The Narrows – Zion National Park

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Szlak “The Zion Narrows” prowadzący korytem rzeki Virgin River to bezapelacyjnie jeden z najpiękniejszych szlaków w Stanach Zjednoczonych. Narrows to również jeden z najlepszych szlaków na świecie prowadzących przez tzw. kaniony szczelinowe (Slot Canyons).

Przygotuj się więc drogi czytelniku na przejście prawdopodobnie najpiękniejszym ze szlaków jaki kiedykolwiek miałeś okazję zdobyć.

Zion Narrows wraz z równie widowiskowym (i niebezpiecznym) podejściem pod szczyt Angels Landing to dwa obowiązkowe punkty hikingowe, które koniecznie trzeba zaliczyć odwiedzając Zion National Park.
Sam szlak Zion Narrows należy do wyjątkowych. Prowadzi on cały czas korytem rzeki Virgin River, której wody wyrzeźbiły w czerwonych skałach piaskowca przez tysiące lat ten przepiękny kanion.
Tak – woda w rzece jest zimna. Ale już po kilkunastu minutach organizm przyzwyczaja się do tej temperatury i zupełnie nie przeszkadza to w zdobywaniu szlaku.
Specjalne, wodoodporne buty niekoniecznie sprawdzają się w czasie wędrówki. Owszem, osoby które lubią mieć zawsze sucho i ciepło w butach powinny kupić lub wypożyczyć na miejscu takie obuwie. Dla mnie najważniejsze jest to aby buty miały podeszwę o bardzo dobrej przyczepności. Pomaga to miejscach gdzie znajdują się sporych rozmiarów mokre i  śliskie kamienie.
Kolejnym, niezbędnym elementem całej wyprawy są kije turystyczne. Pozwalają on doskonale utrzymywać równowagę w czasie przeprawy i doskonale nadają się do sprawdzania głębokości w miejscu, którym chcecie przekroczyć rzekę. Jeśli nie posiadacie tego ekwipunku, polecam użyć zwykłego kija. Zazwyczaj kilka z nich stoi opartych o skałę przed wejściem do rzeki.

Szlak The Zion Narrows – informacje:

Całkowita długość szlaku: 25 km
Długość szlaku dostępna dla turystów bez pozwolenia: około 4 km
Czas na szlaku: od 30 min (część bez pozwolenia) do 11-14 godzin (całość szlaku)
Szlak: 80% woda, 20% żwir+piach (zakola rzeki gdzie nie ma wody)
Stopień trudności: Łatwy (część bez pozwolenia 2/5). Trudny (całość szlaku 4.5/5)
Różnica poziomów na szlaku : max 40 cm (część bez pozwolenia)
Dostępność: W miesiącach zimowych i w czasie powodzi błyskawicznych (Flash Flood) szlak może być tymczasowo zamknięty.
Pozwolenie: Część pierwsza szlaku: Brak.  Pozwolenie wymagane aby przejść cały szlak
Początek szlaku: Riverside Walk, ta ścieżka po 15 min. staje się początkiem The Narrows.
Lokalizacja GPS: 37.285115, -112.947006 (przystanek Temple of Sinawava)
Uwagi: W czasie wysokiego poziomu rzeki w najgłębszych miejscach woda może mieć głębokość do 1.5m. Są to jednak nieliczne niecki i zakola które można przeważnie ominąć.

Szlak The Zion Narrows – lokalizacja:

Od maja do października wewnątrz Parku Narodowego Zion kursują darmowe autobusy (Shuttle Bus). Główny przystanek znajduje się przy Visitors Center (patrz mapka). Autobusem należy dojechać (około 40 min) do ostatniego przystanku Temple of Sinawava. Tutaj rozpoczyna się szlak Riverside Walk który po 15 minutach spaceru kończy się nad brzegiem rzeki. Z tego miejsca rozpoczyna się szlak The Zion Narrows.

Dodatkowe informacje:

Szlak zamknięty w czasie powodzi błyskawicznych (Flash Flood), które przeważnie pojawiają się w kwietniu i na początku maja. Są to okresowe, bardzo silne i szybkie przybory wody spowodowane przez ulewne deszcze (najczęściej oberwania chmury).
Przed wyjściem na szlak w okresach zagrożonych przez powodzie proszę koniecznie skonsultować się z pracownikami parku (Park Rangers).

Polecam również przeczytać szczegółowy opis przejścia szlakiem The Zion Narrows.

Galeria szlaku Zion Narrows

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Sedona Subway: Sekretna Jaskinia

Sedona to nie tylko jedne z najciekawszych szlaków w USA ale również unikalne jaskinie, które wciąż są na...

Co warto zobaczyć w Yellowstone – 6 największych atrakcji w Parku

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Yellowstone w 2022? jakie atrakcje należy bezwzględnie zobaczyć, które punkty widokowe odwiedzić a...

Stud Horse Point . Przepiękne formacje Hoodoos (Arizona)

Arizona to wyjątkowe krajobrazy i wciąż jeszcze mało uczęszczane przez turystów przepiękne lokalizacje. Jedną z perełek tego stanu jest...

The Fire Wave – zobacz przepiękne skamieniałe wydmy w Nevadzie.

The Fire Wave - to wyjątkowo piękne miejsce jest częścią Parku Stanowego Valley of Fire znajdującego się w...