ESTA USA: pytania i odpowiedzi (2023)

ESTA USA – najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi docztyczące wniosku ESTA składanego w roku 2023 roku.

Ważność Esta | Ile kosztuje ESTA |Ile się czeka na ESTA |

Gdzie złożyć wniosek ESTA?

Aby złożyć wniosek ESTA należy wypełnić aplikację na stronie esta.cbp.dhs.gov. Wniosek można wypełnić zarówno w języku polskim jak i po angielsku.
Proszę uważać aby wniosku ESTA nie składać na stronach internetowych pośredników, którzy pobierają dodatkowe opłaty za złożenie ESTA!

ESTA – Oficjalna Strona Internatowa na której można złożyć ESTA

Ile kosztuje ESTA do USA?

Wniosek ESTA (rok 2023) to koszt równowartości 21 dolarów. Koszt złożenia ESTA do USA wzrósł do kwoty 21 USD w maju 2022. Koszty związane za ESTA są znacznie niższe niż ubieganie się o wizę do USA, za którą opłata wynosi 160 USD.

Czy mając ważną wizę do USA muszę mieć ESTA?

Nie. Posiadanie wizy uprawnia do wjazd na teren USA bez konieczności rejestracji podróży w systemie ESTA.

Jak anulować ESTA?

Nie można anulować ESTA. Można jednak składać wniosek ESTA ponownie, nawet w odstępie 24 godzin. Wówczas system anuluje automatycznie wniosek, który został złożony wcześniej.

Jak poprawić ESTA

Wniosek ESTA można poprawić w dowolnej chwili w trakcje wypełniania. Jeśli jednak wniosek został złożony i opłacony nie można go już poprawić. Jeśli poprawka dotyczy danych osobowch, adresu, stanu cywilnego należy złożyć nowy wniosek ESTA raz jeszcze.

Ile się czeka na ESTA?

Na zatwierdzenie wniosku ESTA czeka się od kilku godzin do maksymalnie trzech dni.

Jak długo ważna jest ESTA?

ESTA jest ważna przez 2 lata od daty zatwierdzenia wniosku ESTA przez internet. ESTA może jednak stracić ważność przed upływem 2 lat! Jeśli paszport traci ważność wcześniej niż ESTA, ESTA rónież wygasa w tym samym dniu.

Proszę sprawdzić email z datą zatwierdzenia wniosku ESTA. Od tego dnia liczy się dwuletni okres ważności.

ESTA ważna jest przed dwa lata
ESTA ważna jest przez dwa lata od daty zatwierdzenia czyli od momentu otrzymania emaila z datą zatwierdzenia ESTA

Ile czasu zajmuje wypełnienie ESTA?

Wypełnienie ESTA przez internet zajmuje około 15 minut. Aby wypełnić ESTA w tym czasie należy mieć wcześniej przygotowane wszystkie dokumenty: paszport, adres zameldowania, adres zakładu pracy, itp.

Jak sprawdzić ESTA?

Aby sprawdzić ESTA należy zalogować się ponownie na stronę gdzie została wypełniona ESTA i w sekcji „Sprawdź istniejący wniosek” należy wybrać „Sprawdź status osoby”. Aby sprawdzić status ESTA wymagae jest podanie numeru paszportu, danych osobowych oraz numeru wnioski ESTA jaki otrzymali Państwo w czasie rejestracji.

Czy muszę rejestrować się ponownie w ESTA w przypadku otrzymania nowego paszportu?

Tak. Konieczna jest ponowna rejestracja w systemie ESTA nowego paszportu. W tym celu należy ponownie wypełnić aplikację i uiścić opłatę.

Czy podróżując do innego kraju przez USA  (tranzytem) muszę się rejestrować w ESTA?

Tak. Osoby traktujące USA jako kraj tranzytowy muszą również rejestrować się w systemie ESTA na tej samej zasadzie jak osoby podróżujące bezpośrednio do Stanów Zjednocznych.

Czy mogę wypełnić aplikację ESTA dla znajomych lub członków rodziny?

Tak. Można zarejestrować w systemie ESTA znajomych lub członków rodziny. Należy jedna podać dane osobowe tych osób (numery paszportu, daty urodzenia itp). ESTA pozwala na dodanie jednorazowo maksymalnie 50 osób. Każda z osób otrzyma wówczas unikalny numer rejestracyjny.
Proszę pamiętać również o tym, iż grupowa rejestracja nie oznacza iż wszystkie osoby podane podczas wypełniania aplikacji ESTA podróżowały wspólnie w jednym czasie.

Jak długo mogę przebywać w USA mając ESTA?

– Maksymalny czas legalnego (jednorazowego) pobytu w Stanach Zjednoczonych nie może przekraczać 90 dni. Maksymalny czas pobytu w USA w ciągu jednego roku (12 miesięcy) nie może przekraczać 180 dni.

Jak długo musi być ważny paszport do wniosku ESTA

Ważność paszportu przy składaniu ESTA (dla obywateli Polski) nie jest jak podaje błędnie wiele serwisów 6 miesięcy. Paszport musi być ważny do ostatniego dnia planowanego pobytu w USA.

Czy mogę wyjechać poza granicę USA (np.do Kanady) w 89 dniu pobytu i wrócić ponownie po kliku dniach aby zostać znów trzy miesiące w USA?

Niekoniecznie. Wyjazd do państwa graniczącego ze Stanami Zjednoczonymi uznawany jest jako wyjazd „lokalny” i nie anuluje 90 dniowego okresu pobytu w USA. Innymi słowy wyjazd do Meksyku lub na Karaiby i powrót do USA liczy się jako „ciągły pobyt” w Stanach Zjednoczonych.

Proszę jednak pamiętać, że decyzja o tym czy otrzymacie ponownie zgodę na wjazd do USA po przekroczeniu granicy z Kanadą czy Meksykiem zależy od urzędnika imigracyjnego. Jeśli przedstawicie mu dowody na to, że Waszą intencją nie jest powrót do USA w celach zarobkowych możecie znów otrzymać pozwolenie wjazdu na 90 dni.

Jak często mogę wjeżdżać do USA na ESTA

Oficjalnie nie ma żadnej informacji jak często można przekraczać granicę z USA mając ESTA. Jeśli ktoś planuje częste wizyty w USA proszę przygotować się na ewentualną rozmowę z oficerem imigracyjnym. Jeśli takowa rozmowa dojdzie do skutku trzeba będzie przedstawić solidne podstawy tak częstych wyjazdów do Stanów Zjednoczonych. Całkowita długość pobytu w USA w ciągu roku nie możne przekroczyć 180 dni.

Jak długo muszę pozostać w Polsce przed ponownym wjazdem do USA?

W tym przypadku również na oficjalnej stronie ESTA nie ma podanych żadnych szczegółów. Teoretycznie można więc wrócić do Polski przed upływem 90 dni pobytu w USA i wyjechać ponownie do USA następnego dnia. Trzeba będzie jednak przekonać oficera imigracyjnego jaki jest powód tak częstych wizyt w USA. Oficerowie CBP zwracają szczególną uwagę na takie osoby i mają podstawy podejrzewać iż dana osoba próbuje „oszukać system” i podjąć pracę w Stanach.

Czy mogę podjąć pracę lub rozpocząć naukę w USA będąc zarejestrowany w ESTA?

Nie. ESTA to podróż do Stanów Zjednoczonych tylko w celach turystycznych lub biznesowych. Aby podjąć naukę lub pracę w USA wymagane jest posiadanie odpowiedniej wizy (studenckiej lub pracowniczej).

Czy muszę wydrukować potwierdzenie rejestracji w ESTA i mieć przy sobie w czasie podróży do Stanów Zjednoczonych?

Nie jest to koniecznie aczkolwiek zalecane. ESTA to system elektronicznej autoryzacji podróży, który jest bezpośrednio połączony z numerem paszportu. Urzędnik Imigracyjny skanując paszport automatycznie otrzymuje informacje z systemu ESTA o danej osobie.
Warto mieć jednak przy sobie kopię potwierdzenia rejestracji ESTA (np. wydruk emaila). Niektóre linie lotnicze przed wejściem na pokład wymagają podania numeru identyfikacyjnego przyznanego przez system ESTA lub potwierdzenia o wniosku rejestracji.

Mam podwójne obywatelstwo czy muszę rejestrować oba paszporty w ESTA?

Nie. Osoby z podwójnymi paszportami rejestrują tylko jeden paszport w systemie ESTA. Proszę pamiętać, że musi być to paszport kraju, który jest członkiem programu Visa Waiver.

Czy muszę mieć wykupiony bilet na lot do USA przed wypełnieniem wniosku ESTA?

Nie. Bilet lotniczy ani żadna inna forma dokumentu potwierdzająca wylot do Stanów Zjednoczonych nie jest potrzebna aby zarejestrować się w systemie ESTA.

Czy po przylocie do USA jest specjalna odprawa dla osób z ESTA?

Osoby posiadające ESTA oraz wizę turystyczną do USA odprawiają się na lotnisku w tej samej kolejce. Na lotniskach jest podział osób przylatujących tylko na dwie grupy. Obywatele USA + osoby z zieloną kartą (US Citizens + Premament Residents) oraz druga kolejka do odprawy dla osób z wizą turystyczną oraz dla posiadaczy ESTA (Visitors + Non-U.S. Citizens). Zaznaczam, że procedura może być różna na różnych lotniskach

Lecę do USA z biurem podróży. Co mam wpisać w miejscu „adres pod którym będę przebywać w USA „

Proszę wpisać adres dowolnego hotelu w mieście do którego odbywa się lot docelowy z Polski lub innego miasta.

Czy we wniosku ESTA mam wpisać adres stałego czy tymczasowego zamieszkania?

W ESTA proszę zawsze wpisywać adres stałego miejsca zameldowania

Czy wizyta na Kubie dyskwalifikuje mnie z ESTA?

Wizyta na Kubie - ESTA
Osoby, które odwiedziły Kubę po termnie 12 stycznia 2021 nie mogą starać się o ESTA.
Należy wówczas złożyć wniosek o wizę turystyczną. Jednak wizyta na Kubie po 12 stycznia 2021 (data kiedy Kuba została wpoisana na listę krajów wspierających terroryzm) upoważnia do otrzymania ESTA.

Otrzymałem odmowę po złożeniu wniosku ESTA. Po jakim czasie mogę znów wypełnić aplikację?

Nie ma w przepisach określonego czasu po którym można ponownie złożyć wniosek ESTA po otrzymaniu odmowy. Proszę jednak pamiętać, że jeśli nie ma żadnej większej zmiany w statusie (zmiana pracy, zawarcie związku małżeńskiego itp) aplikacja zostanie ponownie odrzucona.

Co wypełniają w ESTA (rubryka pracodawca) osoby mające własną działalność gospodarczą?

Proszę zaznaczyć opcję „TAK” i wpisać nazwę firmy oraz dane adresowe (nawet jeśli firma znajduje się pod tym samym adresem jak miejsce zamieszkania). W rubryce pracodawca proszę również podać swoje dane.

Drugą poprawną opcją jest również zaznaczenie opcji „NIE”. Jednak rekomenduję podanie danych firmy, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo przyznania ESTA. W ten sposób demonstrujemy „mocniejsze więzi z krajem i większe prawdopodobieństwo powrotu z USA”.
Bardzo dobrze jest to wytłumaczone na rządowej stronie urzędu imigracyjnego.
„…all individuals must demonstrate that they are not intending immigrants into the United States and qualify for a visitor or non-immigrant status. Employment information can help demonstrate eligibility under this legal requirement…”

Mam przyznany wniosek ESTA ale w międzyczasie zmieniłem adres zamieszkania. Czy muszę wypełniać ESTA ponownie?

Nie. Zmiana miejsca zamieszkania nie wpływa na ważność ESTA

Otrzymałem nowy paszport czy muszę wypełniać ESTA ponownie

Tak. Zmiana paszportu równoznaczna jest z ponownym złożeniem wniosku ESTA

Podróż z dziećmi do lat 18, czy muszę wypełniać wniosek grupowy?

Tak. Osoby niepełnoletnie nie mogą wypełnić ESTA, muszą to zrobić za nich rodzice składając wniosek grupowy ESTA. Procedura jest praktycznie identyczna jak składanie pojedynczego ESTA.

W paszporcie mam podane dwa imiona, w ESTA podałem tylko jedno imię. Czy muszę wypełnić ESTA raz jeszcze?

Imiona podane w paszporcie muszę się zgadzać w 100% z danymi osobowymi (imię, imiona, nazwisko, nazwiska) podanymi w ESTA.
W taki przypadku należy ponownie wypełnić ESTA. Szczególnie proszę zwrócić uwagę na imię/imiona podane w tzw. „pasku numerycznym”. To najważniejszy element paszportu, który jest skanowany przez służby imigracyjne w USA.

ESTA - polski paszport
Polski paszport z zaznaczonym paskiem numerycznym

Polskie znaki (imię i nazwisko) w ESTA

Polskie znaki w aplikacji ESTA użyte w imieniu oraz nazwisku muszą zgadzać się z zapisem imienia oraz nazwiska na pasku numerycznym w paszporcie (zdjęcie powyżej).

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja maj 2023
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Informacje zawarte na tej stronie są wyłącznie moją własną interpretacją i tłumaczeniem oficjalnych przepisów ESTA znajdujących się na https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ i nie mogą być traktowane jako porady prawne.
PP

Paweł Interameryka
Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych. Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA. Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie i moim odkrywaniu Ameryki. ZAPRASZAM!
Przewodnik po USA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

294 komentarze

 1. Czy jeśli byłem na ESTA we wrześniu 2022 w Nowym Jorku, a teraz na koniec stycznia 2023 lecę do Miami to muszę aktualizować mój wniosek, chodzi mi o miejsce zatrzymania (hotelu)?

 2. podróz do USA zaraz po ślubie:
  1. ślub i zmiana nazwiska 10 lutego
  2. wylot do USA 12 lutego
  czy należy informować ESTA/cokolwiek, o takim wydarzeniu, czy też te dane nie zdążą się niegdzie zaktualizować?

 3. Mam ważny paszport do lipca 2023. ESTA otrzymałam w sierpniu 2022. Wyjezdzam na Florydę w lutym na 3 tygodnie (4 miesiące do przeterminowania paszportu). Czy mam wyrabiać nowy paszport kierując się zasada 6 miesięcy minimum ważności i aplikować o nowa ESTA, czy na obecnym to będzie zaakceptowane?

 4. Wysłałam wniosek w aplikacji i zorientowałam się, że to strona prywatnej firmy. Nie opłaciłam go. Potem weszłam na właściwą stronę i wysłałam kolejny wniosek i opłaciłam go (za mniejsze pieniądze). Czy ktoś miał podobną sytuację. Czy było potem oki?

 5. Dzień dobry,

  rok temu ubiegałem się o wizę turystyczna, która nie otrzymałem. Na tamta chwile nie posiadałem obywatelstwa Polskiego ( problem pewnie nie dotyczył obywatelstwa a pracy). Teraz mam obywatelstwo Polskie i swoja firmę. Czy przy składania wniosku o ESTA muszę podać inf., ze otrzymałem odmowę o wizę turystyczna w przeszłości i podać dane tamtego paszportu ?

  Będę bardzo wdzięczny za odp.

  Pozdrawiam

  • Tak, należy podać informacje o odmowie wizy turystycznej. Nie trzeba podawać danych paszportu – wszytsko jest już w systemie. Tutaj bardziej chodzo o to czy osoba przyzna się do odmowy czy jednak to ukryje (co automatycznie dyskwalifikuje do podróży).

   • Cześć, a co.jak nie pamiętam czy się starałam o wizę I dostałam odmowę? Coś mi świta ale to było dawno temu. Jak to sprawdzić? Zadzwonić do ambasady? Udzielą mi takich informacji czy muszę być osobiście?

    • Możesz nie pamiętać terminu starania się o wizę, ale nie sądzę abyś zapomniał czy dostałeś odmowę. Skoro nie byłeś w USA = nie dostałeś wizy 🙂 Spróbuj emailem skontaktować się z ambasadą, ale możesz podać też termin w przybliżeniu – nic się wielkiego nie stanie.

  • ESTA jest wskazana ale nie jest koniecznia jeśli ma Pani wciąż ważną wizę w paszporcie. Wiele osób (które wjeżdzają na wizie) zostaje przepytanych na granicy czemu nie mają ESTA. I to w sumie jedyna niedogndność. Więc jeśli chce mieć Pani święty spokój…warto wyrobić sobie ESTA.

 6. Dzień dobry. Czy aplikując o ESTA mogę podać kartę kredytową męża (nie mam takiej karty ani PayPal), czy jednak wyrobić sobie swoją, bo podając kartę męża zwiększę szansę na odrzucenie mojego wniosku?
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

 7. Mam ESTĘ ważną do początku października tego roku. Czy jeśli polecę w sierpniu lub wrześniu pobyt będzie mógł trwać 90 dni abstrahując, że esta wygaśnie wcześniej?

  • ESTA ważna jest tylko po to aby wjechać do USA. W czasie pobytu w Stanach Twoja ESTA nie musi być ważna … czyli tak naprawdę można wjechać do USA w ostatnim dniu ważności ESTA.

 8. Jestem emerytką. Co wpisać we wniosku ESTA w rubryce „miejsce pracy”?
  I jeszcze jedno – tam w pozycji adres – pisze, żeby podać nr i miejscowość . Czy w tym okienku podać nr domu, czy też w okienku następnym? A może w tej miejscowości podac kod pocztowy, jako nr miejscowości?

 9. Witam.przy wypełnianiu formularza, przy pytaniu o inne nazwiska czy pseudonimy, nie pomyslalam, że chodzi o panieńskie i nie wpisalam.. Czy to będzie problem. Esta już przyznana…pozdrawiam.

 10. Mam ważną ESTA wydaną w marcu 2022, na której odwiedziłam USA w sierpniu 2022. Wyrabiając ESTA musiałam podać nazwę hotelu, w którym będę przebywać, a teraz planuję wakacje w USA (również w sierpniu), ale na innym wybrzeżu. Czy mogę mieć jakieś problemy, skoro w ESTA podałam hotel w Los Angeles, a teraz będę lądować w Nowym Jorku?
  Pozdrawiam

  • Nie będziesz miała już żadnych problemów. Jesteś zapisana i zweryfikowana w systemie ESTA po przekroczeniu granicy z USA za pierwszym razem. Możesz spokojnie lecieć.

 11. Wypełniam właśnie formularz. Jeśli mieszkam w miejscowości bez ulicy to co wpisać w pierwszym okienku adresu ? Sam numer a później poniżej nazwę miejscowości? Czy wpisać w pierwszym okienku miejscowość i numer domu a niżej w nazwie miasta miejscowość? Czy jeszcze jakoś inaczej?

  • Okienka mają być uzupełniane do lewej do prawej. Więc proszę wpisać tak jak podaje instrukcja:
   1. nazwa miejscowości 2. puste okienko 3. numer domu 4. nazwa miejscowości (raz jeszcze) 5. Województwo 6. Kraj

   • Witam.
    Czy jeśli wyrobię sobie ESTA i w trakcie pobytu tak mi się spodoba by podjąć decyzje o pobycie stałym, to czy po upływie ważności ESTA (2lata) mogę ubiegać się o np. zieloną kartę?

    Oraz czy jak pracuje i mieszkam na codzień w Niemczech to jest jakiś problem w trakcie wypełniania wniosku. Mam na myśli miejsce pracy i zamieszkania, obywatelstwo Polskie a pracuje i mieszkam w DE.
    Pozdrawiam

    • Jeśli ktoś zostanie nielegalnie w USA nie może się ubiegać o zieloną kartę przez okres 10 lat.
     Nie ma problemu z zamieszkaniem w innym kraju niż Polska i wypełnianiu ESTA.

 12. Witam, mieszkam w Polsce w miejscowości przygranicznej i pracuję w Niemczech. Czy to nie jest problem gdy podam Niemiecki zaklad pracy jako pracodawcę? Pozdrawiam

 13. Przygotowując się do wypełnienia wniosku ESTA odkryłam informację, że pobyt na Kubie od stycznia 2021 (wtedy Kubę uznano za państwo wspierające terroryzm) uniemożliwia składanie wniosku i trzeba starać się o wizę. Trochę się zdenerwowałam, bo internet wertuję od jakiegoś czasu, bilety kupiłam, a tu taki pasztet. Byłam na tej Kubie w maju 2022 i ani BP, ani nikt z uczestników nie zająknął się na ten temat; wszystkich interesował tylko covid.
  Sprawdziłam paszport- nie mamy kubańskich pieczątek. Paweł wiesz coś na ten temat? Czy we wniosku ESTA jest wyraźne pytanie o Kubę? Znasz może osoby, które przerabiały ten problem? Oczywiście chciała bym uniknąć wyrabiania wizy.

