Rejestracja w ESTA – bez wiz do USA

Co to jest ESTA-wyjazd do USA bez wiz

Wyjazd do USA bez wizy, czyli podstawowe informacje jak szybko i skutecznie zarejestrować się w systemie ruchu bezwizowego ESTA

Wyjazd do USA bez wiz (od 11 listopada 2019 roku) to konieczność rejestracji każdej osoby przekraczającej granicę ze Stanami Zjednoczonymi w elektronicznym systemie ESTA.

Jak wygląda w praktyce podróż do Stanów Zjednoczonych w momencie zniesienia wiz? Przystąpienie Polski do programu rządowego Visa Waiver, oznacza to, że wszystkie osoby posiadające polski paszport będą mogli podróżować do USA w celach turystycznych i biznesowych po rejestracji swojej osoby w systemie ESTA (Electronic System do Travel Authorization).

ESTA - Strona-Rejestracji-Systemu-ESTA
Oficjalna strona rejestracji w systemie ESTA

Rejestracja w systemie ESTA

Aby zarejestrować się w systemie ESTA (Elektroniczna Autoryzacja Podróży do USA) należy wypełnić aplikację na stronie esta.cbp.dhs.gov/esta (link TUTAJ).
Na chwilę obecną aplikacja ESTA jest dostępna w języku angielskim. Aby przeprowadzić rejestrację będziemy musieli podać następujące informacje:

 • Nazwisko, imię oraz płeć
 • Datę i miejsce urodzenia
 • Numer Paszportu oraz datę ważności
 • Imiona i nazwiska rodziców
 • Kartę kredytową działającą w systemie Visa, MasterCard, American Express, Discover. W przypadku braku karty kredytowej można użyć systemu płatności PayPal.
 • Informacje kontaktowe (adres, numer telefonu, email)
 • Informacje, dane, pseudonim pod jakimi występujemy w mediach społecznościowych
 • Informacje o zatrudnieniu (nie jest to obowiązkowe aczkolwiek wskazane).

Rejestracja (proces przetwarzania aplikacji) w systemie ESTA zabiera maksymalnie do kilku godzin. Po upływie tego czasu można na adres emailowy podany w czasie rejestracji powinna przyjść informacja potwierdzająca ukończenie rejestracji wraz z numerem referencyjnym.
Opłata rejestracyjna w systemie ESTA na chwilę obecną (listopad 2019) wynosi 14$

UWAGA: osoby podróżujące do USA w ramach programu bezwizowego powinni na co najmniej 72 godziny przed podróżą złożyć aplikację o przyznanie statusu ESTA!

Podróż samolotem do USA na postawie ESTA

Jak podają Polskie Linie Lotnicze LOT osoby lecące do USA bez wizy turystycznej wyłącznie na podstawie rejestracji w systemie ESTA muszą mieć przy sobie (w dniu wylotu do USA) wykupiony bilet powrotny.
Ponadto pasażerowie nie posiadający wizy turystycznej do USA oraz pasażerowie nie zarejestrowani w ESTA nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu.
(źródło: https://www.lot.com/pl/pl/podroz-usa)

Odmowa rejestracji w systemie ESTA

Przyjęcie Polski do strefy ruchu bezwizowego z USA nie oznacza automatycznej zgody na wjazd obywateli Polski na teren Stanów Zjednoczonych. W przypadku gdy wniosek o rejestrację w ESTA zostanie odrzucony nie oznacza to całkowitego zakazu wjazdu do USA. Można starać się wówczas o standardową wizę turystyczną do USA. Ponieważ procedura wizowa jest znacznie bardziej skomplikowanym systemem weryfikacji osób podróżujących do USA niż ESTA, istnieje duża szansa na otrzymanie wizy turystycznej.

Kto nadal będzie musiał starć się o wizę do USA?

 • Osoby, które otrzymały odmowę z systemu ESTA nie mogą podróżować w ramach programu Visa Waiver Program. Przed wyjazdem muszą one złożyć wniosek o standardową wizę do USA.
 • Osoby które chcą zostać w USA dłużej niż 90 dni

UWAGA: ESTA jest ważna tylko przez dwa lata!

