Park Narodowy Sekwoi – zwiedzanie (2024)

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Oto przewodnik po najciekawszych miejscach w Parku Narodowym Sekwoi (Sequoia National Park).

Jestem pewien, że ułatwi on wszystkim osobom odwiedzającym słoneczną Kalifornię zaplanować wycieczkę na spotkanie z Sekwojami – największymi drzewami świata.

Lasy Sekwojowe aby przetrwać ponad 2 tysiące lat wymagały specyficznych warunków klimatycznych. Sekwoja jest olbrzymim drzewem z bardzo delikatnym i płytkim systemem korzeniowym. Idealnym terenem inkubacyjnym dla Sekwoi stały się południowe zbocza kalifornijskiego pasma górskiego Sierra Nevada.

Park Narodowy Sekwoi – podstawowe wiadomości.

Sekwoja – dojazd do Parku Narodowego.

Sekwoje - droga dojazdowa
Droga dojazdowa do Sekwoi to nie lada wyzwanie, szczególnie zimą.

Zanim wyruszycie w podróż warto wiedzieć, że sekwoje nie są dostępne dla turystów przez cały rok. Zimą droga dojazdowa (Generals Hwy.) może zostać zamknięta przez służby parku, gdy opady śniegu przekraczają dopuszczalne normy.
Późna wiosna i lato to również sezon pożarów w rejonie Sekwoi. Często w tym okresie zdarzają się również zamknięcia dróg.

PORADA: Aktualne warunki na trasach dojazdowych możecie sprawdzić na stronie:
https://www.nps.gov/seki/planyourvisit/conditions.htm

Do Parku Narodowego Sekwoi możemy wjechać tylko z dwóch kierunków:

 • Najbardziej popularny wjazd znajduje się przy miasteczku Three Rivers (południowa strona parku – droga: nr 198), która prowadzi was przez 20 km wprost do lasu gigantycznych drzew.
 • Drugi wjazd (nieco bardziej łagodny) rekomendowany dla osób poruszających się samochodami dłuższymi niż 7.3 m (24 stopy) i wszystkimi, nawet najmniejszymi kamperami. Znajduje się na północno-zachodniej stronie Sequoia National Park. To droga nr 180.
Wjazd do lasu Sekwoi
Obie drogi prowadzące do Parku Narodowego Sekwoi są bardzo widowiskowe.

Obie drogi dojazdowe to drogi typowo górskie zakręcone serpentynami. Nie spodziewajcie się więc, że można tutaj przyspieszyć i nadrobić opóźnienia. Wprost przeciwnie. Jeśli na trasie dojazdowej pojawi się przed Wami kamper – będziecie musieli posłusznie, z prędkością 20 km/h podążać za nim na wąskiej drodze.

Sekwoje
…jak widać cała trasa dojazdowa jest nieźle pokręcona.
Sekwoje - droga do Parku Sekwoi
Klasyczny korek to okazja do rozprostowania nóg.

Opłaty w Parku Narodowym Sekwoi.

Wjazd na teren Sequoia National Park to opłata w wysokości 25$ dla samochodów w których znajduje się maksymalnie cztery osoby. Zakupiony bilet (pass) ważny jest przez 7 dni i można w tym czasie odwiedzać park dowolną ilość razy.
Bilet można kupić używając karty kredytowej lub gotówki (najlepiej mieć przygotowaną odliczoną kwotę).

Dla osób, które planują zwiedzić w USA co najmniej trzy Parki Narodowe polecam zakupić karnet wstępu do Parków Narodowych w USA. Karnet można kupić przy stanowisku Park Rangers przy wjeździe do parku.

Wszystkie obiekty znajdujące się na terenie Parku Sekwoi są udostępnione za darmo dla zwiedzających. Również komunikacja autobusowa wewnątrz (Sequoia Shuttle Bus) jest bezpłatna.

Sekwoja – komunikacja wewnątrz parku

Autobus w Parku Sekwoi
Darmowy autobus (Sequoia Bus) fot: nps.gov

W sezonie wakacyjnym parkingi w Parku Sekwoi zapełniają się turystami już około godziny 10:00 rano. Osobom zaczynających zwiedzanie o tej porze najlepszym logistycznie rozwiązaniem będzie pozostawienie samochodu na jednym z dwóch głównych parkingów (Wolverton lub Lodgepole Campground) i skorzystanie z darmowych autobusów Sequoia Shuttle.

Do dyspozycji mamy trzy trasy autobusowe:

 • Green Route – trasa zielona (najdłuższa), obejmująca najbardziej popularną część lasu Sekwoi tzw. Giant Forest wraz z atrakcjami: Giant Forest Museum, General Sherman Tree Trail
 • Gray Route – trasa szara, obejmująca południowe części parku wraz z atrakcjami: Giant Forest Museum, Morro Rock i Crescent Meadow
 • Orange Route – trasa pomarańczowa, obejmująca Giant Forest Museum, General Sherman Tree Trail oraz wyjście na szlak Wolverton wraz z wydzielonymi tam kempingami (Picnic Areas)

UWAGA: Autobusy kursują tylko od końca maja do połowy września w godzinach od 8:00 – 18:00. Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ

Plan, mapy i nawigacja w Parku Sekwoi.

Przy wjeździe do Sekwoi otrzymacie darmową mapkę oraz broszurę z podstawowymi informacjami dotyczącymi zwiedzania, atrakcji, komunikacji oraz bezpieczeństwa. Ponieważ w parku praktycznie nie ma zasięgu telefonii komórkowej głównym narzędziem nawigacji będzie właśnie ta klasyczna mapa oraz drogowskazy i tablice informacyjne.

Sekwoja - zwiedzanie
Drogi wewnątrz parku są bardzo dobrze oznaczone. Nawet przyroda korzysta ze wskazówek…

UWAGA: Sygnał internetu (Wi-Fi) i telefonii komórkowej (bardzo słaby)dostępny jest jedynie w Grant Grove Village oraz Foothills Visitor Center.

Sekwoje, klasyczny plan zwiedzania.

Park Narodowy Sekwoi to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Kalifornii. Tutaj odnajdziecie nie tylko największe na świecie drzewa ale również przepiękne punkty widokowe, szlaki i wciąż dziką przyrodę, która (najczęściej pod postacią niedźwiedzia) sprawia, że zwiedzanie Sequoia National Park jest wyjątkowe i unikalne!

Drzewa Sekwoje
Sekwoje = największe drzewa na świecie. Spotkanie.

Na zwiedzanie najciekawszych miejsc parku należy przeznaczyć praktycznie cały dzień. Jeśli jednak nie możecie wygospodarować takiej ilości czasu skorzystajcie z poniższego planu, który przygotowałem. Jest on całkowicie oparty na moich doświadczeniach i spostrzeżeniach. Plan pozwoli Wam zobaczyć w ciągu ośmiu godzin to co Sekwoje oferują najlepszego.

Zaczynamy zwiedzanie Sekwoi od skały Moro Rock.

Sekwoje - punkt widokowy skała Moro Rock
Tak wygląda podejście i szczyt Moro Rock

To zdecydowanie najlepsze miejsce aby rozpocząć przygodę z gigantycznymi drzewami. Punkt widokowy Moro Rock znajduje się na szczycie ponad 300 metrowego granitowego monolitu. Na samą górę dostaniecie się po 350 stopniach. Nie jest to łatwe, ponieważ do pokonania macie prawie 100 metrów stromego podejścia ale widoki ze szczytu warte są każdego wysiłku.

Moro Rock w parku Sekwoi
Widok na granitowy monolit Moro Rock

Docieracie ponad korony drzew. Z tego miejsca doskonale jest widoczna panorama na pasmo gór Sierra Nevada, lasy sekwojowe i dolinę San Joaquin Valley.

Tunel Log – przewrócona Sekwoja.

Tunel w drzewie Sekwoi
Tunel w przewróconej gigantycznej Sekwoi – jedna z najbardziej fotografowanych lokacji.

Niecałe 800 metrów od Moro Rock znajduje się jedna z najbardziej fotografowanych atrakcji w Parku Sekwoi – tunel wydrążony w pniu gigantycznej Sekwoi. Drzewo zostało powalone przez olbrzymią burzę w 1935 roku i stało się przez przypadek atrakcją turystyczną. Wycięty w pniu sporych rozmiarów otwór pozwala wszystkim pojazdom o wysokości mniejszej niż 2.4 m. swobodnie przejeżdżać przez ten naturalny tunel.

Big Trees Trail – spacer pośród największych drzew świata.

Sekwoje zwiedzanie
Spacer pośród lasu Sekwoi….

Jeden z moich ulubionych szlaków na który zapraszam najmłodszych i najstarszych uczestników wycieczki. Ma on niewiele ponad 1 km i poprowadzi Was utwardzoną ścieżką dookoła łąki otoczonej majestatycznymi Sekwojami.

Sekwoje - las
Im głębiej w las tym więcej…Sekwoi

Big Trees Trail to idealne miejsce do zdjęć! Niestety, parking jest tutaj bardzo mały a turystów sporo. Polecam pojawić się tutaj jak najwcześniej

Giant Forest Museum – muzeum gigantów.

Muzeum Sekwoi Gigantów
Muzeum Drzew Gigantów wygląda miniaturowo na tle potężnej sekwoi “Sentinel”

To dobry przystanek przed dalszym zwiedzaniem parku. Tutaj możecie chwilkę odpocząć w klimatyzowanym wnętrzu oraz zakupić jakże cenne pamiątki.
W pobliżu znajduje się również główny przystanek autobusów, którymi możecie dojechać za darmo do pozostałych atrakcji.
Warto przy okazji zwrócić uwagę czy przy muzeum parkingi są już pełne samochodów. Jeśli tak, to pewne jest, że na parkingach przy pozostałych atrakcjach będzie również ciężko znaleźć wolne miejsce. Polecam więc rozważyć dalszą podróż przy użyciu autobusu.

Przygotujcie również aparaty! Majestatyczna, przepiękna Sekwoja o nazwie Sentinel (Strażnik) rośnie naprzeciw wejścia do muzeum.

Najwyższa Sekwoja
Sekwoja Sentinel. Wysokość 78.5 m, średnica pnia 7.65 m

Giant Forest – Las Sekwoi Olbrzymów.

Sekwoje - las Sekwoi

Tutaj zaczyna się prawdziwa przygoda! Na opisanych powyżej szlakach mogliście znaleźć Sekwoje rosnące pojedynczo lub w małych grupach (tzw Sequoia Groves) – wchodząc na teren lasu gigantów drzewa sekwojowe otoczą Was ze wszystkich stron.

Las Sekwoi

las pełen drzew Sekwoi

Do Lasu Gigantów dotrzecie spod muzeum w niecałe 7 minut poruszając się na północ główną drogą Generals Hwy. Proszę zwracać uwagę na znaki i kierować się w stronę Wolverton Rd. która zaprowadzi do głównego parkingu Sherman Tree Parking.

General Sherman – największa Sekwoja świata.

Największa Sekwoja na świecie
Największa Sekwoja na świecie. General Sherman ma 84 m wysokości.

Największa Sekwoja świata ma ponad 84 metry wysokości. Postarajcie się dotrzeć tutaj jak najwcześniej (szczególnie jeśli zwiedzacie w sezonie), dzięki czemu będziecie mogli uniknąć tłumów turystów.

Niestety nie można podchodzić ani dotykać tej potężnej Sekwoi. Bezpośredni dostęp jak również dotykanie do drzewa jest zabronione.

Może to i dobrze, żaden aparat z bliska nie jest w stanie uchwycić w kadrze tego  gigantycznego pnia który ma 8 metrów średnicy.
Waga drzewa General Sherman szacowana jest na 1200 ton, a korona ma średnicę 32 metrów. Szacowany wiek tego giganta to około 2200 lat.
Pierwsza gałąź jaką dostrzeżecie wyrasta z pnia na wysokości 40 metrów!

Sekwoja gigantyczna
…tego giganta najlepiej podziwiać z nieco dalszej perspektywy.

UWAGA: General Sherman nie jest najwyższym drzewem na świecie! Jest największą Sekwoją pod względem objętości! Najwyższym drzewem świata jest Sekwoja Wieczniezielona zwanej Hyperion. Rośnie ona na północy Kalifornii w lasach Redwoods State Park i ma wysokość 115 metrów. Drzewo zostało odkryte całkiem niedawno – w sierpniu 2006 roku

The Congress Trail

Szlak pośród Sekwoi
Sekwoje na szlaku Congress Trail  są na wyciągnięcie ręki…

Na terenie Lasu Gigantów, nieopodal General Grant rozpoczyna się krótki aczkolwiek widowiskowy szlak Congress Trail. Wędrując tym 3 kilometrowym szlakiem dotrzecie do grup Sekwoi The Senate, The House, The President oraz kolejnej niestety mocno zranionej i połamanej Sekwoi Washington Tree i Lincoln Tree.

Sekwoja Olbżymia
..i można się do nich przytulać

Congress Trail to technicznie bardzo łatwy szlak, który mogę śmiało polecić każdemu.
Jeśli macie bardzo mało czasu aby odwiedzić inne miejsca w Parku Narodowym Sekwoi, ten właśnie szlak w połączeniu z wizytą na Morro Rock i przejazdem przez tunel w Sekwoi będzie stanowił kwintesencję całego parku.

Sekwoja: drzewa i niedźwiedzie.

Niedźwiedzie w Sekwoi
…są niedźwiedzie na szlaku, jest atrakcja!

Uwaga na misie! Takie oznaczenia spotkacie w Parku Sekwoi na każdym parkingu. Niedźwiedzie upodobały sobie te rejony Kalifornii i nie wolno tego bagatelizować.

Na szczęście nie jest to agresywny gatunek taki jak występujący na Alasce niedźwiedź brązowy (zwany Grizzly). Niedźwiadki z Sekwoi (czyli The American Black Bear), które spotkacie będą zdecydowanie bardziej zainteresowane jedzeniem, które je zwabi ( jeśli zostanie pozostawione w samochodzie) niż turystami na szlakach.

Niedźwiedzie potrafią włamać się do samochodu gdy poczują, czekające tam na nie smakołyki. Nie zostawiajmy więc w aucie niczego co mogłoby sprowokować niedźwiedzia. Jedzenie zabieramy ze sobą lub zostawiamy w specjalnym pojemniku (Bear Canister) ewentualnie w metalowych rozmieszczonych w parku schowkach (Food Storage Boxes). Lokalizację schowków znajdziecie TUTAJ

Sekwoje - warto zobaczyć w Kaliforniii
…ach te Sekwoje.

Czy warto zobaczyć Sekwoje w Kalifornii?
Zdecydowanie TAK. To nie tylko jedyne miejsce na świecie, w którym możecie podziwiać drzewa giganty, ale również wyjątkowa przygoda i spotkanie oko w oko z potęgą matki natury.

Przed przygotowanie planu podróży, warto wiedzieć, że Park Narodowy Sekwoi jest leży nieco na uboczu i oddalony od najbardziej popularnych miejsc do których przyjeżdżają turyści odwiedzający Kalifornię. Z Los Angeles do Sekwoi trzeba jechać około 5 godzin (460 km), z San Francisco niewiele ponad 4 godziny (410 km). Jednak najbliżej do Sekwoi będą miały osoby zwiedzające Park Narodowy Yosemite – około 3 godziny (210 km).

DO POCZYTANIA:
KALIFORNIA – co warto zobaczyć.
SAN FRANCISCO – klasyczny przejazd tramwajami
LOS ANGELES – zobacz kultowe atrakcje LA
PRZEJAZD Z SAN FRANCISCO DO LA – kalifornijska jedynka

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
22 komentarze
  • Napisał Pan, że autobusy dostępne dopiero od maja, a my planujemy odwiedzić ten park pod koniec kwietnia (25 lub 26). Czy powinniśmy obawiać się natłoku turystów pod kątem braku miejsc parkingowych, czy możemy spokojnie pozwiedzać czy raczej powinniśmy być rannymi ptaszkami?

   • Końcówka kwietnia to termin poza sezonem. Turystów jeszcze nie będzie dużo więc spokojnie zaparkujecie. Proszę jednak pamiętać że dojście z parkingu do lasu Sekwoi to około 2 mile spaceru (wzdłuż drogi). Polecam termos z ciepłą herbatą. Na tej wysokości będzie jeszcze leżał śnieg.

 1. hej, mega super strona. Mam pytanko dotyczące dojazdu do parku czy 19 kwietnia jest szansa odwiedzenia parku. Czytałam na stronie parku, że droga jest zamknięta do 14 kwietnia ale później że do części parku z olbrzymimi sekwojami doga 198 jest zamknięta do czerwca. Bardzo proszę o potwierdzenie.
  Z góry dziękuję

 2. Dzięki za potwierdzenie. A czy można gdzieś jeszcze zobaczyć te piękne drzewa. I oczywiście czy w połowie kwietnia będą dostępne parki do zwiedzania?

 3. Do Parku Sekwoi będziemy jechać w pierwszej połowie sierpnia z Yosemite. Nocleg mamy ~15mil od wjazdu do parku od strony drogi 180. Czy wjeżdżając od tej strony proponowany przez Ciebie plan jednodniowej wycieczki (pewnie w odwrotnej kolejności ze względu na miejsce wjazdu do parku) jest realizowalny w tym czasie mając na uwadze natężenie ruchu turystycznego? Zakładaliśmy przejazd z północy na południe drogą Generals do jego południowego wejścia/wyjścia (zatrzymując się tu i ówdzie – co jak rozumiem jest najbardziej “tricky”) i stamtąd ruszyć w kierunku LA. Jest to do zrobienia czy powinniśmy jednak rozważyć zmianę planu? Wielkie dzięki!

  • Wasz plan jest jak najbardziej do zrealizowania. Polecam zacząć z samego rana ponieważ pierwszym punktem będzie u Was General Sherman -czyli najbardziej “zatłoczony” rejon w parku. Jeśli nie chcecie stać w kolejce do zdjęcia – trzeba wykorzystać to że od tego miejsca zaczniecie zwiedzanie.

 4. Dzień dobry. Planujemy na wrzesień wyjazd. Będziemy odwiedzać kilka parków. W jednym samochodzie będzie nas 5 osób. Opłata 25$ liczona jest za samochód z 4 osobami. A co z tą piąta?

 5. Dzień dobry. Planujemy odwiedzić park wiosną – dokłądnie 7 maja. Czy powinniśmy obawiać się natłoku turystów pod kątem braku miejsc parkingowych i udać się wczesnych rankiem na miejsce? Czy o tej porze roku bedzie możliwość wjazdu do parku i zwiedzania autem, jeżeli tak czy wymagane będę jeszcze łańcuchy na kołach?

  • W maju nie powinno być jeszcze tłumów turystów, ale zawsze dobrze wjechać do parku najpóźniej o godzinie 9 rano i zacząć od najbardziej znanego miejsca – czyli drzewa General Sherman Tree.
   Łańcuchy wymagane są przeważnie w czasie (a raczej po) burzy śnieżnej. Występują one najczęściej od stycznia do marca. Oczywiście w maju jeszcze możecie trafić na leżący gdzieniegdzie śnieg w Sekwojach.

 6. Dzień dobry! Super porady! Do Parku zamierzamy udać się na początku września 2024 kamperem (średniej wielkości) z LA. Czy poruszanie się nim po Parku jest rozsądnym rozwiązaniem, czy lepiej skorzystać z darmowego autobusu? Który kemping byłby optymalnym rozwiązaniem, zakładając, że naszym następnym celem jest San Francisco?

  • Kampery dłuższe niż 22 stopy nie mogą poruszać się drogą 180 (Generals Hwy) na odcinku praktycznie od Three Rivers do samego Giant Forest Museum. Kamperem można dojechać tylko od strony King’s Canyon. Wówczas zatrzymujecie się przy Lodgepole Visitor Center i zwiedzacie darmowymi busami.

 7. Dzień dobry :)! To mój pierwszy komentarz na Pana blogu, przy okazji chciałbym więc przede wszystkim bardzo podziękować za zgromadzoną tu wiedzę i ogrom informacji pomagający w organizacji wyjazdu.

  Zgodnie z naszym planem park narodowy Sekwoi będziemy odwiedzali 15 czerwca, czyli już praktycznie w sezonie. Zamierzamy pojawić się na miejscu już około 8:30 rano, żeby uniknąć tłumów turystów. To, co na pewno chcielibyśmy zobaczyć, to Las Gigantów, General Sherman Tree, Moro Rock i być może Tunnel Log.

  Czy jeśli zdecydujemy się na jazdę autem, to parkingi są pod poszczególnymi atrakcjami? I czy jeśli popołudniu będziemy kierować się w stronę Death Valley (chcemy dojechać do hotelu zlokalizowanego ok. 2h od Doliny Śmierci), to czy nie lepiej byłoby nam zrobić trasę w Sequoia Park z północy na południe? Do Parku Sekwoi będziemy jechali z samego rana z miejscowości Hanford.

  Z góry dziękuję za informację 🙂

  • Witaj na blogu! W sekwojach parkingi (niestety nie za duże) są praktycznie przy 95% atrakcji. Do niektórych trzeba dojść dłużej, do innych krócej.
   Do Sekwoi można wjechać od strony King ‘s Canyon (polecam – bardzo ciekawa lecz nieco dłuższa droga) i zjechać słynnymi “serpentynami” w stronę miejscowości Three Rivers a następnie już kierunek Death Valley.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Alcatraz, najsłynniejsze więzienie świata

Więzienie Alcatraz, jedno z najsurowszych więzień o zaostrzonym rygorze w Stanach Zjednoczonych zostało wybudowane w 1909 r. na...

20 -Miejsc Które Warto Zobaczyć w Kalifornii 2024

Wybierasz się do Kalifornii? Szukasz inspiracji podróżniczych co warto zobaczyć w Kalifornii? Zatrzymaj się nieco dłużej na mojej...

Miasto-widmo (Ghost Town) w Kalifornii

Ghost Towns. Opuszczone miasta-widma, to dosyć nietypowe atrakcje turystyczne w Stanach Zjednoczonych, których zwiedzanie może przyprawić niejednego o...

Dolina Krzemowa – Praktyczny Przewodnik

Dolina Krzemowa (Silicon Valley) w Stanach Zjednoczonych. Siedziba gigantów branży elektronicznej takich jak Apple, Google, Youtube czy Facebook...