10 najciekawszych miejsc na Alasce (2024)

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Alaska. Legendarny a zarazem największy stan w USA który, wszystkim nam kojarzy się wciąż z nieokiełznanymi terenami, dzikimi zwierzętami i przyrodą w najczystszym wydaniu.

Te wciąż nieodkryte i niedostępne dla wielu zwykłych turystów tereny Alaski -to raj dla prawdziwych globtroterów.

Alaska to również lokalizacja, które możecie zwiedzić nie mając doświadczenia w samotnych podróżach. Dotrzecie tam bez konieczności mieszkania w szałasie czy przedzierania się przez niedostępne rejony samochodami terenowymi.

W tym artykule skupiam się na tych lokacjach, które stosunkowo łatwo można odwiedzić na Alasce . Aby poczuć prawdziwy klimat i prawdziwe piękno tego stanu sugeruję aby wpisać je na listę  najciekawszych miejsc na Alasce.

Alaska: Anchorage

Alaska Co Warto-Zobaczyć Anchorage
Anchorage – Alaska

Jeżeli nie planujecie dostać się na Alaskę na pokładzie statku wycieczkowego z Seattle lub Vancouver to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Anchorage będzie Waszym pierwszym przystankiem na Alasce.
To właśnie w największym mieście stanu znajduje się międzynarodowe lotnisko, a także, jak można się spodziewać, szeroka baza noclegowa, interesujące muzea czy bardzo dobre restauracje.

Chociaż część internetowych relacji sugeruje, że Anchorage nie jest warte czasu, to ja zachęcam aby spędzić tutaj przynajmniej jeden dzień podczas swojej podróży. Powody znajdziecie przede wszystkim w lokalnych górach.

Z centrum miasta do jednych z najpiękniejszych szlaków regionu dotrzecie w ciągu kilkunastu minut drogi samochodem, a tam zaczynają się już nieograniczone możliwości dla miłośników wędrówek. Jednym słowem, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Od malowniczych, krótkich szlaków spacerowych, przez kilkugodzinne szlaki czy całodniowe trasy.

Miłośnicy klasycznej wspinaczki górskiej znajdą również tutaj coś dla siebie.
Szlaki są świetnie przygotowane i co ważne, chętnie uczęszczane przez miejscowych mieszkańców Anchorage. Oznacza to nie mniej nie więcej, że ryzyko spotkania z niedźwiedziami jest tutaj stosunkowo niskie.

Zanim opuścicie Anchorage warto również odwiedzić lokalne Anchorage Museum at Rasmuson Center, z fantastycznymi sezonowymi wystawami dotyczącymi lokalnej historii oraz Arktyki, a także stałą sekcją dotyczącą rdzennych mieszkańców Alaski. Jeżeli to właśnie to zagadnienie mocno Was interesuje to na obrzeżach Anchorage znajdziecie również Alaska Native Heritage Center, w pełni poświęcone rdzennym mieszkańcom regionu.

Alaska: Park Narodowy Denali

Denali - Warto zobaczyć na Alasce
Park Narodowy Denali (Alaska)

Park Denali to niewątpliwie najsłynniejszy z ośmiu alaskijskich parków narodowych. Jego wizytówką jest najwyższy szczyt Ameryki Północnej – góra Denali (dawna McKinley), która w pogodny dzień absolutnie dominuje nad całym krajobrazem. Denali przy dobrych warunkach dobrze widać nawet z oddalonego o prawie 300 kilometrów Anchorage!

W parku własnym samochodem poruszać się można tylko na odległości 15 mili od wjazdu, a żeby zwiedzać dalej przesiąść się do parkowego autokaru. Najświeższe informacje na temat możliwości zwiedzania oraz cen znajdziecie tutaj: https://www.nps.gov/dena/planyourvisit/bus-tours.htm

Wjeżdżając wgłąb Denali National Park, oprócz nadziei na ujrzenie samej góry, zwiedzający mogą liczyć również na obserwację dzikich zwierząt. Park słynie z licznych przedstawicieli niedźwiedzi grizzly, wilków, karibu czy łosi. Zwierzęta, ze względu na mały ruch samochodowy, często spokojnie spacerują niedaleko drogi ku wielkiej radości turystów wklejonych w szyby autokaru.

Podczas naszej ostatniej wizyty mieliśmy przyjemność oglądać pięć niedźwiedzi brunatnych, kilkanaście karibu i kóz górskich oraz mnóstwo poczciwych arktycznych wiewiórek (Arctic squirrel” ).

W parku można również zaplanować wędrówki, ale wymagają one sporo przygotowania i dużo doświadczenia. Poza początkowym odcinkiem, na terenie parku nie ma wielu wyznaczonych szlaków.

Zanim wybierzecie się w dzicz spełnić trzeba kilka warunków – uzyskać pozwolenie na zwiedzanie tzw „backcountry permit”, obejrzeć materiały szkoleniowe, mieć ze sobą cały wymagany sprzęt (łącznie z niedźwiedzio-odpornymi kontenerami na jedzenie) i upewnić obsługę parku, że wiecie co robicie.

Alaska: Talkeetna

Talketta na Alasce - warto zobaczyć
Talkettna

Talkeetna na Alasce to urokliwe miasteczko znajdujące się dwie godziny drogi samochodowej od Anchorage i niecałe trzy godziny od bram do parku Denali. To właśnie stąd swoją wyprawę rozpoczynają często wspinacze marzący o zdobyciu najwyższego szczytu Ameryki Północnej – majestatycznej Denali.

Przy dobrych warunkach pogodowych również Wy możecie poczuć się jak himalaiści.
Z Talkeetna codziennie odbywają się loty widokowe w kierunku Denali, a oprócz samego przelotu można również pokusić się o lądowanie na lodowcu! Miasteczko latem jest bardzo przyjazne turystom i dość tłumnie odwiedzane. Znajdziecie tutaj całkiem sporą bazę noclegową, świetne knajpki, sporo atrakcji, a także świetny browar, który koniecznie musicie odwiedzić.

Uważa się, że to właśnie Talkeetna była inspiracją dla popularnego serialu Przystanek Alaska. Spacerując po lokalnych lasach uważajcie na łosie, ponieważ czają się tutaj na każdym kroku.

Alaska: Girdwood

Warto zobaczyć na Alasce - Gridwood
Gridwood – Alaska

Oryginalna nazwa miejscowości brzmi Glacier City (Miasto Lodowców) jest dobrą wskazówką jak malowniczo położone jest Girdwood. Chociaż lodowce z biegiem czasy drastycznie się wycofały to majestatyczne góry wciąż otaczają miasteczko z każdej strony.
To właśnie tutaj znajduje się najsłynniejszy na Alasce kurort narciarski, gdzie miłośnicy białego puchu mogą zjeżdżać z widokiem na wody Zatoki Cooka.

Latem Girdwood ma nieco „hipisowski” klimat, a podczas lipcowego festiwalu Forest Fair w powietrzu unosi się zapach palonej marihuany.

Miejscowość wabi zarówno turystów jak i samych mieszkańców Alaski, którzy korzystają ze świetnych restauracji oraz szlaków poprowadzonych przez bajkowe lasy.
Bądźcie jednak czujni, na tych terenach regularnie dochodzi do spotkań z niedźwiedziami.

W Girdwood można również skorzystać z kolejki, która zabierze Was na lokalny szczyt z piękną panoramą. Jeżeli podczas urlopu szukacie opcji na romantyczny nocleg to zdecydowanie pomyślcie o legendarnym Hotelu Alyeska, który koniecznie trzeba chociaż odwiedzić.

Alaska: Seward

Warto-Zobaczyć na Alasce - Seward
Seward – Alaska

Latem uliczki miasteczka Seward wypełniają się turystami schodzącymi z pokładów olbrzymich promów pasażerskich. Nie bez powodu – Seward to kwintesencja Alaski. To tutaj spotykają się ze sobą ocean, góry i lodowce.
Miasteczko to również jedno z najlepszych miejsc w stanie do obserwacji wielorybów, a miejscowi organizatorzy prześcigają się w ofertach, które dopasować możecie do wolnego czasu oraz budżetu.

W czerwcu 2020 roku podczas spaceru po lokalnej plaży ku naszemu zdziwieniu ujrzeliśmy olbrzymiego humbaka, który postanowił pochwalić się przed nami umiejętnością skakania, dlatego nawet jeżeli niespecjalne chcecie wypływać w kilkugodzinny rejs, to obserwujcie wodę we fiordzie.

Seward to również brama do kolejnego parku narodowego Alaski – Kenai Fjords National Park. Niecałe kilkanaście minut drogi samochodem od centrum znajdziecie ścieżkę spacerową prowadzącą do drastycznie wycofującego się lodowca Exit. Ci, którzy lubią wyzwania mogą pomyśleć o szlaku Harding Icefield – pola lodowcowego skupiającego prawie czterdzieści lodowców. Stromy i długi szlak na pewno zostawi ślad w nogach i pośladkach, ale widoki, które tam na Was czekają niewątpliwie zostaną z Wami na długo.

Alaska: Cooper Landing

Zobacz Cooper-Landing , ALaska
Cooper Landing , Alaska

Kolejna miejscowość, która zdecydowanie zasługuje na Waszą uwagę to Cooper Landing, ze swoją atrakcją numer jeden – turkusowym jeziorem Kenai.
W pogodny dzień warto zatrzymać się tu na przynajmniej kilka godzin i popływać kajakami po spokojnych wodach.

W okresie letnim lokalne rzeki wypełniają się wędkarzami z całego świata, którzy godzinami walczą o najlepsze pozycje i udany połów. Nie będzie też pewnie już żadną niespodzianką, że Cooper Landing oferuje też fantastyczne szlaki trekkingowe. Jednym z popularniejszych wśród miejscowych jest Slaughter Gulch – kolejna stroma, ale i niezwykle malownicza trasa z widokiem na całą okolicę. A uwierzcie, jest co oglądać.

Alaska: Homer

Zobacz Homer, Miasto na Alasce
Homer, Alaska

„Miasteczko na Końcu Drogi”, „Światowa Stolica Halibuta” czy „Mekka Artystów” – wszystkie te określenia świetnie oddają klimat Homer. To jedna z moich ulubionych miejscowości, z wyjątkowym klimatem, pięknymi plażami, wesołymi ludźmi i, przede wszystkim, zapierającymi dech w piersiach widokami.

W poszukiwaniu najpiękniejszych szlaków trzeba się tutaj nieco bardziej natrudzić i przedostać lokalną „water taxi” do Parku Stanowego Zatoki Kachemak.

Tutaj możliwości się właściwie nie kończą, a na wędrowców czekają gęste lasy, bajkowe wodospady, strome szczyty, schodzące z gór lodowce oraz dzikie zwierzęta, na które zawsze trzeba na Alasce uważać. Ci, którzy niekoniecznie mają ochotę na wędrówki znajdą tu prowadzone przez lokalnych artystów sklepiki, urokliwe plaże oraz klimatyczne kawiarenki. Regularnie podnoście głowę do góry – w rejonie tym występuje bardzo dużo bielików amerykańskich.

Alaska: Fairbanks

Fairbanks - to warto zobaczyć na Alasce
Fairbanks, Alaska

Przenieśmy się teraz w kierunku północnym, do stolicy alaskijskiego Interioru – Fairbanks. Miasto leżące tylko 230 kilometrów na południe od granicy koła podbiegunowego uznawane jest za jedną z najlepszym lokalizacji na świecie do oglądania zjawiska zorzy polarnej.

Zimą, turyści z całego świata odwiedzają Fairbanks, aby nocami (które są w tym okresie bardzo długie) wpatrywać się w niebo w poszukiwaniu tańczących świateł. Fairbanks słynie również z legendarnych mrozów, które regularnie osiągają tu wartość -40 stopni! Ponieważ historia Fairbanks związana jest silnie (jak zresztą wielu miejscowości Alaski) z poszukiwaniem złota, to właśnie tutaj warto nauczyć się sztuki płukania tego cennego kruszcu.

