Sekwoja – największe drzewo świata.

  Drzewa Sekwoje

  Sekwoja Wiecznozielona jest największym drzewem świata, które będziecie mogli podziwiać w czasie podróży po USA. Gigantyczne lasy sekwojowe znajdziecie w zachodniej części Stanów Zjednoczonych a dokładnie w Kalifornii.

  Lasy Sekwojowe aby przetrwać ponad 2 tysiące lat wymagały specyficznych warunków klimatycznych. Sekwoja jest olbrzymim drzewem z bardzo delikatnym i płytkim systemem korzeniowym. Idealnym terenem inkubacyjnym dla Sekwoi stały się południowe zbocza kalifornijskiego pasma górskiego Sierra Nevada.

  Oto krótki przewodnik po najciekawszych miejscach w Parku Narodowym Sekwoi (Sequoia National Park). Zapewne ułatwi on wszystkim osobom odwiedzającym słoneczną Kalifornię zaplanować wycieczkę na spotkanie z Sekwojami – największymi drzewami świata.

  Park Narodowy Sekwoi – podstawowe wiadomości.

  Sekwoja – dojazd do Parku Narodowego.

  Sekwoje - droga dojazdowa
  Droga dojazdowa do Sekwoi to nie lada wyzwanie, szczególnie zimą.

  Zanim wyruszycie w podróż warto wiedzieć, że sekwoje nie są dostępne dla turystów przez cały rok. Zimą droga dojazdowa (Generals Hwy.) może zostać zamknięta przez służby parku, gdy opady śniegu przekraczają dopuszczalne normy.
  Późna wiosna i lato to również sezon pożarów w rejonie Sekwoi. Często w tym okresie zdarzają się również zamknięcia dróg.

  PORADA: Aktualne warunki na trasach dojazdowych możecie sprawdzić na stronie:
  https://www.nps.gov/seki/planyourvisit/conditions.htm

  Do Parku Narodowego Sekwoi możemy wjechać tylko z dwóch kierunków:

  • Najbardziej popularny wjazd znajduje się przy miasteczku Three Rivers (południowa strona parku – droga: nr 198), która prowadzi was przez 20 km wprost do lasu gigantycznych drzew.
  • Drugi wjazd (nieco bardziej łagodny) rekomendowany dla osób poruszających się samochodami dłuższymi niż 7.3 m (24 stopy) i wszystkimi, nawet najmniejszymi kamperami. Znajduje się na północno-zachodniej stronie Sequoia National Park. To droga nr 180.
  Wjazd do lasu Sekwoi
  Obie drogi prowadzące do Parku Narodowego Sekwoi są bardzo widowiskowe.

  Obie drogi dojazdowe to drogi typowo górskie zakręcone serpentynami. Nie spodziewajcie się więc, że można tutaj przyspieszyć i nadrobić opóźnienia. Wprost przeciwnie. Jeśli na trasie dojazdowej pojawi się przed Wami kamper – będziecie musieli posłusznie, z prędkością 20 km/h podążać za nim na wąskiej drodze.

  Sekwoje
  …jak widać cała trasa dojazdowa jest nieźle pokręcona.
  Sekwoje - droga do Parku Sekwoi
  Klasyczny korek to okazja do rozprostowania nóg.

  Opłaty w Parku Narodowym Sekwoi.

  Wjazd na teren Sequoia National Park to opłata w wysokości 25$ dla samochodów w których znajduje się maksymalnie cztery osoby. Zakupiony bilet (pass) ważny jest przez 7 dni i można w tym czasie odwiedzać park dowolną ilość razy.
  Bilet można kupić używając karty kredytowej lub gotówki (najlepiej mieć przygotowaną odliczoną kwotę).

  Dla osób, które planują zwiedzić w USA co najmniej trzy Parki Narodowe polecam zakupić karnet wstępu do Parków Narodowych w USA. Karnet można kupić przy stanowisku Park Rangers przy wjeździe do parku.

  Wszystkie obiekty znajdujące się na terenie Parku Sekwoi są udostępnione za darmo dla zwiedzających. Również komunikacja autobusowa wewnątrz (Sequoia Shuttle Bus) jest bezpłatna.

  Sekwoja – komunikacja wewnątrz parku

  Autobus w Parku Sekwoi
  Darmowy autobus (Sequoia Bus) fot: nps.gov

  W sezonie wakacyjnym parkingi w Parku Sekwoi zapełniają się turystami już około godziny 10:00 rano. Osobom zaczynających zwiedzanie o tej porze najlepszym logistycznie rozwiązaniem będzie pozostawienie samochodu na jednym z dwóch głównych parkingów (Wolverton lub Lodgepole Campground) i skorzystanie z darmowych autobusów Sequoia Shuttle.

  Do dyspozycji mamy trzy trasy autobusowe:

  • Green Route – trasa zielona (najdłuższa), obejmująca najbardziej popularną część lasu Sekwoi tzw. Giant Forest wraz z atrakcjami: Giant Forest Museum, General Sherman Tree Trail
  • Gray Route – trasa szara, obejmująca południowe części parku wraz z atrakcjami: Giant Forest Museum, Morro Rock i Crescent Meadow
  • Orange Route – trasa pomarańczowa, obejmująca Giant Forest Museum, General Sherman Tree Trail oraz wyjście na szlak Wolverton wraz z wydzielonymi tam kempingami (Picnic Areas)

  UWAGA: Autobusy kursują tylko od końca maja do połowy września w godzinach od 8:00 – 18:00. Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ

  Plan, mapy i nawigacja w Parku Sekwoi.

  Przy wjeździe do Sekwoi otrzymacie darmową mapkę oraz broszurę z podstawowymi informacjami dotyczącymi zwiedzania, atrakcji, komunikacji oraz bezpieczeństwa. Ponieważ w parku praktycznie nie ma zasięgu telefonii komórkowej głównym narzędziem nawigacji będzie właśnie ta klasyczna mapa oraz drogowskazy i tablice informacyjne.

  Sekwoja - zwiedzanie
  Drogi wewnątrz parku są bardzo dobrze oznaczone. Nawet przyroda korzysta ze wskazówek…

  UWAGA: Sygnał internetu (Wi-Fi) i telefonii komórkowej (bardzo słaby)dostępny jest jedynie w Grant Grove Village oraz Foothills Visitor Center.

  Sekwoje, klasyczny plan zwiedzania.

  Park Narodowy Sekwoi to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Kalifornii. Tutaj odnajdziecie nie tylko największe na świecie drzewa ale również przepiękne punkty widokowe, szlaki i wciąż dziką przyrodę, która (najczęściej pod postacią niedźwiedzia) sprawia, że zwiedzanie Sequoia National Park jest wyjątkowe i unikalne!

  Drzewa Sekwoje
  Sekwoje = największe drzewa na świecie. Spotkanie.

  Na zwiedzanie najciekawszych miejsc parku należy przeznaczyć praktycznie cały dzień. Jeśli jednak nie możecie wygospodarować takiej ilości czasu skorzystajcie z poniższego planu, który przygotowałem. Jest on całkowicie oparty na moich doświadczeniach i spostrzeżeniach. Plan pozwoli Wam zobaczyć w ciągu ośmiu godzin to co Sekwoje oferują najlepszego.

  Zaczynamy zwiedzanie Sekwoi od skały Moro Rock.

  Sekwoje - punkt widokowy skała Moro Rock
  Tak wygląda podejście i szczyt Moro Rock

  To zdecydowanie najlepsze miejsce aby rozpocząć przygodę z gigantycznymi drzewami. Punkt widokowy Moro Rock znajduje się na szczycie ponad 300 metrowego granitowego monolitu. Na samą górę dostaniecie się po 350 stopniach. Nie jest to łatwe, ponieważ do pokonania macie prawie 100 metrów stromego podejścia ale widoki ze szczytu warte są każdego wysiłku.

  Moro Rock w parku Sekwoi
  Widok na granitowy monolit Moro Rock

  Docieracie ponad korony drzew. Z tego miejsca doskonale jest widoczna panorama na pasmo gór Sierra Nevada, lasy sekwojowe i dolinę San Joaquin Valley.

  Tunel Log – przewrócona Sekwoja.

  Tunel w drzewie Sekwoi
  Tunel w przewróconej gigantycznej Sekwoi – jedna z najbardziej fotografowanych lokacji.

  Niecałe 800 metrów od Moro Rock znajduje się jedna z najbardziej fotografowanych atrakcji w Parku Sekwoi – tunel wydrążony w pniu gigantycznej Sekwoi. Drzewo zostało powalone przez olbrzymią burzę w 1935 roku i stało się przez przypadek atrakcją turystyczną. Wycięty w pniu sporych rozmiarów otwór pozwala wszystkim pojazdom o wysokości mniejszej niż 2.4 m. swobodnie przejeżdżać przez ten naturalny tunel.

  Big Trees Trail – spacer pośród największych drzew świata.

  Sekwoje zwiedzanie
  Spacer pośród lasu Sekwoi….

  Jeden z moich ulubionych szlaków na który zapraszam najmłodszych i najstarszych uczestników wycieczki. Ma on niewiele ponad 1 km i poprowadzi Was utwardzoną ścieżką dookoła łąki otoczonej majestatycznymi Sekwojami.

  Sekwoje - las
  Im głębiej w las tym więcej…Sekwoi

  Big Trees Trail to idealne miejsce do zdjęć! Niestety, parking jest tutaj bardzo mały a turystów sporo. Polecam pojawić się tutaj jak najwcześniej

  Giant Forest Museum – muzeum gigantów.

  Muzeum Sekwoi Gigantów
  Muzeum Drzew Gigantów wygląda miniaturowo na tle potężnej sekwoi „Sentinel”

  To dobry przystanek przed dalszym zwiedzaniem parku. Tutaj możecie chwilkę odpocząć w klimatyzowanym wnętrzu oraz zakupić jakże cenne pamiątki.
  W pobliżu znajduje się również główny przystanek autobusów, którymi możecie dojechać za darmo do pozostałych atrakcji.
  Warto przy okazji zwrócić uwagę czy przy muzeum parkingi są już pełne samochodów. Jeśli tak, to pewne jest, że na parkingach przy pozostałych atrakcjach będzie również ciężko znaleźć wolne miejsce. Polecam więc rozważyć dalszą podróż przy użyciu autobusu.

  Przygotujcie również aparaty! Majestatyczna, przepiękna Sekwoja o nazwie Sentinel (Strażnik) rośnie naprzeciw wejścia do muzeum.

  Najwyższa Sekwoja
  Sekwoja Sentinel. Wysokość 78.5 m, średnica pnia 7.65 m

  Giant Forest – Las Sekwoi Olbrzymów.

  Sekwoje - las Sekwoi

  Tutaj zaczyna się prawdziwa przygoda! Na opisanych powyżej szlakach mogliście znaleźć Sekwoje rosnące pojedynczo lub w małych grupach (tzw Sequoia Groves) – wchodząc na teren lasu gigantów drzewa sekwojowe otoczą Was ze wszystkich stron.

  Las Sekwoi

  las pełen drzew Sekwoi

  Do Lasu Gigantów dotrzecie spod muzeum w niecałe 7 minut poruszając się na północ główną drogą Generals Hwy. Proszę zwracać uwagę na znaki i kierować się w stronę Wolverton Rd. która zaprowadzi do głównego parkingu Sherman Tree Parking.

  General Sherman – największa Sekwoja świata.

  Największa Sekwoja na świecie
  Największa Sekwoja na świecie. General Sherman ma 84 m wysokości.

  Największa Sekwoja świata ma ponad 84 metry wysokości. Postarajcie się dotrzeć tutaj jak najwcześniej (szczególnie jeśli zwiedzacie w sezonie), dzięki czemu będziecie mogli uniknąć tłumów turystów.

  Niestety nie można podchodzić ani dotykać tej potężnej Sekwoi. Bezpośredni dostęp jak również dotykanie do drzewa jest zabronione.

  Może to i dobrze, żaden aparat z bliska nie jest w stanie uchwycić w kadrze tego  gigantycznego pnia który ma 8 metrów średnicy.
  Waga drzewa General Sherman szacowana jest na 1200 ton, a korona ma średnicę 32 metrów. Szacowany wiek tego giganta to około 2200 lat.
  Pierwsza gałąź jaką dostrzeżecie wyrasta z pnia na wysokości 40 metrów!

  Sekwoja gigantyczna
  …tego giganta najlepiej podziwiać z nieco dalszej perspektywy.

  UWAGA: General Sherman nie jest najwyższym drzewem na świecie! Jest największą Sekwoją pod względem objętości! Najwyższym drzewem świata jest Sekwoja Wieczniezielona zwanej Hyperion. Rośnie ona na północy Kalifornii w lasach Redwoods State Park i ma wysokość 115 metrów. Drzewo zostało odkryte całkiem niedawno – w sierpniu 2006 roku

  The Congress Trail

  Szlak pośród Sekwoi
  Sekwoje na szlaku Congress Trail  są na wyciągnięcie ręki…

  Na terenie Lasu Gigantów, nieopodal General Grant rozpoczyna się krótki aczkolwiek widowiskowy szlak Congress Trail. Wędrując tym 3 kilometrowym szlakiem dotrzecie do grup Sekwoi The Senate, The House, The President oraz kolejnej niestety mocno zranionej i połamanej Sekwoi Washington Tree i Lincoln Tree.

  Sekwoja Olbżymia
  ..i można się do nich przytulać

  Congress Trail to technicznie bardzo łatwy szlak, który mogę śmiało polecić każdemu.
  Jeśli macie bardzo mało czasu aby odwiedzić inne miejsca w Parku Narodowym Sekwoi, ten właśnie szlak w połączeniu z wizytą na Morro Rock i przejazdem przez tunel w Sekwoi będzie stanowił kwintesencję całego parku.

  Sekwoja: drzewa i niedźwiedzie.

  Niedźwiedzie w Sekwoi
  …są niedźwiedzie na szlaku, jest atrakcja!

  Uwaga na misie! Takie oznaczenia spotkacie w Parku Sekwoi na każdym parkingu. Niedźwiedzie upodobały sobie te rejony Kalifornii i nie wolno tego bagatelizować.

  Na szczęście nie jest to agresywny gatunek taki jak występujący na Alasce niedźwiedź brązowy (zwany Grizzly). Niedźwiadki z Sekwoi (czyli The American Black Bear), które spotkacie będą zdecydowanie bardziej zainteresowane jedzeniem, które je zwabi ( jeśli zostanie pozostawione w samochodzie) niż turystami na szlakach.

  Niedźwiedzie potrafią włamać się do samochodu gdy poczują, czekające tam na nie smakołyki. Nie zostawiajmy więc w aucie niczego co mogłoby sprowokować niedźwiedzia. Jedzenie zabieramy ze sobą lub zostawiamy w specjalnym pojemniku (Bear Canister) ewentualnie w metalowych rozmieszczonych w parku schowkach (Food Storage Boxes). Lokalizację schowków znajdziecie TUTAJ

  Sekwoje - warto zobaczyć w Kaliforniii
  …ach te Sekwoje.

  Czy warto zobaczyć Sekwoje w Kalifornii?
  Zdecydowanie TAK. To nie tylko jedyne miejsce na świecie, w którym możecie podziwiać drzewa giganty, ale również wyjątkowa przygoda i spotkanie oko w oko z potęgą matki natury.

  Przed przygotowanie planu podróży, warto wiedzieć, że Park Narodowy Sekwoi jest leży nieco na uboczu i oddalony od najbardziej popularnych miejsc do których przyjeżdżają turyści odwiedzający Kalifornię. Z Los Angeles do Sekwoi trzeba jechać około 5 godzin (460 km), z San Francisco niewiele ponad 4 godziny (410 km). Jednak najbliżej do Sekwoi będą miały osoby zwiedzające Park Narodowy Yosemite – około 3 godziny (210 km).

  DO POCZYTANIA:
  KALIFORNIA – co warto zobaczyć.
  SAN FRANCISCO – klasyczny przejazd tramwajami
  LOS ANGELES – zobacz kultowe atrakcje LA
  PRZEJAZD Z SAN FRANCISCO DO LA – kalifornijska jedynka

   

  © interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja wrzesień 2021

  ebook-przewodnik-po-USA
  NIE WYJEŻDŻAJ DO USA ZANIM NIE PRZECZYTASZ TEGO PORADNIKA! 90 stron praktycznych porad dotyczących przygotowania do podróży, wynajęcia samochodu, zwiedzania, rezerwacji noclegów, zakupów, poruszania się i odkrywania Ameryki na własną rękę.

   

  Napisz komentarz

  Dodaj komentarz
  Podaj imię