Sedona Subway: Sekretna Jaskinia

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Sedona to nie tylko jedne z najciekawszych szlaków w USA ale również unikalne jaskinie, które wciąż są na nowo odkrywane w przepięknych formacjach Red Rock otaczających to urocze miasteczko w Arizonie.

Jak dotrzeć do najbardziej fotogenicznie jaskini w Sedonie ? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższej relacji ze szlaku do Sedona Secret Subway Cave.

Wyprawę do Sedona Subway polecam rozpocząć jak najwcześniej rano. Dzięki temu unikniecie tłumów turystów, którzy pojawiają się na szlakach już o godzinie ósmej, oraz będziecie mogli znaleźć miejsce na niewielkim parkingu znajdującym się przed wyjściem na szlak. Warto wiedzieć, że poranne zwiedzanie w sezonie wakacyjnym to również stosunkowo niskie temperatury.

Lokalizacja Sedona Subway:

Jaskinia znajduje się w północnych rejonach Sedony w części zwanej Boynton Canyon. Dojazd do parkingu z którego wyruszycie na szlak zajmie wam z centrum miasteczka około 20 minut. Kierujecie się drogą Dry Creek Rd a następnie Boynton Pass Rd i Boynton Canyon Rd w kierunku Enchantment Resort.

Sedona - droga do jaskini
Droga Boynton Pass Rd o poranku.
Jasknie w Sedonie droga dojazdowa
Skrzyżowanie Boynton Canyon Rd i Boynton Pass Rd.

Jeśli parking będzie pełny, możecie zostawić samochód wzdłuż głównej drogi – ale tutaj trzeba się liczyć z restrykcjami, które mogą pojawiać się sezonowo. Sam parking może pomieścić najprawdopodobniej tyko około 30 samochodów.

Poranny parking jest pusty i przepięknie oświetlony

Wyruszamy na szlakiem Sedona Subway

Tak naprawdę szlak prowadzący do Sedona Subway nie jest oficjalnie oznaczony. Wędrówkę należy więc rozpocząć szlakiem Boynton Canyon Trail, który będzie nas prowadził malowniczym dnem kanionu przez prawie 3 km.

Pierwsze kroki prowadzą nas przez Boynton Canyon Trail
Wchodzimy do malowniczego Boynton Canyon
Szlaki USA - Sedona
Widoki za milion dolarów to bez dwóch zdań Boynton Canyon

Ponieważ szlak jest w tej części bardzo słabo oznakowany, charakterystycznym punktem odniesienia będzie znajdujący się po waszej lewej stronie Enchantment Resort. Warto zwrócić również uwagę na prywatne domy idealnie wpisujące się w otaczający krajobraz.

Sedona - szlak w Boynton Canyon
Boynton Canyon w całej okazałości.

Po prawej stronie zauważycie charakterystyczną strzelistą formację o nazwie Kachina Woman. Tuż u jej podnóża znajduje się jeden ze czterech słynnych, vortexów (Boynton Pass Vortex). Wiele osób spirytualnych osób często odwiedza to miejsce aby medytować i naładować swój organizm kosmiczną energią.

Vortex w Sedonie (Arizona)
Jeden z czterech vortexów z których słynie Sedona

Będziecie poruszali się wzdłuż ogrodzonej posiadłości resortu, aż dotrzecie do niewielkiego koryta rzeki okresowej. W tym miejscu rozpoczyna się najłatwiejszy, bardzo płaski odcinek szlaku. Prowadzi on pośród niskiej roślinności otoczonej majestatycznymi formacjami Red Rocks.

Boynton canyon
Dno kanionu porośnięte jest miniaturowymi drzewkami

Przeważają tutaj drzewka Manzanita Trees, które były uznawane za zamieszkujących te tereny Indian jako dar bogów. Z solidnego drewna Manzanita wyrabiano ozdoby, wyciąg z liści używano do dezynfekcji a owoce można było wykorzystać do przyrządzania potraw.

Manzanita Tree
Magiczne Manzanita Tree

Bardzo ważnym punktem orientacyjnym na szlaku jest “Alligator Tree”. To charakterystyczne drzewo o korze do złudzenia przypominającej skórę Aligatora wyznaczy nam kierunek marszu. Tutaj, na niewielkim rozwidleniu ścieżek należy wybrać szlak, prowadzący W PRAWĄ STRONĘ w kierunku rzeki okresowej, którą musicie przekroczyć.

Drzewo Alogator
Drzewo obleczone w skórę Aligatora “Alligator Tree”

UWAGA: Jeśli w Sedonie trwa sezon monsunowy (przełom lipca i sierpnia) w rzece może pojawić się woda i to w sporych ilościach.

Sedona -szlak do jaskini
Przekraczając rzekę okresową jesteście już bardzo blisko jaskini

Od momentu przekroczenia koryta rzeki do jaskini pozostało nam niespełna 20 minut marszu. Teraz szlak zaczyna się robić nieco trudniejszy. Poruszamy się pośród gęstych zarośli wspinając się powolni ku czerwonym ścianom Red Rock.

Na ścieżce zaczynają się pojawiać kaktusy (auć!) warto więc zwracać uwagę gdzie postawić stopę, łatwo bowiem stracić równowagę i wylądować na wielkich jak łapa niedźwiedzia kujących liściach.

Wejście do jaskini

Nie jest łatwo odnaleźć wejście do Sedona Subway. Wtapia się ono idealnie w poszarpane ściany formacji tworzących Boynton Canyon. Musicie dokładnie się rozglądać za charakterystycznymi, wyżłobionymi w czerwonym piaskowcu elementami erozji. Przypominają one nieco elementy tunelu wydrążone przez jakąś gigantyczną maszynę. Kierując wzrok wzdłuż tych kształtów zauważycie gigantyczną, ukrytą w cieniu szczelinę. To jest własnie wejście do Sedna Subway.

Jaskinia w Sedonie -wejście
Wejście do Sedona Subway.
Sedona Subway -jaskinia
Ostanie 20m to naprawdę ostre podejście ….

Aby zdobyć wnętrze należy jeszcze tylko pokonać pochyloną pod kątem 45 stopni skalną półkę. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza gdy powierzchnia jest wilgotna. Najłatwiej jest to zrobić trzymając się prawej strony, gdzie spływająca woda wydrążyła naturalny, bardzo pomocny rowek.

Chciałem również zaznaczyć, że zejście jest zdecydowanie trudniejsze niż wyjście 🙂

Jaskinia Sedona Subway zdobyta!

Żadne słowa nie są w stanie opisać widoku jaki pojawi się przed Waszymi oczami gdy znajdziecie się we wnętrzu tej jedynej w swoim rodzaju jaskini. Jestem pewien, że tak jak ja przez kilkanaście minut będziecie się po prostu wpatrywać w ciszy w to niezwykłe dzieło matki natury.

Jaskinia Sedona Subway
Sedona Subway!
Sedona Jaskinia zwana Subway
..jaskinia wygląda niesamowicie z każdej perspektywy

Zachęcam również do eksploracji najbliższego otoczenia jaskini. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tuż obok – dosłownie za najbliższym półką skalną, która okrąża zachodnią część jaskini znajdują się ruiny indiańskiego pueblo Sinagua.
To przepiękna lokalizacja, którą naprawdę warto odwiedzić!

Sedona - ruiny Indiańskie
Ruiny Indiańskiego Pueblo Sinagua na ścianach Boynton Canyon
Ruiny Indiańskie Sedona Jaskinia
Widok z jaskini pueblo Sinagua
Sedona Ruiny Pueblo
…fascynujące!
Sedona jaskinia
Wewnątrz gigantycznego sklepienia znajdują się wciąż doskonale widoczne petroglify

Materiał wideo ze szlaku do sekretnej jaskini Sedona Subway

Mapka z zaznaczonym szlakiem

Zostajesz w Sedonie przez kilka dni? Zobacz jakie miejsca warto odwiedzić:

Szlak na górę Bell Rock w Sedonie
Szlak na górę Cathedral Rock

Sedona: najciekawsze atrakcje

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
10 komentarze
 1. Czy na tę wyprawę potrzebne jest jakieś specjalne pozwolenie? Czy parking jest bezpłatny? Będziemy we wrześniu – nie za gorąco na wędrówkę?

  • Aby dotrzeć do jaskini nie jest potrzebne zezwolenie. Trzeba tylko pojawić się na parkingu o wschodzie słońca. Niestety później już będzie pełno turystów. Wrzesień o wschodzie słońca będzie w sam raz.

  • Oczywiście. Odwiedziłem Arizonę kilka razy w Święta oraz Nowy Rok. Często jestem na Święto Dziękczynienia (ostatni czwartek listopada).
   Grudzień to głownie południe Arizony (Phoenix, Tucson). Listopad to okolice Sedony, Kanion Kolorado, Page, Monument Valley (choć Monument Valley już bywa chłodno)

 2. Hi! Dziękuję bardzo za ogrom informacji, które wrzucasz do sieci! Robisz świetną robotę. Mam małe pytanie co do wypożyczonego auta – ruszamy z LA na objazdówkę ale głównie parki w Arizonie i Utah, myślałem o Fordzie Mustangu ale nie wiem czy to dobre auto na takie tereny, uważasz, że lepiej wziąć coś z wyższym zawieszeniem a najlepiej z napędem 4 x 4? Czy nie ma to większego znaczenia?

  • Poruszając się po głównych ulicach (w parkach jak i poza) Mustang da sobie radę. Osobiście jednak wybrałbym jakiegoś SUV-a. Na pewno będziesz miał okazję wjechać na jakiś lekki off-road (bo kuszą takie drogi) …a Mustang ma za niskie zawieszenie na takie przygody.

 3. Wow, coś pięknego i świetna relacja!
  Pytanko, gdybyś miał do dyspozycji cały pełny aktywności dzień w Sedonie, to jakie szlaki byś wybrał na pierwszy raz? Jeśli wybrać by się do tej jaskini to myślę, że zostaje jeszcze druga połowa dnia na coś równie ciekawego, tylko co w Twojej opinii? 🙂

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Droga 66: Cool Spring Station

Droga 66 to miejsce kultowych stacji benzynowych. Jedna z nich o nazwie Cool Spring Station to zdecydowanie najbardziej...

Arizona: Page i Lake Powell – najciekawsze atrakcje.

Jezioro Lake Powell to jedna z największych atrakcji turystycznych leżących na granicy dwóch stanów Utah i Arizony. Jest...

Kanion Kolorado. Najlepsze Punkty Widokowe.

Który z punktów widokowych w Wielkim Kanionie Kolorado jest najlepszy? Który z nich wypełni Twoje serce podziwem i...

Co warto zobaczyć w Yellowstone – 6 największych atrakcji w Parku

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Yellowstone w 2022? jakie atrakcje należy bezwzględnie zobaczyć, które punkty widokowe odwiedzić a...