USA. Informacje dla turystów z Polski

Informacje o USA

Ważne informacje dla osób wyjeżdżających z Polski do USA w celach turystycznych oraz biznesowych (2019)

Dla osób pragnących wyjechać na wczasy, spędzić wakacje, ferie zimowe w USA czy podróżować w celach biznesowych po Stanach Zjednoczonych przygotowałem zestawienie najważniejszych informacji związanych z wyjazdem do USA

Wiza i przepisy wjazdowe do USA.

W październiku 2019 r. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił oficjalnie iż Polska spełniła wymagania dotyczące ruchu bezwizowego. Ostateczną decyzję w sprawie zniesienia wiz dla Polaków ma podjąć w ciągu kilku tygodni Kongres USA.

Wyjazd do USA bez wiz! Podstawowe informacje na temat ruchu bezwizowego do USA znajdują się TUTAJ

Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Bureau of Citizenship and Immigration Services) i zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do Stanów Zjednoczonych mimo ważnej wizy.
Najczęstszym powodem nieudzielenia prawa wjazdu jest naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów (przeważnie jest to nielegalne przedłużenie pobytu w USA) lub uznanie, że rzeczywisty cel wjazdu jest sprzeczny z celem deklarowanym podczas ubiegania się o wizę (np. osoba posiadająca wizę turystyczną wjeżdża z zamiarem osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych lub podjęcia pracy).

Na przejściach granicznych przy wjeździe bądź przylocie do USA obowiązuje automatyczny odczyt dokumentów (paszportów i wiz), podróżni są fotografowani, pobiera się odciski palców (skanowanie) – dane te są sprawdzane w kartotece służb imigracyjnych. Osoby zatrzymane podczas nielegalnego przekraczania granicy lub przebywające nielegalnie na terenie Stanów Zjednoczonych są deportowane. Procedurze deportacyjnej podlegają również osoby, które przebywając legalnie w Stanach Zjednoczonych weszły w konflikt z prawem. Ponieważ ośrodków deportacyjnych jest niewiele, osoby oczekujące na deportację często są osadzane w więzieniach.

Polecam przeglądnąć materiał video z mojego przelotu na trasie Kraków-Chicago. Ostatnie kilka minut filmiku to właśnie procedura przekraczania granicy.

Zobacz również:
Deklaracja celna do USA – jak wypełnić.

Praca w USA, programy dla studentów
Coraz częściej do Stanów Zjednoczonych przyjeżdżają studenci uczestniczący w programach pracy wakacyjnej (np. Work&Travel, Camp America, YMCA). Należy pamiętać, że faktyczne warunki uczestnictwa w takim programie określane są na miejscu, po przyjeździe. Umowy zawierane z pośrednikami w Polsce nie wiążą kontrahentów i pracodawców amerykańskich i nie dają podstawy prawnej do egzekwowania warunków w Stanach Zjednoczonych. Ważność paszportu powinna o 6 miesięcy przekraczać planowany okres pobytu w Stanach Zjednoczonych. Przy wjeździe nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej. Nie jest również wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy.

Przepisy celne obowiązujące przy wjeździe do USA

Osoby przyjeżdżające do Stanów Zjednoczonych są obowiązani wypełnić deklarację celną. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10.000 USD (lub równowartości tej sumy) bez obowiązku jej zgłoszenia. Jeżeli kwota przewożona przekracza tę sumę, należy zgłosić ją w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu. Dotyczy to nie tylko gotówki, ale również innych środków płatniczych. Brak odpowiedniej deklaracji grozi poważnymi konsekwencjami. Absolutnie zakazane jest posiadanie najmniejszej choćby ilości narkotyków. Wwożenie żywności oraz alkoholu na teren USA regulują przepisy – więcej informacji – tutaj

Ubezpieczenie dla osób przyjeżdżających do USA

Osoby przyjeżdżające do USA  nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia zdrowotnego oraz osobowego.
Aby wynająć samochód w USA, będziecie musieli zakupić co najmniej podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Przepisy te obowiązują we wszystkich stanach w USA. Niestety polskie towarzystwa ubezpieczeniowe nie działają na rynku amerykańskich ubezpieczeń komunikacyjnych.

Szczepienie oraz służba zdrowia w USA

Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna w USA jest powszechnie dostępna, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje przeciętnie od 100 do 200 USD, doba spędzona w szpitalu – od 500 do kilku tysięcy USD (nie licząc zabiegów).
Polecam więc wykupić ubezpieczenie zdrowotne / od kosztów leczenia w USA na kwotę co najmniej pół miliona dolarów.

Informacje dla kierowców podróżujących po USA

Na podstawie polskiego lub międzynarodowego prawa jazdy można prowadzić samochód przez okres ważności przyznanej na granicy wizy.
Naruszenie przepisów drogowych jak w każdym innym kraju jest karane mandatami.
W zależności od rodzaju wykroczenia, jak również okoliczności, w jakich zostało ono popełnione, wysokość mandatu może wynosić od 20 USD (np. za nieprawidłowe parkowanie) nawet do kilkuset dolarów za nadmierne przekroczenie prędkości. Należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu dopuszczalnej prędkości głownie w miastach a szczególnie przy szkołach oraz parkach i centrach handlowych. Tutaj najczęściej ustawione są kamery lub policjanci z radarem.
Poruszanie się na autostradach nie jest w rzeczywistości skomplikowane. Kierunki jazdy oraz elementy infrastruktury drogowej (znaki, zjazdy z autostrad, nakazy ruchu, płatne odcinki) są bardzo dobrze oznaczone.
UWAGA: Ograniczenia prędkości zarówno na autostradach jaki i drogach lokalnych są różne dla każdego ze stanów i może się wahać od 85–120 km/godz .
W czasie kontroli policyjnej nie należy wychodzić z samochodu bez polecenia. Proszę przygotować prawo jazdy wraz z paszportem oraz dokumenty które zostały wydane przez wypożyczalnie samochodu. Nie jest prawdą, że w czasie kontroli należy siedzieć bez ruchu z rękami na kierownicy. Policjanci są na ogół sympatyczni i można z nimi porozmawiać na różne tematy.
Prowadzenie pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających jest traktowane nadzwyczaj poważnie i często kierowca zostaje od razu aresztowany.
Przydatne informacje:
Jak wypożyczyć samochód w USA
Wynajem samochodu w USA – pytania o odpowiedzi
Podróżowanie po USA na polskim lub międzynarodowym prawie jazdy.

Gdzie spać, czyli hotele i motele w USA

Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozwinięty system hoteli oraz motel. Zawsze jest opcja aby znaleźć miejsce noclegowe nawet bez wcześniejszej rezerwacji. Proszę jednak pamiętać, że w tych najbardziej odwiedzanych rejonach USA (zwłaszcza w pobliżu atrakcji turystycznych) polecam jednak zrobić rezerwację co najmniej pół roku wcześniej. Będziecie wówczas pewni że znajdziecie dobrą lokalizację hotelu w dobrej cenie. Oczywiście, im dalej od atrakcji tym cena za nocleg spada.
Przydatne informacje:
Jak znaleźć tanie hotele w USA.
Standardy w hotelach w USA.
Hotele w USA zestawienie przydatnych informacji.

Bezpieczeństwo w USA.

W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi w wielu miejscach publicznych nadal obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na wprowadzeniu kontroli bagażu i kontroli osobistej mieszkańców i turystów. Dotyczy to głównie lotnisk (krajowych i międzynarodowych) oraz innych miejsc publicznych, takich jak urzędy, stadiony, hale wystawowe, wejścia do wysokich budynków. Wszystkie linie lotnicze, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, wymagają przybycia na lotnisko od 2 do 3 godzin przed odlotem samolotu. Wprowadzono także ograniczenia dotyczące przewożonego bagażu. Zaleca się, by przed podróżą zasięgnąć aktualnych informacji u przedstawiciela danych linii lotniczych. W większości wielkich miast amerykańskich istnieje duże zagrożenie przestępczością. Dotyczy to zwłaszcza biednych dzielnic, a czasami także centrów miast.
Większe parki rozrywki w USA (np. Disney, NASA czy Universal Studio) wprowadziły kontrolę bezpieczeństwa (detektory metalu, sprawdzanie bagażu).

Inne przydatne informacje:

 • Powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe oraz karty debetowe. Ze względów bezpieczeństwa, jak również wygody (rezerwacja hotelu, biletu lotniczego itp.) zalecane jest wyrobienie takiej karty przed wyjazdem za granicę w jednym z polskich banków. Bardzo trudno wynająć samochód, nie mając karty kredytowej. Najbardziej popularne i szeroko akceptowane są karty: VISA, MasterCard, American Express i Discover. W razie zgubienia karty należy natychmiast ją zablokować, dzwoniąc pod numer podany przez bank wydający kartę. Gotówkę z karty można pobrać w szeroko dostępnej sieci bankomatów.
 • Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120V, tak więc należy sprawdzić czy urządzenia elektroniczne posiadają wbudowany transformator napięcia (220-110V). Dzięki temu można będzie ich używać bez problemów w USA. Należy pamiętać, aby zaopatrzyć się tylko w tzw. “przejściówkę” ponieważ wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich.
 • Podstawowe zakupy niezbędnych do funkcjonowania rzeczy można zrobić w sieci sklepów Walmart. Polecam udać się tam zaraz po wynajęciu samochodu ponieważ często te sklepy znajdują się w okolicach lotniska. Moja prywatna lista niezbędnych zakupów znajduje się tutaj.
 • W USA obowiązują następujące jednostki miar i odległości:  mile, stopy, cale, funty i galony (nie występują tu kilometry, kilogramy, centymetry czy litry).
 • W wielu stanach w miejscach publicznych nie można spożywać alkoholu lub nawet posiadać przy sobie nie opakowanych butelek czy puszek. Nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie. Spożywanie i zakup alkoholu dozwolone są w większości stanów dla osób powyżej 21. roku życia; sprzedawca może poprosić o okazanie dowodu tożsamości.
 • W miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.
 • W razie konieczności wezwania pomocy w całych Stanach Zjednoczonych działa bezpłatny numer 911.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CO MOŻNA WWIEŹĆ LECĄC DO USA.
CZY ZAMYKAĆ WALIZKĘ (BAGAŻ REJESTROWANY) NA KŁÓDKĘ
NIE WYRZUCAJ KARTY POKŁADOWEJ PO PRZYLOCIE DO USA!
KIEDY WYPEŁNIĆ FORMULARZ WIZOWY I-94
PODSTAWOWE INFORMACJE DLA OSÓB PRZYLATUJĄCYCH DO USA
WSZYSTKIE INNE ARTYKUŁY DOTYCZĄCE PORAD

Aktualizacja: październik 2019
© interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione

Jeśli uznasz, że wpis jest wartościowy, śmiało podziel się nim Twoją grupą! Dziękuję 👍

31 komentarze

 1. Jaki jest sposób na podładowanie komórki lub podłaczenie do prądu laptopa przywiezionego z Polski?

 2. Praktycznie wszystkie laptopy mają zasilacze przystosowane do napięcia 220-110V (proszę sprawdzić informacje na zasilaczu). Wystarczy wówczas kupić tylko samą wtyczkę (tzw. przejściówkę) i można śmiało podłączać laptopa przywiezionego z PL w USA.
  Podobnie jest z komórkami. Kostki (ładowarki) które podłącza się do gniazdka posiadają już wbudowany transformator (proszę upewnić się, że Twoja ładowarka posiada taką opcję). Przetwarza on prąd 220-110V na odpowiednie napięcie (przeważnie jest to 3.7V) dzięki któremu przez port USB można ładować komórkę.
  Do komórki potrzebna będzie również “przejściówka” z wtyczki “polskiej” na “amerykańską”.

 3. Ja mam pytanie odnośnie ubezpieczenia w USA. Za dwa tygodnie lecimy na prawie 3 tygodnie (NY, Chicago i Kalifornia). Możesz mi powiedzieć jakie ubezpieczenie zdrowotne warto wykupić – cena nie do końca gra rolę. Jedyne czego chcę to bezgotówkowego rozliczenia i tego, że ubezpieczenie będzie bez problemu rozpoznawalne w USA oraz akceptowalne – wiem, że koszty leczenia w USA to kosmos. Czytałem, że są problemy z ubezpieczeniami z Polski i zastanawiam się czy nie lepiej wykupić ubezpieczenie w firmie amerykańskiej. Tylko w jakiej? Masz jakieś sugestie?

  Z góry dziękuję

 4. Niestety nie pomogę Ci w sprawach ubezpieczenia jakie można wykupić w Polsce lecąc do USA. Nie mieszkam w PL od 2002 roku i niestety nie orientuję się zupełnie w ofertach które oferują Polskie firmy ubezpieczeniowe.

 5. Mam pytanie odnośnie wizy – w 2016 wyrobiłam sobie wizę turystyczną do USA (ważna 10 lat), ale w 2017 roku wzięłam ślub i zmieniłam nazwisko. Stary paszport oczywiście posiadam, ale nowy, ten na nowe nazwisko nie posiada wklejonej wizy. Czy przy przekraczaniu granicy mogę okazać stary paszport z wizą, nowy paszport oraz międzynarodowy akt ślubu, tak aby zostać wpuszczoną na teren USA?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

 6. Proszę mieć ze sobą również stary paszport w którym jest wbita ważna wiza do USA, przetłumaczony akt ślubu i nowy paszport. To zupełnie wystarczy. Nie jest koniecznie wyrabianie nowego paszportu na nowe nazwisko.

 7. Proszę o sprecyzowanie.
  “Absolutnie zakazane jest posiadanie najmniejszej choćby ilości… oraz wwożenie jakiejkolwiek żywności”.
  Chodzi mi o żywność. Czy kategorycznie nic nie można wziąć, np. batony czekoladowe, napoje izotoniczne w saszetkach do rozpuszczenia w wodzie ??? Wszystko oryginalne ze sklepu.
  Dziękuję.

 8. (Osoby przyjeżdżające do USA nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia zdrowotnego oraz osobowego.
  Gdy jednak chcecie wypożyczyć w USA samochód, będziecie musieli zakupić co najmniej podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Przepisy te obowiązują we wszystkich stanach w USA. Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe nie działają na rynku amerykańskich ubezpieczeń komunikacyjnych.)
  Cześć Pawle .
  Byłem i za krótko .
  Na szczęście nie musiałem korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego . Wykupiłem w PZU ubezpieczenie gdzie miedzy innymi miałem OC . Na wypadek gdy bym uszkodził pojazd udostępniony przez rodzinę . Czyżby nie było jednak w USA honorowane ?

 9. Hej. Końcem kwietnia odwiedzam z rodzina Arizonę. Przylatujemy do Los Angeles z Wiednia przez Monachium. Po przylocie do L.A. za 3 godziny mamy samolot do Phoenix. Jaka jest procedura na lotnisku w L.A. ? Czy przechodzimy “transitem” od razu na lot do Phoenix czy musimy przejść odprawę paszportową i celną?

 10. Po przylocie do LA musicie przejść odprawę celną i paszportową. Los Angeles to Wasz “entry port” do Stanów Zjednoczonych.
  3 godziny to sporo czasu. Na loty krajowe rekomendowane jest pojawienie się 2 godziny wcześniej na lotnisku.

 11. Przyleciałam z mężem do USA 10-go kwietnia, na m-c. Ostatnią czynnością w ramach procedury celnej była “rozmowa” z celnikiem (rozmowa – to dużo powiedziane, ponieważ nie znamy j.ang.) jakoś tak przy użyciu pojedynczych słów i rąk dogadaliśmy się z panem, że my turystycznie. Pan się trochę pośmiał i kazał iść dalej. Tak znaleźliśmy się przy wyjściu z lotniska, gdzie czekała na nas córka. Wczoraj zapytała nas, czy sprawdzaliśmy na jak długo przyznano nam wizę na lotnisku i tu okazało się, że my nic nie mamy -mówiąc kolokwialnie- wbite do paszportu. Mamy teraz dylemat bo nie wiemy, czy jak przeszliśmy procedurę sprawdzającą przy maszynach i rozmowę z celnikiem, to teraz już niczego nie wbijają, czy może coś jeszcze należało zrobić albo pan celnik zapomniał wbić ?…… Żeby przy wyjeździe się nie okazało, że jesteśmy tu nielegalnie…..

 12. Dzień dobry,

  byłam przekonana, że widziałam gdzieś post odnośnie ubezpieczenia turystycznego. Mogłabym prosić o linka ponieważ nie mogę go znależć?
  To czego szukam to proponowanych ubezpieczycieli z rozliczeniem bezgotówkowym

  dziękuję i pozdrawiam!

 13. Hej Paulina. Nie pamiętam abym dodawał linka do firm ubezpieczeniowych. Nie mam wiedzy i doświadczenia w tym temacie. Co innego ubezpieczenia wynajmowanych samochodów…

 14. Cześć, powiedz mi proszę czy orientujesz się jak to jest z piciem alkoholu dla zagranicznych? Chodzi o to, że pojadę do stanów dwa miesiące przed 21 urodiznami i nie wiem czy w tym przypadku patrzą dokładnie na datę, czy tylko na rocznik? oraz jaka jest możliwość wyjścia na piwko ze znajomym?

 15. Raczej patrzą dokładnie na datę. Nie przeszkadza to jednak w tym aby wyjść ze znajomymi do baru czy klubu (chyba że wyraźnie jest napisane że w te miejsca mają wstęp tylko osoby powyżej 21 lat). Załóżmy jednak, że wejdziecie. Znajomy może dla Ciebie kupić piwo, ty nie możesz ponieważ Cię wylegitymują i zobaczą że masz poniżej 21 lat.

 16. Cześć, niedługo po raz pierwszy wybieram się to USA, czy jeśli planowana długość wyjazdu którą zadeklarowałam we wniosku wizowym, a długość na jaką mam bilet jest krótsza, czy to stanowi jakiś problem przy wjeździe i wbijaniu przez urzędnika pieczątki? Ponieważ gdy składałam wniosek o wizę plan pierwotnie był inny a rodzina która wykupiła mi bilet wykupiła go na dłużej ze względu że krócej się nie opłacało bo nic bym nie zwiedziła. Pozdrawiam

 17. Hej Mariolka. Nie powinno być z tym, żadnego problemu. Gdy urzędnik zapyta Cię w jakim celu przylatujesz do USA możesz odpowiedzieć jednocześnie podając/sugerując długość pobytu. Na przykład “będę podróżowała i odwiedzała Parki Narodowe przez 3 miesiące”

 18. Dziękuję ślicznie za odpowiedź, bardzo mnie uspokoiłeś 😀 Mam jeszcze pytanka odnośnie bagażu i biletu. Jak wygląda odprawa bagażowa jeśli mam tylko bagaż podręczny? Jeśli mam bilet wykupiony przez Expedia czy muszę drukować bilet/potwierdzenie, czy wystarczy, że udam się na lotnisko z paszportem?

 19. Mając bagaż podręczny masz trzy opcje do wyboru.
  1. Na 24h przed wylotem logujesz się na stronę przewoźnika i drukujesz sobie kartę pokładową (Boarding Pass). Z kartą udajesz się bezpośrednio do odprawy do samolotu (Gates).
  2. Jeśli nie masz możliwości wydrukowania Boarding Pass w domu, na lotnisku każda linia lotnicza ma elektroniczne terminale (tzw. Kiosk). Wpisujesz swoje dane, odszukujesz się w systemie lotów i drukujesz Boarding Pass.
  3. Tradycyjna metoda, czyli udajesz się bezpośrednio do stanowiska linii lotniczych, pokazujesz paszport, i pan/pani drukuje Ci Boarding Pass.

 20. hej,
  planuje leciec na Floryde ale nie wiem dokladnie ile tam zostane dlatego wole pozniej kupic bilet powrotny. Mam zamiar pozwiedzac , odpoczac i isc na kursy doszkalajace w dzidzinie beauty w ktorej na codzien pracuje. Widzialam duzo postow dotyczacych wamaganego biletu powrotnego inaczej moze byc problem z wpuszczeniem do Stanow. Czy to prawda ? Dodatkowo lece sama i nie mam tam nikogo bliskiego, bede wynajmowac pokoj przez airnb.

 21. Pani Joanno. Nie musi Pani posiadać biletu powrotnego. Planuję podróże dla wielu osób i około 10% są to właśnie osoby jak Pani – bez biletu powrotnego. Nikt mi jeszcze nie zgłosił, że nie został wpuszczony do USA w takiej sytuacji.
  Po internecie krążą jeszcze inne historie, które mówią że należy mieć gotówkę w kwocie co najmniej $100 na jeden dzień pobytu w USA. Totalna bzdura. Proszę lecieć i się niczym nie przejmować.

 22. Witam, niedługo wybieram się do usa i chciałem uzyskać odpowiedź na pytanie pod tytułem ,,O co chodzi z tym paszportem” Potrzebuje zwykłego Polskiego paszportu z ,,Wbitą” wizą czy muszę wyrabiać nowy paszport? Jeżeli nowy to gdzie i jak go uzyskać ?

 23. Aby wjechać na terytorium USA każdy obywatel Polski musi posiadać WAŻNY PASZPORT (nie ma znaczenia czy jest to paszport “starego typu” czy nowy).
  Każdy paszport posiada termin ważności który określony jest na stronie ze zdjęciem.
  Potrzebna jest również WAŻNA WIZA. Podobnie jak paszport każda wiza ma swój termin ważności.

  I teraz uwaga…możliwe są dwa scenariusze.
  1. Ważna wiza w “starym – nieważnym” paszporcie + nowy paszport ale bez wizy = należy zabrać ze sobą do USA stary i nowy paszport
  2. Ważna wiza w nowym paszporcie = należy zabrać ze sobą tylko nowy paszport.

  Jak wyrobić paszport?
  Cała procedura jest przeprowadzana przez urząd gminy lub urząd wojewódzki w miejscu gdzie jest Pan zameldowany
  Jak wyrobić wizę do USA?
  Cała procedura ubiegania się o wizę do USA opisana jest na stronie ambasady: https://pl.usembassy.gov/pl/visas-pl/turystyka-i-biznes/jak-ubiegac-sie-o-wize/

 24. Dzień dobry,

  słyszałem, że, aby wyjechać do Stanów wiza musi być ważna min. jeszcze 3 miesiące. Tzn. jeżeli jadę w październiku to wiza musi być ważna do końca grudnia. Czy to prawda? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam

 25. Możesz pozostać w USA nawet do ostatniego dnia ważności wizy. To Twój paszport ma być ważny na co najmniej pół roku od daty przekroczenia granicy z USA.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię