Miasto-widmo (Ghost Town) w Kalifornii

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Ghost Towns. Opuszczone miasta-widma, to dosyć nietypowe atrakcje turystyczne w Stanach Zjednoczonych, których zwiedzanie może przyprawić niejednego o gęsią skórkę. Równocześnie, jest jednak w tym coś fascynującego…

Niektóre z nich zniknęły całkowicie, lecz wiele z nich wciąż istnieje (przynajmniej częściowo), dzięki czemu możemy spojrzeć na USA z nieco innej, wciąż egzotycznej dla nas Europejczyków – perspektywy.

Ghost Towns na szczęście nie są jeszcze tak bardzo oblegane przez turystów, co dodaje im ogromną przewagę nad Parkami Narodowymi oraz innymi, popularnymi, pełnymi turystów  lokalizacjami. Tutaj wciąż jeszcze można doświadczyć zupełnie innej Ameryki.

Opuszczone Miasto Bodie Ghost Town
Krajobraz opuszczonych miast Ghost Town

Najwięcej klasycznych Ghost Town znajduje się w Texasie. Jest ich tutaj prawie 900. Drugim stanem przodującym w liczbie opuszczonych miast jest oczywiście Kalifornia. Mamy ich tutaj oficjalnie aż 354.
Wiele z nich założono w czasie trwania gorączki złota (1848-1855) kiedy to niejaki James W. Marshall odkrył pierwsze pokłady złotego kruszcu w Kalifornii. Ponad 300 tysięcy osób ruszyło wówczas z całych Stanów w kierunku Złotej Kalifornii w nadziei na szybkie wzbogacenie się.

Chciałbym zachęcić wszystkie osoby odbywające podróż po Kalifornię do wizyty w jednym z najlepiej zachowanych Ghost Town w USA. Jest to małe miasteczko Bodie, znajdujące się na północy Kalifornii po wschodniej części gór Sierra Nevada.

Miasto Ghost Town w Kalifornii - Bodie
Kalifornijskie Ghost Town – Bodie

Bodie, krótka historia

Bodie przeżywało swój złoty (dosłownie) okres w 1876 roku gdy odkryto w jego pobliżu pokaźną żyłę złotego kruszcu. Populacja niewielkiego, liczącego zaledwie 20 osób miasta rozrosła się w ciągu czterech lat aż do 10 tysięcy.

Klimat w miejscu gdzie leży miasteczko Bodie jest wręcz dziki, ostry i nieokiełznany. Latem słońce pali niemiłosiernie swymi promieniami a zimą (która zaczyna się tutaj już w listopadzie) śniegi często zasypują domy aż po same dachy. Temperatury z łatwością spadają do -15°C, a jeśli dodamy do tego częste wichury – naprawdę możemy współczuć jego byłym mieszkańcom.

Miasto Bodie w Kalifornii - główna ulica
Główna ulica w Bodie Ghost Town

Mimo wszystko w szczytowych latach powodzenia w Bodie mieszkało prawie 12 tysięcy osób, które były zatrudnione głównie w położonej obok kopalni złota. Możemy wciąż odnaleźć jej resztki choć na jej teren można wejść tylko częściowo, bo stare, niczym nie zabezpieczone szyby grożą zawaleniem.

Podobnie będąc w miasteczku musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Wszędzie tam, gdzie znajdują się tabliczki z zakazem wejścia, czy zbliżania się do obiektów – należy bezwzględnie stosować się do nakazów.

Stare budynki w mieście Bodie
Większość budynków w Bodie niestety grodzi zawaleniem…
Miasto duchów
Prawdziwe miasto duchów …

W czasie świetności Bodie mieszkańcy mieli do dyspozycji aż 60 saloons znajdujących się wzdłuż głównej ulicy, kasyna, kościoły, hotele, linia kolejową, więzienie i bliżej nieokreśloną liczbę “Bordello”, które zatrudniały mniej lub bardziej legalnie dzielne dziewczyny. Warto zaznaczyć iż, opiekowała się nimi słynna na ówczesnym dzikim zachodzie panna Rose May.

Miasteczko szybko zdobyło sobie specyficzny rozgłos, nawet wśród nie wymagających zbyt wiele poszukiwaczy złota i srebra. Bodie słynęło z podłego klimatu, złoczyńców, bójek w saloonach i najgorszej na świecie whiskey.

Saloon-miasto-Bodie-Ghost-Town
….saloon, pamiętający czasy świetności Bodie
Bodie- Saloon muzeum
Kolejny z salonów obecnie pełni rolę muzeum

Saloon-w-Bodie-Kalifornia
Upadek Bodie rozpoczął się w 1880 roku gdy dotychczas bardzo dobrze prosperujące kopali złota zaczęły wydobywać coraz mniej drogocennego kruszcu. Ostatnie spis ludności w 1940 roku zanotował obecność tylko 90 osób. W 1950 roku już nikt nie zamieszkiwał tego miasteczka, które wkrótce oficjalnie zostało nazwane Miastem Widmo (Ghost Town)

W 1960 roku stan Kalifornia postanowił wziąć pod ochronę upadające miasteczko przy upadłej kopalni złota. Od tego czasu Bodie Ghost Town stało się często odwiedzaną atrakcją turystyczną, tym bardziej, że należy ono do najlepiej zachowanych miast-widm w całych Stanach Zjednoczonych. Położone jest również w bardzo atrakcyjnym miejscu: między parkiem Yosemite a Doliną Śmierci.

Jeśli planujecie odbyć podróż po wschodniej części gór Sierra Nevada warto przewlec się godzinkę godzinkę szutrowymi drogami i wertepami, żeby zobaczyć kawałek amerykańskiej przeszłości. Sierra Nevada w tym akurat miejscu to łagodne wzgórza, które zapewne zauroczyły pierwszych mieszkańców Bodie, choć jestem pewien, że szybko się przekonali, że to tylko pozory.

Tymczasem samo miasteczko miało wiele szczęścia. Przetrwało pamiętną koszmarną zimę z 1878/1879, która zdziesiątkowała mieszkańców wymierających z chorób, głodu i zimna. Przetrwało również pożary w odstępie kilku lat trawiące większość drewnianych budynków.

Zwiedzamy Bodie, miasto-widmo.

Przed wjazdem na teren miasteczka koniecznie zaopatrz się w punkcie informacyjnym w mapkę ( koszt 2$) wraz z opisami, To znakomicie pogłębia wiedzę i sprawia, że zwiedzanie staje się naprawdę interesujące. Można na przykład poznać dzięki temu jak żyli i pracowali jego najbardziej znane osobowości.

Dowiecie się między innymi o tym, że najładniejszy dom w miasteczku (znak charakterystyczny to przeszklona weranda) należał do Jamesa Stuarta Cain, który przyjechał do Bodie w wieku 25 lat i zaczął od założenia tartaku. Z czasem, gdy się dorobił na dostarczaniu drewna na podkłady kolejowe, wydzierżawił wraz z kolegą do spółki górniczej ziemię od kopalni.

W ciągu 90 dni wydobyli oni złoto warte 90 tysięcy ówczesnych dolarów. Kopalnia nie przedłużyła im oczywiście dzierżawy, jednak Caine i tak stał się z czasem jednym z największych właścicieli ziemskich w tamtej okolicy.

Stylowy domek Jamesa Stuarta Cain

Największe atrakcje w miasteczku

 • J.S. Caine Residence
  Wspomniany powyżej dom Jamesa Stuarta Cain, który nie tylko jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków ale …zamieszkuje go również prawdziwy duch zwany The Woman in the window (kobieta w oknie). Z okna pierwszym piętrze przezroczysta postać lubi wpatrywać się w spacerujących uliczkami miasta turystów….

  Caine House - Bodie Ghost Town
  Podobno straszy na pięterku….
 • Methodist Church
  Jestem pewien, że to najbardziej fotografowany budynek w miasteczku i jeden z kilku do którego można wejść i podziwiać również od wewnątrz.

  Kościół w mieście duchów
  Kościół Metodystów
 • Boone Store & Warehouse
  Niegdyś największy sklep (General Store) w Bodie, którego właścicielem był Harvie Boone. To również jedno z ciekawszych miejsc gdzie można zrobić ładne zdjęcia, szczególnie przy starej stacji benzynowej.
  Sklep w Bodie
 • Bodie Bank
  W Bodie znajdowało się kilkanaście budynków bankowych. Do dziś pozostał tylko jeden… a właściwie pozostał z niego tylko murowany z cegły i kamieni sejf. Drewniana konstrukcja niestety nie przetrwała próby czasu. Warto zaznaczyć że to jedyny bank w mieście który nigdy nie został obrabowany.

  Bank w upadłym mieście Bodie
  Resztki banku…..
 • Stamp Mill
  Najbardziej dochodowa część kopalni. Tutaj odbywał się cały proces “przetwórstwa” kruszcu (złota i srebra), który dostarczała kopalnia. To miejsce które koniecznie trzeba zwiedzić z przewodnikiem aby poczuć specyficzny klimat Bodie z lat świetności. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się tylko od ostatniego dnia maja do pierwszego tygodnia września (dokładnie od daty którą wyznaczają amerykańskie święta Memorial Day i Labor Day.)

  Kopalnia złota Kalifornia
  Widok na “przetwórnie” złota i srebra

Jako ciekawostkę dodam również, że w miasteczku mieli swoją osobną dzielnicę Chińczycy. W jej skład wchodziła świątynia taoistyczna oraz…palarnia opium. Na co dzień życie dwóch społeczności płynęło osobnymi nurtami, ale …w palarni spotykali się wszyscy.

Oczywiście Bodie to okazja do unikalnych zdjęć w stylu “retro”, które będą ozdobą każdego albumu czy profilu w ulubionych mediach społecznościowych.

Bodie: praktyczne informacje.

 • Godziny otwarcia Bodie dla turystów podzielone są na dwie kategorie.
  Wiosenne (Summer Hours): od 15 kwietnia do 3 listopada – godziny 9:00-18:00
  Zimowe (Winter Hours): od 4 listopada do 15 kwietnia – godziny od 9:00-16:00
 • Zimą w czasie obfitych śniegów miasteczko wciąż jest otwarte – ale należy mieć odpowiedni sprzęt (samochód z napędem 4×4) aby dojechać do Bodie.
 • Opłata za wstęp to 8$ dorośli, 5$ dzieci (4-17 lat), dzieciaki poniżej 3 lat mają wstęp darmowy
 • Aby pobieżnie zwiedzić miasteczko Bodie należy przygotować się na co najmniej dwie godziny pobytu. Jeśli chcecie dokładniej zgłębić się w historyczne miejsca oraz skorzystać z darmowych wycieczek z przewodnikiem, musicie wygospodarować co najmniej 4 godziny.
 • W Bodie nie ma żadnych czynnych sklepów spożywczych, restauracji, sklepów z pamiątkami ani stacji benzynowej.
 • Ponieważ miasteczko Bodie położone jest na wysokości prawie 2500 metrów temperatura jest tutaj bardzo zmienna. Nawet w lecie bardzo szybko temperatura może spaść nawet w okolice 15C

Przydatne informacje o atrakcjach w pobliżu Bodie Ghost Town

– Jeśli planujecie odwiedzić Park Yosemite zapraszam do przejazdu trasą widokową Tioga Pass przy której znajduje się przepiękny punkt widokowy OLMSTED POINT. 
– Proszę pamiętać również, że wjazd do Yosemite od strony Bodie Ghost Town jest zamknięty praktycznie od listopada do maja. Można o tym przeczytać we wpisie WIZYTA W PARKU YOSEMITE ZIMĄ
– Wiele osób będzie również jechało z lub do Bodie przez Dolinę Śmierci (Death Valley). Zapraszam do przeczytania PRZEWODNIKA PO DOLINIE ŚMIECI
– W dziale Kalifornia można znaleźć wszystkie wpisy dotyczące często poruszanego tematu CO WARTO ZOBACZYĆ W KALIFORNII
LISTA NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC W KALIFORNII
– Jeśli lubicie klimaty z dreszczykiem emocji koniecznie musicie odwiedzić WIĘZIENIE ALCATRAZ

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Park Narodowy Sekwoi – zwiedzanie (2024)

Oto przewodnik po najciekawszych miejscach w Parku Narodowym Sekwoi (Sequoia National Park). Jestem pewien, że ułatwi on wszystkim osobom...

Alcatraz, najsłynniejsze więzienie świata

Więzienie Alcatraz, jedno z najsurowszych więzień o zaostrzonym rygorze w Stanach Zjednoczonych zostało wybudowane w 1909 r. na...

20 -Miejsc Które Warto Zobaczyć w Kalifornii 2024

Wybierasz się do Kalifornii? Szukasz inspiracji podróżniczych co warto zobaczyć w Kalifornii? Zatrzymaj się nieco dłużej na mojej...

Kanion Kolorado. Najlepsze Punkty Widokowe.

Który z punktów widokowych w Wielkim Kanionie Kolorado jest najlepszy? Który z nich wypełni Twoje serce podziwem i...