Dolina Monumentów – punkty widokowe.

Dolina Monumentów - USA

Dolina Monumentów (Monument Valley), to przepiękne tereny Indian Navajo leżące na granicy dwóch stanów Utah i Arizona. Tutaj czas biegnie zupełnie inaczej. Wybierając się do tego niezwykłego miejsca musisz przygotować się drogi czytelniku na podróż w przeszłość, w czasy i scenerie wprost z filmów opowiadających historię dzikiego zachodu.

Co warto zobaczyć w Dolinie Monumentów? Krótki przewodnik po najciekawszych i najbardziej fotografowanych lokalizacjach dostępnych dla turystów.

Przejazd przez Dolinę Monumentów.

Dolina-Monumentow-wjazd-na-Navajo-Loop
Pierwsze 200 m Navajo Loop to naprawdę wyzwanie dla kierowców.

Asfaltowa droga prowadząca do serca Doliny Monumentów gwałtownie urywa się tuż za głównym parkingiem znajdującym się przy hotelu The View. Indianie rekomendują aby dalszy przejazd lokalną, szutrową drogą o nazwie Valley Drive (lub 17-Mile Drive) odbywał się tylko samochodami posiadającymi wyższe zawieszenie. W praktyce jednak na tasie na pewno spotkacie przeróżnej klasy samochody zmagające się z nierówną nawierzchnią.
Najszybciej drogę pokonuję oczywiście SUV, za nimi leniwie, skąpane w czerwonym kurzu podążają MiniVany oraz zwykłe samochody osobowe (widziałem nawet Toyotę Prius!).
Prawie 27 kilometrowy odcinek drogi okrążający dolinę to głównie ubity piach i żwir. Maksymalna rekomendowana prędkość to 25-30 km/h. Średni czas przejazdu; około 2h.
Proszę pamiętać, że trasa jest zupełnie nie do pokonania w czasie deszczowych dni. Lokalna droga Indian Navajo zamienia się wówczas w błotniste, wypełnioną czerwonym szlamem koryto, które tylko można pokonać samochodem z napędem na cztery koła.

Dolina Monumentów Droga
Navajo Loop w pełnej okazałości.

Jednak w czasie suchych dni, ta sama poprowadzi was przez zapierające dech w piersiach pustynne tereny z przepięknymi panoramami, formacjami skalnymi oraz dzikimi mustangami biegnącymi wzdłuż trasy przejazdu.

UWAGA: Wjazd kamperem do Doliny Monumentów jest zabroniony!

Dolina Monumentów – opłaty i godziny otwarcia.

Monument Valley to część znajdującego się na terenie Arizony i Utah rezerwatu Indian Navajo. Obowiązują tutaj opłaty za wjazd na teren Navajo Tribal Park, które wynoszą $10 za osobę lub $20 za samochód z maksymalną liczbą 4 osób (łącznie z kierowcą). Dzieci do lat 9 mają wstęp darmowy.
UWAGA: Trasa Valley Drive jest otwarta dla samochodów od 6:00-20:30 (maj – wrzesień) i od 8:00-17:00 (październik – kwiecień).

Dolina Monumentów – punkty widokowe.

Dookoła Doliny Monumentów znajduje się 11 oficjalnych (dostępnych dla turystów) punktów widokowych. Oznacza to, że każda osoba po uiszczeniu opłaty przy wjeździe może dotrzeć do tych miejsce bez przeszkód.
Pozostałe (święte dla Indian tereny) wymagają specjalnej przepustki (permit) lub podróży wraz z lokalnym Indiańskim przewodnikiem.
Uwaga: Nie warto wykupywać wycieczek oferowanych online ze względu na wysoką cenę. Jeśli udacie się w pobliże parkingu przy hotelu The View, na pewno zauważycie Indian oferujących… dokładnie takie same wycieczki. Wystarczy wynegocjować cenę, zapłacić gotówką i udać się w miejsce skąd wyruszycie wgłąb Doliny Monumentów. Sprawdzone przez wiele osób, którym pomagałem zaplanować podróż po USA.

Najbardziej fotografowane miejsca w Dolinie Monumentów.

Punkt widokowy: John Ford’s Point.

Dolina Monumentow Punkt Widokowy z Koniem
Najbardziej widowiskowe miejsce: John’s Ford Point

Bezapelacyjnie najbardziej fotografowanym miejscem w całej Dolinie Monumentów jest John Ford’s Point . To trzeci (licząc od głównego wjazdu) punkt do którego może dojechać każdy turysta. Nazwa John Ford’s point została nadana temu miejscu na cześć słynnego amerykańskiego reżysera Johna Forda, który Dolinę Monumentów uwiecznił w swoich najbardziej znanych westernach.
To tutaj za niewielką opłatą ($5) można również zrobić kultowe zdjęcie na indiańskim rumaku z widokiem na a najbardziej znane formacje skalne w całej dolinie.
W sezonie wakacyjnym jest to najbardziej oblegany punkt, proszę więc przygotować się na stanie (czasem kilkanaście minut) w prawdziwej kolejce. Warto jednak uwiecznić swoją osobę w tej niepowtarzalnej, klasycznej westernowej scenerii.

Dolina Monumentow Indianka
Niektóre osoby zamiast zdjęcia na rumaku wybierają opcję z Indianką ….

Najlepsza pora do zdjęć: późne popołudnie, co najmniej dwie godziny przed zachodem słońca. Czerwone promienie majestatycznie rozświetlają panoramę doliny tworząc idealne tło do zdjęć.

Formacje skalne “Trzy Siostry” – Three Sisters.

Formacje-Skalne-Three-Sisters---skok
“Zerowa Grawitacja” w punkcie Three Sister

To kolejne miejsce które nie jest tak na prawdę punktem widokowym, ale można tutaj zrobić naprawdę unikalne zdjęcia. Głównym elementem scenerii są trzy gigantycznych rozmiarów wąskie iglice skalne (spears). Powstałe przez setki lat w wyniku erozji wiatrów i opadów deszczu. Skały wznoszą się dumnie prawie 250 m ponad dolinę.
Najlepsza pora do zdjęć. Polecam to miejsce głownie w godzinach porannych, gdy znajdujące się jeszcze nisko nad horyzontem słońce doskonale oświetla to miejsce.

Formacje The Mittens and Merrick Butte.

Dolina-Monumentow Indianskie Flagi

To pierwszy punkt widokowy do którego dotrzecie zaraz po wjeździe na drogę Navajo Loop. Mittens and Merrick Butte to jedne z największych i najbardziej rozpoznawalnych formacji skalnych w całej dolinie. Te monumentalne wieże (a właściwie “rękawiczki” -ang. mittens) powstałe czerwonego piaskowca Navajo Sandstone maja ponad 300 m wysokości i stały się jednym z głównych symboli Monument Valley. Doskonale są widoczne również z tarasu widokowego hotelu “The View” (do którego zapraszam na indiańską wodę ognistą).

Dolina-Monumentow-taras-widokowy
Woda Ognista …z widokiem na indiańskie “rękawiczki”

Polecam zaparkować samochód nieco dłużej w tym miejscu nie tylko ze względu na ładne widoki. Tutaj znajdują się również Indiańskie kramy w których możecie zakupić oryginalne, ręczne wyroby Indian Navajo.

Kramy Indian Dolina-Monumentow
Oryginalne wyroby Indian Navajo.

Punkt widokowy North Window.

Ostatni na liście i moim zdaniem najciekawszy (jeśli chodzi o kompozycje) punkt widokowy. Śmiało można uznać go za idealne podsumowanie podroży. Tutaj jak na dłoni widzimy całą panoramę Doliny Monumentów.

Dolina-Monumentow Punkt Widokowy
Panorama na całą Dolinę Monumentów

To miejsce w którym o wschodzie słońca polecam pojawić się z aparatem. Wiele osób fotografujących dolinę o świcie pojawia się w punkcie Forrest Gump Point (leżącym poza doliną), lub w okolicach tarasu widokowego, skupiając swoją uwagę na formacjach Mittens and Merrick Butte. Ja zdecydowanie wybieram North Window Viewpoint.  Tutaj pierwsze promienie wyłaniającego się zza horyzontu słońca przepięknie oświetlają praktycznie wszystkie najważniejsze formacje skalne. Polecam oczywiście również to miejsce w ciągu dnia i uchwycić w kadrze naturalną “ramkę” stworzoną przez Formacje Elephant Butte and Cly Butte.Dolina-Monumentow-Punkt-North-WindowPozostałe punkty i formacje skalne dostępne dla turystów w Dolinie Monumetów to:
– Elephant Butte
– Three Camel Butte
– The Hub
– Sand Spring
– The Thumb

Pogoda w Dolinie Monumentów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że położona w stanie Arizona Dolina Monumentów w miesiącach zimowych pokrywa się śniegiem. Nie są to wprawdzie obfite opady (przeważnie leży tutaj kilka centymetrów białego puchu), ale temperatura w tym czasie spada do kilku stopni poniżej zera. Powinni o tym pamiętać wielbiciele kempingów.
Od kwietnia do maja średnia temperatura to około 17°C. W miesiącach letnich (czerwiec-lipiec) jest to już 32°C. Jesienne temperatury w granicach 21°C(wrzesień-październik) są wręcz idealne do zwiedzania tego miejsca. Dodatkowo jesiennych turystów jest tutaj bardzo mało i można naprawdę zachwycać się widokami bez udziału tłumów.

Interaktywna Mapka Doliny Monumentów:

Video z mojego pobytu w Dolinie Monumentów

Aktualizacja: wrzesień 2019
Pawel P.
© 2018 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
Jeśli uznasz, że wpis jest wartościowy, śmiało podziel się nim Twoją grupą! Dziękuję 👍


ZWIEDZAJ EGZOTYCZNĄ ARIZONĘ Z MOIM PLANEM. Dowiedz się więcej - KLIK
....KUP MI KAWĘ

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię