświetlone milionami gwiazd niebo. Noc w Arches to jedna z moich ulubionych chwil. Leżąc na rozgrzanych słońcem czerwonych skałach można godzinami wpatrywać się w sklepienie niebieskie.

Zanim jednak wyruszysz na szlaki wiedz o tym, że Park Narodowy Łuków Skalnych to bardzo przyjazne dla turystów miejsce. Większość punktów widokowych oraz atrakcji dostępna jest praktycznie z poziomu parkingu. Szlaki są bardzo dobrze utrzymane, krótkie i łatwe technicznie. Największym problemem z jakim się zapewne spotkacie będzie to …brak miejsc parkingowych.

Co warto zobaczyć w Arches National Park

Park Avenue.

Park Arches - łuki Skalne
Szlak Park Avenue z formacjami Wall Street

Park Avenue to jeden z pierwszych a zarazem najbardziej majestatyczny ze szlaków na jaki zapewne wyruszycie. To tutaj zadziwią Was swym pięknem gigantyczne, mające ponad 180 metrów wysokości bloki skalne. Wall Street (tak właśnie nazywają się te formacje) to jedna z głównych atrakcji w Arches.
Nie zatrzymujcie się więc na głównym parkingu, który jest jednocześnie punktem widokowym na Park Avenue. Zapraszam na krótki, niespełna 3 km (tam i z powrotem) szlak. Przejście przypomina spacer nowojorskimi alejkami, pośród drapaczy chmur. Tutaj jednak architektem jest matka natura.
Szlak Park Avenue to idealne wprowadzenie do tego co napotkacie nieco później w czasie zwiedzania innych monumentalnych formacji Arches National Park.

Balanced Rock

Park łuków skalnych - Balanced Rock
Formacja Balanced Rock (Balansująca Skała) to najłatwiejszy ze szlaków w Arches

Bardzo ciekawa i bardzo łatwo dostępna formacja skalna, która znajduje się tuż przy głównej drodze. Jeśli lubisz fotografować, Ballanced Rock będzie dla Ciebie idealnym miejscem do zdjęć. Oczywiście dookoła skały prowadzi krótki szlak który da Wam możliwość zrobienia fenomenalnych ujęć balansujące skały z różnej perspektywy.

The Windows

Park Łuków Skalnych Arches - the Windows
Dwa łuki skalne tworzą formację North i South Windows

Niecałe 10 minut jazdy samochodem i docieracie kolejnej atrakcji zwanej The Windows (North and South Window). To dwa gigantyczne łuki, które połączone formacją Nose Bridge tworzące wspólnie formację zwaną Okularami (The Spectacles). Aby dotrzeć do północnego i południowego łuku należy pokonać łatwy szlak mający niespełna 800 m.

Łuk Skalny w parku Arches
Łuk skalny: North Window

Najbardziej popularny wśród turystów jest północny łuk North Window. Ja zachęcam jednak do tego aby odwiedzić oba łuki. Zauważcie, jak tworzą naturalną ramkę do zdjęć z widokiem na przepiękne, oddalone o 130 km szczyty gór La Sal Mountains.

Double Arch

Double Arch - podwójny łuk w parku Arches National Park
Potężne łuki tworzą formację Double Arch

Tuż obok The Windows znajduje się potężna formacja dwóch połączonych łuków zwana Double Arch. Możecie dotrzeć tam w ciągu niespełna 15 minut dokładnie z tego samego parkingu na którym zostawiliście samochód odwiedzając The Windows. Doprowadzi Was tam szlak Double Arch Trail.
Aby poczuć całą moc tego miejsca koniecznie musicie znaleźć się dokładnie pośrodku tego gigantycznego sklepienia. To jeden z największych i zarazem najwyższy z łuków skalnych w całym parku. Jego otwarcie ma szerokość aż 43 metrów!

Łuki Skalne - Park
Widok na ukryty pośród skał Double Arch

Dodatkową atrakcją tego miejsca jest możliwość wspinania się na skały tworzące tą formację. Zachęcam – to niesamowite uczucie popatrzyć na krajobraz Parku Łuków Skalnych z tej perspektywy.
Jako ciekawostkę wspomnę, że w tym miejscu nagrywano scenę otwierającą film Indiana Jones i Ostatnia Krucjata.

Landscape Arch

Łuk Skalny Landscape Arch - Arches National Park
Przepiękny, delikatny i największy pod względem rozpiętości łuk na świecie

To największy na świecie pod względem rozpiętości naturalny łuk skalny.  Ta delikatna formacja znajduje się w północnej części Arches National Park zwanej Devil’s Garden. Rozpiętość tego gigantycznego dzieła natury to 90.8m wysokość 23,5m a w najcieńszym miejscu mierzy on zaledwie 1.8 metra.
Władze parku od lat poważnie zastanawiają się jak zabezpieczyć ten zagrożony zawaleniem pomnik przyrody. Najprawdopodobniej Landscape Arch może ulec zniszczeniu w ciągu najbliższych 10 lat. Warto więc wybrać się na bardzo ładny i łatwy technicznie szlak prowadzący do tego łuku. Kto wie jak długo przetrwa on w takiej formie.

Delicate Arch

Delicate Arch - Park Łuków Skalnych
Najpopularniejsza atrakcja w parku to bezsprzecznie Delicate Arch

Najlepszym zakończeniem dnia w Arches National Park będzie szlak prowadzący do jednej z najciekawszych formacji skalnych. Jest to Delicate Arch, łuk który stał się symbolem stanu Utah. Delicate Arch to ponad 65 metrowy łuk samotnie stojący na gigantycznej, wyrzeźbionej z piaskowca i zwietrzałej w procesach erozji skale.
Szlak jest łatwy technicznie aczkolwiek ostatnia jego część to spacer (około 30 metrów) wąską, wykutą w skale ścieżką. Osoby mające lęk wysokości mogą mieć delikatne problemy z pokonaniem tej części szlaku.

Zachód słońca nad Delicate Arch przyciąga każdego roku do Parku Narodowego tysiące miłośników fotografii więc na pewno będzie to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc.
Polecam więc pojawić się na parkingu gdzie zaczyna się szlak co najmniej trzy godziny przed zachodem słońca.

Zwiedzanie Arches z dziećmi

Zwiedzanie Parków Narodowych z Dziećmi
Dzieciaki doskonale radzą sobie w Arches! Siedmiolatek na szlaki!

Arches National Park to jednej z najbardziej przyjaznych rodzinnemu zwiedzaniu Parków Narodowych w USA. Znajdziecie tutaj wiele krótkich i bardzo malowniczych szlaków po których możecie spacerować nawet z dwuletnimi dzieciakami. Wyjazd do parku nie tylko na zwiedzanie ale i na rodzinny piknik to doskonały sposób na zwiedzanie tego miejsca.
Sugerowane punkty, które możecie odwiedzić z dzieciakami to: Park Avenue, Balanced Rock, The Windows, Sand Dune Arch.
Okolice Devil’s Garden obfitują również atrakcje dla najmłodszych. Znajdziecie tu sporo piaskowych górek i skałek na które mogą wspinać się dzieciaki. Jeśli wybieracie się rodzinnie do Landscape Arch warto również zobaczyć Tunnel Arch i Pine Tree Arch.

Łuk Pine Tree Arch - Arches National Park
Przyjazny rodzinnym wyprawom łuk Pine Tree Arch

Zwiedzanie z dziećmi to przede wszystkim bezpieczeństwo. Ze względu na bardzo wysokie temperatury polecam zwiedzanie parku maksymalnie do godziny 11:00. Akurat można zrobić sobie przerwę na lunch. Idealna pora aby ponownie wrócić do Arches to późne popołudnie – około godziny 17:00

ebook-poradnik-podróż do USA

Mapka parku

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik ułatwi Wam zwiedzanie największych atrakcji Parku Narodowego Łuków Skalnych. Tak naprawdę ciężko jest opisać słowami tego co oferuje to wyjątkowy krajobraz Arches National Park. Tutaj trzeba po prostu przyjechać aby doświadczyć magii tego miejsca.
Gwarantuję, że każde wyjście na szlak i każdy z punktów widokowych do którego dotrzecie będzie dla Was unikalnym doświadczeniem.

Nawet jeśli nie znajdziecie czasu aby zwiedzić wszystkie z wymienionych powyżej atrakcji Arches National Park stanie się dla Was ulubionym Parkiem Narodowym.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja kwiecień 2020

Facebook - GrupaDołącz do mojej grupy na Facebook!
Zapraszam do wspólnego odkrywania Ameryki!
Kawa-dla-interamerykaJeśli podoba Ci się to co robię....kup mi kawę.
Ebook USAPRAKTYCZNY PORADNIK w formie eBooka
Jeeśli wybierasz się w podróż do Stanów Zjednoczonych,
ten eBook napisany został właśnie właśnie dla Ciebie!

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię