Wynajem samochodu w Los Angeles

Wynajem samochodu na lotnisku w Los Angeles

Wynajem samochodu w Los Angeles tak na prawdę nie jest skomplikowaną procedurą. Należy posiadać tylko podstawową wiedzę na temat zasad na jakich działają wypożyczalnie samochodów w Stanach Zjednoczonych.

W poniższym artykule znajdziecie praktyczne porady oraz informacje jak przebiega proces  wynajęcia samochodu na lotnisku w Los Angeles od momentu wyjścia z lotniska Los Angeles Airport (LAX), aż do odbioru kluczyków do wynajętego pojazdu.

Osoby przylatujące bezpośrednio z Polski (lub innego kraju spoza USA) do Los Angeles lądują na Międzynarodowym Terminalu oznaczonym literą B (Tom Bradley International Terminal).  Znajduje się on zachodniej części lotniska. Po odbiorze bagażu i zakończonej procedurze odprawy imigracyjnej należy udać się w kierunku z którego odjeżdżają autobusy dowożące turystów bezpośrednio wypożyczalni samochodów (Rental Car Shuttles). Miejsce to znajduje się na dolnym poziomie (lower level).

Wynajem-samochodu-Los-Angeles-Lotnisko
Z bagażem udajemy się do miejsca skąd odjeżdżają busy (Rental Car Shuttles)

Osoby przylatujące lotami krajowym (wewnątrz USA) do Los Angeles nie przechodzą kontroli imigracyjnej i udają się zaraz po wyjściu z samolotu do miejsca odbioru bagażu (Baggage Claim). Znajduje się on również na dolnym poziomie.

Wynajem-samochodu-w-Los-Angeles
Kierunek Baggage Claim (odbiór bagażu)

Po wyjściu na zewnątrz budynku dworca lotniczego w LA znajdujecie się na poziomie ulicy World Way. Ulica w swoisty sposób okrąża lotnisko stanowiąc połączenie pomiędzy terminalami zarówno krajowymi jak i międzynarodowym.

UWAGA: Lotnisko w Los Angeles posiada dwa poziomy.
Górny poziom (upper level) jest zarezerwowany dla osób udających się do strefy odlotów (departures)- do tego miejsca docieracie autobusem z wypożyczalni po oddaniu samochodu. Oraz poziom dolny (lower level) to przyloty.

Wynajem samochodu w Los Angeles – dojazd z lotniska do wypożyczalni.

Wynajem-samochodu-w-Los-Angeles-dojazd
Busy rozwożące turystów do wypożyczalni zatrzymują się przy ulicy World Way

Ponieważ wszystkie wypożyczalnie samochodów w Los Angeles znajdują się poza terenem lotniska, należy skorzystać z bezpłatnego transportu, który dowiezie was do danej wypożyczalni.

Każda z firm wynajmujących samochodu w LA ma swój własny, dobrze oznaczony autobus (lub mini bus) który stosunkowo łatwo odszukać pośród innych pojazdów. Zaraz po wyjściu na zewnątrz lotniska proszę odnaleźć przejście dla pieszych i udać się na środkową “wysepkę” oddzielającą pasy ruchu na drodze przy lotnisku. Do tego miejsca podjeżdżają wspomniane wcześniej autobusy rozwożące turystów do siedziby wypożyczalni.

Wynajem-samochodu-w-Los-Angeles-autobus
Wnętrze busa jednej z wypożyczalni na lotnisku w Los Angeles

Procedura wynajmu samochodu w LA

Dojazd do wypożyczalni to średnio około 15-25 minut w zależności od natężenia ruchu. Proszę więc uwzględnić w planie podróży co najmniej 1.5 godziny od momentu wylądowania, przejścia kontroli imigracyjnej aż do momentu znalezienia się w samej wypożyczalni.

Większość wypożyczalni (nie tylko w Los Angeles) oferuje klientom dwie możliwości wynajęcia samochodu. Pierwsza, to tradycyjna metoda – czyli za pośrednictwem rozmowy z agentem. Druga metoda, to elektroniczny system tzw. Self-Service Kiosk.

Wynajem samochodu – rozmowa z agentem.
Aby procedura wynajmu przebiegła sprawnie niezbędne są następujące dokumenty:

 • wydrukowane potwierdzenie wynajmu (jeśli rezerwacja zrobiona była online)
 • dokument tożsamości (paszport)
 • ważna karta kredytowa
 • ważna karta debetowa (dodatkowo należy przedstawić ważny bilet na powrotny samolot)

W czasie rozmowy z pracownikiem wypożyczalni niezależnie czy macie już wykupione wcześniej dodatkowe ubezpieczenia na pewno padną propozycje wykupienie jeszcze jednych pakietów z ubezpieczeniami oferowanymi tym razem bezpośrednio przez wypożyczalnie. Oczywiście ceny oferowane przez agenta będą zdecydowanie wyższe niż te, które można zleźć online.

Jeśli nie chcecie przepłacać na miejscu za te dodatkowe ubezpieczenia polecam wykupić je wcześniej przez internet. Polskojęzyczna strona wypożyczalni RentalCars (link TUTAJ) oferuje wliczone w cenę podstawowe ubezpieczenia (jeśli wynajmuje się samochód z terytorium Polski). Dodatkowe ubezpieczenia polecam wykupić w Rental Cover (link TUTAJ)
Więcej o ubezpieczeniach samochodu w USA – link TUTAJ

Gdy już poinformujecie pracownika z jakich ubezpieczeń i dodatkowych usług (wynajęcie GPS, dodatkowy bak paliwa itp) rezygnujecie, kolejnym krokiem jest podpisanie (podanie swoich inicjałów) umowy z wypożyczalnią. Odbywa się to przeważnie elektronicznie za pośrednictwem konsoli. Wypada co najmniej pobieżnie zapoznać się z tym co podpisujecie.

Wypozyczalnia-samochodow-Los-AngelesWypozyczalnia-samochodow-Los-Angeles
Konsola na której podpisujemy inicjałami warunki umowy

Druk z potwierdzeniem zawarcia umowy z wypożyczalnią i wyszczególnionymi cenami za każdą z usług otrzymacie po zakończeniu procedury wynajmu.
UWAGA: Każda z wypożyczalni blokuje na karcie kredytowej depozyt w wysokości $250-350 dolarów w zależności od klasy wynajmowanego samochodu.

Wynajem-samochodu-ekran-umowy
Przybliżenie ekranu konsoli z warunkami umowy. Należy podpisać na ekranie swoje inicjały i nacisnąć “Agree”

Wynajem samochodu – metoda elektroniczna Self-Service Kiosk.
Tutaj potrzebna potrzebne są również dokumenty rezerwacji i potwierdzające tożsamość:

 • prawo jazdy (numer seryjny)
 • numer rezerwacji online (nie wszystkie systemy wymagają tego kroku)
 • karta kredytowa lub debetowa (nazwisko na karcie kredytowej musi zgadać się z nazwiskiem widniejącym na prawie jazdy)
 • dane kontaktowe czyli numer telefonu lub lokalizacja hotelu w którym się zatrzymacie

Przy rezerwacji metodą Self-Service Kiosk należy uważnie czytać pojawiające się na ekranie informacje. Po wpisaniu danych osobowych i potwierdzeniu danych z rezerwacji (klasa samochodu, data odbioru, data zwrotu, nazwisko kierowcy, email) następuje cała seria propozycji wykupienia dodatkowych opcji:

 • ubezpieczenie
 • wykupienie drugiego kierowcy
 • wynajęcia GPS na czas podróży
 • wybór opcji oddania samochodu z pustym bakiem (pre-purchase full tank)
 • roadside assistance
 • wynajęcie fotelika

Czyli podobnie jak to ma miejsce w czasie rozmowy z agentem, wypożyczalnia stara się sprzedać dodatkowe pakiety/usługi.
Na samym końcu pojawiają się długie ekrany z warunkami umowy (których zapewne nikt nie czyta) oraz kosztorys całego wynajmu wraz z podsumowaniem.
Kosztorys pojawia się jako ostatni ekran. Jeśli nie jesteście pewni wszystkich kosztów zawsze można cofnąć się do poprzedniego ekranu używając przycisku ‘back”

Wynajem-samochodu-w-Los-Angeles-ubezpieczenie
Ekran końcowy rezerwacji za pomocą Self-Service Kiosk w wypożyczani Alamo w Los Angeles.

Ostatnim krokiem przed odbiorem samochodu jest potwierdzenie transakcji. Jest ono drukowane z Self-Service Kiosk poniżej ekranu. Z tym dokumentem należy się udać na zewnątrz budynku do osoby zajmującej się wydawaniem samochodów.

Wynajem samochodu w Los Angeles – wybór konkretnego modelu auta

Lotnisko w Los Angeles jest jednym z najbardziej zatłoczonych lotnisk w całych Stanach Zjednoczonych. Również wypożyczalnie przezywają (głównie w sezonie od maja do września) oblężenie turystów. Proszę się więc nie zdziwić, jeśli nie będziecie mieć aż tak dużego wyboru dostępnych modeli. Przeważnie wypożyczalnia powinna posiadać w swojej ofercie co najmniej trzy konkretne modele z danej klasy.
Pracownik poinformuje was której sekcji samochodów stojących na parkingu możecie dokonać wyboru swojego samochodu.
Kluczyki przeważnie są już w środku. Pozostaje jedynie zapakować bagaże i udać się zgodnie ze strzałkami w kierunku wyjazdu z wypożyczalni.

Wyjazd-z-wypozyczalni-samochodow-w-Los-Angeles
Wyjazd z wypożyczalni. Tutaj należy przedstawić dokumenty potwierdzające wynajem

Praktyczne porady przy wynajmie samochodu w Los Angeles (i nie tylko)

 1. Sprawdź czy samochód nie ma widocznych zarysowań/wgnieceń.
 2. Uzupełnij po oględzinach samochodu kartę “Inspection Check-List”
 3. Niewielkie zarysowania, zadrapania na karoserii można pominąć
 4. Sprawdź czy działa klimatyzacja/ogrzewanie
 5. Sprawdź czy działają wszystkie światła/kierunkowskazy
 6. Sprawdź czy działa nawigacja
 7. Zrób zdjęcie deski rozdzielczej aby widoczny był licznik kilometrów
 8. Zrób zdjęcie deski rozdzielczej aby widoczny był stan paliwa
 9. Sprawdź czy szyby w samochodzie nie mają widocznych pęknięć lub odprysków
 10. Sprawdź czy w samochodzie znajduje się instrukcja obsługi (niezbędna w czasie awarii gdy tablica deska rozdzielcza zaczyna wyświetlać dziwne komunikaty)
 11. Sprawdź czy masz telefon oraz adres wypożyczalni (trzeba wiedzieć pod jakim adresem należy zwrócić samochód)
 12. Sprawdź czy na tapicerce/siedzeniach nie ma plam lub uszkodzeń mechanicznych
 13. Sprawdź czy w bagażniku znajduje się koło zapasowe
 14. Sprawdź czy działają ładowarki USB i ładowarki podłączone do gniazd zapalniczki

Warto również zatrzymać się na najbliższym parkingu, zaraz po wyjeździe z wypożyczalni aby zapoznać się z podstawowymi funkcjami w samochodzie.
Wszechobecna elektronika i komputery pokładowe mogą przysporzyć sporo stresów w czasie jazdy, szczególnie w nowej lokalizacji. Ja osobiście zawsze dezaktywuję (jeśli to możliwe) funkcję Start/Stop Engine. System ten włącza silnik samochodu gdy zatrzymuje się on na dłużej niż 3 sekundy.

Zapraszam również do obejrzenia filmu pokazującego (prawie) całą procedurę wynajęcia samochodu na lotnisku w Los Angeles.


Przeczytaj również pozostałe przydatne informacje:
Wynajem samochodu – pytania i odpowiedzi
Ubezpieczenie samochodu w USA – przydatne informacje
Polskie i międzynarodowe prawo jazdy w USA
Wynajem samochodu w USA a limit wieku kierowcy
Podróż wynajętym samochodem: najczęściej zadawane pytania

Pawel P. © 2019 interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
....KUP MI KAWĘ

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię