Manhattan – kwintesencja Nowego Jorku (co warto zobaczyć)

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Manhattan i Nowy Jork to dwa nierozłączne elementy. To właśnie na Manhattanie znajdują się największe atrakcje Nowego Jorku. Central Park, Empire State Building, renomowane muzea, restauracje, lokalne sklepiki, budki z unikalnym street-food i nowoczesne Wall Street.

Aby ułatwić Wam zwiedzanie Manhattanu w poniższym artykule znajdziecie praktyczne informacje dotyczące tej największej i najbardziej zaludnionej części Nowego Jorku.

[toc heading_levels=”3,4″]

Manhattan – to dzielnica Nowego Jorku

Manhattan - Nowy Jork
Manhattan – Nowy Jork

Najpopularniejszy i najbardziej znany, często uznawany za cały Nowy Jork, Manhattan słusznie kojarzony jest z wieloma atrakcjami turystycznymi, jak i z centrum finansowym. Jest najdroższą dzielnicą w stanie Nowy Jork, zamieszkują tam bogaci biznesmeni, bankierzy, maklerzy giełdowi, jak i część nowojorskiej bohemy artystycznej.

Manhattan – co warto zobaczyć

Na Manhattanie znajdziecie wiele atrakcji turystycznych, zabytków oraz miejsc godnych uwagi i polecenia. Obszerne dzielnice sprawiają jednak, że większość turystów nie jest w stanie odnaleźć się tutaj bez przewodnika. Wyspa Manhattan jest bogata jest w wiele ciekawych miejsc, które bezwarunkowo trzeba odwiedzić.

Oto 5 największych atrakcji, które musisz zobaczyć na Manhattanie:

  1. Central Park
  2. Statua Wolności
  3. Empire State Building
  4. Fifth Avenue (Piąta Aleja)
  5. Wall Street

Wymienione powyżej atrakcje Manhattanu opisane są szczegółowo w dalszej części przewodnika. Polecam zwiedzenie tych miejsc zaplanować na co najmniej dwa dni.

Zwiedzając Manhattan musisz pamiętać, że wzbudza skrajne emocje. Z jednej strony zachwyca przepych, architektura, innowacyjność, wysoki poziom kultury i nowoczesnego budownictwa.

Z drugiej strony przeraża hałas, tłumy na ulicach, poczucie maleńkości, klaustrofobia i wszechobecni bezdomni. Manhattan sprawia wrażenie bardzo zatłoczonego, ze względu na codzienny napływ milionów ludzi dojeżdżających do pracy z innych dzielnic oraz z obszarów podmiejskich, a także kilkusettysięczną rzeszę turystów skupiającą się w newralgicznych punktach miasta.

Pomimo, że Manhattan jest uważany za jedno z najważniejszych centrów handlowych, finansowych i kulturalnych na świecie możesz tą część Nowego Jorku pokochać od pierwszego momentu albo znienawidzić. Ostrzegam!

Poruszanie się po Manhattanie

Manhattan - Nowy Jork
Aby się nie zgubić na Manhattanie czasem trzeba spojrzeć w niebo.

Poruszanie się po Manhattanie jest wbrew pozorom niezwykle proste i bardzo intuicyjne. Dzielnica ma rewelacyjnie rozwiązany system ulic. Tworzą one nowoczesną siatkę przecinających się pod kątem prostym to jeszcze są one logicznie ponumerowane.
Poruszając się w górę lub w dół zgodnie z numerami, przesuwamy się równocześnie w dół lub górę Manhattanu.
Jedynie ulice znajdujące się w Downtown Lower Manhattan posiadają klasyczne nazewnictwo.

Warto również wspomnieć, że ciągi komunikacyjne na Manhattanie biegnące ze wschodu na zachód noszą nazwę street (ulice) , a z północy na południe są nazwane avenue (aleje).

Atrakcje turystyczne Manhattanu.

Central Park

Central Park na Manhattanie
Central Park – oaza zieleni i spokoju w centrum zabieganego Manhattanu

Central Park znajduje się na Górnym Manhattanie, a dokładnie pomiędzy dzielnicami Upper West oraz Upper East Side.

To niezwykła oaza spokoju i zieleni. Bez problemu można się tu ukryć przed zgiełkiem miasta i ciasnych zatłoczonych ulic. Ten największy na świecie park miejski jest popularnym miejscem odpoczynku nowojorczyków, ale równie chętnie odwiedzają go turyści.
W parku znajdują się liczne ścieżki spacerowe, rowerowe, stawy, rzeki, wodospady pomniki oraz sprzyjająca odpoczynkowi infrastruktura.

Jak zwiedzać Central Park.
Zwiedzanie Central Parku jest wbrew pozorom bardzo łatwe i przyjemne. Wystarczy wejść na jego teren i …iść przed siebie. Gwarantuję, że już po krótkiej chwili spaceru uliczkami Central Parku poczujecie unikalną atmosferę tego miejsca.
Dla osób, które chcą dotrzeć do najciekawszych atrakcji Central Parku takich jak Belvedere Castle, Strawberry Fields, Bethesda Fountain, Central Park Carousel czy Central Park ZOO bardzo pomocny okaże się plan Central Parku. Można go dostać za darmo, przed każdym z wejść.
Proszę rozważyć również wynajęcie roweru. Ten środek komunikacji znacznie ułatwi i przyspieszy zwiedzanie liczącego ponad 341 hektarów parku.

Statua Wolności
Nowy-Jork-Statua-Wolności

Symbol Nowego Jorku początkowo został nazwany “Wolność Oświeca Świat”. Posąg mierzący 46,5 metra jest jednym z największych na świecie i został podarowany Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej przez Francję z okazji setnej rocznicy deklaracji niepodległości.

Jak zwiedzać Statuę Wolności.
Żeby dostać się na Liberty Island, gdzie znajduje się Statue of Liberty, trzeba skorzystać z promu. Wstęp na Statuę Wolności możliwy jest codziennie poza 25 grudnia, a godziny otwarcia dla turystów zależą od pory roku. W sezonie wakacyjnym są to przeważnie godziny 9:30–16:30.
Bilety są w cenie od $20 za bilet normalny, $10 za bilet dziecięcy, $16 za bilet dla seniora. Za wejście na koronę (czyli najwyższy punkt widokowy na statule) dopłaca się $3 i trzeba je wcześniej rezerwować. Ze względu duże kolejki na prom, warto również i tutaj wcześniej pomyśleć o zarezerwowaniu biletów przez internet.
Zobacz również przewodnik po Statule Wolności

Statuę Wolności można obserwować również za darmo z różnych miejsc. Przykładowo można skorzystać z darmowego promu, który oferuje bardzo dobry widok z dystansu zarówno na pomnik, jak i na most Brookliński, most Verrazo i dolny Manhattan. Prom odpływa z Whitehall na Manhattanie, a rejs trwa około 30 minut.

Empire State Building

Empire State Building - Manhattan
Klasyka Nowego Jorku – dumny Empire State Building

Empire State Building jest bez wątpienia jedną z ikon Nowego Jorku. Podobnie jak Times Square czy Central Park nie wyobrażam sobie zwiedzania Manhattanu bez wizyty na Empire State Building. Słynny drapacz chmur ustawiono przy nie mniej znanej, nowojorskiej Piątej Alei (Fifth Avebnu) w części Manhattanu zwanej Midtown.

Empire State Building- widok na Manhattan
Nocne życie Nowego Jorku widziane z Empire State Building

Jak zwiedzać Empire State Building.
Na główny taras widokowy znajdujący się na 86 piętrze można wjechać jedną z ekspresowych wind. Trasę z parteru na 86 piętro pokonują one w nieco ponad 40 sekund! Oprócz głównego tarasu, możecie podziwiać również panoramę Nowego Jorku z niedawno otwartej (po prawie 3 letniej renowacji) platformy widokowej znajdującej się na 102 piętrze.

Niezwykłym jest oglądać wschód czy zachód słońca z najwyższego budynku w jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc świata. Z Empire State Buidling możecie zobaczyć takie ikony Nowego Jorku jak Hudson, East River, World Trade Center, Central Park oraz przepiękny Chrysler Building.

Ceny biletów na główny taras to $86 (dorośli), $36 (dzieci). Cena biletu na 102 piętro to $75 (dorośli), $69 (dzieci).
Bilety na Empire State Building warto zarezerwować przez Internet z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Fifth Avenue czyli Piąta Aleja na Manhattanie
Piąta Aleja na Manhattanie (Fifth Avenue)

Spacer jedną z ikon Manhattanu, czyli Piątą Aleją to kwintesencja Nowego Jorku! To zdecydowanie najważniejsza i najbardziej znana ulica handlowa na całym świecie.

Znajdziecie się tam największe i najdroższe sklepy, domu handlowe takie jak Lord’s & Taylor czy Barney’s. Piąta Aleja jest też domem dla ekskluzywnych butików: Louis Vuitton, Gussi, Tiffany & Co, Chanel, Prada, Versace czy Cartier. Znajdują się tam światowe sklepy sieciowe jak na przykład Zara czy H&M.

Przy odrobinie szczęścia, możecie spotkać na Piątej Alei na Manhattanie celebrytów oraz najpopularniejsze osobowości świata show-biznesu.

Jak zwiedzać Piątą Aleję.
Piata Aleja na mapie to dystans około 10 km. Tak naprawdę najciekawsze sklepy znajdziecie na 2 kilometrowym odcinku znajdującym się pomiędzy ulicami West 39th Street oraz West 58th Street. Przygotujcie się jednak na co najmniej dwugodzinny spacer. Wystawy sklepów (nawet jeśli nie będziecie robić zakupów) są bardzo kuszące!

Wall Street – centrum biznesowe Manhattanu
Ulica Wall Street na Manhattanie

Wall Street to bez wątpienia najbardziej znana ulica centrum biznesowego znajdującego się na Dolnym Manhattanie (Lower Manhattan). To tutaj znajduje się nowojorska giełda (New York Stock Exchange) i słynny pomnik galopującego byka (Charging Bull) przy którym każdy z turystów, który myśli o niezależności finansowej powinien zrobić sobie zdjęcie.

Zaplanuj również zwiedzanie nowoczesnego One World Trade Center, pomnik wydarzeń z 11 września (9/11 Memorial), niewielki kościółek Trinity Church z bardzo klimatycznym cmentarzem oraz koniecznie (również od wewnątrz!) nowoczesny budynek dworca Wall Street Transportation Center.

Manhattan - dzielnica Wall Street
Genialne wnętrze Wall Street Transportation Center.

Dolny Manhattan kryje również jedną perełkę. Jest to miejsce o nazwie Stone Street. Spacerując po brukowanej kocimi łbami ulicy przeniesiecie się na plan filmowy, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku w latach dwudziestych.

Jak zwiedzać Wall Street na Manhattanie.
Zaplanuj co najmniej trzy godziny na zwiedzanie, zakup gorącą kawę w Starbucks i zaopatrz się w darmową mapkę Dolnego Manhattanu. Mapkę możesz dostać w każdym hotelu lub w jednej z darmowych gazetek, które znajdziesz w specjalnych “skrzynkach” znajdujących się na ulicy.

Zapraszam – wstąp do jakiejkolwiek restauracji, kafejki czy lokalu serwującego fast-food. Spróbuj wtopić się w tłum zawsze zabieganych Nowojorczyków, wypić kawę wraz z biznesmenami i maklerami giełdowymi czy usiąść na nowojorskiej ławce i obserwować jak bije serce Nowego Jorku. Koniecznie….koniecznie wstąpcie na jednej z najlepszych pizzerii w Nowym Jorku – to Adrienne’s Pizzabar (54 Stone St, New York).

Manhattan – mapka atrakcji

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nowy Jork – miejsca które warto zobaczyć
Nowy Jork – przewodnik po atrakcjach
Dumbo – widok na Manhattan Bridge

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
2 komentarze

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Statua Wolności – Nowy Jork

Statua Wolności (Statue of Liberty), posąg na wyspie Liberty Island to jedna z największych atrakcji Nowego Jorku i...

High Line – zobacz Nowy Jork z innej perspektywy

Jedna z głównych atrakcji w Nowym Jorku jest wciąż mało znana i wciąż można tam spotkać więcej nowojorczyków...

Nowy Jork: DUMBO, słynny widok na Manhattan Bridge

Nowy Jork to olbrzymia ilość atrakcji turystycznych i jeszcze więcej punktów widokowych. Jest jednak takie miejsce leżące poza...

Nowy Jork 2024. Co warto zobaczyć

Co warto zobaczyć będąc pierwszy raz w Nowym Jorku? Oto przydatny przewodnik dla osób, które pragną zobaczyć największe...