Zapora Hoovera – Zwiedzanie

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Zwiedzanie Zapory Hoovera, jednej z największych atrakcji Nevady to niesamowite doświadczenie. Hoover Dam to mająca 224,1 m wysokości, jedna z najwyższych konstrukcji betonowych na świecie.

Zapora Hoovera to mistrzowskie dzieło inżynierów i budowniczych, które powstało zaledwie w ciągu pięciu lat, spiętrza wody rzeki Kolorado w rejonie Black Canyon. Dostarcza tym samym energii elektrycznej do trzech stanów: Kalifornii, Arizony oraz Nevady.

Zapora Hoovera znajduje się niespełna 60 km od Las Vegas i 170 km od legendarnej Drogi 66, która przebiega przez miasteczko Kingman w Arizonie. Jestem pewien, że ta wręcz idealna lokalizacja zapory sprawi iż wpisze się ona doskonale w praktycznie każdy plan zwiedzania czy Road Trip po Stanach Zjednoczonych.

Zobacz zaporę Hoovera, czyli ucieczka z Las Vegas

[toc]
Gdy nad rozespanym Las Vegas budzi się dzień, gasną światła neonów i powoli zaczyna przygasać cała magia najbardziej rozrywkowego miasta na świecie – najwyższy czas aby pomyśleć o kolejnych atrakcjach. Zapora Hoovera jest właśnie takim miejscem do którego możecie śmiało się wybrać z całą rodziną.

Zwiedzanie Zapory Hoovera i powrót do Las Vegas. Cały program tak zaplanowanej, krótkiej wycieczki powinien zająć Wam około czterech godzin. Mogę zagwarantować, że będą to naprawdę bardzo dobrze wykorzystany czas. Zobaczycie nie tylko atrakcje na samej Zaporze Hoovera ale także przepiękny kanion (Black Canyon) w którym wznosi się jej konstrukcja, błękitną taflę wody jeziora Mead (Lake Mead) oraz najnowsze osiągnięcie amerykańskich inżynierów – przepiękny most “Hoover Dam Bypass”

Zapora Hoovera – jak dojechać

Wyruszając z Las Vegas należy kierować się na adres GPS: 81 Hoover Dam Access Rd, Boulder City, Nevada. To lokalizacja jednego z budynków znajdujących się przy Hoover Dam. Jadąc autostradą międzystanową US-93, gdy będziecie zbliżać się już do celu podróży zauważycie  oznaczenia kierujące ruch w kierunku zjazdu numer 2 (Exit 2). To droga wewnętrzna prowadząca wprost do zapory.

Zapora Hoovera -wjazd
Droga wjazdowa do Zapory Hoovera jest wąska i kręta

Ponieważ Zapora Hoovera to obiekt o znaczeniu strategicznym, proszę przygotować się na kontrolę bezpieczeństwa. Ma ona miejsce na dużym placu jeszcze przed wjazdem na wąską, prowadzącą na samą zaporę drogę. Samochody osobowe przechodzą tylko bardzo pobieżną kontrolę. Sprowadza się ona głównie do szybkiego zerknięcia do wnętrza samochodu przez strażnika. Zdecydowanie bardziej szczegółowo sprawdzane są większe pojazdy takie jak kampery oraz autobusy.

Zapora Hoovera – zwiedzanie

Zapora Hoovera i Most
Dojeżdżamy do zapory tuż obok monumentalnego Baypass Bridge.

Zaporę można zwiedzać we własnym zakresie i jest to zupełnie darmowe. Wystarczy tylko ominąć oficjalny parking, którego konstrukcja znajduje się (po lewej stronie) przy drodze wjazdowej. Parkowanie “pod dachem” to przyjemność za którą trzeba zapłacić 10 dolarów.
Wystarczy jednak przejechać (bardzo wolno) przez zaporę i zaraz po drugiej stronie (czyli już w stanie Arizona) znajdują się aż cztery duże, bezpłatne parkingi.
Dużym plusem takiego rozwiązania jest nie tylko darmowe parkowanie ale również ładny widok na część jeziora Mead oraz cztery potężne wieże które regulują dopływ wody do turbin znajdujących się we wnętrzu zapory.

UWAGA: Parkowanie wzdłuż głównej drogi (przy krawężnikach) jest zabronione. Można bardzo łatwo dostać mandat w wysokości 100$. Teren jest praktycznie non-stop monitorowany przez służby bezpieczeństwa.

Zapora Hoovera zwiedzanie
Ruch turystyczny na zaporze jest spory….
Zapora Hoovera Policja
Służby bezpieczeństwa można zauważyć wszędzie.

Dojście z parkingu do samej zapory to około 10 minut. Proszę zwrócić uwagę na gigantyczne betonowe konstrukcje kanałów przelewowych (Spillway) znajdujące się po obu stronach zapory. Mają przepustowość równą ilości wody jaka przelewa się przez wodospad Niagara (5,700 m3/sek).

Zapora-Hoovera-konstrukcja
“Przelewy bezpieczeństwa” element konstrukcji zapory.

Zwiedzanie Tamy Hoovera sprowadza się głównie do podziwiania konstrukcji ze szczytu zapory. Od strony jeziora Mead lustro wody napierającej na zaporę znajduje się na wysokości 36 metrów. Wystarczy jednak odwrócić się na pięcie, przejść kilkanaście metrów (zapora ma na szczycie tylko 13 metrów szerokości) aby spojrzeć w głąb Czarnego Kanionu w 220 metrową przepaść z rzeką Kolorado w dole. Wrażenie jest nie do opisania.

Widok na zaporę Hoovera
Wewnętrzna gardziel Czarnego Kanionu (Black Canyon) przegrodzonego betonową konstrukcją zapory.

Aby ułatwić sobie zwiedzanie polecam spacer w kierunku stanu Nevada po “zewnętrznej” stronie zapory (od kanionu). Zazwyczaj jest to mniej oblegana przez turystów część Hoover Dam. Zdrowy rozsądek podpowiada przecież, że więcej osób powinno znajdować się po tej bardziej widowiskowej części konstrukcji. Być może jest to spowodowane lękiem wysokości, którego nie jest trudno się tutaj nabawić.
Dodatkową atrakcją niechaj będzie widok na jeden z najbardziej malowniczych mostów na świecie – Hoover Dam Bypass. Oddalony jest o pół kilometra od konstrukcji zapory a jego wielkie betonowe łuki wznoszą się 270 metrów nad lustrem rzeki Kolorado.

Zapora-Hoovera-Most-widok
Widok na most Hoover Dam Bypass Bridge (Mike O’Callaghan–Pat Tillman Memorial Bridge)

Jeśli chcecie szczegółowo poznać historię powstawania Zapory Hoovera, zapraszam do niewielkiego muzeum (Exhibit Building) znajdującego się tuż przy północnych dwóch wieżach. Koszt biletu to $10 od osoby (dzieci poniżej 3 lat nic nie płacą). Bilet upoważnia również do wejścia na niewielki taras widokowy (Observation Deck) z którego rozciąga się przepiękny widok na zaporę i Black Canyon.

Zapora Hoovera - Muzeum
Budynek Visitor Center – tutaj znajduje się niewielki taras widokowy

Wycieczka z przewodnikiem do wnętrza zapory (Powerplant Tour) to dodatkowy wydatek $15 od osoby. Zwiedzanie wnętrza trwa około 30 minut – główną atrakcją są tutaj potężne generatory. Proszę pamiętać, że dzieci poniżej 8 lat nie mogą brać udziału w wycieczce do wnętrza zapory.


Bilety na wszystkie atrakcje można kupić na miejscu w Visitor Center. Nie ma możliwości rezerwacji online.

Zapora Hoovera otwarta jest dla turystów codziennie od 9:00 do 17:00

Powitanie - zapora Hoovera
Witamy na Zaporze Hoovera! Przestrzegaj przepisów – unikniesz kłopotów

Oglądamy zaporę Hoover Dam z mostu

Jeśli chcesz zobaczyć Zaporę Hoovera z wyjątkowej perspektywy, koniecznie zapraszam do pojawienia się na punkcie widokowym znajdującym się na moście Mike O’Callaghan–Pat Tillman Memorial Bridge (Baypass Bridge).
Na most można dostać się z niewielkiego parkingu znajdującego się przy głównej drodze po prawej stronie. Niestety wjazd na teren parkingu jest słabo oznakowany, proszę więc dobrze wypatrywać jego lokalizacji.
W weekendy i święta znalezienie miejsca parkingowego graniczy niemal z cudem. Proszę więc przygotować się na co najmniej kilkukrotne okrążanie placu postojowego.

Zapora Hoovera - parking
Niewielki parking przy moście

Dla osób mało cierpliwych zdradzę mały sekret. Dodatkowy (nieoznaczony) parking znajduje praktycznie po drugiej stronie ulicy. Jest to zwykłe, szerokie utwardzone pobocze które może pomieścić kilkadziesiąt samochodów.

Zbudowany w betonowo-stalowej technice most to perełka dla fotografów. To właśnie tutaj powstają najciekawsze ujęcia Zapory Hoovera, kanionu oraz lazurowej powierzchni jeziora Mead.

Zapora Hoovera - widok
Teren Zapory Hoovera z perspektywy lotu ptaka….

Budowa mostu ruszyła w 2006 roku, a zakończona została w listopadzie 2010 roku. Obecnie most przenosi ruch samochodowy pomiędzy dwoma stanami w liczbie 17 tys. samochodów i ciężarówek dziennie.

Aby dotrzeć na szczyt mostu należy pokonać spora ilość schodów. Można również wybrać wejście rampą, dla tych którzy nie lubią tak rozległych “klatek schodowych”. Warto jednak włożyć trochę trudu aby pokonać stopnie. Widok jest naprawdę przepiękny.

Widok na Zaporę Hoovera
Genialny widok na Zaporę Hoovera!

Proszę nie zapominać zabrać ze sobą nakrycia głowy i ubrać się stosownie do pory roku w której zwiedzacie zaporę. Na moście zawsze jest wietrznie.
Wiosna i latem mocno wiejące wiatry mają temperatury powietrza wylatującego z suszarki do włosów. Zimą natomiast potrafią być tak lodowate, że z łatwością przeszyją najtwardszych śmiałków aż do szpiku kości.

Przewodnik po Stanach Zjednoczonych USA
SKORZYSTAJ Z MOJEGO PORADNIKA I ZAOSZCZĘDŹ DO $300 PODRÓŻUJĄC PO USA

Zwiedzanie Zapory Hoovera – praktyczne porady:

  • codziennie około 8 tysięcy osób odwiedza Zaporę Hoovera. Polecam pojawić się tutaj zaraz po otwarciu (czyli kilka minut po godzinie 9:00 rano)
  • od maja do października średnia temperatura wynosi od 32°C do 37°C
  • miesiące zimowe to spadek temperatury nawet do 10°C
  • nie warto przejeżdżać specjalnie przez most, jest tak skonstruowany, że nie widać z samochodu zapory ani kanionu
  • watro wykupić przelot helikopterem nad zaporą (KLIK – tutaj)
  • warto podjechać nieco dalej, za głównymi parkingami po stronie Arizony znajduje się kafejka i miejsca piknikowe.
  • warto przywieźć swoją wodę, owoce i przekąski. W lokalnych sklepikach wszystko jest trzy razy droższe
  • warto w drodze powrotnej do Vegas podjechać i zwiedzić niewielkie lotnisko skąd startują helikoptery nad Zaporę Hoovera i Kanion Colorado (GPS: 1265 Airport Rd, Boulder City, Nevada) – to niecałe 20 minut jazdy.

 

© interameryka.com | Aktualizacja czerwiec 2021

Do poczytania: 
LAS VEGAS - co warto zobaczyć będąc w Vegas
ZAPORA HOOVERA - atrakcja 40 min od Vegas
VALLEY OF FIRE - Park Stanowy w pobliżu Las Vegas
PARKINGI W LAS VEGAS - poradnik

 

ebook-przewodnik-po-USA
NIE WYJEŻDŻAJ DO USA ZANIM NIE PRZECZYTASZ TEGO PORADNIKA! 90 stron praktycznych porad dotyczących przygotowania do podróży, wynajęcia samochodu, zwiedzania, rezerwacji noclegów, zakupów, poruszania się i odkrywania Ameryki na własną rękę.

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Kanion Kolorado. Najlepsze Punkty Widokowe.

Który z punktów widokowych w Wielkim Kanionie Kolorado jest najlepszy? Który z nich wypełni Twoje serce podziwem i...

Arches National Park (Park Łuków Skalych) 2024

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Arches i jak praktycznie zaplanować zwiedzanie tego przepięknego miejsca w 2024. To...

Stud Horse Point . Przepiękne formacje Hoodoos (Arizona)

Arizona to wyjątkowe krajobrazy i wciąż jeszcze mało uczęszczane przez turystów przepiękne lokalizacje. Jedną z perełek tego stanu jest...

Miasto-widmo (Ghost Town) w Kalifornii

Ghost Towns. Opuszczone miasta-widma, to dosyć nietypowe atrakcje turystyczne w Stanach Zjednoczonych, których zwiedzanie może przyprawić niejednego o...