Wyjazd do USA 2023 – Koronawirus USA : COVID

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Zasady wjazdu do USA – COVID. Informacje dotyczące podróży z Polski do Stanów Zjednoczonych, szczepienia, paszportów COVID owych oraz testów na koronawirus USA.

Wszystkie osobu podróżując z Polski oraz krajów Unii Europejskiej do USA obowiązują przepisy wydane przez Centers for Disease Control and Prevention.
Do Stanów Zjednoczonych mogą podróżować osoby posiadjące wizę turystyczną B1/B2, pracowniczą studencką oraz ESTA.

Testy COVID oraz szczepienia – podróż do USA:

Obowiązkowe szczepienia (COVID-19) dla podróżujących do USA zostają oficjalnie zniesione od dnia 12 maja 2023 roku. (źródło)

Podróż do USA - covid zaświadczenie

 • Osoby niezaszczepione lub zaszczepione tylko jedną dawką (w szczepionce dwudawkowej) nie mogą wjechać do USA.
 • Wyjątkiem są osoby posiadające przeciwskazania medyczne do przyjęcia szczepionek na koronawirusa lub należą do grupy osób wyłączonych z obowiązku szczepienia (patrz zdjęcie powyżej).

Osoba staje się w pełni zaszczepiona i może wjechać do USA gdy:

14 dni po akceptowalnej jednodawkowej szczepionce.
14 dni po drugiej dawce dopuszczalnej szczepionki dwudawkowej.
14 dni po otrzymaniu dowolnej kombinacji dwóch dawek dowolnych szczepionek dwudawkowych zatwierdzonych/dopuszczonych przez FDA lub WHO, pod warunkiem, że dawki były podawane w odstępie co najmniej 17 dni.

Szczegółowa definicja osoby w pełni zaszczepionej znajduje się w linku poniżej.
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/fully-vaccinated-guidance.html

Test na COVID przy wjeździe do USA.

Test na COVID zostają zniesione i przestają obowiązywać od dnia 12 czerwca 2022 – źródło

Ważność szczepionki przy wlocie do USA.

Na chwilę obecną (luty 2023) w Stanach Zjednoczonych wszystkie szczepionki, paszporty szczepionkowe itp. ważne są bezterminowo. Europejski paszport COVID nigdy traci ważności na terenie USA, można lecieć do USA na nieważnym paszporcie COVID.

Podróż z USA do Polski – testy COVID przy wylocie z USA

Podróżni posługujący się polskim paszportem, przybywający z USA do Polski nie muszą przedstawiać dowodu negatywnego wyniku testu na COVID-19, aby wlecieć na terytorium Polski. Oznacza to, że nie jest konieczne wykonanie testów na COVID przed wylotem ze Stanów Zjednoczonych.
..”Fully vaccinated travelers do not need to get tested before leaving the United States unless required by their destination…”

Kwarantanna po przylocie do USA.

Po przylocie do USA dla osób w pełni zaszczepionych nie obowiązuje kwarantanna. Może jednak dotyczyć osób, które nie zostały zaszczepione i mogą podróżować do USA posiadając specialne zezwolenie. Szczegóły dotyczące zezwolenia z obowiązku szczepienia dostępne są na stronie https://www.whitehouse.gov/briefing-room/presidential-actions/
Jeśli do USA podróżują dzieci do 18 roku, życia i nie są one zaszczepione nie obowiązuje ich kwarantanna.

źródło:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/fully-vaccinated-guidance.html
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/stany-zjednoczone-ameryki

PODRÓŻ DO USA 2022. Pytania i odpowiedzi materiał video z mojego kanału YouTube

Więcej informacji dotyczących podróży
PODRÓŻ DO USA porady
ESTA – jak wypełnić formularz, podróż do USA bez wizy
WYNAJEM SAMOCHODU W USA
MOJE Ebooki (PRZEWODNIKI PO USA)
PRZEWODNIK PO USA

Informacje zawarte na tej stronie są wyłącznie moją własną interpretacją i tłumaczeniem oficjalnych przepisów znajdujących się podanych powyżej stronach (źródła) nie mogą być traktowane jako porady prawne.
PP

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
315 komentarze
 1. Witam, czy niezaszczepione dzieci nie maja kwarantanny? Znalazłam taki zapis ze osoby niezaszczepione, które moja wjechać (podróżuje z zaszczepionymi rodzicami) mogą zostać skierowane na kwarantannę. Pozdrawiam

  • Dzieci poniżej 18 roku życia nie muszą mieć szczepionki aby wjechać do USA. Nie znalazłem nigdzie informacji o kwarantannie dla dzieci poniżej 18 lat. Proszę o podanie źródła tych informacji.

   • Już znalazłam ze dzieci są zwolnione z kwarantanny, ale znalazłam zapis ze muszą zrobić test między 3-5 dniem. Jak to działa? Czy to jest w jakiś sposób sprawdzane? Pozdrawiam

    • Dzieci muszę mieć testy zrobione na max 72 godziny przed podróżą jeśli wylatują z zaszczepionymi rodzicami. I na 24 godziny przed wylotem jeśli podróżują z opiekunem itp. Liczy się data wystawienia testu i data wejścia na pokład samolotu a nie data wylądowania w USA.

     • Tak tak, ale właśnie uzupełniłam dokumenty od linii lotniczej i muszę podpisać ze przeprowadzę córce test w 3-5 dniu po przylocie, wcześniej się z tym nie spotkałam.

      • O ile pamiętam jest to tylko oświadczenie a nie zobowiązanie i nie sądzę aby ktokolwiek to sprawdzał. Tak naprawdę wszystkie osoby, które wleciały do USA po 8 listopada i z którymi prowadzę korespondencję pisały, że nikt w USA nie patrzy na dokumenty, które wypełnia się przed wylotem.

 2. W Katowice Lotnisko, pracownicy odprawy nie sa zaznajomieni z przepisami . Mialam wszystkie prawidlowe dokumenty do wylotu do Dallas, USA, szczepionka jednorazowa J/J , prawidlowy Covid 19 test przed wylotem, i nie wpuszczono mnie do samolotu, tlumaczac ze musze miec Paszport Covidowy. We Frankfurt mialam miec tylko przesiadke nie przemieszczajac sie nawet na Terminalach. Stres, nerwy, brak informacji, bardzo niemila obsluga!!!, Gdyby nie pomoc blizkiej mi osoby z Dallas, gdzie byla ze stalym kontaktem telefonicznym Lufthansa, i zmienili mi lot na inny termin bezplatnie. W Katowice , nie wpisali zadnej informacji do komputera, gdzie musialabym zaplacic jeszcze raz za bilet. Nie polecam do korzystania z tego lotniska.

   • Dzień dobry, czy mogłabym prosić o informację na temat kwarantanny-chciałabym jechać z niezaszczepionymi dziećmi do USA (4 i 8 lat). Czy jest konieczna po przylocie kwarantanna? Przeczytałam, że niestety tak. Jakie są zasady jej odbycia? Z góry bardzo dziękuję.

       • W 95% miejsc tak. Jedynym wyjątkiem mogą być stacje benzynowe (płatność przy dystrybutorze) oraz wypożyczalnie samochodów, które ponownie wymagają coraz częściej okazania karty kredytowej przy odbiorze samochodu.

       • Dziękuję za odpowiedź, zapytam jeszcze o orientacyjny koszt obiadu w typowej jadłodajni w USA dla trzech osób nie chcę jeść w fast foodach, wolałbym kuchnię orientalną lub tak jak w Polsce tzw obiady domowe

        • Wszystko oczywiście zależy od lokalizacji. Mniej więcej proszę liczyć około $40 od osoby. A porcje są naprawdę spore. Jeśli podróżujecie z dzieciakami, które mało zjadają można zamówić dwie porcje i poprosić o dodatkowy talerz dla dzieciaka. Nazywa się to “share food” i jest to ogólnie przyjęte we wszystkich restauracjach w USA.

 3. Witam, mam pytanie, a jak jest z podróżą tranzytem? Tzn. lecę z Polski do Meksyku przez USA i paszport Covid oraz test obowiązuje to jest jasne, a czy wracając przez USA również muszę zrobić test przed wylotem z Meksyku?

  • Lecąc bezpośrednio z do Polski (niezależnie z jakiego kraju) testów nie trzeba robić ponieważ jesteś obywatelem polskim a Polacy “wracający” do kraju wg przepisów jakie ustalił rząd nie muszą mieć robionych testów.
   Jednak jakikolwiek tranzyt (czyli w tym przypadku lot przez USA) wymaga okazania testu przed wejściem na pokład samolotu.

   • Tak właśnie myślałem, że test przy tranzycie powrotnym trzeba zrobić, aczkolwiek wydawało mi się, że USA w stosunku do Meksyku miało wcześniej trochę inne przepisy, gdzie przebywając tam minimum 14 dni można było wjechać na terytorium USA bez testu, rozumiem, że teraz to się zmieniło?

    • Tak zmieniły się przepisy wjazdowe do USA od 8 listopada, gdy została wprowadzona nowa proklamacja prezydencka. Proszę również pamiętać, że poprzednia proklamacja także wymagała zrobienia testów przed wlotem do USA. Termin 14 dni obowiązywał osoby, które chciały wlecieć do USA ale nie mogły tego zrobić z krajów Schengen. Wówczas takie osoby przylatywały na 14 dni np do Meksyku i stąd (w ważnym testem) wlatywały do USA.

     • O.K teraz już wszystko jasne, bardzo dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie, czy przy tranzycie w USA bagaż rejestrowany odbiera się i idzie do odprawy razem ze wszystkimi bagażami przed dalszą częścią podróży i czy 2 godziny przerwy pomiędzy lotami jest wystarczające? Podróż mam na jednym bilecie.

      • Tranzyt bagażu zależy od linii lotniczej. Proszę zapytać się przy odprawie (nadawaniu bagażu) jak to działa w przypadku lotu którym dostanie się Pan do USA. Teoretycznie wszystko powinno odbywać się automatycznie bez odbierania bagażu rejestrowanego i ponownego nadawania go na lot międzynarodowy.
       2 godziny powinno w zupełności wystarczyć. Dużo zależy od tego na jakim lotnisku jest przesiadka. W większości portów lotniczych w USA sprowadza się to do przejazdu wewnętrzną, darmową kolejką pomiędzy terminalami.

 4. O co chodzi w punkcie 3, części drugiej Deklaracji o stanie zdrowia? Dlaczego obowiązkowo mam zaznaczać że poddam się kwarantannie skoro nie obowiązuje mnie kwarantanna? Jestem zaszczepiony i będę miał zdrobiony test.

  • Niestety takie są zasady i warunki na których można przekraczać granicę z USA. Obowiązują one wszystkie osoby, które lecą z Unii Europejskiej do USA i wszyscy muszą wypełnić taki wniosek przed wejściem na pokład samolotu.

  • Tak, wszyscy wypełniają te formularze, ale tak naprawdę to nikt na to nie patrzy przy wlocie do USA. Takie mam przynajmniej sygnały od osób które wleciały ostatnio do Stanów. To tylko “formalność i papierkowa robota” dla linii lotniczych.

 5. Planuję w czerwcu pobyt w San Diego wspólnie z rodziną. Chcemy spędzić miesiąc u mojego teścia. Jest to nasza pierwsza podróż do USA. Proszę o informację, gdzie najlepiej kupić bilety. i jakie połączenie lotnicze byłoby najlepszą opcją. Czy np zakup biletów w USA jest bardziej opłacalne.

 6. Moja córka lat 15 leci sama do rodziny do US bez opiekuna. Nie jest zaszczepiona . Czy wystarczy jej tylko ESTA i negatywny test covid czy tez powinna wypełniać jakieś formularze . Ja już się całkowicie pogubiłam w tych przepisach

  • Ponieważ córka jest osobą niepełnoletnią może przekroczyć granicę z USA bez dowodu szczenienia ale (tak jak Pani pisze) z negatywnym testem zrobionym na 1 dobę przed wylotem do USA (a dokładnie przed wejściem na pokład samolotu). Będzie również musiała wypełnić formularze o których napisałem w tym artykule. W sumie to będzie wymagany w większości jej podpis.

 7. Mam zaplanowany wylot do NY 26.01 , zastanawiam się czy na miejscu przy wejściach na atrakcje/do restauracji jest akceptowany nasz Europejski certyfikat Covid ? Trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie… Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź.

  • Tak, akceptowany jest europejski certyfikat tzw “Proof of Vaccination” Amerykańska agencja CDC nie opublikowała, żadnych informacji, jakie konkretnie certyfikaty są wymagane w USA więc jest to jednoznaczne z tym, że akceptowane są wszystkie.

   “…Vaccines listed for emergency use by the World Health Organization (WHO) are acceptable, and visitors can show their vaccine record from the place where it was administered…

   Źródło: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/faq.html

 8. Lecę na Florydę 24 stycznia, jednak chcę również zaliczyć Teksas. Chciałbym przemieścić się z Miami do Austin samolotem. Czy na takie loty również jako obywatel PL robić testy przed wylotami? Z tego co czytam wymagana jest jednie maseczka, jedna wolałbym być bardziej pewny. Dzięki za pomoc.

 9. Witam Mam pytanie odnosnie wyjazdu z tytułem ozdrowienca. Czy jest to możliwe i jakie sa wytyczne? Będę wdzięczna za udzielenie informacji

 10. (joanna d,g) Mam pytanie LECE DO SAN ANTONIO TX przez DENVER czy szczepionka jedno dawkowa Vaccine Janssen wystarcza ,czy musze poddac sie dodatkowym szczepieniu (wazna do 15.08 2023r)

 11. Dzien dobry mam pytanie odnosnie booster czy potrzebny jest osobie lecacej z Polski do USA ktrora leci na ESTA i posiada dwie dawki szczepionki.A jesli chodzi o formularze o ktorych Pan pisze to linie lotnicze daja juz przed samym wylotem do USA czy trzeba samemu to wydrukowac i wypelnic wczesniej?

  • Booster na dzień dzisiejszy nie jest wymagany. Za osobę w pełni zaszczepioną uznaje się osobę która przyjęła dwie dawki szczepionki lub jedną (gdy szczepionka jest jednodawkowa)
   Formularze można wypełnić w domu jak i na lotnisku – to nie ma znaczenia.

 12. Cześć,
  Jakie dokumenty muszę przedstawić przy podróży do NYC jeżeli chodzi o covid? Jestem osobą zaszczepioną (szczepionka J&J) oraz ozdrowieńcem. Czy certyfikat UE szczepienia w języku angielskim oraz certyfikat ozdrowieńca również w tym samym języku z oficjalnej strony rządu będzie w porządku? Czy może potrzebuje specjalnego zaświadczenia od lekarza?

  • Wystarczy dowód szczepienia taki, który Pani otrzymała w Polsce. Może być on wydrukowany może być również w telefonie. Zdecydowanie ważniejszy jest w tym momencie certyfikat UE szczepienia (po angielsku) niż certyfikat ozdrowieńca.
   Zaświadczenie od lekarza nie jest akceptowane -musi być to oficjalny dokument (czyli tzw paszport Covidowy)

 13. Witam mam pytanie. Chcę lecieć do SF w kwietniu, jestem na etapie wyrabiania paszportu żonie więc w esta nie mogę się na chwile obecna zgłosić. Chcę już zakupić bilety które w tej najniższej klasie są bezzwrotne, jeżeli zmieniła by się sytuacja i znowu wlot do USA dla turystów zostałby wstrzymany wtedy linia lotnicza musi zwrócić za bilety czy bilet przepada?

  • Proszę skontaktować się z linią lotniczą. Każda z nich ma swoje wewnętrzne przepisy. Ale gdyby to rząd USA zdecydował o zamknięciu granic wówczas jest to decyzja niezależna ani od Pana ani od linii lotniczych więc przypuszczam, że dostanie Pan zwrot pieniędzy lub voucher do wykorzystania w innym terminie.

 14. W marcu lecę do USA, do Miami. Obecnie przechodze covid, więc będe ozdrowieńcem. Rozumie, że w tym wypadku nie muszę robić testu przed wylotem, wystarczy dokument , że wyzdrowaiłem? Lecę z Lotem. Kolega miał podobną sytuację w listopadzie i od niego wymagali testu mimo, że był ozdrowieńcem. Ogółem na tych polskich formularzach też nie ma pola, że jest się ozdrowieńcem, a w oryginale, tym amerykańskim jest taka opcja. Sam nie wiem już co mam robić i kogo pytać.

  • Bycie ozdrowieńcem nie zwalnia z obowiązku zrobienia testu. Podobnie jak bycie zaszczepionym – też trzeba mieć test przed wlotem do USA. Zarówno ozdrowieniec jak osoba zaszczepiona wciąż mogą zachorować dlatego testy są wymagane.
   Czy kolega wleciał z dokumentacją ozdrowieńca? Jakie to były dokumenty?

   • Dobry wieczór, uprzejmie proszę o informację na czym opiera Pan powyższy wniosek, że bycie ozdrowieńcem nie zwalnia z obowiązku zrobienia testu? Zgodnie z informacjami podanymi na stronie CDC “documentation of recovery” zwalnia z obowiązku zrobienia testu.

    • Informacje posiadam ze strony: https://www.cdc.gov/quarantine/pdf/Airline_Checklist_Amended_for_Vaccine_Order_110621_for_posting_UPDATE.pdf
     Dokładnie jest to trzecie strona w której jest napisane, że pasażer który legitmuje się dokumentacją ozdrowieńca musi spełnić WSZYSTKIE 6 wymaganych podpunktów
     Part 2, Option B: Passenger Shows Documentation of Recovery from COVID-19
     Passenger must meet all 6 requirements to verify option B:
     1. TYPE OF TEST: The test is a viral test. See guidance in Part 2, Option A, #1 (Type of Test)

     • Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź, niemniej jednak inaczej interpretuję postanowienia zawarte w załączonym dokumencie. W pkt 5. wskazuje się, że „The test result must be positive”, co oznacza, że wymagania, które ozdrowieniec musi spełnić (Passenger must meet all 6 requirements to verify option B) dotyczą testu pozytywnego, który wykonał uprzednio (nie zaś bezpośrednio przed lotem) i który spowodował skierowanie danej osoby na izolację po upływie której to izolacji osoba otrzymuje status ozdrowieńca. Zatem według mnie punkt: „Part 2, Option B: Passenger Shows Documentation of Recovery from COVID-19” nie odwołuje się do testu, który ozdrowieniec musiałby wykonać przed lotem, a do testu, który uprawnia go do otrzymania statusu ozdrowieńca i tym samym zwalnia z obowiązku robienia testu bezpośrednio przed lotem.

      • To bardzo dobry temat do praktycznej dyskusji. Dodam go w takim razie na grupie Facebooka “Planowanie podróży po USA”. Być może ktoś przekroczył granicę z USA jako ozdrowieniec i podzieli się cennymi, praktycznymi informacjami.

       • Witam planuje wylot to LA w kwietniu i także mam status ozdrowieńca. Jest napisane że prócz papieru w którym będzie zawarte że jestem ozdrowieńcem i miałem covida do 90 dni przed wylotem potrzebne jest jeszcze “zaświadczenie lekarskie dotyczące możliwości odbycia podróży” o co tu chodzi i gdzie to mogę zdobyć bo szczerze mówiąc dzwoniłem do NFZ i też za bardzo nie wiedzą …

        • Zaświadczenie lekarskie dotyczące możliwości odbycia podróży to nic innego jak pismo z pieczątką od lekarza wystawione maksymalnie 3-4 dni przed wylotem z informacją, że ogólny stan zdrowia pozwala na odbycie podróży do USA. Tak naprawdę im więcej pieczątek tym lepiej ponieważ rząd USA nigdzie nie określił jak ma taki dokument wyglądać. Wszystko jest więc w rękach osób/załogi wpuszczający pasażerów na pokład. To oni decydują.

    • Trzeba odczekać pełnych 14 dni ” People are considered fully vaccinated for the purposes of traveling to the United States 2 weeks (14 days) after a dose of an accepted single-dose vaccine”

 15. Witam, podobno na lotnisku w San Francisco przy wylocie pytają o testy. Informacja od dziennikarki – nie pamiętam portalu, a cena wykonania na lotnisku 200$. Cenę potwierdziła mi córka, która to sprawdziła.

 16. “Test na COVID powinny być przetłumaczone na język angielski tylko w przypadku gdy podróż odbywa się innymi liniami lotniczymi niż LOT. Dokumenty potwierdzające test powinny zawierać pełne informacje dotyczące typu szczepionki, daty szczepienia, miejsca w którym była zaszczepiona osoba (szpital/klinika/przychodnia itp.) oraz jednostki wydającej zaświadczenie. Dowód szczepienia może być również przedstawiony w formie elektronicznej”

  według mnie w tym tekście jest błąd , ponieważ dokumenty potwierdzajace test nie zawieraja informacji dotyczących szczepienia. To są dwa, zupełnie różne dokumenty . Nie do konca tez zgadzam sie ze stwierdzeniem, że testy powinny być przetłumaczone na angielski tylko gdy podróż odbywa sie innymi liniami niż LOT. Nawet podrózując po Europie, do krajów , które wymagaja testów, wynik powinien być po angielsku.
  Pozdrawiam

 17. Dzień dobry Panie Pawle ,napiszę kila praktycznych porad dla osób niezaszczepionych ale niestety nie dla osób, ktore nie chcą się szczepic.CDC dopuszcza wyjątki.I jest taki ,ktory mówi ,że jezeli nie mozesz się zaszczepić to potrzebujesz zaswiadczenia od lekarza ,że nie mozesz szczepic się przeciw Covid.Nie może to być jakieś ogólne zwolnienie. Następnie tuż przed wyjazdem trzeba posiadać zaświadczenie ,że jest się zdrowym i nie ma przeciwskazań do podróży .Jeżeli jesteś ozdrowiencem to do 90 dni po zachorowaniu nie obowiazuje cię test ,jedynie certyfikat ozdrowienca.To wszystko działa na pewno w LOT .Nie wiem ,jak w innych liniach lotniczych.Poniewaz to linie lotnicze decyduja czy wpuscic osobę na poklad.W Stanach juz nikt tego nie sprawdza.Posiadam te wszystkie dokumenty i szczęsliwie jestem w Palm Beach od kilku dni.Pozdrawiam

  • Dzień dobry, moja ciocia jest nie zaszczepiona z powodu przeciwskazań zdrowotnych, dostała zaświadczenie od lekarza ze szczegółowym opisem jej przypadłości, będzie je także tłumaczyć. Czy taki dokument jest wystarczający? Wszystkie znalezione przez nas informacje są bardzo ogólnikowe i nie wiem jak wygląda to w praktyce. Dziękuję za wszelkie informacje i pozdrawiam.

   • Niestety ciężko mi cokolwiem powiedzieć w tym temacie. W internecie nigdzie nie znalazłem żadnych wskazówek jeśli chodzi o dokumentację jaką należy przedstawić aby wjechać do USA bez szczepień. Może telefon na lotnisko i rozmowa z kimś kto zajmuje się takimi sprawami na codzień? To chyba najpewniejsze rozwiązanie.

 18. Dzień dobry. Lecę jutro do USA. Jak to w końcu jest z tymi testami. Mam paszport c19 -pełne szczepienie plus kilka dni temu wyzdrowiuałem z covid więc mam też status ozdrowieńca i zaświadczenie od lekarza że wyzdrowiałem. Czy nadal muszę zrobić test covid przed wylotem ? Than you from the mountain 😉 i pozdrawiam

  • Mając status ozdrowieńca potwierdzony dokumentami jesteś zwolniony z testu przez okres 90 dni od daty “wyzdrowienia” Takie są przepisy na dzisiejszy (24 luty 2022)
   źródło: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/testing-international-air-travelers.html

   If you recently recovered from COVID-19, you may instead travel with documentation of recovery from COVID-19 (i.e., your positive COVID-19 viral test result on a sample taken no more than 90 days before the flight’s departure from a foreign country and a letter from a licensed healthcare provider or a public health official stating that you were cleared to travel).

   Udanej podróży! Jor Łelkom!

 19. Dzień Dobry, mam lot do USA w połowie kwietnia. Jestem zaszczepiony dwoma dawkami Phizer i mój certyfikat Covid EU jest ważny do 1 kwietnia. Czy dwie dawki są wystarczające wjazdu do USA czy muszę zażyć 3 dawkę?

   • Czy to znaczy, że jeśli mam dawkę Johson and Johson, która jest akceptowana w USA, ale certyfikat kończy ważność w pl akurat przed planowanym wylotem to czy muszę wziąć dawkę przypominajaca? Czy mnie wpuszcza na tej jednej dawce? Ile w Stanach jest ważny certyfikat jak to jest?

    • W USA nie obowiązują certyfikaty ważności szczepione. Jeśli ktoś jest w pełni zaszczepiony spełnia wymogi wjazdu do USA. J&J jest szczepionką jednodaniową. Wszystkie informacje znajdują się powyżej wraz z odnośnikami do źródła.

 20. Witam,temat który chcę poruszyć może Cię Pawle już irytować gdyż jest często podejmowany przez Twoich sympatyków,lecz jednak proszę o odpowiedż.
  Jestem zaszczepiony dwoma dawkami lecz ważność szczepień kończy się za kilka dni a lecę na początku kwietnia i tu pytanie czy muszę się szczepić trzecią dawką czy moze wystarczy mi w tym przypadku zrobienie testu?
  Jeżeli tak to ile godzin przed wylotem powinienem zrobić test?
  Dodam że jestem pełno letni.
  Pozdrowienia ze wschodu.

  • Na dzień dzisiejszy aby wjechać do USA wystarczą dwie dawki szczepionki. Nie jest wymagana dawka uzupełniająca ani trzecia dawka. Test należy zrobić na DZIEŃ przed wylotem. Nie jest określone to w godzinach więc nie 24 godziny a jeden dzień (który tak naprawdę może mieć więcej niż 24 godziny gdy przekracza się strefę czasową).

 21. Dzień Dobry,
  16.03.2022 lecę do Miami, planuję też jednodniowy wypad na Bahamy. Czy muszę mieć jakieś dodatkowe dokumenty żeby popłynąć na Bahamy?

 22. Hej. W kwietniu wybieram się do USA i jestem w podobnej sytuacji jak przedmówcy. Zostałem zaszczepiony dwiema dawkami czyli spełniam kryteria wjazdu ALE certyfikat jest już nieważny i taka informacja pokazuje się po jego zeskanowaniu. To nie powoduje problemów na granicy? Wolałbym nie zostać zawrócony na lotnisku, a niestety nigdzie w internecie nie jest to wyjaśnione czarno na białym…

   • Na tej stronie jest wyjaśnione kto jest uznawany, za w pełni zaszczepionego, jest info, ze booster jest wskazany ale nie konieczny. Natomiast czy to dotyczy osób wjeżdżających z Europy? Z Polski? Zasady nie musza być takie same dla obywateli jak dla przylatujących cudzoziemców. I nigdzie nie ma informacji jak długo szczepienie jest ważne? Mam wątpliwości czy nieważny paszport covidowy zostanie uznany?

 23. Dzień dobry , 27 marca lecę do USA , to niedziela , test należy wykonać w sobotę , rozumiem , ze może to być test wykonany na lotnisku ? Taki szybki ? Na inne czeka się 24 h na wynik wiec trzeba by było go robić w piątek a to już 2 dni przed wylotem ..,???

 24. “Dodatkowym przepisem, który został wprowadzony dla podróżujących z Polski do USA 2022 jest obowiązek wypełnienia dokumentu o stanie zdrowia.

  Należy go wydrukować, wypełnić i okazać przy odprawie na lotnisku.
  DOKUMENT MOŻNA POBRAĆ TUTAJ
  UWAGA! Jest to dokument w jezyku angielskim i nie jest dostępne oficialne tłmaczenie w języku polskium”

  Czy nadal to trzeba wyepłnić??

 25. Witam,

  czy jest może tutaj osoba, która leciała w niedawnym czasie do Ameryki tylko i wyłącznie na podstawie certyfikatu ozdrowieńca plus zaświadczeniu od lekarza ?
  Jeśli tak, czy był też wymagany test?
  Skąd pozyskać zaświadczenie od lekarza ?
  Czy to ma być zaświadczenie od lekarza ze zwykłej przychodni NFZ,
  A może od lekarza medycyny podróży ?
  A może to może być zaświadczenie od lekarza z prywatnej opieki zdrowotnej ( Medicover)
  Rozumiem, że takie zaświadczenie musi być wystawione w języku angielskim?

  dziękuję za odpowiedź!
  Pozdrawiam

  • Do USA nie można wlecieć TYLKO na podstawie certyfikatu ozdrowieńca. Certyfikat zwalnia TYLKO z testu ale pod warunkiem, że od momentu wyzdrowienia nie upłyneło max. 90 dni.
   Zaświadczenie o wyzdrowieniu może być w języku polskim ale w przypadku gdy leci się liniami LOT.
   Zupełnie wystarczy zaświadczenie od lekarza z przychodni NFZ. Dodatkowo paszport covidowy jest również zaświadczeniem o wyzdorwieniu ponieważ jest tam zapisana data zachorowania/wyzdrowienia.

 26. Słyszałam że nawet ozdrowieniec musi być zaszczepiony żeby był wpuszczony do USA. Czy to prawda ? Czy wystarczy zaświadczenie lekarskie i dokument wykazujący ozdrowienie do 90 dni ?

 27. Witaj, czy ubezpieczenie zdrowotne potwierdzenie muszę posiadać wydrukowane czy też może być w telefonie? Czytałem, że oficer migracyjny może sobie to zażyczyć jak i okazanie biletu powrotnego. Jedno z dwóch ubezpieczeń mam jako w aplikacji revolut i tam jest wyświetlane po polsku.

  • Dokumenty mogą być w formie elektronicznej. Tak, oficer imigracyjny ma prawo sprawdzenia biletu powrotnego. Jeśli się Pan wczyta w przepisy bilet powrotny to jeden z warunków wjazdu do USA na ESTA.

 28. Cześć, wylatujemy w najbliższy czwartek z Berlina do NY. Czy oprócz zrobionego dzień wcześniej testu antygenowego, esty, wydrukowanych biletów, paszportów, potwierdzenia zdrowotnego, musimy coś jeszcze mieć?

  • Jakie informacje powinno zawierać to zaświadczenie o stanie zdrowia? Czy lekarz w przychodni będzie zorientowany jaki to rodzaj dokumentu, aby był akceptowany przy wejściu do samolotu? Czy to zaświadczenie będzie od razu w języku angielskim czy trzeba go sobie przetłumaczyć na własną rękę? Lecę w drugi dzień świąt. W pierwszy dzień świąt może być problem ze zrobieniem testu. Na lotnisku na 100% będzie można zrobić taki test w dniu wyjazdu? Jeśli posiadam ważny paszport covidowy z dwoma dawkami to już nie potrzebuję żadnego zaświadczenia o przebytych szczepieniach?

 29. Dzień dobry,
  Czy ktoś orientuje się może jakie są zasady podróżowania z NY na Hawaje? Planujemy wyjazd do USA z tygodniowymi wakacjami na Hawajach i nie mogę nigdzie znaleźć informacji o warunkach wjazdu specyficznych dla wysp.
  Będę wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam,
  Ewelina

 30. Dzień dobry
  Czy dziecko do 11 roku życia musi być w pełni zaszczepione?, czy wystarczy tylko test na dzień przed wylotem?
  Dziękuje

 31. DZIEŃ DOBRY
  zamierzam lecieć do rodziny do Kanady , stamtąd samochodem chciałabym się wybrać do USA , rozumiem że muszę mieć esta ale jakie dokumenty jeszcze, związane z covid i nie tylko , powinnam posiadać żeby przekroczyć granicę lądową Kanady z USA na polskim paszporcie.

  dziękuję za pomoc
  pozdrawiam
  Beata

 32. Witam. Bardzo proszę o pomoc. 14 mają lecimy z mężem na Florydę, jesteśmy zaszczepieni JJ. Ale jaki test wykonać? Chodzi mi o testy domowe akceptowane przy wlocie do usa? Bardzo proszę o pomoc, gdyż w aptekach ich pełno. Poza tym, czy ten test mam zabrać ze doba na lotnisko, skąd będą wiedzieć że zrobiłam go dzien przed wylotem… nic z tego nie rozumiem :/

  • Właśnie w przypadków testów “domowych” musi mieć Pani potwierdzenie od lekarza lub z apteki, przychodni zdrowia itp. Sama Pani nie może sobie wypisać potwierdzenia wykonania testu. Najprościej umówić się z lekarzem rodzinnym, wyjaśnić że chodzi o zrobienie testu i potwierdzenie (pieczątką i podpisem lekarza) daty i wyniku testu.

 33. Dobry wieczór, czy jeśli moja niezaszczepionych córka lat 17 leci za około miesiąc do rodziny do Las Vegas, czy musi mieć robiony test przed wylotem i po przylocie do stanów, i co z kwarantanna, ponieważ doczytałam że 3-5 dni osoby niezaszczepionych maja obowiązek wykonania testu, przy tym krótkiej kwarantanny, ale czy w tym zaliczają się osoby nieletnie?

 34. Jak mam 16 lat i lecę do usa w październiku będąc niezaszczepiona to czy obowiązuje mnie kwarantanna po negatywnym teście, ponieważ gdzieś przeczytałam, że wtedy kwarantanna nie obowiązuje, a gdzie indziej, że obowiązuje i szczerze zgłupiałam, proszę o informacje jeżeli zna Pan informacje na ten temat.

  • Kwarantanna już nie obowiązuje po przylocie do USA osób, które są niepełnoletnie (poniżej 18 lat). Jest co prawda “zalecana” ale nikt tego nie sprawdza. Proszę śmiało lecieć.

 35. Witam, lecę do Miami z Warszawy z przesiadką w Lisbonie. Czy test muszę zrobić 24h przed odlotem z Warszawy do Lizbony czy liczy się godzina odlotu z Lizbony do Miami ?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję

  • W czasie lotów tranzytowych liczy się godzina (a właściwie dzień) wejścia na pokład samolotu w Lizbonie. Tutaj przed wejściem na pokład sprawdzane są dokumenty (Esta, szczepienia, testy)

 36. Witam mam już ukończone 18 lat ( w lipcu 19) wylatuje pod koniec maja do NY i mam sam certyfikat ozdrowienca. Czy muszę się zaszczepić np 1 dawkowym J&J? Czy wystarczy zaświadczenie od lekarza rodzinnego o chorobie przewlekłej jaka jest astma? Pytam ponieważ nie wiem jak wyglada sytuacja teraz na stan połowy kwietnia . Dziękuje za przeczytanie i odpowiedz :))

  • Jeśli masz ukończone 18 lat w dniu wylotu MUSISZ być zaszczepiony albo 1 dawką J&J lub dwiema dawkami innych szczepionek. To już niestety loteria bo tak naprawdę nikt nie wie dokładnie jakie są wymagania i dokumenty niezbędne do tego aby wlecieć do USA bez szczepienia.

 37. Na chwilę obecną (marzec 2022) w Stanach Zjednoczonych wszystkie szczepionki, paszporty szczepionkowe itp. ważne są bezterminowo. Europejski paszport COVID nigdy traci ważności na terenie USA, można lecieć do USA na nieważnym paszporcie COVID.- czy to tez dotyczy uzdrowiencow ze mozesz miec niewazny i bez szczepeinia? Jak jest z wjazdem do Kaliforni i czy sie cos zmieni do czewrca?

  Dziekuje

  • TAK. Ozdrowieńcy mają jedynie prawo do wjazdu na teren USA bez testu (jeśli ozdrowienie miało miejsce nie później niż 90 dni przed wylotem). Paszport COVID (nawet nieważny) to dowód że zostało się zaszczepionym.

 38. Z powyższego wyczytałam już, że USA nie mają ważności szczepień. Czy natomiast nie będzie problemu z powrotem? Czy w USA wpuszczą na pokład zaszczepioną osobę (obywatel PL), która wraca do Europy (Holandia) i ma nieważny certyfikat szczepienia tu? W moim przypadku linia lotnicza American Airlines (trasa Meksyk-USA(Dallas)-Holandia(Amsterdam).

  • Jedyną osobą/służbą która może odmówić wejścia na pokład samolotu wylatującego z USA jest obsługa samolotu. To do nich należy sprawdzenie czy osoba wsiadająca na pokład ma ważne szczepienie i czy musi mieć zrobione testy przed wylotem. UWAGA: Każdy z krajów ma swoje odrębne przepisy więc proszę zapoznać się z przepisami wjazdu na teren Holandii (to w Pani przypadku).

 39. Czy ktoś może potwierdzić, ze pomimo tego, ze paszport covidowy ma adnotację, ze szczepienie jest już nie ważne to zostanę wpuszczona do samolotu (LOT) i potem na lotnisku w LA tez będzie Ok?
  Skąd ta informacja, ze można przylecieć na nieważnym paszporcie covidowym?
  Właśnie się zorientowalam, ze z powodu skrócenia czasu ważności szczepienia, mam niewazny paszport covidowy. Nie zdaze juz zrobić boostera, żeby było 14 dni do wylotu i nie wiem czy lepiej zrobić booster pomimo, ze nie będzie 14 dni pomiędzy szczepieniem a lotem czy lecieć na „nieważnym” paszporcie covidowym.

 40. Witam,
  bardzo proszę o informację, chcę lecieć do USA jednak nie mogę się zaszczepić na covid. Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy jest akceptowane zaświadczenie lekarskie o przeciwskazaniu do szczepienia. Nigdzie nie znalazłam informacji co ma być tam napisane.

  • Musisz zaczekać aż brandon wyleci z urzędu i USA skończą ten absurd z wpuszczaniem tylko po szczepieniu, ja mam pozwolenie na wjazd, ale szczepić się nie zamierzam i muszę niestety czekać. Zawsze możesz wejść nielegalnie przez Meksyk bo dla nielegalnych granicę są otwarte i będą zaraz w maju jeszcze bardziej. Oczywiście to zawsze jest ryzyko.

  • Również jestem zainteresowana tym tematem. Na stronie widnieje informacja, że jako osoba niezaszczepiona ale z zaświadczeniem o przeciwwskazaniu do szczepienia możesz wjechać na teren Stanów Zjednoczonych. Jednak jak wygląda to w praktyce?

   • Oficjalna strona rządowa CDC dopuszcza taką podróż do USA pod pewnymi warunkami. I tutaj zaczynają się schody ponieważ nigdzie dokładnie nie ma informacji jakie są to warunki, jakie ta osoba musi mieć dokumenty, przez kogo wystawione, jaki ma być ich termin ważności itp.
    Osobiście znam jedną osobę która wjechała na teren USA bez szczepienia. Miała naprawdę duże problemy aby wsiąść do samolotu, obsługa LOT zupełnie nie miała pojęcia co zrobić z tą osobą, konsultowali to z Warszawą z ambasadą. Ponad 2h sprawdzania … ale się udało.
    Napisałem UDAŁO…ponieważ wystarczyła aby jakakolwiek osoba była niedoinformowana i …. na pewno by się nie udało.
    Oczywiście w USA nikt nie sprawdzał na lotnisku żadnych dokumentów itp.
    Wszystko leży w rękach obsługi na lotnisku w Polsce (lub innym kraju).

 41. Dzień dobry,
  jestem zaszczepioną jedną dawką szczepionki Johnson & Johnson, mój paszport covidowy stracił ważność. Czy będę mogła wlecieć do USA i podróżować po Stanach bez żadnych przeszkód?

  • Osoby niezaszczepione poniżej 18 roku życia lecą na ESTA lub paszport. Oczywiście muszą mieć zrobiony test. Trzeba jednak też wypełnić przed wylotem formularz “zdrowotny”. To już powinna dostarczyć każda linia lotnicza lub poinformować skąd należy taki formularz ściągnąć.

 42. Witam,
  Mam pytanie odnośnie ważności certyfikatów. A mianowicie – jeżeli podczas pobytu w USA kończy się ważność europejskiego certyfikatu szczepienia, to czy w takim wypadku po powrocie do Polski obowiązywać będzie jakaś kwarantanna?

  • Na dzień dzisiejszy dla obywateli Polskich przylatujących z USA na terytorium Polski nie ma obowiązku kwarantanny, nawet jeśli kończy się ważność certyfikatów szczepienia. Jeśli wlatuje Pani do innych państw w Europie przepisy mogą być inne.

 43. Witam,
  dzięki tej stronie, linkom i komentarzom wiem już prawie wszystko.
  Jedyne co mnie zastanawia to w przypadku niezaszczepionego dziecka „wymagany test po 3-5 dniach”. Wspominają o tym różne strony ale oficjalnie na cdc.gov nie mogę znaleść tej informacji.
  Ktoś z podróżujących mógłby podpowiedzieć?

  Dziękuję z góry!

 44. Paweł InterAmeryka czy mógłbyś zrobić krótki odcinek jak wypełnić te formularze “Podróż LOTem z Polski do USA – Oświadczenie o Stanie Zdrowia” ze względu na to, że nie mam dzieci i nie wszystkie pozycje mogę wypełnić. Co w przypadku, gdy nie dotyczy nas jakaś pozycja?
  Z góry dziękuję!!!

  Pozdrawiam
  ArtistBauer

 45. Dzień dobry Panie Pawle. Wraz z 16 letnią córką lecę do NYC pod koniec czerwca. Przeczytałam wszystkie powyższe komentarze oraz Pana wyjaśnienia, ale stres robi swoje- trochę się w tym pogubiłam…
  Obie jesteśmy zaszczepione po 3 i 2 razy, ja dodatkowo jestem ozdrowieńcem. Lecimy Lufthansą z Poznania przez Monachium. Rozumiem, że córka musi mieć zrobiony test na lotnisku w Poznaniu, a ja mogę okazać certyfikat ozdrowieńca i nie muszę się testować? Nie bardzo rozumiem o co chodzi z formularzami i stanie zdrowia… Zaszczepiona znajoma leciała wczoraj do USA i żadnych formularzy o stanie zdrowia nikt od niej nie wymagał….
  Z pozdrowieniami
  Monika

  • Formularze o “stanie zdrowia” to zwykła papierkowa biurokracja. LOT na chwilę obecną wymaga aby je wypełnić, więc trzeba zastosować się do tego przepisu. Takie przynajmniej informacje LOT ma umieszczone na swojej stronie. Nie wiem jak Lufthansa. Jeśli nie przesłali Pani emailem żadnych dodatkowych instrukcji to zupełnie wystarczy test (dla córki) i dla Pani certyfikat ozdrowieńca. Tak dla informacji mogę tylko podać, że tydzień temu znajoma wylatywała do Chicago z Warszawy i pomimo, że posiadała certyfikat ozdrowieńca obsługa kazała jej zrobić test. Wiele osób jednak do mnie pisze, że wystarczył im w zupełności certyfikat więc… nie ciężko mi powiedzieć od czego to zależy. Pewnie od osoby na jaką się trafi (co dla mnie jest dziwne ponieważ przepisy jednoznacznie mówią że certyfikat ozdrowieńca zwalnia z testów)

 46. Dzień dobry, a gdzie mogę przeczytać o informacji, że niezaszczepione dzieci po przyjeździe do USA zwolnione są z testu? Na GOV info, że muszą robić test. Będziemy co prawda w tranzycie, ale zasady takie same jak pobyt.

 47. Dzień dobry,
  lecimy z żoną do NYC z Pragi via Dublin. Czytałem, że w stanie NY zniesiono już obowiązek wypełnienia ankiety zdrowotnej. Czyli poza ESTA już nie trzeba wypełniać jakiś formularzy? Certyfikację szczepienia, testy i oświadczenie o stanie zdrowia będziemy mieli oczywiście.

 48. Panie Pawle!

  dziękuje za nagranie 🙂

  Byłem zaszczepiony JJ i zrobiłem boosster Pfizer/BionTech w lutym. Rouzmiem, że mogę wjechać do USA? Na paszporcie covidowym mam informację, że seria dawek wynosi 2/1 czy tak jakbym miał dwie dawki, ale róznych szczepionek. Będę wdzieczny za odpowiedź!

  • JJ to szczepionka jednodawkowa więc można lecieć. Nie ważne są boostery.
   Info ze strony cdc.gov
   Required: 1 dose of Johnson & Johnson’s Janssen: Fully Vaccinated: 2 weeks after vaccination
   Recommended: 1 booster of either Pfizer-BioNTech or Moderna COVID-19 vaccine is recommended at least 2 months after a J&J/Janssen COVID-19 vaccine

 49. Proszę o informację, wyjeżdżam z wnukiem który ma 9 lat po 20 czerwca do Chicago. Mam 58 lat.
  Ja mam wizę ESTA. Wnuk ma wizę ESTA -, którą wypełniła córka. Wyjeżdżamy do rodziny.
  Czy nadal jest aktualny dokument w języku angielskim podpisany przez obydwojga rodziców przy notariuszu.
  Czy są jeszcze wymagane dodatkowe dokumenty?
  Mamy kupione bilety. Wylot mamy bezpośredni z LOTEM z Krakowa do Chicago. Wylatujemy o 12 z Krakowa.
  Kiedy zrobić testy? Czy można dzień wcześniej wieczorem, czy rano na lotnisku robią testy.
  Bardzo proszę o informację.

  • Tak. Jeśli dziecko nie jest pełnoletnie musi mieć podpisany przez obojga rodziców dokument dotyczący zgody na podróż. Nic innego nie jest wymagane.
   Testy muszą mieć w Waszym przypadku datę na dzień przed wylotem (nie jest ważna godzina). Np wylot z Krakowa 30 maja godzina 19:30 – wówczas testy mają mieć datę wykonania 29 maja

 50. Mam jeszcze jedno pytanie. Mając ważną wize będe leciał do USA. Widze, ze jest wymóg od CDC podania przez chyba(?) operatora lotniczego, gdzie będę przebywał w USA, ze wzgledu na Covid. Jestem w pełni zaszczepiony jakby co. Czy wiecie coś o tym, że trzeba gdzeiś wysłać taką informację o miejscu pobytu mając Vise?

 51. Wybieram sie z dziećmi na wakacje, mamy tranzyt w Waszyngtonie. Dzieci nie są zaszczepione (10,17lat) czy po przylocie nadal muszą wykonac test na COVID-19? Czy są gdzieś są napisane regulacje w tym temacie?

 52. Uprzejmie proszę o informację, od której godziny 30 czerwca mogę zrobić test, jeśli lot do LA mam 1 lipca o 11.00. Czytam te rozpiski godzinowe i już nic nie wiem 🙁

 53. Witam,wracam z dziecmi 11 i 16 lat niezaszczepione z Dominikany tranzyt Waszyngton do Uk.Co bedzie wymaganae dot szczepien , testow i wiz?Dziekuje

  • Traznyt = pobyt na terenie USA = wymagane szczepienie oraz test. Oczywiście trzeba mieć również wizę lub ESTA. Bez tego nie zostaniecie wpuszczeni na pokład samolotu lecącego do USA.

 54. Czy jesli zrobię test w przychodni, która nie wystawia zaświadczenia w języku angielskim, ale wrzuca wynik na konto pancjenta i tym sposobem dostaję dodatkowy certyfikat covidowy o negatywnym wyniku testu – czy to jest wystarczający dowód na negatywny wynik uprawniający do wjazdu do USA?

  • Jeśli podróż do USA odbywa się LOT-em nie potrzebujesz zaświadczenia w języku angielskim. Jeśli tranzytem przez inny kraj, polecam mieć przetłumaczony na język angielski certyfikat.
   Chyba, że na koncie pacjenta jest również opcja wyboru języka angielskiego jako opcji opisu.

 55. Mam 2 szczepienia ale minęło od nich 12 miesięcy i nie mam już aktywnego certyfikatu ani nie mogę ściągnąć z IKP starego; czy ktoś z Was wie skąd można zdobyć swój ‘nieważny’ już certyfikat UE? Niestety nie zapisałam go poprzednio i nie wiem co zamiast tego?
  Czy ktoś miał podobnie?

 56. mam jeszcze dwa pytania
  1. lecę z 12 letnim synem, czy muszę mieć potwierdzoną notarialnie zgodę żony na wyjazd syna?
  2. czy dzwoniąc do osoby w USA z USA z mojego telefonu (w Polsce Orange) wybieram + i kierunkowy USA czy tylko sam numer telefonu?

  • Tak proszę mieć przy sobie taki dokument. Wzór można pobrać tutaj: http://bit.ly/WyjazdUSA
   Ciężko mi powiedzieć jak zadziała telefon z Orange w amerykańskiej sieci. Teoretycznie korzystać będzie Pan z roamingu więc “lokalnej” amerykańskiej sieci więc powinien zadziałać tylko numer lokalny. Ale na wszelki wypadek proszę wybrać cały numer z kierunkowym do USA. Będzie pewniej.

   • Podepnę się pod pytanie, czy zgoda rodziców MUSI być wg tego wzoru, który podałeś w linku? Teraz to zobaczyłam, a mam już podpisaną u notariusza i przetłumaczoną. W zgodzie są podane nasze (rodziców) imiona i nazwiska, oraz pesele ( i imiona naszych rodziców) oraz imiona naszej córki wraz z peselem. Dodatkowo dane osoby, do której nasza córka jedzie. Czy to wystarczy?

    • To jest tylko przykład formularza. Nie ma żadnego oficjalnego wzoru więc każdy może stworzyć sobie swoją wersję. Ważne aby były takie dane jak imię, nazwisko, nr paszportu. data urodzenia

 57. Witam lece do Chicago 13 czerwca i kompletuje wszystko co potrzebne
  1 paszport
  2 paszport covidovy
  3 esta
  4 wniosek o stanie zdrowia
  5 test rano przed wylotem
  Wylot o 12
  Mam wszystko??
  Czy coś jeszcze??

 58. Przede wszystkim bbbbbbb dziękuję za tę stronę! Informacje są nieocenione!!! a rzeczywiście instytucje publiczne udzielają ich niechętnie i bardzo zdawkowo! Mój paszport covidowy stracił również ważność – ale mam dwie dawki pfeizera – więc jestem dobrej myśli, że problemów nie będzie!
  Lecę w lipcu z moimi dwiema córkami, jedna jest już pełnoletnia, ale druga ma lat 15 – więc bardzo dziękuję za podpowiedź, że muszę mieć „zgodę taty” (rozumiem, że sam podpis rodzica, nie wystarczy, musi być notariusz?!). Lot do NYC mamy z Warszawy, ale lecimy rano British Airways z przesiadką w Londynie. Proszę podpowiedzcie mi, o jakiej porze i gdzie najlepiej powinnam zrobić przed wylotem testy – lot około godziny 6 rano (w Londynie czekamy około 3 godzin), tak abym była pewna, że na czas będę miała wynik i żebym nie musiała go ponownie robić na lotnisku w Londynie. A wylot w niedzielę, więc może to być utrudnienie…
  Dodatkowo – oprócz ESTA+(nieważny) paszport Covid na 2 szczepienia + formularz zdrowia + zgoda rodzica (podpisana przez notariusza), powinnam mieć jeszcze jakieś ubezpieczenie zdrowotne? Czy ubezpieczenie, to sprawa dobrowolna?

 59. Dzień dobry!
  Dziękuję za te wszystkie cenne uwagi! Dziękuję za tę wspaniałą stronę!
  Czy wylatując do USA muszę się koniecznie ubezpieczyć ? Czy to sprawa dobrowolna?
  Pozdrawiam serdecznie

  Edyta

 60. Bardzo dziękuję Czyli robię test dzień wcześniej i w Londynie – dodatkowego robić nie muszę. Po jakim czasie mam zazwyczaj wynik testu? Czy nie lepiej zrobić go wcześnie rano na lotnisku w Warszawie? Czytam tu, że rodzaj „rapid testu” jest również ok! I czy ten mój „nieważny” certyfikat 2 szczepień muszę jakoś dodatkowo przetłumaczyć na język angielski ? Czy wystarczy wydruk z gov.pl ? Wracając do Polski przez Londyn nie muszę już robić testu? Tylko w drodze do USA?

  Pozdrawiam serdecznie

  Edyta

  • Rapid test jest jak najbardziej dozwolony. Niestety nie wiem po jakim czasie podawane są wyniki testu. 20-30min? “Nieważny” certyfikat o ile pamiętam jest “odczytywany” na terenie Unii Europejskiej więc nie trzeba go tłumaczyć ponieważ sprawdzany jest tylko przed wejściem na pokład samolotu lecącego do USA. I to wszystko. Na terenie USA nie jest to sprawdzane.
   Na chwilę obecną przy powrocie z USA do PL nie są wymagane testy.

 61. Dzień dobry,
  chciałbym poruszyć temat podróży z wizą w starym paszporcie. Temat ten był już kilkukrotnie poruszany, ale niepokoi mnie fakt, że na wizie widnieje numer starego paszportu, a wjeżdżał będę na nowym.
  Pozdrawiam

 62. Witam,,
  chciałam jeszcze raz potwierdzić czy szczepionka Janssen/Johnson & Johnson (szczepionka jednodawkowa) będzie wystarczająca do podróży do USA. Bardzo proszę o wzór oświadczenia o stanie zdrowia, nie mogę nigdzie namierzyć takiego dokumentu.
  Bardzo dziękuję.

 63. lece na 7 dni do Kanady a później do USA. Czy wie Pan jakie są covidowe zasady dotyczące obywatela polskiego przy wylocie z Kanady do USA. Czy trzeba robić test w Kanadzie. Dodam że jestem zaszczepiony 3 dawkami.

 64. witam, czy coś się zmieniło jeżeli chodzi o loty do USA dla dzieci? 5 lat i 11 lat czytam wszystkie informacje i w moim odczuciu dzieci poza testami nie muszą być zaszczepione? Pytam dlatego, że tydzień temu nie chcieli wpóścić dziecka koleżanki 12 letniego bez szczepienia i tu mi się nogi ugięły bo my za tydzień lecimy do USA i dorośli są zaszczepieni a dzieci nie. Proszę o info jak ktoś miała już taki przypadek.
  pozdrawiam

 65. Witam. Czy osoby niezaszczepione posiadajace zieloną
  karte wracające do USA po 30 dniowym urlopie w Polsce także nie mają prawa powrotu bez szczepienia ?? Chodzi mi o te nowe zasady, które wchodzą teraz w system. Moja mama chce przyjechać na urlop ale teraz już nie wiemy czy niezaszczepiona będzie mogła wrócić. Podkreślam, że ma zieloną kartę i jest stałym rezydentem w USA

 66. śmieszne to wszystko. osoby niezaszczepione nie maja prawa wlecieć ale zaszczepione z niewaznym już paszportem (może już nawet nie mają przeciwciał) mogą 😀 genialne

  • No właśnie – różnica polega na tym, że zaszczepiony może nie mieć przeciwciał a niezaszczepiony ich na pewno nie ma.

 67. Proszę o informację, mój lot to 24 czerwca do Chicago z LOTEM, czy mój wnuk który jest niezaszczepiony musi mieć zrobiony test przed wylotem ma 9 lat. Pozdrawiam serdecznie

 68. Witam,
  został zniesiony obowiązek testów przed wylotem do USA. Bardzo proszę o informację czy nadal obowiązuje oświadczenie o stanie zdrowia?

  Dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam Aga.

 69. Przy wypełnianiu ESTA i już uzyskaniu autoryzacji zorientowałam się ,że wypełniłam błędnie miejsce urodzenia. Należy to zmienić?? Jak tak czy jest taka opcja?

 70. Ale jest podobno dokument “Formularz obowiązkowego poświadczenia podróży”. Na stronie LOT-u jest wpis, że podróżni w wieku 2 lat i starsi są zobowiązani do wypełnienia formularza poświadczenia podróży przed przyjazdem. Dokument ten wygląda częściowo podobnie jak wcześniejsze oświadczenie o stanie zdrowia,
  ale brak jest treści dotyczącej testowania osób zaszczepionych. Są tylko fragmenty dot. osób nie zaszczepionych z różnych powodów, żołnierzy, dyplomatów itp. Osoba zaszczepiona, jak wynika z treści wpisuje tylko swoje dane na początku, potwierdza że jest zaszczepiona i składa na końcu dokumentu swój podpis.
  Pozdrawiam
  Marek

 71. Witam
  Planujemy wyjazd z dziećmi na Floryde. Nie jesteśmy zaszczepieni i nie mamy zamiaru się szczepić ze względu na religię. Rodzice męża mieszkają i mają zielone karty w stanach. Czy jest szansa że polecimy??

 72. prosiłbym o interpretację, bo to jest dla mnie niejasne: leczę się na nadciśnienie i biorę w związku z tym trzy lekarstwa, gdzies przeczytałem, że aby wwieźć te leki muszę mieć RECEPTĘ?? od lekarza na te leki i musza być wwiezione w oryginalnych opakowaniach co akurat jest OK. ale ta recepta? jakie informacje ma zawierać nazwę ale czy i ilość?

  • Jeśli chce Pan się “zabezpieczyć” w 100% wsytarczy, że lekarz napisze na recepcie Pana imię i nazwisko, nazwę leku i oraz dzienną dawkę np (Dosage Frequencyy 2 tablets every 12 hours)
   I to zupełnie wystarczy. Oczywiście potrzebna będzie pieczątka i podpis lekarza.

 73. Dzień dobry, nie mogę znaleźć na stronie LOT formularza obowiązkowego poświadczenia podróży. Czy jest konieczność jego wypełnienia i kiedy to należy zrobić. Pozdrawiam, Iwona

 74. Poświadczenie wg strony LOT-u jest obowiązkowe, natomiast praktycznie przy wylocie z Warszawy sprawdzali tylko szczepienie. Natomiast w Los Angeles po odczekaniu w kolejce 1.5 godziny wjazd bezproblemowy. Co ciekawe nikt nie sprawdzał deklaracji celnej, co więcej podczas lotu nikt takiego druku nie rozdawał. Myślałem, że ten obowiązek jest realizowany poprzez wypełnienie formularza w automacie na lotnisku, ale tych automatów już nie ma.

 75. Witam,
  Jaki odstęp czasu musi być między pierwszą a drugą dawką szczepionki Moderna? Na cdc.gov jest napisane że nie ma to znaczenia.
  Aga

 76. Dzień dobry. W sierpniu lecę sama z dwójką dzieci ( wiek 5 i 10 lat) do Bostonu, Lecimy przez Zurych. Jakie potrzebujemy dokumenty? Dodam, że mąż leci dwa tygodnie wcześniej do siostry my dolatujemy i wracamy już wszyscy razem. Dzieci nie są szczepione. Czy potrzebuję oświadczenie podpisane przez męża, że wyraża zgodę na podróż dzieci?

  • Tak. Proszę mieć przy sobie zaświadczenie na podróż z dziećmi. Na początek jednak proszę sprawdzić jakie są wymagania danej linii lotniczej na podróż z niepełnoletnimi dziećmi. Np LOT dla dzieci do 12 lat wymaga zgody drugiego rodzica, powyżej już nie.

   • Podróżuję liniami SWISS, wczoraj dzwoniłam na infolinię, żeby uzyskać bliższe informacje na temat zaświadczenia na podróż z dziećmi, ale Pani mi powiedziała, że nie udziela takich informacji i powinnam się skontaktować z polskim Urzędem celnym, bo oni jako linia sprawdzają tylko bilety. Czy mogłabym prosić o przykładowe zaświadczenie i czy musi być ono podpisane notarialnie? Mąż niedługo wyjeżdża i nie chcę tego przeoczyć

 77. Witam, na stronie podanej gdzieś tutaj wyżej,lzna znaleźć informacje, że jeżeli certyf. COVID jest nieważny należy się poddac kwarantannie “RECOMMENDED
  Stay home and self-quarantine for a full 5 days after travel”.
  Jak to wygląda w rzeczywistości?

  • To martwy przepis, który jednak przez podpisanie “dokumentu” należy przyjąć do wiadomości. Tak naprawdę nikt tego nie egzekwuje (przynajmniej do tej pory nie egzekwował)

 78. Czesc
  Teoretycznie 18 lipca czeka mnie podroz do USA. Z koncem maja wygasl mi ceryfikat ozdrowienca. Zaszczepilem sie pierwsza dawka Pfizera 5lipca. Jakie sa szanse ze zostans wpuszczony do USA? W zasadzie w dniu szczepienia otrzymalem certyfikat covidowy. Ale per se nie spelniam kryterium pelnego zaszczepienia. Czy jest szansa ze jesli dodatkowo przed wylotem dokonam testow i wynik bedzie negatywny zostane wpuszony? Kto w tej chwili dokonuje weeyfikacji przy wylocie? Czy jest to straz graniczna czy zaloga samolotu? Z kim ustalic ewentualna sciezke przeprawy czy z kobkretna linia lotnicza czy ze straza graniczna? Bede wdzieczny za pomoc .
  Dodam ze wyjazd sluzbowy nie turystyczny. Moze jakis list przewodni od praxodawcy moze pomoc? Macie jakies doswiadczenia?
  Z gory dziekuje
  Ps. Do strazy granicznej i na dostepne infolinie covidowe nie sposob sie dodzwonic od 3 dni…

  • Data ważności certyfikatu nie ma znaczenia na terenie USA. Ważny jest tylko fakt przyjęcia dwóch dawek szczepionki w odstępie 14 dni. Tak naprawdę nie jesteś teraz w pełni zaszczepiony i wg przepisów nie możesz wlecieć do USA. Musiałbyś ponownie przyjąć pierwszą i drugą dawkę (nie wiem czy tak można??) w odstępie 14 dni przed datą wylotu do USA (co jest już w Twoim przypadku niewykonalne).
   Weryfikacji dokonuje załoga samolotu (przynajmniej takie mam informacje – pewnie jest to przeszkolona osoba z personelu). Na pewno nie jest to straż graniczna.

 79. Jestem w LA, w Polsce trzeba okazać paszport covid przed otrzymaniem biletu. W USA na lotnisku nie chcieli od nas nic zapytali o cel podróży i gdzie będziemy mieszkać podczas pobytu. Recepra na leki zaświadczenie o wjeździe z dzieckiem beż współmałżonka ani te oświadczenie Covid nie było w ogóle potrzebne. Może na innych lotniskach jest inaczej ale w LA odprawa trwała 5 minut.

  • To dlatego, że służba graniczna w USA ma już w systemie wszystkie dane dotyczące ESTA, szczepionek itp. Oświadczenie jest sprawdzane głownie w czasie WYLOTU z USA, nigdy w czasie wlotu na terytorium Stanów.

 80. Czy przed wylotem do USA powinnyśmy wydrukować całe 6 stron ESTA?
  – Mam nieważne dwa szczepienia Pfeizer ,
  -a więc już przygotowany wydruk certyfikatu szczepienia,
  – Zgodę notarialną taty na wylot z niepełnoletnim dzieckiem lat 15,
  – czy jakiś formularz (zdrowia) przed wylotem powinnyśmy dodatkowo wydrukować i wypełnić? Jak jest przed powrotem do PL? Czy również jakiś formularz musi być wypełniony?
  Lecimy z Warszawy przez Londyn – British Airways a z Londynu – American Airlines.
  Będę wdzięczna za pomoc!

  • Przed wylotem potrzebujecie tylko mieć/znać numer autoryzacji ESTA. To wszystko.
   Daty szczepień nie są ważne, w USA szczepienia nigdy nie tracą ważności więc można śmiało wlecieć
   Zgodę notarialną warto mieć – szczególnie może się przydać przy WYLOCIE z USA
   Wszystkie dodatkowe dokumenty powinny być dostarczone w emailu przez British Airways. Jeśli nie ma, oznacza to że dokumenty takie możecie wypełnić przed wejściem na pokład. Proszę więc zabrać długopis. Na pewno się przyda.
   Przed powrotem z USA do PL na dzień dzisiejszy nie jest potrzebny żaden dokument/formularz.

 81. Witam mam nieważny certyfikat ozdrowieńca + 1 dawkę szczepionki Pfizer. Czy muszę przyjąć 2 dawkę żeby moc wlecieć do Stanow ?

 82. byłem, wróciłem. na wjeździe koniecznie trzeba znać cel podróży pierwszy adres pod który jedziemy, druk Esta nie potrzebny, druk szczepienia nie potrzebny w USA a potrzebny w Polsce przed uzyskaniem biletu na samolot, recepta po angielsku na leki nie potrzebna, druk o wyjeżdzie z niepełnoletnim niepotrzebny ani przy wjeżdzie ani przy wyjeżdzie. co do samego USA mieszane odczucia, przyroda piękna, miasta zachodniego wybrzeża porażka, wschodniego lepiej to wygląda a Vegas perełka.

  • Dziękuję za informacje. Proszę pamiętać, że o tym co jest potrzebne dla danej osoby przy wjedźcie do USA decyduje na miejscu urzędnik. To, że przeszedł Pan bez problemów kontrolę nie oznacza, że tak samo przejdzie kontrolę Pani Kowalska.

 83. Witam lecę w wrześniu do Nowego Jorku, jestem zaszczepiona szczepionką Johnson, ale jest już w ,Polsce nie ważne, tak mi pokazuje ,czy muszę się jeszcze raz zaszczepić ,,bo nie chciałbym, żeby mnie zawrócili z ,USA,

 84. Nic się nie zmieniło odnośnie szczepień 🙂 ? Szukam jakiś aktualizacji ale wygląda ze nadal wystarczą 2 dawki nawet jeśli już straciły ważność.
  Czy może ktoś doszukał się jakiś aktualnych informacji?
  Pozdrawiam

 85. Witam . Mieszkam Wielkiej Brytani 2 wrzesnia lece do Bostonu linia British Airways jestem zaszczepiona Astra zeneka dwiema dawkami wczoraj zaszczepilam sie booster testy zniesione czy dobrze zrobilam?
  Pytam duzo czytam I kazde linie maja swoje wymagania
  Pozdrawiam Dorota

 86. Jedziemy w trzy osoby dorosłe i jeden czternastolatek do Chicago dorosłe osoby zaszczepiły się dzisiaj to jest 21sierpien szczepionką Johnson a 14latek się nie szczepił chciałabym się dowiedzieć czy będziemy mogli wyjechać z Warszawy do Chicago z przesiadką w Kopenhadze wylot 2wrzesien 2022r,

  • Osoby wjeżdżając do USA musza być w pełni zaszczepione co oznacza, że można wjechać po upływie 14 dni od daty szczepienia szczepionką Johnson. Dzieci poniżej 18 roku życia nie muszą być szczepione aby wjechać do USA.

 87. Cz jest jakakolwiek nadzieja że będziemy mogli polecieć co można zrobić żeby nie stracić biletów czy paszport kowidowy nie wystarczy

 88. @Łukasz Jest szansa że USA skończy z tym idotyzmem wymogu szczepień za jakiś czas, fauci właśnie ucieka ze stanowiska bo się boi że GOP po wygranych wyborach w listopadzie dobierze mu się do D, a CDC właściwie przyznaje teraz że cały ten cyrk w 2020 to jedna wielka pomyłka.. Ja czekam już rok żeby móc wlecieć legalnie, widać światełko w tunelu. Panie Pawle liczę że w razie czego zaktualizuję pan stronę.

 89. Dzień dobry, chciałam zapytać dla pewności. Jestem zaszczepiona dawką Janssen, ale od tego czasu minęły dwa lata i w aplikacji Mój Obywatel pokazuje, że mój paszport jest nieważny. Czy w takiej sytuacji nie będę mogła wlecieć na teren USA? Czy nie?

 90. Witam
  Byłem z żona szczepiony johnsonem dwa lata temu.
  Mamy za 2 tygodnie wylot na Florydę do Tampy.

  Czy nieważne paszporty covidowe będą ważne na terenie USA ?
  Czy jest to gdzieś udokumentowane na stronie ministerstwa? (Bo nigdzie nie mogę tego znaleźć)

  Proszę o pilna odpowiedz

  Dziękuje

 91. Witam czytałam pare komentarzy, ze dzieci nie zaszczepionych nie chcieli wpuścić na pokład samolotu, co robić w takiej sytuacji

 92. Jesteśmy w Chicago i 16wrzesnia wracamy do Warszawy z przesiadką w Sztokholmie mam pytanie czy syn który ma 14lat i nie jest zaszczepiony bo nie było takiej potrzeby do przylotu do Chicago czy jak chcemy teraz wracać jest nam potrzebne szczepienie bądź test

 93. Czy osoba niezaszczepiona, posiadająca zieloną kartę, zostanie wpuszczona do USA? Jeśli tak to czy przed wylotem trzeba wykonac test na Covid?

  • Na pewno nie trzeba będzie wykonywać testów – zostały zniesione w czerwcu 2022. Jeśli osoba ma ważną zieloną kartę = jest rezydentem USA więc może wjechać bez szczepionki.

   • dziękuję, niby czytałem o tym na stronach CDC ale wolałem sie upewnic, bo widzę, że tutaj są aktualne informacje a nie np. z czerwca. pozdrawiam

 94. Hej, 5 października wraz z żoną i córką lecimy do Chicago. Ja i żona jesteśmy zaszczepieni podwójną dawką AstraZeneca i z tego co wyczytałem nie musimy się szczepić dawkami przypominającymi prawda?(mimo tego, że nasze paszporty covidowe straciły ważność rok temu) Jeśli chodzi o naszą córkę to ma niecałe 2 latka(skończy dopiero w grudniu) i nie jest zaszczepiona. Czy przed wylotem musimy zrobić testy córce i wypełniać deklaracje? Dziękuję za informację i pozdrawiam.

  • Zgadza się. Nie trzeba się szczepić dawkami przypominającymi, paszporty covidowe w USA nie tracą ważności, córka wlatuje do USA bez testów i szczepienia (osoby do 18 lat nie muszą być szczepione a testy zostały przy wlocie do USA zostały zniesione dla wszystkich w czerwcu)

 95. Dzień dobry czy może mi pan pomóc w sprawie green card ? prosta rzecz niby, chodzi o wymóg pracy i szkoły:

  “Requirement #2:  Each DV applicant must meet the education/work experience
  requirement of the DV program by having either:  

  • at least a high school education or its equivalent, defined as successful
  completion of a 12-year course of formal elementary and secondary
  education;  
  OR 
  • two years of work experience within the past five years in an
  occupation that requires at least two years of training or experience to
  perform.  The Department of State will use the U.S. Department of
  Labor’s O*Net Online database to determine qualifying work
  experience.   
  For more information about qualifying work experience, see the Frequently Asked
  Questions.
  You should not submit an entry to the DV program unless you meet both of these
  requirements.

  Tylko nie wiem już sam czy oba wymogi muszą zostać spełnione czy tylko jeden, ostatni ustęp mówi(z tego co rozumiem) że oba, ale wcześniej piszę “or” co znowu sugeruję że tylko jeden z nich, jak to rozumieć oba czy jeden musi zostać spełniony ?

  • Wyrażenie “unless you meet both of these requirements” oznacza że muszą być spełnione DWA “WYMAGANIA”. Proszę zwrócić uwagę że przesłał Pan tylko Requirement #2 (wymaganie nr2) które składa się z dwóch części i jedna z nich musi być spełniona aby został wypełniony warunek #2.

 96. Poproszę link do źródła gdzie jest napisane, że można wjechać do Stanów bez ważnego certyfikatu covid.

  w linka podanych pod artykułem nie ma tej informacji

  • Proszę bardzo. Na głownej stronie cdc.gov jest wszystko wyraźnie napisane
   https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/proof-of-vaccination.html

   Proszę szukać pod hasłem Fully Vacciated ponieważ ten termin jest używany do określenia osoby w pełni zaszczepionej = osoba która może wjechać na teren USA.
   Proszę również zwrócić uwagę że nigdzie na stronie nie ma mowy o “certyfikacje COVID” – wszędzie jest natomiast użyte “Fully Vaccinated”. Nie ma również nigdzie na stronie informacji o tym, że szczepionka ma określony czas ważności. W Europie szczepionka wygasa, w USA osoba zaszczepiona dwiema dawkami jest Fully Vaccinated bez okreśnolego “terminu ważności”.

 97. Cześć!
  Czy są jakieś widoki, może temat poruszany jest w mediach, na zniesienie obowiązku zaszczepienia przed wjazdem do usa? Planuję wyjazd w przyszłym roku i nie wiem czy jest sens się szczepić.

 98. Dzień dobry,
  kolegi z pracy lecą w lutym 2023 do Orlando, mają szczepienie które jest nie aktualne, bo było robione rok temu. Czy jest teraz obowiązek robienia nowego szczepienia przed wyjazdem? Czy może być certyfikat stary za poprzedni rok? .

  • Można wjechać do USA na “stare” szczepienia. Paszport COVIDowy w USA nigdy się nie przedawnia. Należy jednak być zaszczepiony dwiema dawkami (jeśli szczepionka jest dwódawkoa)

 99. Jadę do USA 31 stycznia z Warszawy. Jak rozumiem nie ma znaczenia kiedy przyjąłem dwie dawki na Covida ? Mam unijny certyfikat szczepenia w telefonie z kodem QR, tam nie ma żadnego validation date, datę szczepenia mam wpisaną 9 czerwca 2021. Nie będzie żadnego problemu ? 🙂

  • Jeśli jest Pan w pełni zaszczepiony (czyli dwiema dawkami) można wjechać do USA pokazując w Polsce przed wejściem na pokład cerytfikat. Wg przepisów amerykańskich nie ma zanaczenia czy certyfikat wygasł czy nie. Liczy się ilość przyjętych szczepionek (czyli min dwie dawki)

  • Niestety musi Pan mieć szczepionkę aby wjechać na teren USA. Są oczywiście odstępstwa od tego paragrafu ale tak naprawdę mało kto wie jak to działa i jakie dokumenty należy przedstawić. W Internecie jest tylko informacja, że należy posiadać dokumenty od lekarza o tym, że pacjent nie może przyjąć żadnej dostępnej na rynku szczepionki. Ale jakie to mają być dokumenty…tego nigdzie nie ma.

 100. Dzień dobry. Jestem zaszczepiona 2 dawkami podstawowymi i 2 boosterami, przy czym w sierpniu zeszłego roku przeszłam Covid (czyli ozdrowienie miało miejsce więcej niż 90 dni temu), natomiast 3 dni temu zaszczepiłam się właśnie boosterem nr 2.
  Wylot teraz pod koniec lutego, czy muszę w takim razie posiadać jakieś lekarskie zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem? Paszport Covid jest dawki 4/4/ plus wypełnię Proof of Covid-19 vaccination.
  I przy okazji: czy posiadając ESTA muszę sama jakoś wypełnić formularz I94 elektronicznie lecąc samolotem?
  Dziękuję i pozdrawiam.

  • Jeśli jest się osobą zaszczepioną dwiema dawkami to bez problemu można wjechać do USA. Boostery nie są wymagane. Również “paszport covidowy” może być nieważny. Wg przepisów ważne jest to, że dana osoba była szczepiona.

 101. Hej, czy ktoś może potwierdzić że można lecieć od USA wyłącznie na zaświadczeniu (wypełnionym przeze mnie Attestation Form) o przeciwwskazaniach do szczepienia?

  • W ciągu mniej niż 100 dni USA powinno znieść wszystkie restrykcje, takie informację wychodzą ostatnio do opinii publicznej, także poczekaj. Ja ponad 2 lata już czekam, sprawdzałem wszystkie legalne sposoby żeby dostać się do stanów, zaświadczenie ci raczej nic nie da. Zaglądaj na tą stronę, Pan Paweł na pewno od razu zrobi aktualizacje.

 102. Witam,
  Posiadam nieważną już szczepionkę jednodawkową Johnsona.
  Lecę w czwartek do Chicago lotami Berlin -> Dublin, Dublin – > Chicago.
  Proszę mi podpowiedzieć bo umieram z nerwów czy to na pewno wystarczy ??
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

 103. Witam,
  Planuję wylot w lipcu do USA, chciałem wcześniej wykupić bilety, ale nie jestem zaszczepiony i zastanawiam się czy te restrykcje faktycznie zostaną zniesione w czerwcu.
  Czy są jakieś dokładniejsze informacje, czy lepiej poczekać aż zniosą wszystkie restrykcje?

  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam wszystkich.

  • 11 maja 2023 mają zostać ogłoszone zmiany w przepisach dotyczących obostrzeń COVID na terenie USA. Być może dowiemy się coś więcej na temat zniesienia obowiązku szczepień.

 104. Witam wczoraj wróciliśmy ze Stanów – wyjechaliśmy na początku lutego, nikt ani w liniach lotniczych ani na miejscu nie sprawdzał, nie pytał nie o szczepienia. Chyba już poluzowali.

  • Nie pytali bo cię w systemie mają i nie muszą pytać(rozumiem że jesteś zaszczepiony), znajoma z Kaliforni latała do PL już ponad 6 miesięcy temu i też nikt nie pytał, tylko że ona jest rezydentem USA więc jej to nie dotyczy, ale zakładam że oni wiedzą wszystko z bazy danych skoro nikt o nic nie pyta.

 105. Witam, w lipcu będę w Stanach i planuje drogą lądową pojechać do Kanady na 2 dni (Niagara). Posiadam ESTE ale przy składaniu wniosku było pytanie czy USA będą krajem tranzytowym i zaznaczyłam, że nie. Teraz się zastanawiam czy muszę to gdzieś zgłaszać? Mieć jakieś zgody? Pierw na wjazd do Kanady a potem na powrót do Stanów? Ktoś coś wie?

  • To nie ma znaczenia gdy będzie Pani na miejscu na pewni urzędnik zapyta o cel podróży i jak długo zamierza Pani zostać i wprowadzi odpowiednie zmiany. Gdyby nie zapytał proszę to zgłosić. Na pewno jednak nie ma potrzeby zmiany ESTA.

 106. Wróciłem niedawno ze stanów. O zaświadczenie Covid nikt nawet nie zapytał ani w Polsce ani w USA. Maglowali mnie trochę na granicy w USA zadawali pytania po co dlaczego. Było to trochę stresujące i nieprzyjemne.

 107. Witam. Czy mogę prosić o podpowiedź (zdjęcie, albo jakaś forma graficzna) jak wypełnić „Formularz obowiązkowego poświadczenia podróży” dla osoby w pełni zaszczepionej. Nie znam dobrze j. angielskiego i nie chciałabym popełnić błędu. Z góry dziękuję.

   • Jeszcze raz (bo zniknął gdzieś mój wpis) dziękuję za szybką odpowiedź. Jestem już po podróży Wrocław-Warszawa-Chicago w celach turystycznych. Kilka najświeższych informacji:
    1) ESTA jest w systemie i na żadnym lotnisku nie potrzebowali wydruku ani nawet potwierdzenia w telefonie. Zadano tylko kilka pytań odnośnie celu podróży.
    2) Certyfikat szczepienia na COVID był potrzebny tylko na polskich lotniskach i wystarczyło pokazać w telefonie dowód przyjęcia ostatniej dawki.
    3) Nie wypełniałam żadnej deklaracji celnej. Natomiast na lotnisku w Chicago w okienku kontroli paszportowej dostałam coś co na pierwszy rzut oka wyglądało na deklarację, na której przystawiono jakąś pieczęć i to było przepustką, aby wyjść z lotniska i cieszyć się pobytem w USA. Przepraszam, że 3 pkt taki trochę nieprecyzyjny, ale po kilkunastu godzinach podróży i bez okularów niewiele widziałam.
    Ps.
    Panie Pawle życzę powodzenia w dalszym rozwoju. Na prawdę bardzo przydatny blog. Dziękuję.

 108. Witam, Proszę o informacje jakie obecnie są wymogi covidowe dotyczące lotów do USA na este, Czy nadal wymagane są testy i zaświadczenia lekarskie ? Posiadam paszport COVID, Pozdrawiam (wylot 6 kwietnia)

  • Na chwilę obecną wymagane jest posiadanie paszportu COVID wraz z potwierdzeniem przyjęcia minimum dwóch dawek szczepionki. W przypadku szczepionki jednodawkowej npJ&J jedna dawka jest ok. Paszport COVID może być nieaktualny w Unii Europejskiej, ale w USA będzie wciąż aktualny.

 109. Czy wiadomo do kiedy te restrykcje obowiązują? Czytałem wcześniej że zniesienie stanu zagrożenia to koniec obowiązku bycia zaszczepionym przy przylocie do USA. Mam już bilety na połowę czerwca i szczerze mówiąc nie chciałbym się szczepić

 110. Witam serdecznie lecimy do stanów w środę , Berlin Miami z przesiadka w Londynie (na jednym bilecie ) mamy certyfikaty szczepień z 2021 czyli troszkę stare 🙂 które wiem ze są akceptowane ale czy wpuszcza mnie na pokład jeżeli lot jest przez Londyn ?bede wdzięczna już się stresuje ze coś przegapiłam albo nie doczytałam , pozdrswiam PS najlepszy blog ever!

  • Przepisu dotyczące certyfikatów szczepienia (tych przedawnionych 🙂 ) obowiązują w całej Europie więc nie ma znaczenia czy lot jest z przesiadką w Londynie czy bezpośrednio.
   Dziękuję za “najlepszy blog ever” 🙂

 111. Zrozumiałem, że jeżeli się zaszczepiłem 2 dawkami w 2021 roku, to mogę wlecieć do US tera , w kwoetniu 2023. Dobrze to rozumiem?

  ps dziękuję za super bloga i rzeczowe informacje.

 112. witam wszystkich, planuje wylot do USA 30 kwietnia, nie szczepiłam się na COVID; mam wizę B1/B2; potrzebuję pilnie informacji, jak wypełnić deklarację Proof of covid-19 vaccination for noncitizens nonimmigrants passenger disclosure and attestation to the united states of america, żeby się tam skutecznie dostać; na covid chorowałam w 2021, czuję się wyśmienicie 🙂 pomóżcie pls…

  • Tak naprawdę nie ma żadnych instrukcji jakie dokumenty należy posiadać aby dostać się do USA bez szczepienia. Proszę pamiętać, że o tym czy wleci Pani do USA decyduje kontrola na lotnisku z kraju z którego Pani wylatuje (np. z Polski) i mając zaświadczenia od lekarzy, że nie jest Pani w stanie przyjąć żadnej szczepionki na COVID (oraz jakiekolwiek inne dokumenty) musi Pani przekonać urzędnika w PL aby wpuścił Panią na pokład samolotu. W USA nie ma żadnej deklaracji do wypełniania. Proponuję zadzwonić na lotnisko z którego będzie Pani odlatywała i tam dowiedzieć się szczegółów odnośnie dokumentów jakie powinna Pani przedstawić.

 113. Dzień dobry panie Pawle, czy mógłby pan w miarę szczegółowo wyjaśnić jak to teraz jest z tym wlotem do USA, czy w końcu niezaszczepieni mogą latać do USA ? z góry dziękuje.

 114. Jestem w USA od 3 tygodni i będe jeszcze 2 m-ce. Słyszę w mediach o coraz większej liczbie osób chorujących na COVID tak tutaj w USA jak i w Polsce. Ostatnią przypominającą dawkę szczepionki wzięłam w listopadzie 2022. Chciałabym zaszczepić się teraz następną dawką. Ile zapłacę jako obcokrajowiec za szczepienie w USA.

  • Proszę udać się do najbliższej placówki sieci CVS Pharmacy lub Walgreens i tam zapytać o cenę szczepienia. Niestety nie wiem jakie są teraz stawki. Nie ma znaczenia czy jest Pani obywatelką USA czy nie. Ceny są różne tylko dla osób ubezpieczonych i nieubezpieczonych. Będzie miała więc Pani cenę jak “nieubezpieczony” Amerykanin.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Ile kosztuje wyjazd do USA w 2024 roku.

Ile kosztuje wyjazd do Stanów w 2024 roku? Koszty wyjazdu do USA na pewno nie są stałe i można...

ESTA USA: pytania i odpowiedzi (2024)

ESTA USA - najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi dotyczące wniosku ESTA składanego w roku 2024roku. Gdzie złożyć wniosek ESTA?...

Co zabrać do USA i jak skutecznie spakować się na wyjazd Stanów.

Jak najlepiej spakować się na podróż do Stanów? Co opłaca się zabrać ze sobą z Polski do USA...

Najciekawsze miasta USA – jak zaplanować pierwszą podróż?

Stany Zjednoczone to ogromny kraj, który swoim zasięgiem obejmuje powierzchnię 9,4 mln km2. Najtrudniejszą decyzją podczas planowania podróży...