Proszę pamiętać, iż rejestracja podróży do USA w systemie ESTA jest ważna tylko przez okres dwóch lat od daty wypełnienia wniosku. Upoważnia to do przekraczania dowolną ilość razy granicy z USA. Obecny status (datę ważności) aplikacji ESTA można sprawdzić online na stronie www.esta.cbp.dhs.gov (link TUTAJ).
W przypadku wygaśnięcia paszportu przed okresem upłynięcia daty ważności w rejestracji ESTA należy ponownie wypełnić wniosek ESTA podając nowy numer i nową datę ważności paszportu

Jak wypełnić ESTA – instrukcja krok po kroku

Zapraszam do obejrzenia materiału video w którym znajduje się instrukcja jak wypełnić formularz ESTA. Mam nadzieję, że będzie będzie on przydatny w czasie wypełniania ESTA przez internet.

Co to jest ESTA – pytania i odpowiedzi.

 • Czy mając ważną wizę do USA muszę rejestrować się w systemie ESTA?
  – Nie. Posiadanie wizy uprawnia do wjazd na teren USA bez konieczności rejestracji podróży w systemie ESTA.
 • Czy muszę rejestrować się ponownie w ESTA w przypadku wyrobienia nowego paszportu?
  – Tak. Konieczna jest ponowna rejestracja w systemie ESTA nowego paszportu. W tym celu należy ponownie wypełnić aplikację i uiścić opłatę.
 • Czy podróżując do innego kraju przez USA  (tranzytem) muszę się rejestrować w ESTA?
  – Tak. Osoby traktujące USA jako kraj tranzytowy muszą również rejestrować się w systemie ESTA na tej samej zasadzie jak osoby podróżujące bezpośrednio do Stanów Zjednocznych.
 • Podróżuję do USA z dzieckiem poniżej 18 lat. Czy muszę również dla niego wypełniać osobny wiosek w systemie ESTA?
  – Tak. Każda osoba (nawet niepełnoletnia) posiadająca paszport musi być również zarejestrowana w systemie ESTA.  Rejestrację dzieci w ESTA mogą przeprowadzić rodzice lub opiekunowie.
 • Czy mogę wypełnić aplikację ESTA dla znajomych lub dla członków rodziny?
  – Tak. Można zarejestrować w systemie ESTA znajomych lub członków rodziny. Należy jedna podać dane osobowe tych osób (numery paszportu, daty urodzenia itp). ESTA pozwala na dodanie jednorazowo maksymalnie 50 osób. Każda z osób otrzyma wówczas unikalny numer rejestracyjny.
  Proszę pamiętać również o tym, iż grupowa rejestracja nie oznacza iż wszystkie osoby podane podczas wypełniania aplikacji ESTA podróżowały wspólnie w jednym czasie.
 • Jak długo mogę przebywać w USA mając ESTA
  – Maksymalny czas legalnego pobytu w Stanach Zjednoczonych określony jest przez ESTA na 90 dni
 • Czy mogę wyjechać poza granicę USA (np.do Kanady) w 89 dniu pobytu i wrócić ponownie po kliku dniach aby zostać znów trzy miesiące w USA?
  – Nie. Wyjazd do państwa graniczącego ze Stanami Zjednoczonymi uznawany jest jako wyjazd “lokalny” i nie “resetuje” 90 dniowego okresu pobytu w USA. Innymi słowy wyjazd do Meksyku lub na Karaiby i powrót do USA liczy się jako “ciągły pobyt” w Stanach Zjednoczonych.
 • Jak często mogę wjeżdżać do USA przez dwuletni okres ważności ESTA?
  – Oficjalnie nie ma żadnej informacji jak często można przekraczać granicę z USA po rejestracji w systemie ESTA. Jeśli ktoś planuje częste wizyty w USA proszę przygotować się na ewentualną rozmowę z oficerem imigracyjnym. Jeśli takowa rozmowa dojdzie do skutku trzeba będzie przedstawić solidne podstawy tak częstych wyjazdów do Stanów Zjednoczonych.
 • Jak długo muszę pozostać w Polsce przed ponownym wjazdem do USA?
  – W tym przypadku również na oficjalnej stronie ESTA nie ma podanych żadnych szczegółów. Teoretycznie można więc wrócić do Polski przed upływem 90 dni pobytu w USA i wyjechać ponownie do USA następnego dnia. Trzeba będzie jednak przekonać oficera imigracyjnego jaki jest powód tak częstych wizyt w USA. Oficerowie CBP zwracają szczególną uwagę na takie osoby i mają podstawy podejrzewać iż dana osoba próbuje “oszukać system” i podjąć pracę w Stanach.
 • Czy mogę podjąć pracę lub rozpocząć naukę w USA będąc zarejestrowany w ESTA?
  -Nie. ESTA pozwala na podróż bez wizy do Stanów Zjednoczonych tylko w celach turystycznych lub biznesowych. Aby podjąć naukę lub pracę w USA wymagane jest posiadanie odpowiedniej wizy (studenckiej lub pracowniczej).
 • Czy muszę wydrukować potwierdzenie rejestracji w ESTA i mieć przy sobie w czasie podróży do Stanów Zjednoczonych?
  -Nie jest to koniecznie aczkolwiek zalecane. ESTA to system elektronicznej autoryzacji podróży, który jest bezpośrednio połączony z numerem paszportu. Urzędnik Imigracyjny skanując paszport automatycznie otrzymuje informacje z systemu ESTA o danej osobie.
  Warto mieć jednak przy sobie kopię potwierdzenia rejestracji ESTA (np. wydruk emaila). Niektóre linie lotnicze przed wejściem na pokład wymagają podania numeru identyfikacyjnego przyznanego przez system ESTA lub potwierdzenia o rejestracji.
 • Mam podwójne obywatelstwo czy muszę rejestrować oba paszporty w ESTA?
  -Nie. Osoby z podwójnymi paszportami rejestrują tylko jeden paszport w systemie ESTA. Proszę pamiętać, że musi być to paszport kraju, który jest członkiem programu Visa Waiver.
 • Czy muszę mieć wykupiony bilet na lot do USA przed rejestracją w ESTA?
  -Nie. Bilet lotniczy ani żadna inna forma dokumentu potwierdzająca wylot do Stanów Zjednoczonych nie jest potrzebna aby zarejestrować się w systemie ESTA.
 • Czy podróżując samolotami wewnątrz USA (loty lokalne) będę musiał posługiwać się dokumentem potwierdzającym rejestrację w ESTA?
  -Nie. Przeloty wewnątrz USA są zwolnione z konieczności rezerwacji w ESTA.
 • Czy po przylocie do USA jest specjalna odprawa dla osób z ESTA?
  -Osoby posiadające ESTA oraz wizę turystyczną do USA stoją w tej samej kolejce. Na lotniskach jest podział osób przylatujących tylko na dwie grupy. Obywatele USA + osoby z zieloną kartą (US Citizens + Premament Residents) oraz druga kolejka do odprawy dla osób z wizą turystyczną oraz dla posiadaczy ESTA (Visitors + Non-U.S. Citizens). Zaznaczam, że procedura może być różna na różnych lotniskach
 • Lecę do USA z biurem podróży. Co mam wpisać w miejscu “adres pod którym będę przebywać w USA (adress while in the U.S)?
  -Proszę wpisać adres dowolnego hotelu w mieście w USA do którego odbywa się lot docelowy z Polski lub innego miasta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
KONTROLA CELNA W USA – CO MOŻNA WWIEŹĆ LECĄC DO STANÓW.
CZY ZAMYKAĆ WALIZKĘ (BAGAŻ REJESTROWANY) NA KŁÓDKĘ
NIE WYRZUCAJ KARTY POKŁADOWEJ PO PRZYLOCIE DO USA!
PODSTAWOWE INFORMACJE DLA OSÓB PRZYLATUJĄCYCH DO USA

