ESTA: pytania i odpowiedzi (2022)

ESTA-Pytania i odpowiedzi

ESTA – najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi docztyczące wniosku ESTA składanego w 2022 roku.

Gdzie złożyć wniosek ESTA?

Aby złożyć wniosek ESTA należy wypełnić aplikację na stronie esta.cbp.dhs.gov Proszę uważać aby wniosku ESTA nie składać na stronach internetowych pośredników, którzy pobierają dodatkowe opłaty za złożenie ESTA!

ESTA – Oficjalna Strona Internatowa na której można złożyć ESTA

Ile kosztuje ESTA do USA?

ESTA kosztuje 21$. Za wypełniony wniosek ESTA płaci się w ostatnim kroku, po wypełnieniu całej aplikacji.

Jak zapłacić za ESTA?

Za ESTA płaci się systemem PayPal. Można jednak do zapłacenia za ESTA używać karty kredytowej lub debetowej ponieważ PayPal akceptuje polskie karty płatnicze.

Czy mając ważną wizę do USA muszę mieć ESTA?

Nie. Posiadanie wizy uprawnia do wjazd na teren USA bez konieczności rejestracji podróży w systemie ESTA.

Jak anulować ESTA?

Nie można anulować ESTA, można jednak składać wniosek ESTA ponownie, nawet w odstępie 24 godzin. Wówczas system anuluje automatycznie wniosek, który został złożony wcześniej

Jak poprawić ESTA

Wniosek ESTA można poprawić w dowolnej chwili w trakcje wypełniania. Jeśli jednak wniosek został złożony i opłacony nie można go już poprawić. Jeśli poprawka dotyczy danych osobowch, adresu, stanu cywilnego należy złożyć nowy wniosek ESTA raz jeszcze.

Ile czeka się na ESTA?

Czas oczekiwania na ESTA wynosi dd kilku godzin do maksylalnie trzech dni.

Jak długo ważna jest ESTA?

ESTA jest ważna przez 2 lata od daty złożenia wniosku.

Ile czasu zajmuje wypełnienie ESTA?

Wypełnienie ESTA na stronie internetowej zajmuje około 15 minut. Aby wypełnić ESTA w tym czasie należy mieć wcześniej przygotowane wszystkie dokumenty: paszport, adres zameldowania, adres zakładu pracy, itp.

Jak sprawdzić ESTA?

– Aby sprawdzić ESTA należy zalogować się ponownie na stronę gdzie została wypełniona ESTA i w sekcji „Sprawdź istniejący wniosek” należy wybrać „Sprawdź status osoby”. Aby sprawdzić status ESTA wymagae jest podanie numeru paszportu, danych osobowych oraz numeru wnioski ESTA jaki otrzymali Państwo w czasie rejestracji.

Czy muszę rejestrować się ponownie w ESTA w przypadku wyrobienia nowego paszportu?

– Tak. Konieczna jest ponowna rejestracja w systemie ESTA nowego paszportu. W tym celu należy ponownie wypełnić aplikację i uiścić opłatę.

Czy podróżując do innego kraju przez USA  (tranzytem) muszę się rejestrować w ESTA?

– Tak. Osoby traktujące USA jako kraj tranzytowy muszą również rejestrować się w systemie ESTA na tej samej zasadzie jak osoby podróżujące bezpośrednio do Stanów Zjednocznych.

Czy mogę wypełnić aplikację ESTA dla znajomych lub dla członków rodziny?

– Tak. Można zarejestrować w systemie ESTA znajomych lub członków rodziny. Należy jedna podać dane osobowe tych osób (numery paszportu, daty urodzenia itp). ESTA pozwala na dodanie jednorazowo maksymalnie 50 osób. Każda z osób otrzyma wówczas unikalny numer rejestracyjny.
Proszę pamiętać również o tym, iż grupowa rejestracja nie oznacza iż wszystkie osoby podane podczas wypełniania aplikacji ESTA podróżowały wspólnie w jednym czasie.

Jak długo mogę przebywać w USA mając ESTA?

