Zion National Park – praktyczny poradnik (2024)

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Zion National Park (Park Narodowy Zion) znajduje się w ścisłej czołówce moich najpiękniejszych Parków Narodowych w USA. Od 2002 roku odwiedziłem go już siedem razy, a za każdą z wizyt wciąż zaskakuje mnie swym pięknem.

Zapraszam do przeczytania poniższego przewodnika po Parku Narodowym Zion.
Dzięki informacjom w nim zawartym będziecie mogli sprawnie zaplanować nawet kilkudniowy pobyt w Zion National Park.
Osoby lubiące wyzwania, wspinaczki znajdą tutaj propozycje nieco trudniejszych technicznie szlaków. Natomiast osoby preferujące rodzinne, spokojne zwiedzanie znajdą również wiele atrakcji dla siebie.

Zion-National-Park w USA
Przepiękny Zion National Park

Park Narodowy Zion – jak dojechać.

Jeśli popatrzymy uważnie na mapę stanu Utah okaże się, że lokalizacja Zion National Park jest wręcz idealna! Leżąc w pobliżu tak znanych miejsc jak Bryce Canyon, Antelope Canyon czy Valley of Fire, Zion powinien znaleźć się na Waszej liście zwiedzania Parków Narodowych zachodnich stanów USA.

Osoby pierwszy raz odwiedzające Zion National Park powinny wiedzieć, że do parku można wjechać tylko z dwóch kierunków. Wjazdy, w zależności od pory roku mogą być otwarte lub zamknięte. Warto więc sprawdzić przed wyruszeniem w drogę sprawdzić kierunek z którego będziecie podróżować.

 • Pierwszy wjazd do parku prowadzi drogą numer 9 od strony wschodniej (Zion East Entrance). To kierunek dla tych, którzy do Zion będą wjeżdżać od Bryce Canyon lub Antelope Canyon.
 • Drugi wjazd do Zion to również droga nr 9 prowadząca tym razem od strony miasteczka Springdale (West Zion Entrace). Tą trasę wybieracie, gdy jedziecie do parku od Las Vegas lub Valley of Fire.

Przez cały rok wjazd od miejscowości Springdale jest otwarty dla turystów. Natomiast w miesiącach zimowych, zwłaszcza podczas obfitych opadów śniegu lub w czasie nagłego załamania pogody (lipiec do połowy sierpnia) tymczasowo może być zamykany wjazd od wschodniej strony. Prowadzi on wąskimi serpentynami oraz przez wykuty w potężnej skale tunel Mt. Carmel Tunnel

Gdzie parkować i jak poruszać się po Zion

Infrastruktura komunikacyjna wewnątrz Zion National Park jest bardzo dobrze rozwiązana. Park posiada darmowy w system autobusów (Shuttle Bus), które kursują wzdłuż głównej trasy widokowej (Scenic Drive) rozwożą turystów do poszczególnych atrakcji.

Darmowy autobus w Zion National Park
Darmowy autobus (Shuttle Bus) w Zion National Park

Wystarczy więc zaparkować samochód na głównym parkingu znajdującym się przy Zion National Park Visitor Center, udać się na pobliski przystanek i klimatyzowanym busem dotrzecie do miejsca skąd możecie wyruszyć na szlaki.

Uwaga! Nie wolno parkować samochodu poza wyznaczonymi miejscami. Dotyczy to zarówno samej strefy parkingów jak i obszaru całego Parku Narodowego.

Budynek Visitor Ceneter w Zion National Park
Główny budynek (Visitor Center) w Zion National Park

Jeśli wszystkie miejsca parkingowe są zajęte, polecam zostawić samochód w pobliskim miasteczku Springdale i dojechać do Zion specjalnym autobusem. Parkingi w Springdale są niestety płatne. W zależności od ich lokalizacji to wydatek od $12 do $20 za cały dzień postoju. Parkingi rozlokowane są wzdłuż trasy, którą kursuje bus dowożący turystów z miasteczka pod budynek Visitor Center w Zion.

Atrakcje w Parku Zion

Krajobraz parku Zion National Park
Klasyczne krajobrazy w Parku Zion

Bądźcie przygotowani na to, że przyroda w Zion National Park dosłownie przytłoczy Was swoim pięknem. Zawsze niczym zahipnotyzowany wpatruje się po kilkanaście minut w gigantyczne formacje skalne Zionu. To mój rytuał przed wyruszeniem na szlaki.

Paleta kolorów ( począwszy od białych szczytów, przez jasno pomarańczowe skały aż po głęboką czerwień skał piaskowca ) jest wręcz nie do opisania. Każda pora dnia i każda pora roku to zupełnie inne doświadczenia i zupełnie inna gra świateł i kolorów. Dla tego lubię często wracać do tego miejsca.

Widoki w parku Narodowym Zion
Piękne zdjęcia w Zion robią się same!

Park Narodowy Zion to również idealne miejsce dla rodzinnych wypraw.
Jeśli preferujecie spokojne zwiedzanie, całodniowy pobyt w parku Zion będzie dobrym wyborem. Szlaki (nawet te najkrótsze i technicznie najłatwiejsze) zaprowadzą Was do przepięknych punktów widokowych
Klasyczne, rodzinne szlaki to Emerald Pools, Weeping Rock, Riverside Walk oraz przepiękny i mało znany Canyon Overlook wraz ze znajdującym się nieopodal Many Pools

Zion to również odpowiedni wybór dla osób lubiących wyzwania. Park oferuje szlaki, które wymagają nie tylko dobrej kondycji ale również sprawności fizycznej, umiejętności pływackich, braku lęku wysokości czy posługiwania się sprzętem do wspinaczki. Takie szlaki jak Zion Subway, Narrows, Hidden Canyon czy Orderville Canyon to legendarne miejsca dla tych bardziej wymagających. Wiele z nich wymaga jednak posiadania zezwolenia na zwiedzanie.

Najpopularniejsze szlaki w Zion

Poniższe zestawienie najpopularniejszych szlaków w Zion National Park powinno ułatwić Wam zaplanowanie całodziennego pobytu w parku. Proszę pamiętać, że większość osób jest w stanie odwiedzić w ciągu całodziennego pobytu (od godz 8 do 18) maksymalnie trzy szlaki lub punkty widokowe. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepszy plan zwiedzania to maksymalnie dwa szlaki z kategorii “trudne technicznie” i jeden lub dwa łatwe do zdobycia punkty widokowe.

Co warto odwiedzić w Zion – lista szlaków które koniecznie musisz zobaczyć

Angel’s Landing

Angel's Lading Zion National Park
Szlak Angel’s Lading – klasyka w Zion National Park

Szlak prowadzący na szczyt Angels Landing to jeden z  najbardziej spektakularnych punktów widokowych w całym parku. To bezapelacyjnie klasyka Zion!
Wszyscy, którzy wybierają się do Zion chcą zdobyć ten szczyt. Prawda jest jednak taka, że wejście na Angels Landing to nie lada wyzwanie.

Szlak podzielony jest na dwie naturalnie ze sobą połączone części. Pierwsza z nich jest stosunkowo łatwa technicznie (aczkolwiek męcząca np. serpentyny prowadzące do Scout’s Lookout).

Drugi odcinek szlaku to już prawdziwy zastrzyk adrenaliny.
Osoby nie mające doświadczenia w hikingu nie powinny podejmować próby dojścia do punktu widokowego znajdującego się na szczycie.

Angel's Landing -widok ze szczytu
Angels Landing – widok ze szczytu – część zachodnia Zion
Zion - Angels-Landng-szczyt
Widok na wschodnią część Kanionu Zion ze szczytu Angel’s Landing

Ostatnie 650 metrów na szlaku Angel’s Landing to bardzo wąskie, wykute w skale przejścia o szerokości nie przekraczającej 80 cm. Tutaj jedyną asekuracją są łańcuchy. Po lewej i prawej stronie można podziwiać mające ponad 300 głębokości, prowadzące prosto w dół pionowe ściany.

Długość szlaku – 6.5 km (w obie strony)
Czas na szlaku: – około 3.5 – 4h

UWAGA: Od 1 kwietnia 2022 aby wyjść na sam szczyt Angel’s Landing wymagane będzie pozwolenie (permit). Można je uzyskać na stronie recreation.gov
Więcej informacji o tym jak uzyskać pozwolenie -> TUTAJ

The Zion Narrows

Zion Narrows -początek szlaku
Początek szlaku The Zion Narrows nie jest tak spektakularny

Szlak The Zion Narrows to bezapelacyjnie jeden z najpiękniejszych szlaków w parkach Narowych w USA. Narrows to również jeden z najlepszych szlaków na świecie prowadzących przez tzw. kaniony szczelinowe (Slot Canyons). Nie jest to zwykły szlak, prowadzi on bowiem cały czas korytem rzeki Virgin River, która przez tysiące lat wyrzeźbiła w skałach piaskowca te przepiękne formacje.

Szlak Zion Narrows - szlak rzeką
Sekcja Narrows zwana “The Wall Street” jest najbardziej widowiskowa

Specjalne, wodoodporne buty niekoniecznie sprawdzają się w czasie wędrówki. Owszem, osoby które lubią mieć zawsze sucho i ciepło w butach powinny kupić lub wypożyczyć na miejscu takie obuwie. W praktyce jednak najważniejsze jest to aby buty miały podeszwę o bardzo dobrej przyczepności. Pomaga to miejscach gdzie znajdują się sporych rozmiarów mokre i śliskie kamienie. Tak – woda w rzece jest zimna.

Całkowita długość szlaku – 25km
Długość szlaku dostępnego dla turystów około 5km
Czas na szlaku: – od 1h – 4h

Riverside Walk

Zion National Park - szlak Riverside Walk
Szlak Riverside Walk to szeroka utwardzona ścieżka prowadząca wzdłuż rzeki i gigantycznych skał

Riverside Walk to bardzo łatwy szlak (a właściwie ścieżka dla turystów) to pierwsza część drogi prowadzącej ku wejściu do Zion Narrows. Świetne miejsce na krótki spacer pośród wysokich skał kanionu, przepięknej przyrody i szumiącej rzeki Virgin River.
Aby dotrzeć do początku szlaku, wystarczy wysiąść na ostatnim przystanku autobusu (Shuttle Bus) o nazwie Temple of Sinawava.

Długość szlaku – 3.1 km (w obie strony)
Czas na szlaku: – około 1.5 (w obie strony)

Emerald Pools

Zion Szlak Emerald Pools
Emerald Pools – pierwszy z wodospadów (Lower Emerald Pool)

To kolejny z łatwych i przyjemnych szlaków na który można wyruszyć całą rodziną. Ma on swój początek tuż przy Zion Lodge. Szlak prowadzi wzdłuż rzeki i na praktycznie na całej długości porośnięty jest drzewami dającymi ukojenie i osłaniającymi turystów przed palącym słońcem.
Ze szlaku można podziwiać majestatyczne formacje skalne: Lady Mountain, the Great White Throne oraz Red Arch Mountain.
Głównymi atrakcjami szlaku Emerald Pools są trzy “szmaragdowe jeziorka” wypełnione spływającą ze skał wodą. Najłatwiejsza część szlaku prowadzi do pierwszego z nich zwanego Lower Emerald Pool. Spacer pod gigantyczną skalną półką z której spływa woda to świetna atrakcja dla dzieciaków. Można się ochłodzić i zmoczyć jednocześnie.

Kolejne części (Middle Emerald Pool) to spacer już nieco trudniejszą częścią szlaku. Musicie się lekko wspiąć (wejście po wykutych skalnych stopniach) aby dotrzeć ponad skalną półkę (z której spadał wodospad). Tutaj znajduje się kolejne z oczek wodnych. Moim zdaniem najładniejsze.

Zion - widok z Middle Emerald Pool
Widok na Zion Canyon z Middle Emerald Pool

Ostatnie, najdalej położone oczko wodne (Upper Emerald Pool) to prawie kilometr do pokonania prowadzącą pośród skałek, krętą z wieloma stopniami ścieżką. Docieramy do ostatniego jeziorka które położone jest pod majestatycznym ponad 300 metrowym potężnym klifem.

Zion - Upper-Emerald-Pool
Upper Emerald Pool – jeziorko pod majestatycznym klifem

Długość szlaków:
Lower Emerald Pools – 1.3 km (w obie strony)
Middle Emerald Pools – 3.1 km (w obie strony)
Upper Emerald Pools – 4.6 km (w obie strony)
Czas na szlaku: – około 1.5 – 3 h (zależy od lokalizacji)

Weeping Rock

Zion National Park - Weeping Rock
Płacząca skała (Weeping Rock) – niestety brak deszczu to brak wodospadu

Łatwy i krótki szlak który doskonale nadaje się jako “przerywnik” pomiędzy głównymi atrakcjami w parku. Początek szlaku znajduje się tuż obok przystanku numer 7 o nazwie Weeping Rock. To około 25 minut jazdy autobusem od Visitor Center.
Szlak jest doskonale utrzymany i po niecałych 10 minutach z łatwością dotrzecie do “Płaczącej Skały” Powierzchnia olbrzymiego monolitu skalnego jest pokryta spływającą wodą i dzięki temu powstały tutaj “wiszące ogrody” (Hanging Gardens). Doskonałe miejsce do rodzinnych fotografii oraz ładny punkt widokowy na formacie skalne.

Długość szlaku – 800m (w obie strony)
Czas na szlaku: – około 20 minut (w obie strony)
UWAGA: Szlak nieczynny w sezonie 2022-2023

Canyon Overlook

Zion Canyon Overlook
Widok z punktu Canyon Overlook jest bardzo interesujący

Szlak do punktu widokowego Canyon Overlook znajduje się w pobliżu północnego wjazdu do parku, tuż przy wjeździe do tunelu Mt. Carmel Tunnel.
Do tego miejsca nie dotrzemy darmowymi autobusami, proponuję więc zostawić ten szlak na na zakończenie wizyty w Zion National Park. Ma to dodatkowy plus, ponieważ późne popołudnie daje nam najładniejsze światło i cały kanion jest równomiernie oświetlony.
Szlak technicznie nie jest trudny i z łatwością dostępny będzie dla większości osób.

Szlak Canyon Zion Overlook
Łatwy technicznie a zarazem piękny i urozmaicony szlak Canyon Overlook

Co prawda jest kilka miejsc w których trzeba przejść przez wąski uskoki ale ku pokrzepieniu dodam, że mój 7 letni syn doskonale sam sobie poradził z tymi przeszkodami. Podejrzewam, że najtrudniejszym wyzwaniem w tym miejscu będzie znalezienie wolnego miejsca parkingowego.
Z punktu widokowego do którego dotrzecie po około 25 minutach rozciąga się śliczna panorama na większą część Zion Canyon, wykuty w skale Mt Carmel Tunnel, wijące się serpentyny drogi nr 9 prowadzącej przez park oraz potężne formacje Bridge Mountain i East Temple.

Długość szlaku – 1.1 km (w obie strony)
Czas na szlaku: – około 35 minut (w obie strony)

Observation Point

Punkt Widokowy Observation Point w Zion
Observation Point – najwyżej położony punkt widokowy w Zion National Park

Szlak prowadzący do punktu widokowego Observation Point śmiało może konkurować ze słynnym Angel’s Landing.

Początek szlaku znajduje się przy Weeping Rock i prowadzi krętą wykutą w skale ścieżką (serpentyny), która wspina się ostro wzdłuż ścian kanionu.

Po około 30 minutach docieramy do niewielkiego kanionu. To dobry punkt gdzie można chwilę odpocząć wśród zieleni. Tutaj również znajduje się wejście do ślicznego kanionu szczelinowego Eco Canyon. Ze szlaku prowadzącego do Observation Point dostępna jest jednak tylko niewielka jego część, polecam jednak zagłębić się choćby na chwilę aby zrobić kilka fotek.

Observation Point - szlak w Zion
Szlak prowadzący na szczyt Observation Point jest arcyciekawy.

Końcówka szlaku jest zdecydowanie łatwiejsza niż Angels Landing i widok (moim zdaniem) jest również dużo lepszy. Perspektywa na cały Zion Canyon jest przepiękna, zwłaszcza, że szczyt Observation Point jest on położony o 210 metrów powyżej Angels Landing.

Pomimo, że w przewodnikach podawany jest czas wejścia około 3 godziny ja bez większego problemu znalazłem się na szczycie po 2 godzinach drogi. Zejście było zdecydowanie krótsze i całość zajęła mi niecałe 4 godziny.

Długość szlaku – 11 km (w obie strony)
Czas na szlaku: – około 4 godziny (w obie strony)
UWAGA: szlak zamknięty w sezonie 2022-2023. Dojście tylko od strony East Mesa

Many Pools Trail

Zion National Park - pools trail
Barwny i łatwy do zdobycia szlak Many Pools Trail – polecam go każdemu

Many Pools Trail to zdecydowanie najbardziej kolorowy ze szlaków jaki oferuje Zion National Park. Znajduje się on we wschodniej części parku i oddalony jest od East Entrance około 5 minut jazdy.

Szlak jest bardzo łatwy technicznie, choć prowadzi w kilku miejscach dosyć stromo nachylonym stokiem. Przepiękne kolorowe skamieniałe wydmy, liczne oczka wodne oraz powyginane w przedziwne kształty formacje skalne to atrakcje które przepięknie prezentować się będą na zdjęciach z tego miejsca.

Zdecydowanie to jeden ze szlaków, który polecam zobaczyć w czasie pierwszej wizyty w Parku Narodowym Zion.

Zion National Park - widok szlaku
Najwięcej oczek wodnych na szlaku można spotkać wczesną wiosną

Szlak cały czas prowadzi południowym stokiem więc proszę pamiętać że będzie bardzo gorąco a na szlaku nie ma zbyt wiele miejsc w których będzie można się schować przed palącym słońcem.

UWAGA! Przy drodze prowadzącej do szlaku nie ma większego parkingu. W pobliżu wyjścia na szlak znajduje się tylko niewielka zatoczka mogąca pomieścić zaledwie kilka aut. Samochód należy więc zaparkować na poboczu i podejść pod początek szlaku.

Szlak jest nieoznaczony. Ma początek zaraz przy samotnej skale przy której musicie odszukać niewielkie zejście do piaszczystego koryta rzeki.

Zion National Park - mapa szlaku
Początek szlaku (kliknij aby otworzyć mapę )

Będziecie podążać w górę tym wytworzonym przez okresowe opady deszczu dnem rzeki. Po chwili piasek ustąpi miejsca litej skale.

Długość szlaku – 3.2 km (w obie strony)
Czas na szlaku: – około 80 minut (w obie strony)

Trasa widokowa

Zion Park - trasa widokowa
Trasa widokowa prowadząca wewnątrz Zion National Park

Park Narodowy Zion to nie tylko szlaki i punkty widokowe. To również malownicza droga (Zion Canyon Scenic Drive) we wnętrzu głównego kanionu Zion Canyon.
Trasa poprowadzi Was na pośród gigantycznych, ponad 300 metrowych czerwonych klifów skalnych, wzdłuż szumiącej Virgin River, krętymi serpentynami przyklejonymi do zbocza góry Mt Carmel, prawie 2 km tunelem wykutym w litej skale oraz pomiędzy pomarańczowo-białymi skamieniałymi wydmami.

Oficjalnie trasa widokowa ma długość 20 km. Moja osobista trasa jest jednak nieco dłuższa. Doliczam sobie do trasy wewnątrz parku jeszcze część drogi nr 9 prowadzący od Canyon Junction Bridge aż do wschodniej bramy wjazdowej Zion East Entrance.
W sumie daje to jeszcze 15 kilometrowy przepiękny odcinek, którego przejechani polecam każdemu!

Zion National Park - droga
Najbardziej kolorowy odcinek trasy od Junction Bridge do Zion East Entrance
Droga przez Zion National Park
Droga przez Park Zion to genialne widoki

Warto wiedzieć, że w sezonie turystycznym (od połowy lutego do końca listopada) nie można przejechać prywatnym samochodem całej trasy widokowej. Dla turystów dostępny jest tylko odcinek drogi nr 9 począwszy od Zion Lodge do Canyon Junction Bridge. Jedynie autobusy mogą poruszać się na całej długości Zion Canyon Scenic Drive.

Droga w Zion National Park
Część trasy wewnątrz kanionu poniżej Mt Carmel Tunnel

Jak zwiedzać Park Zion

Zion National Park - co zobaczyć
Zaplanuj mądrze swoją wizytę w Zion National Park

Wybór szlaków oraz punktów widokowych głównie zależy od stopnia Waszej sprawności fizycznej i (warto o tym wspomnieć) …..braku lęku wysokości.

Klasyczne szlaki w Zion takie jak Angel’s Landing czy Observation Point mogą być technicznie łatwo dostępne dla osób przyzwyczajonych do chodzenia po górach, jednakże mogą okazać się niedostępne dla osób mających lęk wysokości.
Proszę o tym pamiętać zanim wyruszycie na szlak.

UWAGA: W 2022 roku głowny szlak prowadzący na Observation Point pozostaje zamknięty dla turystów. Jedyną drogą dojścia do tego punktu widokowego jest szlak rozpoczynający się we wschdniej części Parku Zion.

Park narodowy Zion - szlaki
Widok z Observation Point

Kolejna ważna informacja to godzina o której warto rozpocząć zwiedzanie Zion. W sezonie (czyli od maja do września) główny parking zapełnia się o 9:00 rano. Pierwszy autobus przewożący turystów do Zion odjeżdża już o godzinie 6:00 rano. Jeśli planujecie zobaczyć najpopularniejszą atrakcję (czyli Angel’s Landing) powinniście być gotowi na przejazd pierwszym autobusem!

UWAGA: Przygotujcie się również do stania w kolejce aby wsiąść do autobusu wyruszającego spod Visitor Center. Tłumy są naprawdę przerażające i jeśli nie będziecie w parku przed 7 rano doliczcie do czasu wyprawy co najmniej 30-45 minut które musicie dostać do planu zwiedzania

UWAGA: Ostatni autobus odjeżdża z ostatniego przystanku Temple of Sinawava o godzinie 19:15. Jeśli nie zdążycie – będziecie musieli pokonać 9 kilometrowy odcinek trasy na piechotę, zanim dotrzecie do głównej drogi gdzie będziecie mogli ewentualnie złapać autostop do głównego parkingu

Noclegi w okolicach Zion.

Najbliższym miasteczkiem w którym można znaleźć nocleg jest Springade. Jak to zwykle bywa w przypadkach dobrej lokalizacji ceny hoteli i moteli są tutaj najwyższe.
Polecam więc dojazd (około 25 minut) do nieco większych miasteczek które już stały się oficjalną bazą hotelową parku Zion. To La Verkin oraz Hurricane.
Ja zawsze zatrzymuje się w tych lokalizacjach. Ceny noclegów są na przyzwoitym poziomie, dodatkowo mają tutaj dobre restauracje oraz sklepy w których można się zaopatrzyć w prowiant.
Proszę pamiętać również o tym aby zrobić rezerwację hoteli co najmniej pół roku wcześniej! Wówczas można jeszcze znaleźć dobre ceny.

Zion: propozycje zwiedzania

Poniższe propozycje szlaków i punktów widokowych zakładają rozpoczęcie zwiedzania Parku Zion najpóźniej o godzinie 8:00 rano.

Co warto zobaczyć w Zion National Park? Dla osób mających dobrą (lub bardzo dobrą kondycję) i odwiedzających Zion pierwszy raz proponuję następujące szlaki:

 1. Angel’s Landing
 2. Zion Narrows
 3. Many Pools
 4. Canyon Overlook

Osoby planujące odwiedzić Zion z dziećmi (w wieku co najmniej 5 lat) powinny skorzystać z następujących szlaków:

 1. Emerald Pools (szlak tylko do Lower Emerald Pool)
 2. Wheeping Rock
 3. Riverside Walk
 4. Many Pools
 5. Canyon Overlook

Praktyczne porady:

 • W przypadku, gdy planujecie zdobyć Angel’s Landing konieczne jest abyście dotarli na głównym parkingu przy Visitor Center już o godzinie 6:00. Pozwoli Wam to uniknąć dłuższego stania w kolejce do autobusu, który wyjeżdża w trasę już o siódmej rano.
 • Jeśli z jakichkolwiek powodów pojawicie się w Zion National Park po godzinie 9 rano proponuję rozpocząć zwiedzanie od szlaków leżących poza głównym kanionem (czyli tam gdzie nie dojedzie Shuttle Bus).
  Omijacie wówczas główny parking (na którym i tak nie będzie wolnych miejsc) i przemieszczacie się (drogą widokową nr 9) w stronę wschodniego wjazdu do parku. Rozpoczynacie zwiedzani od szlaków Many Pools, Canyon Overlook, plus okoliczne tereny wzdłuż przepięknej drogi nr 9. Do głównego parkingu przy Visitor Center wracacie około godziny 14:00. To czas lunchu więc zaczynają się już zwalniać na parkingu miejsca postojowe.
  Od 14:00 do 19:15 (wówczas odjeżdża ostatni autobus z parku) możecie zaplanować wyjście na jeden dłuższy lub dwa krótsze szlaki.
 • Doskonałą alternatywą dla zatłoczonego Angel’s Landing jest szlak Observation Point. Nie jest on aż tak dramatyczny jeśli chodzi o krajobrazy jak podejście pod szczyt Angel’s Landing. Szlak oferuje jednak dużo więcej bardziej urozmaiconych punktów widokowych
 • Wybierając szlak Zion Narrows koniecznie polecam dotrzeć co najmniej do punktu zwanego Gateway to The Narrows. Tutaj zaczyna się prawdziwa przygoda i przepiękne krajobrazy.
  Dojście to około 60 minut
  Kolejna najlepsza dostępn sekcja szlaku zwana jest Wall Street. Tutaj ściany wystrzeliwują pionowo na wysokość 457 metrów a oddalone są od siebie o niecałe 7 metrów to Wall Street. Można tam dotrzeć po około 90 minutach drogi przez rzekę.
 • Dla osób z dziećmi w wózkach oraz osób niepełnosprawnych polecam szlaki Emerald Pools (do pierwszego oczka wodnego), Weeping Rock oraz Riverside Walk. Wszystkie one mają szeroką, utwardzoną nawierzchnię.

Materiały video z Zion National Park

Zapraszam do obejrzenia moich video relacji z pobytu w Parku Zion. Znajdziecie je na moim kanale YouTube na playliście o nazwie “Zion National Park”. Od razu chciałem zaznaczyć, że planuję powrót do Zion po raz szósty – tym razem będę wyposażony w naprawdę bardzo dobrej jakości kamerę video ze stabilizatorem. Zobaczycie wówczas całe piękno tego miejsca.

Wszystkim osobom wybierającym się do Stanów Zjednoczonych chciałbym polecić lekturę mojego Praktycznego Poradnika dla podróżujących do USA
Jest to książka w formie ebooka w której zebrałem moje ponad 20 letnie doświadczenia z podróżowania po USA. Jestem pewien, że porady oraz wskazówki jakie znajdziecie w ebooku pomogą Wam łatwo i przyjemnie odbyć podróż po USA.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
42 komentarze
 1. Dziękuję Panie Pawle za przepiękny przewodnik po tym niesamowitym miejscu. Dzięki Panu zwiedziłam park największe atrakcje parku Zion podczas mojego pobytu w USA w 2017 roku.
  Wybieram się znów w tamte rejony na wiosnę w 2021 i już widzę, że muszę znów zwrócić się do Pana o kolejny plan podróży.
  Pozdrawiam z Radomia
  Asia

  • Witaj Asiu. Dziękuję za miłe słowa. Będzie mi znów miło zaplanować dla Ciebie kolejną wyprawę. Odezwij się znów na mojego emaila co najmniej pół roku przed planowaną datą wyjazdu. TAK – Park Narodowy Zion znów będzie w planie z nowymi miejscami do zobaczenia!

 2. Najpiękniejsze miejsce na ziemi 🙂 niestety dla mnie z lękiem wysokości wejście na Canyon Overlook był nie lada wyzwaniem, ale z pomocą przyjaciół dałam radę. Jest tam takie przejście po drewnianym moście, z przodu-tyłem szła jedna osoba opowiadając żarty, z tyłu za mną szła druga osoba asekurująca 😀 I jakoś wspólnymi siłami z duszą na ramieniu doszliśmy w całości. Przepiękne wspomnienia!

 3. Witam. System z autobusami,ktory obecnie tu wprowadzono jest malo zachecajacy do odwiedzenia. Udalo mi sie zakupić bilet na 1 dzień na godz 13….czy jest sens wogole zaczynać ten park,co ewentualnie polecasz w takiej sytuacji? Bedziemy w drodze z LV do Doliny Monumentów

  • Z Zion do Monument Valley macie dobre 4 godziny drogi. Trasa (po opuszczeniu Zion) jest mało ciekawa więc możecie pokonać ją nawet wieczorem bez żadnych straconych widoków.
   Moim zdaniem jest sens wjechać do Zion aby poczuć niezwykły klimat tego miejsca. Już sam przejazd autobusem i obserwacja widoków za oknem to piękna sprawa.
   Na tak krótki pobyt polecam dwa szlaki. Weeping Rock oraz szlak prowadzący do wejście do Zion Narrows, czyli River Walk.
   Idealnie byłoby gdyby udało się Wam jeszcze zdążyć wyjść na krótki szlak Canyon Overlook. Znajduje się on przy wschodniej części. Należy przejechać przez tunel w Mt. Carmel i zaparkować samochód zaraz przy wyjeździe z tunelu.

 4. Wielkie dzięki za odpowiedź. Łudzę się jeszcze, że do czasu naszego wyjazdu na początku czerwca zniosą wszystkie obostrzenia i autobusy będą kursować po staremu…Z tego co widziałem w opiniach wiele osób jest rozgoryczonych tym sposobem nabywania biletów…
  Chcielibyśmy zobaczyć jeszcze Vermilion Cliffs National Monument. Z tego co doczytałem potrzebna zgoda, którą można zdobyć tylko w wyniku losowania. Czy tam można zrobić jakąś trasę, żeby zobaczyć choć namiastkę tego miejsca, bez wymaganej przepustki?
  Z góry dziękuję za tak szybkie odpowiedzi 🙂

  • Vermillion Cliffs…tak, wstęp tylko na zezwolenie. Co tu zaproponować w zamian, żeby było podobne. Podjedź sobie może od “drugiej strony” czyli od południa do White Pocket. Tyko pamiętaj, że to wyprawa na pół dnia + musisz mieć samochód co najmniej klasy Toyota RAV4 żeby tam dotrzeć. Miejsce jest śliczne ale droga nie jest łatwa. Jeśli nie masz doświadczenie z jazdą po piaskach zabierze ze sobą małą saperkę, specjalne maty które podkłada się pod koła gdybyś się zakopał i suchy prowiant + wodę. No i musisz mieć dobry GPS + mapę topograficzną bo łatwo się zgubić.
   Nie jest to ekstremalna wyprawa ale trzeba podejść do tego z głową.
   I najlepiej jechać tam z samego – jest chłodniej i piękne światło. Ewentualnie późnym popołudniem – pamiętaj jednak że może zastać Cię noc przy powrocie.

   Rzuć okiem na plan dojazdu. Starałem się to rozpisać jak najlepiej potrafiłem 🙂

   https://www.interameryka.com/2010/08/najpiekniejsze-szlaki-arizony-white-pocket/

  • Za wjazd na teren parku płaci się tylko raz. Wszystkie szlaki oraz komunikacja jest bezpłatna. Bilet wstępu kosztuje $25 i ważny jest przez 7 dni. $25 to koszt za wjazd samochodem z maksymalną ilością 4 osób na pokładzie. Można również wykorzystać karnet Annual Pass.
   Dziękuję za ten komentarz – za chwilę dodam te informacje do artykułu.

  • Wszystko zależy od pogody. Marzec to wciąż nocne przymrozki i możliwość opadów śniegu. Jeśli będzie ślisko, szlak Angel’s Landing będzie oficialnie zamknięty. Jeśli będzie sucha zima, szlak otworzą.

 5. Ta loteria/pozwolenie na wejście, które wprowadzili od tego roku dotyczy tylko odcinka Scout Lookout – Angel’s Landing? Po West Rim Train można sobie spacerować bez zezwolenia, jak dobrze rozumiem?

 6. Do godziny 14 planujemy być w Bryce Canyon i w drodze powrotnej planuje “zahaczyc” o Zion czy to może się udać? Czy za dużo jak na jeden dzień?

  • Można zahaczyć o szlak Riverside Walk – łatwy i przyjemny szlak prowadzący do Zion Narrow. Świetne widoczki. Będziecie na to potrzebować około 2h (licząc przejazd shuttle bus)

 7. Witam, będę niedaleko Zion Park i chciałbym razem z Żoną podjechać do parku w dwie osoby.
  Jednorazowy wstęp na parę godzin – jak można sobie przeliczyć ? co będzie najbardziej korzystne
  Dziękuje.

 8. Witam. Obejrzałem chyba wszystkie Twoje filmy, relacje i poradniki. We wrześniu będę z rodziną 3 tyg zwiedzał parki na zachodzie USA. I mam jedno pytanie. Czy do Zion trzeba na wszystkie szlaki się zapisać w loterii? Jak jest z The Zion Narrows ?

  • Na chwilę obecną trzeba tylko zapisać się do loterii aby wyjść na Angel’s Landing. Zion Narrows otwarty jest dla turystów ruszających na szlak od strony Temple of Sinawava (czyli praktycznie dla 95% osób).

 9. Czy podejście na Observation Point przez East Mesa Trail od strony Ponderosa Ranch wymaga zakupienia takiego samego biletu jak przy wjeździe/wejściu głównymi parkowymi Entrance? Może ktoś był i wie? Z góry dziękuję za informację.

 10. Dzień Dobry Panie Pawle, będziemy w Zion 12.08- mamy cały dzień na zwiedzanie – chciałam dopytać czy zdążymy zrobić szlak Zion Narrows plus jeszcze 2 inne( kondycje mamy bardzo dobre:)) ,i czy samochodem podejżdżamy pod Narrows czy autobus nas zostawia gdzieś nieopodal. I jeszcze jedno pytanie , dla jasności – jeżeli uda się chcemy zobaczyć Many Pools – i też czy autem dojedziemy sami czy autobus?
  Będę wdzięczna za wskazówki:))

  • Zion Narrows polecam jak najwcześniej rano (mało turystów) Zaczynając np. 8 rano powinniście skończyć około 12. Zostanie Wam więc spokojnie czas na dwa krótsze szlaki lub jeden dłuższy. Samochód parkujecie przy Visitor Center. Autobus dowozi Was (45 min) pod szlak prowadzący do Narrows (szlak ma niecałe 20min)
   Many Pools tylko samochodem – to miejsce znajduje się we wschodniej części Zion – tam nie kursują busy. Polecam dołożyć do Many Pools jeszcze Canyon Overlook.

   • Bardzo dziękuje za wskazówki!! Absolutnie świetna strona , na pewno jeszcze nie raz skorzystam z cennych porad i wskazówek!! Pozdrawiam serdecznie

 11. Chciałam zapytać o radę, czy dobrze to sobie rozkminiam:
  Będę z dziećmi i jeśli zastrajkują na całego, lub zdrowie czy pogoda czy inne czynniki zbombardują nasze plany by zobaczyć Angel’s Landing z Observation Point (aktualnie dojście dłuższe tylko od strony East Mesa), to czy na otarcie łez można dotrzeć na Scout Lookout? Najbliżej, najszybciej i najłatwiej z tego co widzę, to z przystanku Grotto idąc ok. 1,5 h West Rim Trail (bo z Big Benda na przełaj chyba nie ma możliwości??)) i z Scout Lookout przejść 500m w przeciwnym kierunku by zobaczyć Angel’s Landing. Czy jest też szansa zobaczyć zygzaki Walter’s Wiggles z tej okolicy? I najszybszy powrót to taka sama droga jak dojście? W 4h powinno się to mieścić?

 12. Dzień dobry,
  Czy zdjęcie, które dodał pan z Angels Landing (podpis Szlak Angel’s Lading – klasyka w Zion National Park) to jest jeszcze część, do której nie potrzeba pozwolenia? Chodzi mi dokładnie o miejsce, w którym Pam stoi

 13. Dzień dobry,
  Czy Observation Point od strony wschodniej jest dostępny? Na stronie nps widzę taki komunikat: Observation Point via East Rim Trail (Closed until further notice due to major rockfall). Czy to oznacza, ze do punktu nie można już dotrzeć od żadnej ze stron?

  Pozdrawiam

   • Dziękuję za odpowiedź, ale teraz mam zagadkę logiczną :))) Będziemy jechać do Zion od strony Orderville. Chcemy zacząć już o 6 rano pierwszy szlak.
    Które ‘trudne’ szlaki by Pan polecił (będziemy w parku pierwszy raz):
    1) Observation Point + The Narrows?
    2) Observation Point + Angels Landing (bez fragmentu gdzie wymagane jest pozwolenie)
    3) Angels Landing (bez fragmentu gdzie wymagane jest pozwolenie) + The Narrows?

    Oprócz wyżej wymienionych chcemy dołożyć: Emerald Pools, Many Pools Trail, Canyon Overlook. Co Pan sądzi? Którą opcję wybrać i czy uda się to połączyć, zaczynając 6:00 i kończąc wraz z zachodem słonca (lub ostatnim kursującym busem)? 🙂

 14. Pawle, o Twojej stronie jako o skarbnicy wiedzy już nie będę się rozpisywał. W każdym razie gdyby nie Interameryka to chyba w ogóle na USA byśmy się nie zdecydowali 🙂
  Z planów wychodzi nam, że chyba przemkniemy tylko koło Zion i nie będzie na niego czasu, ewentualnie może tylko około 3 godziny. Powiedz proszę czy w sierpniu będzie tam można wjechać samochodem i samemu trochę pojeździć czy tylko te busy są możliwe? dzięki:)

  • Busy to jedyna możliwość aby odwiedzić główny kanion w parku Zion. ALE…polecam przejechać samochodem część dostępną dla wszystkich turystów czyli odcinek od wschodniego wjazdu, przez tunel w Mt. Carmel aż do miasteczka Springdale. WARTO ! Jazda po serpentynach i widoki na park BEZCENNE!

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Arches National Park (Park Łuków Skalych) 2024

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Arches i jak praktycznie zaplanować zwiedzanie tego przepięknego miejsca w 2024. To...

Szlak Queen’s Garden w Bryce Canyon (Utah)

Formacje Hoodoos, klify, iglice, łuki, tunele, wąwozy i niewielkie kaniony. Te wszystkie atrakcje to tylko część przepięknego i...

Trasy widokowe w USA: Moki Dugway

Moki Dugway uznana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych tras widokowych w Stanach Zjednoczonych. Żwirowa, pokryta czerwonym pyłem...

Dolina Monumentów – punkty widokowe.

Dolina Monumentów (Monument Valley), to przepiękne tereny Indian Navajo leżące na granicy dwóch stanów Utah i Arizona. W Dolinie...