Pawel P. © interameryka.com

....KUP MI KAWĘ
Jeśli uznasz, że wpis jest wartościowy, śmiało podziel się nim Twoją grupą! Dziękuję 👍

Informacje zawarte na tej stronie są wyłącznie moją własną interpretacją i tłumaczeniem oficjalnych przepisów znajdujących się na https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ i nie mogą być traktowane jako porady prawne.
PP

35 komentarze

 1. czy jeśli kilka lat temu dostałem odmowę w ambasadzie , promesy wizowej , to czy esta automatycznie mnie odrzuci , czy po tym już mie ma śladu ? ( powód odmowy to była nie pewna sytuacja – nie żadne kryminały itp.w zasadzie byłem zszokowany odmową) dzięki

 2. Trudno mi cokolwiek powiedzieć. Nie znam dokładnie kryteriów (chyba nikt ich nie zna) weryfikacji przez system ESTA. Proszę spróbować. W razie odrzucenia wniosku otrzyma pan zwrot kosztów 10$. Ryzyko to 15 minut jakie potrzeba na wypełnienie ESTA i równowartość 4$.

 3. Kto próbował i nie dostał wizy wcześniej będzie miał mniejszą możliwość na akceptacje przez system ESTA. Pozdrawiam

 4. Niestety tak. Problemy z otrzymaniem wizy do USA to również potencjalne problemy z otrzymaniem ESTA. Warto jednak spróbować. Po 11 listopada przypuszczam, że wiele wewnętrznych przepisów (o których zapewne nie wiemy) zmieni się na korzyść dla Polaków wyjeżdżających do USA.

 5. Czy lądując w USA osoby mające wizę udają się do innej kolejki niż osoby z Esta? Jeżeli tak to napisz proszę co jest korzystniejsze pod względem czasowym ( długości kolejek). Szybciej będzie z wizą czy Esta?

 6. mam problem z adresem moj adres to ul. Andrze?ja Kmicica 2 831-050 kolbudy, gdansk. w formularzu 1line adress wpisuje kmicica i number apartment 2 i nie chce mi zaakceptowac

 7. Osoby z wizą turystyczną do USA oraz te które lecą na podstawie rejestracji w ESTA stoją w tej samej kolejce. Proszę pamiętać, ze wiza i ESTA w praktyce = taka sama procedura weryfikacji i kontroli na granicy.
  Na lotniskach w Stanach Zjednoczonych jest podział osób przylatujących na obywateli USA + osoby z zieloną kartą (US Citizens + Premament Residents) oraz druga kolejka do odprawy dla osób z wizą turystyczną oraz dla posiadaczy ESTA (Visitors – Non-US Citizens).

 8. Nie zapytałem przypadkowo byłem do tej pory raz w USA i po wylądowaniu idąc w kierunku kontroli stali pracownicy lotniska i pamiętam, że pytali VIZA czy ESTA i kierowali do odpowiedniej kolejki. Chyba, że „ coś” pomyliłem?

 9. Hejka. JA w 1999 roku dostałem odmowe Wizy w konsulacie. Dzis złożyłem wniosek o ESTA i otrzymałem autoryzajce. >(

 10. Można wiedzieć na jakim to było lotnisku? Od dwóch lat wprowadzany jest system elektronicznej odprawy w tzw “APC – Automated Password Control”. Lotniska wyposażone w ten system nie selekcjonują przylatujących pasażerów. To znaczy, ze osoby mające ESTA traktowane są na równi z posiadaczami zielonej karty czy obywatelstwa USA.
  Na lotniskach gdzie nie ma APC wciąż pracownicy lotniska kierują osoby do odpowiedniej kolejki.
  Zapewne do momentu wdrożenia tego systemu wszędzie na lotniskach w USA każde z lotnisk będzie miało własne regulacje przy wskazywaniu kolejki do której należy się udać.

 11. Dzięki za tą informację. Jest pocieszająca dla osób które dostały odmowę wizy i starają się o ESTA. Należy jednak zaznaczyć, że każdy przypadek jest indywidualny i trzeba o tym pamiętać.

 12. Dzien dobry chcialam tylko powiedziec ze moj brat dostal dzis autoryzacje esta po mimo wczesniejszej odmowy wizy w 2002 roku.

 13. Czy mogę złożyć wniosek esta już teraz ? Gdy wylot planował bym dopiero na luty lub marzec przyszłego roku ?

 14. Czy chcąc lecieć z dzieckiem 3 lata wypełnia się wniosek grupowy, czy dla dziecka oddzielnie i dla opiekuna oddzielnie?

 15. Muszę przyznać, że zrobiłam dużą głupotę – najpierw bilet do USA, a dopiero teraz zabieram się za ESTA… Nie mam żadnej kryminalnej przeszłości, żadnych zatargów, a mimo
  to panicznie się boję. Kilka razy przeglądałam wniosek i mam parę pytań:
  1. Czy warto wrzucać zdjęcie paszportu (nie jest to obecnie obowiązkowa opcja)?
  2. Czy mogę swoje miejsce pracy wpisać w języku polskim (np. nauczycielka, pielęgniarka)? Widziałam w jakimś artykule, by wypełniać wniosek po ang, choć wydaje się to bez sensu.
  3. Czy skoro nie mam jeszcze pewności, gdzie będę spała to wpisać zwykłe “UNKNOWN” czy poczekać aż się dowiem? Zastanawiam się na ile to wpływa na ich decyzję (nie mam noclegu = być może coś kombinuję)?’
  4. Co wpisać w rubrykach “region/prowincja/stan”? Polak to chyba powinien wpisać województwo? Wpisać zatem “Mazowieckie”, “Mazowsze”, “województwo mazowieckie”?
  5. Czy po rejestracji muszę jeszcze potem zarejestrować swoją podróż?

 16. Mam pytanie, wyjezdzam z biura podrozy i nie mam danych pobytu w USA co mam wpisac we wniosku?

 17. Jedna osoba może wypełnić tzw “grupową aplikację ESTA”. Wygląda to w ten sposób, że osoba wypełniająca wniosek musi znaczyć odpowiednią rubrykę w aplikacji online oświadczającą, że wypełnia wniosek “w imieniu” pozostałych członków grupy/rodziny. Taka osoba nazywa się “reprezentantem grupy” (Group Contact Person).
  Pozostała część procesu aplikowania o ESTA praktycznie nie różni się niczym innym od wypełniania wniosku dla osoby indywidualnej.
  Dla każdego członka grupy/rodziny należy podać pełne dane osobowe, numer paszportu itp.
  Proszę pamiętać, że każda osoba w grupie otrzymuje ma swój unikalny numer identyfikacyjny, który jest ściśle skorelowany z numerem paszportu tejże osoby.
  Płatność pobierana jest w całości w zależności od liczby osób w grupie (po zakończeniu wypełniania aplikacji).
  Przy składaniu wniosku grupowego ESTA ważne jest aby podać jeden adres emailowy (najlepiej do reprezentanta grupy). Wówczas cała korespondencja będzie kierowana w jedno miejsce (a nie do każdej z osób indywidualnie).

 18. Pani Katarzyno. Tak na prawdę nikt nie wie jakimi kryteriami kretuje się ESTA w procesie weryfikacji. Mam sygnały (można znaleźć je w komentarzach), że osoby które nie dostały wizy turystycznej do USA otrzymały weryfikację ESTA bez problemu. W tym momencie myślę, że jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek prognozy i przewidywania czy np. podanie zdjęcia paszportu ma jakikolwiek wpływ na weryfikację. Teoretycznie wypełnienie wszystkich “rubryk” powinno przyspieszyć proces weryfikacji i np skrócić go z 24 do 8 godzin.
  Wniosek proszę wypełnić w języku angielskim. Baza danych podłączona do angielskiej wersji ESTA rozpoznaje tylko angielskie wyrazy/słowa. Wpisanie wyrazu “nauczycielka” zamiast “teacher” może spowodować (nie jestem tego na 100% pewien) opóźnienia w procesie weryfikacji aplikacji.
  Proszę wpisać dowolny adres hotelu w lokalizacji do której dotrze Pani w dniu przylotu. Jeśli jest to np. Chicago, proszę znaleźć w internecie jakikolwiek adres hotelu przy lotnisku w Chicago.
  W rubryce State/Province/Region proszę wpisać tylko jedną nazwę “Mazowieckie”
  Proszę napisać co ma Pani na myśli pytając “czy po rejestracji muszę zarejestrować swoją podróż”. ESTA to jedyna forma rejestracji. Jeśli otrzyma Pani pozytywną odpowiedź, musi Pani tylko kupić bilet (tzn już go przecież Pani ma). Nic nie trzeba rejestrować, ani potwierdzać.

 19. Planuję spać na AIRbnb, więc nie wiem, czy dostanę zgodę od hosta na udzielenie danych…

 20. Kasia: Wpisz po prostu nazwę jakiego hotelu w koło lotniska w miejscowości do której lecisz. Podobna sytuacja (dane miejsca docelowego w USA ) wpisuje się na deklaracji celnej którą wypełnia się w samolocie. Logiczne jest, że lecąc na wakacje będziesz się przemieszczała więc śmiało możesz podać jakikolwiek hotel. Tak to po prostu działa.

 21. No nie jest tak do końca z ta pewną weryfikacją.W 1993 byłem 1 raz w USA a póxniej starałem się o wizę w 2003 i w Krakowie mi odmówiono.W roku 2005 znowu niepewnie udałem się do konsulatu w Krakowie i wizę otrzymałem.Byłe w USA 3 tygodnie i wróciłem do PL.Dzisiaj rejestrowałem się w ESTA i nie otrzymałem autoryzacji.
  Moja żona nigdy nie była w USA i nigdy się nie starała o wizę a autoryzację otrzymała.

 22. Te osoby które dostały autoryzacje w esta a starały się i wize np w roku 2000 i nie dostały wtedy wizy jaką opcje zaznaczyły w pytaniu o te sprawę chodzi mi czy się przyznawać czy nie gdyż to prawie 20 lat temu

 23. Dlatego jestem ciekaw co np zaznaczył czytelnik Kris gdyż dostał a starałem się w tym samym roku

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię