Dolina Śmierci: Kompletny Przewodnik

Kalifornia posiada jedne z najpiękniejszych Parków Narodowych w całych Stanach Zjednoczonych. Jeśli miałbym sporządzić listę najciekawszych miejsc jakie należy odwiedzić w tym stanie to Dolina Śmierci na pewno znalazła by się w ścisłej czołówce.

Park Narodowy Doliny Śmierci miałem okazję zwiedzić bardziej szczegółowo cztery razy. Ponad sześciokrotnie wpadałem tutaj z krótką wizytą do najciekawszych punktów widokowych zataczając koło gdzieś na trasie Las Vegas – Death Valley – Los Angeles.

Z każdą wizytą Dolina Śmierci odsłaniała przede mną swoje nowe oblicze. Od ekstremalnie wysokich temperatur w lipcu do chłodnych styczniowych poranków. Wrażenia za każdym razem były zupełnie inne choć odwiedzałem wciąż te same (jednak nie takie same) miejsca i punkty widokowe.

Dolina Śmierci - droga lokalna
Lokalna droga gdzieś na terenie Doliny Śmierci

Zapraszam do zapoznania się z poniższym przewodnikiem po Dolnie Śmierci w Kalifornii. Mam nadzieję, że przyda się on wszystkim chcącym odwiedzić po raz pierwszy (i nie tylko) Death Valley. W poniższym artykule znajdują się informacje, porady, mapki, wskazówki oraz odnośniki do szczegółowo opisanych szlaków oraz punktów widokowych.

Zwiedzanie Doliny Śmierci – podstawowe informacje dla turystów

Zwiedzanie Doliny Śmierci można śmiało podzielić na dwie główne kategorie:

 • zwiedzanie typowo turystyczne (czyli miejsca do których może dotrzeć każdy turysta bez większego wysiłku i specjalnego przygotowania). Są to głownie dobrze opisane w przewodnikach punkty widokowe i techniczne łatwe szlaki.
 • zwiedzanie profesjonalne, które wymaga dobrej znajomości terenu, warunków atmosferycznych oraz odpowiedniego sprzętu (głownie samochód z napędem 4×4) i przygotowania technicznego. Tereny do których można dotrzeć są przepiękne i wciąż dzikie. Można odkrywać opuszczone kopalnie, oazy, obozowiska hipisów, gorące źródła itp.

Wszystkie osoby mające w planach bardziej turystyczne zwiedzanie Doliny Śmierci zapraszam do skorzystania z poniższego przewodnika. Zamieszczone poniżej opisy dotyczące zwiedzania Death Valley zawierają tylko podstawowe informacje o tym co warto zobaczyć i jak efektywnie zaplanować podróż. Znajdziecie tutaj kolejności w jakiej należy zwiedzać poszczególne atrakcje, rekomendowane miejsca oraz punkty widokowe do których może dotrzeć praktycznie każdy (nawet niedzielny) turysta.

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółową eksploracją Doliny Śmierci (łącznie z miejscami których nie znajdziecie na oficjalnych mapach) zapraszam do skorzystania z mojej usługi przygotowania profesjonalnego planu zwiedzania Doliny Śmierci.

Opuszczona kopalnia w Dolinie Śmierci
Eksploracja opuszczonych kopalni w Dolnie Śmierci wymaga odpowiedniego sprzętu i przygotowania
Grzechotnik w Dolinie Śmierci
Odległe tereny w Dolinie Śmierci to wciąż dzika przyroda. Czy wiesz jak się zachować spotykając grzechotnika?

Propozycja zwiedzania Doliny Śmierci dla każdego

Wbrew pozorom zwykły turystyczny wyjazd do Doliny Śmierci z pewnością nie będzie należał do wyjątkowo ciężkich wyczynów. Wiele osób obawia się wiele osób obawia się napotkać na ekstremalne trudności (moim zdaniem niesłusznie) rezygnuje z wyjazdu do tego miejsca. Owszem, sama nazwa Dolina Śmierci (Death Valley) nie brzmi zachęcająco do tego aby odwiedzić to pustynne miejsce w Kalifornii. Szczególnie do myślenia dają letnie miesiące gdy temperatury powietrza wahają się tutaj w granicach 45-47 stopni Celsiusza.
W praktyce jednak zwiedzanie tych najbardziej znanych punktów widokowych i szlaków nie jest trudne, nawet przy pięćdziesięciostopniowym upale.

Jak bezpiecznie zwiedzić Dolinę Śmierci.

Kluczem do bezpiecznego i rozważnego zwiedzania Doliny Śmierci jest podstawowa wiedza o miejscach, które nadają się do tego aby zobaczyć je przy ekstremalnych temperaturach. Nie wszystkie osoby są w stanie wyjść na technicznie łatwo wyglądający szlak lub dotrzeć do punktu widokowego, który akurat jest “popularny” w mediach społecznościowych. Wiedza o swoich możliwościach, terenie i szlaku to podstawa przed każdą z podróży.

Doskonałym przykładem takiego miejsca są wydmy (Mesquite Flat Sand Dunes).

Wydmy w Dolinie Śmierci
Pomimo, że wydmy leżą w Dolinie Śmierci zaraz przy głównej drodze, to wciąż bardzo niebezpieczne, ekstremalnie gorące miejsce.

Przepięknie prezentują się na zdjęciach, zwłaszcza w porannych i późno-popołudniowych zdjęciach. Pomimo tego, że wprost z parkingu można zagłębić się w to morze piachu, wszystko wydaje się być łatwe. Zawsze jest tutaj sporo turystów i teoretycznie nie można się tutaj zgubić. Teoretycznie. Władze Death Valley co roku odnotowują tutaj śmiertelne przypadki wśród turystów.

Przed wyjazdem koniecznie proszę sprawdzić prognozę pogody dla Doliny Śmierci oraz ostrzeżenia/informacje znajdujące się na oficjalnej stronie Death Valley National Park.

Proszę pamiętać, że Dolina Śmierci to obszar prawie 7800 km². Jest to największy Park Narodowy w kontynentalnej części USA (cztery większe znajdują się na Alasce). Pomimo tak gigantycznej powierzchni można zwiedzić (z podanym poniżej planem) te najbardziej popularne miejsca w ciągu 4-5 godzin.

Jak dojechać do Doliny Śmierci.

Najprawdopodobniej większość osób będzie wyruszała w kierunku Doliny Śmierci z pobliskiego Las Vegas. Sam dojazd do granicy Death Valley National Park to około dwie i pół godziny jazdy przez pustynne tereny stanu Nevada i Kalifornia. Proszę się jednak nie obawiać o brak na trasie stacji benzynowych. Mniej więcej co 40 minut będziecie mijać małe miasteczka w których można zaopatrzyć się w benzynę i chłodne napoje. Telefony komórkowe oraz internet będzie również działał przez ponad 80% trasy. Polecam jednak mieć na wyposażeniu tradycyjną mapę w papierowym wydaniu, którą można kupić za około $8.00 na każdej stacji benzynowej.

Polecam rozpocząć podróż najpóźniej o godzinie 5:00 rano. Tym samym dotrzecie do parku przed godziną 8:00 co w praktyce oznacza stosunkowo niskie temperatury oraz bardzo dobre światło do zdjęć. Nisko położone nad horyzontem słońce przepięknie oświetla o poranku wzgórza otaczające Death Valley. To naprawdę wyjątkowe zjawisko.

Dolina Śmieci – podstawowy plan zwiedzania

Dobrze przygotowany logistycznie plan zwiedzania to w przypadku tak ekstremalnej lokalizacji jaką jest Dolina Śmierci praktycznie 90% sukcesu. Ponieważ sieć dróg przystosowanych do przejazdu zwykłym samochodem osobowym wewnątrz doliny jest bardzo uboga polecam przed wyjazdem zapoznać się dokładnie z mapą szlaków komunikacyjnych przecinających Dolinę Śmierci. Przyda się również dobra znajomość lokalizacji dróg asfaltowych, szutrowych oraz tych dostępnych tylko dla samochodów z napędem na cztery koła. Te podstawowe informacje pomogą Wam na pewno zaoszczędzić dużo stresów i sprawić że podróż do Death Valley będzie łatwa i przyjemna.
Wiele razy okazywało się, że śmiałkowie próbowali dotrzeć do odległych lokalizacji w dolinie (np Racetrack Playa) zwykłymi samochodami osobowymi – co jest skrajnie nieodpowiedzialne. W dalszej części artykułu znajdują się informacje dotyczące poruszania się samochodem w Dolnie Śmierci.

Do wydrukowania:
Mapa Doliny Śmierci z zaznaczonymi głównymi drogami dojazdowymi.

Wjazd do Doliny Śmieci

Polecam wjechać do Doliny Śmierci drogą stanową nr 190 od strony wschodniej (Las Vegas). Tym sposobem kolejność zwiedzania tych najbardziej znanych punktów będzie logistycznie najlepsza.
Proszę nie zapominać, że Dolina Śmierci jest Parkiem Narodowym i obowiązuje tutaj opłata. Nawet jeśli na głównej drodze wjazdowej nie ma budek w których można uiścić opłatę, nie zwalnia to zwiedzających od tej odpowiedzialności. Jeśli posiadacie Karnet Wstępu do Parków Narodowych (Annual Pas) należy go umieścić w widocznym miejscu w samochodzie. Najlepiej na tablicy rozdzielczej bądź zwiesić na lusterku wewnętrznym. Osoby podróżujące bez karnetu Annual Pass muszą wykupić wejściówkę w automacie (Pay Station GPS:36.366331, -116.703878 ) znajdującym się na trasie wjazdu przy głownej drodze nr 190. Kolejna opcja to zakup wejściówki w Centrum Turyststycznym ( Visitor Center) znajdującym się w Furnace Creek. Visitor Center jest czynne codziennie w godzinach od 8:00 do 17:00.

Punkty widokowe w Dolinie Śmierci

Punkty widokowe, szlaki, budynki, hotele oraz wszystkie oznaki cywilizacji znajdujące się w Dolnie Śmierci nie posiadają fizycznych adresów. W czasie zwiedzania należy posługiwać się lokalizacją GPS lub zwracać uwagę na znaki oraz tablice informacyjne.
Poniższe miejsca które opisuję umieszczone są według kolejności zwiedzania. W przypadku gdy nie dysponujecie odpowiednią ilością czasu aby zobaczyć je wszystkie w wymienionej kolejności można wykreślić je z planu, zachowując jednak wciąż ich hierarchie na liście.

Do wszystkich lokalizacji podanych poniżej prowadzą bezpieczne, dobrze utrzymane drogi asfaltowe.

Dante’s View (GPS: 36.220657, -116.726429)

Ten punkt widokowy zdecydowanie trzeba zobaczyć jako pierwszy. To genialna panorama na całą Dolinę Śmierci pozwoli Wam ocenić jak ogromny i mocno zróżnicowany geologicznie obszar będziecie zwiedzać w czasie wyprawy. Poranna wizyta w tym miejscu to przepięknie oświetlone wzgórza wznoszące się tuż ponad Badwater  (najniżej położonym punktem w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych) oraz groźna, sylwetka krateru Ubehebe.
Dojazd do Dante’s View jest stosunkowo łatwy, prowadzi co prawda powymijanymi w różnych kierunkach serpentynami (osoby z chorobą lokomocyjną mogą mieć problemy – głównie przy zjeździe) ale technicznie każdy powinien sobie tutaj poradzić. Wyjątkiem jest przejazd z przyczepami kempingowymi oraz większymi kamperami (powyżej 29 stóp). Szczególnie ostatni odcinek (około 600 m) to bardzo stromy i wąski podjazd. Dlatego też znajduje się tam (przed końcowym wjazdem) parking gdzie można zostawić samochód.
Jeśli chcecie spojrzeć na Dolinę Śmierci z “ciekawszej perspektywy” polecam podejść nieco dalej w kierunku północnej części parkingu. Tutaj znajduje się krótki szlak prowadzący na sam szczyt. Jeśli traficie na dobrą widoczność możecie dostrzec stad Mt. Whitney (najwyższy szczyt 4421 m. w kontynentalnych Stanach) oraz Mt. Charleston (najwyższą górę w Nevadzie).
Dojazd na podstawie znaków lub lokalizacji GPS.
Czas dojścia z parkingu: około 2 min.
Ciekawostka: W tym miejscu nagrywane były sceny do filmu Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja (fotka do podglądnięcia)

Dolina Śmierci - punkt widokowy Dante's View
Dolina Śmierci – widok z Dante’s Views na panoramę Death Valley

Zabriskie Point (GPS: 36.420208, -116.811321)

To najbardziej znany punkt widokowy w Doline Śmierci. Przepiękne, kolorowe formacje skalne z genialnym tłem rozświetlonych przez wschodzące słońce gór – to marzenie każdego fotografa. Dodatkowo miejsce to zostało rozsławione filmem Zabriskie Point z genialną muzyką zespołu Pink Floyd.
Skąd wzięła się swojsko brzmiąca nazwa tego miejsca? Punkt widokowy został nazwany na cześć prezesa firmy (Christiana Zabriskie) Pacific Coast Borax Company która w 1920 roku wydobywała drogocenny Borax na terenach Doliny Śmierci.
Do znajdującego się na niewielkim wzniesieniu punktu widokowego prowadzi z pobliskiego parkingu krótka asfaltowa ścieżka. Sam punkt pozwala na bardzo komfortową obserwację otaczających to miejsce złotawo brunatnych formacji zwanych Badlands oraz czerwonawych klifów znajdujących się ponad nimi wzgórz Red Cathedral. Zabriskie
Dojazd na podstawie znaków lub lokalizacji GPS.
Czas dojścia z parkingu: około 5 min.

Dolina Śmierci - widok na Zabriskie Point
Wschód słońca nad Zabriskie Point w Dolinie Śmierci

Badwater (GPS: 36.230299, -116.767022)

Punkt widokowy na gigantyczne (ponad 124 km²) wyschnięte słone jezioro (a właściwie jego resztki) znajdujące się we wschodniej części Doliny Śmierci. Jego powierzchnia na skutek wysokich temperatur przybrała przedziwne formy skrystalizowanych kryształów soli. Otoczona wysokimi górami depresja doskonale kumuluje promienie słoneczne i sprawia, że piętnastominutowy spacer po powierzchni słonego jeziora to nielana wyzwanie.
Po zostawieniu samochodu na niewielkim parkingu polecam krótszy (lub dłuższy) spacer po słonej powierzchni charakterystycznym dla tego miejsca białym pasem.
To wydeptana przez turystów ścieżka wyznaczająca tym samym najdalszy punkt do którego dociera większość niezwiedzających. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie aby dojść nieco dalej. Wszystko zależy od temperatury. Proszę pamiętać, że właśnie tutaj w 1967 r zanotowano najwyższą na kuli ziemskiej temperaturę powietrza która wynosiła +57 stopni Celsiusza.
Badwater to również najniżej położony punkt w Ameryce Północnej, leżący 86 metrów poniżej poziomu morza. Proszę odszukać na pobliskich skałach znak pokazujący aktualny pozom morza.
Dojazd na podstawie znaków lub lokalizacji GPS.
Czas dojścia z parkingu: około 1 min.
Więcej informacji na temat Badwater: KLIK

Dolina Śmierci - Jezioro Badwater
Dolina Śmierci: Jezioro Badwater z formacjami skrystalizowanej soli

Artist’s Palette (GPS: 36.363708, -116.802714)

Artist’s Palette (Paleta Artysty) to kolejny punkt widokowy, który jest według mnie najbardziej kolorowym miejsce w Dolinie Śmierci. Aby dojechać do Artist’s Palette należy (wracając z Badwater) skręcić w prawo w wąską, jednokierunkową drogę o nazwie Artists’s Drive. Ta bardzo interesująco wytyczona i położona droga. Wije się pomiędzy formacjami skalnymi oraz wpada ostro w zagłębienia (tzw DIP) wymyte przez rzeki okresowe. Jazda tą 14 kilometrową trasą widokową to sama przyjemność. Po kilku  minutach jazdy zaprowadzi Was do niewielkiego parkingu. To główny punkt widokowy. Miejsce z którego można obserwować „pomalowane przez szalonego artystę” wzgórza. Natężenie kolorów zmienia się w zależności od warunków pogodowych. W okolicach południa kolory (zieleń, biel, żółć, purpura, czerwień, błękit) są najbardziej intensywne. Dla osób zajmujących się fotografią polecam użyć w tym miejscu filtra polaryzacyjnego, który zniweluje refleksy słoneczne i wydobędzie dodatkową głębię kolorów.
Można również zejść do wewnątrz Artist Palette (zbiegając ze wzniesienia na którym znajduje się parking). Polecam (w zależności od temperatury) kilku lub kilkunastominutowy spacer pośród tych kolorowych formacji skalnych.
Dojazd na podstawie znaków lub lokalizacji GPS.
Czas dojścia z parkingu do formacji: około 3 min.

Dolina Śmierci - Artists Palette
Kolorowe formacje Artist’s Palette w Dolinie Śmierci

Devil’s Golf Course (GPS: 36.329663, -116.859795)

Diabelskie Pole Golfowe to nic innego jak kolejne wyschnięte jezioro w Dolnie Śmierci. Formacje pokrywające jego dno znacznie różnią się od tych, widzianych w Badwater. Wysychające i krystalizujące się osady przybrały rozmiar prawie pół metrowych brył. Ciężko poruszać się po takim terenie. Bryły dodatkowo pokryte są ostrymi drobinkami soli które łatwo mogą zniszczyć obuwie czy spowodować skaleczenia i obtarcia niezabezpieczonych stóp. Do Devil’s Course prowadzi szeroka, szutrowa droga. Nie polecam przejazdu tą trasą gdy ktoś posiada samochód typu sedan. Zdecydowanie najlepiej poruszać się tutaj najzwyklejszym SUV typu Toyota RAV4.
Dojazd na podstawie znaków lub lokalizacji GPS.
Czas dojścia z parkingu do formacji: około 1 min.

Dolina Śmierci - dno jeziora Devils Golfcourse
Diabelskie Pole Golfowe w Dolnie Śmierci (Devil’s Golfcourse)

Mesquite Flat Sand Dunes (GPS: 36.615924, -117.109874)

Przepiękne (zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca), gigantycznych rozmiarów wydmy to kolejna niespodzianka w Dolnie Śmierci. Olbrzymie połacie wciąż przemieszczającego się piachu utworzyły w północnej części doliny ponad trzydziestometrowe wydmy które są trzecią (po Zabriskie Point i Badwater) najczęściej odwiedzaną atrakcją w Death Valley.
Uwaga! Wychodząc na szlak w okresie od maja do czerwca koniecznie trzeba posiadać nakrycie głowy, filtr słoneczny oraz co najmniej 2 litry wody (na osobę). Proszę pamiętać, ze chodzenie po głębokim piachu jest ciężkie i bardzo szybko się męczymy. Nie polecam aby oddalać się na dalej niż 100 metrów od parkingu.
Temperatury powietrza osiągają tutaj aż 47 °C (120 °F ). Rozgrzany piasek na wydmach osiąga temperatury ponad 65 °C, bezpośredni kontakt ze skórą może spowodować poważne oparzenia.
Dojazd na podstawie znaków lub lokalizacji GPS.
Czas dojścia z parkingu do wydm: około 1 min.
Więcej informacji (oraz video) na temat wydm: KLIK

Pozostałe miejsca w których warto się zatrzymać zwiedzając Dolinę Śmierci

Furnace Creek Inn (GPS: 36.450379, -116.852018)
Co prawda nie jest to punkt widokowy ani szlak, polecam jednak zatrzymać się parę minut w tym interesującym miejscu. Furnace Creek to zabytkowy luksusowy hotel który powstał w sercu Doliny Śmierci w 1927 roku. Głównymi gośćmi w czasach świetności tego miejsca byli celebryci z Hollywood, jednak dziś z  Główną atrakcją tego miejsca jest przepiękny, ręcznie zdobiony mozaiką basen zasilany w wodę przez naturale źródła.
Dojazd na podstawie znaków lub lokalizacji GPS.
Czas dojścia z parkingu: około 3 min.
Więcej informacji na temat tego miejsca – KLIK

Noclegi w Dolinie Śmierci: kempingi

Oczywiście, że można spędzić noc w Dolinie Śmierci. Park Narodowy oferuje zarówno komfortowe noclegi w hotelach/motelach jak i prymitywne warunki na polach namiotowych.
Kempingi: Jest ich w sumie dziewięć i nie wszystkie są otwarte w najbardziej gorących miesiącach w roku (czyli od maja do września).
Rezerwacja Kempingów: Tyko jeden z kempingów można rezerwować online. Jest to Furnace Creek Campground a rezerwacje dostępne są tylko przez kilka miesięcy a dokładnie od połowy października do połowy maja. Poza tym okresem kemping jest dostępny dla wszystkich na zasadzie “kto pierwszy ten lepszy”.

Kemping w Dolnie Śmierci to prawdziwie polowe warunki.

Lista miejsc kempingowych w Dolinie Śmierci:

 • Wildrose Campground (GPS: 36.266841, -117.185995)
  23 miejsca kempingowe, kemping otwarty cały rok, brak opłat, brak rezerwacji (kto pierwszy ten lepszy), dostępna woda do picia, stoliki, miejsce na ognisko, toalety
 • Thorndike Campground (GPS: 36.237217, -117.070107)
  6 miejsc kempingowych, kemping otwarty tylko od marca do listopada, brak opłat, brak rezerwacji (kto pierwszy ten lepszy), stoliki, miejsce na ognisko, toalety.
 • Texas Spring Campground (GPS: 36.459527, -116.854957)
  92 miejsca, kemping otwarty od połowy października do połowy kwietnia, opłata $16/noc,  brak rezerwacji (kto pierwszy ten lepszy), dostępna woda do picia, stoliki, miejsce na ognisko, toalety.
 • Mahogany Flats Campground (GPS: 36.230192, -117.067687)
  10 miejsc, kemping otwarty od marca do listopada, brak opłat,  brak rezerwacji (kto pierwszy ten lepszy), dostępna woda do picia, stoliki, miejsce na ognisko, toalety .
 • Sunset Campground (GPS: 36.459026, -116.863139)
  270 miejsc, kemping otwarty od połowy października do połowy maja, opłata $14/noc, brak rezerwacji (kto pierwszy ten lepszy), dostępna woda do picia, stoliki, miejsce na ognisko, toalety, parking dla kamperów.
 • Stovepipe Wells Campground (GPS: 36.608111, -117.147480)
  190 miejsc, kemping otwarty od połowy sierpnia do połowy maja, opłata $14/noc,  brak rezerwacji (kto pierwszy ten lepszy), dostępna woda do picia, stoliki, miejsce na ognisko, toalety.
 • Emigrant Campground: (GPS: 36.496765, -117.227211)
  10 miejsc, otwarty przez cały rok, brak opłat,  brak rezerwacji (kto pierwszy ten lepszy), dostępna woda do picia, stoliki, miejsce na ognisko, toalety .
 • Mesquite Springs Campground (GPS: 36.963067, -117.367235)
  30 miejsc, kemping otwarty cały rok, opłata $14/, brak rezerwacji (kto pierwszy ten lepszy), dostępna woda do picia, stoliki, miejsce na ognisko, toalety.
 • Furnace Creek Campground (GPS: 36.463529, -116.868417)
  136 miejsc, kemping otwarty przez cały rok, rezerwacja możliwa TYLKO w miesiącach od 15 października do 15 kwietnia, opłata $22-36/noc (w zależności od rodzaju miejsca), dostępna woda do picia, stoliki, miejsce na ognisko, toalety, parking dla kamperów
  Rezerwacja online: www.recreation.gov Rezerwacja telefoniczna: 1.877.444.6777

Wszystkie miejsca kempingowe w Dolinie Śmierci mogą być maksymalnie wykorzystane przez osiem osób + dwa samochody, lub jeden samochód typu kamper.
Aktualne informacje na temat dostępności miejsc kempingowych na terenie Doliny Śmierci znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej – KLIK TUTAJ

Noclegi w Dolinie Śmierci: hotele (w przygotowaniu).

Jakim samochodem poruszać się po Dolinie Śmierci

W Dolinie Śmierci znajduje się ponad 450 km bardzo dobrze utrzymanych dróg asfaltowych, 480 mil utwardzonych dróg szutrowych oraz kilkaset kilometrów prymitywnych dróg przeznaczonych do poruszania się samochodami wyłącznie z napędem 4×4.
Wybór miejsc do których chcecie dotrzeć decyduje o wyborze środka transportu. Na pewno Dolinę Śmierci można zaliczyć zwykłym samochodem osobowym. Podane powyżej punkty widokowe dostępne są zwykłymi samochodami typu sedan.

Droga-Szutrowa w Dolinie Śmierci
Tak w większości wyglądaj utwardzone drogi szutrowe w Dolinie Śmierci
Droga Off Road w Dolinie Śmierci
To już nieco trudniejsze wyzwanie – droga dla samochodów z większym prześwitem.

Jeśli planujecie dotrzeć do nieco bardziej odległych i mniej uczęszczanych przez turystów miejsc będzie potrzebny do tego samochód co najmniej klasy SUV. Proszę pamiętać, że na większości dróg szutrowych bardziej przydaje się wyższy prześwit pomiędzy kołami niż napęd 4×4. Powierzchnia takich dróg jest przeważnie dobrze utrzymana. Trafiają się jednak miejsca z większymi kamieniami czy odcinki częściowo zasypane piachem przez które ciężko jest przejechać zwykłym samochodem.

© 2019 interameryka.com