– Maksymalny czas legalnego pobytu w Stanach Zjednoczonych określony jest przez ESTA na 90 dni

Jak długo musi być ważny paszport do wniosku ESTA

– Ważność paszportu przy składaniu ESTA (dla obywateli Polski) nie jest jak podaje błędnie wiele serwisów 6 miesięcy. Paszport musi być ważny do ostatniego dnia planowanego pobytu w USA.

Czy mogę wyjechać poza granicę USA (np.do Kanady) w 89 dniu pobytu i wrócić ponownie po kliku dniach aby zostać znów trzy miesiące w USA?

– Niekoniecznie. Wyjazd do państwa graniczącego ze Stanami Zjednoczonymi uznawany jest jako wyjazd „lokalny” i nie anuluje 90 dniowego okresu pobytu w USA. Innymi słowy wyjazd do Meksyku lub na Karaiby i powrót do USA liczy się jako „ciągły pobyt” w Stanach Zjednoczonych.

Proszę jednak pamiętać, że decyzja o tym czy otrzymacie ponownie zgodę na wjazd do USA po przekroczeniu granicy z Kanadą czy Meksykiem zależy od urzędnika imigracyjnego. Jeśli przedstawicie mu dowody na to, że Waszą intencją nie jest powrót do USA w celach zarobkowych możecie znów otrzymać pozwolenie wjazdu na 90 dni.
To ważna informacja dla osób planujących road-trip po USA.

Jak często mogę wjeżdżać do USA na ESTA

– Oficjalnie nie ma żadnej informacji jak często można przekraczać granicę z USA po rejestracji w systemie ESTA. Jeśli ktoś planuje częste wizyty w USA proszę przygotować się na ewentualną rozmowę z oficerem imigracyjnym. Jeśli takowa rozmowa dojdzie do skutku trzeba będzie przedstawić solidne podstawy tak częstych wyjazdów do Stanów Zjednoczonych.

Jak długo muszę pozostać w Polsce przed ponownym wjazdem do USA?

– W tym przypadku również na oficjalnej stronie ESTA nie ma podanych żadnych szczegółów. Teoretycznie można więc wrócić do Polski przed upływem 90 dni pobytu w USA i wyjechać ponownie do USA następnego dnia. Trzeba będzie jednak przekonać oficera imigracyjnego jaki jest powód tak częstych wizyt w USA. Oficerowie CBP zwracają szczególną uwagę na takie osoby i mają podstawy podejrzewać iż dana osoba próbuje „oszukać system” i podjąć pracę w Stanach.

Czy mogę podjąć pracę lub rozpocząć naukę w USA będąc zarejestrowany w ESTA?

-Nie. ESTA pozwala na podróż bez wizy do Stanów Zjednoczonych tylko w celach turystycznych lub biznesowych. Aby podjąć naukę lub pracę w USA wymagane jest posiadanie odpowiedniej wizy (studenckiej lub pracowniczej).

Czy muszę wydrukować potwierdzenie rejestracji w ESTA i mieć przy sobie w czasie podróży do Stanów Zjednoczonych?

-Nie jest to koniecznie aczkolwiek zalecane. ESTA to system elektronicznej autoryzacji podróży, który jest bezpośrednio połączony z numerem paszportu. Urzędnik Imigracyjny skanując paszport automatycznie otrzymuje informacje z systemu ESTA o danej osobie.
Warto mieć jednak przy sobie kopię potwierdzenia rejestracji ESTA (np. wydruk emaila). Niektóre linie lotnicze przed wejściem na pokład wymagają podania numeru identyfikacyjnego przyznanego przez system ESTA lub potwierdzenia o wniosku rejestracji.

Mam podwójne obywatelstwo czy muszę rejestrować oba paszporty w ESTA?

-Nie. Osoby z podwójnymi paszportami rejestrują tylko jeden paszport w systemie ESTA. Proszę pamiętać, że musi być to paszport kraju, który jest członkiem programu Visa Waiver.

Czy muszę mieć wykupiony bilet na lot do USA przed wypełnieniem wniosku ESTA?

-Nie. Bilet lotniczy ani żadna inna forma dokumentu potwierdzająca wylot do Stanów Zjednoczonych nie jest potrzebna aby zarejestrować się w systemie ESTA.

Czy podróżując samolotami wewnątrz USA (loty lokalne) będę musiał posługiwać się dokumentem potwierdzającym rejestrację w ESTA?

-Nie. Przeloty wewnątrz USA są zwolnione z konieczności rezerwacji w ESTA.

Czy po przylocie do USA jest specjalna odprawa dla osób z ESTA?

-Osoby posiadające ESTA oraz wizę turystyczną do USA stoją w tej samej kolejce. Na lotniskach jest podział osób przylatujących tylko na dwie grupy. Obywatele USA + osoby z zieloną kartą (US Citizens + Premament Residents) oraz druga kolejka do odprawy dla osób z wizą turystyczną oraz dla posiadaczy ESTA (Visitors + Non-U.S. Citizens). Zaznaczam, że procedura może być różna na różnych lotniskach

Lecę do USA z biurem podróży. Co mam wpisać w miejscu „adres pod którym będę przebywać w USA (address while in the U.S)”

-Proszę wpisać adres dowolnego hotelu w mieście w USA do którego odbywa się lot docelowy z Polski lub innego miasta.

Czy we wniosku ESTA mam wpisać adres stałego czy tymczasowego zamieszkania?

-W ESTA proszę zawsze wpisywać adres stałego miejsca zameldowania

Otrzymałem odmowę po złożeniu wniosku ESTA. Po jakim czasie mogę znów wypełnić aplikację?

– Nie ma w przepisach określonego czasu po którym można ponownie złożyć wniosek ESTA po otrzymaniu odmowy. Proszę jednak pamiętać, że jeśli nie ma żadnej większej zmiany w statusie (zmiana pracy, zawarcie związku małżeńskiego itp) aplikacja zostanie ponownie odrzucona.

Co wypełniają w ESTA (rubryka pracodawca) osoby mające własną działalność gospodarczą?

– Proszę zaznaczyć opcję „TAK” wpisać nazwę firmy oraz dane adresowe (nawet jeśli firma znajduje się pod tym samym adresem jak miejsce zamieszkania). W rubryce pracodawca proszę również podać swoje dane.

Drugą poprawną opcją jest również zaznaczenie opcji „NIE”. Jednak rekomenduję podanie danych firmy, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo przyznania ESTA. W ten sposób demonstrujemy „mocniejsze więzi z krajem i większe prawdopodobieństwo powrotu z USA”.
Bardzo dobrze jest to wytłumaczone na rządowej stronie urzędu imigracyjnego.
„…all individuals must demonstrate that they are not intending immigrants into the United States and qualify for a visitor or non-immigrant status. Employment information can help demonstrate eligibility under this legal requirement…”

Mam przyznany wniosek ESTA ale w międzyczasie zmieniłem adres zamieszkania. Czy muszę wypełniać ESTA ponownie?

– Nie. Zmiana miejsca zamieszkania nie wpływa na ważność ESTA

Otrzymałem nowy paszport czy muszę wypełniać ESTA ponownie

– Tak. Zmiana paszportu równoznaczna jest z ponownym złożeniem wniosku ESTA

W paszporcie mam podane dwa imiona, w ESTA podałem tylko jedno imię. Czy muszę wypełnić ESTA raz jeszcze?

– Imiona podane w paszporcie muszę się zgadzać w 100% z danymi osobowymi (imię, imiona, nazwisko, nazwiska) podanymi w ESTA. W taki przypadku należy ponownie wypełnić ESTA. Szczególnie proszę zwrócić uwagę na imię/imiona podane w tzw. „pasku numerycznym”. To najważniejszy element paszportu, który jest skanowany przez służby imigracyjne w USA.

ESTA - polski paszport
Polski paszport z zaznaczonym paskiem numerycznym

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja sierpień 2022
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Informacje zawarte na tej stronie są wyłącznie moją własną interpretacją i tłumaczeniem oficjalnych przepisów ESTA znajdujących się na https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ i nie mogą być traktowane jako porady prawne.
PP

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię