Kanion Kolorado. Najlepsze Punkty Widokowe.

Który z punktów widokowych w Kanionie Kolorado jest najlepszy?
Który z nich wypełni Twoje serce podziwem i sprawi, że poczujesz się niczym wobec potęgi matki natury.
Jaki punkt odwiedzić o zachodzie słońca aby mieć najlepsze zdjęcia a gdzie pojawić się o świcie.

W tym artykule znajdziecie listę najlepszych, najciekawszych i najpiękniejszych punktów widokowych znajdujących się zarówno na południowej i północnej krawędzi Kanionu Kolorado. Tak! Naprawdę warto zobaczyć Wielki Kanion z punktów, które opisuję poniżej.

Najlepsze punkty widokowe w Kanionie Kolorado

1. Hopi Point

Punkt Widokowy Hopi Point Nad Kanionem Kolorado
Bezkresny Kanion Kolorado z Hopi Point

Bezsprzecznie jest to najciekawszy i najlepszy punkt widokowy w obrębie Parku Narodowego Grand Canyon. Hopi Point jest najbardziej wysuniętym na północ  przyczółkiem kanionu do którego mogą dotrzeć turyści. Daje nam to przepiękny, panoramiczny widok na formacje skalne zwane Temples ( Świątynie), które znajdują się wewnątrz kanionu. Tutaj również dostrzeżecie delikatną wstęgę rzeki Colorado River meandrującą leniwie 700 metrów poniżej krawędzi Hopi Point.

Warto wiedzieć: Chcecie zobaczyć przepiękny zachód słońca w Kanionie Kolorado? Hopi Point to jeden z najlepszych punktów widokowych właśnie do obserwacji zachodów słońca. Proszę jednak pamiętać, to bardzo popularna lokalizacja wśród turystów.

2. Yavapai Point.

Punkt Widokowy w Kanionie Kolorado - Yavapai Point
Dramatyczne ściany Kanionu Kolorado widoczne z Yavapai Point

Miłośnicy fotografii znajdą w tej lokalizacji ogromną różnorodność krajobrazów.
To nie tylko poszarpane ściany kanionu będą tworzyć tutaj tło do Waszych zdjęć. Egzotyczna roślinność, kołyszące się na wietrze trawy, powykręcane w przedziwnych kształtach drzewa, półki skalne i spękane gigantyczne monolity spadające pionowo w dół. Te wyjątkowe atrakcje znajdujące się w Yavapai Point sprawią, że widoki z tego miejsca pozostaną z Wam na cale życie!

Ten punkt widokowy znajduje się nieopodal Muzeum Geologicznego (Geology Museum) i można do niego dotrzeć zarówno prywatnym samochodem jak i darmowym autobusem.


Warto wiedzieć: Yavapai Point to doskonałe miejsce do obserwacji nocnego nieba nad Kanionem Kolorado.

3. Shoshone Point

Kanion Kolorado - sesja ślubna
Ślubna sesja nad Kanionem Kolorado. Źródło: grandcanyonweddingpackages.com

Najbardziej popularny wśród nowożeńców punkt widokowy. Jeśli wpadną Wam w ręce weselne zdjęcia zrobione nad Kanionem Kolorado, istnieje duża szansa, że zostały one zrobione właśnie tutaj.
Ponieważ punkt jest oddalony około od głównych szlaków na pewno nie spotkacie nad krawędzią kanionu tłumów turystów. Jestem nawet pewien, że poza sezonem możecie być tam nawet sami i mieć cały widok na Wielki Kanion dla siebie.
Shoshone Point to szeroka (prawie 270º) panorama z jedynymi w swoim rodzaju widokami na najgłębsze rejony kanionu. Tutaj na pionowych ścianach doskonale widać przekrój geologiczny przez setki tysięcy lat.
Teren przy tym punkcie widokowym jest płaski, znajdują się tutaj nawet stoliki piknikowe, więc można odpocząć w cieniu drzew i nabrać sił przed dalszym zwiedzaniem.


Warto wiedzieć: Do tego miejsca można dojechać tylko prywatnym samochodem. Nie kursują tutaj autobusy. Z głównego parkingu aby dotrzeć nad krawędź kanionu należy przejść około 15 minut szlakiem przez niewielki lasek a następnie (po dotarciu do krawędzi kanionu) skręcić w lewo, w niewielką ścieżkę.

4. Ooh-Aah Point

Wielki Kanion - widok z punktu Ooh-aah Point
Kanion Kolorado wygląda zupełnie inaczej, gdy schodzimy poniżej krawędzi.

Jedyny punkt widokowy, który rekomenduję, a który znajduje się poniżej krawędzi Kanionu Kolorado.
Dlaczego warto się tutaj pojawić? Już samo zejście (choćby najkrótsze) w głąb kanionu to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Gorąco polecam to miejsce każdemu, kto jest na tyle sprawny fizycznie aby zejść (co nie jest wcale trudne technicznie) prowadzącymi w dół serpentynami.
W nagrodę zobaczycie widok, którym moim zdaniem jest najbardziej hipnotyzującym w całym Kanionie Kolorado. Tutaj zapomina się nawet o lęku wysokości, a najodważniejsi będą mieć okazję podejść do krawędzi punktu widokowego i zerknąć w przepaść. Wspaniałe przeżycie!


Do punktu Ooh-Aah dotrzecie schodząc w dół kanionu szlakiem South Kaibab Trail, Jest to jeden z dwóch szlaków prowadzących aż koryta rzeki Colorado River.
Na zejście i powrót należy przeznaczyć to co najmniej dwie godziny.
Warto wiedzieć. Do początku szlaku South Kaibab Trail dotrzeć można tylko darmowym autobusem. Często na szlaku można również spotkać karawany z mułami. Genialna atrakcja i świetna okazja do zdjęć!

5. Little Colorado River

Tak wygląda Kanion Kolorado przed granicami Parku Narodowego.

To mój ulubiony punkt widokowy znajdujący się poza granicami Parku Narodowego Wielkiego Kanionu Kolorado. Możecie do niego dotrzeć z łatwością kierując się w stronę wschodniego wjazdu do Grand Canyon. Punkt nie jest zbyt dobrze oznaczony więc trzeba mieć przygotowaną mapkę GPS aby wiedzieć w którym miejscu należy zjechać z głównej drogi.


Jako punkt odniesienia można przyjąć sporych rozmiarów parking znajdujący się na poboczu drogi nr 64. Znajdują się na nim indiańskie kramy. Niecałe 100 metrów dalej jest właśnie wjazd do punktu Little Colorado River. Samochód zostawić na parkingu i kierujecie się (niecałe 200 metrów) w stronę kanionu.


Widok jest przepiękny. Ponieważ krawędzie kanionu oddalone są od siebie niespełna 600 metrów a głębokość kanionu w tym miejscu to około 350 metrów – wrażenie ogromu tego miejsca przy tej skali wielkości jest wręcz nie do opisania.
Dużym plusem tego miejsca jest również możliwość eksploracji okolicy praktycznie bez ograniczeń.

6. Point Imperial

Północna krawędź Kanionu Kolorado - Point Imperial
Północna krawędź Kanionu Kolorado to więcej zieleni i ogromne odległości pomiędzy punktami widokowymi.

Aby zobaczyć panoramę Kanionu Kolorado z Point Imperial musicie już dotrzeć do północnej krawędzi Grand Canyon. Północna krawędź znajduje się 300 m wyżej niż południowa krawędź, więc panują tutaj zupełnie inne warunki atmosferyczne. Jest dużo chłodniej, bardziej zielono i (co najważniejsze) jest tutaj zdecydowanie mniej turystów.
Aby dotrzeć do Point Imperial należy pokonać prawie 17 km odcinek drogi począwszy od głównego budynku Visitor Center. Droga jest wąska i kręta ale bardzo dobrze utrzymana. Prowadzi głównie przez zalesione tereny Parku Narodowego.
Przy samym punkcie widokowym znajduje się niewielki parking oraz stoły piknikowe, gdzie można chwilę odpocząć i nacieszyć się niezwykłymi widokami. Często można tutaj obserwować polujące jastrzębie i gigantyczne kondory.

Warto wiedzieć. Droga dojazdowa jest otwarta dla ruchu tylko od 15 maja do 15 października. Point Imperial warto odwiedzić jako pierwszy lub ostatni z punktów widokowych w tej części kanionu ponieważ jest on najbardziej wysuniętym na wschód punktem na North Rim.

7. Cape Royal

Punkt Widokowy Cape Royal nad Kanionem Kolorado
Majestatyczne formacje znajdujące się głęboko w kanionie widoczne z Cape Royal

Kolejny, tym razem najbardziej popularny a zarazem najbardziej interesujący z punktów widokowych na północnej krawędzi Kanionu Kolorado.  Cape Royal Jest również najbardziej wysuniętym na południe punktem widokowym. To dzięki swemu wyjątkowemu położeniu z Cape Royal rozciąga się niczym nie zaburzona, prawie 270 panorama na potężny Grand Canyon.
Częścią szlaku do przyczółka Cape Royal jest bardzo ciekawa formacja o nazwie Angel Window. To olbrzymie, naturalne “okno skalne” – które stało się symbolem tej części kanionu.


Warto wiedzieć: Podobnie jak przy Point Imperial, droga dojazdowa czynna jest tylko kilka miesięcy w roku. Ponadto Cape Royal oddalony jest aż 35 km od Visitor Center i 27 km od Point Imperial.

8. The Eagle Point

Popularny Eagle Point w Kanionie Kolorado
Jeśli zwiedzacie Vegas, Eagle Point to najbliższe miejsce skąd możecie oglądać Kanion Kolorado

Opisując najciekawsze punkty widokowe Kanionu Kolorado nie sposób pominąć położonego na terenie Indian Havasupai punktu Eagle Point. Nie jestem fanem tego miejsca z którego Indianie zrobili komercyjną ”maszynkę do pieniędzy”. Jeśli jednak logistycznie nie będziecie w stanie dotrzeć do punktów widokowych w Parku Narodowym Grand Canyon, sugeruję rozważyć wizytę w Eagle Point.

Z krawędzi kanionu ujrzycie gigantyczną, prawie 300 metrową skałę przypominającą postać orła z rozpostartymi do lotu skrzydłami. Wrażenie jest niesamowite. Sam kanion w tym miejscu jest również bardzo malowniczy. Dodatkową atrakcją (oczywiście płatną) jest również słynny szklany podest ( Skywalk).
Warto wiedzieć: Wstęp na teren Indian Havasupai to opłata 86$ od osoby! W cenie biletu nie ma wliczonego wejścia na Skywalk.

9. Toroweap Overlook

najlepszy punkt widokowy w Kanionie Kolorado
Toroweap Overlook. To miejsce jest czymś absolutnie wyjątkowym!

Widok potężnego Kanionu Kolorado z Toroweap Overlook jest czymś absolutnie wyjątkowym. To bezapelacyjnie najlepszy punkt widokowy w całym kanionie!
Genialne, monumentalne dzieło matki natury, które trudno opisać słowami i którego piękna nie oddadzą w pełni nawet najlepsze zdjęcia.
Toroweap Overlook jest jednocześnie najtrudniej dostępnym i najdalej zlokalizowanym punktem widokowym do którego mogą dotrzeć turyści.

Aby znaleźć się nad Toroweap Overlook należy pokonać prawie 100 km odcinek samotnej drogi szutrowej. Nie działają tutaj telefony, nie ma wody, stacji benzynowych, hoteli ani żadnych innych oznak cywilizacji.
Pierwsza część trasy jest stosunkowo łatwa jeśli poruszacie się samochodem co najmniej klasy SUV. Jednak ostatnie 4.5 km to odcinek tylko dla samochodów z wysokim prześwitem (High Clearance) i z napędem na 4×4. Jeśli nie dysponujecie samochodem terenowym władze Parku Narodowego radzą aby przed wjazdem na najtrudniejszy z odcinków, zostawić na niewielkim parkingu swój samochód i stąd na piechotę wyruszyć do krawędzi kanionu.


Widok z Toroweap Overlook to również bezapelacyjnie ścisła czołówka wśród listy najpiękniejszych widoków na Ziemi. W dole majestatycznie wijącą się rzeka Colorado River otoczona rudo-czerwonymi, wysokimi na ponad 915 metrów ścianami Kanionu Kolorado.

Toroweap Overlook to również fenomenalne wschody i zachody słońca!
Ponieważ kanion biegnie z zachodu na wschód słoneczko idealnie oświetla całe wnętrze kanionu.
Uwaga: Droga prowadząca do Toroweap Overlook jest nieprzejezdna w czasie opadów!
Jeśli planujecie nocować na pobliskim kempingowym musicie posiadać zezwolenie (Backcountry Permit).

Punkty widokowe: lokalizacja

Lot helikopterem nad Wielkim Kanionem

Przelot helikopterem nad Kanionem Kolorado to jedna z najlepszych atrakcji i możliwość oglądania Kanionu Kolorado z NAJLEPSZEJ możliwej perspektywy!

Średnia cena 30 minutowego przelotu nad Kanionem Colorado to około 250$. To niecałe 20% ceny nowego iPhone a wrażenia pozostaną z Wami na całe życie.
Najlepszy punkt aby wystartować to lotnisko w miejscowości Tusayan tuż przed wjazdem do południowej części kanionu (South Rim)
👉Polecam zrobić rezerwację online co najmniej 3 miesiące wcześniej.

Ze strony papillon.com – wybieracie opcję Grand Canyon South Rim – Helicopter – North Canyon Tour.Przydatne informacje o atrakcjach w pobliżu kanionu

Wielki Kanion wycieczka – opis przykładowego zwiedzania kanionu ( 5-6 godzin)
– Jeśli planujecie zejście na dno Wielkiego Kanionu Kolorado – zapraszam do przeczytania relacji z mojego zejścia szlakiem South Kaibab – Bright Angel.
– Tutaj znajdziesz wszystkie informacje związane z kanionem jakie są dostępne na mojej stronie.
– Jeśli szukasz informacji odnośnie przelotu helikopterem nad Kanionem możesz sprawdzić ten link

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja styczeń 2023
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Paweł Interameryka
Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych. Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA. Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie i moim odkrywaniu Ameryki. ZAPRASZAM!
Przewodnik po USA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

2 komentarze

  1. Panie Pawle bardzo dziękuję za informację o Toroweap Overlook, wygląda cudownie, musimy się tam zdecydowanie znaleźć! Jeśli mogę zapytać – pierwsze zdjęcie z tego punktu widokowego jest zrobione o wschodzie czy zachodzie słońca? Pozdrawiam

    • Pierwsze główne zdjęcie to wschód słońca. Wschody słońca są tutaj zdecydowanie lepsze do zdjęć/filmowania. Słoneczko bardzo dobrze oświetla pionowe ściany kanionu podkreślając ich majestatyczny ogrom.
      POWODZENIA !

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię