Podróż z Polski do USA 2021

Podróż z Polski do USA 2021
Wyjazd do USA z Polski - COVID

Czy można lecieć do USA w celach turystycznych? Szczegółowe informacje dotyczące podróży z Polski oraz innych krajów strefy Schengen do Stanów Zjednoczonych.

Od dnia 8 listopada 2021 zniesione zostają obostrzenia dotyczące podróży do USA obywateli krajów strefy Schengen (w tym Polski). Do Stanów Zjednoczonych będzie już można wjechać w celach turystycznych. Dotyczy to podróży bezwizowej ESTA jak również dla posiadaczy wizy turystycznej.

Podróż z Polski do USA

Szczegółowe wymagania podróży z Polski do USA po 8 listopada 2021

 • UWAGA: Od dnia 12 grudnia 2012 wchodzą nowe obostrzenia. Wszystkie osoby od 2 roku życia podróżujące do USA muszą przed wejściem na pokład okazać negatywny test na COVID zrobiony maksymalnie 24 h przed wylotem.
 • Osoby przekraczające z USA muszą być W PEŁNI ZASZCZEPIONE i MUSZĄ okazać dokument potwierdzający przyjęcie dwóch dawek szczepionki.
 • Linie lotnicze przed wpuszczeniem danej osoby na pokład samolotu MUSZĄ sprawdzić status zaszczepionej osoby.
 • Akceptowane szczepionki na podróż do USA to wszystkie szczepionki zatwierdzone przez FDA: Moderna, Johnson & Johnson/Janssen, Pfizer-BioNTech oraz szczepionki zatwierdzone przez WHO: Moderna, Johnson & Johnson/Janssen, Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca, Oxford-AstraZeneca/Covishield, Sinopharm i Sinovac.
 • Wszystkie osoby powyżej 18 roku życia podróżujące do USA muszą wykazać negatywny test (PCR/Antigen) na maksymalnie 72 godziny przed podróżą.
 • Dzieci poniżej 18 roku życia nie muszą być zaszczepione. Jeśli jednak podróżują z w pełni zaszczepionymi rodzicami muszą wykazać negatywny test na max 72 godziny przed podróżą do USA. Jeśli podróżują same lub z opiekunami muszą wykazać negatywny test na max 24 godziny przed podróżą.
 • Dzieci poniżej 2 roku życia nie muszą być poddane testom na covid przed podróżą do USA
 • Ozdrowieńcy (osoby posiadający pozytywny wynik testu COVID) muszą przedstawić zaświadczenie lekarskie wraz z dokumentacją/zaświadczeniem potwierdzającym wyzdrowienie.

Osoba staje się w pełni zaszczepiona i może wjechać do USA gdy jest:
14 dni po akceptowalnej jednodawkowej szczepionce.
14 dni po drugiej dawce dopuszczalnej szczepionki dwudawkowej.
14 dni po otrzymaniu dowolnej kombinacji dwóch dawek dowolnych szczepionek dwudawkowych zatwierdzonych/dopuszczonych przez FDA lub WHO, pod warunkiem, że dawki były podawane w odstępie co najmniej 17 dni.Szczegółowa definicja osoby w pełni zaszczepionej znajduje się w linku poniżej.
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/fully-vaccinated-guidance.html

Test na COVID przy wjeździe do USA.

Test na COVID powinny być przetłumaczone na język angielski tylko w przypadku gdy podróż odbywa się innymi liniami lotniczymi niż LOT.  Dokumenty potwierdzające test powinny zawierać pełne informacje dotyczące typu szczepionki, daty szczepienia, miejsca w którym była zaszczepiona osoba (szpital/klinika/przychodnia itp.) oraz jednostki wydającej zaświadczenie. Dowód szczepienia może być również przedstawiony w formie elektronicznej.

Poniżej znajduje się wzór zaświadczenia/testu na COVID wraz z tłumaczeniem.

test na Covid do USA
Test na Covid – wzór zawierający opis również po angielsku

Podróż z Polski do USA – dodatkowe wymagania

Przewodnik po Stanach Zjednoczonych USA
SKORZYSTAJ Z MOJEGO PORADNIKA I ZAOSZCZĘDŹ DO $300 PODRÓŻUJĄC PO USA

Dodatkowym przepisem, który został wprowadzony dla podróżujących z Polski do USA 2021 jest obowiązek wypełnienia dokumentu, który będzie umożliwiał lokalizację danej osoby podczas pobytu w USA. Dane takie mają być zbierane przez linie lotnicze.
Są to (poza danymi osobowymi) adres/adresy pod którymi będzie przebywała osoba w USA (dopuszczone są lokalizacje hoteli), numer telefonu osoby podróżującej oraz numer telefonu dodatkowej osoby (trzeciej) w razie gdyby podróżny nie był dostępny pod swoim numerem telefonu oraz adres emailowy.

Dokument można pobrać TUTAJ

Podróż LOTem z Polski do USA – Oświadczenie o Stanie Zdrowia

Podróż do USA - 2021 -Covid - dokument
Wzór Oświadczenia o Stanie Zdrowia do wypełnienia przed podróżą do USA (do pobrania poniżej)

Przed wylotem z Polski do USA należy również wypełnić tzw. Oświadczenie o Stanie Zdrowia. Są to dwa dokumenty, a właściwie oświadczenia potwierdzające raz jeszcze szczepienia na COVID, negatywny test, zapoznanie się z Proklamacją w sprawie wznowienia podróży. Poniżej można pobrać wzory dokumentów, które należy wypełnić przed wejściem na pokład.

Dokument nr 1 | Dokument nr 2
źródło: https://www.lot.com/pl/pl/podrozuj/specjalne-wymagania/dokumenty-podrozne/podroz-usa

Osoby podróżujące do USA innymi liniami lotniczymi niż LOT, otrzymają takie dokumenty przed wejściem na pokład lub (po zakupie biletu online) w wersji elektronicznej do wydrukowania.

Podróż z USA do Polski – testy na COVID przy wylocie z USA

Podróżni posługujący się polskim paszportem, przybywający z USA do Polski nie muszą przedstawiać dowodu negatywnego wyniku testu na COVID-19, aby wlecieć na terytorium Polski. Oznacza to, że nie jest konieczne wykonanie testów na COVID przed wylotem ze Stanów Zjednoczonych.
..”Fully vaccinated travelers do not need to get tested before leaving the United States unless required by their destination…”

Kwarantanna po przylocie do USA.

Po przylocie do USA dla osób w pełni zaszczepionych nie obowiązuje kwarantanna. Może jednak dotyczyć osób, które nie zostały zaszczepione i mogą podróżować do USA posiadając specialne zezwolenie. Szczegóły dotyczące zezwolenia z obowiązku szczepienia dostępne są na stronie https://www.whitehouse.gov/briefing-room/presidential-actions/

źródło:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/fully-vaccinated-guidance.html
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/stany-zjednoczone-ameryki

PODRÓŻ DO USA 2021. Pytania i odpowiedzi materiał video z mojego kanału YouTubeWięcej informacji dotyczących podróży
PODRÓŻ DO USA porady
ESTA – jak wypełnić formularz, podróż do USA bez wizy
WYNAJEM SAMOCHODU W USA
MOJE Ebooki (PRZEWODNIKI PO USA)
PRZEWODNIK PO USA

Informacje zawarte na tej stronie są wyłącznie moją własną interpretacją i tłumaczeniem oficjalnych przepisów znajdujących się podanych powyżej stronach (źródła) nie mogą być traktowane jako porady prawne.
PP

14 komentarze

 1. Witam, czy niezaszczepione dzieci nie maja kwarantanny? Znalazłam taki zapis ze osoby niezaszczepione, które moja wjechać (podróżuje z zaszczepionymi rodzicami) mogą zostać skierowane na kwarantannę. Pozdrawiam

  • Dzieci poniżej 18 roku życia nie muszą mieć szczepionki aby wjechać do USA. Nie znalazłem nigdzie informacji o kwarantannie dla dzieci poniżej 18 lat. Proszę o podanie źródła tych informacji.

   • Już znalazłam ze dzieci są zwolnione z kwarantanny, ale znalazłam zapis ze muszą zrobić test między 3-5 dniem. Jak to działa? Czy to jest w jakiś sposób sprawdzane? Pozdrawiam

    • Dzieci muszę mieć testy zrobione na max 72 godziny przed podróżą jeśli wylatują z zaszczepionymi rodzicami. I na 24 godziny przed wylotem jeśli podróżują z opiekunem itp. Liczy się data wystawienia testu i data wejścia na pokład samolotu a nie data wylądowania w USA.

     • Tak tak, ale właśnie uzupełniłam dokumenty od linii lotniczej i muszę podpisać ze przeprowadzę córce test w 3-5 dniu po przylocie, wcześniej się z tym nie spotkałam.

      • O ile pamiętam jest to tylko oświadczenie a nie zobowiązanie i nie sądzę aby ktokolwiek to sprawdzał. Tak naprawdę wszystkie osoby, które wleciały do USA po 8 listopada i z którymi prowadzę korespondencję pisały, że nikt w USA nie patrzy na dokumenty, które wypełnia się przed wylotem.

 2. W Katowice Lotnisko, pracownicy odprawy nie sa zaznajomieni z przepisami . Mialam wszystkie prawidlowe dokumenty do wylotu do Dallas, USA, szczepionka jednorazowa J/J , prawidlowy Covid 19 test przed wylotem, i nie wpuszczono mnie do samolotu, tlumaczac ze musze miec Paszport Covidowy. We Frankfurt mialam miec tylko przesiadke nie przemieszczajac sie nawet na Terminalach. Stres, nerwy, brak informacji, bardzo niemila obsluga!!!, Gdyby nie pomoc blizkiej mi osoby z Dallas, gdzie byla ze stalym kontaktem telefonicznym Lufthansa, i zmienili mi lot na inny termin bezplatnie. W Katowice , nie wpisali zadnej informacji do komputera, gdzie musialabym zaplacic jeszcze raz za bilet. Nie polecam do korzystania z tego lotniska.

 3. Witam, mam pytanie, a jak jest z podróżą tranzytem? Tzn. lecę z Polski do Meksyku przez USA i paszport Covid oraz test obowiązuje to jest jasne, a czy wracając przez USA również muszę zrobić test przed wylotem z Meksyku?

  • Lecąc bezpośrednio z do Polski (niezależnie z jakiego kraju) testów nie trzeba robić ponieważ jesteś obywatelem polskim a Polacy „wracający” do kraju wg przepisów jakie ustalił rząd nie muszą mieć robionych testów.
   Jednak jakikolwiek tranzyt (czyli w tym przypadku lot przez USA) wymaga okazania testu przed wejściem na pokład samolotu.

   • Tak właśnie myślałem, że test przy tranzycie powrotnym trzeba zrobić, aczkolwiek wydawało mi się, że USA w stosunku do Meksyku miało wcześniej trochę inne przepisy, gdzie przebywając tam minimum 14 dni można było wjechać na terytorium USA bez testu, rozumiem, że teraz to się zmieniło?

    • Tak zmieniły się przepisy wjazdowe do USA od 8 listopada, gdy została wprowadzona nowa proklamacja prezydencka. Proszę również pamiętać, że poprzednia proklamacja także wymagała zrobienia testów przed wlotem do USA. Termin 14 dni obowiązywał osoby, które chciały wlecieć do USA ale nie mogły tego zrobić z krajów Schengen. Wówczas takie osoby przylatywały na 14 dni np do Meksyku i stąd (w ważnym testem) wlatywały do USA.

     • O.K teraz już wszystko jasne, bardzo dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie, czy przy tranzycie w USA bagaż rejestrowany odbiera się i idzie do odprawy razem ze wszystkimi bagażami przed dalszą częścią podróży i czy 2 godziny przerwy pomiędzy lotami jest wystarczające? Podróż mam na jednym bilecie.

      • Tranzyt bagażu zależy od linii lotniczej. Proszę zapytać się przy odprawie (nadawaniu bagażu) jak to działa w przypadku lotu którym dostanie się Pan do USA. Teoretycznie wszystko powinno odbywać się automatycznie bez odbierania bagażu rejestrowanego i ponownego nadawania go na lot międzynarodowy.
       2 godziny powinno w zupełności wystarczyć. Dużo zależy od tego na jakim lotnisku jest przesiadka. W większości portów lotniczych w USA sprowadza się to do przejazdu wewnętrzną, darmową kolejką pomiędzy terminalami.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię