Jak wyjechać do USA 2024

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Ważne informacje dla osób planujących podróż do USA. Jak przygotować się na wyjazd do USA w 2024 roku.

Dla osób wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych zestawienie najważniejszych informacji związanych z podróżą do USA. Poniżej znajdują się dokładne porady jak wjechać do USA, jakie dokumenty należy posiadać, jak wygląda kontrola celna w USA, jak najlepiej przygotować się do podróży do Stanów Zjednoczonych, jak wynająć samochód, jak zarezerwować hotel.

Co potrzeba aby wyjechać do USA

Aby wyjechać do USA w 2024 potrzebujecie następujące dokumenty, druki oraz pozwolenia:

 • Wypełniona ESTA lub ważna Wiza do USA
 • Ważny paszport biometryczny
 • Bilet na podróż do USA oraz bilet powroty
 • Adres miejsca pobytu w USA
 • Ubezpieczenie podróży
 • Deklaracja celna

Podróż do USA: ESTA

ESTA - Strona-Rejestracji-Systemu-ESTA
Oficjalna strona rejestracji w systemie ESTA

Obywatele Polski mogą wjeżdżać na teren Stanów Zjednoczonych bez konieczności posiadania wizy turystycznej. Jedynym wymogiem aby wyjechać do Stanów Zjednoczonych jest rejestracja podróży w systemie ESTA.
UWAGA: Maksymalny okres pobytu w USA na ESTA to 90 dni.

Aby zarejestrować się w ESTA należy wypełnić w Internecie na stronie esta.cbp.dhs.gov  formularz z danymi osobowymi oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące zatrudnienia, zdrowia, karalności itp. Proszę przeczytać tutaj jak wypełnić ESTA 

Podróż do USA: Wiza Turystyczna

Podróż do USA - wiza

Do Stanów Zjednoczonych wciąż można wjechać posiadając wizę turystyczną.
O wizę turystyczną mogą starać się osoby, które chcą przebywać na terenie USA ponad 90 dni, jak również osoby, które nie otrzymały pozwolenia na wjazd wypełniając wniosek ESTA.

Aby ubiegać się o wizę turystyczną do USA (Wiza B-1, B-2), należy wypełnić online formularz wizowy DS-160 a następnie według otrzymanych instrukcji umówić się na osobista rozmowę z konsulem w Ambasadzie lub Konsulacie USA. Więcej szczegółowych informacji dotyczących procesu wizowego znajdują się na stronie www.ustraveldocs.com

Okres ważności wizy jest ustalany przez konsula. Najczęściej jednak wiza wydawana jest na okres 10 lat i upoważnia do wielokrotnego przekraczania granicy z USA. Maksymalny okres pobytu w USA to 6 miesięcy.

Podróż do USA: Paszport

Osoba przekraczająca granicę z USA musi posiadać ważny paszport. To znaczy, że data ważności paszportu nie może wygasnąć w dniu przekraczania granicy z USA.

Paszport musi być ważny przez cały czas pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych i w czasie pobytu nie może stracić ważności. Paszport jest Waszym podstawowym dokumentem identyfikacyjnym. Nieważny paszport to problemy w wypożyczalni samochodów, w hotelach oraz wszędzie tam gdzie należy potwierdzić tożsamość.

Jeśli wlatujecie do USA mając dwa paszporty (nieważny paszport z ważną wizą i ważny paszport bez wizy) musicie w czasie przekraczania granicy w USA przedstawić urzędnikowi oba dokumenty. W takim przypadku urzędnik w nowym (ważnym) paszporcie przybije pieczęć z adnotacją tzw. VIOPP oznaczającą, że ważna wiza znajduje się w drugim paszporcie (visa in other passport)

UWAGA. Urzędnik może wpisać do paszportu termin maksymalnego pobytu w USA. Jeśli nie macie wpisanej żadnej daty w paszporcie oznacza to, że można zostać w USA maksymalnie do sześciu miesięcy.

Paszport biometryczny

Osoba podróżująca do USA na ESTA musi posiadać paszport zgodny z programem Visa Waiver. Jest to tak zwany paszport biometryczny. (informacje na temat paszportu biometrycznego – tutaj)

Aby przystąpić do rejestracji ESTA paszport nie musi być ważny przez minimum 6 miesięcy jeśli ESTA jest wypełniana przez obywatela Polskiego. Przepis o ważności paszportu został zniesiony w 2019 roku.


 

Polecam przeglądnąć materiał video z mojego przelotu na trasie Kraków-Chicago. Ostatnie kilka minut filmiku to właśnie procedura przekraczania granicy.

Kontrola po przylocie do USA.

Na przejściach granicznych przy wjeździe bądź przylocie do USA obowiązuje automatyczny odczyt dokumentów (paszportów) oraz krótka rozmowa z oficerem CPB. Jeśli pierwszy wjeżdżacie do USA na pewno zostaniecie sfotografowani i pobrane będą odciski palców (skaner). W ten sposób Wasze dane te są umieszczane w kartotece służb imigracyjnych.

Pytana po przylocie, na granicy w USA

Oficer CBP w czasie kontroli paszportowej na granicy w USA może Wam zadać dowolne pytania, na które należy odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Najczęściej zadawane pytania dotyczą:

 • Długości pobytu w USA (How long will you be staying in the U.S?)
 • Celu podróży (Why are you visiting the United States?)
 • Miejsca pobytu (Where will you be staying?)
 • Ilości posiadanych pieniędzy (How much money do you have avaliable for this trip?)
 • Przewożenia żywności (Do you bring any food to U.S?)
 • Biletu powrotnego (Do you have a return ticket?)

Kto może nie zostać wpuszczony do USA?

Zarówno w przypadku posiadania wizy turystycznej jak i ESTA ostateczną decyzję o wpuszczeniu danej osoby na terytorium USA ma oficer imigracyjny. Służby U.S. Customs and Border Protection (CBP).

Osoby mające przeszłość kryminalną lub te, które weszły w konflikt z prawem w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej mogą nie zostać wpuszczone na teren USA. Odmowę wjazdu do USA oraz procedurze deportacyjnej podlegają również osoby, które przebywając wcześniej w Stanach Zjednoczonych (np. na wizie turystycznej) weszły w konflikt z prawem i próbują ponownie wjechać do USA. Deportacja dotyczy również osób, które przekroczyły termin dozwolonego pobytu w USA (tzw. przesiedzenie wizy).

Zobacz również:
Deklaracja celna do USA – jak wypełnić.

Przepisy celne przy wjeździe do USA

Deklaracja-Celna-USA-Samolot-LOTOsoby przyjeżdżające do Stanów Zjednoczonych są zobligowani wypełnić deklarację celną. Można to zrobić na pokładzie samolotu. Jeśli jednak nie otrzymamy deklaracji celnej w samolocie należy wypełnić ją w formie elektronicznej (na lotnisku w USA ) przy stanowiskach komputerowych w czasie odprawy paszportowej.

Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10.000 USD (lub równowartości tej sumy) bez obowiązku jej zgłoszenia. Jeżeli kwota przewożona przekracza tę sumę, należy zgłosić ją w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu w czasie rozmowy.
Dotyczy to nie tylko gotówki (dolary), ale również innych środków płatniczych.

Brak odpowiedniej deklaracji grozi poważnymi konsekwencjami. Absolutnie zakazane jest posiadanie najmniejszej choćby ilości narkotyków. Wwożenie żywności oraz alkoholu na teren USA regulują przepisy – więcej informacji – tutaj

Ubezpieczenie dla osób przyjeżdżających do USA

Osoby przyjeżdżające do USA  nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia zdrowotnego oraz osobowego. Aczkolwiek wskazane jest aby zakupić ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Koszty leczenia w amerykańskich szpitalach są bardzo drogie.

Wynajęcie samochodu w USA

Wynajem samochodu dla osób poniżej 21 lat w USANależy pamiętać aby koniecznie zarezerwować samochód co najmniej trzy miesiące przed planowanym wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Im bliżej terminu wylotu tym ceny w wynajmu najprawdopodobniej będą wzrastały (tak przynajmniej działa algorytm w internetowych wypożyczalniach).

Sama procedura odbioru samochodu na lotnisku w USA jest standardowa. Należy posiadać wydrukowane potwierdzenie rezerwacji, paszport, prawo jazdy oraz kartę kredytową lub debetową.

Więcej informacji na temat procedury wynajmu samochodu można przeczytać w dziale wynajem samochodu w USA. Aby bezpiecznie i bezstresowo poruszać się po amerykański drogach, polecam wykupić  podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na czas pobytu w USA.

Informacje dla podróżujących po USA samochodem

Na podstawie polskiego lub międzynarodowego prawa jazdy można prowadzić samochód przez okres ważności przyznanej na granicy wizy turystycznej (6 miesięcy) lub w przypadku wjazdu do USA w programie ruchu bezwizowego ESTA (90 dni).

Naruszenie przepisów drogowych jak w każdym innym kraju jest karane mandatami.
W zależności od rodzaju wykroczenia, jak również okoliczności, w jakich zostało ono popełnione, wysokość mandatu może wynosić od 35 USD (np. za nieprawidłowe parkowanie) nawet do kilkuset dolarów za nadmierne przekroczenie prędkości.

Należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu dopuszczalnej prędkości głównie w miastach a szczególnie przy szkołach oraz parkach i centrach handlowych. Tutaj najczęściej ustawione są kamery lub policjanci z radarem.

Poruszanie się na autostradach nie jest w rzeczywistości skomplikowane. Kierunki jazdy oraz elementy infrastruktury drogowej (znaki, zjazdy z autostrad, nakazy ruchu, płatne odcinki) są bardzo dobrze oznaczone.

UWAGA: Ograniczenia prędkości zarówno na autostradach jaki i drogach lokalnych są różne dla każdego ze stanów i może się wahać od 85–120 km/godz.

Policja w USAW czasie kontroli policyjnej nie należy wychodzić z samochodu bez polecenia. Proszę przygotować prawo jazdy wraz z paszportem oraz dokumenty, które zostały wydane przez wypożyczalnie samochodu.

Nie jest prawdą, że w czasie kontroli należy siedzieć bez ruchu z rękami na kierownicy. Policjanci są na ogół sympatyczni i można z nimi porozmawiać na różne tematy.
Prowadzenie pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających jest traktowane nadzwyczaj poważnie i często kierowca zostaje od razu aresztowany.

Zobacz również:
Jak wypożyczyć samochód w USA
Wynajem samochodu w USA – pytania o odpowiedzi
Podróżowanie po USA na polskim lub międzynarodowym prawie jazdy.

Szczepienie oraz służba zdrowia w USA

Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia COVID i na żadne inne choroby. Opieka medyczna w USA jest powszechnie dostępna, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje przeciętnie od 100 do 150 USD, doba spędzona w szpitalu – od 500 do kilku tysięcy USD (nie licząc zabiegów).

Polecam więc wykupić ubezpieczenie zdrowotne / od kosztów leczenia w USA na kwotę co najmniej pół miliona dolarów.

Hotele i motele w USA

Hotel w USA - rozmowa online
Używając Facebooka można porozmawiać na żywo z obsługą hotelową.

Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozwinięty system hoteli oraz motel. Zawsze jest opcja aby znaleźć miejsce noclegowe nawet bez wcześniejszej rezerwacji. Proszę jednak pamiętać, że w tych najbardziej odwiedzanych rejonach USA (zwłaszcza w pobliżu atrakcji turystycznych) polecam jednak zrobić rezerwację co najmniej pół roku wcześniej.
Będziecie wówczas pewni że znajdziecie dobrą lokalizację hotelu w dobrej cenie.

Średni koszt nocleg w przyzwoitej jakości hotelu to koszt co najmniej 135 dolarów. Polecam przed zrobieniem rezerwacji zapoznać się z opiniami jakie ma dany hotel w Internecie. Wyszukiwarka Google posiada najbardziej aktualne opinie i zdjęcia użytkowników.

Jeśli chcecie się skontaktować bezpośrednio z obsługą hotelu najprostszą opcją jest odnalezienie strony danego hotelu na portalu Facebook i zadanie pytania na forum dyskusyjnym lub bezpośrednio w messengerze.

Zobacz również:
Jak znaleźć tanie hotele w USA.
Standardy w hotelach w USA.
Hotele w USA zestawienie przydatnych informacji.

Bezpieczeństwo w USA.

Kontrola drogowa w Los Angeles
Kontrola drogowa przez lotniskiem w Los Angeles

W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi w wielu miejscach publicznych nadal obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na wprowadzeniu kontroli bagażu i kontroli osobistej mieszkańców i turystów.
Dotyczy to głównie lotnisk (krajowych i międzynarodowych) oraz innych miejsc publicznych, takich jak urzędy, stadiony, hale wystawowe, wejścia do wysokich budynków.

Wszystkie linie lotnicze, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, wymagają przybycia na lotnisko od 3 do 4 godzin przed odlotem samolotu. Wprowadzono także ograniczenia dotyczące przewożonego bagażu. Zaleca się, by przed podróżą zasięgnąć aktualnych informacji u przedstawiciela danych linii lotniczych.

W większości wielkich miast amerykańskich istnieje duże zagrożenie przestępczością. Dotyczy to zwłaszcza biednych dzielnic, a czasami także centrów miast.

Większe parki rozrywki w USA (np. Disney, NASA czy Universal Studio) wprowadziły kontrolę bezpieczeństwa (detektory metalu, sprawdzanie bagażu).

Ile kosztuje wyjazd do USA?

Koszt wyjazdu do USA z Polski na tydzień dla jednej osoby zaczyna się od około 2520 USD, natomiast dla dwóch osób to około 2900 $. Dla czteroosobowej rodziny podróżującej na dwa tygodnie, koszty mogą sięgnąć 5565 $. Do tych kwot należy doliczyć koszty biletów lotniczych oraz opłatę za ESTA. Ceny lotów mogą się różnić, dlatego warto sprawdzać aktualne oferty i promocje.
Tutaj znajdziecie dokładne wyliczenia ile kosztuje wyjazd do USA.

Przydatne informacje dotyczące wyjazdu do USA:

 • Powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe oraz karty debetowe. Ze względów bezpieczeństwa, jak również wygody (rezerwacja hotelu, biletu lotniczego itp.) zalecane jest wyrobienie takiej karty przed wyjazdem za granicę w jednym z polskich banków.
 • Najbardziej popularne i szeroko akceptowane są karty: VISA, MasterCard. W razie zgubienia karty należy natychmiast ją zablokować, dzwoniąc pod numer podany przez bank wydający kartę.  Bardzo dobrze w USA sprawdzają się karty “Revolut”.
 • Płatność zbliżeniowa (Tap to Pay) działa w USA praktycznie wszędzie. Jeśli posiadacie bezdotykowe karty kredytowe lub  płacicie telefonem lub zegarkiem nie będziecie mieć większych problemów z realizacją transakcji. Portfele elektroniczne Apple Pay czy Google Pay działają bez zarzutów.
 • Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120V, tak więc należy sprawdzić czy urządzenia elektroniczne posiadają wbudowany transformator napięcia (220-110V). Dzięki temu można będzie ich używać bez problemów w USA. Należy pamiętać, aby zaopatrzyć się tylko w tzw. “przejściówkę” ponieważ wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich.
 • Podstawowe zakupy niezbędnych do funkcjonowania rzeczy można zrobić w sieci sklepów WalMart lub Target. Polecam udać się tam zaraz po wynajęciu samochodu ponieważ często te sklepy znajdują się w okolicach lotniska. Moja prywatna lista niezbędnych zakupów w Walmart
 • W USA obowiązują następujące jednostki miar i odległości: mile, stopy, cale, funty i galony (nie występują tu kilometry, kilogramy, centymetry czy litry).
 • W wielu stanach w miejscach publicznych nie można spożywać alkoholu lub nawet posiadać przy sobie nie opakowanych butelek czy puszek. Nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie.
  Spożywanie i zakup alkoholu dozwolone są w większości stanów dla osób powyżej 21. roku życia; sprzedawca może poprosić o okazanie dowodu tożsamości.
 • W miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.
 • W razie konieczności wezwania pomocy w całych Stanach Zjednoczonych działa bezpłatny numer 911.

Jak wyjechać do USA 2024: porady co warto wiedzieć przed wyjazdem do Stanów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CO MOŻNA WWIEŹĆ LECĄC DO USA.
CZY ZAMYKAĆ WALIZKĘ (BAGAŻ REJESTROWANY) NA KŁÓDKĘ
NIE WYRZUCAJ KARTY POKŁADOWEJ PO PRZYLOCIE DO USA!
KIEDY WYPEŁNIĆ FORMULARZ WIZOWY I-94
PODSTAWOWE INFORMACJE DLA OSÓB PRZYLATUJĄCYCH DO USA
WSZYSTKIE INNE ARTYKUŁY DOTYCZĄCE WYJAZDU DO USA
PRZEWODNIK PO USA

 

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
336 komentarze
  • Praktycznie wszystkie laptopy mają zasilacze przystosowane do napięcia 220-110V (proszę sprawdzić informacje na zasilaczu). Wystarczy wówczas kupić tylko samą wtyczkę (tzw. przejściówkę) i można śmiało podłączać laptopa przywiezionego z PL w USA.
   Podobnie jest z komórkami. Kostki (ładowarki) które podłącza się do gniazdka posiadają już wbudowany transformator (proszę upewnić się, że Twoja ładowarka posiada taką opcję). Przetwarza on prąd 220-110V na odpowiednie napięcie (przeważnie jest to 3.7V) dzięki któremu przez port USB można ładować komórkę.
   Do komórki potrzebna będzie również “przejściówka” z wtyczki “polskiej” na “amerykańską”.

 1. Ja mam pytanie odnośnie ubezpieczenia w USA. Za dwa tygodnie lecimy na prawie 3 tygodnie (NY, Chicago i Kalifornia). Możesz mi powiedzieć jakie ubezpieczenie zdrowotne warto wykupić – cena nie do końca gra rolę. Jedyne czego chcę to bezgotówkowego rozliczenia i tego, że ubezpieczenie będzie bez problemu rozpoznawalne w USA oraz akceptowalne – wiem, że koszty leczenia w USA to kosmos. Czytałem, że są problemy z ubezpieczeniami z Polski i zastanawiam się czy nie lepiej wykupić ubezpieczenie w firmie amerykańskiej. Tylko w jakiej? Masz jakieś sugestie?

  Z góry dziękuję

  • Niestety nie pomogę Ci w sprawach ubezpieczenia jakie można wykupić w Polsce lecąc do USA. Nie mieszkam w PL od 2002 roku i niestety nie orientuję się zupełnie w ofertach które oferują Polskie firmy ubezpieczeniowe.

   • Dzień dobry, przyleciałam z mężem do USA na wizie B2 i zamierzamy zostać kilka miesięcy. W międzyczasie chcemy odwiedzić kilka Stanów, m.in. Hawaje. Czy w Stanie Hawaje obowiązują jakieś inne procedury co do przemieszczania się po USA? Mam dokładnie na myśli to czy będziemy musieli przechodzić kolejny raz kontrolę taką jak przy wpuszczaniu do USA? Pytam z tego względu, bo mieszkamy w Nowym Jorku i część naszych rzeczy zostanie właśnie w tym mieście
    I drugie pytanie czy na każdy lot międzystanowy musimy mieć test PCR – taki co można zrobić od ręki na ulicy lub czy wymagany jest jakiś inny?

  • Witam, ja chcialbym sie czegos wiecej dowiedziec w sprawie niekaralnosci tzn mialem sprawe w sadzie wyrok mialem w zawieszeniu nie odsiadywalem kary i wyrok jest juz przedawniony jakby to wygladalo na miejscu juz w USA z gory dzieki

   • Proszę wypełnić formularz ESTA i wpisać w nim informację o wyroku. Na pewno nie radzę ukrywać tego faktu. Lepiej dostać odmowę ESTA będąc w Polsce niż zostać zawróconym z lotniska w USA.

    • Ja mam pytanie, bo nigdzie nie moglam znalezc informacji. Czy przy przekroczeniu granicy samochodem tez wymagane jest szczepienie? Z CA do USA?

     • Tak. Przy każdym przekroczeniu granicy z USA wymagane jest potwierdzenie szczepienia dla osób które NIE SĄ obywatelami USA.
      Order requiring proof of vaccination for non-U.S. citizen nonimmigrants to travel to the United States is still in effect.

   • Jeśli wyrok był ponad 10 lat temu
    to mógł się automatycznie zatrzeć
    jeśli nie to możesz poprosić o zatarcie wyroku
    najlepiej jak poprosisz o zaświadczenie o karalności
    -jeśli jest czyste to możesz wpisać w esta nie karany.

 2. Mam pytanie odnośnie wizy – w 2016 wyrobiłam sobie wizę turystyczną do USA (ważna 10 lat), ale w 2017 roku wzięłam ślub i zmieniłam nazwisko. Stary paszport oczywiście posiadam, ale nowy, ten na nowe nazwisko nie posiada wklejonej wizy. Czy przy przekraczaniu granicy mogę okazać stary paszport z wizą, nowy paszport oraz międzynarodowy akt ślubu, tak aby zostać wpuszczoną na teren USA?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Proszę mieć ze sobą również stary paszport w którym jest wbita ważna wiza do USA, przetłumaczony akt ślubu i nowy paszport. To zupełnie wystarczy. Nie jest koniecznie wyrabianie nowego paszportu na nowe nazwisko.

 3. Proszę o sprecyzowanie.
  “Absolutnie zakazane jest posiadanie najmniejszej choćby ilości… oraz wwożenie jakiejkolwiek żywności”.
  Chodzi mi o żywność. Czy kategorycznie nic nie można wziąć, np. batony czekoladowe, napoje izotoniczne w saszetkach do rozpuszczenia w wodzie ??? Wszystko oryginalne ze sklepu.
  Dziękuję.

 4. (Osoby przyjeżdżające do USA nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia zdrowotnego oraz osobowego.
  Gdy jednak chcecie wypożyczyć w USA samochód, będziecie musieli zakupić co najmniej podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Przepisy te obowiązują we wszystkich stanach w USA. Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe nie działają na rynku amerykańskich ubezpieczeń komunikacyjnych.)
  Cześć Pawle .
  Byłem i za krótko .
  Na szczęście nie musiałem korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego . Wykupiłem w PZU ubezpieczenie gdzie miedzy innymi miałem OC . Na wypadek gdy bym uszkodził pojazd udostępniony przez rodzinę . Czyżby nie było jednak w USA honorowane ?

 5. Hej. Końcem kwietnia odwiedzam z rodzina Arizonę. Przylatujemy do Los Angeles z Wiednia przez Monachium. Po przylocie do L.A. za 3 godziny mamy samolot do Phoenix. Jaka jest procedura na lotnisku w L.A. ? Czy przechodzimy “transitem” od razu na lot do Phoenix czy musimy przejść odprawę paszportową i celną?

  • Po przylocie do LA musicie przejść odprawę celną i paszportową. Los Angeles to Wasz “entry port” do Stanów Zjednoczonych.
   3 godziny to sporo czasu. Na loty krajowe rekomendowane jest pojawienie się 2 godziny wcześniej na lotnisku.

 6. Przyleciałam z mężem do USA 10-go kwietnia, na m-c. Ostatnią czynnością w ramach procedury celnej była “rozmowa” z celnikiem (rozmowa – to dużo powiedziane, ponieważ nie znamy j.ang.) jakoś tak przy użyciu pojedynczych słów i rąk dogadaliśmy się z panem, że my turystycznie. Pan się trochę pośmiał i kazał iść dalej. Tak znaleźliśmy się przy wyjściu z lotniska, gdzie czekała na nas córka. Wczoraj zapytała nas, czy sprawdzaliśmy na jak długo przyznano nam wizę na lotnisku i tu okazało się, że my nic nie mamy -mówiąc kolokwialnie- wbite do paszportu. Mamy teraz dylemat bo nie wiemy, czy jak przeszliśmy procedurę sprawdzającą przy maszynach i rozmowę z celnikiem, to teraz już niczego nie wbijają, czy może coś jeszcze należało zrobić albo pan celnik zapomniał wbić ?…… Żeby przy wyjeździe się nie okazało, że jesteśmy tu nielegalnie…..

 7. Dzień dobry,

  byłam przekonana, że widziałam gdzieś post odnośnie ubezpieczenia turystycznego. Mogłabym prosić o linka ponieważ nie mogę go znależć?
  To czego szukam to proponowanych ubezpieczycieli z rozliczeniem bezgotówkowym

  dziękuję i pozdrawiam!

 8. Cześć, powiedz mi proszę czy orientujesz się jak to jest z piciem alkoholu dla zagranicznych? Chodzi o to, że pojadę do stanów dwa miesiące przed 21 urodiznami i nie wiem czy w tym przypadku patrzą dokładnie na datę, czy tylko na rocznik? oraz jaka jest możliwość wyjścia na piwko ze znajomym?

  • Raczej patrzą dokładnie na datę. Nie przeszkadza to jednak w tym aby wyjść ze znajomymi do baru czy klubu (chyba że wyraźnie jest napisane że w te miejsca mają wstęp tylko osoby powyżej 21 lat). Załóżmy jednak, że wejdziecie. Znajomy może dla Ciebie kupić piwo, ty nie możesz ponieważ Cię wylegitymują i zobaczą że masz poniżej 21 lat.

 9. Cześć, niedługo po raz pierwszy wybieram się to USA, czy jeśli planowana długość wyjazdu którą zadeklarowałam we wniosku wizowym, a długość na jaką mam bilet jest krótsza, czy to stanowi jakiś problem przy wjeździe i wbijaniu przez urzędnika pieczątki? Ponieważ gdy składałam wniosek o wizę plan pierwotnie był inny a rodzina która wykupiła mi bilet wykupiła go na dłużej ze względu że krócej się nie opłacało bo nic bym nie zwiedziła. Pozdrawiam

  • Hej Mariolka. Nie powinno być z tym, żadnego problemu. Gdy urzędnik zapyta Cię w jakim celu przylatujesz do USA możesz odpowiedzieć jednocześnie podając/sugerując długość pobytu. Na przykład “będę podróżowała i odwiedzała Parki Narodowe przez 3 miesiące”

   • Witam. Syn został zaproszony przez ciocie mieszkającą w USA do przyjazdu na wakacje skonczył w tym roku szkołę nie podjął jeszcze pracy. Czy ma szansę na wjazd? Czy bez pracy i żadnych zobowiązań może być problem?
    Czy wystarczy ze powie ze jedzie do rodziny w gości i żeby zwiedzać?

 10. Dziękuję ślicznie za odpowiedź, bardzo mnie uspokoiłeś 😀 Mam jeszcze pytanka odnośnie bagażu i biletu. Jak wygląda odprawa bagażowa jeśli mam tylko bagaż podręczny? Jeśli mam bilet wykupiony przez Expedia czy muszę drukować bilet/potwierdzenie, czy wystarczy, że udam się na lotnisko z paszportem?

  • Mając bagaż podręczny masz trzy opcje do wyboru.
   1. Na 24h przed wylotem logujesz się na stronę przewoźnika i drukujesz sobie kartę pokładową (Boarding Pass). Z kartą udajesz się bezpośrednio do odprawy do samolotu (Gates).
   2. Jeśli nie masz możliwości wydrukowania Boarding Pass w domu, na lotnisku każda linia lotnicza ma elektroniczne terminale (tzw. Kiosk). Wpisujesz swoje dane, odszukujesz się w systemie lotów i drukujesz Boarding Pass.
   3. Tradycyjna metoda, czyli udajesz się bezpośrednio do stanowiska linii lotniczych, pokazujesz paszport, i pan/pani drukuje Ci Boarding Pass.

 11. hej,
  planuje leciec na Floryde ale nie wiem dokladnie ile tam zostane dlatego wole pozniej kupic bilet powrotny. Mam zamiar pozwiedzac , odpoczac i isc na kursy doszkalajace w dzidzinie beauty w ktorej na codzien pracuje. Widzialam duzo postow dotyczacych wamaganego biletu powrotnego inaczej moze byc problem z wpuszczeniem do Stanow. Czy to prawda ? Dodatkowo lece sama i nie mam tam nikogo bliskiego, bede wynajmowac pokoj przez airnb.

  • Pani Joanno. Nie musi Pani posiadać biletu powrotnego. Planuję podróże dla wielu osób i około 10% są to właśnie osoby jak Pani – bez biletu powrotnego. Nikt mi jeszcze nie zgłosił, że nie został wpuszczony do USA w takiej sytuacji.
   Po internecie krążą jeszcze inne historie, które mówią że należy mieć gotówkę w kwocie co najmniej $100 na jeden dzień pobytu w USA. Totalna bzdura. Proszę lecieć i się niczym nie przejmować.

 12. Witam, niedługo wybieram się do usa i chciałem uzyskać odpowiedź na pytanie pod tytułem ,,O co chodzi z tym paszportem” Potrzebuje zwykłego Polskiego paszportu z ,,Wbitą” wizą czy muszę wyrabiać nowy paszport? Jeżeli nowy to gdzie i jak go uzyskać ?

  • Aby wjechać na terytorium USA każdy obywatel Polski musi posiadać WAŻNY PASZPORT (nie ma znaczenia czy jest to paszport “starego typu” czy nowy).
   Każdy paszport posiada termin ważności który określony jest na stronie ze zdjęciem.
   Potrzebna jest również WAŻNA WIZA. Podobnie jak paszport każda wiza ma swój termin ważności.

   I teraz uwaga…możliwe są dwa scenariusze.
   1. Ważna wiza w “starym – nieważnym” paszporcie + nowy paszport ale bez wizy = należy zabrać ze sobą do USA stary i nowy paszport
   2. Ważna wiza w nowym paszporcie = należy zabrać ze sobą tylko nowy paszport.

   Jak wyrobić paszport?
   Cała procedura jest przeprowadzana przez urząd gminy lub urząd wojewódzki w miejscu gdzie jest Pan zameldowany
   Jak wyrobić wizę do USA?
   Cała procedura ubiegania się o wizę do USA opisana jest na stronie ambasady: https://pl.usembassy.gov/pl/visas-pl/turystyka-i-biznes/jak-ubiegac-sie-o-wize/

 13. Dzień dobry,

  słyszałem, że, aby wyjechać do Stanów wiza musi być ważna min. jeszcze 3 miesiące. Tzn. jeżeli jadę w październiku to wiza musi być ważna do końca grudnia. Czy to prawda? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam

 14. W ubiegłym roku udało mi się uzyskać wizę do USA, celem wizyty było odwiedzenie rodziny, a dokładniej kuzyna. Niestety nie udało mi się to odwiedzić, co było spowodowane brakiem urlopu. W obecnej pracy dostałem propozycję udziału w konferencji w Las Vegas. Czy może pojawić się problem podczas odprawy celnej gdy zapytany będę po co chce do USA?

  • Nie będzie żadnego problemu na granicy. Zdecydowanie udział w konferencji w Vegas jest dla urzędnika bardziej wiarygodny niż wyjazd do kuzyna. Może być więc tylko lepiej. Pozdrawiam!

 15. a ja mam takie pytanie pierwszy raz lece z berlina do USA, wychaczylem tanie bilety na united airlines 😀
  pamietam ze jak wczesniej lecialemz Polski do USA to musialem wypelniac jakies dane nr visy itp a tutaj nie mam takiej mozliwosci ;(
  lece za 3 dni i zaczynam sie troche stresowac, czy moze cos sie pozmienialo ?

  • Damian. Jeśli masz ważną wizę, to na pokładzie samolotu wypełniasz tylko deklarację celną, czyli to co wwozisz do USA. Nie ma już “starych” formularzy gdzie wpisywało się dane z wizy itp.

 16. Witam, wydaje mi się, że podane tu informacje o wymaganej wazności paszportu nie są aktualne. Na stronie amabasady, a także w rozmowie telefonicznej z ambasadą otrzymałam informację, że obtwatele m.in Polski są zwolnieni z obowiązku 6 miesiecznej ważności paszportu, a paszport ma być ważny jedynie na czas pobytu. Proszę mnie sportować jeśli się mylę.

 17. Mam, pytanie jeśli jestem w Polsce karany za jazdę pod wpływem alkoholu , i miałem karę w zawieszeniu to może to stanowić problem co do wjazdu w celach turystycznych do USA?

 18. Witam, czy sprawdzał Pan sprawę paszportu? Przyzbam, że ta kwestia mnie niepokoi bo mój paszport traci ważność dwa miesiące po powrocie z wyjazdu, a informacje, które Pan tu podaje zaniepokoiły mnie.
  Pozdrawiam

  • Podane informacje dotyczą ważności paszportu w czasie pobytu w USA. Skoro pisze Pani, że paszport traci ważność już po powrocie do Polski to nie ma w tym momencie żadnego znaczenia.

 19. Wcześniej Pan tu podawał, że paszport musi być ważny jeszcze 6 mcy, kiedy się przyjeżdża do Stanów i zastanawiałam się, skąd ta informacja.

  • Witam, z jakim wyprzedzeniem należy uzupełnić formularz ESTA? Planujemy podróż poślubną i tu pojawia się wątpliwość związana ze zmianą nazwiska… nie wiem czy zdążę otrzymać nowy paszport a rozumiem ze ten ważny powinien sie zgadzać z ESTA. Czy może mogę mieć przy sobie stary i nowy i to będzie akceptowalne? Pozdrawiam

   • ESTA należy wypełnić co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą do USA. ESTA jest przypisana TYLKO do jednego paszportu. Co innego podróż z wizą do USA i dwoma paszportami.

 20. Na jednym z portali znalazłem informację, że do wjazdu na teren stanów wymagany jest paszport biometryczny. co w przypadku kiedy paszport nie jest biometryczny ale jego ważność kończy się np za 2- 3 lata? Czy mógłby pan odnieść się do tej informacji?

  • Na oficjalnej stronie US Homeland Security wyraźnie jest napisane, że osoby podróżujące z aplikacją ESTA muszą posiadać paszport biometryczny: https://www.dhs.gov/visa-waiver-program-requirements
   “…Travel under the Visa Waiver Program is restricted to travelers possessing passports with specified security features…
   T..he passport must be an electronic passport with a digital chip containing biometric information about the passport owner…”
   Skoro podane są takie informacje, nie sądzę, aby osoba posiadająca “zwykły” paszport została wpuszczona do USA.

  • Do przekroczenia granicy z USA zupełnie wystarczy przysłowiowy dolar w kieszeni i karta kredytowa. Minęły już czasy kiedy należało mieć przy sobie około $100 na dzień pobytu w USA. Teraz wystarczy “wylegitymować się” kartą kredytową

 21. Na jak długo mogę zostać w USA , kiedy mam ważnà wizé B2? Czy mogę zostać około 5 miesięcy? I jak często mogę w ciāgu roku wjeżdzać do USA?

  • Na wizę kategorii B2 może Pani wjeżdżać do USA dowolną ilość razy (oczywiście przez okres trwania ważności wizy). Musi jednak Pani zostać w USA maksymalnie do daty, którą otrzyma Pani od urzędnika imigracyjnego na lotnisku przy wjeździe do USA. Może być to 5 miesięcy, pół roku lub 3 tygodnie.

   • Mam następujące pytanie,
    Chcę wyjechac w ramach ruchu bezwizowego na wakacje w sierpniu na ok miesiac.
    A drugi raz w grudniu.
    Czy tak mozna, czy są ograniczenia w ilosci wylotów itp.
    Czy można wyjeżdżać dowolną ilość razy w ciągu roku?

 22. W odniesieniu do komentarza dotyczącego gotówki, a jeżeli nie posiadam karty kredytowej, to mogę mieć gotówke przy sobie czy muszę koniecznie wyrabiać kartę kredytową?
  Niepotrzebnie zaczęłam wypełniac wniosek ESTA ale nie chcę go jeszcze składać. Czy jeżeli nie zatwierdzę go to on zniknie po 7 dniach i będę mogła zacząć wyrabiać go na nowo? Czy lepiej dokończyć go na tym kodzie co mi przysłali

  • Polecam wyrobić sobie kartę kredytową lub debetową. Wówczas jest Pani “bezpieczna” jeśli zapytają ile ma Pani pieniędzy na podróż.
   Jeśli po 7 dniach ESTA nie otrzyma opłaty wówczas aplikacja znika z systemu. Nie musi Pani kończyć w tym samym kodzie…nie ma potrzeby.

 23. Witam,
  chce jechac z roodzicami do USA, z tym ze oni nie mowia po angielsku, czy moga nas w zwiazku z tym cofnac z tegoo powodu podczas kontroli przez urzednika juz w USA? Czy moglabym wtedy podejsc z nimi do urzednika gdy bedzie mial pytania jakies?

  • Urzędnicy imigracyjni nie mogą nikogo cofnąć ze względu na nieznajomość angielskiego i brak możliwości porozumienia się. Jeśli jedziecie wspólnie z rodziną to tak czy inaczej wypełniacie razem deklaracje celną i razem podchodźcie do kontroli. Takie są nawet wymagania dla rodzin.

 24. chciałam zapytać o ważność paszportu. Mam paszport z 2013r. jest na nim odpowiedni znaczek z przodu, tzn. symbol esta, jednakże w środku różni sie on od paszportu wydanego np. w 2018r. np. brak w nim jednej twardej strony, która jest w nowszych paszportach. Czy ten mój paszport z 2013r. będzie odpowiedni?

  • Skoro na paszporcie jest symbol “ESTA” (czyli jest to paszport biometryczny) to znaczy, że musi działać jak paszport biometryczny. Raczej nie przejmowałbym się tym, że nowe paszporty mają twardą stronę. Znaczek “ESTA” określa czy w paszporcie znajduje się mikro-chip czy nie. A o to właśnie chodzi.

  • Witaj Agnieszka mam podobną sytuację z paszportem z 2014 czyli wydanym przed zmianami w 2019 napisz proszę czy Twój z 2013 okazał się ok z góry dziękuję za informację

 25. Witam,
  Pytanie może głupie, ale lepiej zapytać kogoś bardziej oblatanego. W najbliższym czasie wybieram się do Stanów. Posiadam już wizę ważną na 10 lat i jak rozumiem, nie muszę już rejestrować się w systemie ESTA. Czyli teraz tylko wsiadać do samolotu i lecieć? Czy jeszcze jakieś formalności powinienem dopełnić przed wylotem.

  Pytanie drugie, będę miał parę godzin na spacer po Chicago (filmik o szybkim zwiedzaniu Chicago oglądałem – świetny, chętnie pokonam tę trasę) – pytanie tylko, jak daleko jest do wybrzeża jeziora Michigan od parkingu pod parkiem milenijnym? Czy warto się tam przejść? Z góry dzięki za odpowiedź! Pozdrawiam

  • Mając wizę nie trzeba rejestrować się w ESTA. Wystarczy kupić bilet i wsiąść do samolotu.
   Od “fasolki” do brzegu jeziora w linii prostej jakieś 15 min spacerkiem. Podobnie jak od “fasolki” nad rzekę Chicago River.

 26. Pytanie czy jako turysta czy moge sie starac obywatelstwo w ameryce oraz czy moge tam zamieszkac ile kosztuje nataszy lot usa statkiem i czy moge zawiozac sojuz małzeski z obywatelka usa cogu 1 miesoc czasu

 27. Czy w związku z covid19 można podróżować do usa turystycznie? Mam zaplanowaną podróż na sierpień, a słyszałam, że na lotnisku w stanach w związku z pandemia nie wpuszczają turystów…. Czy jest to prawda? Pozdrawiam

  • W tym momencie do USA nie można wlecieć z żadnego z krajów. Tylko obywatele amerykańscy oraz rodziny mogą podróżować (ale z pewnymi restrykcjami). Na chwilę obecną rząd nie ogłasza żadnych terminów otwarcia granic na loty zarówno z Europy do USA jak i z innch krajów.

 28. Witam, ja mam pytanie odnośnie ważności paszportu. Data ważności mojego paszportu jest wbita w dokumencie na styczeń 2030, jednak 12. października 2020 dostałam decyzję o zmianie nazwiska panieńskiego na nazwisko męża. Mój lot jest 24go listopada 2020 i nie zdąże do tego czasu odebrać nowego paszportu. Czy to będzie problem, aby wjechać do USA i wrócić?

  • Czy ma Pani wypełniony dokument ESTA na nazwisko panieńskie? Jeśli tak to proszę mieć przy sobie dokument potwierdzający zmianę nazwiska (odpis z urzędu stanu cywilnego) + potwierdzenie od notariusza. Jeśli natomiast ma Pani ESTA już na nowe nazwisko wówczas musi Pani raz jeszcze wypełnić ESTA). Proszę pamiętać, że dane w ESTA muszą zgadzać się dokładnie z danymi na paszporcie. Tutaj żaden dokument + potwierdzenie od notariusza nie zadziała.

 29. Witam,mam pytanie ,planujemy polecieć do Toronto na 1 dzień, następnie zwiedzić kanadyjską stronę Niagara Falls i dopiero po tym przekroczyć granicę amerykańską.W USA planujemy w ciągu 1 miesiąca odwiedzić rodzinę w NY,polecieć na Hawaje,wrócić na zachodnie wybrzeże i z LA powrócić do Polski.Pytanie moje brzmi .Jak wygląda/przebiega/przekroczenie granicy kanadyjsko-amerykańskiej na moście w Niagara Fall/odprawa celna i paszportowa.Czy most przechodzimy pieszo itd.Czy przekroczenie granicy w ten sposób jest możliwe.

 30. Ponad 10 lat temu na Florydzie dostałam mandat za przekroczenie prędkosci.Nie bardzo wiedziałam jak za niego zapłacić.Oprócz nazwiska i imienia nic sie nie zgadzało.Samochód był z wypożyczalni.Podczas zdawania samochodu powiedziałam o tym .Pracownik wziął odemnie ten mandat i powiedział ze postara się wyjasnić sprawę.Do tej pory nie otrzymałam zadnej informacji zwrotnej.Nie potracono tez nalezności za mandat z karty kredytowej.Nie interesowałam się wiecej sprawa ponieważ nie miałam zamiaru wyjeżdżać wiecej do USA.Planuję jednak wyjechać w przyszłym roku do Stanów i maż przypomniał mi o tym mandacie.Wypełniłam wniosek ESTA i dostałam pozytywna odpowiedż.Ale nie wiem czy to zdarzenie na Florydzie może mieć wpływ przy przekraczaniu granicy.Planujemy przekroczyć granicę w innym stanie.Jak mozna sprawdzić co jest z tym mandatem?Czy jest jakiś rejestr gdzie można sprawdzić.Jest trochę czasu do wyjazdu więc mozna to wyjasnić ewentualnie zapłacić za ten mandat.A moze mandat ten sie przedawnił? Jak działać ?Mandatu nie mam oddałam go w wypożyczalni.

  • Proszę się nie przejmować mandatem. To jest wykroczenie w ruchu drogowym a nie sprawa kryminalna. Nie będzie miało to żadnego znaczenia przy wypełnianiu oraz przyznawaniu wniosku ESTA. Aby sprawdzić czy widnieje Pani w rejestrze należałoby znać numer mandatu który Pani otrzymała i sprawdzić go na stronie internetowej https://www.flhsmv.gov/traffic-citations/
   Kolejna sprawa na którą warto zwrócić uwagę to lokalizacja do której się Pani wybiera. Dostając mandat na Florydzie jest Pani w kartotece tylko stanu Floryda. Jeśli więc przylatuje Pani do innego stanu wówczas jest Pani “czysta”.
   Życzę udanego wyjazdu i proszę się nie stresować.

 31. Witam, planuję w styczniu 2021r. turystycznie lecieć na 5 dni do NYC. Czy w związku z COVID i wydanymi proklamacjami są jakieś ograniczenia ? Czy trzeba mieć jakieś dodatkowe dokumenty lub zgody z ambasady? Pozdrawiam

  • Musi udać się Pani do ambasady i od konsula otrzymać “pozwolenie” na wjazd do USA. Tylko wówczas będzie mogła Pani wjechać do USA. Chyba że ma Pani obywatelstwo amerykańskie lub zieloną kartę. Wówczas nie obejmują Panią żadne restrykcje, z wyjątkiem 14 dniowej kwarantanny.

 32. Witam,
  gdy chodziłam jeszcze do szkoły otrzymałam wizę na 10 lat (na zaproszenie) której data ważności już upłynęła. Jednakże nie udało mi się polecieć przez te 10 lat do USA. Teraz gdy są loty bezwizowe chciałabym polecieć, jednakże jest pewna sprawa, która mnie niepokoi. Mianowicie mój ojciec jest w USA nielegalnie od dwudziestu kilku lat. Czy w takiej sytuacji gdybym chciała polecieć do Stanów czy miałabym przez to problemy w związku z wpuszczeniem do USA? Jak to wygląda w takiej sytuacji? Dodam jeszcze że zaproszenie na podstawie którego była przyznana wiza nie było od mojego ojca tylko jakichś jego znajomych. Oficjalnie nie leciałabym do niego tylko żeby zwiedzać, choć oczywiście na pewno nocowałbym u niego w domu.

  • Skoro otrzymała Pani wizę pomimo, że ojciec przebywa tam nielegalnie – jest duża szansa, że również otrzyma Pani ESTA. Te dwie bazy danych (ESTA oraz Immigration Services) są wzajemnie połączone więc wiedzą o Pani “wszystko”. Proszę śmiało wypełnić ESTA. W najgorszym wypadku straci Pani równowartość $15. Na pewno jednak jak otrzyma Pani ESTA nie będzie Pani miała problemów z wjazdem do USA.

   • Bardzo dziękuję za odpowiedź. Trochę mnie Pan uspokoił, ponieważ z informacji które do tej pory otrzymałam wynikałoby, że raczej są marne szanse na wpuszczenie mnie do Stanów. Wiza którą otrzymałam jako dziecko z tego co pamiętam została mi przyznana z racji tego, że byłam dzieckiem i nadal się uczyłam. Dlatego też mam obawy, że teraz gdy już jestem osobą dorosłą mogę jej nie otrzymać ponownie. Bo z tego co zrozumiałam z wcześniejszych komentarzy innych osób, jeżeli dostanę odmowę ESTA to pozostaje tylko staranie się o tradycyjną wizę, tak?

  • Można ale TYLKO jeśli – masz zieloną kartę, jesteś studentem amerykańskiej uczelni, jesteś pracownikiem zatrudnionym w USA, jesteś obywatelem lub….masz “pozwolenie” z konsulatu w Polsce. Takie pozwolenia można dostać ale trzeba umówić się na rozmowę z konsulem.

 33. Witam, czy zgodnie z podanymi informacjami odnośnie 26 stycznia można turystycznie wlecieć do USA z negatywnym testem na covid-19?

  • Niestety jeszcze nie. Od 26 stycznia wchodzą w życie tylko dodatkowe przepisy mówiące o kwarantannie oraz obowiązkowym zaświadczeniu o negatywnych testach na COVID wszystkich osób wlatujących do USA (nawet obywateli USA).

 34. Dzień dobry, zgodnie z tym co tutaj jest napisane na stronie gov. Osoba z ESTA może przylecieć? Pozdrawiam

  “Proklamacja Prezydenta USA z 18 stycznia 2021 r.:

  Od 26 stycznia 2021 r., pod warunkiem wejścia w życie proklamacji, zniesione zostają obostrzenia dotyczące osób podróżujących z krajów Strefy Schengen, Zjednoczonego Królestwa, Irlandii oraz Brazylii. Utrzymane w mocy pozostaje jedynie ograniczenie w stosunku do podróżnych, którzy w ciągu 14 dni przed przybyciem do USA przebywali w Chinach oraz Iranie.”

  • Tak. Na chwilę obecną zakaz został zdjęty przez byłego prezydenta Trumpa. Ale jak zapowiedziała nowa administracja ma być to zmienione i zakaz ma powrócić. Ale kiedy – tego nie wiadomo.

   • I jak widać ponownie go zawiesili. A więc jeśli posiadam ESTA i moja mama jest rezydentem USA(zielona karta) to mogę lecieć ją odwiedzić? Wcześniej ponoć wiek miał znaczenie czy dalej tak jest? (25lat)

    Uwaga: Wykonanie Proklamacji Prezydenta USA z 18 stycznia 2021 r. zostało wstrzymane.

    26 stycznia 2021 r. wchodzi w życie Proklamacja, która utrzymuje bądź wprowadza następujące obostrzenia:

    Cudzoziemcy, którzy w ciągu 14 dni przed przybyciem do USA przebywali w następujących krajach: Brazylia, Chiny, Iran, Republika Południowej Afryki, kraje Strefy Schengen (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Monako, San Marino, Watykan), Zjednoczone Królestwo (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna) oraz Irlandia, nie uzyskają prawa wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych pomimo spełnienia formalnych kryteriów. Ograniczenie to obowiązuje do odwołania.

    Od tej zasady przewidziano szereg wyjątków, m.in. dot. członków rodziny obywatela USA, stałych rezydentów i członków ich rodzin. Szczegóły dostępne są w treści Proklamacji, która będzie obowiązywać do chwili jej odwołania przez Prezydenta USA.

   • Posiadając ESTA i mając rodzica rezydenta USA mogę polecieć odwiedzić ? 🙂 Nikt nie jest w stanie się profesjonalnie określić odnośnie tego zapisu przy proklamacji. Będę bardzo wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.
    “Od tej zasady przewidziano szereg wyjątków, m.in. dot. członków rodziny obywatela USA, stałych rezydentów i członków ich rodzin. Szczegóły dostępne są w treści Proklamacji, która będzie obowiązywać do chwili jej odwołania przez Prezydenta USA.”
    Dziękuje i pozdrawiam

 35. Lecę na dniach do NY do Mamy która jest w szpitalu . Będę potrzebowała dostępu do internetu. Niestety nie znam języka co kupić i jak się zabezpieczyć. Czy będę płacić za sms ,które do mnie przyjdą, czy wyłączyć telefon? Bardzo proszę o pomoc .

 36. Dzień dobry,
  Miałam w planach lot do USA w maju.
  Wiem, że aby nie odbywać kwarantanny muszę dostarczyć negatywny test na COVID lub być ozdrowieńcem (którym nie jestem 🙂 ).
  Czy mając pierwszą (z dwóch – drugiej nie będę miała przed wylotem) dawkę szczepionki Astra jestem z tego zwolniona?

  Dodatkowo jakie dokumenty/czynności powinnam załatwić żeby móc wyjechać – oprócz ESTA? (chciałabym wylecieć w celach turystycznych na zaproszenie – czy to teraz możliwe?)

  • Negatywny test na COVID jest tak naprawdę wymagany przez linie lotnicze aby wejść na pokład samolotu. Taki nakaz wprowadził rząd USA i …cała odpowiedzialność spada właśnie na linie lotnicze. W praktyce po przylocie do USA otrzymujesz zalecenie aby poddać się kwarantannie. W praktyce nie znam nikogo kto poddał się dobrowolnej kwarantannie po przylocie. Każdy rusza zwiedzać i nikt tego nie sprawdza.
   Niestety wciąż nie można wjechać do USA z Europy w celach turystycznych. Nawet jeśli jest się zaszczepionym. ESTA nie działa, zaproszenie nie działa. Potrzebne jest “zezwolenie” konsula z ambasady.
   Drugą opcją jest wjazd do USA np z Meksyku. Jest to dozwolone…

   • Dzień dobry,
    napisał Pan, że ESTA nie działa czy jest to spwodowane tym, że aktualnie granice są zamkniętę w USA? Jeszcze mam pytanie jeżeli ESTA odrzuci zgodę na wyjazd, czy jest sens ubiegać się o wizę turytyczną w ambasadzie? Czy wnioski odrzucone przez ESTA z automatu powodują odrzucenie zezwolenia na wyjazd do USA przez konsula z ambasady? Będę wdzięczna za informację 🙂

    • Zwykły wyjazd na ESTA na dzień dzisiejszy nie jest możliwe ze względu na restrykcje spowodowane COVID. Osoby chcące przekroczyć granicę z USA (czy to na ESTA czy na wizie) muszą mieć dodatkowo specjalne zezwolenie z ambasady amerykańskiej. Wówczas wjazd do USA jest możliwy.
     Odrzucenie ESTA nie dyskwalifikuje Pani z otrzymania zwykłej wizy. Znam sporo osób, które ESTA nie otrzymały ale po rozmowie z konsulem dostały wizę na 10 lat.

 37. Hej! Mam kilka pytań. Czy są limity wyjazdów do USA w ramach ESTA? Czy mogę jechać do Stanów, popracować 2 miesiące, wrócić do Polski na miesiąc i znów jechać? Jak to jest z tą wizą pracowniczą? Czy muszę najpierw znaleźć pracodawcę, który mnie w aplikacji wspomoże (da mi gwarancję, że będę u niego pracować)? Albo jeśli nie mam zbyt dużych oszczędności, ani zagwarantowanej pracy, ale mam w Stanach osobę, która nie jest ze mną spokrewniona, ale będę u niej mieszkać i byłaby w stanie mnie na początku wspomóc finansowo? Pozdrawiam!

  • Nie ma limitów wjazdu do USA mając ESTA. Można zostać 3 miesiące w USA, wrócić do PL i za dwa tygodnie ponownie wjechać do USA. Proszę pamiętać, że decyzję o tym czy dana osoba zostanie wpuszczona do USA podejmuje urzędnik na granicy. Na pewno będzie on zadawał pytania (może nie przy pierwszym ani drugim wjeździe) dotyczące celu podróży. Warto więc przygotować sobie wiarygodne odpowiedzi aby zostać wpuszczonym.
   W żadnym wypadku nie wolno podjąć pracy będąc w USA na ESTA.
   Wiza pracownicza działa w ten sposób, że firma która ma zarejestrowaną działalność handlową w USA musi wystąpić z dokumentami bodajże do urzędu imigracyjnego aby przyznano wizę pracowniczą. Nie jest to krótki proces ale można otrzymać taką wizę.
   Niestety żadna osoba prywatna (nawet najbliższa rodzina) przebywajaca na stałe w USA nie może dać poręczenia/gwarancji. Musi o to wystąpić tylko firma.

 38. Końcem lipca planujemy lecieć z rodziną do NY. Odwiedzamy tam rodzinę.Po kilku dniach pobytu planujemy tygodniowy wypad na Jamajkę. Póżniej powrót do USA .Lecimy do LA przez Dallas.W związku z naszym lotem na Jamajkę mam pytanie.Czy bez problemu możemy polecieć z NY na Jamajkę/jakie są procedury na lotnisku w NY/ i wrócić z powrotem do USA ? Przy powrocie do USA jaka jest procedura na lotnisku w Dallas ? Czy przechodzimy „transitem” od razu na lot do LA czy musimy przejść odprawę paszportową i celną? W Dallas mamy ok.3 godzin na przesiadkę.Czy to wystarczy?

  • Nigdy nie latałem z NY na Jamajkę ale kilka byłem dwa razy w Meksyku z rodziną która przyjechała do mnie z Polski w odwiedziny.
   Nie było żadnego problemu z wylotem jak i z przylotem do USA. Procedury są standardowe jak przy odprawie do lotu międzynarodowego.
   Proszę więc przygotować paszport oraz wizę lub ESTA (przy wlocie). Dopiero po przejściu z terminalu międzynarodowego (czyli standardowa odprawa podobna jak w czasie przylotu z PL) przechodzicie na terminal krajowy i stamtąd już bezpośrednio do LA. Oczywiście w czasie lotu krajowego Dallas – LA jako obywatele Poski legitymujecie się paszportem ale nikt już nie sprawdza czy macie wizę czy ESTA oraz nie ma odprawy celnej.
   Trzy godziny na przesiadkę powinno spokojnie wystarczyć. Ja zawsze pojawiam się na lotnisku (gdy latam wewnątrz USA) na 2 godziny przed wylotem – i zawsze mam około 30-45 min zapasu.
   Proszę sprawdzić jakie są opłaty za bagaże na przelot Dalls – LA. Każda linia lotnicza ma inne przepisy i inne ceny. Średnio jednak walizka może mieć max 40 funtów a koszt za jedną walizkę = $35

 39. Dzień dobry,
  mam pytanie jak rozumieć Pana wpis . Podróż do USA spoza strefy Schengen
  Osoby przebywające minimum 14 pełnych dni poza krajami należącymi do strefy Schengen mogą przekroczyć granicę z USA.Jak liczone są te pełne 14 dni? Od którego momentu są liczone?Czy opuszczając strefę Schengen np.w niedzielę o godz.10 rano .Poza strefą Schengen ląduję w niedzielę o 15 czasu lokalnego.Czy po 2 tygodniach w niedzielę wieczorem można już przekroczyć granicę USA. Od którego momentu liczone są te 14 dni?Od godz.10 czy 15 w niedzielę a może jeszcze inaczej. Czy można znaleźć gdzieś wykładnie/interpretację jak dokładnie liczyć te 14 dni.

  • Liczą się PEŁNE DNI KALENDARZOWE przebywania poza strefą Schengen. Nie chodzi o okres przebywania poza „zakazaną” strefą liczony godzinowo i równy 14 x 24 h
   Opuszczając strefę Schengen w niedzielę o 10:00 i lądując poza Schengen o 15:00 tego samego dnia – jest to PIERWSZY DZIEŃ KALENDARZOWY.
   W podróż do USA można wybrać się dopiero PIĘTNASTEGO DNIA.

   Dni liczone są od daty wylotu którą będzie miał Pan na karcie pokładowej wylatując z lotniska w strefie Schengen. Dlatego ważne jest aby zachować tą kartę i mieć ją przy sobie i okazać ją jako dowód przy wlocie do USA.

   Te informacje otrzymałem od osoby, która w Meksyku (dokładnie w Cancun) rozmawiała z urzędnikiem imigracyjnym.

   • Dzień dobry, mam pytanie w związku z Pana wczesniejszym wpisem. Dostałem od przewoźnika informację o zmianie godziny wylotu (z Meksyku) do USA. Planowany przylot do USA jest 14 dnia wieczorem (ok. 22 godziny). Czy po odbiorze bagażu mogę poczekać w terminalu do północy tego dnia i po północy 15 dnia przekroczyć granicę USA.

    • Proszę pamiętać, że poza strefą Schengen musi być Pan 14 pełnych dni kalendarzowych. Najlepszym dowodem i pomocą w przeliczaniu tych dni są karty pokładowe. Będzie miał Pan na nich datę przylotu do Meksyku oraz (druga karta) z datą wylotu do USA. Jeśli pomiędzy tymi datami jest różnica 14 pełnych dni – może Pan bez stresów przekroczyć granicę USA.

 40. Dzień dobry, mam ważną wizę turystyczną i chciałabym odwiedzić rodzinę w USA, moja babcia ma obywatelstwo. Czy możliwe jest uzyskanie pozwolenia na podróż? Ewentualnie jak udokumentować prośbę o otrzymanie takiego pozwolenia? Dziękuję

  • Niestety ale to będą za słabe argumenty. Ciężko mi powiedzieć co może zadziałać. Może zaświadczenie podpisane przez notariusza, że musi Pani jechać jako opieka do starszej osoby która nie może się samodzielnie poruszać? Sprawy spadkowe? Majątkowe? Powrót babci do Polski?

 41. Dzień dobry, mam ważną wizę turystyczną i chciałabym odwiedzić mamę w USA, ma obywatelstwo. Czy możliwe jest uzyskanie pozwolenia na podróż?

  • Niestety na chwilę obecną (lipiec 2021) nie jest możliwy wyjazd do USA w celach turystycznych. Musiałby Pan napisać list do konsulatu i naprawdę mocno uzasadnić swój wyjazd.

 42. Witam.
  Jeżeli mam aktualną wizę turystyczną B1/B2 i chce wjechać do USA po dwóch tygodniach wakacji na Dominikanie to muszę się starać o ESTA czy wiza wystarczy ?

 43. Dzień dobry. Wiadomo które kraje są w shengen. Czy istnieje lista krajów spoza shengen z których rzeczywiście bez problemu można wlecieć do USA?
  Znalazłam informację że ludzie lakataja przez Meksyk, Dominikanę, Turcję.. Czy są inne kraje przez które jescze można zostać wpuszczonym?
  Będę wdzięczna za odpowiedź

 44. Witam

  Dziękuję za ten niezwykle pomocny wpis. Wiele wyjaśnia.
  U mnie sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana i chciałam zapytać czy może Pan podpowiedzieć co robić.
  Muszę lecieć do stanów ponieważ mam tam klientkę z która mam umowę wykonania dla niej usługi projektowania wnetrz. Jesteśmy w trakcie realizacji. Zaczęliśmy przed COVID a teraz muszę jechać na kontrole ponownie.
  Nie mam żadnej wizy. Ani aktualnego ESTA.
  wydaje mi się że muszę najpierw ubiegać się o wizę pracowniczą (ale czy na pewno?) a potem mailow prosić o możliwość wylotu do USA.
  czy może pan podpowiedzieć czy to jest możliwe ? Czy do dobra droga? Czy może inaczej to załatwić?
  Klientka może potwierdzić że ze mną współpracuje, że mnie oczekuje i zapewni zakwaterowanie.

  • Pani Karolino. Zgodnie z prawem będzie musiała Pani ubiegać się o wizę pracowniczą, ponieważ leci Pani do USA w celach zarobkowych.
   Zgodnie z obowiązującymi na dzień dzisiejszy przepisamy musi Pani przesłać do ambasady emaila i przedstawić mocne argumenty, które przekonają pracowników do tego aby otrzymała Pani możlwość wjazdu.
   Niestety, nikt tak naprawdę nie wie jakie są to argumenty. Idealnie byłoby gdyby Pani klientka wystąpiła z listem podpisanym przez notariusza w którym napisane będzie np że jest Pani potrzeba do wykonania projektu którego deadline upływa z dniem XYZ. Jeszcze lepszym (tak mi się wydaje) pomysłem byłoby aby klientka wystąpiła nie jako osoba prywatna ale np z ramienia firmy. To już znacznie podnosi “rangę” wyjazdu.
   Być może ta osoba ma zarejestrowaną w USA firmę i jest to tylko formalność.
   To jednak są tylko moje przypuszczenia i proszę tego nie traktować jako porady prawnej.
   Druga opcja (zapewne już Pani o niej słyszała) to wylot do kraju spoza strefy Schengen i przeczekanie tam 14 dni. Może to Pani zrobić zarówno na wizie jak i na ESTA. ESTA to tylko kilka/kilkanaście godzin oczekiwania na wynik.
   Wlatując jednak na ESTA do USA nie może Pani podjąć pracy. Ale może Pani udzielić “darmowych konsultacji”.

  • Informacja o otwarciu granic w listopadzie nie jest potwierdzona przez administrację. To tylko “propozycja”, więc wszystko może się zmienic i np. termin może zostać przesunięty o kika tygodni. Bacznie obserwuję a wszystkie infrmacje na ten temat umieszczam na mojej stronie na Facebook. Zapraszam do śledzenia.

 45. Dzien dobry,
  wspolnie ze znajomymi mamy lot z madrytu do miami w polowie listopada, jak narazie nic nie jest odwolane- czy myśli Pan, że uda nam się wyleciec?

 46. Mam pytanie odnośnie esta. Ponad 14 lat temu wróciłem że stanów po 4 letnim pobycie oczywiście tylko pierwsze pół roku byłem legalnie. Czy dostanę odmowę esty w takim przypadku i co trzeba zrobić. Mam teraz podwójne obywatelstwo(polskie i brytyjskie) i oczywiście już drugi paszport od przyjazdu

  • Wypełniając wniosek w ESTA jest tam pytanie dotyczące wcześniejszego pobytu w USA. “Have you ever stayed in the United States longer than the admission period granted to you by the U.S. government?
   Pomimo, że było to ponad 14 lat temu nikt nie jest w stanie stwierdzić czy te dane znajdują się wciąż w systemie kontroli granicznej w USA czy nie.
   Co jednak najważniejsze – nie może Pan skłamać na oficjalnym rządowym dokumencie wypełniając ESTA. Automatycznie popełnia Pan przestępstwo federalne i wyklucza to (prawdopodobnie na zawsze) wjazd do USA.

 47. Cześć Paweł. W kwietniu 2022 lecimy z przyjaciółką zwiedzać NYC. Jest to pierwszy nasza taka wyprawa. Moja przyjaciółka w styczniu planuje także turystyczny wyjazd na Kubę. Czy pobyt na Kubie może stanowić jakiś problem na lotnisku przy wjeździe do USA? Będziemy występować ponownie o ESTA. Już raz nasze wnioski o ESTA w 2019 zostały rozpatrzone pozytywnie, ale niestety prze covid nie udało nam się wylecieć. Pamiętam, że we wniosku było coś o krajach, w których się wcześniej przebywało. Będę wdzięczna za odpowiedź:)

  • Wyjazd na Kubę trzeba umieścić w aplikacji ESTA ale ..skoro już macie ESTA to zupełnie nie ma to wpływu ma podróż do USA. Nie macie żadnego obowiązku wypełniać ESTA po raz drugi.

   • Dziękuję za odpowiedź 🙂 wnioski o ESTA złożyliśmy w listopadzie 2019 – na początku planowania podróży do Stanów, i właśnie wygasła data ich ważności. Rozumiem, że w takiej sytuacji należy złożyć wniosek ponownie, i jeśli będzie on złożony przed wylotem na Kubę, to teoretycznie nie trzeba tego wpisywać, ale w momencie podróży do Stanów może ktos uznać że dane w ESTA są nieaktualne?

    • Jeśli lecicie na Kubę po wizycie w USA nie trzeba tego wpisywać. Wniosek ESTA musi być tak czy inaczej złożony ponownie a to, że wypadł Wam wyjazd na Kubę jest jak najbardziej ok. Nikt przecież nie może wymagać aby wpisywać w deklarację planowane przyszłe podróże.

 48. Dzień dobry, mam 2 pytania:

  Czy dobrze rozumiem, ze mając na karcie kredytowej polskiej sumę pieniedzy większą niż 10 000 dolarów, to mam obowiązek umieścić to w deklaracji celnej czy chodzi tutaj tylko o gotówkę, czeki lub inne papiery wartościowe??

  Drugiej pytanie – czy podczas rozmowy z urzędnikiem mogą pojawić się problemy jezeli lecę do znajomego na 2 miesiące? Czy urzędnik ma prawo dopytywać mnie o relację z osobą do ktorej jadę lub pytać o ewentualny zamiar osiedlenia się w USA na stałe w przyszłości?

  Pozdrawiam

  • Limit 10 tys dotyczy TYLKO gotówki. Proszę też pamiętać, że urzędnik ma prawo dopytać się o relację z osobą do której się przyjeżdża a nawet może zażądać danych tej osoby. Tak, może również zadać pytanie o pracę, możliwość osiedlenia w USA itp.
   Proszę więc trzymać się cały czas opcji “wyjazd turystyczny”. A najlepiej gdyby miała Pani przygotowany jakiś prosty plan podróży.

 49. Dzien dobry,

  chciałabym się doradzić, jak rozmawiać z urzędnikiem, jeżeli lecę pierwszy raz do USA i zatrzymuję się u partnera, nastawiam sie na zwiedzanie. Nie planuję się przeprowadzać, będziemy myslec, aby osiedlic sie gdzies w Europie za jakis czas lub wystąpic o wizę narzeczeńską, jak jednak udowodnic urzednikowi, ze nie planuję zostać w USA na dluzej. Dodam, ze aby wyjechac na 2 miesiace , to musialam zrezygnowac z pracy, do ktorej zamierzam wrocic po powrocie ze Stanow. W Polsce mam rodzicow, babcie oraz posiadam mieszkanie, czy to wystarczajace argumenty? Będę wdzieczna za poradę.
  Pozdrawiam

  • Z założenia ESTA jest dokumentem przyznawanym osobom przekraczającym granicę z USA w celach turystycznych. Może być Pani max 2 miesiące w USA i nie musi się Pani tłumaczyć co będzie porabiała przez ten czas.
   Jednak urzędnik ma zawsze prawo zadać pytania dotyczące celu podróży. Proszę się więc trzymać wersji “turystycznej” wyjazdu i mieć przygotowany (w głowie) plan zwiedzania. Gdy zostanie Pani zapytana o szczegóły byłoby dobrze znać miejsca, Parki Narodowe, miasta, stany które ma Pani w planie. Lecąc np do Chicago może Pani powiedzieć że zatrzymuje się u przyjaciela na 2 tygodnie aby zwiedzić miasto i okolice a następnie leci Pani do Las Vegas gdzie wynajmuje samochód i zaczyna zwiedzanie.
   Proszę mieć przy sobie kartę kredytową. Jeśli padnie pytanie o pieniądze – wytłumaczy Pani że będzie Pani używała karty kredytowej. Nie będzie na pewno pytań typu ile ma się pieniędzy na dzień.
   Nie polecam zaczynania tematu o tym, że z partnerem będziecie chcieli przeprowadzić się do Europy itp. Trzymamy się wersji podróży przez USA, poznania kultury itp. Rodzina w Polsce, praca również czeka (nowa -ponieważ po COVID dostała Pani lepszą propozycję) i korzystając z tego że rozpoczyna Pani nową pracę mogła sobie Pani pozwolić na tak długi urlop.
   Życzę powodzenia!

   • Rozumiem, dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.

    Dopytam jeszcze, czy twierdząc, ze odwiedzam znajomego mogłabym zostać oskarżona o kłamstwo? Czy urzędnik ma prawo wglądu w prywatną korespondencję?

 50. Dzień dobry 🙂
  Kończy mi się półroczny pobyt w USA, a chciałabym tu spędzić jeszcze trochę czasu. Czy mogę wyjechać np. do Kanady (np. na tydzień lub dwa) i wrócić?
  Pozdrawiam serdecznie:)

  • Niestety nie może wjechać Pan do kraju graniczącego z USA jeśli przebywa Pan na wizie turystycznej. Musi Pan wrócić do kraju w którego jest Pan obywatelem i może Pan wjechać ponownie nawet na drugi dzień.

   • Dzień dobry, być może odpowiedź na moje pytanie już padła ale nie mogę jej znaleźć 🙂 Chciałabym się jednak upewnić, czy dobrze zrozumiałam, że będąc w USA na ESTA nie mogę wjechać turystycznie np do Kanady na jeden lub dwa dni i wrócić? Chodzi o wyjazd w czasie tych 90 dni. Myślę o tym pod kątem planowanego, turystycznego pobytu nad Niagarą. Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  • Niestety wjazd tylko ze szczepionką. Ewentualne można starać się o tzw. “exempt from vaccinations” ale podobno (nie sprawdzałem) jest całe mnóstwo papierkowej roboty, łącznie z wizytami u prawników itp.

 51. Wyjeżdżam do znajomego do USA na 3 tygodnie. Jestem zaszczepiona, zrobię test na lotnisku w Krakowie (lecę Lufthansą z przesiadką we Frankfurcie). W tę stronę wszystko jasne. Pytanie czy z powrotem żeby wsiąść do samolotu powrotnego też muszę robić test ? Czytałam wczoraj na onecie artykuł o dziewczynie, która leciała przez Finlandię i dlatego że było międzylądowanie w Europie musiała zrobić test, który kosztuje nawet 200 dolarów od osoby. Czy to prawda?

  • Wymóg zrobienia testu przy wylocie z USA zależy od polityki danego państwa do którego się leci. Na pewno służba graniczna w USA przepuści Panią przez odprawę itp. bez testów. Testy natomiast będą sprawdzane przez obsługę samolotu kraju do którego Pani leci.
   Jeśli jest to Frankfurt a władze niemieckie wymagają od osób wlatujących testu – musi Pani takowy posiadać. Jeśli jest to Lizbona (podaję przykład) a władze Portugalii nie wymagają testów wówczas ich Pani nie robi w USA.
   Proszę więc koniecznie sprawdzić jakie są wymagania w kraju w którym będzie mieć Pani przesiadkę.

 52. Cześć Paweł, planuję razem z moim dobrym kumplem polecieć na 2 tygodnie w kwietniu tego roku do Stanów. Ponieważ chcemy zobaczyć 2 miasta, lecimy SAS z Gdańska do Chicago, a wracamy z NYC do Gdańska (to na razie tylko plan). Obaj mamy paszporty 3-4 letnie, nie biometryczne, czy tylko na biometryczny mogę wjechać do USA? Może byś doradził jakie linie wybrać lub z jakiego miasta (nie musi być PL) ruszyć, żeby było w miarę niedrogo? Czy możesz polecić jakiś nocleg w Chicago? Pozdrawiam

  • Tak, możesz wjechać do USA na “zwykły paszport” jedyny minus to nieco dłuższa procedura weryfikacji danych na lotnisku. Mało latam z USA do Europy i w przeciwnym kierunku więc ciężko mi powiedzieć jakie linie będą najtańsze. Skorzystaj jednak ze strony Google Flights – mają tam świetną wyszukiwarkę. Napisz do mnie emaila w sprawie noclegu w Chicago – będzie łatwiej nam się korespondowało niż przez komentarze na stronie.

 53. Dzień dobry, w kwietniu wraz z żoną lecimy do USA w celach turystycznych, czy wymagane jest posiadanie dwóch kart kredytowych, czy wystarczy jedna ? Z góry dziękuje za odpowiedź

 54. Witam!
  W listopadzie wróciłam z wakacji na Florydzie (pobyt trwał 10 dni). W lutym znowu chciałabym się wybrać do Miami na ok. 8 do 10 dni. A następnie w czerwcu wybieram się na zwiedzanie zachodniego USA na ok. miesiąc. Czy mogę mieć problemy na lotnisku w USA podczas rozmowy z urzędnikiem z powodu zbyt częstych wizyt w USA?
  Pozdrawiam serdecznie
  Ania

  • Problemów na pewno nie będzie. 10 dniowe czy miesięczne wizyty są zbyt krókie aby urzędnik podejżewał że przylatuje Pani do pracy. Co innego gdyby pobyty trwały maksymalnie – czyli do 3 miesięcy. Wówczas należałoby się tłumaczyć.

  • Bardzo dziękuję za odpowiedź.
   Super blog!!! Wiele świetnych porad i wskazówek,
   z których korzystałam podczas wizyty w USA. Na pewno się przydadzą podczas kolejnych przygód w Stanach.
   Pozdrawiam serdecznie.

 55. Witam. Testy mają być zrobione dzień przed wylotem (caly) czy do 24h. Jak ktoś ma wylot o 23 to może mieć problem zrobić test o tej porze.

 56. Witam. Planuję (w czerwcu) lot z Berlina –> NY (kilka dni) potem NY –> Kolumbia i po dwóch tygodniach Kolumbia –>NY (kilka dni) i potem NY –> Frankfurt/Berlin.
  Czy taki układ nie generuje problemów na lotniskach w USA? Jestem zaszczepiony. Jakie testy są wymagane (PCR czy antygen). Czy warunki przylotu do USA z Europu i z Kolumbii są takie same?

 57. Witam , chciałam dopytać jak to jest z ta ważnością paszportu , córka ma ważny do 11 lipca 2022 , planujemy lecieć marzec – kwiecień , czy muszę jej wyrobić nowy paszport ? Będziemy tylko tydzień .

 58. Dzień dobry
  Czy podczas długiej przesiadki w Dallas (17 godzin) podczas lotu do Meksyku, można wyjść poza lotnisko i się gdzieś przespać?

  • Tak, można opuścić terminal bez problemów. Proszę pamiętać aby mieć przy sobie paszport i bilet (boarding pass). Ponownie przy wejściu do terminalu przechodzi się zawsze kontrolę bezpieczeństwa.

 59. Witam
  Planujemy z narzeczonym wyjazd do NYC oraz LA w połowie września, na początku września bierzemy ślub i planuje zmienić nazwisko. ESTA, bilety lotnicze oraz cała reszta będzie na moje stare nazwisko (włącznie z dokumentami oraz paszportem). Wyjazd będzie +- 10 dni po ślubie więc nie zdążę zmienić ani danych ani paszportu. Czytałam że paszport jest ważny na starych danych jeszcze przez 60 dni (czyli teoretycznie mogę jechać na nim). Tylko czy to przejdzie? Jak rozwiązać sprawę zmiany nazwiska bo jestem trochę w kropce i nie wiem co zrobić… Nowych dokumentów nie zdążę pozyskać, uda się na starych? Tylko paszport COVIDowy będzie na nowe, bo on się chyba automatycznie zmienia w systemie. Ale bardziej przejmuje się zwykłym paszportem.

  • Podóż na “starym paszporcie” z nazwiskiem panieńskim i z wizą wystawioną na nazwisko panieńskie jest możlwa. Ważne jest aby mieć ze sobą rownież certyfikat ślubu (niekoniecznie musi być tłumaczony na język angielski).
   Sytuacja jednak wygląda nieco inaczej gdy podróżuje się do USA na ESTA i gdy ESTA jest wystawiona na “stary paszport”. Proszę o kontakt interameryka@gmail.com w takiej sytuacji – to wymaga indywidualnej konsultacji.

 60. Witam
  Jak jest obecnie sytuacja z wylotem do USA, czy osoba niezaszczepione może przebywać na tamtejszym terytorium, czy może wystarczy tylko test i czy jednodawkowe szczepionki są akceptowane?
  Pozdrawiam

 61. Witam, mamy zaplanowany pierwszy raz w życiu wyjazd do rodziny na Święta do Chicago. Nigdy nie leciałam samolotem .Stres olbrzymi. Wylot poniedziałek 11.04.22 16.30 z Krk bezpośrednio do Chicago.Martwię się czy wszystko mam na pewno przygotowanie .Ja z mężem mamy 3 szczepienia .W niedzielę dzień przed wylotem zrobimy testy PCR razem z synem 3,5 tetnim. (nie musi być 24 godziny przed wylotem)? Obojętnie o ktorej w niedzielę zrobimy?Paszporty ważne , Wniosek grupowy na 3 osoby ESTA zatwierdzony ,Certyfikaty wydrukowane,testy w niedzielę,bilety tam i z powrotem.I nie wiem czy oświadczenia 3 druki odnośnie “negatywnego wyniku Covid”,”wymóg dla lini lotniczych”,oświadczenie pasażera z Proklamacją” podane na stronie LOTU mam dla każdego z nas uzupełniać (czyli 2 osoby dorosłe i dziecko).Dodatkowo jest jeszcze oświadczenie w j.angielskim czy to również mam uzupełnić dla każdego z podróżujących? Mam jeszcze pytanie odnośnie deklaracji celnej.Zabieramy karty kredytowe .Gotówkę mamy juz u rodziny w USA. Czy mam podac cała kwote ile posiadamy na kartach ? Przepraszam za dziwne pytania ale na prawde nie mam kogo zapytac.

  • Hej Ania. Testy nie muszą być robione 24h przed wylotem. Mają mieć datę najpóźniej 1 dzień przed datą wylotu (nie ważne o której godzinie były robione). Tak – każda z osób musi osobno wypełnić każdy z druków. Sporo papierkowej roboty ale niestety takie są na dzień dzisiejszy wymogi. Nie trzeba podawać kwoty jaką macie na kartach. Jeśli przewozicie w gotówce przy sobie ponad 10 tys $ trzeba je podać w deklaracji.

   • Bardzo bardzo dziękuje za pomoc i informację.Pozdrawiam serdecznie, mam nadzieje ze Chicago mnie zauroczy i wrócę tam kiedyś ponownie.

 62. w 2002 roku byłam w Usa na wizie turystycznej miałam przebywać 6 mcy ale przekroczyłam pobyt o parę lat mam pytanie wróciłam do Polski dobrowolnie i od tego czasu mineło już 14 lat mam dużo rodziny w Usa i chciałabym polecieć na ślub kuzyna na 2 tygodnie max jak sprawdzić czy zostane wpuszczona do Usa żeby nie w usa mnie nie cofneli jest mozliwość to sprawdzić?

 63. czy jeżeli ktoś poniżej 18 roku życia chce lecieć do USA i nie jest zaszczepiony to jest taka możliwość? czy będą jakieś problemy przy wjeździe

 64. Dzień dobry, lecę z Berlina do Pittsburga z przesiadką na lotnisku Newark w Nowym Jorku. Na przesiadkę mam 3.5h. Przeczytałem w internecie, że w przeciwieństwie do krajów np. UE po wylądawaniu w Newark bede musiał odebrać swój bagaż, przejść kontrolę bezpieczeństwa, ponownie nadać bagaż, itd. Czy rzeczywiście tak to wygląda w USA? Boję się czy wystarczy czasu, zwłaszcza, że muszę przejść z terminalu B na terminal C.

  Obydwa odcinki obsługuje ta sama linia (united airlines).

  Droga powrotna analogiczna, z tym, że czas na przesiadkę już 3h.

  Byłbym wdzięczny za odpowiedź i ewentualne sugestie.

  • Szczegóły proszę dowiedzieć się dzwoniąc do linii lotniczej. Ciężko mi powiedzieć jak to teraz wygląda. Przypuszczam, że każda linia lotnicza może mieć swoje wewnętrzne przepisy.

 65. Dzień dobry ,na 30.06.2022 mam wykupione bilety do NY (JFK),lecę z 11to letnią córką. Czy córka musi być też zaszczepiona,bo mam sprzeczne informacje . w biurze w którym kupowałam bilety Pani twierdzi,że dzieci od 2go roku życia też muszą być zaszczepione ,a na stronie LOTU jest informacja ,że dzieci od 2go do 18tego roku życia nie mają obowiązku szczepienie.

  Z góry dziekuję za odpowiedź

  • Podaję infromację, że dzieci powyżej 2 roku życia muszą poddać się testom przed wylotem. Tak zgadza się również że dzieci od 2-18 roku życia nie mogą być szczepione. Pozdrawiam i poukładam te infromacje dokładniej jedna pod drugą na stronie – teraz być może to jest zbyt chaotycznie przedstawione.

 66. Dzień dobry,
  wbito mi na lotnisku wizę b2 na okres 6 miesięcy. Minęły 2 miesiące i wyskoczyły mi nagle ważne sprawy do załatwienia w Polsce. Czy jeśli teraz wylecę i bym chciał wrócić za miesiąc to podczas kontroli będę musiał się po raz kolejny stresować wywiadem czy skoro wiza będzie ważna jeszcze przez 3 miesiące to przejdę kontrolę z marszu?
  Dziękuję i pozdrawiam!

  • Może Pan wrócić do Polski na wizie B2 w dowolnym momencie. Przy ponownym przylocie do USA cała “procedura” zaczyna się jednak od nowa i znów otrzyma Pan kolejną danę “długości” pobytu.

 67. Wypełniłam indywidualne wnioski dla swoich dzieci ( 14,15 lat) ale ich jeszcze nie opłaciłam. Przeczytałam, że lepiej wypełnić wniosek grupowy (dzieci lecą pod opieką mojej znajomej, do wujka w NY). Czy poczekać na anulowanie wniosku i złożyć nowy grupowy? Czy mogę go sama anulować lub przenieść do grupy?
  Jakie jeszcze dokumenty przygotować przed podróżą ? Jakieś upoważnienie notarialne dla znajomej i czy dla wujka w USA też? Bo u niego będą mieszkać dzieci i z nim będą wracać do Polski.

  • Proszę sprawdzić czy można edytować wniosek. Na pewno nie można go anulować. Jeśli nie ma takiej opcji proszę wypełnić nowy.
   Przed podróżą niezbędne są oczywiście testy dla dzieciaków, szczepionki ich nie obowiązują, oraz proszę wypełnić oświadczenie odnośnie podróży dzieci za obustronną zgodą rodziców. Tutaj można użyć tego wzoru: http://bit.ly/WyjazdUSA
   Dla wujka z USA nic nie jest potrzebne.

 68. Dzień dobry. Córki lecą w sierpniu do USA. 16 i 17 lat. Wiem, że nie musza być szczepione i musza mieć ESTA, którą juz dostały. Czy trzeba coś jeszcze? Podpisanie u notariusza czy to nie jest konieczne? Bo na stronie LOTu są juz traktowane jak dorosłe.

  • Córka jeśli jest niepełnoletnia musi sprawdzić na stronie linii lotniczych którymi będzie leciała do USA jakie musi spełniać wymagania. Każda linia lotnicza ma swoje przepisy. Np LOT pozwala dzieciakom mającym 13 lat samotnie latać do USA,

 69. Cześć. Mam pytanie na temat samego przejścia przez bramki, w przyszłym tygodniu mamy lot do Chicago – rodzina łącznie 5 osób, dwójka dzieci posiada jeszcze ważne wizy, z poprzedniego pobytu. Czy jeśli 3 osoby będą miały wypełniony formularz ESTA, a ta dwójka wizy, to czy przechodzimy przy tym samym okienku celnym?

 70. Hej, Czy nadal jest aktualna możliwość przylotu do Meksyku, odbębnienia 14 dni a następnie przekroczenie granicy z US na wizie turystycznej z zrobionym testem na Davidka , oczywiście szczep brak na to coś ? A następnie powrót do Polandii z dowolnego lotniska w US ? Dzięki i Pozdrawiam

  ps. planuję albo lipiec/sierpień lub wrzesień/październik

   • Dzień dobry,

    Chciałem się starać o wizę turystyczną. Niestety nie obowiązuje mnie program ESTA, ponieważ kilka lat temu odwiedziłem Iran. Tutaj się pojawiają się wątpliwości, jak w chwili obecnej traktowane są osoby, które w ostatnich latach odwiedziły ten kraj? Czy można się spodziewać problemów przy staraniu się o wizę i późniejszej wizycie w USA?

 71. Dzień dobry,

  Jak wygląda sprawa z zakupem biletów np. do muzeów (przykładowo field museum w chicago), jeżeli mam 18 lat i według prawa amerykańskiego, jestem niepełnoletni więc czy powinienem zakupić bilet dla dzieci?

  • W każdym muzeum, galerii itp określony jest przedział wiekowy w jakim obowiązują ceny biletów.
   W Field Museum przedział wieku dla dzieci to 3-11 years old.
   21 lat dotyczy głownie sprzedaży alkoholu, papierosów itp.

 72. Witam
  Jestem w USA po raz drugi – posiadam ESTA (pierwszy raz na tydzień w grudniu – pytania od urzędnika o pracę w PL oraz do kogo lecę i w jakim celu), po raz drugi przyleciałam w kwietniu na 3 miesiące (zero pytań od urzędnika, tylko na jak długo przyleciałam).
  Mam tutaj chłopaka, z którym planujemy w najbliższym czasie wziąć ślub, on przebywa od kilkunastu lat w USA na zielonej karcie. Teraz muszę wrócić do PL – lecimy razem – i wracamy po tygodniu. Jak przygotować się do rozmowy z urzędnikiem? Sądzę, że wlatując po raz trzeci z tak krótkim okresem “pomiędzy” – będę w ogniu pytań:) w PL mam pracę zdalną na część etatu, mieszkanie, samochód. Mówić prawdę, czyli że jesteśmy tu razem, on pracuje, ja nie, zwiedzamy USA i weźmiemy ślub w najbliższym czasie. Ale jednak ESTA to wiza turystyczna, więc mówić tylko o zwiedzaniu? Będę wdzięczna za jakieś podpowiedzi. I jeszcze jedno czy jest opcja, że urzędnik odmówi mi wjazdu na teren USA? Nawet jeżeli mam czystą kartotekę i brak dowodów, że podejmuję tutaj pracę? Dziękuję Ania

  • Generalna zasada jest taka: ZAWSZE mówić prawdę. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach wszytko jest do sprawdzenia i w ciągu 30 min mogą Cię dokładnie przefiltrować wraz ze wszystkimi postami na Social Media, emailami itp.

 73. Witam male pytanko
  Czy mając Wizę b2 (ważną jeszcze kilka lat) w momencie zmiany stanu cywilnego traci ona ważność? Czy jest to nie istotna zmiana?

 74. Witam,
  mam paszport z wiza turystyczna (oba dokumenty wazne do 2025), czy musze wypelnic jakies formalnosci przed lotem? Zakladam, ze nie ma potrzeby zglaszac do ESTA

 75. witam,
  chciałabym zapytać o wizę narzeczeńską, ponieważ przeglądam mnóstwo stron i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, takiej wprost 🙂 po otrzymaniu wizy K1 w ambasadzie w Polsce muszę wjechać do USA i w ciągu 90 dni zawrzeć związek małżeński z partnerem (obywatelem USA). Na stronach znajduję informację, że kolejnym krokiem jest złożenie petycji o pobyt stały czyli o zieloną kartę. Chciałabym się dowiedzieć jak długo po zawarciu małżeństwa w USA mogę przebywać w Stanach zanim zdecyduję się na aplikowanie o pobyt stały. Czy np po 2 miesiącach po ślubie będę musiała wrócić do Polski? będę wdzięczna za pomoc, jeżeli posiadacie Państwo jakieś informacje 🙂

  Pozdrawiam

 76. Witam, w czwartek lece z rodziną do Nowego Jorku,znajomi do ktorych lecimy prosili o słoik miodu.Czy mogę przewieść miód,czy wpisać do deklaracji iw której rubryce.

  • Słoik miodu można zabrać ale na pewno trzeba go wpisać w deklaracę jako żywność. To wystarczy aby zgodnie z prawem wwieźć żywność do USA. Nie trzeba nigdzie podawać jakiego rodzaju jest to żywność – urzędnik mając taką informację ma prawo zapytać co przewozimy oraz ile sztuk itp.

 77. Czy obywatel Polski może polecieć bezpośrednio z Havany do Miami po wyjeździe turystycznym?
  Kiedyś był problem z Miami do Havany ale teraz pytam o kierunek odwrotny.
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

 78. Mam skomplikowaną sutuację, mój chłopak jest obywatelem USA, chciałabym w przyszłości wyjechac do niego i wspólnie wieść życie, czy wystarczy np z ESTA zmienic na wizę pracownicza lub turystyczna żeby wydłużyć pobyt w Stanach? Czy ESTA a woza turystyczna to to samo, czy to się łączy?? Czytam cały czas na temat USA i ich przepisów jezeli chodzi właśnie o to ale nie mam pomysłu na to co zrobic żeby byc z nim w USA jak najdluzej

  • Na ESTA czy wiza turystyczna – oba dokumenty uprawianiają Panią tylko do tymczasowego (max 6 miesięcy) pobytu w USA. Jeśli weźmie Pani ślub z obywatelem USA wówczas stara się Pani o obywatelstwo amerykańskie i jest to JEDYNY sposób aby pozstać w USA dłużej. Nie polecam przedłużania ESTA ani wizy turystycznej. Wiza pracownicza – musi Pani wjechać do USA na wizie pracowniczej. Nie można zmienić ESTA ani wizy turystycznej na wizę pracowniczą.

 79. Dzień dobry,
  w maju poleciałam pierwszy raz do USA na okres ponad 2 miesięcy do mojego chłopaka, który tam studiuje. Celem mojego pobytu w USA było podróżowanie i zwiedzanie razem z nim. Posiadam ESTA. Na przejściu granicznym urzędnik zadawał mi bardzo dużo pytań przez co czas przejścia przez kontrole bardzo się wydłużył. 26 lipca wróciłam do Polski a wizę w paszporcie miałam podbita do 8 sierpnia ( czyli na równe 90 dni ). Planuję odwiedzić ponownie mojego chłopaka pod koniec września na około 4 tygodnie. Mam w związku z tym pytanie, czy będzie jakiś problem przy kontroli w USA z powodu krótkiego odstępu czasu miedzy jednym a drugim przylotem?
  Z góry dziękuje za odpowiedz!

  • Tak. Urzędnik może zapytać jaki jest powód kolejnej wizyty ale nie jest to regułą. Osobiście znam osoby które latają do USA co 4-5 miesięcy do USA. Owszem są przepytywani na granicy ale nigdy nie mieli większych problemów.

 80. Hej czy ktoś może się przyczepić o to że na bilecie jest podane tylko imię i nazwisko a w paszporcie i w ESTA są podane dwa imiona i nazwisko. Jeżeli tak lub nie to czy jest przepis na który można na się powołać

 81. Witam, Chciałbym aplikować o ESTA, ale w tym roku byłem na wakacjach na Kubie. Na oficjalnej stronie napisane jest, że po wizycie na Kubie nie mogę aplikować o ESTA, ale podczas wypełniania wniosku nie ma pytania o to czy byłem na Kubie. Czy warto w takim razie ryzykować wjazd na ESTA, jeśli zostanie mi ono przyznane, czy muszę starać się o wizę turystyczną? Pozdrawiam

 82. Witam ponownie. Mam jeszcze takie pytanko. Mam wizę B1/B2 ważną do 2024 roku, ale jest ona w starym paszporcie. Problem w tym, że stary paszport ma zrobioną dziurkę na pierwszej stronie z moimi danymi, ale strona z wizą jest nietknięta. Czy w takim razie ta wiza jest dalej ważna ?

  Pozdrawiam

 83. Witam lecę do USA za tydzień. Mam 16 lat i lece sama z dalszą kuzynka. Mamy wydrukowany bilet, este, zgodę notarialna załatwiona. Co jeszcze mamy załatwić?

 84. Witam lece do LA za pare dni i moj angielski nie jest za mocny lecimy paczka znajomych a w tym przypadku do urzednika celnego podejde sam czy bede mogl korzystac z tlumacza w tel lub masz jakis pomysl jak to rozwiazac
  pozdrawiam G

  • Tak możesz korzystać z tłumacza w telefonie, polecam jednak napisz sobie na kartce podstawowe informacje. Imię, nazwisko, gdzie jaki jest cel twojej podróży, co przyleciałeś zobaczyć, jak długo zamierzasz zostać w USA. Tą kartkę wręczysz urzędnikowi wraz z paszportem i …będzie to bardzo pomocne.
   Nie powinieneś mieć żadnych problemów wynikających z braku znajomości angielskiego.

   • Witam
    Mam pytanie moja aplikacja o este zostala rozpatrzona pozytywnie ale w pytaniu
    Is your travel to the US occurring in transit to another country? Wpisalem tak . Jezeli zmienie zdanie i jednak bede chcial
    Leciec so usa i zostac tam na tydzien i bede mial powrotny bilet to pl i zarezerwowany hot to nie bede mial zadnego problemu. Czy przez zaznaczenie tego w formularzu moge tylko i wylacznie traktowac usa jak miejsxe przesiadkowe ?

 85. Witam.
  W maju pojechałam do NY ,na ESTA niestety nie poinformowano mnie przy odprawie na ile dostałam pobyt przebywałam 100 dni ,teraz chce znowu w grudniu polecieć na miesiąc, gdyż mój przyjaciel u którego byłam będzie miał operacje.
  Czy będę miała problemy przy odprawie czy mnie wpuszcza.
  Sprawdzilam status ESTA ,jest ważna do 2024 r.

 86. Dzień dobry – Panie Pawle mam pewną zagwozdkę – mianowicie: mój mąż dostał wizę biznesową i w przyszłym roku firma wysyła go na max. 6 miesięcy do USA . Podjęliśmy decyzję, że jedziemy razem – i TU PYTANIE.. Czy mój max. 6 miesięczny pobyt mogę załatwić na ESTA (wracając do Polski po 90 dniach na np. 2 tygodnie) Czy nie będę miała problemów przy powrocie? Czy wybrać opcję bezpieczniejszą i aplikować o wizę B2 (choć tu zdaję sobie sprawę, że długość pobytu zależy od urzędnika imigracyjnego na lotnisku). Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

 87. Mamy zatwierdzoną (drugą) este od 5 lipca a w styczniu bylismy na Kubie. Teraz chcemy leciec do LA..pytanie czy nas wpuszczą na granicy? nigdzie nie potrafia mi dać jednoznacznej odpowiedzi . Wyslalam maila na customs and border protection i sobie czekam..

  • Według oficjalnej strony esta.cpb.dhs.gov osoby będące na Kubie nie mogą starać się o ESTA. Wy jednak macie ESTA więc sytuacja jest nietypowa i nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć. Logicznym krokiem wydaje się złożyć ponowną aplikację ESTA. To zdecydowanie lepszy sposób niż przelot do USA i sprawdzenie na lotnisku czy zostaniecie wpuszczeni.

  • Mam podobną sytuację, w styczniu byłam na Kubie, wypełniając ESTA na początku grudnia 2022 na liście krajów sponsorujących terroryzm w kwestionariuszu wymienionych z nazwy we wniosku ESTA Kuby już nie ma, a wcześniej znajdowało się pytanie o Kubę (według informacji, do których udało mi się dotrzeć). Na ESTA dostałam pozytywną odpowiedź natomiast nie wiem czy zostaniemy wpuszczeni i obawiamy się tej podróży. Jest za późno na wyrobienie wizy, ponieważ nie ma podstaw do pilnego wyrobienia, a przez sytuację w Ukrainie terminy spotkań w sprawie wizy są wydłużone.

   • Witam, czy udało wie wjechać do USA na podstawie ESTY? Wypełniałam wczoraj wniosek i nie ma tam pytania o Kubę. A bylam turystycznie tam w zeszłym roku. Najgorzej jak cofną na granicy;(

  • Dzień dobry, w najbliższe wakacje planuje w celach turystycznych wyjechać z rodziną do USA. Jedno z pytań w formularzu ESTA dotyczy odmowy przyznania wizy do USA w przeszłości na obecnym lub poprzednim paszporcie. W 2006 roku odmówiono mi przyznania wizy turystycznej do USA, o którą ubiegałem się w Australii. Od 2008 miałem 3 inne paszporty. Przeszedłem kwalifikację ESTA z zadeklarowaną odpowiedzią, że nie dostałem odmowy przyznania wizy do USA. Przyznam, że na etapie wypełniania ESTA nie pamiętałem o tym zdarzeniu.
   Czy mogę mieć z tego powodu problemy na granicy ? Czy urzędnik imigracyjnego na lotnisku będzie miał dostęp do danych z Australii z 2008 roku i czy w wypadku gdy zakwestionuje moją prawdomówność z ESTA mogę się bronić tym, że pytanie dotyczyło dwóch ostatnich paszportów a incydent miał miejsce “4 paszporty temu” ? Czy taka retoryka z urzędnikiem będzie miała jakąkolwiek szanse powodzenia ?

   • Proszę sprawdzić, czy może Pani ponownie złożyć wniosek ESTA. Tak byłoby najbezpieczniej. Nie wiem jak daleko w przeszłość sięga baza danych ESTA …ale przypuszczam że 2008 rok jest wciąż w jej zasięgu i widnieje Pani w systemie jako osoba, której odmówiono wizy wjazdowej.

 88. Dzień dobry, planujemy lecieć do LAX, znaleźliśmy bilety. Na miejscu w LAX bylibyśmy ok. 21:30. Chcielibyśmy od razu wynająć samochód i ruszyć w podroż dalej bez noclegu. Wszędzie ważny jest ten pierwszy nocleg i czytałam, że dane do pierwszego noclegu podaje się też do ESTY jako osobę kontaktową. My tej pierwszej nocy nie mielibyśmy noclegu w LA, tylko dopiero na następny dzień gdzieś dalej, po drodze do parków narodowych. Teraz pytanie, czy kontrola na lotnisku może się o to przyczepić i nas nie wpuścić do USA? I czy jak podamy kontakt do drugiego motelu/hotelu w ESTA to będzie jakiś duży problem? Czy koniecznie musimy tej pierwszej nocy spać w LA?

 89. Witam. w najbliższym czasie wybieram się do USA. Mam wizę B1/B2. W Stanach będę 4 miesiące w tym czasie planuję wyjazd 4 dniowy samochodem do Kanady. Czy będę miała problem z ponownym wjazdem do USA wracając z Kanady? Czy urzędnik na granicy może mnie cofnąć do Kanady? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 90. Dzień dobry. Mam zamiar lecieć do Stanów. We wniosku ESTA jest pytanie o zdrowie. Choruję na bezdech senny i z tego powodu muszę wozić ze sobą urządzenie CPAP (w małej walizce). Czy fakt chorowania muszę zaznaczyć we wniosku? Zaznaczenie “tak” dyskwalifikuje mnie do ESTA. Z przewozem CPAP do Anglii nie miałem problemów. Mam też nadciśnienie i muszę wozić ze sobą tabletki. Na wszystko mam zaświadczenia lekarskiego. Czy z tego powodu mam zrezygnować z ESTA? Dziękuję za odpowiedź.

  • Zgodnie z prawem nie może nikogo dyskryminować zły stan zdrowia. Jeśli nie jest to poważna choroba wymagająca nadzoru lekarza lub regularnych wizyt w szpitalu, nie zaznaczałbym tego we wnioski ESTA

 91. Dzień dobry.Planuję w marcu objazdówkę po krajach Ameryki Środkowej.Wylot z Berlina przez Frankfurt do Waszyngtonu.Tam 2,5 h przesiadka na samolot do Gwatemali.Powrót trzy tygodnie później z Managua do Houston gdzie następuje krótki ok.3h transfer na samolot do Nowego Jorku(La Guarda)W Nowym Jorku mam przesiadkę na lotnisko Newark.Czas transferu to ponad 15 h po czym mam lot powrotny do Frankfurtu.I w związku z tym czy w ESTA mam wpisać opcję transfer czy też konieczne jest wpisanie USA jako kraju docelowego.Według mnie powinien być to transfer jednakże zmieniam lotnisko w Nowym Jorku i i nie mam pojęcia jakie procedury obowiązują bo to mój pierwszy lot do USA.Stąd moje pytanie i za ewentualną odpowiedź z góry dziękuję.

 92. Mam wizę amerykańska ważna do 2026 i chce lecieć do USA ponownie. W międzyczasie byłam na Kubie. Czy mogę mieć z tym problem? I co w razie czego zrobić?

  • W Internecie jest tylko informacja dotycząca osób starających się o ESTA, które były na Kubie. Pani ma wizę turystyczną i szczerze mówiąc nigdzie nie znalazłem żadnych “przeciwskazań” dla osób podróżujących do USA na wizie turystycznej i odwiedzających w międzyczasie Kubę.

  • Zgonie z prawem może Pani przebywać na terenie USA w czasie gdy ma Pani ważny paszport. Może on wygasnąć nawet w dniu, w którym opuści Pani terytorium USA. Wiza natomiast działa inaczej. Może Pani wjechać do USA nawet w ostatnim dniu ważności wizy i może Pani przebywać na terenie USA mając nieważną wizę.

 93. Córka wylatuje na wakacje do Seattle do ciotki. Ma pozwolenia ESTA. Ciotka chce ją zabrać na samochodową wycieczkę na 2-3 dni do Kanady.
  1) Czy córka musi mieć też kanadyjskie pozwolenie na wjazd (eTA) czy będzie mogła wjechać do Kanady na ESTA?
  2) Czy będzie mogła z Kanady wrócić do Seattle bez problemów na granicy?
  3) Pełnoletnia (18 lat) będzie w maju a wylot ma w czerwcu – czy musi mieć szczepienie na COVID?
  z góry dziękuję za odpowiedź

  • Na pewno córka będzie mogła wrócić bez problemu na ESTA ponownie do USA. Niestety nie wiem jakie przepisy ma Kanada dotyczące przekraczania granicy lądowej. Jeśli byłaby nad Niagarą – tam na pewno można przejść bez eTA
   Może od 11 maja zniosą obowiązek szczepień przy wlocie do USA. Na dzień dzisiejszy jednak córka musi się zaszczepić ponieważ liczy się wiek w dniu przekroczenia granicy z USA.

 94. Czy gdyby ktos wyjechal do USA na wizie turystycznej na okres kilku miesiecy, i spedzil ten czas nawiazujac znajomosci z pracodawcami/firmami w celu znalezienia kogos kto zgodzilby sie na zasponsorowanie wizy pracowniczej, jakie bylyby szanse na odniesienie sukcesu? Czy jest to mozliwe? Legalne? Czy istnieja moze inne sposoby na przeprowadzenie sie do USA na stale dla kogos kto nie posiada w Stanach rodziny i nie spelnia innych warunkow na otrzymanie stalej wizy?

  • Możliwe, legalne tylko że ta osoba musi wrócić do Polski i dopiero wówczas firma która zgadza się na zatrudnienie musi wystąpić o przyznanie Ci wizy pracowniczej. Oczywiście proces chwilę trwa (nie wiem jak długo ale na pewno kilka miesięcy) ale możesz w tym czasie ponownie przylecieć do USA np na ESTA, czy na wizie -wciąż jednak bez prawa do legalnej pracy.
   Dopiero otrzymanie wizy pracowniczej = praca legalna.

 95. Chcemy z zona i dzieckiem poleciec na 2 tyg do stanow, ja i zona mielismy kiedys odmowe wizy ponad 6 lat temu, ja zlozylem wniosek o esta w pazdzierniku i byla odmowa, wiec wybralem sie po wize i zostala przynana, bylem w styczniu 2 razy w stanach przelatywalem przez stany i spalem tam po 1 noc (oczywiscie dwukrotnie brali mnie na bok na dodatkowa kontrole) zona zloyzyla niedawno wniosek o esta i zaznaczyla ze byla odmowa kiedys i esta zostala zatwierdzwona po paru godzinach czy bez stresu mozemy sobie poleciec na wakacje? Dodam ze odwiedzilismy razem z 60 krajow na 5 kontynentach i zona ma duzo roznych wiz i mnostwo pieczatek z roznych stron swiata w paszporcie co jest chyba na plus?

 96. Dzień dobry. 2 lata temu złożyłem wniosek o wizę ESTA, którą otrzymałem. Między czasie starałem się o wizę studencką (tylko takie wizy konsulat wydawał w czasie pandemii), wraz z I20, rok później odmowa wizy turystycznej. W obydwu przypadkach celem była gra w klubie sportowym oczywiście nieodpłatnie w amatorskiej młodzieżowej lidze co nie było ukrywane w rozmowie i dokumentach. Miesiąc temu wyjechałem do USA na 8 dni zobaczyć warunki w klubie. Na granicy celnik spytał tylko po co, gdzie się zatrzymam i ile mam pieniędzy. ESTA kończy się w lipcu a w sierpniu chce jechać na 2/3 miesiace i wrócić. W przypadku aplikacji jest pytanie czy odmówiono mi wizę lub wjazd do USA w przeszłości co eliminuje starającego sie o esta. Jak to rozumieć i odpowiedzieć w nowym wniosku jezeli w jednym pytaniu jest mowa o wizie w moim przypadku odmowa i wjazd, ktory przebiegł bez problemu.

  • Odmowa w przeszłości wizy NIE ELIMINUJE na 100% otrzymania ESTA, o czym już wspominałem w komentarzach. Wielokrotnie spotkałem się z przypadkami, że osoby otrzymały ESTA a odmówiono im wizy w przeszłości.

   • Dziękuje za odp. Jednak jak odpowiedzieć na pytanie nie kłamiąc tzn odmowa wizy – tak, a odmowa wjazdu – nie w jednym pytaniu.. tak może wyeliminować a nie może spowodować problemy z powodu kłamstwa w jednym pytaniu dwie rożne sytuacje i odpowiedzi. W jaki sposób weryfikowany jest wniosek esta, elektronicznie czy fizycznie nr paszportu w którym jest cała historia? Nie do końca jestem pewien

    • Bardzo dobre pytanie na które nie znam odpowiedzi. ESTA na 100% jest weryfikowana elektronicznie (to po prostu baza danych). Zawsze jednak ostateczna decyzja należy do urzędnika na lotnisku w USA. I tutaj można już się tłumaczyć.

 97. Witam serdecznie, prześledziłam komentarze i nie mogę trafić na następujące info, mianowicie : w paszporcie posiadam wizę jemeńską (Socotra) oraz świeżą afgańską. Czy mogę mieć w związku z tym problemy z urzędnikiem na lotnisku w USA?

 98. Hej mam pytanie w lipcu na poczatku lece na Floryde na tydzien i paszport mojego syna konczy sie w grudniu czyli ma okolo 5.5 miesiaca wazny paszport czy bedzie jakis problem zeby go wpuscili ? Czy musze nowy paszport mu wyrabiac ?

  • Według prawa paszport powinien być ważny przez cały okres pobytu w USA. Może wygasnąć nawet dzień po powrocie do Polski. Nie ma już przepisów mówiących o tym, że paszport ma być ważny 6 miesięcy po opuszczeniu USA.

 99. Witam ,

  Mam kilka pytań dotyczących aktualnie wylotu do USA (dokładnie Nowy Jork).

  1. Wypełnialiśmy w lipcu 2022 roku wniosek grupowy ESTA w 3 osoby (ja, mój brat oraz dziewczyna). Lecieliśmy na lotnisko Newark i normalnie zostaliśmy wpuszczeni. Natomiast w tym roku (ESTA ważna do 2024) chcemy lecieć też do USA na lotnisko JFK natomiast zamiast 3 osób chcemy lecieć tylko w 2 osoby (ja i moja dziewczyna). Czy w tym przypadku muszę wystawiać nowy wniosek ESTA czy mozemy leciec w 2 osoby na wniosku grupowym bez 1 członka grupy ?

  2. Wiem ze jest limit wwożenia pieniędzy do USA, natomiast czy on dotyczy tylko gotówki ? czy również pieniędzy na moim koncie bankowym (mam kartę debetową połączoną z kontem walutowym) oraz kartę kredytową. Czy limit nadal w takich przypadkach wynosi 10 000$?

  3. Czy jeżeli będziemy lecieć na lotnisko JFK wymagane są nadal testy na covid czy certyfikat covidowy starczy?

  • Proszę użyć dokładnie tej samej ESTA, wciąż jest ważna więc nie ma sensu wypełniać nowego wniosku.
   Limit w ilości wwożonych pieniędzy dotyczy tylko wwożonej gotówki.
   Nie obowiązują już żadne testy/certyfikaty COVID

 100. Dziendobry.
  Mam pytanie… jestem Polka zamieszkala w Niemczech (Obywatelstwo nadal polskie)
  Lecimy w styczniu 2024.Roku na Dominikane,z tamtad chcemy sie wybrac na tydzien do Puerto Rico, pytanie ..wystarczy nam wiza turystyczna czy na co mam zwrocic uwage.
  Dziekuje serdecznie .

 101. Dzień dobry,

  razem z chłopakiem mamy okazję wyjechać na Kubę (na wakacje). Ponieważ Kuba zaliczana jest przez USA do krajów sponsorujących terroryzm obawiamy się, że tym wyjazdem utrudnimy sobie wjazd do USA w najbliższej przyszłości (będziemy musieli przechodzić całą procedurę otrzymania wizy turystycznej).
  Mam wątpliwość czy wpis o pobycie na Kubie znika wraz z utratą ważności paszportu czy konieczne jest odczekanie jakieś okresu czasu, aby móc bez problemu ubiegać się o ESTA.

  • Przypuszcza, że w przyszłości możecie mieć problemy z wlotem na teren USA. Nikt nie wie, czy i kiedy Kuba zostanie wykreślona z listy krajów wspierających terroryzm. Na pewno wpis o pobycie na Kubie nie znika wraz z utratą ważności paszportu.

   • Witam, to mam jeszcze pytanie dotyczące pobytu na Kubie. Jeżeli nie ma się pieczątki w paszporcie z Kuby to czy informacja o pobycie widnieje w armeńskich systemach i polskich. Czy taki rejestr lotów czy pobytu w krajach jest prowadzany i czy przy kontroli paszportowej taka informacja jest widoczna?

 102. Dzień dobry,
  wybieram się do USA na przełomie sierpnia i września. Posiadam ważną wizę turystyczną, ale paszport ważny tylko do lutego przyszłego roku (poniżej pół roku). Przeczytałem w sieci, że Polska została przyjęta do „Six months club” i z uwagi na to nie trzeba pilnować półrocznej ważności paszportu w momencie przybycia do USA. Zastanawiam się jednak, czy nie wiąże się to z równoczesnym posiadaniem ESTA (czego nie chciałem robić, skoro mam ważną wizę). Czy teraz powinienem zrobić ESTA czy mogę lecieć na wizę? Proszę o radę. Pozdrawiam

 103. dzień dobry,
  Niedługo lecimy do USA (ORD) w 2 os. (jedna osoba z ważną wizą, druga z ESTA) – jak wygląda immigration na lotnisku ? Czy stoimy/chodzimy razem czy możemy zostać rozdzielni na różne kolejki?

 104. Dzień dobry,
  Lecę do Miami do cioci. Bardzo słabo znam angielski. Czy to duży problem, czy mogę powiedzieć urzędnikowi tylko parę zdań od siebie. Czy mając ESTA mogę się przyznać, że Lecę do rodziny oczywiście też, aby pozwiedzać?

  • Tak, proszę powiedzieć że leci Pani do rodziny w Miami, która pokaże Pani Florydę. Proszę najlepiej przygotować sobie krótką karteczkę z opisem celu podróży i proszę wręczyć ją urzędnikowi.
   Przykładowa treść ” I’m flying to Miami, Florida, to visit my aunt for the first time. I plan to stay in Florida for 3 weeks and I’m very excited to explore all the interesting places I’ve seen only on TV and in movies so far. I assure you that I am fully committed to adhering to all the laws and regulations of the United States during my visit, and I will respect all travel and security protocols set forth by your esteemed agency. Enclosed with this letter are all relevant documents, including my passport, ESTA, and contact information. I am dedicated to ensuring a smooth and hassle-free entry into the United States”
   Życzę udanej podróży!

   Sincerely,

 105. Mam pytanie odnośnie (Maksymalny okres pobytu w USA to 6 miesięcy) mam wize B1 i to jest maksymalny pobyt w ciagu roku kalendarzowego czy maksymalny pobyt po przylocie w sesie przylecialem do usa i jesli celnik wbil mi limit 8 miesiecy pobytu to i tak po 6 musze przyleciec do PL i potem znow moge wyleciec na 6 miesiecy jesli celnik na to wyrazi zgodę?

  • Celnik nie może wbić dłuższego pobytu na wizie turystycznej niż 6 miesięcy. Aby wrócić ponownie do USA MUSI trzeba wyjechać ze stanów (nawet na 1 dzień i wrócić do kraju w którego jest Pan obywatelem) Dopiero po takiej “procedurze” można ponownie wjechać do USA na wizę turystyczną = max 6 miesięcy.

 106. Wiitam czy przekraczając czas pobytu w usa 6 miesiecy ale nie podejmujac sie pracy w usa grozi mi rozliczanie podatkowe w usa?

  • Rozliczenie podatkowe nie ma żadnego znaczenia w przypadku wizyt turystycznych. Chyba, że jedzie Pan do USA na wizie pracowniczej lub podobnej. Oczywiście może przebywać Pan w USA dłużej niż 6 miesięcy w roku – wszystko jednak zależy od tego jaką datę powrotu wyznaczy urzędnik przy wlocie do USA.

 107. Witam, mam pytanie co do (Maksymalny okres pobytu w USA to 6 miesięcy) to znaczy w roku kalendarzowym czy na 6 miesięcy przylecę i musze wrócić do PL na 1 dzień i znów mogę na 6 miesięcy do usa polecieć ?

 108. Dzień dobry,
  Razem z mężem w połowie stycznia lecimy do Las Vegas.
  Podróż na ponad 3 miesiące. W 2017 r otrzymałam wizę na 10 lat(nie skorzystałam z niej jeszcze), w 2021 r wzięłam ślub. Wizę mam w paszporcie z nazwiskiem panieńskim. Mam też nowy paszport z nazwiskiem przyjętym po mężu. Czy do podróży wystarczą oba paszporty? Czy muszę mieć akt ślubu? Czy musi on być tłumaczony na j. angielski notarialnie?
  Dziękuję, ze wszelkie informacje.

 109. Dziękuję za odpowiedź. Problem w tym, że mamy już bilety na nieco ponad 3 miesiące, więc, musimy lecieć na wizie. Zabiorę wszystkie dokumentu i mam nadzieję, że nie będą robić problemów..

 110. Dzień dobry, czy jeśli lecimy do Miami i stamtąd udajemy się w rejs po Karaibach to czy powinniśmy jak miejsce pobytu w USA podać dowolny hotel w Miami czy nazwę statku? I drugie pytanie, jeśli podczas wypełniania ESTA w formularzu męża popełniliśmy błąd tzn w miejscu ulicy wpisaliśmy miejscowość a w miejscu miejscowości ulicę to trzeba wypełniać nowy wniosek? Z góry dziękuję za odpowiedź

 111. Dzień dobry. Lecimy do Nowego Jorku United Airlines za 2 tygodnie z Berlina, mamy już ESTA natomiast po przesłaniu kopii paszportu na stronie przewoźnika widnieje napis: “Passport and visa information: pending airport verification. Use the Travel-Ready Center to save time at the airport. Upon arrival at the airport, please see an agent to check in for your flight and receive a boarding pass”. Gdy klikam w lot powrotny jest wszystko ok i widnieje napis “traveal ready”. Kontakt z obsługa tej linii to jakiś dramat. Czy ja musze im dosłać ESTA, czy cokolwiek jeszcze (wcześniej wysyłałem do turoperatora (niemiecka firma FTI) tylko TSA. Nie wiem czy w związku z tym będą chcieli jakichś dopłat na lotnisku… Dziękuję z góry za pomoc.

  • Spotkałem się z tym pierwszy raz kilka lat temu, gdy moi rodzice lecieli z Krakowa do Chicago. Musisz po prostu wcześniej pojawić się na lotnisku i cały proces Chceck-In trzeba zrobić na miejscu przed odlotem. I to wszystko. Moja mama miała status biletu “ready to travel” mój tato musiał zgłosić się do odprawy na lotnisku.

 112. Dzień dobry,

  Chciałbym poprosić o odpowiedzi na poniższe pytania. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  Na początku lutego lecę do USA. Moja wiza jest ważna do 15 lutego. Czy mogę na nią wlecieć 6 lutego i przebywać do 2 marca? Czy potrzebuję ESTA?

  Czy Polacy wciąż mogą ubiegać się o wizę turystyczną (aby pozostać w USA do 6 miesięcy) w przypadku kiedy dołączyliśmy do programu ESTA? Wyczytałem, że tak. Prosiłbym o potwierdzenie.

  Czy mając ESTA (pobyt max 90dni) lub wizę turystyczną (6 miesięcy), wystarczy, iż wrócę do Polski na 1 dzień i od razu mogę ponownie podróżować do Stanów? Nie budzi to podejrzeń? Mogę nie zostać wpuszczony? Rozumiem, że musi to być państwo, którego jestem obywatelem? Nie można na 1 dzień wybrać się do Meksyku?
  Bardzo dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam,
  Maciej Kociński

  • Może Pan wlecieć do USA nawet w ostatnim dniu ważności wizy. Długość pobytu w USA określana jest przez urzędnika na granicy. Wiza oraz ESTA to dwa różne działające równolegle “systemy” wjazdu do USA. Jeden nie wyklucza drugiego.
   Niestety wg przepisów najlepiej wrócić na teren państwa którego ma się paszport. Meksyk niekoniecznie zadziała – wszystko zależeć będzie od urzędnika, a to będzie wyglądało podejrzanie taka jednodniowa wizyta.
   Powrót do PL i ponowny wlot do USA jest już dużo bardziej wiarygodny. Proszę jednak przygotować się na pytania na granicy …zapewne urzędnik będzie ciekawy dlaczego wrócił Pan do Polski tylko na 1 dzień. Nie eliminuje to jednak w żadnym przypadku pozwolenia na wjazd. Ale…jeśli ponownie po 90 dniach wróci Pan do Polski “na chwilę” i znów wyjedzie ..mogą być problemy z dostaniem pozwolenia na wjazd na 90 dni. Znam przypadki, że ktoś dostał pozwolenia na 30 dni na ESTA.

 113. Dzień dobry, planuję wakacje w USA ale chciałabym również odwiedzić Jamajkę. Czy orientuje się Pan czy Jamajka również jest na takim samym statusie jak Kuba? Mogę mieć w zwiazku z tym jakieś problemy z wjazdem czy wizą?

 114. Witam. Chciałbym prosić o radę. Chcemy lecieć do USA ( rodzinny wypad ) posiadam z mężem wizytę jeszcze ważna (w starym paszporcie ) ,czyli rozumiem że nie potrzebuje Esta. Sprawa jednak się trochę komplikuje bo z nami będą leciały dzieci które nie mają wizy i będą leciały na paszport angielskich. Nie wiem co jest lepiej zrobić złożyć wniosek grupowy Esta dla całej rodziny czy tylko dla dzieci bo niby jak się ma wizę to lepiej lecieć na wizie. Szczerze mówiąc też nie wiem jakbym miała wypełnić wniosek Esta dla samych dzieci tylko czy w ogóle to jest możliwe. Dziękuję i pozdrawiam

  • Proszę wypełnić tylko wniosek ESTA dla dzieciaków. To zupełnie wystarczy. Wypełniając ESTA dla dzieci wybiera Pani opcję “wniosek grupowy”, podaje Pani swoje dane jako “opiekuna” i dalej wypełnia się dokładnie tak samo jak dla osoby dorosłej.

 115. Witam serdecznie, wybieram sie z mezem I dziećmi do Miami koncem Marca I nie wiemy co wpisać przy pytaniu o niekaralności poniewaz maz mial wyrok w zawieszeniu w 2014r, nie wiemy czy jest to juz przedawnione. Czy jesli napiszemy ze byl karany podajac date kiedy to zostanie automatycznie odrzucony? Czy jest szansa na este ?

  • Jeśli to nie była sprawa kryminalna, oszustwo, spowodowanie wypadku pod wpływem substancji odurzających, kradzież: może Pani podać NIE w tym punkcie.
   Jeśli poda Pani TAK, nie oznacza to jednoznacznie odrzucenia wniosku;

 116. cześć, mam pytanie odnośnie paszportu, dla syna robiliśmy go dwa lata temu jak miał 11 lat, teraz ma 13 i zastanawiamy się czy ten paszport jest ok, bo nie pobierali od niego odcisków placów. Podobno pobierają dopiero od 12 roku życia. Paszport syna jest ważny do 2026.

  Z góry serdecznie dziękuje za info zwrotne. Pozdrawiam.

  • Tak, paszport dla dziecka w wieki 13 lat jest ok. Przy kontroli granicznej w USA mogą poprosić o pobranie odcisków palców na miejscu. Jest to jednak opcja ponieważ zgodnie z prawem dzieci powyżej 14 lat mają taki obowiązek.

 117. Hej,
  W lipcu lecę z narzeczonym do mojej cioci do Connecticut na 2 tygodnie, żeby zobaczyć się z nią, dziadkiem i resztą rodziny. Lądujemy na JFK. Kiedyś 3 razy odrzucali mi wizę turystyczną tłumacząc się iż mam zbyt mały związek z Polską (w przedziale wiekowym okolo 9-12lat). Na decyzje Esty czekałam aż 5 dni, jednak mi ją zatwierdzili. Rozmawiałam z koleżanką, która opowiedziała mi sytuację znajomej której tak samo odrzucali wizę turystyczną, ale kiedy jej brat zmarł chciała polecieć na jego pogrzeb, dostała este, ale na miejscu nie chcieli jej wpuścić na teren Stanów. Dopiero kiedy zaczęła płakać i mówić jaka jest sytuacja finalnie została wpuszczona. Zaczęłam się bardzo stresować tym, że mogę być w takiej samej sytuacji. Czy według Waszego doświadczenia jest duża szansa na to, że normalnie mnie wpuszcza?

 118. Czy jeden rodzic może zabrac dziecko na wyjazd turystyczny? Drugi rodzic zostaję w PL. Jakieś dodatkowe dokumenty będą potrzebne?
  Jest plan polecieć na kilka dni, nigdy nie byliśmy w USA ale sporo po Europie. Czy auto to konieczność? Docelowo Utah.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Ile kosztuje wyjazd do USA w 2024 roku.

Ile kosztuje wyjazd do Stanów w 2024 roku? Koszty wyjazdu do USA na pewno nie są stałe i można...

ESTA USA: pytania i odpowiedzi (2024)

ESTA USA - najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi dotyczące wniosku ESTA składanego w roku 2024roku. Gdzie złożyć wniosek ESTA?...

Wyjazd do USA 2023 – Koronawirus USA : COVID

Zasady wjazdu do USA - COVID. Informacje dotyczące podróży z Polski do Stanów Zjednoczonych, szczepienia, paszportów COVID owych...

Co zabrać do USA i jak skutecznie spakować się na wyjazd Stanów.

Jak najlepiej spakować się na podróż do Stanów? Co opłaca się zabrać ze sobą z Polski do USA...