  • Tak, problem z Kubą przerabiany. Niestety, w ESTA jest pytanie o Kubę i niestety takie wnioski zostają automatycznie odrzucone. Musisz starać się w takim przypadku o wizę turystyczną. To jedyna droga aby wyjechać do USA.

 14. Ja i żona mamy ważne wizy B1/B2 i tym razem jadą z nami nasze dzieci, które nigdy wcześniej nie były w USA. W takim razie ESTA tylko dla dzieci? Czy lepiej wypełnić ESTĘ dla całej czwórki? I jeśli tylko dla dzieci to czy mogę wskazać siebie jako opiekuna grupy skoro sam nie będę aplikować do ESTY?

  • Zdecydowanie lepiej jak wypełnicie ESTA dla całej rodziny. Oczywiście możecie jechać na wizy ale rekomendowane jest użycie ESTA. Wówczas obejdzie się bez zadawania zbędnych pytań na granicy. Jeśli jednak zdecydujecie wypełnić ESTA tylko dla dzieci wówczas jeden z rodziców musi być opiekunem (nawet jeśli nie ma ESTA).

 15. W lipcu planuje swój pierwszy wyjazd do USA zastanawiają mnie dwie rzeczy 🙂 1.Pracuje w dwóch miejscach na pół etatu i ma zarejestrowaną własną działalność, co lepiej wpisać w systemie? 2. Lepiej wypełnić wniosek teraz czy zaczekać do czerwaca/lipca? 🙂

 16. Dzień Dobry. Wypełniłem ESTA i otrzymałem pozytywną odpowiedz. Niestety żle zrozumiałem pytanie ” czy kiedykolwiek odmówiono mi wizy” Zrozumiałem ze sprawa dotyczy aktualnego paszportu a nie starego. 21 lat temu (około 2002 rok ) na starym paszporcie odmówiono mi wizy w konsulacie w Krakowie. W kwestionariuszu ESTA zaznaczyłem ze nigdy mi nie odmówiono.
  Czy mogę jakoś zaktualizować te odpowiedz?
  Czy powinienem jeszcze raz złożyć wniosek?

  Dziekuje

 17. Dzień dobry Panie Pawle, czy jesli byłam na Kubie w 2019 roku jestem bezpieczna, jeśli chodzi o przyznanie ESTA? Mam pieczątkę w paszporcie z taką datą, na stronie ESTA nie ma podanej daty o której wspomina Pan we wpisie, stąd moje pytanie. 🙂
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź,
  Wiktoria

  • Jest Pani bezpieczna. Oto tekst źródłowy ” Travelers from the 40 world countries under the United States’ Visa Waiver Programme (ESTA) who have been to Cuba before January 2021 are eligible to travel to the US with an ESTA (Electronic Travel Authorization System). Udanego wyjazdu!

 18. Dzień dobry,
  pytanie odnośnie szczepienia. Wiem, że te szczepienia, które przeterminowały się w europie są ważne w USA.
  Jeśli byłam zaszczepiona Johnson&Johnson dawka (1 z 1), 28 września 2021 to to szczepienie jest aktualne w USA i się nie przeterminowało?
  Dziękuję,
  K

 19. Hej, czy jeśli odwiedziłam Kube we wrześniu 2022 i mam pieczątki ale mam też wize turystyczną na starym paszporcie.
  To mogę nie robić ESTA (której i tak nie moge robić) i wjechać na wize w starym paszporcie?
  Kinga

 20. Dzień dobry,
  złożyłem wniosek o ESTA wpisując w rubryce „employer” „No”. Prowadzę od 8 lat włąsną kancelarię prawną i nie mam pracodawcy. Po przeczytaniu wskazówek widzę, że jest zalecane wpisanie jednak „Yes” 🙂 Dostałem autoryzaję ESTA, ale nie wiem czy nie złozyć jeszcze raz wniosku, żeby nie mieć problemów na lotnisku. Lecę do USA tylko na 3 noce, przelotem w dalszej podróży. Jakie jest Państwa zdanie ?

  • Proszę nic nie zmieniać, tzn ..nie składać drugiego wniosku. W najgorszym wypadku będzie trzeba się wytłumaczyć z pomyłki przy odprawie paszportowej w USA. Ale nie sądzę, żeby to był problem. Udanej podróży!

  • Witam, my byliśmy na Kubie z żoną w 2017 i tak wpisałem w ESTA, więc moje pytanie czy finalnie dostała Pani zatwierdzenie ESTA, a jeśli tak czy była problem (dodatkowe pytania) w czasie kontroli celnej, bo żona bardzo się tym stresuje ?

 21. Dzień dobry, nasza rodzina planuje podróż do USA ale mężowi odmówiono wizy ponad 30 lat temu i jeśli dobrze rozumiem musi udać się do konsula bo ESTA zostanie odrzucona? Czy ja i córka tez musimy to zrobić skoro podróżujemy razem, czy wystarczy ESTA? Ja dwukrotnie starałam się w przeszłości o wizę i ja dostałam, córka ma dopiero 6 lat. Dziękuje i pozdrawiam

  • Niekoniecznie mąż musi iść od razu do konsula. Powinien wypełnić ESTA i zaznaczyć opcję, że została mu odmówiona ESTA w przeszłości. Miałem wiele przypadków osób które otrzymały ESTA pomimo odmowy wizy. Warto spróbować za $21.
   Pani oraz córka możecie złożyć ESTA osobno. Nie dotyczy Was odmowa wizy, którą otrzymał mąż.

 22. Witam, mam takie pytanie dotyczace aktualizacji ESTA. Mam dalej ważne ESTA z poprzedniego wyjazdu, ktory byl ponad 9 miesiecy temu. Planuje kolejny wyjazd do USA w inne miejsce(inne miasto, inny stan) to czy musze cos aktualizowac w ESTA badz wystepowac o nowy wniosek?

 23. Miałem paszport z przyklejoną ważną wizą do USA. Od kilku tygodni mam nowy paszport i za tydzień wyjeżdżam do USA. Czy muszę aktualizować ESTA?

  • Może Pan wjechać do USA na wizie w starym paszporcie + musi mieć Pan przy sobie nowy paszport. Stary jest na100% anulowany (przedziurkowane strony) -jednak strona z wizą powinna być ważna (bez wybitej dziury).

 24. Witam .proszę o odpowiedź. Wypełniając ESTA wpisałam.nazwę hostelu. Potem jednak znalazłam tańsza opcję zakwaterowania na airbnb w tym samym mieście . Czy jest sens zmiany Esty? Jeśli tak to czy będzie to płatne?poprzednie komentarze dotyczyły osób ponownie udających się do USA. W moim przypadku jest to pierwsza wizyta. Z góry dziękuję

 25. Witam. Mam ESTE jeszcze na ponad rok, byłem w Stanach, wróciłem do kraju regulaminowo do 90 dni. jednak chciałbym polecieć znowu na trochę dłużej, więc:
  1. czy mając ESTE mogę ubiegać się o wizę na dłuższy pobyt, np. turystyczną?
  2. czy mając ESTE i gdy w trakcie jej trwania nastąpiła zmiana stanu cywilnego z „kawaler” na „żonaty”, czy muszę podejmować jakieś działania przed ewentualnym wyjazdem?
  Pozdrawiam.

  • Tak, mając ESTA można się ubiegać o klasyczną wizę turystczną, która pozwala na pobyt w USA do 6 miesięcy.
   Zmiana stanu cywilnego nie wpływa na zmianę ESTA. Co innego, gdyby zmienione zostało nazwisko.

 26. Dzień dobry, rodzice raz dostali Este ale z powodu pandemii nie udało im się wyjechać. Teraz składając ponownie nie dostali ponieważ 10 lat temu odmówiono im wizy. Moje pytanie dlaczego raz dostali a teraz nie?

 27. Cześć, czy jako studentka warto wpisywać to w rubrykę czy może wpisać pracodawcę sprzed 2 lat, u którego już 1,5 roku nie pracuję.
  A jeśli rubryka student, to adres i tel podac uczelni? Proszę o pomoc

 28. Cześć , byłam w us od 3 października do końca stycznia na Esta , jaka karę mam tzn kiedy ponownie mogę poleciec do us ?

  • Ponieważ przekroczony został czas pobytu na ESTA (90 dni) na pewno nie możesz wjechać na tą samą ESTA. Musisz złożyć ponownie wniosek. Szczerze mówąc masz małe szanse na uzyskanie ESTA i na 99% będziesz musiała starać się o zwykłą wizę turystyczną = rozmowa z konsulem.
   Przekroczenie terminu pobytu to wbrew pozorom poważna sprawa i możesz mieć zakaz wjazdu do USA przez 10 lat.

 29. Czy w przypadku zmiany dowodu osobistego należy składać ponownie ESTE? Este składałem ponad rok temu i wydaje mi się, że nie wprowadzało się tam nr dowodu ale chciałbym się upewnić, że myślę prawidłowo.
  Pozdrawiam

 30. Dzień dobry, czy w pytaniu o inne nazwiska/pseudonimy powinnam wpisać nazwisko z pierwszego małżeństwa? Nosiłam je dosyć długo.

 31. Hej,
  Mam pytanie odnośnie polskich znaków w miejscowości. Jest pytanie o miejsce urodzenia, wpisuje ŁÓDŹ i automatycznie jest przy tym czerwony X, czy w takiej sytuacji powinnam wpisać LODZ, potem woj. Lodzkie? Nie chciałabym popełnić błędu przy tym.

  • Proszę nie używać polskich znaków. System do bazy danych i tak zamienia polskie znaki czyli ŁÓDŹ będzie widoczna jako LODZ. To co widać na ekranie komputera to tylko interpretacja przeglądarki. Niektóre np Chrome próbują automatycznie dodawać lub usuwać polskie znaki w formularzach w zależności od tego jakie są ustawienia języka w tych przeglądarkach.
   Podsumowując- nie używam polskich znaków

 32. – Czy w pytaniu o choroby zaznaczyć TAK jeśli jestem osobą kulejącą – nie jest to w żaden sposób zaraźliwe, nie wynika z uzależnień itp. ale po prostu to widać…
  – Czy wypełniając Estę warto mieć już zarezerwowany motel / hostel – czy wystarczy mieć „upatrzony”

  • Choroby = choroby głównie zaraźliwe, przewlekłe czy poważne które wymagają stałego nadzoru lekarskiego.
   W ESTA jest pytanie o adres miejsca w którym się zatrzymasz na pierwszą noc -warto więc mieć coś na oku.

 33. Witam. W miejsce nazwiska panienskiego matki wpisalem te aktualne po mezu. Powinno byc panienskie. Wypelnic wniosek ponownie?

 34. Czy jeśli mam ważną Estę, ale na tranzyt (na tamten czas taka była mi potrzebna) to będzie również ważna na pobyt, który planuję, czy muszę wyrabiać nową?

 35. Witam. Wypełniając wniosek o ESTA jest pytanie o zatrudnienie. Jestem od kilku lat na rencie inwalidzkiej z częściową niezdolnością do pracy, więc zgodnie z prawem pracuję na 1/3 etatu (praca zaczęta miesiąc temu).
  1. czy podczas wypełniania wniosku wpisać rentę czy lepiej pracodawcę ?
  2. jeśli rentę to czy podczas przekraczania granicy celnik pyta o rodzaj renty i na jak długo? czy trzeba przedstawiać jakieś dokumenty odnośnie „na jaką chorobę ta renta” ?
  Pozdrawiam.

  • Proszę wpisać pracodawcę. Nie słyszałem jeszcze aby na granicy przeprowadzana była dodatkowa, szczegółowa kontrola. Chyba że ma Pani jakąś przeszłość kryminalną lub podróżowała Pani poprzednio do USA i została dłużej niż termin wizy. W innym przypadku proszę lecieć i się nie stresować.

   • Dziękuję za informacje.
    Jeszcze jedno pytanie; czy jeśli jednak zaznaczę we wniosku rentę (możliwe , że już nie będę miała etatu w czasie wylotu), to jest jakoś „gorzej”? w sensie, lepiej jak jest na wniosku pracodawca? urzędnik na granicy przychylniej patrzy w takiej sytuacji? (rentę mam od lat a prace od nie dawna i w systemie informatycznym może tylko pokazywać rentę i może być w związku z tym dużo pytań bo na wniosku ESTA praca a w systemie renta).

 36. Dzień dobry. Byłem w Nowym Jorku we wrześniu 2022 i w ESTA podałem informację, że mój pobyt nie był lotem tranzytowym. Tym razem lecę do Meksyku przez Miami – tam tylko się przesiadam- jednak w ESTA nie mogę zaktualizować informacji o tym, że tym razem mój pobyt w USA to tylko tranzyt. Czy muszę składać wniosek raz jeszcze?

  • Skoro ESTA jest już przyznana nie musi się Pan martwić. Pytania dotyczyły pierwszego pobytu w USA – teraz jest już Pan w systemie i można wlecieć zwykłym lotem (bez tranzytu) i zostać w USA. Zapewne w czasie kontroli paszportowej padnie pytanie o długość pobytu …i to wszystko.

   • Dziękuję za odpowiedź. Moje wątpliwości wynikają z tego, że w moim wniosku jest podany „US point of contact” którego nie mogę zmienić a w związku z tym że lece tranzytem takiego point of contact nie będę mieć. Czy staż graniczna nie uzna tego za błąd w moim wniosku czy w związku z tym ze byłem już w USA w ogole nie będą na to patrzyć?

    • Na lotnisku zostanie zapewne Pan zapytany o cel podróży itp. Urzędnik wówczas naniesie odpowiednie zmiany w systemie ESTA i będzie ok. To wiadomość z pierwszej ręki ponieważ moja sąsiadka pracuje w Immigration Serivce na lotnisku O’Hare w Chicago i dokładnie takie pytanie miałem jakiś czas temu.

 37. Dzień dobry,
  Wybieram się na konferencję do USA, ostatnio zmieniałem paszport. W starym posiadam ważną nieuszkodzoną wizę turystyczno-biznesową. Aby uniknąć wożenia dwóch paszportów zaaplikowanej o ESTA. Niestety dostałem odmowę z informacją, że mogę ubiegać się o wizę. Czy w takim przypadku może pojawić się problem z wjazdem na wizie, czy raczej nie powinno być problemu skoro wiza jest jeszcze ważna przez kilka lat?

  • Tak, jeśli masz ważną wizę w swoim paszporcie, możesz z niej skorzystać, aby podróżować do USA, nawet jeśli Twoje zgłoszenie ESTA zostało odrzucone. Możesz na wszelki wypadek przygotować się na rozmowę z urzędnikiem imigracyjnym ponieważ będzie on widział w systemie że masz odrzuconą ESTA. Oczywiście nie będzie to żadnym powodem do tego abyś nie został wpuszczony do USA.

 38. Witam, czy wypełniając wniosek ESTA dla siebie i dla żony, wypełniam wniosek grupowy, czy dla każdego indywidualny, dziękuję

 39. Witam,
  Mam ważna ESTA lecz zmieniłam adres zamieszkania oraz pracę. Na ESTA nie podałam wcześniej pracy, ponieważ wtedy nie pracowałam. Czy aplikować o nowa ESTA i umieścić tam że pracuje, lub wystarczy pokazać np mój kontrakt oficerowi imigracyjnemu?
  Dziekuje z gory za odpowiedz, pozdrawiam 🙂

  • Adres zamieszkania nie jest aż tak ważny aby aplikować ponownie o ESTA, praca – tutaj jeśli urzędnik zapyta trzeba odpowiedzieć ale też nie zmieniałbym ESTA z tego powodu.

 40. Witam
  Posiadam wizę od 7 lat ( ważna na 10 lat ) i w tym okresie nie udało mi się wybrać do USA… W tym roku w końcu Chce się wybrać – czy mogę się też ubiegać o ESTA? na stronach rządowych jest napisane że w przypadku posiadania Wizy nie trzeba … po złożeniu wniosku o ESTA nie zrobi się „bałagan” ? nie ukrywam że chciałbym sobie ograniczyć rozmowę z urzędnikiem do minimum 😉 Pozdrawiam Serdecznie 😉

  • Mając ważną wizę można bez problemy wjechać na wizę. ALE ….tutaj uwaga. Wiele osób mi zgłasza, że urzędnicy w USA preferują ESTA i właśnie dlatego zadają zazwyczaj więcej pytań gdy ktoś wjeżdża na wizie. Myślę, że warto wydać $21, wyrobić ESTA i mieć święty spokój.

   • ok , czyli rozumiem że można mieć i wizę i ESTA 😉 to w niczym nie koliduje tylko jedynie może „pomóc” 😉
    Bardzo Dziękuje i Pozdrawiam 😉
    Ps. Dziękuje za świetny kanał na YT i stronę 😉 dużo ciekawostek się dowiedział 😉 czas na odwiedziny USA 😉

 41. Witam serdecznie.Wraz z rodzina planujemy kilkudniowy wyjazd do US , jeszcze nie wiemy gdzie.Co wpisac w ETSA(osoba kontaktowa w US – Hotel?) bylyby dobrze miec ETSA i wtedy rezerwowac hotel,samolot.Na stale mieszkamy w Wiedniu i tu pracujemy ,mamy polskie paszporty-co robic?Serdecznie dziekuje.Pozdrawiam

  • Proszę na początek wypełnić ESTA podając adres hotelu, osobę kontaktową można podać nr telefonu do hotelu i wymyśleć jakieś dane osobowe. Tutaj chodzi o to, że hotel będzie miał Wasze dane w systemie rezerwacji więc będzie mógł się z Wami „kontaktować” i to wystarczy.
   Mając ESTA kupujecie bilety na samolot. ESTA wypełniacie zgodnie z polskim paszportem ponieważ ESTA jest 100% powiązana z paszportem a nie z miejscem pracy czy zamieszkania

 42. Witam czy może ktoś mi pomóc jakie dokumenty i gdzie, gdyż już mam przyznany wyjazd do USA z Esta w czerwcu i lecę sama z dziećmi. Z tego co wiem potrzebne pozwolenie z podpisem męża czy moim również. Gdzie mam się udać po taki dokument bo jeszcze słyszałam że musi on być w języku angielskim.

 43. Planuję turystyczny wyjazd do USA do przyjaciół w maju 2023. Z końcem kwietnia 2023 kończę wieloletni stosunek pracy z pracodawcą. Czy brak zatrudnienia od maja może uniemożliwić mi otrzymanie ESTA?

 44. dzień dobry, moja mama planuje wyjazd do USA do rodziny, złożyliśmy wniosek jakieś 30 godzin temu i wciąż oczekujemy na jego autoryzację. Czy to normalny czas oczekiwania? Wiem, że mają 72h na rozpatrzenie, ale zastanawiam się, czy te 30h już o czymś nie świadczy. Mam jeszcze pytanie – 5 lat temu odmówiono mojej mamie wizy, czy faktycznie wpływa to na decyzję o przyznaniu ESTA?

 45. Przymierzam się do wypełnienia ESTA. W USA byłam raz prawie 30 lat temu. Czy będę musiała podawać dokładną datę wyjazdu z Polski i powrotu? Nie mam pieczątki przy powrocie. Czy przekroczony 6miesięczny pobyt może mieć jeszcze jakieś znaczenie dziś?

  • Nie trzeba podawać dokładnej daty wyjazdu do USA. ESTA ważna jest przez okres 2 lat i wyjazd może odbyć się w dowolnym terminie w tym okienku czasowym. Przekroczony okres pobytu w USA to na pewno kłopoty. Nie wiem czy jest to zapisanie w bazie danych ESTA czy nie ale wypełniając ESTA od Pani zależeć będzie czy przyzna się Pani do tego czy nie.

 46. Dzień dobry,

  Przy wypełnieniu ESTA podałam błędne miejsce urodzenia, wniosek został zaakceptowany, czy muszę złożyć nowy?

 47. Dzień dobry! Byłam rok temu W Nowym Jorku w sierpniu, wyrobiłam ESTĘ, zostałam wpuszczona. W maju planuję kolejną podróż, do Kalifornii, stąd moje pytania:
  – poprzednio wpisałam w Estę jedno imię zamiast dwóch, czy mimo, że już zostałam wpuszczona, może się tak zdarzyć, że w tym roku ktoś się do tego przyczepi?
  – przed przeczytaniem komentarzy, mówiących o tym, że nie trzeba aktualizować miejsca pobytu, zaktualizowałam już na jednej Escie adres aktualnego hotelu, mam do przejrzenia jeszcze 3 ESTY osób, z którymi lecę, co w takim przypadku, zmienić adresy w każdej Escie, czy cofnąć u siebie i wpisać adres poprzedniego hotelu w swojej Escie? A może już nic nie kombinować i zostawić tak jak jest? Generalnie ta aktualizacja jest bez sensu, bo gdy weszłam na przegląd danych , w rubryce Dane osoby kontaktowej w USA wciąż widnieje stary hotel, a zmienił się tylko Adres podczas pobytu w USA

 48. Witam
  Po 4 dniach złożenia wniosku ESTA nie otrzymałam żadnej wiadomości na emaila który podałam. Sprawdziłam na stronie gdzie aplikowałem podając numer aplikacji i dane paszportu i okazało się że autoryzacja ESTY jest zatwierdzona.
  Czy te dane podane na tej stronie są wystarczające ,ponieważ nie ma tam numeru wniosku natomiast jest numer aplikacji i podana jest data ważności ESTY na jeden rok?Z tego co piszą ESTA jest ważna 2 lata.
  Czy wydrukować te dane z tej strony , czy czekać na emaila?

 49. Dzień dobry!
  Mam ważną ESTA do grudnia tego roku. Planowałam jednak zrobić sobie dłuższe wakacje i złożyłam wniosek o wizę, która nie została mi przyznana. Czy w takim razie mogę wciąż wjechać do USA na ESTA, czy traci ona swoją ważność lub nie przepuszczą mnie na granicy? Z góry dziękuję za odpowiedź!

 50. Dzień dobry, wypełniałam wniosek rodzicom i w pytaniu o inne nazwiska/pseudonimy nie wpisałam nazwiska panieńskiego mamy. Myślałam, że chodzi tylko o jakichś artystów, celebrytów itp. Czy będzie z tym problem? ESTA zaakceptowana. Pozdrawiam.

 51. Dzień dobry mam ważną ESTE do 27.07.21023 roku a mój wyjazd od nowego yorku jeswt w terminie 12.07 do 02.08 2023, czy muszę wyrabiąc nową este czy na tej będzie wszystko ok ? dziekuje pozdrwiam

 52. Dzień dobry,
  w sierpniu 2022 otrzymałam ESTE, która jest jeszcze ważna. Jednak składając wniosek w ubiegłym roku nie zaznaczyłam pola, że będzie to podróż z tranzytem, bo nie było takiej potrzeby. Jednak w tym roku lecę ponownie do Chicago, ale w międzyczasie będą wakacje w Meksyku. Następnie powrót do Chicago i stamtąd do Polski. Czy muszę wnioskować o nową ESTE?

  • Nie trzeba wnioskować o nową ESTA. Na miejscu w czasie kontroli zapewne zapytają Panią jak długo będzie przebywać Pani w USA i to wszystko. Służba graniczna już sobie wszystko zaznaczy w komputerze odnośnie Pani osoby.

 53. Witam. Dwa pytania dla świętego spokoju 😉
  1. Orientuje się Pan jak wygląda obecnie sprawa z wjazdem do USA jeśli chodzi o szczepienie na COVID?
  Na stronach internetowych są sprzeczne informacje!
  2. Na formularzu ESTA (już przyznana), w pytaniu o obecną lub poprzednią prace zaznaczyłam poprzednią (ostatnią, czyli ponad dwa lata temu), teraz jestem na rencie. Czy na przejściu granicznym nie będzie problemu jeśli powiem , że po prostu teraz jestem na rencie? czy może lepiej zatrudnić się przed wyjazdem ? (mam taką możliwość na rencie częściowej jest to zgodne z polskim prawem). Lece dopiero w Czerwcu i tak się zastanawiam bo pewnie w systemie będzie widniała renta! Czy to gorzej czy lepiej ? Czy może zostawić jak jest! Pozdrawiam.

  • Na dzień dzisiejszy wymagany jest certyfikat (co najmniej 2 szczepionki).
   Testy na COVID nie są wymagane
   Jeśli chodzi o ESTA to zmiana/brak pracy na chwilę obecną nie ma znaczenia. Jeśli zostanie Pan zapytany na granicy o miejsce pracy proszę odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Ale raczej tym bym się nie przejmował.

 54. Dzień dobry,
  uzupełniliśmy z mężem dwa wnioski, jednak po przejściu na zakładkę płatności nie mamy przycisku „zapłać teraz”, a informację: „nie możemy przetworzyć Twojej płatności. Spróbuj ponownie w późniejszym terminie”. Czy to oznacza, że musimy faktycznie czekać (pytanie jak długo, bo wyjazd mamy w kolejnym tygodniu), czy mamy uzupełniać wnioski na nowo? Dodam tylko, że wniosek uzupełniliśmy wczoraj i do dziś nie zmienił się status tej wiadomości.
  Dziękuję za pomoc!

 55. Dzień dobry,
  Miałem paszport innego kraju, który został zwrócony przy rezygnacji z obywatelstwa tego kraju. Jak odpowiedzieć na pytanie o wczesniej posiadane paszporty (Have you ever been issued a passport or national identity card for travel by any other country? Tych danych nie mam, gdyż nie mam paszportu, a kopii nie zachowałem( Dziękuję i pozdrawiam.

 56. Dzień dobry,
  Przy wypełnianiu Esty, która została zatwierdzona, wpisalam adres firmy, w której mama pracowała do czasu emerytury. Na emeryturę przeszła w październiku 2022. Czy powinnam wypełnić druga este z poprawiona informacja o braku zatrudnienia?

 57. Dzień dobry ,
  Mój syn (8 lat) ma ważną wize, ja i żona nie posiadamy. Czy powinienem wypełnić ESTA dla wszystkich dla swietego spokoju ?

 58. Dzień dobry Panie Pawle,
  super strona, dzięki, że dzieli się Pan swoją wiedzą na temat USA.
  Formularz ESTA wypełniłem, opłaciłem, został on pozytywnie rozpatrzony. Dla świętego spokoju chciałem się upewnić jednej rzeczy:
  w swoich danych kontaktowych w Polsce podałem adres wynajmowanego lokum w Warszawie. Teraz pomyślałem sobie, że może powinienem tam wpisać drugi, stały adres zameldowania. Czy to ma jakieś znaczenie? W kontekście paszportu raczej nie, tam nie ma informacji o miejscu zamieszkania. Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości.
  Pozdrawiam, Mateusz

 59. Dzień dobry, czy zna Pan przypadki osób które pomimo ESTA miały problem z wjazdem do USA? Mąż nie dostał wizy w latach 80-tych, zaznaczył to wypełniając ESTA i dostał zgodę. Zastanawiamy się tylko czy nadal możemy mieć problemy na granicy? Podróżujemy w trójkę, ja i córka wypełniliśmy osobny wniosek. Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam

  • Jeśli mąż dostał ESTA to znaczy że może wjechać do USA. Tak miałem już takie osoby i nie było żadnych problemów na granicy. WAŻNE aby to że mąż nie dostał wizy było wpisane w ESTA.

 60. Chciałam pojechać z mężem do NYC na tydzień na przełomie września i października w czasie mojej przerwy od pracy (tzn. chciałam sobie zrobić przerwę po zwolnieniu się z aktualnej pracy i przed rozpoczęciem następnej, aby wykorzystać ją na podróże). Co w takiej sytuacji? Czy brak pracodawcy w tym czasie automatycznie mnie skreśla? 🙁 Problem dotyczyłby tylko mnie, mojego męża nie.

  • Proszę śmiało wypełniać ESTA i wyruszać do NYC. Wypełnia Pani ESTA teraz – gdy jest Pani zatrudniona podając pracodawcę. Przepisy ESTA wyraźnie mówią, że zmiana zatrudnienia nie jest powodem aby wypełniać ESTA po raz drugi. I takim sposobem legalnie, bez stresów wylatuje Pani do Stanów.

 61. Do wszystkich zainteresowanych jesli występujecie o ESTA znacznie wcześniej niż macie zaplanowany wyjazd , to uważnie sprawdzajcie pocztę e-mail , którą podaliście we wniosku o Esta , bo nawet jeśli otrzymacie zgodę na podróż to status może się nieoczekiwanie zmienić, Zawsze istnieje ryzyko ,że odmówią wjazdu do USA w ostatniej chwili , po tym jak opłacicie transport i pobyt , a dowiedzieć się o tym że nie wejdziecie na pokład samolotu- „bezcenne”. a jeszcze jak polecicie z przesiadką – to już szczyt bezcenności. Ot … Ameryka

 62. Witam
  ESTA zatwierdzona .
  Zapomniałam wpisać w rubryce, inne nazwiska , moje nazwisko panieńskie. W paszporcie mam podane tylko jedno nazwisko .
  Czy może tak zostać?

   • Teraz jest opcja „upload your passport”, system sam zaczytuje imiona i nazwiska. Potem jest pytanie „First (given) name” – pytają o pierwsze imię teoretycznie, system też tak wczytuje. Czy jest jakiś problem potem z tym drugim imieniem? Czy były takie przypadki że postrzegali to jako niezgodność danych?

    • Niezgodność danych występuje TYLKO WTEDY jeśli w paszporcie podane jest drugie imię a ESTA nie wyświetla tych danych. ESTA = 100% odzwierciedlenie danych osobowych w paszporcie.

 63. Witam !! Znajomy byl na Esta 2 razy po niespelna 90 dni . Esta konczyla sie w tym roku w maju w zwiazku z tym zlozyl nowy wniosek i otrzymal . Kupil bilet i przylecial do chicago na nastepne 80 dni zostal zawrocony bo officer stwierdzil ze napewno do pracy bo w polsce niedaja tyle wolnego w pracy i zapewne jest bez pracy( anulowal Esta) . Nieuwierzyl ze ma bezplatny urlop i zostal zaproszony na wakacjie przez rodzine . mowisz prawde nie wierza , klamiesz uwierza . Tak ze uwazajcie na granicy , duzo osob z Esta zawracaja . Pytanie czy bedzie mogl starac sie i inna wize ? np . narzeczenska?

  • W przypadku odmowy ESTA można (a nawet trzeba) ubiegać się o wizę. Tak nawiasem mówiąc, nie wiem z którego lotniska został zawrócony znajomy, ale jeśli często latacie do USA na ESTA polecam wybierać typowo turystyczne destynacje jakimi są Floryda czy Kalifornia. Lecąc do NY czy Chicago ryzykujemy właśnie to, że można zostać posądzony o pracę na czarno.

 64. Witam
  Proszę o informację odnośnie zabrania leków do USA.
  Biorę leki na nadcisnienie i żołądek które są na receptę.
  Czy muszę mieć informacje od lekarza że muszę je brać itp.
  Dziękuję za pomoc

 65. Witam
  W czerwcu lecimy z mężem do rodziny w San Francisco na cały miesiąc. Czy mogłabym prosić o informację związane z ubezpieczeniem w tym czasie.
  Dziękuję za pomoc

 66. Po otrzymaniu zgody na wjazd (ESTA przyznana), z powodu wypadku, zmieniłem termin wyjazdu do NYC z kwietnia na wrzesień. Czy w tym wypadku nalezy ponownie wnioskować o ESTA?

 67. Tak dla pewności: Czy to prawda, że od 12 Maja 2023 nie trzeba mieć szczepienia na covid-19 ?
  Wystarczy ESTA lub VISA, bilet i lecę ?

 68. Jestem od 12 lat na emeryturze ,od 3 lat jeszcze pracuję na pół etatu , co mam wpisać w formularzu ESTA: emeryt czy pracodawcę

 69. Wyjezdzam we wrzesniu do US. Jestem zatrudniony w pracy do konca czerwca. planuję znalezc inna prace od pazdziernika, czy to przeszkodziłoby w otrzymaniu ESTY?

 70. Witam, moja matka wyszła ponownie za mąż zmieniła nazwisko, ojciec wyjechał do Niemiec zmienił imię i nazwisko co w takim przypadku wpisać w rubryki nazwisko/imię rodziców, nazwiska bieżące, poprzednie, nazwisko rodowe matki?
  Wpisałem bieżące, czy mam ponownie wypełnić wniosek po akceptacji ESTA ?

 71. Mam pytanie dotyczące wniosku Esta. Czy powinnam i gdzie wpisać swoje nazwisko panieńskie? Nie używam go, mam nazwisko po mężu, w paszporcie też nie mam. A co z nazwiskiem panieńskim matki, podać? Gdzie? Czy nazwisko rodowe to to samo co panieńskie?

 72. Dzień dobry,
  Szukam w internecie odpowiedzi na to jak odpowiedzieć na pytanie zawarte w formularzu ESTA dotyczące tego czy kiedykolwiek byłem karany bądź aresztowany… Niestety nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Jaką odpowiedź powinienem zaznaczyć jeżeli karany byłem 20 lat temu i dzisiaj w polskim systemie wszystkie wzmianki o mojej karalności zostały zatarte i widnieje jako osoba niekarana. Niektórzy mówią, że to nie ma znaczenia ponieważ pytanie jest ogólne i dotyczy całego życia i powinienem wybrać odpowiedź YES, a inni mówią, żeby zaznaczyć odpowiedź NO ponieważ wedle polskiego prawa jestem już osobą niekaraną.
  Jak według Państwa powinienem interpretować to pytanie?
  Za pomoc z góry serdecznie dziękuję

  • Jeśli w polskim systemie widnieje Pan jako osoba niekarana, proszę zaznaczyć w ESTA „NO” ESTA pobiera informacje o danej osobie na bieżąco z baz danych policji, sądu, rejestru osób skazanych itp. Skoro tam Pana nie ma – to ESTA nie ma tych danych.

 73. Witam, mam pytanie na temat zatrudnienia. Czy jeśli obecnie nie mam umowy o pracę to wybrać opcję „No” czy wpisac dane pracodawcy, u którego pracowałam w ubiegłym roku? Miałam odmowę wizy 10 lat temu i boję się, że dodatkowo brak zatrudnienia uniemożliwi mi otrzymanie ESTA…

 74. Otrzymałem pozytywną odpowiedż z ESTA – ale stwierdziłem , że mylnie podałem miejsce urodzenia .Czy składając ponownie formularz ESTA z korektą miejsca urodzenia, muszę przelać ponownie 21$

 75. Dzień dobry, Czy jeżeli wypełniam wniosek w języku polskim to zawód mam podać po polsku czy po angielsku? Oglądałam film, gdzie tłumaczył pan na przykładzie pielęgniarki żeby wpisać nurse i zastanawiam się czy w przypadku wypełniania wniosku po polsku też mam wpisać nurse. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Tak naprawdę to dowiedziałem się ze nie ma to znaczenia. Aplikacja wypełniona w języku polskim jest z automatu tłumaczona na angielski. Można więc bezpiecznie „łączyć” zwroty polskojęzyczne z anglojezycznymi.

 76. Dzień dobry . Wypełniliśmy esta i dostaliśmy approved. Wiec się cieszymy . Ale mamy dwa pytania. Gdy wypełnialiśmy wniosek nie mieliśmy pytania gdzie zatrzymamy się w USA. Mieliśmy tylko żeby podać kontakt na osobę w razie gdyby coś się stało i tam była Inf ze to może być ktoś z poza USA . Wiec daliśmy nasza mame z polski . Czy to jest ok? A druga rzecz , to było pytanie czy USA jest puntem w którym się zatrzymujemy i potem jedziemy dalej . Zaznaczyliśmy tak , ponieważ w USA będziemy tydzień a później z tamtąd jedziemy do Peru a potem z Peru będziemy lecieć przez USA . Czy to dobrze wypełniliśmy ? Czy powinnismy napisać -nie i tym samym wyświetliła by się nam Inf żeby podać gdzie się zatrzymamy w USA? Prosimy o podpowiedz

  • Dobrze wypełniliście ESTA. Osoba kontaktowa to tylko formalność. Miałem przypadki, że wpisywano dane managera z hotelu w którym się ktoś meldował.
   Odnośnie pytania o „zatrzymanie się i podróż dalszą” – też jest ok. Miałem przypadek, że osoba podróżująca do USA wpisała wręcz przeciwnie tzn miała być „tranzytem” a została dłużej. Przy kolejnej wizycie w USA wszystko można było wyjaśnić przy rozmowie z urzędnikiem. Nie było ŻADNYCH konsekwencji.

 77. Witam mam pytanie, lecę za tydzień do USA i jestem w stresie pracuje od dłuższego czasu i KOEDY wypełniałam Esta pracodawca upewnił mnie ze mnie zatrudnił później się okazało ze jednak tego nie zrobił.. powinnam wypełnić este od nowa?

 78. Mam pytanie odnośnie wniosku ESTA dla dziecka w wieku 14 lat podróżującego bez opiekuna . Czy taki wniosek można potwierdzić paszportem dziecka ?? I czy w rubryce zatrudnienie wpisać uczeń i nazwę szkoły ??

 79. Witam.
  Wiozę w prezencie 6 kremów do twarzy, każdy wart ok. 10 $.
  Czy na Deklaracji Celnej na drugiej stronie w rubryce Opis Artykułu, mam wpisać każdy krem osobno i wtedy na dole razem , że ogółem 60$ ? Czy od razu wpisać Cream x 6 ? Czy może w ogóle tego nie wpisywać ?
  Pozdrawiam.

 80. Dzień dobry. Mam autoryzację Esta, ale w międzyczasie zmieniły mi się plany dot miejsca przylotu. Pierwotnie mieliśmy lecieć do Miami, ale zmieniliśmy plany i najpierw będą 3 dni w NYC a później Miami. We wniosku esta mamy adres Miami, czy to będzie problem?

 81. Dzień dobry! Moje pytanie dotyczy możliwości złożenia wniosku o ESTE, zanim wygasła ważność poprzedniej. Nasza obecna ESTA ważna jest do 18/04/2024, do USA wylatujemy 26/04/2024 i wolałabym złożyć wniosek ok marca, żeby w razie negatywnej odpowiedzi móc zawnioskować o wizę czy nie będzie z tym problemu? Pozdrawiam serdecznie- świetna strona!!

 82. Dzień dobry, złożyłam i mam zatwierdzoną ESTA ale nie podałam tam poprzedniego nazwiska z pierwszego malzenstwa. Czy muszę wypełnić wniosek jeszcze raz?

 83. Mam ważną ESTA . W trakcie ważności ESTA przeszłam na emeryturę i nie pracuję. Czy muszę składać wniosek o ESTE jeżeli w poprzednim wniosku miałam wpisanego pracodawcę, u którego byłam zatrudniona? Pozdrawiam serdecznie.

 84. Bardzo proszę o pomoc. Będę wypełniał wniosek ESTA dla siebie i żony. Oboje jesteśmy od lat niepracującymi emerytami. Mam problem z pytaniem o to, czy mam obecnego lub poprzedniego pracodawcę. Logika podpowiada mi, że nie mam, czyli zaznaczyć Nie i sprawa załatwiona. Rozsądek podpowiada mi, by wybrać Tak, tym bardziej że wyjaśnienie do pozycji „Nazwa pracodawcy” pozwala wpisać: własna działalność gospodarcza, student, dziecko, osoba zajmująca się domem, rodzic pozostający w domu LUB INNE SŁOWO OPISUJĄCE STATUS ZATRUDNIENIA.
  Czy powinienem zaznaczyć Tak i wpisać w pole „Nazwa pracodawcy”: emeryt/emerytka?
  Jeśli tak, to czy w polach adresowych (które są obowiazkowe do wypełnienia!) powinienem wpisać swój adres?
  A może adres ZUS?
  A jeśli nie, to co mam zaznaczyć i wpisać?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Proszę w rubryce nazwa pracodawcy wpisać „retired since ….” i w miejsce kropek podać datę od kiedy jest Pan na emeryturze. W polach adresowych proszę podać swój adres.

 85. Dzień dobry,
  wzięłam ślub i tym samym zmieniłam nazwisko 17.06.2023, do USA chce jechać 13.07.2023- może dowód zdążę zrobić jednak paszportu nie. Czy mogę składać wniosek o ESTA na stary paszport? Rozumiem, że wpisać panieńskie nazwisko w nazwisku bo dane esta=paszport i to jest jasne.Czy w systemie nie będą oni widzieć ze nazwisko mam inne? oczywiście wezmę akt małżeństwa. Czy przyznawac sie celnikowi do nowego nazwiska?

 86. Witam, na Lotnisku JFK urzednik imigracyjny po rozmowie powiedzial mi ze mogę przebywać tylko 50 dni na terenie USA. W paszporcie wpisał tylko datę wlotu, wyszukałem w internecie ze mogę sprawdzić dokładna datę legalnego pobytu na stronie i94.cbp. Po sprawdzeniu okazało się ze mam wbite 90 dni. Powiedzcie mi teraz czy mogę siedzieć te 90 dni czy muszę jednak skrócić pobyt, nie chce po prostu przesiedzieć ponieważ bede chciał kiedyś wrócić. Dzieki

  • Jeśli w paszporcie czy w systemie jest wbite 90 dni to proszę pozostać 90 dni. Zawsze, gdy osoba zmuszona jest do pozostania krócej na terenie USA otrzymuję taką adnotację w paszporcie.

 87. Dzień Dobry
  bardzo proszę o pomoc przy wypełnianiu ESTA mam kilka pytań:
  1. ja jestem rolnikiem, prowadzę gospodarstwo rolne – pod tym samym adresem co adres zamieszkania. Czy właśnie takie dane powinnam podać. Nie pracuję zawodowo od prawie 10 lat?
  2. mój mąż prowadzi własną, odrębną działalność, czyli wpisuje adres miejsca wykonywania działalności i swoje dane osobowe?
  3. w paszporcie nie mam nazwiska panieńskiego, to wpisać go w rubryce „pseudonim” i czy muszę podać nazwisko panieńskie mojej mamy jeśli tak, to w której rubryce?
  4. czy muszę podawać media społecznościowe – korzystam z fb

  • Gospodarstwo rolne odpowiada własnej działalności biznesowej i takie dane adresowe proszę podać. TAK – Mąż pracujący „u siebie” podaje adres wykonywania działalności. Nazwisko panieńskie można podać w rubryce „pseudonim”.
   Media społecznościowe nie są obowiązkowe

 88. Jeszcze mam pytanie..
  moje dzieci są w wieku szkolnym.10 I 12 LAT. .
  w pytaniu -czy masz obecnego lub poprzedniego pracodawcę -wpisalam NIE.
  czy coś innego powinnam wpisac.?
  I w pytaniu -czy jesteś obywatelem innego kraju? -wpisalam TAK. (bo mają niemieckie i polskie)
  a w pytaniu- byłeś kiedyś obywatelem innego kraju?-wpisuje NIE.
  Proszę o odpowiedź..

 89. Dzien dobry
  Mam nowy polski paszport a w starym mam wazna wizę do 2025roku. Czy powinnam wyrobić Este?
  I mam jeszcze jedno pytanie..
  Moje dzieci (10 i 12 lat) urodziły się w niemczech i mają tylko niemiecke paszporty , w którym brakuje numeru PESEL, bo nie mają niemieckich dowodów osobistych..
  w pytaniu o krajowy numer identyfikacyjny- wpisalam same zera (czy wpisac UNKNOWN)
  Ale mają jeszcze polskie obywatelstwo i mają dowody osobiste polskie, (bez paszportow), to może powinnam w tą rubrykę zamiast zer wpisac polski Pesel..
  Czy nie powinnam mieszac..
  prosze o pomoc..
  Serdecznie pozdrawiam

 90. Dzień dobry,
  Mam dwa imiona z tym, że drugie w zapisie maszynowym jest wpisane tylko w części zamiast Malgorzata Malgorza (tak się zaczytuje z paszportu), nie wiem czy w polu imię powinnam zostawić tak jak jest w zapisie maszynowym czy taka jak jest w paszporcie w polu imię czyli całe drugie imię. Wyjaśnienie w formularzu jest mylące.

 91. Panie Pawle, dziś w sobotę w godzinach wieczornych wypełniłem i opłaciłem, zgodnie z zamieszczanymi tu przez Pana wskazówkami, wniosek grupowy ESTA dla mnie i dla żony (emeryci) – i po godzinie otrzymaliśmy zatwierdzoną autoryzację (zgodę na podróż). Bardzo, bardzo dziękuję!

 92. Dzień dobry, W rubryce pseudonim i inne nazwiska nie wpisałam nazwiska panieńskiego, tylko zostawiłam NO, oczywiście w paszporcie nie ma nazwiska panieńskiego, Czy muszę ponownie złożyć wniosek ?

  • W tym przypadku, jeśli imię i nazwisko na paszporcie jest takie same jak na ESTA i na bilecie nie musi Pani podawać nazwiska panieńskiego na ESTA. Nie jest to wymagane, aczkolwiek jest to rekomendowane ponieważ w przeszłości znana była Pani pod tym nazwiskiem.
   Nie trzeba jednak wypełniać ponownie ESTA

 93. Witam. W związku z zawarciem małżeństwa zmienilam nazwisko. Wiza pozostaje w starym paszporcie i z nazwiskiem rodowym. Czy mając nowy paszport, zmienione nazwisko, wiza jest nadal ważna? Czy należy wyrobić Este?

  • Zdecydowanie lepiej wyrobić ESTE. Musiałaby Pani zabrać ze sobą akt małżeństwa, robić tłumaczenia, podpisy notariusza. Mając ESTA za $21 omija Pani wszystkie te procedury.

 94. Rok temu wyjeżdżaliśmy do USA do mojej siostry w odwiedziny i mieliśmy ESTĘ grupową na 6 osób, w tym 4 dzieci. W tym roku 2 nastolatki 13 i 15 lat, mają lecieć same do Cioci. Czy tamta ESTA grupowa będzie wystarczająca ? Obawiam się czy dziewczynki nie będą miały problemów przy odprawie. Czy powinniśmy i czy w ogóle możemy wyrobić im kolejną Este, skoro tamta jest ważna 2 lata. Czy tym razem osobne, nie grupowe.

 95. Dzień dobry. W pytaniu o poprzedniego lub aktualnego pracodawcę podałam poprzedniego, chociaż osoba wnioskująca od kilku lat jest na emeryturze. Czy mogą się przyczepić? Czy po prostu na lotnisku trzeba wytłumaczyć ten fakt, jeśli ktoś zapyta? (Różnie można było zinterpretować pytanie, dlatego w taki sposób odpowiedziałam)
  Pozdrawiam

 96. Dzień dobry,
  na tej stronie jest informacja, że ESTA kosztuje 21 USD. Kiedy wypełniam jednak wniosiek na stronie płatności figuruje suma 89 USD, której nie można zmienić. Czy cena się zmieniła? Czy mam dokończyć płatność na sumę 89 USD?

 97. Dzień dobry,
  W sierpniu lecę do Stanów po raz pierwszy. Mam problem z wypełnieniem rubryki o pracę. Prowadzę własną działalność, ALE zawiesiłam ją z końcem czerwca na czas nieokreślony (teoretycznie do połowy września), zatem obecnie jestem bezrobotna, ale od września (kilka dni po powrocie) wracam do pracy. Czy powinnam wpisać dane firmy czy „unemployed”? Jest jeszcze opcja na dodanie w CEIDG daty wznowienia działalności gosp. ale nie wiem, czy oni mogą to jakoś zweryfikować??

 98. Odmowa wizy 2003, potem 2004-2008 turystycznie i ostatni raz Work&Travel. Esta przyznana, ale po ponad 90h oczekiwania, mały niepokój się pojawił, ale prawdopodobnie wakacje i więcej podań, stąd wydłużony czas.

 99. Dzień dobry,
  w USA byliśmy już w zeszłym roku, teraz w październiku wybieramy się na wycieczkę po zachodzie. Sytuacja wygląda tak, że do końca sierpnia jestem na wypowiedzeniu w obecnej pracy, a nową mam zamiar zacząć szukać dopiero po powrocie do Polski na koniec października. Dodatkowo we wrześniu biorę ślub więc będę musiała wypełnić nową estę ze względu na zmiane stanu cywilnego więc wpiszę tam poprzedniego pracodawcę. Obawiam się trochę, że urzędnik może się przyczepić do tego, że obecnie nigdzie nie pracuje, przy poprzednim wjeździe mocno mnie pytał o zarobki, długość umowy itp. Co Pan doradza w takiej sytuacji? Może niepotrzebnie się tym przejmuję?
  Pozdrawiam i dziękuję za ciężką pracę nad tak wartościowym miejscem w internecie!

  • Proszę się nie przejmować chwilowym brakiem zatrudnienia. ESTA na pewno zostanie przyznana i urzędnik nie będzie miał dodatkowych pytań.
   Proszę wpisać oczywiście dane obecnej pracy -nawet jeśli Pani już nie będzie pracowała.

 100. Dzień dobry. Wyjeżdżam z nieletnim dzieckiem. Czy muszę mieć poświadczoną notarialnie zgodę męża-drugiego rodzica na wyjazd naszego dziecka ze mną-matką? Gdzieś wyżej na tej stronie widziałam link do formularza. Wydrukowałam go, zabrałam się za wypełnianie, a tam jest U.S. Passport Number do wypełnienia. Nasze dziecko ma polski paszport. Jest może gdzieś dostępny formularz dla posiadaczy polskich paszportów?

  • Ponieważ nie istnieje oficjalny dokument, który może służyć jako wzór, może Pani tak naprawdę stworzyć swój własny dokument i zamienić nazwę US Passport Number na Passport Number. Liczą się tak naprawdę podpisy rodziców i podpis notariusza.

 101. Dzień dobry, proszę o pomoc. Źle zrozumiałam pytanie dotyczące wizyty na Kubie w ESTA. Byłam na Kubie w 2017, a w Esta zaznaczyłam, że nie byłam. Czy mogę ponownie wypełnić Esta? Czy ubiegać się o wizę? Z góry dziękuje za odpowiedź!

 102. Mam problem ze złożeniem wnioski – popełniłam błąd w dacie urodzenia i niestety przy składaniu nowego mam komunikat ze wniosek o tym samym nr paszportu istniej – co mam zrodzić w takim przypadku. Kontaktuje się email-owo ale nikt nie odpowiada.

 103. Dzień dobry, czy w pytaniu o inne nazwiska/pseudonimy powinnam wpisać swoje nazwisko panieńskie? Oraz czy w pytaniu o dane rodziców należy wpisać nazwisko panieńskie matki czy po mężu.

  • Tak, proszę w rubryce nazwiska/pseudonimy trzeba wpisać swoje nazwisko panieńskie TYLKO w wypadku, gdy w posługuje się Pani dwoma nazwiskami (np. Marta Jackowska-Nowak). W pytaniu o dane rodziców należy wpisać nazwisko matki po mężu.

   • Witam , miałem kiedyś zatarg z prawem . To był mały zatarg który uległ już zatuszowaniu , więc według prawa jestem osobą nie karaną i mam też zaświadczenie o nie karalności nie widnieje z żadnym rejestrze karnym , jestem ” czysty ” czy mogę nadal ubiegać się o ESTE?

 104. Witam serdecznie. Mam pytanie w 2022 byłem z rodzinka na wakacjach w USA. W 2024 chce lecieć ponownie. Patrzyłem, że ESTA ma wazna do końca października 2023. Kiedy mogę zlozyć kolejny wniosek o nowa ESTE. Dziękuje za pomoc i odpowiedx.

 105. Hej!
  Przez pomyłkę, przy składaniu wniosku zaznaczyłam „tylko przejazdem”, jednak lecę do stanow na tydzień, czy jest to znaczący błąd? Powinnam złożyć nowy wniosek?

 106. Dzień dobry. Co należy wpisać przy wypełnianiu ESTA, gdy starałam się o wizę ponad 20 lat temu, ale nie pamiętam daty? Wizy nie dostałam.

 107. Dzień dobry, proszę o informacje jaki podać adres zamieszkania przy wypełnianiu ESTA, jestem osoba zatrudniona w Niemczech od ponad roku i wynajmuje tutaj mieszkanie oraz mam meldunek. Jestem również zameldowana w Polsce. Proszę o pomoc, pozdrawiam

 108. Witam. Jak dlugo musi byc wazna wiza turystyczna zeby wjechac do USA? Jedziemy we wrzesniu na 2tyg a wizy mamy wazne do grudnia.

 109. Witam,
  Od 11 lat mieszkam i pracuje w Belgii, jestem rezydentka tego kraju. Moje pytanie jest, jaki wpisac adres zamiaszkania, polski czy belgijski. ? Dziekuje za odpowiedz.

 110. Witam,
  Za miesiac lecimy do USA. W maju wypelnilem wniosek dla syna jako aplikacje indywidualna i otrzymałem pozytywną autoryzację ESTA. Po czasie zweryfikowałem, że mogę mieć potencjalne błędy w danych tj.
  – w danych rodziców wpisałem po jednym imieniu (oboje mamy dwa imiona w paszporcie).
  -dDodatkowo nie pamiętam i nie wiem jak sprawdzić czy zaznaczyłem opcję third parties only.

  Czy będzie z tym problem?
  Dodatkowo ja, żona i córka mamy wizę B1/B2. Tylko dla syna wypełniam wniosek. Czy jest sens ponownie wypełniać dla nas ESTA?
  Dziekuje za odpowiedz.

  • Jedyny problem pojawi się gdyby w danych osobowych (pierwsze, drugie imię + nazwisko) pojawiłby się błędy. Dane rodziców już nie są tak istotne (chodzi mi o drugie imię). Mając wizę B1/B2 nie potrzebujecie ESTA. Ale…dla tzw. świętego spokoju możecie wypełnić wniosek. Miałem sporo zgłoszeń, że jednak urzędnicy dopytują się „dlaczego nie macie ESTA”. Oczywiście nie mogą Was cofnąć z tego powodu z granicy, ale za koszt ESTA ($21) można kupić sobie „święty spokój”

 111. Dzień dobry,

  5 lat temu dostałam odmowę na wizę, czy jeśli teraz wypełnię formularz ESTA i zostanie pozytywnie rozpatrzony, istnieje możliwość, że na lotnisku mogą robić mi problemy z powodu tamtej odmowy sprzed lat? Nie wiem czy mam „ryzykować” czy jednak w razie czego ubiegać się wizę. Nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji na oficjalnych stronach urzędowych. Dziękuję!

  • Skoro system ESTA Panią zaakceptował w najgorszym przypadku będzie miała Pani kilka dodatkowych pytań od urzędnika. Ale ja bym się tym nie przejmował. Ryzyko cofnięcia z granicy jest minimalne.

 112. Witam, w rubryce o pracę wpisałam „WLASNA DZIALALNOSC” gdyż jestem osobą prowadzącą własną działalność. Ale potem zorientowałam się, że chyba należało to wpisać w języku angielskim. Nie mam jeszcze akceptacji wizy. Czy wypełnić nowy wniosek ?

 113. Witam chciałbym wybrać się do USA na urlop wraz z dziewczyną i 14 letnia córka. Jakich dokumentów potrzebuje dla dziecka oprócz ESTA i paszportu?

  • Jeśli z nieletnią córką nie podróżują obydwoje rodzice wówczas proszę uzupełnić i podpisać w obecności notariusza tzw Autoryzację Podróży. Proszę do mnie napisać na emaila (interameryka@gmail.com) podeślę Panu wzór.

 114. Witam, we wniosku nie wpisałam kodu pocztowego miejsca zamieszkania, dodatkowo nie wpisałam kodu pocztowego pracodawcy i jego numeru telefonu. Czy to może być jakiś większy problem na kontroli ? Wniosek esta pozytywnie rozpatrzony

  • Brak kodu pocztowego nie jest dużym błędem. Proszę się nie martwić tylko lecieć spokojnie do USA. W razie potrzeby urzędnik może zapytać o to jeśli uzna, że kod pocztowy jest niezbędny.

 115. Dzień dobry,
  przede wszystkim dziękuję za masę wiedzy którą Pan przekazuje!
  Wielka prośba o pomoc ws. ESTA
  Byla już odpowidź ale chciałbym potwierdzić.
  Mam ESTA z Luty 2022 uzyskaną na Tranzyt – finalnie nie byłem w USA.
  Obecnie planujemy wyjazd na kilka dni LV.
  Jedyną pozycję jaką mogę edytować to adres e-mail.
  Proszę o radę; zostawić tranzyt i wytłumaczyć urzędnikowi (adres hotelu, bilet powrotny itd.)?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 116. Witam. Chcę przez Miami lecieć na Kubę, potem znów powrót do Europy przez Miami. Zakładając że zostanie mi przyznana ESTA jeszcze przed wizytą na Kubie, czy mogą być problemy z powrotem z Kuby do Miami ? Z góry dzięki za pomoc!

 117. Witam. Chcę lecieć z chłopakiem na 2 miesiące do Las Vegas. On tam będzie w sprawach biznesowych, ja chce skorzystać i z nim pozwiedzać Zachodnie Stany. Jednak nie pracuje obecnie, utrzymujemy się z jednej wypłaty bo chłopak ma dobra prace. ESTA jest przyznana, w zeszłym roku byłam na niej w USA trzy tygodnie jednak wtedy pracowałam. Czy mogą mnie cofnąć jeśli nie posiadam zatrudnienia?

  • Nie powinna mieć Pani żadnych problemów, skoro wcześniej odwiedziła Pani USA i wróciła Pani w terminie, więc kwalifikuje się Pani wciąż jako osoba „zaufana” do podróży turystycznej do USA.

 118. Witam,
  Brat wysłał wniosek i dostał approved. Jednak nie zastanowił się nad pytaniem o zaburzenia psychiczne- brat choruje na depresje, będzie podróżował z zaświadczeniem i lekami. Zaznaczyl odpowiedź, czy powinien jeszcze raz wypełnić wniosek i zaznaczy tak w tym pytaniu, skoro będzie podróżował z lekami itd?

  • Według strony „American Psychiatric Association” depresja jest zaburzeniem psychicznym (mental disorder), więc brat powinien odpowiedzieć na to pytanie TAK. Nie pamiętam jak w języku polskim jest dokładnie przetłumaczony ten punkt w ESTA ale ogryinalnie brzmi „Do you have a physical or mental disorder..”

 119. Wybieram się do USA z Biurem Podróży. Podróż – road trip kupować będę w ostatnim momencie. Nie wiem która to będzie dokładnie oferta i jak będzie wyglądać trasa. Wniosek ESTA chcę jednak wypełnić z wyprzedzeniem. Co wpisać w adresie pobytu ( nie wiem do jakiego miasta będziemy lecieć)

 120. Dzień dobry,
  Mąż, ja i córka niedługo wyjeżdżamy do USA. Mąż ma ważną Visę B1/B2 (jeszcze chyba przez 5t lat), a ja z córką nie. Czy mąż też potrzebuje składać wniosek o ESTA? Z powyższych komentarzy wywnioskowałam, że tak by było lepiej, aby uniknąć tłumaczenia przy kontroli. Czy dobrze myślę?
  Dziękuję z góry za odpowiedź

  • Zdecydowanie łatwiej będzie Wam jako całej rodzinie uniknąć dodatkowych pytań, gdy wszyscy będziecie mieć ESTA. Nie jest to oczywiście regułą ALE, „preferowane” są zawsze osoby mające ESTA.

 121. Dzień dobry,
  Na początku sierpnia wzięłam ślub i tym samym zmieniłam nazwisko (dwa człony) W październiku chcę lecieć do USA. Bilety i wniosek o ESTA mam na stary paszport (wg prawa jest jeszcze ważny przez 4 miesiące od zawarcia małżeństwa i wrócę do polskie przed upływem tego terminu). Jednak w miejscu, gdzie należy wypisać czy jestem znana z innych nazwisk/pseudonimów, nie wpisałam nowego nazwiska. Czy w takiej sytuacji powinnam jeszcze raz złożyć wniosek czy nie powinno być problemów?

 122. Dałam się oszukać i zakupiłam este przez stronę pośrednika. Zapłaciłam 98$. Czy jest jakakolwiek możliwość odzyskania nadpłaconych środków?
  Był ktoś w podobnej sytuacji?

 123. Witam . Może Pan mi pomoże bo przeszukuje internet wzdłuż i wszerz. Wiem, że decyzja esta może być negatywna z kilku powodów tj kryminalna przeszłość. Mój partner spowodował wypadek ok 13 lat temu ( na szczęście niegroźny, musiał odbyć lekcje żeby odzyskać prawko ) Pytanie teraz czy podać te informacje we wniosku czy to już uległo przedawnieniu ?

 124. Cześć, zakończyłam wpisywanie wniosku. Zapisało mi go, sprawdziłam ostateczne dane, po kliknięciu w opłatę „wysypał” mi się internet i strona zgasła. Teraz nie mogę odszukać miejsca gdzie powinnam zapłacić – pomożesz?

 125. Cześć, to będzie moja pierwsza podróż do USA. We wniosku esta wpisałem jako osobę kontaktową hotel, który wcześniej miałem zarezerwowany. Sytuacja jednak się zmieniła i musiałem zmienić miejsce pobytu. We wniosku natomiast nie mogę już zmienić osoby kontaktowej. Czy powinienem wypełniać formularz od nowa, czy zostawić jak jest i wszystko będzie ok?

 126. Witam, chcę w przyszłym roku polecieć do NYC na koncert. Będę się ubiegać o ESTA. Jestem osobą niepracującą od wielu lat, na utrzymaniu męża, czy powinnam się zatrudnić-mam taką możliwość-przed złożeniem wniosku, czy patrzą na datę zatrudnienia? a po otrzymaniu ESTA czy mogę się zwolnić.

  • Tak naprawdę nikt nie wie jakie są dokładnie warunki otrzymania ESTA i czy np. zatrudnienie ma większe, czy mniejsze znaczenie. Na wszelki wypadek proszę się „zatrudnić”. Nie sądzę aby system sprawdzał datę.

 127. Witam
  We wniosku wpisałam, że będę w USA tranzytem ( bo tylko 2 dni tam będę i wypływam w rejs po Karaibach) nie mogę dokonać aktualizacji adresu hotelu.

  • Proszę się nie przejmować zmianą adresu. W czasie rozmowy z urzędnikiem on może nanieść stosowne poprawki. Nie będzie to oczywiście miało wpływu na to czy zostanie Pani wpuszczona do USA czy nie.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię