Wodospad Niagara

Wodospad Niagara leżący na granicy kanadyjsko-amerykańskiej to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji USA.

Potężny, przygotowany przez naturę spektakl tworzy rzeka Niagara płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, która pokonuje prawie stumetrową różnice poziomów przelewając z hukiem w każdej sekundzie ponad dwa miliony litrów wody.

Mało kto wie, iż Wodospad Niagara tworzą faktycznie trzy położone bardzo blisko siebie kaskady.

“Niagara Falls” to oficjalna nazwa trzech kaskad tworzących wspólnie system o nazwie “Wodospady Niagara”  Jedna z nich (najmniejsza), zwana American Bridal Veil (welon panny młodej) mający ponad 60m wysokości i 300 szerokości rozdzielony wąską wyspą o nazwie Luna znajduje się w całości na terytorium USA.

Najbardziej znany i fotografowany wodospad, przez większość turystów uznawany za prawdziwy Wodospad Niagara w rzeczywistości nazywa się  Horseshoe Fall  (podkowa). Potężny, prawie 900 metrów szerokości i 49 m wysokości kipiący i huczący groźnie wodospad znajduje się całkowicie po stronie kanadyjskiej.

Płynąca w dole kanionu rzeka Niagara rozdziela dwa bliźniacze, położone po przeciwnych stronach granicy miasta o takiej samej nazwie: Kanadyjski i Amerykański “Niagara Falls”. Te małe niespełna 50 tys miasta tętnią życiem dzięki setkom tysięcy turystów przybywających tutaj co roku aby podziwiać uroki wodospadu Niagara.

wodospad Niagara widok od strony kanadyjskiej
Amerykański “American Bridal Veil” (na pierwszym planie) oraz Horseshoe (tzw. Prawdziwa Niagara). Widok od strony kanadyjskiej

Ten przygotowany przez naturę potężny spektakl sprawia niezapomniane wrażenia również dzięki wszechobecnym udogodnieniom pozwalającym turystom znaleźć się w centrum widowiska. Statki wycieczkowe, ścieżki, wieże widokowe i helikoptery prześcigają się w pomysłach aby dotrzeć jak najbliżej rozpryskującej się kurtyny wodnej.

Wodospady Niagara – co warto zobaczyć.

Wycieczka: Maid of the Mist
Jedną z największych i najstarszych atrakcji atrakcji oferowanych dla turystów  jest kilkunastominutowy rejs małym statkiem wycieczkowym o nazwie “Maid of the Mist”.
Za niespełna $20.00 można doświadczyć i odczuć na własnej skórze potęgę wodospadów. Statek zabiera nas bowiem praktycznie pod samą kipiącą i ryczącą ścianę spadającej z wysokości 50 m wody. Każda z osób wchodząca na statek otrzymuje darmową pelerynę, gdyż można naprawdę nieźle zmoczyć się od rozpryskującej się w powietrzu wody. Dla osób zamierzających robić zdjęcia polecam zakup specjalnych wodoodpornych osłon na aparat lub używania wodoodpornych kamerek typu GoPro. Huk jaki towarzyszy spadającej wodzie jest tak duży iż praktycznie nie możliwa jest swobodna rozmowa gdy statek podpłynie tuż pod wodospad.
UWAGA: Ponieważ jest to najbardziej popularna z wycieczek polecam zakup biletów online.
Więcej informacji na temat tej atrakcji znajdziecie TUTAJ – KLIK.

Niagara. Wycieczka statkiem
Statek Maid of The Myst widoczny z mostu Raibow Bridge.
Wodospad Niagara Widok ze statku
Wodospad Niagara widoczny z pokładu statku Maid of The Myst
Wodospady Niagara cześć Amerykanka widoczna ze statku
Amerykańska część wodospadu widoczna z pokładu statku

Wycieczka: Cave of The Winds.
Wycieczka do “Jaskini Wiatrów” to druga najbardziej popularna atrakcja nad Wodospadem Niagara którą koniecznie trzeba zaliczyć. Zjazd windą ponad 53m w dół gardzieli wodospadu Bridal Veil Falls to już nie lada atrakcja. Jeśli jednak dodamy do tego spacer (drewnianymi kładkami) pomiędzy ryczącymi hektolitrami wody będzie to wręcz idealne doświadczenie ogromnej siły wodospadu.
Bilety na tą wycieczkę można kupić na miejscu. Proszę również przygotować się na znaczne kolejki w sezonie (czerwiec – październik). Cena biletu dla osoby dorosłej to $17.00 ($14.00 dla dzieci do lat 12).
Więcej informacji na temat atrakcji znajdziecie TUTAJ – KLIK

Cave of The Winds to wycieczka na której na pewno się zmoczycie.
Bliski kontakt z wodospadem

Wycieczka: Journey Behind the Falls 
Kolejną, wartą polecenia atrakcją jest wycieczka specjalnie wykutymi w skale za wodospadem tunelami. “Journey Behind the Falls” to 45 minutowa trasa pozwalająca nam zobaczyć Niagarę z drugiej, można by rzec wewnętrznej strony. Trasa wykuta jest na wysokości 150 stóp i prowadzi nas do punktu zwanego “Cataract Portal” znajdującego się w 1/3 odległości od środka wodospadu.
Na szczególną uwagę zasługuje wycieczka tunelami w ciągu zimy. Podziwiać wówczas można niesamowite formy stworzone przez zamarznięta wodę. Koszy wyprawy tunelami to $21.95 (dolary kanadyjskie). Cena ta ulega obniżeniu w czasie zimy do $15.00 ze względu na częściowa niedostępność trasy ze względu na niebezpieczne oblodzenie.
Bilety można kupić na miejscu w “kiosku”. W sezonie wakacyjnym musicie jednak przygotować się na prawie godzinne stanie w kolejce. Więcej informacji na temat tej wycieczki znajdźcie TUTAJ – KLIK
UWAGA: Ta atrakcja jest dostępna TYLKO od strony kanadyjskiej

Wycieczka za Wodospad Niagara
Wycieczka “za wodospadem” to jedna z ciekawszych atrakcji

Wodospady Niagara – nocna iluminacja.

Nocą wodospady Niagara podświetlają dziesiątki kolorowych reflektorów, a zabarwione ich blaskiem masy wody spadają w ciemność, tworząc niezwykły widok.
Iluminacjom towarzyszy widowisko tupu “światło i dźwięk”, gdzie w rytm muzyki zmieniają się kolory i zabarwienia wodospadu. Spektakle te odbywają się oczywiście po zachodzie słońca. Warto dowiedzieć się z darmowego biuletynu informacyjnego dostępnego na miejscu o których godzinach można podziwiać to widowisko.
Informacje na temat iluminacji możecie również znaleźć TUTAJ – KLIK

Wodospad Niagara zimą - nocna iluminacia
Wodospad Niagara (część kanadyjska)- nocna iluminacja.
wodospad Niagara nocne oświetlenie
Wodospad Niagara (część amerykańska) – nocna iluminacja

Oczywiście nad nocnym niebem wodospadów Niagara nie może zabraknąć również sztucznych ogni. W listopadzie (gdy dni stają się coraz krótsze),  rozpoczyna się doroczny festiwal sztucznych ogni, który trwa do grudnia.  Jeśli wybieracie się zimą oglądać Niagarę, będzie to nie lada atrakcja.

Sztuczne ognie nad wodospadem Niagara
Festiwal sztucznych ogni nad wodospadami Niagara

Czy wciąż warto odwiedzić Wodospad Niagara?

Wodospad Niagara - widok od strony kanadyjskiej
Wodospad Niagara – widok od strony kanadyjskiej

Wielu turystów twierdzi, że komercjalizacja wodospadu posunęła się zbyt daleko. Oskar Wilde zażartował nawet, że Niagara wywarłaby na nim większe wrażenie, gdyby wodę puszczono do góry – chyba tylko tego nie zrobiono jeszcze dla turystów. Wszystkie inne możliwości zostały już wykorzystane.
Samo miasteczko Niagara Falls jest nadal zadymione, podstarzałe i odrapane mimo wysiłków lokalnych władz zmierzających do poprawy wizerunku tego sławnego na całym świecie miejsca.
Obecnie teren wokół wodospadu zaczyna bardziej przypominać Las Vegas niż atrakcje przyrodniczą. Za sprawą wielkich sieci hoteli, restauracji i punktów usługowych, turyści znajda tu wszelkie przyjemności (po stronie kanadyjskiej i amerykańskiej działa nawet kasyno).

Po stronie amerykańskiej, oprócz wodospadu i atrakcji z nim związanych w okolicy niewiele jest do zwiedzenia. Jego sąsiad za granicą – kanadyjski Wodospad Niagara jest co prawda położony w bardziej “nowoczesnej oprawie”, lecz także nie przedstawia większej atrakcyjności dla turystów oprócz ładniejszego widoku na całą “podkowę” Niagary. Jeśli już pojawicie się po stronie Kanady polecam zobaczyć wodospad z wieży obserwacyjnej “Skylon Tower”. Więcej info oraz cennik znajdziecie TUTAJ – KLIK.

Wodospad Niagara przekroczenie granicy kanadyjskiej.

Aby zobaczyć wodospad z nieco innej (tej ładniejszej perspektywy) polecam również punkty widokowe znajdujące się po stronie kanadyjskiej, oraz jedną atrakcję: wycieczkę “Za wodospadem Niagara” – o której wspomniałem powyżej.
Przejście na kanadyjską stronę wodospadu Niagara na szczęście nie jest trudne. Aby przekroczyć granicę musicie udać się na kładkę dla pieszych znajdującą się na Tęczowym Moście (Raibow Bridge), przygotować paszport i trochę pieniędzy (można płacić dolarami amerykańskimi) do wydania na poszczególne atrakcje.

Niagara przejście do Kanady
Wodospad Niagara tak wygląda kładka dla pieszych- przejście na stronę kanadyjską mostem Rainbow Bridge

Samo przekroczenie granicy USA – Kanada w tym miejscu nie jest trudne. Wystarczy, że macie w paszporcie wbitą wciąż aktualną wizę do USA oraz uiścicie opłatę $1.00. Odprawa graniczna w okienku to tylko formalność, która trwa niecałe 5 minut. Nie jest wymagane posiadanie wizy kanadyjskiej ani wypełnienie dokumentów eTA (Eectronic Travel Authorization).
Jeśli chcecie przejechać samochodem na stronę kanadyjską należy w czasie procedury wynajęcia samochodu w USA zgłosić to w wypożyczalni. Generalne nie powinno być żadnego problemu z przejazdem samochodem wynajętym na terenie USA do Kanady.

Wodospad Niagara Widok z Mostu
Bardzo ładny widok na Wodospad Niagara z mostu Rainbow Bridge

Niagara – mapka atrakcji turystycznych

Po obejrzeniu wodospadu ze wszystkich możliwych stron, nie ma powodu, by zostać tu na dłużej niż jeden pełny dzień.

Niagara powstała 12 tys. lat temu, kiedy topniejące lodowce, cofając się na północ, uwolniły wody jeziora Erie, które spłynęły do jeziora Ontario. Wówczas wodospady leżały 7 mil w dol rzeki, ale wskutek erozji gruntu przesunęły się na obecne miejsce. Wielu twierdzi, ze najpiękniej wyglądają zima, kiedy ziemia pokryta jest śniegiem, a woda zamienia się w lód.

Zapraszamy do oglądnięcia materiału video Wodospad Niagara.


Aktualizacja: wrzesień 2019
Paweł © interameryka.com – wszelkie prawa zastrzeżone.

Kopiowane całości lub fragmentów bez zgody autora zabronione.
....KUP MI KAWĘ

14 komentarze

 1. Witam! w czerwcu 2011 roku spędziłem 2 tyg. w N.Y. i stwierdzam, że Wycieczka nad Niagarę była najlepszym punktem mojej krótkiej wyprawy. Oczywiście sam N.Y. jest niezły, odbierający dech w piersiach… z różnych powodów 🙂 np. brak tlenu ale i widoki:-) Tak bardzo krótko moje uwagi i uwagi kilku osób z którymi rozmawiałem. N.Y. to juz nie to miasto o jakim słyszałem i marzyłem 10 lat temu. Granica się zatarła pomiędzy Europą “komunistyczną” a N.Y. “kapitalistycznym”. Na pewno trzeba tam jechać i na pewno bardzo chętnie tam wrócę ale… były też rozczarowania. Np. Muzeum Historii Naturalnej(to subiektywna opinia-2 osób) nuuuuda!, bałagan!, chaos!,komercja!. Dlaczego? moze to wynikać z moich potrzeb-lubię ruch, lubię obserwować gdy coś się dzieje… natura, przyroda ludzie… a tam… miliony egzemplarzy, wszystko siłą rzeczy martwe czasami wróbelek na balkonie dawał mi więcej radości niż te setki, tysiace martwych rzeczy. Były oczywiście bardzo ciekawe kolekcje, pięknie wyeksponowane, wielkie sale ale większośc to po prostu masa wszystkiego. Coś jak biblioteka gdzie jest pełno książek ale nas interesuje tylko pare pozycji. Więcej radości sprawiły mi wiewiórki w Central Parku 🙂 i za cholerę nie mogłem sie w tym muzeum odnaleźć. Jak wspomniałem na wstepie to tylko moje odczucia podyktowane tym, że lubię żywą naturę. Jeszcze jeden pogląd dotyczący N.Y. – to nie jest miasto amerykańskie a do Chinatown nie wiem po co wpuścili (nie chce nikogo obrazać) handlarzy śniadej cery, których sposób handlu mnie obrzydza(kto był np. w Egipcie wie o czym pisze). Idąc do Chinatown chcę kupować chińskie podróby! Poza tym Chinatown super!!! nie można tam nie iśc będąc w N.Y. Wracając do Niagary rewelacja zarówno w dzień jak i w nocy. My wykupilismy wycieczkę na Greenpoincie z polskiego biura podróży za jakieś 180$ z przejazdem, noclegiem i wyzywieniem,i przewodnikiem. Po drodze zepsuł nam sie autobus(na szczęście) bo zatrzymaliśmy się w takim małym amerykańskim miasteczu jak z widziałem na filmach… domki, bez płotów, trawniczki równo przystrzyzone i pojawił się szybko Sheriff 🙂 rewelacja! Miałem tylko wspomień o Niagarze a się rozpisałem. Niagara-POLECAM!!!

 2. ile taka wycieczka powiedzmy na tydzien/2 tygodnie może kosztować dla 2 osób dorosłych i trojki dzieci poniżej 5 lat? 🙂

 3. Witam, za tydzień wylatuję do USA i zamierzam spędzić noc nad Niagarą. Po której stronie lepiej (USA czy Kanada)? W jakim hotelu się zatrzymać? Proszę o info. Dziękuję.

 4. Nad Niagarą zdecydowanie lepiej zatrzymać się po stronie kanadyjskiej. Aczkolwiek jeśli będziecie mieć możliwość to polecam również krótką wizytę po amerykańskiej stronie wodospadu.
  Głownie polecam atrakcję “Journey Behind the Falls”. Jest to przejście przez wykuty w skale tunel znajdujący się za wodospadem. Dzięki temu obserwujcie Niagarę “od tyłu” Wrażenie niesamowite.
  Ceny hoteli proszę sprawdzić na booking.com Nie mam preferencji jeśli chodzi o noclegi w tym miejscu.

 5. Wybieram sie nad Niagare w sierpniu i nie wiem czy lepiej jest wykupic jedna z proponowanych na internecie “One day tour” (ceny sa bardzo rozne) czy zrobic to samemu. Chcialam zobaczyc Niagare z tylu , opserwatorium, zegar kwiatowy, przejechac sie statkiem, Kozia wyspe, Niagare noca.
  Ktora opcia byla by tansza( jezeli sie orientujesz) Dziekuje za wskazowki.

 6. Wodospad i miasto Niagara bardzo mnie zachwicilo. Spedzilem tam jeden dzien , to za malo . Mysle by tam pojechac ponowie i zobaczyc bez pospiechu to wszystko co przedstawil kolega w powyzszym Wieszosc czasukomentarzu.Toronto – za krutki pobyt (10 H)-piekne miasto.Bylem gosciem, musialem sie podporzadkowac.Wiekszosc trzytygodniwego pobytu w Kanadzie spedzilem w miescie Sudbury.Serdecznie pozdrawiam i proponuje zobaczyc ten dziki ale piekny kraj. Arek podzielasz ten poglad?.

 7. Ciężko mi powiedzieć czy na miejscu będziesz mogła kupić po niższej cenie zestaw wycieczek nad Niagarą. Ja zawsze kupowałem wszystkie bilety będąc na miejscu.

 8. Byłam kilka razy w Nowym Yorku a w koncu w grudniu 2018 pojechałam nad Niagare.7 godz jazdy i mamy GO.Na wstępie strona amerykanska – niestety do sezonu zamkniete zejscia i przejscia,a wiec to co się da.Ogromne wrażenie – huk wody,pył kropelek wodnych no i masa spadającej wody.Po obejrzeniu i zwiedzeniu wyspy Koziej i Księżycowej przez most do Kanady.Po stronie kanadyjskiej większe miasto,dużo barów,resturacji,hoteli – neony niemal Las Vegas.Wieczorny spacer po bulwarze – zmieniające sie kolory wodospadow,nocleg – rano jeszcze dodatkowe szwędanie sie i po odczekaniu 1,5 godz.na moscie do granicy
  powrót.Polecam – mimo,ze było po sezonie (albo przed) polecam – niesamowite.

 9. Tak, można przejść na stronę Kanadyjską odwiedzając wodospad Niagara. Odbywa się to w ramach “lokalnego ruchu wizowego” Oczywiście trzeba mieć przy sobie w czasie powrotu na stronę Amerykańską paszport z wizą.

 10. A jak wygląda sprawa przejazdu autem wypożyczonym w NY na stronę kanadyjską (bez problemu można, czy trzeba coś dopłacić w wypożyczalni) ? Nocleg po stronie kanadysjkiej wydaje się bardziej sensowny – szczególnie po lekturze tego bloga :). Ile trwa sam przejazd/odprawa na granicy (moście) autem i pieszo ? Planujemy tam być na niespełna dobę na początku drugiej połowy sierpnia (dojazd w niedzielę po południu 15.00-17.00). Z góry dziekuję za odpowiedź.

 11. Na pewno trzeba zgłosić w wypożyczalni przejazd na stronę kanadyjską. Wypożyczalnie ani kontrola na granicy nie robią żadnych problemów. Sama przeprawa samochodem może trawać około 30min (zależy czy jest korek na moście). Na piechotę to tylko formalność…może 5 min max

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię