ESTA USA: pytania i odpowiedzi (2023)

ESTA USA – najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi docztyczące wniosku ESTA składanego w roku 2023 roku.

Ważność Esta | Ile kosztuje ESTA |Ile się czeka na ESTA |

Gdzie złożyć wniosek ESTA?

Aby złożyć wniosek ESTA należy wypełnić aplikację na stronie esta.cbp.dhs.gov Proszę uważać aby wniosku ESTA nie składać na stronach internetowych pośredników, którzy pobierają dodatkowe opłaty za złożenie ESTA!

ESTA – Oficjalna Strona Internatowa na której można złożyć ESTA

Ile kosztuje ESTA do USA?

Wniosek ESTA (rok 2023) to koszt równowartości 21 dolarów. Koszt złożenia ESTA do USA wzrósł do kwoty 21 USD w maju 2022. Koszty związane za ESTA są znacznie niższe niż ubieganie się o wizę do USA, za którą opłata wynosi 160 USD.

Czy mając ważną wizę do USA muszę mieć ESTA?

Nie. Posiadanie wizy uprawnia do wjazd na teren USA bez konieczności rejestracji podróży w systemie ESTA.

Jak anulować ESTA?

Nie można anulować ESTA. Można jednak składać wniosek ESTA ponownie, nawet w odstępie 24 godzin. Wówczas system anuluje automatycznie wniosek, który został złożony wcześniej.

Jak poprawić ESTA

Wniosek ESTA można poprawić w dowolnej chwili w trakcje wypełniania. Jeśli jednak wniosek został złożony i opłacony nie można go już poprawić. Jeśli poprawka dotyczy danych osobowch, adresu, stanu cywilnego należy złożyć nowy wniosek ESTA raz jeszcze.

Ile się czeka na ESTA?

Na zatwierdzenie wniosku ESTA czeka się od kilku godzin do maksymalnie trzech dni.

Jak długo ważna jest ESTA?

ESTA jest ważna przez 2 lata od daty zatwierdzenia wniosku ESTA przez internet. ESTA może jednak stracić ważność przed upływem 2 lat! Jeśli paszport traci ważność wcześniej niż ESTA, ESTA rónież wygasa w tym samym dniu.

Proszę sprawdzić email z datą zatwierdzenia wniosku ESTA. Od tego dnia liczy się dwuletni okres ważności.

ESTA ważna jest przed dwa lata
ESTA ważna jest przez dwa lata od daty zatwierdzenia czyli od momentu otrzymania emaila z datą zatwierdzenia ESTA

Ile czasu zajmuje wypełnienie ESTA?

Wypełnienie ESTA przez internet zajmuje około 15 minut. Aby wypełnić ESTA w tym czasie należy mieć wcześniej przygotowane wszystkie dokumenty: paszport, adres zameldowania, adres zakładu pracy, itp.

Jak sprawdzić ESTA?

Aby sprawdzić ESTA należy zalogować się ponownie na stronę gdzie została wypełniona ESTA i w sekcji „Sprawdź istniejący wniosek” należy wybrać „Sprawdź status osoby”. Aby sprawdzić status ESTA wymagae jest podanie numeru paszportu, danych osobowych oraz numeru wnioski ESTA jaki otrzymali Państwo w czasie rejestracji.

Czy muszę rejestrować się ponownie w ESTA w przypadku otrzymania nowego paszportu?

Tak. Konieczna jest ponowna rejestracja w systemie ESTA nowego paszportu. W tym celu należy ponownie wypełnić aplikację i uiścić opłatę.

Czy podróżując do innego kraju przez USA  (tranzytem) muszę się rejestrować w ESTA?

Tak. Osoby traktujące USA jako kraj tranzytowy muszą również rejestrować się w systemie ESTA na tej samej zasadzie jak osoby podróżujące bezpośrednio do Stanów Zjednocznych.

Czy mogę wypełnić aplikację ESTA dla znajomych lub członków rodziny?

Tak. Można zarejestrować w systemie ESTA znajomych lub członków rodziny. Należy jedna podać dane osobowe tych osób (numery paszportu, daty urodzenia itp). ESTA pozwala na dodanie jednorazowo maksymalnie 50 osób. Każda z osób otrzyma wówczas unikalny numer rejestracyjny.
Proszę pamiętać również o tym, iż grupowa rejestracja nie oznacza iż wszystkie osoby podane podczas wypełniania aplikacji ESTA podróżowały wspólnie w jednym czasie.

Jak długo mogę przebywać w USA mając ESTA?

– Maksymalny czas legalnego pobytu w Stanach Zjednoczonych określony jest przez ESTA na 90 dni

Jak długo musi być ważny paszport do wniosku ESTA

Ważność paszportu przy składaniu ESTA (dla obywateli Polski) nie jest jak podaje błędnie wiele serwisów 6 miesięcy. Paszport musi być ważny do ostatniego dnia planowanego pobytu w USA.

Czy mogę wyjechać poza granicę USA (np.do Kanady) w 89 dniu pobytu i wrócić ponownie po kliku dniach aby zostać znów trzy miesiące w USA?

Niekoniecznie. Wyjazd do państwa graniczącego ze Stanami Zjednoczonymi uznawany jest jako wyjazd „lokalny” i nie anuluje 90 dniowego okresu pobytu w USA. Innymi słowy wyjazd do Meksyku lub na Karaiby i powrót do USA liczy się jako „ciągły pobyt” w Stanach Zjednoczonych.

Proszę jednak pamiętać, że decyzja o tym czy otrzymacie ponownie zgodę na wjazd do USA po przekroczeniu granicy z Kanadą czy Meksykiem zależy od urzędnika imigracyjnego. Jeśli przedstawicie mu dowody na to, że Waszą intencją nie jest powrót do USA w celach zarobkowych możecie znów otrzymać pozwolenie wjazdu na 90 dni.

Jak często mogę wjeżdżać do USA na ESTA

Oficjalnie nie ma żadnej informacji jak często można przekraczać granicę z USA mając ESTA. Jeśli ktoś planuje częste wizyty w USA proszę przygotować się na ewentualną rozmowę z oficerem imigracyjnym. Jeśli takowa rozmowa dojdzie do skutku trzeba będzie przedstawić solidne podstawy tak częstych wyjazdów do Stanów Zjednoczonych.

Jak długo muszę pozostać w Polsce przed ponownym wjazdem do USA?

W tym przypadku również na oficjalnej stronie ESTA nie ma podanych żadnych szczegółów. Teoretycznie można więc wrócić do Polski przed upływem 90 dni pobytu w USA i wyjechać ponownie do USA następnego dnia. Trzeba będzie jednak przekonać oficera imigracyjnego jaki jest powód tak częstych wizyt w USA. Oficerowie CBP zwracają szczególną uwagę na takie osoby i mają podstawy podejrzewać iż dana osoba próbuje „oszukać system” i podjąć pracę w Stanach.

Czy mogę podjąć pracę lub rozpocząć naukę w USA będąc zarejestrowany w ESTA?

Nie. ESTA to podróż do Stanów Zjednoczonych tylko w celach turystycznych lub biznesowych. Aby podjąć naukę lub pracę w USA wymagane jest posiadanie odpowiedniej wizy (studenckiej lub pracowniczej).

Czy muszę wydrukować potwierdzenie rejestracji w ESTA i mieć przy sobie w czasie podróży do Stanów Zjednoczonych?

Nie jest to koniecznie aczkolwiek zalecane. ESTA to system elektronicznej autoryzacji podróży, który jest bezpośrednio połączony z numerem paszportu. Urzędnik Imigracyjny skanując paszport automatycznie otrzymuje informacje z systemu ESTA o danej osobie.
Warto mieć jednak przy sobie kopię potwierdzenia rejestracji ESTA (np. wydruk emaila). Niektóre linie lotnicze przed wejściem na pokład wymagają podania numeru identyfikacyjnego przyznanego przez system ESTA lub potwierdzenia o wniosku rejestracji.

Mam podwójne obywatelstwo czy muszę rejestrować oba paszporty w ESTA?

Nie. Osoby z podwójnymi paszportami rejestrują tylko jeden paszport w systemie ESTA. Proszę pamiętać, że musi być to paszport kraju, który jest członkiem programu Visa Waiver.

Czy muszę mieć wykupiony bilet na lot do USA przed wypełnieniem wniosku ESTA?

Nie. Bilet lotniczy ani żadna inna forma dokumentu potwierdzająca wylot do Stanów Zjednoczonych nie jest potrzebna aby zarejestrować się w systemie ESTA.

Czy po przylocie do USA jest specjalna odprawa dla osób z ESTA?

Osoby posiadające ESTA oraz wizę turystyczną do USA odprawiają się na lotnisku w tej samej kolejce. Na lotniskach jest podział osób przylatujących tylko na dwie grupy. Obywatele USA + osoby z zieloną kartą (US Citizens + Premament Residents) oraz druga kolejka do odprawy dla osób z wizą turystyczną oraz dla posiadaczy ESTA (Visitors + Non-U.S. Citizens). Zaznaczam, że procedura może być różna na różnych lotniskach

Lecę do USA z biurem podróży. Co mam wpisać w miejscu „adres pod którym będę przebywać w USA „

Proszę wpisać adres dowolnego hotelu w mieście do którego odbywa się lot docelowy z Polski lub innego miasta.

Czy we wniosku ESTA mam wpisać adres stałego czy tymczasowego zamieszkania?

W ESTA proszę zawsze wpisywać adres stałego miejsca zameldowania

Czy wizyta na Kubie dyskwalifikuje mnie z ESTA?

Wizyta na Kubie - ESTA
Osoby, które odwiedziły Kubę po termnie 12 stycznia 2021 nie mogą starać się o ESTA.
Należy wówczas złożyć wniosek o wizę turystyczną. Jednak wizyta na Kubie przed 12 stycznia 2021 (data kiedy Kuba została wpoisana na listę krajów wspierających terroryzm) upoważnia do otrzymania ESTA.

Otrzymałem odmowę po złożeniu wniosku ESTA. Po jakim czasie mogę znów wypełnić aplikację?

Nie ma w przepisach określonego czasu po którym można ponownie złożyć wniosek ESTA po otrzymaniu odmowy. Proszę jednak pamiętać, że jeśli nie ma żadnej większej zmiany w statusie (zmiana pracy, zawarcie związku małżeńskiego itp) aplikacja zostanie ponownie odrzucona.

Co wypełniają w ESTA (rubryka pracodawca) osoby mające własną działalność gospodarczą?

Proszę zaznaczyć opcję „TAK” i wpisać nazwę firmy oraz dane adresowe (nawet jeśli firma znajduje się pod tym samym adresem jak miejsce zamieszkania). W rubryce pracodawca proszę również podać swoje dane.

Drugą poprawną opcją jest również zaznaczenie opcji „NIE”. Jednak rekomenduję podanie danych firmy, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo przyznania ESTA. W ten sposób demonstrujemy „mocniejsze więzi z krajem i większe prawdopodobieństwo powrotu z USA”.
Bardzo dobrze jest to wytłumaczone na rządowej stronie urzędu imigracyjnego.
„…all individuals must demonstrate that they are not intending immigrants into the United States and qualify for a visitor or non-immigrant status. Employment information can help demonstrate eligibility under this legal requirement…”

Mam przyznany wniosek ESTA ale w międzyczasie zmieniłem adres zamieszkania. Czy muszę wypełniać ESTA ponownie?

Nie. Zmiana miejsca zamieszkania nie wpływa na ważność ESTA

Otrzymałem nowy paszport czy muszę wypełniać ESTA ponownie

Tak. Zmiana paszportu równoznaczna jest z ponownym złożeniem wniosku ESTA

W paszporcie mam podane dwa imiona, w ESTA podałem tylko jedno imię. Czy muszę wypełnić ESTA raz jeszcze?

Imiona podane w paszporcie muszę się zgadzać w 100% z danymi osobowymi (imię, imiona, nazwisko, nazwiska) podanymi w ESTA.
W taki przypadku należy ponownie wypełnić ESTA. Szczególnie proszę zwrócić uwagę na imię/imiona podane w tzw. „pasku numerycznym”. To najważniejszy element paszportu, który jest skanowany przez służby imigracyjne w USA.

ESTA - polski paszport
Polski paszport z zaznaczonym paskiem numerycznym

Polskie znaki (imię i nazwisko) w ESTA

Polskie znaki w aplikacji ESTA użyte w imieniu oraz nazwisku muszą zgadzać się z zapisem imienia oraz nazwiska na pasku numerycznym w paszporcie (zdjęcie powyżej).

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja styczeń 2023
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Informacje zawarte na tej stronie są wyłącznie moją własną interpretacją i tłumaczeniem oficjalnych przepisów ESTA znajdujących się na https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ i nie mogą być traktowane jako porady prawne.
PP

Paweł Interameryka
Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych. Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA. Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie i moim odkrywaniu Ameryki. ZAPRASZAM!
Przewodnik po USA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

72 komentarze

 1. Czy jeśli byłem na ESTA we wrześniu 2022 w Nowym Jorku, a teraz na koniec stycznia 2023 lecę do Miami to muszę aktualizować mój wniosek, chodzi mi o miejsce zatrzymania (hotelu)?

 2. podróz do USA zaraz po ślubie:
  1. ślub i zmiana nazwiska 10 lutego
  2. wylot do USA 12 lutego
  czy należy informować ESTA/cokolwiek, o takim wydarzeniu, czy też te dane nie zdążą się niegdzie zaktualizować?

 3. Mam ważny paszport do lipca 2023. ESTA otrzymałam w sierpniu 2022. Wyjezdzam na Florydę w lutym na 3 tygodnie (4 miesiące do przeterminowania paszportu). Czy mam wyrabiać nowy paszport kierując się zasada 6 miesięcy minimum ważności i aplikować o nowa ESTA, czy na obecnym to będzie zaakceptowane?

 4. Wysłałam wniosek w aplikacji i zorientowałam się, że to strona prywatnej firmy. Nie opłaciłam go. Potem weszłam na właściwą stronę i wysłałam kolejny wniosek i opłaciłam go (za mniejsze pieniądze). Czy ktoś miał podobną sytuację. Czy było potem oki?

 5. Dzień dobry,

  rok temu ubiegałem się o wizę turystyczna, która nie otrzymałem. Na tamta chwile nie posiadałem obywatelstwa Polskiego ( problem pewnie nie dotyczył obywatelstwa a pracy). Teraz mam obywatelstwo Polskie i swoja firmę. Czy przy składania wniosku o ESTA muszę podać inf., ze otrzymałem odmowę o wizę turystyczna w przeszłości i podać dane tamtego paszportu ?

  Będę bardzo wdzięczny za odp.

  Pozdrawiam

  • Tak, należy podać informacje o odmowie wizy turystycznej. Nie trzeba podawać danych paszportu – wszytsko jest już w systemie. Tutaj bardziej chodzo o to czy osoba przyzna się do odmowy czy jednak to ukryje (co automatycznie dyskwalifikuje do podróży).

  • ESTA jest wskazana ale nie jest koniecznia jeśli ma Pani wciąż ważną wizę w paszporcie. Wiele osób (które wjeżdzają na wizie) zostaje przepytanych na granicy czemu nie mają ESTA. I to w sumie jedyna niedogndność. Więc jeśli chce mieć Pani święty spokój…warto wyrobić sobie ESTA.

 6. Dzień dobry. Czy aplikując o ESTA mogę podać kartę kredytową męża (nie mam takiej karty ani PayPal), czy jednak wyrobić sobie swoją, bo podając kartę męża zwiększę szansę na odrzucenie mojego wniosku?
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

 7. Mam ESTĘ ważną do początku października tego roku. Czy jeśli polecę w sierpniu lub wrześniu pobyt będzie mógł trwać 90 dni abstrahując, że esta wygaśnie wcześniej?

  • ESTA ważna jest tylko po to aby wjechać do USA. W czasie pobytu w Stanach Twoja ESTA nie musi być ważna … czyli tak naprawdę można wjechać do USA w ostatnim dniu ważności ESTA.

 8. Jestem emerytką. Co wpisać we wniosku ESTA w rubryce „miejsce pracy”?
  I jeszcze jedno – tam w pozycji adres – pisze, żeby podać nr i miejscowość . Czy w tym okienku podać nr domu, czy też w okienku następnym? A może w tej miejscowości podac kod pocztowy, jako nr miejscowości?

 9. Witam.przy wypełnianiu formularza, przy pytaniu o inne nazwiska czy pseudonimy, nie pomyslalam, że chodzi o panieńskie i nie wpisalam.. Czy to będzie problem. Esta już przyznana…pozdrawiam.

 10. Mam ważną ESTA wydaną w marcu 2022, na której odwiedziłam USA w sierpniu 2022. Wyrabiając ESTA musiałam podać nazwę hotelu, w którym będę przebywać, a teraz planuję wakacje w USA (również w sierpniu), ale na innym wybrzeżu. Czy mogę mieć jakieś problemy, skoro w ESTA podałam hotel w Los Angeles, a teraz będę lądować w Nowym Jorku?
  Pozdrawiam

  • Nie będziesz miała już żadnych problemów. Jesteś zapisana i zweryfikowana w systemie ESTA po przekroczeniu granicy z USA za pierwszym razem. Możesz spokojnie lecieć.

 11. Wypełniam właśnie formularz. Jeśli mieszkam w miejscowości bez ulicy to co wpisać w pierwszym okienku adresu ? Sam numer a później poniżej nazwę miejscowości? Czy wpisać w pierwszym okienku miejscowość i numer domu a niżej w nazwie miasta miejscowość? Czy jeszcze jakoś inaczej?

  • Okienka mają być uzupełniane do lewej do prawej. Więc proszę wpisać tak jak podaje instrukcja:
   1. nazwa miejscowości 2. puste okienko 3. numer domu 4. nazwa miejscowości (raz jeszcze) 5. Województwo 6. Kraj

 12. Witam, mieszkam w Polsce w miejscowości przygranicznej i pracuję w Niemczech. Czy to nie jest problem gdy podam Niemiecki zaklad pracy jako pracodawcę? Pozdrawiam

 13. Przygotowując się do wypełnienia wniosku ESTA odkryłam informację, że pobyt na Kubie od stycznia 2021 (wtedy Kubę uznano za państwo wspierające terroryzm) uniemożliwia składanie wniosku i trzeba starać się o wizę. Trochę się zdenerwowałam, bo internet wertuję od jakiegoś czasu, bilety kupiłam, a tu taki pasztet. Byłam na tej Kubie w maju 2022 i ani BP, ani nikt z uczestników nie zająknął się na ten temat; wszystkich interesował tylko covid.
  Sprawdziłam paszport- nie mamy kubańskich pieczątek. Paweł wiesz coś na ten temat? Czy we wniosku ESTA jest wyraźne pytanie o Kubę? Znasz może osoby, które przerabiały ten problem? Oczywiście chciała bym uniknąć wyrabiania wizy.

  • Tak, problem z Kubą przerabiany. Niestety, w ESTA jest pytanie o Kubę i niestety takie wnioski zostają automatycznie odrzucone. Musisz starać się w takim przypadku o wizę turystyczną. To jedyna droga aby wyjechać do USA.

 14. Ja i żona mamy ważne wizy B1/B2 i tym razem jadą z nami nasze dzieci, które nigdy wcześniej nie były w USA. W takim razie ESTA tylko dla dzieci? Czy lepiej wypełnić ESTĘ dla całej czwórki? I jeśli tylko dla dzieci to czy mogę wskazać siebie jako opiekuna grupy skoro sam nie będę aplikować do ESTY?

  • Zdecydowanie lepiej jak wypełnicie ESTA dla całej rodziny. Oczywiście możecie jechać na wizy ale rekomendowane jest użycie ESTA. Wówczas obejdzie się bez zadawania zbędnych pytań na granicy. Jeśli jednak zdecydujecie wypełnić ESTA tylko dla dzieci wówczas jeden z rodziców musi być opiekunem (nawet jeśli nie ma ESTA).

 15. W lipcu planuje swój pierwszy wyjazd do USA zastanawiają mnie dwie rzeczy 🙂 1.Pracuje w dwóch miejscach na pół etatu i ma zarejestrowaną własną działalność, co lepiej wpisać w systemie? 2. Lepiej wypełnić wniosek teraz czy zaczekać do czerwaca/lipca? 🙂

 16. Dzień Dobry. Wypełniłem ESTA i otrzymałem pozytywną odpowiedz. Niestety żle zrozumiałem pytanie ” czy kiedykolwiek odmówiono mi wizy” Zrozumiałem ze sprawa dotyczy aktualnego paszportu a nie starego. 21 lat temu (około 2002 rok ) na starym paszporcie odmówiono mi wizy w konsulacie w Krakowie. W kwestionariuszu ESTA zaznaczyłem ze nigdy mi nie odmówiono.
  Czy mogę jakoś zaktualizować te odpowiedz?
  Czy powinienem jeszcze raz złożyć wniosek?

  Dziekuje

 17. Dzień dobry Panie Pawle, czy jesli byłam na Kubie w 2019 roku jestem bezpieczna, jeśli chodzi o przyznanie ESTA? Mam pieczątkę w paszporcie z taką datą, na stronie ESTA nie ma podanej daty o której wspomina Pan we wpisie, stąd moje pytanie. 🙂
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź,
  Wiktoria

  • Jest Pani bezpieczna. Oto tekst źródłowy ” Travelers from the 40 world countries under the United States’ Visa Waiver Programme (ESTA) who have been to Cuba before January 2021 are eligible to travel to the US with an ESTA (Electronic Travel Authorization System). Udanego wyjazdu!

 18. Dzień dobry,
  pytanie odnośnie szczepienia. Wiem, że te szczepienia, które przeterminowały się w europie są ważne w USA.
  Jeśli byłam zaszczepiona Johnson&Johnson dawka (1 z 1), 28 września 2021 to to szczepienie jest aktualne w USA i się nie przeterminowało?
  Dziękuję,
  K

 19. Hej, czy jeśli odwiedziłam Kube we wrześniu 2022 i mam pieczątki ale mam też wize turystyczną na starym paszporcie.
  To mogę nie robić ESTA (której i tak nie moge robić) i wjechać na wize w starym paszporcie?
  Kinga

 20. Dzień dobry,
  złożyłem wniosek o ESTA wpisując w rubryce „employer” „No”. Prowadzę od 8 lat włąsną kancelarię prawną i nie mam pracodawcy. Po przeczytaniu wskazówek widzę, że jest zalecane wpisanie jednak „Yes” 🙂 Dostałem autoryzaję ESTA, ale nie wiem czy nie złozyć jeszcze raz wniosku, żeby nie mieć problemów na lotnisku. Lecę do USA tylko na 3 noce, przelotem w dalszej podróży. Jakie jest Państwa zdanie ?

  • Proszę nic nie zmieniać, tzn ..nie składać drugiego wniosku. W najgorszym wypadku będzie trzeba się wytłumaczyć z pomyłki przy odprawie paszportowej w USA. Ale nie sądzę, żeby to był problem. Udanej podróży!

 21. Dzień dobry, nasza rodzina planuje podróż do USA ale mężowi odmówiono wizy ponad 30 lat temu i jeśli dobrze rozumiem musi udać się do konsula bo ESTA zostanie odrzucona? Czy ja i córka tez musimy to zrobić skoro podróżujemy razem, czy wystarczy ESTA? Ja dwukrotnie starałam się w przeszłości o wizę i ja dostałam, córka ma dopiero 6 lat. Dziękuje i pozdrawiam

  • Niekoniecznie mąż musi iść od razu do konsula. Powinien wypełnić ESTA i zaznaczyć opcję, że została mu odmówiona ESTA w przeszłości. Miałem wiele przypadków osób które otrzymały ESTA pomimo odmowy wizy. Warto spróbować za $21.
   Pani oraz córka możecie złożyć ESTA osobno. Nie dotyczy Was odmowa wizy, którą otrzymał mąż.

 22. Witam, mam takie pytanie dotyczace aktualizacji ESTA. Mam dalej ważne ESTA z poprzedniego wyjazdu, ktory byl ponad 9 miesiecy temu. Planuje kolejny wyjazd do USA w inne miejsce(inne miasto, inny stan) to czy musze cos aktualizowac w ESTA badz wystepowac o nowy wniosek?

 23. Miałem paszport z przyklejoną ważną wizą do USA. Od kilku tygodni mam nowy paszport i za tydzień wyjeżdżam do USA. Czy muszę aktualizować ESTA?

  • Może Pan wjechać do USA na wizie w starym paszporcie + musi mieć Pan przy sobie nowy paszport. Stary jest na100% anulowany (przedziurkowane strony) -jednak strona z wizą powinna być ważna (bez wybitej dziury).

 24. Witam .proszę o odpowiedź. Wypełniając ESTA wpisałam.nazwę hostelu. Potem jednak znalazłam tańsza opcję zakwaterowania na airbnb w tym samym mieście . Czy jest sens zmiany Esty? Jeśli tak to czy będzie to płatne?poprzednie komentarze dotyczyły osób ponownie udających się do USA. W moim przypadku jest to pierwsza wizyta. Z góry dziękuję

 25. Witam. Mam ESTE jeszcze na ponad rok, byłem w Stanach, wróciłem do kraju regulaminowo do 90 dni. jednak chciałbym polecieć znowu na trochę dłużej, więc:
  1. czy mając ESTE mogę ubiegać się o wizę na dłuższy pobyt, np. turystyczną?
  2. czy mając ESTE i gdy w trakcie jej trwania nastąpiła zmiana stanu cywilnego z „kawaler” na „żonaty”, czy muszę podejmować jakieś działania przed ewentualnym wyjazdem?
  Pozdrawiam.

  • Tak, mając ESTA można się ubiegać o klasyczną wizę turystczną, która pozwala na pobyt w USA do 6 miesięcy.
   Zmiana stanu cywilnego nie wpływa na zmianę ESTA. Co innego, gdyby zmienione zostało nazwisko.

 26. Dzień dobry, rodzice raz dostali Este ale z powodu pandemii nie udało im się wyjechać. Teraz składając ponownie nie dostali ponieważ 10 lat temu odmówiono im wizy. Moje pytanie dlaczego raz dostali a teraz nie?

 27. Cześć, czy jako studentka warto wpisywać to w rubrykę czy może wpisać pracodawcę sprzed 2 lat, u którego już 1,5 roku nie pracuję.
  A jeśli rubryka student, to adres i tel podac uczelni? Proszę o pomoc

 28. Cześć , byłam w us od 3 października do końca stycznia na Esta , jaka karę mam tzn kiedy ponownie mogę poleciec do us ?

  • Ponieważ przekroczony został czas pobytu na ESTA (90 dni) na pewno nie możesz wjechać na tą samą ESTA. Musisz złożyć ponownie wniosek. Szczerze mówąc masz małe szanse na uzyskanie ESTA i na 99% będziesz musiała starać się o zwykłą wizę turystyczną = rozmowa z konsulem.
   Przekroczenie terminu pobytu to wbrew pozorom poważna sprawa i możesz mieć zakaz wjazdu do USA przez 10 lat.

 29. Czy w przypadku zmiany dowodu osobistego należy składać ponownie ESTE? Este składałem ponad rok temu i wydaje mi się, że nie wprowadzało się tam nr dowodu ale chciałbym się upewnić, że myślę prawidłowo.
  Pozdrawiam

 30. Dzień dobry, czy w pytaniu o inne nazwiska/pseudonimy powinnam wpisać nazwisko z pierwszego małżeństwa? Nosiłam je dosyć długo.

 31. Hej,
  Mam pytanie odnośnie polskich znaków w miejscowości. Jest pytanie o miejsce urodzenia, wpisuje ŁÓDŹ i automatycznie jest przy tym czerwony X, czy w takiej sytuacji powinnam wpisać LODZ, potem woj. Lodzkie? Nie chciałabym popełnić błędu przy tym.

  • Proszę nie używać polskich znaków. System do bazy danych i tak zamienia polskie znaki czyli ŁÓDŹ będzie widoczna jako LODZ. To co widać na ekranie komputera to tylko interpretacja przeglądarki. Niektóre np Chrome próbują automatycznie dodawać lub usuwać polskie znaki w formularzach w zależności od tego jakie są ustawienia języka w tych przeglądarkach.
   Podsumowując- nie używam polskich znaków

 32. – Czy w pytaniu o choroby zaznaczyć TAK jeśli jestem osobą kulejącą – nie jest to w żaden sposób zaraźliwe, nie wynika z uzależnień itp. ale po prostu to widać…
  – Czy wypełniając Estę warto mieć już zarezerwowany motel / hostel – czy wystarczy mieć „upatrzony”

  • Choroby = choroby głównie zaraźliwe, przewlekłe czy poważne które wymagają stałego nadzoru lekarskiego.
   W ESTA jest pytanie o adres miejsca w którym się zatrzymasz na pierwszą noc -warto więc mieć coś na oku.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię