Wodospad Niagara | Atrakcje oraz Plan Zwiedzania

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Wodospad Niagara leżący na granicy kanadyjsko-amerykańskiej to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji USA.

Potężny, przygotowany przez naturę spektakl tworzy rzeka Niagara płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, która pokonuje prawie 160 metrową różnicę poziomów przelewając z hukiem w każdej sekundzie kilka milionów litrów wody.

Statki wycieczkowe nad Niagarą

Wodospad Niagara podstawowe informacje (2024)

Mało kto wie, iż Wodospad Niagara tworzą faktycznie trzy położone bardzo blisko siebie kaskady wodne. To właśnie one, rozpostarte na długości 1127 m tworzą ten gigantyczny zespół wodospadów kaskadowych, przelewających z hukiem ponad 6.8 miliona litrów wody w ciągu jednej sekundy. Odwiedzając Niagara Falls będziecie mogli zobaczyć:

 • American Falls

  To drugi co do wielkości wodospad, leżący całkowicie po stronie amerykańskiej. Wiele osób pierwszy raz przyjeżdżających w to miejsce błędnie myli go prawdziwą Niagarą.
  American Falls (Wodospad Amerykański) to aż 290 metrów szerokości i 34 metry wysokości (w najwyższym z punktów)

 • Bridal Veil Falls

  To najmniejszy z wodospadów tworzących Niagarę. Ma niespełna 17 metrów szerokości i spada z wysokości 24 m. Bridal Veil Falls ( Wodospad Ślubny Welon) zlokalizowany jest całkowicie po amerykańskiej stronie rzeki Niagara River. Niewielka wyspa Luna Island rozdziela go od pozostałych kaskad.

 • Horseshoe Fall

  To największy, najszerszy i najpotężniejszy wodospad w systemie Niagara Falls. Horseshoe Fall (Wodospad Podkowa) to gigantyczna szerokość 820 metrów i wysokość 51 metrów. 90% tego wodospadu znajduje się po stronie kanadyjskiej i dla tego często nazywa się go również Wodospadem Kanadyjskim (Canadian Falls)

Mapa wodospadów Niagara
Wodospady Niagara to system trzech kaskad wodnych.

Tak na prawdę turyści przyjeżdżający na granicę Stanów Zjednoczonych i Kanady nie zwracają zupełnie uwagi po której stronie granicy leżą wodospady. Większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że faktycznie kilka razy dziennie przekraczają otwartą w tym miejscy granicę USA/Kanada.

Wodospad Niagara w USA
Potęga Niagary…

Czy najbardziej fotografowany w Stanach Zjednoczonych wodospad, nazywa się Horseshoe Fall czy Canadian Fall to mało istotne. Liczy się potęga, wysokość, huk z jakim spada woda i magia tego miejsca. Magię tworzą wszechobecne kropelki wody zamieniające się przepiękną tęczę otaczającą w słoneczne dni cały Wodospad Niagara.

Płynąca w dole kanionu rzeka Niagara (Niagara River) rozdziela nie tylko państwa ale również dwa bliźniacze, położone po przeciwnych stronach granicy miasta o takiej samej nazwie. Jest to kanadyjski i amerykański Niagara Falls. Te małe niespełna 50 tys. miasta tętnią życiem dzięki setkom tysięcy turystów przybywających tutaj co roku aby podziwiać uroki wodospadu Niagara.

Wodospad Niagara - widok od strony kanadyjskiej
Amerykańska Niagara –  “American Falls” (na pierwszym planie) oraz Horseshoe (tzw. Prawdziwa Niagara). Widok od strony kanadyjskiej

Ten przygotowany przez naturę potężny spektakl sprawia niezapomniane wrażenia również dzięki wszechobecnym udogodnieniom. Estakady, mosty, wysięgniki, wieże widokowe, statki wycieczkowe, helikoptery unoszące się nad głowami pozwalającym turystom znaleźć się w centrum widowiska. Kilkadziesiąt firm prześciga się codziennie w pomysłach aby dotrzeć jak najbliżej rozpryskującej się kurtyny wodnej.

Wodospady Niagara – wycieczki które warto zobaczyć.

Wycieczka: Maid of the Mist

Jedną z największych i najstarszych atrakcji atrakcji oferowanych dla turystów  jest kilkunastominutowy rejs małym statkiem wycieczkowym o nazwie “Maid of the Mist”.

Za niespełna $30.00 można doświadczyć i odczuć na własnej skórze potęgę wodospadów. Statek zabiera nas bowiem praktycznie pod samą kipiącą i ryczącą ścianę spadającej z wysokości 158 metrów wody. Każda z osób wchodząca na statek otrzymuje darmową pelerynę, gdyż można naprawdę nieźle zmoczyć się od rozpryskującej się w powietrzu wody.
Dla osób zamierzających robić zdjęcia polecam zakup specjalnych wodoodpornych osłon na aparat lub używania wodoodpornych kamerek typu GoPro. Huk jaki towarzyszy spadającej wodzie jest tak duży iż praktycznie nie możliwa jest swobodna rozmowa gdy statek podpłynie tuż pod wodospad.

UWAGA: Ponieważ jest to najbardziej popularna z wycieczek polecam zakup biletów online.
Więcej informacji na temat tej atrakcji znajdziecie TUTAJ – KLIK.

Niagara. Wycieczka statkiem
Statek Maid of The Myst widoczny z mostu Raibow Bridge.
Wodospad Niagara Widok ze statku
Wodospad Niagara widoczny z pokładu statku Maid of The Myst
Wodospady Niagara cześć Amerykanka widoczna ze statku
Amerykańska część wodospadu widoczna z pokładu statku

Wycieczka: Cave of The Winds

Wycieczka do “Jaskini Wiatrów” to druga najbardziej popularna atrakcja nad Wodospadem Niagara którą koniecznie trzeba zaliczyć. Zjazd windą ponad 53 metry w dół gardzieli wodospadu Bridal Veil Falls to już nie lada atrakcja. Jeśli jednak dodamy do tego spacer (drewnianymi kładkami) pomiędzy ryczącymi hektolitrami wody będzie to wręcz idealne doświadczenie ogromnej siły wodospadu.

Bilety na tą wycieczkę można kupić na miejscu. Proszę również przygotować się na znaczne kolejki w sezonie (czerwiec – październik). Cena biletu dla osoby dorosłej to $17.00 ($14.00 dla dzieci do lat 12).
Więcej informacji na temat atrakcji znajdziecie TUTAJ – KLIK

Cave of The Winds to wycieczka na której na pewno się zmoczycie.
Bliski kontakt z wodospadem

Wycieczka: Journey Behind the Falls

Kolejną, wartą polecenia atrakcją jest wycieczka specjalnie wykutymi w skale za wodospadem tunelami. “Journey Behind the Falls” to 45 minutowa trasa pozwalająca nam zobaczyć Niagarę z drugiej, można by rzec wewnętrznej strony. Trasa wykuta jest na wysokości 150 stóp i prowadzi nas do punktu zwanego “Cataract Portal” znajdującego się w 1/3 odległości od środka wodospadu.

Na szczególną uwagę zasługuje wycieczka tunelami w ciągu zimy. Podziwiać wówczas można niesamowite formy stworzone przez zamarznięta wodę. Koszy wyprawy tunelami to $21.95 (dolary kanadyjskie). Cena ta ulega obniżeniu w czasie zimy do $15.00 ze względu na częściowa niedostępność trasy ze względu na niebezpieczne oblodzenie.

Bilety można kupić na miejscu w “kiosku”. W sezonie wakacyjnym musicie jednak przygotować się na prawie godzinne stanie w kolejce. Więcej informacji na temat tej wycieczki znajdźcie TUTAJ – KLIK
UWAGA: Ta atrakcja jest dostępna TYLKO od strony kanadyjskiej

Wycieczka za Wodospad Niagara
Wycieczka “za wodospadem” to jedna z ciekawszych atrakcji

Wodospady Niagara – nocna iluminacja.

Nocą wodospady Niagara podświetlają dziesiątki kolorowych reflektorów, a zabarwione ich blaskiem masy wody spadają w ciemność, tworząc niezwykły widok.

Iluminacjom towarzyszy widowisko tupu “światło i dźwięk”, gdzie w rytm muzyki zmieniają się kolory i zabarwienia wodospadu. Spektakle te odbywają się oczywiście po zachodzie słońca. Warto dowiedzieć się z darmowego biuletynu informacyjnego dostępnego na miejscu o których godzinach można podziwiać to widowisko.
Informacje na temat iluminacji możecie również znaleźć TUTAJ – KLIK

Wodospad Niagara zimą - nocna iluminacia
Wodospad Niagara (część kanadyjska)- nocna iluminacja.
wodospad Niagara nocne oświetlenie
Wodospad Niagara (część amerykańska) – nocna iluminacja

Oczywiście nad nocnym niebem wodospadów Niagara nie może zabraknąć również sztucznych ogni. W listopadzie (gdy dni stają się coraz krótsze),  rozpoczyna się doroczny festiwal sztucznych ogni, który trwa do grudnia.  Jeśli wybieracie się zimą oglądać Niagarę, będzie to nie lada atrakcja.

Sztuczne ognie nad wodospadem Niagara
Festiwal sztucznych ogni nad wodospadami Niagara

Czy wciąż warto odwiedzić Wodospad Niagara?

Wodospad Niagara - widok od strony kanadyjskiej
Wodospad Niagara – widok od strony kanadyjskiej

Wielu turystów twierdzi, że komercjalizacja wodospadu posunęła się zbyt daleko.
Oskar Wilde zażartował nawet, że Niagara wywarłaby na nim większe wrażenie, gdyby wodę puszczono do góry – chyba tylko tego nie zrobiono jeszcze dla turystów. Wszystkie inne możliwości zostały już wykorzystane.

Samo miasteczko Niagara Falls jest nadal zadymione, podstarzałe i odrapane mimo wysiłków lokalnych władz zmierzających do poprawy wizerunku tego sławnego na całym świecie miejsca.

Obecnie teren wokół wodospadu zaczyna bardziej przypominać Las Vegas niż atrakcje przyrodniczą. Za sprawą wielkich sieci hoteli, restauracji i punktów usługowych, turyści znajda tu wszelkie przyjemności (po stronie kanadyjskiej i amerykańskiej działa nawet kasyno).

Po stronie amerykańskiej, oprócz wodospadu i atrakcji z nim związanych w okolicy niewiele jest do zwiedzenia. Jego sąsiad za granicą – kanadyjski Wodospad Niagara jest co prawda położony w bardziej “nowoczesnej oprawie”, lecz także nie przedstawia większej atrakcyjności dla turystów oprócz ładniejszego widoku na całą “podkowę” Niagary.
Jeśli już pojawicie się po stronie Kanady polecam zobaczyć wodospad z wieży obserwacyjnej Skylon Tower.

Wodospad Niagara przekroczenie granicy kanadyjskiej.

Aby zobaczyć wodospad z nieco innej (tej ładniejszej perspektywy) polecam również punkty widokowe znajdujące się po stronie kanadyjskiej, oraz jedną atrakcję: wycieczkę “Za wodospadem Niagara” – o której wspomniałem powyżej.

Przejście na kanadyjską stronę wodospadu Niagara na szczęście nie jest trudne. Aby przekroczyć granicę musicie udać się na kładkę dla pieszych znajdującą się na Tęczowym Moście (Raibow Bridge), przygotować paszport i trochę pieniędzy (można płacić dolarami amerykańskimi) do wydania na poszczególne atrakcje.

Przekroczenie granicy USA – Kanada nad wodospadem Niagara
Obywatele Polski, aby przekroczyć z wodospadu Niagara granicę Kanady muszą mieć ważny polski paszport. Nie jest wymagane posiadanie wizy kanadyjskiej ani wypełnienie dokumentów eTA (Eectronic Travel Authorization) – eTA obowiązuje tylko w czasie przekraczania granicy samolotem.

Niagara przejście do Kanady
Wodospad Niagara tak wygląda kładka dla pieszych- przejście na stronę kanadyjską mostem Rainbow Bridge

Przekroczenie granicy Kanada – USA nad wodospadem Niagara
Aby wrócić z Kanady do USA wystarczy, mieć w paszporcie aktualną wizę do USA lub autoryzację ESTA. Dodatkowo wymagana jest elektroniczna wersję formularza I-94. Można ją pobrać w formie aplikacji CPB One.

Przy przekraczaniu granicy należy uiścić symboliczną opłatę $5.00. Odprawa graniczna w okienku to tylko formalność, która trwa niecałe 5 minut.

Jeśli chcecie przejechać samochodem na stronę kanadyjską należy w czasie procedury wynajęcia samochodu w USA zgłosić to w wypożyczalni. Generalne nie powinno być żadnego problemu z przejazdem samochodem wynajętym na terenie USA do Kanady.

Wodospad Niagara Widok z Mostu
Bardzo ładny widok na Wodospad Niagara z mostu Rainbow Bridge
Przewodnik po Stanach Zjednoczonych USA
SKORZYSTAJ Z MOJEGO PORADNIKA I ZAOSZCZĘDŹ DO $300 PODRÓŻUJĄC PO USA

Niagara – mapka atrakcji turystycznych

Po obejrzeniu Wodospadu Niagara oraz wszystkich jego dopływów ze wszystkich możliwych stron, nie ma powodu, by zostać tu na dłużej niż jeden pełny dzień. Zdecydowanie więcej atrakcji znajduje się w Nowym Jorku. Tutaj będziecie potrzebować co najmniej trzy dni aby zobaczyć symbole Ameryki.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
41 komentarze
 1. Witam! w czerwcu 2011 roku spędziłem 2 tyg. w N.Y. i stwierdzam, że Wycieczka nad Niagarę była najlepszym punktem mojej krótkiej wyprawy. Oczywiście sam N.Y. jest niezły, odbierający dech w piersiach… z różnych powodów 🙂 np. brak tlenu ale i widoki:-) Tak bardzo krótko moje uwagi i uwagi kilku osób z którymi rozmawiałem. N.Y. to juz nie to miasto o jakim słyszałem i marzyłem 10 lat temu. Granica się zatarła pomiędzy Europą “komunistyczną” a N.Y. “kapitalistycznym”. Na pewno trzeba tam jechać i na pewno bardzo chętnie tam wrócę ale… były też rozczarowania. Np. Muzeum Historii Naturalnej(to subiektywna opinia-2 osób) nuuuuda!, bałagan!, chaos!,komercja!. Dlaczego? moze to wynikać z moich potrzeb-lubię ruch, lubię obserwować gdy coś się dzieje… natura, przyroda ludzie… a tam… miliony egzemplarzy, wszystko siłą rzeczy martwe czasami wróbelek na balkonie dawał mi więcej radości niż te setki, tysiace martwych rzeczy. Były oczywiście bardzo ciekawe kolekcje, pięknie wyeksponowane, wielkie sale ale większośc to po prostu masa wszystkiego. Coś jak biblioteka gdzie jest pełno książek ale nas interesuje tylko pare pozycji. Więcej radości sprawiły mi wiewiórki w Central Parku 🙂 i za cholerę nie mogłem sie w tym muzeum odnaleźć. Jak wspomniałem na wstepie to tylko moje odczucia podyktowane tym, że lubię żywą naturę. Jeszcze jeden pogląd dotyczący N.Y. – to nie jest miasto amerykańskie a do Chinatown nie wiem po co wpuścili (nie chce nikogo obrazać) handlarzy śniadej cery, których sposób handlu mnie obrzydza(kto był np. w Egipcie wie o czym pisze). Idąc do Chinatown chcę kupować chińskie podróby! Poza tym Chinatown super!!! nie można tam nie iśc będąc w N.Y. Wracając do Niagary rewelacja zarówno w dzień jak i w nocy. My wykupilismy wycieczkę na Greenpoincie z polskiego biura podróży za jakieś 180$ z przejazdem, noclegiem i wyzywieniem,i przewodnikiem. Po drodze zepsuł nam sie autobus(na szczęście) bo zatrzymaliśmy się w takim małym amerykańskim miasteczu jak z widziałem na filmach… domki, bez płotów, trawniczki równo przystrzyzone i pojawił się szybko Sheriff 🙂 rewelacja! Miałem tylko wspomień o Niagarze a się rozpisałem. Niagara-POLECAM!!!

 2. ile taka wycieczka powiedzmy na tydzien/2 tygodnie może kosztować dla 2 osób dorosłych i trojki dzieci poniżej 5 lat? 🙂

 3. Witam, za tydzień wylatuję do USA i zamierzam spędzić noc nad Niagarą. Po której stronie lepiej (USA czy Kanada)? W jakim hotelu się zatrzymać? Proszę o info. Dziękuję.

  • Nad Niagarą zdecydowanie lepiej zatrzymać się po stronie kanadyjskiej. Aczkolwiek jeśli będziecie mieć możliwość to polecam również krótką wizytę po amerykańskiej stronie wodospadu.
   Głownie polecam atrakcję “Journey Behind the Falls”. Jest to przejście przez wykuty w skale tunel znajdujący się za wodospadem. Dzięki temu obserwujcie Niagarę “od tyłu” Wrażenie niesamowite.
   Ceny hoteli proszę sprawdzić na booking.com Nie mam preferencji jeśli chodzi o noclegi w tym miejscu.

 4. Wybieram sie nad Niagare w sierpniu i nie wiem czy lepiej jest wykupic jedna z proponowanych na internecie “One day tour” (ceny sa bardzo rozne) czy zrobic to samemu. Chcialam zobaczyc Niagare z tylu , opserwatorium, zegar kwiatowy, przejechac sie statkiem, Kozia wyspe, Niagare noca.
  Ktora opcia byla by tansza( jezeli sie orientujesz) Dziekuje za wskazowki.

 5. Wodospad i miasto Niagara bardzo mnie zachwicilo. Spedzilem tam jeden dzien , to za malo . Mysle by tam pojechac ponowie i zobaczyc bez pospiechu to wszystko co przedstawil kolega w powyzszym Wieszosc czasukomentarzu.Toronto – za krutki pobyt (10 H)-piekne miasto.Bylem gosciem, musialem sie podporzadkowac.Wiekszosc trzytygodniwego pobytu w Kanadzie spedzilem w miescie Sudbury.Serdecznie pozdrawiam i proponuje zobaczyc ten dziki ale piekny kraj. Arek podzielasz ten poglad?.

 6. Byłam kilka razy w Nowym Yorku a w koncu w grudniu 2018 pojechałam nad Niagare.7 godz jazdy i mamy GO.Na wstępie strona amerykanska – niestety do sezonu zamkniete zejscia i przejscia,a wiec to co się da.Ogromne wrażenie – huk wody,pył kropelek wodnych no i masa spadającej wody.Po obejrzeniu i zwiedzeniu wyspy Koziej i Księżycowej przez most do Kanady.Po stronie kanadyjskiej większe miasto,dużo barów,resturacji,hoteli – neony niemal Las Vegas.Wieczorny spacer po bulwarze – zmieniające sie kolory wodospadow,nocleg – rano jeszcze dodatkowe szwędanie sie i po odczekaniu 1,5 godz.na moscie do granicy
  powrót.Polecam – mimo,ze było po sezonie (albo przed) polecam – niesamowite.

  • Tak, można przejść na stronę Kanadyjską odwiedzając wodospad Niagara. Odbywa się to w ramach “lokalnego ruchu wizowego” Oczywiście trzeba mieć przy sobie w czasie powrotu na stronę Amerykańską paszport z wizą.

 7. A jak wygląda sprawa przejazdu autem wypożyczonym w NY na stronę kanadyjską (bez problemu można, czy trzeba coś dopłacić w wypożyczalni) ? Nocleg po stronie kanadysjkiej wydaje się bardziej sensowny – szczególnie po lekturze tego bloga :). Ile trwa sam przejazd/odprawa na granicy (moście) autem i pieszo ? Planujemy tam być na niespełna dobę na początku drugiej połowy sierpnia (dojazd w niedzielę po południu 15.00-17.00). Z góry dziekuję za odpowiedź.

  • Na pewno trzeba zgłosić w wypożyczalni przejazd na stronę kanadyjską. Wypożyczalnie ani kontrola na granicy nie robią żadnych problemów. Sama przeprawa samochodem może trawać około 30min (zależy czy jest korek na moście). Na piechotę to tylko formalność…może 5 min max

 8. W artykule jest napisane że aby przejść na stronę kanadyjską potrzebny jest paszport oraz wiza. Co w przypadku nowych przepisów wg których Polacy nie potrzebują wizy? Dostałam juz zaakceptowany formularz z esta, czy to wystarczy zamiast wizy?

  • Tak. Niagarę warto odwiedzić w styczniu. Wodospad wówczas robi naprawdę ogromne wrażenie. Chyba nawet lepsze niż wiosną… mam nadzieję, że pogoda dopisze i będzie przynajmniej trochę śniegu. Niagara zimą ale bez śniegu jest szara…i wówczas słabi się prezentuje.

 9. Z Niagara Falls niedaleko jest nad Jezioro Ontario, gdzie mozna znaleźć ładnie położone winnice i winiarnie, w Niagara-on-the-Lake jest polski cmentarz, pod miasteczkiem znajdował się Tadeusz Kosciuszko Camp, do Toronto, które też warto zobaczyć jest ok 1.5 h samochodem, z Niagara Falls po stronie kanadyjskiej jezdza tam takze autobusy i pociag, osobiscie doradzam rozważenie, by do Buffalo dostac sie samolotem, bilety z Bostonu lub NYC nie sa drogie, a oszczedza sie mnostwo czasu, w Buffalo na lotnisku mozna pozyczyc samochód, być może jeszcze ktoś podpowie co warto zobaczyć prócz wodospadów

 10. Wybieram się na Niagara w sierpniu chce zwiedzić Niagara ,popłynąć rzeka droga wodna sw Wawrzyńca zwiedzić wysepki na które można wejść i zobaczyć Niagara podświetlone nocą, malgos.

 11. Ile czasu zajmuje takie zwiedzanie wodospadów? Ile przeznaczyć na to czasu? Cały 1 dzień czy może więcej? Jakbym jechał z NY to chyba lepiej wykupić nocleg w pobliżu, prawda?

  • Wodospady i wszystkie atrakcje od strony Amerykańskiej można zwiedzić spokojnie w ciągu jednego dnia. Nawet z przerwą na lunch. Tak – najlepiej nocleg w pobliżu…w samym miasteczku Niagara Falls.

  • Ja zwiedzałam Kanadyjską Stronę w 2019 roku, rano wyjechałam z Toronto pociągiem, potem autobus do miasteczka, zrobiłam rejs, wejście za wodospad i spacer po okolicy i po południu musiałam już wracać na pociąg i dało radę, w tym roku planuję po stronie USA cały dzień, będziemy nocować przed i po w okolicy, planuję rejs, spacer po kładkach po stronie USA i może wejście za wodospad po stronie Kanady i spacery po okolicy, w Kanadzie jest też wieża widokowa która rozważam.

  • W lipcu 2023 wybraliśmy się rano pociągiem z NY nad Niagarę. Skorzystaliśmy z wygodnej przesiadki w Buffalo na miejski autobus wprost pod hotel paręset metrów od wodospadów (no 1 km). Popołudniowy spacer po amerykańskiej stronie, przez most do Kanady. Wieczorny pokaz ogni sztucznych na tle podświetlonych wodospadów (super), spokojny powrót do hotelu. Pierwszy poranny rejs statkiem pod wodospadem i w południe Flixbusem wróciliśmy do NY (przyjazd wieczorem) – pociąg to jednak wygodniejsza wersja.

 12. Ja mam dodatkowe pytanie, mam ESTA, chcę przekroczyć granicę, czy to co w artykule jest aktualne? Nadal płacę 1$ i nie potrzebuję eTa żeby przejść? nie będzie żadnych problemów z powrotem?

 13. Czy wejścia na punkty widokowe – wieża i to co jest oznaczone jako najlepszy punkt widokowy – są bezpłatne? Jaki jest koszt parkingu na tej wyspie w USA pomiędzy wodospadami?

 14. cześć, czy wiesz może czy w styczniu 2023 ważne esta wciąż wystarcza żeby przejść na stronę kanadyjską. Chodzi mi o to czy jeśli mam polski paszport, ważną autoryzację esta, kilka dolców na wstęp , to czy na 100% nie będzie jaj jeśli będę chciał przejść mostem na 2-3h na stronę kanadyjską i bez problemu wrócić? Czy wracając też uiszczamy opłatę? W jakiej walucie? Dzięki

 15. Dla wszystkich, którzy wciąż mają wątpliwości… Wczoraj byliśmy po kanadyjskiej stronie na zakupach…więc info w 100% pewne :
  -polacy muszą mieć paszport biometryczny
  -nie jest potrzebna kanadyjska eta
  -opłata to $1 (płatne przy bramce monetami)
  -Strażnik graniczny to zazwyczaj biurokrata i kontakt z nim będzie dość szorstki (zada wam dużo pytań o wiele rzeczy 😉
  -zdecydowanie warto przejść na godzinę lub dwie bo widok na wodospad jest lepszy niż ze strony amerykańskiej
  Pozdrawiam i dzięki Paweł za wszystkie info, które udzieliłeś przed naszym wyjazdem

 16. A jak wygląda sytuacja z drugiej strony, tj. przykładowo lot do Toronto, wyrobiona eTA, zwiedzanie Toronto, wycieczka na Niagarę i przekroczenie granicy do USA? Czy w tym wypadku ESTA jest wymagana?

 17. Świetny artykuł, dziękuję! Będę niebawem w USA na wizie J1, program (i wiza) kończą się 15 czerwca i potem chciałbym pozwiedzać w czasie tzw. Grace period. Czy gdybym wtedy chciał udać się do kanadyjskiej części Niagary i potem do Toronto również nie potrzebuję ETA? Czy z racji tego, że moja wiza już straciła ważność muszę mieć ETA? Nie planuję już potem wracać do USA, lot do Polski miałbym z Toronto. Pozdrawiam, jeszcze z Polski

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Manhattan – kwintesencja Nowego Jorku (co warto zobaczyć)

Manhattan i Nowy Jork to dwa nierozłączne elementy. To właśnie na Manhattanie znajdują się największe atrakcje Nowego Jorku....

Kanion Kolorado. Najlepsze Punkty Widokowe.

Który z punktów widokowych w Wielkim Kanionie Kolorado jest najlepszy? Który z nich wypełni Twoje serce podziwem i...

Arches National Park (Park Łuków Skalych) 2024

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Arches i jak praktycznie zaplanować zwiedzanie tego przepięknego miejsca w 2024. To...

Stud Horse Point . Przepiękne formacje Hoodoos (Arizona)

Arizona to wyjątkowe krajobrazy i wciąż jeszcze mało uczęszczane przez turystów przepiękne lokalizacje. Jedną z perełek tego stanu jest...