Alaska: Valdez

Zobacz na Alasce - Waldez
Waldez, Alaska

Do Valdez, oddalonego o dobrych sześć godzin jazdy z Anchorage i tyle samo z Fairbanks (bez uwzględniania przystanków!), nie dociera każdy turysta.

Trudy drogi zdecydowanie rekompensują nie tylko widoki na trasie, ale i sam cel podróży. Ostatnie kilometry prowadzą podróżnych w otoczeniu wysokich i stromych ścian kanionu Keystone oraz schodzących z nich wodospadów.

Na miejscu warto też podjechać do lokalnej laguny, po której swobodnie dryfują latem odłamane od czoła lodowca kry. Sama historia Valdez jest też niezwykle ciekawa i warta Waszej uwagi – od poszukiwań złota, przez tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1964 roku, aż po historie związane z ropociągiem Trans – Alaska. Nie będzie też niespodzianką, że lokalne tereny skrywają nieograniczone możliwości dla miłośników górskich wędrówek.

Alaska: McCarthy

Warto zobaczyć na Alasce - Kopalnia
Mccarthy -miasteczko tuż przy kopalni Kennecott

McCarthy to miejsce (dosłownie) na końcu świata. Niewiele jest na Alasce wypożyczalni samochodów, które zgadzają się na przejazd drogą prowadzącą do tego miasteczka.
Trasa prowadząca pomiędzy Chitina a McCarthy otwarta jest tylko w miesiącach letnich i zdecydowanie nie jest przyjazna samochodom o niskim zawieszeniu.

Warto jednak postarać się tam dotrzeć bowiem na miejscu czeka na Was nie tylko kawał dobrej historii, ale i widoki, których nie da się zapomnieć.

Po krótkim spacerze po historycznym „centrum” McCarthy wraz z lokalnym przewoźnikiem wyruszcie na kilkunastominutowy przejazd do Kennicott. To właśnie tam znajdują się ruiny potężnej kopalni miedzi, która w swoim czasie była największą na świecie.

U podnóża zniszczonych zarówno czasem jak i warunkami pogodowymi, budynków spływa masywny, brudny jęzor lodowca, a lokalne lasy licznie zamieszkują niedźwiedzie czarne. Niektóre z budynków otwarte są do samodzielnego zwiedzenia, a część otwarta jest tylko do wizyty z miejscowym przewodnikiem.

Alaska to wciąż dzika przyroda!

Niedźwiedzie na Alasce
Podróżując po Alasce i zachwycając się przyrodą, nie zapomnijmy o tym, że jest ona zarówno piękna jak i niebezpieczna. Niezależnie od tego gdzie wyruszacie na szlak, czy jest to pobliski park czy nawet sklep na skraju miasta – zawsze miejcie ze sobą sprej na niedźwiedzie.

Warto również przestudiować jak zachowywać się podczas spotkania z tymi drapieżnikami. Ta wiedza przyda Wam się w każdym miejscu na Ala-sce i może uratować Wam życie.

Damian Hadaś  dla interameryka.com

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
5 komentarze

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Podróż do USA na własną rękę: 2024 amerykańskie metropolie.

Podróż do USA na własną rękę w 2024. Amerykańskie miasta, które warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych bez biura...

USA i Kanada podczas jednej podróży: gotowy plan zwiedzania

Czy możliwe jest odwiedzenie Stanów Zjednoczonych i Kanady w czasie jednej podróży? Które miejsca koniecznie trzeba zobaczyć? Ile...

Arizona: Page i Lake Powell – najciekawsze atrakcje.

Jezioro Lake Powell to jedna z największych atrakcji turystycznych leżących na granicy dwóch stanów Utah i Arizony. Jest...

20 -Miejsc Które Warto Zobaczyć w Kalifornii 2024

Wybierasz się do Kalifornii? Szukasz inspiracji podróżniczych co warto zobaczyć w Kalifornii? Zatrzymaj się nieco dłużej na mojej...