Alcatraz, najsłynniejsze więzienie świata

  Alcatraz - więzienie na wyspie

  Więzienie Alcatraz, jedno z najsurowszych więzień o zaostrzonym rygorze w Stanach Zjednoczonych zostało wybudowane w 1909 r. na samotnej, skalistej wyspie (The Rock) znajdującej się około 2.5 km od San Francisco.

  Wyspę Alcatraz otaczają zimne i niebezpieczne wody zatoki San Francisco Bay, które przez 29 lat działalności więzienia skutecznie uniemożliwiały ucieczkę z tego legendarnego miejsca. Obecnie więzienie Alcatraz znajduje się na liście najpopularniejszych atrakcji turystycznych jakie oferuje San Francisco.

  Zapraszam do przeczytania tego krótkiego przewodnika po Alcatraz który pomoże ci zobaczyć najciekawsze miejsca znajdujące się w tym najsłynniejszym więzieniu świata.

  Więzienie Alcatraz - reguły
  „..Złamiesz prawo, wsadzimy cię do więzienia. Złamiesz prawo więzienne – wsadzimy cię do Alcatraz..”

  Zanim zwiedzisz Alcatraz.

  Wyspa i więzienie Alcatraz
  Więzienie Alcatraz widziane z promu.

  Warto wiedzieć, że Alcatraz od 1933 do 1963 było najcięższym więzieniem federalnym w całych Stanach Zjednoczonych oraz najcięższym na świecie. Przetrzymywano tutaj najniebezpieczniejszych przestępców z całej Ameryki i zostało zbudowane po to, by złamać ich ducha, rzucając wielkie wyzwanie ucieczki. Nawet słynny Al Capone odsiedział karę w Alcatraz za… uchylanie się od podatków.

  Jak dostać się do Alcatraz.

  Przez 29 lat Alcatraz było miejscem izolacji, kary i surowej dyscypliny. Obecnie jest Parkiem Narodowym do którego zwiedzania zachęcają wszyscy przewodnicy w San Francisco.
     

  Prom dla turystów na wyspę Alcatraz
  Prom na wyspę Alcatraz

  Aby zwiedzić Alcatraz Prison należy koniecznie zarezerwować przez internet bilet wstępu, w którego cenę wliczony jest rejs promem. Statek zabierający turystów na wyspę odpływa z molo numer 33 (Pier 33), które znajduje się w pobliżu słynnego Fisherman Whraft. Rejs trwa około 20 minut i jest całkowicie obsługiwany przez firmę Alcatraz Cruises.

  Więzienie Alcatraz - makieta 3D
  Makieta całej wyspy oraz więzienia Alcatraz dostępna dla turystów przed rejsem na wsypę.

  Rejs na wyspę Alcatraz, praktyczne porady.

  • Bilety do Alcatraz rezerwuj z co najmniej 2 miesięcznym wyprzedzeniem. Szczególnie w sezonie wakacyjnym wysprzedają się one bardzo szybko.
  • Dobrze jest pojawić się co najmniej 30 minut przed planowanym rejsem aby zająć dobre miejsca na statku.
  • Miłośnikom fotografii polecam górny pokład skąd można podziwiać nie tylko widok na wyspę Alcatraz, ale również panoramę San Francisco i most Golden Gate.
  • Proszę zabrać ciepłe okrycie. Wody zatoki San Francisco są bardzo zimne a wiejący wiatr może skutecznie przeszkodzić w podziwianiu panoramy.
     

  Zwiedzanie Alcatraz.

  Wycieczka po Alcatraz - wejście
  Zwiedzanie  Alcatraz zaczyna się od głównego bloku więziennego Main Prison”

  Zdecydowana większość turystów zwiedza Alcatraz samodzielnie z pomocą tak zwanego audio-przewodnika (audio tour). Jest to klasyczny zestaw audio zawierający odtwarzacz oraz słuchawki. Wbrew pozorom oddaje on bardzo realistyczny sposób mroczną atmosferę więzienia.

  Nagrania zawierają prawdziwe opowieści pracowników i więźniów Alcatraz. Realistyczne odgłosy skrzypiących i zatrzaskujących się krat, gwałtowne reakcje ludzi, oraz cała gama dźwięków, które odtwarzane w ponurym otoczeniu bloków więziennych spowodują, że na pewno poczujecie lekki dreszczyk emocji.

  Kierunek zwiedzania Alcatraz
  Kierunek zwiedzania dla większości turystów to najpopularniejszy Cellhouse Audio Tour

  Zwiedzanie Alcatraz z audio-przewodnikiem to około 45 minut świetnie opowiedzianej historii najbardziej znanego więzienia na świecie.

  Zwiedzanie wiezienia Alcatraz
  The Clothing Room . Miejsce w którym więźniowie byli strzyżeni i otrzymywali swoje uniformy.
  Zwiedzanie Alcatraz - początek
  Oficerowie Korekcyjni w Alcatraz. Opowieść Audio Tour
  Zwiedzanie Alcartaz - pomieszczenie z prysznicami
  Tak wygląda wspólna łazienka w Alcatraz…
  Cele więzienne w Alcatraz
  Pojedyczne cele w Alcatraz miały wymiary 1.5m x 2.7m
  Środek więzienia w Alcartaz
  Głowyn korytarz więzienny w Alcatraz miał trzy poziomy na których znajdowały się równolegle ustawione cele.

  Jeśli jednak chcesz skorzystać z wycieczki po Alcatraz z udziałem prawdziwego przewodnika pomogą ci w tym wolontariusze oraz pracownicy Park Ranger. Oferują oni zwiedzanie miejsc, które nie są dostępne dla turystów w czasie audio-tours.
  Ponieważ nie są to wycieczki ujęte w ramowym programie Alcatraz, dokładne godziny oraz tematy zwiedzania dostępne są do wglądu dopiero podczas rejsu na wyspę.

  Co warto zobaczyć w Alcatraz

  Prywatnym audio-przewodnik poprowadzi cię przez najbardziej znane korytarze i zakamarki więzienne opowiadając historie pełne emocji. Miejsca z którymi warto się zapoznać będąc na wyspie Alcatraz to:

  • Historic Cell House
  • Recreation Yard
  • Warden’s House
  • Officers club
  • Water Tower
  • Skyline and views of Golden Gate Bridge

  Poczuj się jak Al Capone i koniecznie odwiedź jego cele, gdzie odbywał karę w surowych i bezwzględnych warunkach. Al Capone przebywał aż cztery i pół roku w Alcatraz kucając przez wiele dni w celi o wysokości niecałego metra.
     
  Warto także zwiedzić park rekreacyjny Recreation Yard, w którym więźniowie (za betonowym murem) mogli skorzystać z chwili wypoczynku na świeżym powietrzu.

  Więzienie Alcatraz- wybieg
  Recreation Yard – miejsce w którym więźniowie mogli odetchnąć.

  Kolejnym miejscem, które polecam odwiedzić jest budynek Warden’s House. Był on, miejscem, w którym mieszkali wraz z rodzinami strażnicy federalnego więzienia. Ta nietypowa “rezydencja” miała wbrew pozorom bardzo ładne widoki na zatokę San Francisco. Warto zauważyć, że prywatna rezydencja naczelnika Alcatraz posiadała taras z ogrodem, a także szklarnię.

  Wieża ciśnień Water Tower, to kolejny charakterystyczny element wyspy. Została wybudowana gdy Alcatraz nie było jeszcze zaopatrzone w bieżącą wodę. Dostarczano ją wówczas z San Francisco i przepompowywano do tego ogromnego zbiornika. Wykorzystywana była jako woda pitna, do gaszenia pożarów, a także dostarczana była do więziennej pralni, kuchni i łazienek.

  Więzienie Alcatraz - woda
  Historyczna wieża Water Tower – jeden z symboli Alcatraz

  Przebywając na wyspie Alcatraz nie zapomnijcie również o widokach! Najciekawszym jest zdecydowanie na San Francisco oraz most Golden Gate (Skyline and views of the Golden Gate Bridge). Wybierając się na wycieczkę do Alcatraz wieczorową porą, możecie zaobserwować wyjątkowy zachód słońca na tle mostu Golden Gate.

  Widok na San Francsico z Alcatraz
  Panorama San Francisco widziana z Alcatraz

  Ucieczka z Alcatraz.

  W czasie 29 lat działalności więzienia Alcatraz, podjęto 14 prób ucieczki, łącznie z udziałem 34 więźniów, żadna jednak (wg oficjalnych raportów więzienia) się nie powiodła.

  Znajdujące się na skalnej wyspie więzienie o powierzchni 9 hektarów, strzeżone przez uzbrojonych strażników było postrachem każdego przestępcy, uważano że ucieczka z Alcatraz jest niemożliwa.

  A jednak w roku 1962, osadzeni Frank Morris, Jonhn i Clarence Anglinowie zapisali się w mrocznej historii Alcatraz jako jedyni, którzy zniknęli pod osłoną nocy. Więźniowie zdołali wydostać się za mury, dotrzeć do zatoki San Francisco i … słuch o nich zaginął. Dwa dni po ogłoszeniu alarmu odnaleziono na plaży w Cronkhite Beach szczątki domowej roboty wiosła i gumowej dętki, która mogła służyć za kamizelkę ratunkową.

  Ucieczka z Alcatraz
  Uciekinierzy z Alcatraz | fot: www.fbi.gov

  Kto wie co się stało z uciekinierami z Alcatraz. Ówczesnym więźniom wmówiono, że utonęli w Zatoce San Francisco. Na oficjalnej stronie FBI wciąż widnieją jako zaginieni. Tam również możecie przeczytać prawdziwą historię ucieczki z Alcatraz

  Więzienie Alcatraz
  Zakład Karny. Wyspa Alcatraz – federalne więzienie zaostrzonym rygorze.

  Życzę niezapomnianych wrażeń w czasie zwiedzania Alcatraz. 

  Przy okazji będąc w San Francisco polecam zobaczyć słynne tramwaje Cable Car oraz znajdującą się  na wschodnich przedmieściach Dolinę Krzemową. Jeśli panujecie przejazd samochodem przeczytajcie mój poradnik samochodem przez San Francisco.
  Około 200 km na południe od Alcatraz znajdziecie przepiękne wybrzeże Big Sur wzdłuż którego przebiega słynna kalifornijska jedynka (Higway 1).

   

  © interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja maj 2022

  ebook-przewodnik-po-USA
  NIE WYJEŻDŻAJ DO USA ZANIM NIE PRZECZYTASZ TEGO PORADNIKA! 90 stron praktycznych porad dotyczących przygotowania do podróży, wynajęcia samochodu, zwiedzania, rezerwacji noclegów, zakupów, poruszania się i odkrywania Ameryki na własną rękę.

   

  Napisz komentarz

  Dodaj komentarz
  Podaj imię