Alcatraz, najsłynniejsze więzienie świata

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Więzienie Alcatraz, jedno z najsurowszych więzień o zaostrzonym rygorze w Stanach Zjednoczonych zostało wybudowane w 1909 r. na samotnej, skalistej wyspie (The Rock) znajdującej się około 2.5 km od San Francisco.

Wyspę Alcatraz otaczają zimne i niebezpieczne wody zatoki San Francisco Bay, które przez 29 lat działalności więzienia skutecznie uniemożliwiały ucieczkę z tego legendarnego miejsca. Obecnie więzienie Alcatraz znajduje się na liście najpopularniejszych atrakcji turystycznych jakie oferuje San Francisco.

Zapraszam do przeczytania krótkiego przewodnika po Alcatraz,  który pomoże ci zobaczyć najciekawsze miejsca znajdujące się w tym najsłynniejszym więzieniu świata.

Więzienie Alcatraz - reguły
“..Złamiesz prawo, wsadzimy cię do więzienia. Złamiesz prawo więzienne – wsadzimy cię do Alcatraz..”

Zanim zwiedzisz Alcatraz.

Wyspa i więzienie Alcatraz
Więzienie Alcatraz widziane z promu.

Warto wiedzieć, że Alcatraz od 1933 do 1963 było najcięższym więzieniem federalnym w całych Stanach Zjednoczonych oraz najcięższym na świecie. Przetrzymywano tutaj najniebezpieczniejszych przestępców z całej Ameryki i zostało zbudowane po to, by złamać ich ducha, rzucając wielkie wyzwanie ucieczki. Nawet słynny Al Capone odsiedział karę w Alcatraz za… uchylanie się od podatków.

Jak dostać się do Alcatraz.

Przez 29 lat Alcatraz było miejscem izolacji, kary i surowej dyscypliny. Obecnie jest Parkiem Narodowym do którego zwiedzania zachęcają wszyscy przewodnicy w San Francisco.

Prom dla turystów na wyspę Alcatraz
Prom na wyspę Alcatraz

Aby zwiedzić Alcatraz Prison należy koniecznie zarezerwować przez internet bilet wstępu, w którego cenę wliczony jest rejs promem. Statek zabierający turystów na wyspę odpływa z molo numer 33 (Pier 33), które znajduje się w pobliżu słynnego Fisherman Whraft. Rejs trwa około 20 minut i jest całkowicie obsługiwany przez firmę Alcatraz Cruises.

Więzienie Alcatraz - makieta 3D
Makieta całej wyspy oraz więzienia Alcatraz dostępna dla turystów przed rejsem na wsypę.

Rejs na wyspę Alcatraz, praktyczne porady.

  • Bilety do Alcatraz rezerwuj z co najmniej 2 miesięcznym wyprzedzeniem. Szczególnie w sezonie wakacyjnym wysprzedają się one bardzo szybko.
  • Dobrze jest pojawić się co najmniej 30 minut przed planowanym rejsem aby zająć dobre miejsca na statku.
  • Miłośnikom fotografii polecam górny pokład skąd można podziwiać nie tylko widok na wyspę Alcatraz, ale również panoramę San Francisco i most Golden Gate.
  • Proszę zabrać ciepłe okrycie. Wody zatoki San Francisco są bardzo zimne a wiejący wiatr może skutecznie przeszkodzić w podziwianiu panoramy.

Zwiedzanie Alcatraz.

Wycieczka po Alcatraz - wejście
Zwiedzanie  Alcatraz zaczyna się od głównego bloku więziennego Main Prison”

Zdecydowana większość turystów zwiedza Alcatraz samodzielnie z pomocą tak zwanego audio-przewodnika (audio tour). Jest to klasyczny zestaw audio zawierający odtwarzacz oraz słuchawki. Wbrew pozorom oddaje on bardzo realistyczny sposób mroczną atmosferę więzienia.

Nagrania zawierają prawdziwe opowieści pracowników i więźniów Alcatraz. Realistyczne odgłosy skrzypiących i zatrzaskujących się krat, gwałtowne reakcje ludzi, oraz cała gama dźwięków, które odtwarzane w ponurym otoczeniu bloków więziennych spowodują, że na pewno poczujecie lekki dreszczyk emocji.

Kierunek zwiedzania Alcatraz
Kierunek zwiedzania dla większości turystów to najpopularniejszy Cellhouse Audio Tour

Zwiedzanie Alcatraz z audio-przewodnikiem to około 45 minut świetnie opowiedzianej historii najbardziej znanego więzienia na świecie.

Zwiedzanie wiezienia Alcatraz
The Clothing Room . Miejsce w którym więźniowie byli strzyżeni i otrzymywali swoje uniformy.
Zwiedzanie Alcatraz - początek
Oficerowie Korekcyjni w Alcatraz. Opowieść Audio Tour
Zwiedzanie Alcartaz - pomieszczenie z prysznicami
Tak wygląda wspólna łazienka w Alcatraz…
Cele więzienne w Alcatraz
Pojedyczne cele w Alcatraz miały wymiary 1.5m x 2.7m
Środek więzienia w Alcartaz
Głowyn korytarz więzienny w Alcatraz miał trzy poziomy na których znajdowały się równolegle ustawione cele.

Jeśli jednak chcesz skorzystać z wycieczki po Alcatraz z udziałem prawdziwego przewodnika pomogą ci w tym wolontariusze oraz pracownicy Park Ranger. Oferują oni zwiedzanie miejsc, które nie są dostępne dla turystów w czasie audio-tours.
Ponieważ nie są to wycieczki ujęte w ramowym programie Alcatraz, dokładne godziny oraz tematy zwiedzania dostępne są do wglądu dopiero podczas rejsu na wyspę.

Co warto zobaczyć w Alcatraz

Prywatnym audio-przewodnik poprowadzi cię przez najbardziej znane korytarze i zakamarki więzienne opowiadając historie pełne emocji. Miejsca z którymi warto się zapoznać będąc na wyspie Alcatraz to:

  • Historic Cell House
  • Recreation Yard
  • Warden’s House
  • Officers club
  • Water Tower
  • Skyline and views of Golden Gate Bridge

Poczuj się jak Al Capone i koniecznie odwiedź jego cele, gdzie odbywał karę w surowych i bezwzględnych warunkach. Al Capone przebywał aż cztery i pół roku w Alcatraz kucając przez wiele dni w celi o wysokości niecałego metra.

Warto także zwiedzić park rekreacyjny Recreation Yard, w którym więźniowie (za betonowym murem) mogli skorzystać z chwili wypoczynku na świeżym powietrzu.

Więzienie Alcatraz- wybieg
Recreation Yard – miejsce w którym więźniowie mogli odetchnąć.

Kolejnym miejscem, które polecam odwiedzić jest budynek Warden’s House. Był on, miejscem, w którym mieszkali wraz z rodzinami strażnicy federalnego więzienia. Ta nietypowa “rezydencja” miała wbrew pozorom bardzo ładne widoki na zatokę San Francisco. Warto zauważyć, że prywatna rezydencja naczelnika Alcatraz posiadała taras z ogrodem, a także szklarnię.

Wieża ciśnień Water Tower, to kolejny charakterystyczny element wyspy. Została wybudowana gdy Alcatraz nie było jeszcze zaopatrzone w bieżącą wodę. Dostarczano ją wówczas z San Francisco i przepompowywano do tego ogromnego zbiornika. Wykorzystywana była jako woda pitna, do gaszenia pożarów, a także dostarczana była do więziennej pralni, kuchni i łazienek.

Więzienie Alcatraz - woda
Historyczna wieża Water Tower – jeden z symboli Alcatraz

Przebywając na wyspie Alcatraz nie zapomnijcie również o widokach! Najciekawszym jest zdecydowanie na San Francisco oraz most Golden Gate (Skyline and views of the Golden Gate Bridge). Wybierając się na wycieczkę do Alcatraz wieczorową porą, możecie zaobserwować wyjątkowy zachód słońca na tle mostu Golden Gate.

Widok na San Francsico z Alcatraz
Panorama San Francisco widziana z Alcatraz

Ucieczka z Alcatraz.

W czasie 29 lat działalności więzienia Alcatraz, podjęto 14 prób ucieczki, łącznie z udziałem 34 więźniów, żadna jednak (wg oficjalnych raportów więzienia) się nie powiodła.

Znajdujące się na skalnej wyspie więzienie o powierzchni 9 hektarów, strzeżone przez uzbrojonych strażników było postrachem każdego przestępcy, uważano że ucieczka z Alcatraz jest niemożliwa.

A jednak w roku 1962, osadzeni Frank Morris, Jonhn i Clarence Anglinowie zapisali się w mrocznej historii Alcatraz jako jedyni, którzy zniknęli pod osłoną nocy. Więźniowie zdołali wydostać się za mury, dotrzeć do zatoki San Francisco i … słuch o nich zaginął. Dwa dni po ogłoszeniu alarmu odnaleziono na plaży w Cronkhite Beach szczątki domowej roboty wiosła i gumowej dętki, która mogła służyć za kamizelkę ratunkową.

Ucieczka z Alcatraz
Uciekinierzy z Alcatraz | fot: www.fbi.gov

Kto wie co się stało z uciekinierami z Alcatraz. Ówczesnym więźniom wmówiono, że utonęli w Zatoce San Francisco. Na oficjalnej stronie FBI wciąż widnieją jako zaginieni. Tam również możecie przeczytać prawdziwą historię ucieczki z Alcatraz

Więzienie Alcatraz
Zakład Karny. Wyspa Alcatraz – federalne więzienie zaostrzonym rygorze.

Życzę niezapomnianych wrażeń w czasie zwiedzania Alcatraz. 

Przy okazji będąc w San Francisco polecam zobaczyć słynne tramwaje Cable Car oraz znajdującą się  na wschodnich przedmieściach Dolinę Krzemową. Jeśli panujecie przejazd samochodem przeczytajcie mój poradnik samochodem przez San Francisco.
Około 200 km na południe od Alcatraz znajdziecie przepiękne wybrzeże Big Sur wzdłuż którego przebiega słynna kalifornijska jedynka (Higway 1).

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Park Narodowy Sekwoi – zwiedzanie (2024)

Sekwoja Wiecznozielona jest największym drzewem świata, które będziecie mogli podziwiać w czasie podróży po USA. Gigantyczne lasy sekwojowe...

20 -Miejsc Które Warto Zobaczyć w Kalifornii 2024

Wybierasz się do Kalifornii? Szukasz inspiracji podróżniczych co warto zobaczyć w Kalifornii? Zatrzymaj się nieco dłużej na mojej...

Miasto-widmo (Ghost Town) w Kalifornii

Ghost Towns. Opuszczone miasta-widma, to dosyć nietypowe atrakcje turystyczne w Stanach Zjednoczonych, których zwiedzanie może przyprawić niejednego o...

Dolina Krzemowa – Praktyczny Przewodnik

Dolina Krzemowa (Silicon Valley) w Stanach Zjednoczonych. Siedziba gigantów branży elektronicznej takich jak Apple, Google, Youtube czy Facebook...