Arizona: Page i Lake Powell – najciekawsze atrakcje.

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Jezioro Lake Powell to jedna z największych atrakcji turystycznych leżących na granicy dwóch stanów Utah i Arizony. Jest to jeden z najpopularniejszy terenów rekreacyjnych w całych Stanach Zjednoczonych.
Turyści masowo odwiedzają to miejsce nie tylko ze względu na turkusowe jezioro ale również z powodu surowego piękna czerwono-rudych, cudownych formacji geologicznych otaczających to miejsce.

W tym artykule znajdziecie podstawowe opisy najciekawszych i tych najłatwiej dostępnych atrakcji turystycznych znajdujących się w pobliżu Lake Powell.
Wspomnę również o szlakach prowadzących do mniej znanych, ukrytych przed niedzielnymi turystami miejscach. Będą na nie mogły wyruszyć osoby z większym doświadczeniem i dysponujące większą ilością czasu.

Spis Treści: co warto zobaczyć w okolicach Lake Powell w Arizonie:

Horseshoe Bend | Kanion Antylopy |  Lone Rock Beach | Wahweap Recreation Area | Whapweah Overlook | Rim View Trail | Hanging Gardens | Glen-Canyon-Dam | Kanion Atylopy X | Stud Horse Point | Rainbow Bridge | Alstrom Point

Zanim jednak zacznę namawiać Was do wyruszenia na szlaki i punkty widokowe przytoczę kilka praktycznych, encyklopedycznych informacji dotyczących  niezwykłego rejonu geograficznego.

Warto wiedzieć, że jezioro Powell jest częścią gigantycznego obszaru zwanego Glen Canyon Recreation Area. Zajmuje on ponad 5070 km2 i rozciąga się od północnych granic Canyonland National Park (w stanie Utah) aż do miejscowości Page (w stanie Arizona). Glenn Canyon Recreation Area sąsiaduje z takimi miejscami jak Capitol Reef National Park, Monument Valley, Antelope Canon, Rainbow Bridge, Grand Staircase – Escalante National Monument.


Zobacz również: Stany Zjednoczone – mapa atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć nad Lake Powell

Glen Canyon Area to bez wątpienia ścisła czołówka najpiękniejszych miejsc jakie znam i jakie dane mi było odwiedzić w czasie moich podróży po USA. Poniższy artykuł to swoiste zestawienie (moja osobista lista)  najciekawszych lokalizacji znajdujących się w rejonie Lake Powell. Znajdziecie na niej opis szlaków, punktów i tras widokowych a także plaże oraz kaniony szczelinowe.

Listę otwierają te najbardziej popularne destynacje, do których dociera ponad 90%  turystów odwiedzających te tereny. Uprzedzam więc, że na pewno nie będziecie w samotności zwiedzać tych terenów. Zawsze będą towarzyszyć Wam turyści, których ilość w sezonie (od maja do września) może spowodować delikatny ból głowy i zdenerwowanie.

Horseshoe Bend

Arizona Horseshoe Bend
Jeśli tak jak ja kochacie się w przepięknych widokach to Horseshoe Bend koniecznie musi znaleźć się na Waszej liście miejsc wartych zobaczenia. Zwana przez lokalnych mieszkańców tych terenów “Podkowa” to niezwykła formacja i niezwykłe zakole rzeki.
To właśnie w tym miejscu, meandrująca przez tysiące lat w kruchych skałach piaskowca rzeka Colorado River wyrzeźbiła niczym najwspanialszy artysta ten niezwykły punkt widokowy.

Do Horseshoe Bend nie jest trudno się dostać. To niecałe 30 minut pieszej wędrówki z pobliskiego (niestety płatnego $10) parkingu. Co prawda spacer w pełnym słońcu przy temperaturach dochodzący do 40°C nie należy do najprzyjemniejszych.
Gdy dotrzecie jednak do ponad 300 m krawędzi kanionu i spojrzycie w dół, widok jaki zobaczycie będzie oszałamiający.

Zapewne wiele osób widziało zdjęcia z tej lokalizacji w przeróżnych publikacjach, magazynach turystycznych czy w internecie. Ci, którzy jednak dotarli i zobaczyli Horseshoe na własne oczy mogą poświadczyć, że jest to coś zupełnie niewyobrażalnego.
Najbardziej precyzyjnie zrobione zdjęcie nigdy nie odda tego czego doświadczycie na miejscu.

Antelope Canyon (Kanion Antylopy)

Kanion Antylopy Arizona
Kanion Antylopy – słupy świetlne (największa atrakcja)

Miejsce o istnieniu którego wiedzą już chyba wszyscy turyści na świecie. To właśnie Górny i Dolny Kanion Antylopy stały się symbolem tej części amerykańskiej krainy Southwest i to właśnie te dwie atrakcje rozsławiły południowe rejony jeziora Powell.

Kaniony Antylopy to wyjątkowy rodzaj formacji geologicznych zwanych kanionami szczelinowymi (Slot Canyons) To wydrążone w plastycznych skałach piaskowca Navajo przepiękne, wręcz nierealistyczne formy.

Wnętrza kanionu oświetlane przez słońce tworzą niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju scenerie. Przepiękną grę świateł i cieni.
Każda z moich wypraw do kanionu to odkrywanie nowych, eksplodujących kolorami i grą świateł zakątków. Każda minuta to zmieniający się kontrast, blask i natężenie wpadającego do wewnątrz światła. To niezwykłe przedstawienie trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy.

Niestety, do kanionów nie wpuszczane są pojedyncze osoby – to miejsce odwiedzić mogą tylko grupy z przewodnikami.

Lone Rock Beach

Plaża Lone Rock Beach - Lake Powell
Lone Rock Beach – idealne zachody słońca nad Lake Powell

Tym razem zapraszam nad samą taflę jeziora. Odwiedzimy jedną z najbardziej znanych plaży nad Lake Powell o dumnej nazwie Lone Rock Beach.

Tutaj możecie ochłodzić się w zawsze zimnej wodzie, odpocząć po intensywnym dniu zwiedzania, oraz zostać na noc aby wpatrywać się w wypełnione milionami gwiazd nocne niebo. Lone Rock Beach leży około 15 min jazdy samochodem w kierunku zachodnim od miejscowości Page. Dojazd jest bardzo prosty, a trasa dobrze oznaczona i utrzymana.

Niestety dużym minusem tej lokalizacją są wszechobecni turyści. Plaża w sezonie wakacyjnym jest dosłownie upchana samochodami (tak …tutaj można samochodem dojechać aż do samego lustra wody!). Aby odizolować się od hałasu można wybrać się na kilkunastominutowy spacer wzdłuż brzegu i znaleźć swoje ulubione miejsce gdzieś z dala od zgiełku cywilizacji.

Śliczne widoki gwarantowane…zwłaszcza wieczorami i o poranku gdy nisko leżące słońce oświetla potężny samotny monolit wynurzającą się z wód Jeziora Powell.

Page - jezioro koło miasteczka

Wahweap Recreation Area

Wahweap-Jezioro-Powell
Wiecznie wypełniona turystami: Wahweap-Recreation Area

To typowo rekreacyjna i wiecznie przepełniona turystami część Lake Powell. Wykorzystywana jest przez Amerykanów głównie do uprawiania sportów wodnych. Kajaki, Jet-Ski, motorówki oraz wszelakiego rodzaju sprzęt pływający można spotkać w tych okolicach.

Owszem, są tutaj również dwie oficjalne plaże na których można rozłożyć przysłowiowy kocyk ale szczerze mówiąc otoczenie (mętna od ruchu motorówek woda i kamienisty brzeg) nie zachęcają do odpoczynku.

Waheap Recreation Area to również bardzo ładna trasa widokowa prowadząca brzegiem Lake Powell na której wyznaczonych jest kilka oficjalnych (i kilka mniej oficjalnych) punktów widokowych. Tutaj również możecie zrobić bardzo ładne zdjęcia z przepięknymi formacjami z czerwonego piaskowca w tle.

Wahweap Overlook

Jezioro Powell - Arizona Widok
Zachód słońca z punktu widokowego Whapweap Overlook

Nie ukrywam, że jest to mój ulubiony punkt widokowy zarówno w czasie wschodów jak i zachodów słońca. Ponieważ miejsce znajduje się na samym szczycie najwyższego wzniesienia w okolicy rozciąga się z niego zapierająca dech w piersiach panorama.
Jezioro Powell, Whapweap Marina, zapora, formacje Navajo Rocks i błyszczące setkami światełek o zachodzie słońca miasteczko Page.
To widoki które będziecie mogli podziwiać z Whapweap Overlook.

Na szczycie znajduje się obszerny parking, ławeczki, zadaszenie i spora ilość kamieni, które nadają się idealnie spełniają funkcję naturalnych krzesełek i stolików.
Jeśli więc marzy Wam się romantyczny zachód słońca, który zapragniecie świętować rozkoszując się smakiem dobrego wina, czy może wybierzecie spektakularny wschód słońca i gorący kubek kawy – jako lokalizację będę zawsze polecał Wam Whapeweap Overlook

Rim View Trail (Potato Hill Overlook)

Punkt-widokowy Potato Hill- Jezioro Page
Jezioro Powell z punktu Potato Hill Overlook

Potato Hill Overlook jest częścią długiego na ponad 9 mil szlaku Rim View Trail, który okrąża praktycznie całe miasteczko Page. Część prowadząca do Potato Hill Overlook jest jednak dużo krótsza i po około 400 metrach spaceru doprowadzi Was na niewielkie wzniesienie. Stąd możecie podziwiać wyjątkowe zachody słońca z widokiem na jezioro Powell.

Znajduje dosłownie 10 minut jazdy od centrum miasteczka Page szlaki jest doskonałą ucieczką od cywilizacji. Z niewielkiego parkingu znajdującego się nieopodal prywatnego domu (GPS: 2262 Coyote Creek Rd) udajecie się łatwym technicznie szlakiem wprost na szczyt Potato Hill.

Hanging Gardens

Szlak - Hanging Garden - Lake Powel - Page
Wiszące ogrody Hanging Gardens

Wiszące ogrody Hanging Gardens to kolejny z krótszych i mało uczęszczanych przez turystów szlaku znajdujących się na obrzeżach Page. Łatwy, dobrze oznaczony szlak zaprowadzi Was pod ciekawą “wiszącą” formację skalną. Tutaj w cieniu i z dostępem do niewielkiej ilości wody odnajdziecie sporo egzotycznej roślinności.

Wiszące ogrody to tak naprawdę spore połacie czerwonych skał porośnięte kwiatami, krzewami i innymi roślinami, które bujnie rozwija się praktycznie na środku skalistego pustkowia. Sama formacja skalna to również ładne tło do zdjęć, szczególnie późnym popołudniem gdy jest dobrze oświetlona przez słońce.

Osoby mające dobrą kondycję fizyczną mogą udać się nieco dalej, poza “wiszące ogrody”. Około 300 metrów od tego punktu formacja skalna łagodnym spadkiem dotyka podłoża. Jest to dobre miejsce aby wspiąć się nieco wyżej i z innej, nieco wyższej perspektywy spojrzeć na okolicę.

Glen Canyon Dam Overlook

Zapora-na-jeziorze-Powell a Page
Świetny widok na zaporę Glen Canyon Dam

Jeśli zachwycił Was widok punktu Horsesnoe Bend a zarazem przeraziła Was liczba turystów odwiedzających to miejsce – zapraszam do Glen Canyon Dam Overlook.
Ten punkt widokowy znajduje się niespełna 10 min jazdy samochodem od Horseshoe Bend w kierunku Page.

Gwarantuję Wam równie zachwycającą panoramę na Glen Canyon a równocześnie co najmniej 70% mniejsze zagęszczenie turystów.

Nie tylko ponownie zachwycą Was 300 m urwiska ale będziecie mogli również zobaczyć potężną zaporę Powel Dam z bardzo ciekawej perspektywy.
Osobiście bardzo lubię przychodzić tutaj w nocy. Po zachodzie słońca można leżąc na wciąż rozgrzanych skałach wpatrywać się w przepiękne gwiazdy.

Aby trafić do tego miejsca musicie wpisać w GPS adres pobliskiego hotelu znajdującego się dokładnie naprzeciw Glen Canyon Overlook. Przy okazji mogę polecić nocleg w Home 2 Suite (681 Scenic View Rd, Page). Bardzo ładny i czysty hotel w którym każdy z pokoi wyposażony jest w aneks kuchenny. Świetne rozwiązanie dla rodzin podróżujących z dzieciakami.

Antelope Canyon X

Kanion-Antylopy-X-Canyon
Kanion X – alternatywa dla Kanionu Antylopy

Górny lub Dolny Kanion Antylopy (ze wskazaniem na Dolny Kanion) o których wspomniałem powyżej to klasyczne miejsca do odwiedzania w okolicach Page. Natężenie turystów jest jednak tutaj ogromne i jeśli nie uda Wam się zarezerwować biletów, trzeba wówczas szukać alternatywy. I w tym momencie pojawia się Antelope Canyon X. To równie piękne i zdecydowanie mniej zatłoczone kaniony szczelinowe.

Podobnie jak w Antelope Canyon w Kanionie X należy pamiętać o zarezerwowaniu przez internet zwiedzania z przewodnikiem. Tutaj jednak wciąż możecie znaleźć wolne miejsca nawet na kilka tygodni (a poza sezonem na kilka dni) przed terminem wycieczki.

Kanion X Antylopy
Kanion Antylopy X to równie dramatyczne sklepienie jak w Upper Antelope Canyon

Kanion X – to tak naprawdę dwa kaniony szczelinowe oddalone od siebie około 60 metrów. Ich wnętrza nie są aż tak bardzo bogate w formacje i załamania od których może odbijać się słońce tworząc wyjątkową grę świateł i cieni. Zdecydowanie jednak dla osób, które pierwszy raz odwiedzać będą Slot Canyons gwarantuję niezapomniane przeżycia.

Dużym plusem Kanionu X (szczególnie jego pierwszej części) jest jego szerokie i bardzo dobrze oświetlone wnętrze. To bardzo ułatwi Wam zrobienie zdjęć, szczególnie pochmurne dni.

Na pewno nie spodziewajcie się, że będziecie sami w kanionie. Staje się on coraz bardziej popularną alternatywą dla osób odwiedzających Kanion Antylopy. Na pewno jednak nie będziecie musieli walczyć o dobre ujęcie i przepychać się pośród tłumów chińskich turystów.

Opuszczamy teraz atrakcje jakie oferują okolice jeziora Lake Powell znajdujące się w pobliżu miejscowości Page.

Udajemy się drogą nr 89 w kierunku miejscowości Kanab. Niecałe 1.5 km od głównej drogi znajdują się dwie kolejne atrakcje w których będziecie mogli podziwiać formacje nazwane Hoodoos.

Droga w Arizonie - widok
Kierunek – droga numer 89

Stud Horse Point

Hoodoos-Arizona
Stud Horse to bardzo ciekawa alternatywa dla osób które szukają prawdziwej przygody i nieco trudniejszych wyzwań niż opisane powyżej szlaki.

Gdy dotrzecie do tego miejsca odnajdziecie tam mające prawie 170 milionów lat formacje przypominające skamieniałe grzyby. To unikalne i bardzo fotogeniczne miejsce, które pozwoli Wam na eksplorację nie tylko samych formacji ale również niewielkiego kanionu szczelinowego, który znajduje się w pobliżu.

Co prawda kanion nie jest opisany na mapach ani w przewodnikach, ale możecie dotrzeć do niego schodząc ostrożnie w dół skarpy na szczycie której znajdują się formacje Hoodoos.
UWAGA: Kanion nie jest łatwy w eksploatacji. Wewnątrz znajduje się sporo głazów i gałęzi nagromadzonych przez płynącą w czasie powodzi wodę.

Wjazd na lokalną droga szutrowa która doprowadzi Was do szlaku Stud Horse musicie odszukać używając mapy lub GPS. Niestety nie jest ona oznaczona i wjazd można łatwo ominąć. Aby dotrzeć do miejsca bez błądzenia zachęcam do przeczytania wpisu Stud Horse – Atrakcja w Arizonie. Znajdziecie tam dokładny opis szlaku oraz mapkę.

Rainbow Bridge

Rainbow Bridge - Arizona
Rainbow Bridge – święte miejsce Indian to również jedna z największych atrakcji turystycznych.

Rainbow Bridge to największy na świecie naturalny most skalny do którego możecie dostać się ze wspominanej powyżej przystani Wahweap Marina. Aby odwiedzić to fascynujące, święte miejsce Indian możecie skorzystać z komercyjnego rejsu statkiem lub wynająć motorówkę. To dwa najszybsze i chyba najbezpieczniejsze sposoby dotarcia do Rainbow Bridge.

Można oczywiście wyruszyć na szlak ale trasa jest ciężka, wymaga bardzo dobrej kondycji i znajomości terenu. Najkrótsza droga do celu to prawie 32 mile przeprawy przez pustynne, kamieniste i mało przyjazne tereny stanu Utah.

Rejs statkiem wycieczkowym –  to koszt około $130 (osoba dorosła) i $80 (dzieci do lat 12). Cała (rejs, zwiedzanie i powrót) wycieczka zajmuje około ośmiu godzin. Więcej informacji odnośnie rejsu znajdziecie TUTAJ 

Wynajem motorówki – to podstawowy koszt $ 500 (plus depozyt $500, blokowany na karcie , plus koszty paliwa wynoszące około $70). Motorówkę można wynająć bez problemów na polskie prawo jazdy, osoba wynajmująca łódkę musi mieć jednak ukończone 21 lat.

Osoby z którymi rozmawiałem o wynajmie motorki polecały firmę Renegade Boat Rentals oraz najtańszy model motorówki Chaparalla Sunesta, który wraz z cenami możecie podglądnąć TUTAJ
Czy warto? Zdecydowanie tak. Szczególnie jak macie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów wodnych mogę śmiało polecić Wam to rozwiązanie.

Lake Powell to fascynująca linia brzegowa która posiada oficjalnie oznaczonych ponad 90 kanionów! TAK! Możecie wpłynąć do nich łodzią i zwiedzać z wody te niezwykłe formacje.

Sam rejs statkiem z grupą wycieczkową jest również świetną przygodą.
Od mariny do miejsca w którym zejdziecie na ląd statek będzie miał do pokonania 50 mil. To prawie dwie godziny rejsu i pięknych widoków z pokładu na turkusowe jezioro Powell i fantastyczne formacje skalne

Niezależnie jaką drogą dotrzecie do tego cudu natury, będzie to najlepsza z dróg jaką wybraliście.

Alstrom Point

Widok na jezioro z Alstrom-Point w Arizonie
Alstrom Point to wyjątkowa panorama na Glen Canyon i jezioro Powell

Skoro już oddaliliśmy się od południowej części Lake Powell aby zdobyć Rainbow Bridge, mogę również śmiało polecić i zasugerować kolejną z atrakcji. Jest to malowniczy punkt widokowy o nazwie Alstrom Point

Aby dotrzeć do tego miejsca musicie przeznaczyć na tą wyprawę co najmniej 4 godzin. Około 3 godziny zajmie Wam dojazd i powrót (1.5 h w każdą stronę), plus wypada zachwycić się tym miejscem przez co najmniej godzinkę.

Alstrom Point oddalony jest od miasteczka Page dokładnie o 45 mil, z tym, że ostatni 25-cio milowy odcinek drogi to przejazd nieutwardzonymi drogami szutrowymi i żwirowymi. Zdecydowanie będziecie potrzebować samochodu co najmniej klasy SUV aby bezpiecznie i bez stresów dotrzeć do Alstom Point.

Na pewno również będziecie potrzebować dokładnej mapy GPS wskazującej kierunek jazdy.
I tutaj mam bardzo dobrą wiadomość! Mapa Google Maps wskaże Wam dokładną drogę do Alstom Point pod warunkiem, że ściągniecie i zapiszecie ją w pamięci urządzenia mobilnego.  Gdy tylko zjedziecie z głównej drogi znika zasięg telefonii komórkowej.

Droga szutrowa w Arizonie
Brak zasięgu GPS na lokalnych drogach szutrowych.

Należy również pamiętać, aby zabrać ze sobą zapas wody, suchego prowiantu oraz ciepłe okrycia. W razie awarii samochodu (np. przebicie opony) musicie być przygotowani na najgorszy scenariusz, czyli nocleg w samochodzie.

Około 5 mil przed punktem docelowym droga szutrowa urywa się nagle i pojawia się mocno wyboista i kamienista droga. W tym miejscu trzeba koniecznie zwolnić i to właściwie jest najcięższy dla samochodu odcinek na trasie.
Alstrom Point to przepiękna lokalizacja. Miałem szczęście podziwiać tutaj magiczny zachód słońca dokładnie w maju 2003 roku. Wciąż myślę aby znów tam wrócić, rozbić namiot i zostać tam na noc.

Przytoczone powyżej miejsca, szlaki oraz punkty widokowe to tak naprawdę może 30% atrakcji jakie oferuje Glen Canyon National Recreation Area. Jeśli jesteście zainteresowani dłuższym pobytem w tym rejonie oraz planujecie wyruszyć na szlaki wymagające co najmniej całodziennej wędrówki i noclegu pod namiotem. Zapraszam do kontaktu.

Informacje o pozostałych w pobliżu Lake Powell

– Jeśli planujecie odwiedzić  jeden z Kanionów Antylopy zapraszam do przeczytania mojego podsumowania wizyt w Górnym i Dolnym Kanionie Antylopy
– Możesz również wynająć Jeepa i zwiedzić przepiękną lokalizację White Pockets.
– Tutaj również znajdziesz formacje odnośnie atrakcji jakie polecam odwiedzić w Arizonie
– Wielki Kanion wycieczka – opis przykładowego (5-6 godzin) zwiedzania Kolorado który znajduje się około 2 godz. jazdy samochodem od Page.
Sedona, to niezwykle pięknie położone miasteczko w Arizonie oferuje jedne z najpiękniejszych szlaków w USA.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
1 komentarz
  1. Witam. Wybraliśmy się parę dni temu na Alstrom Point. Rzeczywiście widok zapierający dech w piersiach i w naszej opinii najlepszy w okolicach jeziora Powell !! Mieliśmy tylko problem z dotarciem. I o ile google maps pokazuje dokładnie drogę tak niestety ostatnie 3 km to po prostu jazda po kamieniach po których suv raczej nie pojedzie bez uszkodzeń. My zdecydowaliśmy się-tak jak 2 inne samochody-zostawić swój i resztę drogi pokonać na pieszo. Mieliśmy ogrom szczęścia bo zlitował się nad nami niejaki Joe i podwiózł nas do celu swoim pickup truckiem. Droga była bardzo wyboista, nawet ten samochód zwalniał w niektórych miejscach. Po drodze minęliśmy jeszcze dwa inne suvy zostawione na “poboczu”. Na miejsce dotarło w sumie pare samochodów i wszystkie w typie pickup trucka z bardzo dużym prześwitem. Także aby tam dotrzeć nie potrzebny jest nawet napęd 4×4 bo do miejsca gdzie zaczynają się skały jechało się bardzo dobrze, ale potem potrzebny jest samochód z dużym prześwitem. SUV nie przejedzie swobodnie bez uszkodzeń.
    Nawet gdyby przyszło mi tam iść te 3 km w jedną stronę, to widoki są tego warte!

    Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Droga 66: Cool Spring Station

Droga 66 to miejsce kultowych stacji benzynowych. Jedna z nich o nazwie Cool Spring Station to zdecydowanie najbardziej...

Sedona Subway: Sekretna Jaskinia

Sedona to nie tylko jedne z najciekawszych szlaków w USA ale również unikalne jaskinie, które wciąż są na...

USA i Kanada podczas jednej podróży: gotowy plan zwiedzania

Czy możliwe jest odwiedzenie Stanów Zjednoczonych i Kanady w czasie jednej podróży? Które miejsca koniecznie trzeba zobaczyć? Ile...

10 najciekawszych miejsc na Alasce (2024)

Alaska. Legendarny a zarazem największy stan w USA który, wszystkim nam kojarzy się wciąż z nieokiełznanymi terenami, dzikimi...