Dolina Krzemowa (Silicon Valley) w Stanach Zjednoczonych. Siedziba gigantów branży elektronicznej takich jak Apple, Google, Youtube czy Facebook to zdecydowanie jedna z tych lokalizacji, którą warto odwiedzić będąc w pobliżu San Francisco.
Kalifornijska Dolina Krzemowa to niewielki wycinek północnej Kalifornii zajmujący powierzchnię około 121 km2. Okrzyknięta światową stolicą zaawansowanych technologii, ekscentrycznych milionerów, geeków komputerowych i hakerów co roku zaskakuje nas genialnymi wynalazkami.
Tutaj wciąż w przydomowych garażach powstają projekty, które z niecierpliwością wyczekują odpowiedniego momentu na to aby zaistnieć w sieci, zabłysnąć, zostać dostrzeżonym. Silicon Valley nie bez powodu nazywany jest “inkubatorem światowej przedsiębiorczości”. Zaistnieć w Dolinie Krzemowej to zaistnieć na całym świecie
[toc]
Jak zwiedzać Dolinę Krzemową
Wiele osób przyjeżdżających pierwszy raz do Doliny Krzemowej tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że znajdzie się za terenie klasycznych amerykańskich przedmieść których specyficzną cechą jest olbrzymia ilością parków, terenów zieleni, lokalnych sklepików, osiedli domków jednorodzinnych i budynków, które rzadko przypominają błyszczące drapacze chmur.
Tutaj wbrew pozorom nie ma jednej wydzielonego miejsca w której można się zatrzymać i zobaczyć większość atrakcji. Każda z firm to nie tylko osobna lokalizacja ale kilka (czasem kilkanaście) budynków, które oprócz rozpoznawalnego logo niczym innym się nie wyróżniają. No może poza ekscentrycznym Apple Park Visitor Center. Ale o tym nieco później.
Zwiedzając Silicon Valley warto też pamiętać, że to nie tylko atrakcja turystyczna ale też to biura, które pracują swoim normalnym trybem. Nie dziwcie się, że zdecydowana większość z nich jest zamknięta dla osób, które nie są związane z daną firmą.
Dolina Krzemowa pilnie strzeże nie tylko prywatności swoich pracowników, ale przede wszystkim innowacyjnych pomysłów, które traktowane są, jak bezcenne firmowe tajemnice.
Jeśli więc nawet uda Wam się dostać do wydzielonej dla turystów część (np. ze zorganizowaną wycieczką) często nie możecie wnosić ze sobą aparatów, kamer a nawet telefonów komórkowych.
Warto jednak na własne oczy (bez udostępniania zdjęć na mediach społecznościowych) zobaczyć i poczuć atmosferę jednego z najbardziej inspirujących miejsc na świecie.
Co jeszcze można zobaczyć w Dolinie Krzemowej?
Silicon Valley bezsprzecznie giganty technologiczne takie jak Google, Facebook, Tesla, Intel czy Apple. Warto nie tylko zobaczyć siedziby wielkich firm, ale można tam też wziąć tam udział w wydarzeniach, które są organizowane przez inne marki. Część z nich jest skierowana głównie do osób z branży – jeśli ktoś z Was jest programistą, to na pewno zainteresuje go cotygodniowy Hackathon (maraton projektowania) które organizuje Coca-Cola, Samsung, Toyota czy heweltt-Packart. Możecie również zatrzymać się w jednym z “tech-hubów” jakim jest Hacker Dojo czy odwiedzić Muzeum Historii Komputerowej (CHM) w Mountain View.
Stanford University to rzecz jasna kolejna lokalizacja które nie wypada pominąć. Tutaj narodziły się takie marki jak Google, Yahoo czy Cisco.
Zanim jednak rozpoczniecie zwiedzanie gigantycznych korporacji z Silicon Valley, jak zawsze zapraszam do wtopienia się w lokalną atmosferę Doliny Krzemowej. Będzie to zarazem gratka dla miłośników kawy (i nie tylko). Lokalne smaki przepełnione są tutaj zapachem kawy z sieci Phizz Coffee!
Tak! Pracownicy Silicon Valley oszaleli na jej punkcie gdy Mark Zuckerberg ogłosił, że kawa tej firmy to jego ulubiony “morning cup of coffee”. Ekskluzywna kafejka Phizz Coffee znadjuje się nawet na terenie kampusu Facebooka i jest dostępna TYLKO dla pracowników firmy. Oczywiście mają oni kawę za darmo….
Giganci z Doliny Krzemowej.
Siedziba Google – zwiedzanie
Mieszcząca się przy ulicy 1911 Landings Dr., Mountain View siedziba Google zajmuje aż 60 budynków (Googleplex). Znajdziecie tam kilka miejsc, w których warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Największym powodzeniem cieszą się oczywiście symbole marki Android – czyli oprogramowania do telefonów komórkowych. Są to zielone, sympatyczne roboty wielkości człowieka, które “przechadzają się” pomiędzy budynkami Google. Towarzyszą im równie duże desery, w postaci lizaków, babeczek i innych smakołyków. Desery to oczywiście (dla wtajemniczonych) symbole kolejnych wersji oprogramowania Android.
Dla osób odwiedzających kampus udostępniono jedynie sklep z pamiątkami Google, w którym możecie zakupić akcesoria z najpopularniejszymi markami. Pamiętajcie jednak, że jest on otwarty jedynie od poniedziałku do piątku. Na sklepiku i figurkach Androida na szczęście nie kończą się atrakcje związane z tym miejscem.
Warto zajrzeć w każdy zakamarek czy boczną uliczkę. Możecie np. znaleźć stojący na uboczu samochód Google Street View lub kultowe firmowe rowery, których pracownicy Google używają, by szybko przemieszczać się między budynkami.
Kampus jest też bogaty w dekoracje takie jak znaczniki map Google lub wielki dinozaur T-Rex, który wygląda przerażająco, ale ma bardzo sympatyczne imię – Stan. Dużą atrakcją są też “multirowery” Google, którymi jednocześnie może jeździć 7 osób. Wykorzystują je pracownicy, który omawiają na nich projekty i jednocześnie mogą być aktywni fizycznie. Tak! Wy też możecie się na takim rowerze przejechać.
Siedziba Facebook – zwiedzanie
Dolina Krzemowa to przede wszystkim siedziba Facebooka – największego portalu społecznościowego na świecie. Tworzy go ogromny kampus, którego powierzchnia wynosi 40 tys. metrów kwadratowych, a znajduje się on przy ulicy o kontrowersyjnej nazwie: Hacker Way (1 Hacker Way) w miasteczku Menlo Park.
Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest oczywiście wielki symbol Facebooka w postaci uniesionego kciuka, z którym zwiedzający robią sobie pamiątkowe zdjęcie. To na pewno gratka dla osób uzależnionych od mediów społecznościowych. Ja starałem się bardzo aby nie pojawić się na zdjęciu razem z kciukiem.
Facebook organizuje też bardzo często festiwale z jedzeniem i programami artystycznymi, dlatego warto sprawdzić, czy któryś z nich będzie miał miejsce właśnie podczas Waszej podróży. Można to zrobić na oficjalnej stronie Facebook Festivals
Jeśli nie jesteście pracownikami Facebooka lub nie jesteście “gośćmi” zaproszonymi przez firmę lub dowolnego jej pracownika – na tym kończą się atrakcje związane z główna siedzibą Facebooka
Siedziba Apple – zwiedzanie
Jeden z największych na świecie twórców komputerów, oprogramowania i telefonów komórkowych, czyli firma Apple. Siedziba Apple znajduje się na ulicy 10600 N Tantau Ave. w miasteczku Cupertino. To właśnie w tym miejscu odbywa się coroczna prezentacja najnowszych produktów marki. Wprawdzie wstęp do biur jest ograniczony tylko do pracowników i osób upoważnionych, ale znajduje się tam genialny sklep z akcesoriami Apple. To jedyne miejsce na świecie, w którym kupicie koszulki i czapki ze słynnym, nagryzionym jabłkiem. Prawdziwi fani tej marki na pewno chętnie zakupią taką unikatową pamiątkę.
Futurystyczny, wręcz kosmiczny budynek Apple Campus widoczny jest dosyć dobrze ukryty za drzewami (specjalnie posadzonymi w tym celu). Jednak z tarasu widokowego znajdującego na “dachu”w Apple Visitor Center widać go całkiem dobrze.
Dla miłośników architektonicznych perełek kampus Apple jest wręcz nie do opisania. Tutaj wszystkie elementy zostały zaprojektowane w najdrobniejszych szczegółach.
Ławki w kształtach Apple, lampy, chodniki, kosze na śmieci…dosłownie wszystko ma swój charakterystyczny “Aplowski” smaczek.
Jeśli wygospodarujecie chwilkę z cennego czasu przeznaczonego na zwiedzanie, zapraszam na sentymentalną podróż w czasie. Jej cel znajduje się niecałe 15 minut od głównej siedziby Apple.
Będzie Wam dane zobaczyć na własne oczy miejsce, gdzie Steve Jobs i Steve Wozniak tworzyli początki Apple. Robili to oczywiście w garażu, który znajduje się przy ulicy 2066 Crist Dr. w Los Altos. Warto mieć jednak na uwadze, że miejsce to jest prywatną posiadłością, a więc możliwe są jedynie dyskretne zdjęcia z daleka.
Showroom Tesla – zwiedzanie
Tesla to jeden z największych projektów Elona Muska, który w niesamowity sposób realizuje i tworzy z pasją super bezpieczną, autonomiczną flotę elektryczne samochodów. Możecie je wszystkie zobaczyć w pierwszym jaki powstał w USA showroomie Tesla Motors przy ulicy 4180 El Camino Real, Palo Alto. W sumie ta lokalizacja nie wyróżnia się w tym momencie niczym specjalnym. Aczkolwiek warto tam zaglądnąć przy okazji pobytu w Dolinie Krzemowej.
Pracownicy tego miejsca są bardzo przyjaźni i chętnie odpowiedzą Wam na wszelkie pytania i wyjaśnią nurtujące Was technologiczne kwestie. Jednak największą frajdą jest możliwość darmowej przejażdżki wybranym przez Was modelem samochodu. By było to możliwe, musicie mieć powyżej 25 lat i posiadać prawo jazdy, które jest uznawane w Stanach Zjednoczonych (czyli w tym przypadku polskie + międzynarodowe). Termin przejażdżki należy wybrać i potwierdzić na stronie Tesli.
Oprócz wspomnianego wcześniej adresu głównej siedziby, w Dolinie Krzemowej znajduje się też inne sklepy i showroomy: w San Jose, Fremont i Sunnyvale, które również pozwalają na jazdę próbną samochodem Tesla.
To na pewno cenne doświadczenie dla każdego fana motoryzacji. Będziecie mogli zobaczyć w akcji najnowsze, innowacyjne i jedne z najbardziej kosztownych modeli samochodów dostępnych obecnie na rynku.
Turystom, którzy doskonale wiedzą skąd ten motoryzacyjny innowator wziął swoją nazwę, polecamy też wybrać się pod adres: 260 Sheridan Ave., Palo Alto. Znajduje się tam pomnik jednego z największych naukowców w historii świata – Nikoli Tesli, a także kapsuła czasu, którą zostanie otworzona w roku 2043.
Siedziba główna Tesla znajduje się pod adresem 3500 Deer Creek Road. Palo Alto. Niestety jest to lokalizacja niedostępna dla turystów. Można więc tylko zrobić sobie fotkę przed główną bramą z logo Tesla.
Siedziba YouTube – zwiedzanie
Wprawdzie YouTube jest marką należącą do Google, jednak jego biura nie znajdują się w tym samym miejscu, co kampus Google. Siedziba YouTube mieści się pod adresem: 901 Cherry Avenue i składa się z ponad 6 budynków. Zostały one przebudowane z myślą o środowisku. Posiadają energooszczędne systemy, a na dachach sadzi się rośliny na wodoodpornej membranie.
Kampus YouTube był zawsze szeroko otwarty dla odwiedzających, ale po strzelaninie, która miała miejsce w jego budynku, zdecydowano się na ograniczenie wstępu. Jeśli macie jednak wśród grona znajomych pracowników YouTube – możecie wybrać się na prywatny “tour” i zobaczyć jak funkcjonuje największa “telewizja” świata.
Otwarty pozostaje natomiast Teren wokół firmy, który traktowany jest, jako miejsce publiczne. Władze YouTube zachęcają lokalną społeczność do spędzania tam wolnego czasu.
Wy również możecie się tam wybrać, by w zielonym otoczeniu zjeść lunch lub urządzić piknik. Planowana jest też stopniowa rozbudowa kampusu, dlatego warto na bieżąco sprawdzać, jakie oferuje on w danym momencie, nowe atrakcje. Jeśli chcecie zakupić pamiątki z logiem YouTube, wtedy powinniście zrobić to w sklepie Google, gdyż to tam są one dostępne dla zwiedzających.
Jak dostać się do Doliny Krzemowej.
Dolina Krzemowa znajduje się blisko międzynarodowego lotniska w San Francisco. Jeśli więc zaczynacie lub kończycie podróż po Kalifornii na lotnisku w SF – możecie zaplanować dodatkowe cztery godziny aby swobodnie odwiedzić siedziby tych największych korporacji.
Dla osób, które będą kierowały się w stronę Silicon Valley z Los Angeles polecam wygospodarować dodatkowy dzień aby pokonać dystans Los Angeles – Dolina Krzemowa przepiękna trasą widokową wzdłuż oceanu. To słynna Kalifornijska Jedynka (Pacific Coast Highway). Wyjeżdżając wcześnie rano z okolic LA docieracie po co najmniej 8 godzinach do miejscowości Monterey. Tutaj zatrzymujecie się na noc a następnego dnia w drodze do San Francisco zwiedzacie idealnie położoną na trasie przejazdu Dolinę Krzemową.
Dla osób, które nie czują się komfortowo za kierownicą w okolicach wielkich miast w USA polecam jak zwykle niezawodne aplikacje Uber lub Lyft. Używając tego środka transportu dotrzecie do Doliny Krzemowej z centrum San Francisco w ciągu 40 minut. Przypuszczalny koszt przejazdu wahać się będzie od 45 do 60 dolarów. Proszę jednak pamiętać o tym, że wciąż potrzebujecie przemieszczać się po terenie Silicon Valley aby dotrzeć do siedziby różnych firm.
Do naszej dyspozycji pozostaje kilka systemów sieci transportu publicznego:
– Caltrain. Zwykle używany do długich dojazdów na półwyspie, głównie między San Francisco i San Jose;
– System szybkiej kolei BART jest przydatny dla osób dojeżdżających do East Bay;
– System lekkiej kolei szynowej VTA;
– Muni Metro.
Dolina Krzemowa – mapa
Przydatnym narzędziem w podróży będzie również dla Was mapa Doliny Krzemowej, na której znajdziecie nie tylko wymienione powyżej siedziby największych korporacji, ale również inne, ciekawe miejsca warte odwiedzenia.
👉KALIFORNIA – co jeszcze WARTO ZOBACZYĆ. Moja LISTA NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC
👉WIĘZIENIE ALCATRAZ
© interameryka.com - przewodnik po USA