Nie przepłacaj za wynajem i ubezpieczenia samochodu w USA!

Nie-przeplacaj za wynajem samochodu

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu w USA to dodatkowy wydatek kilkuset dolarów. Jest to niemała kwota, nierzadko porównywalna z podstawową ceną jaką zapłacicie za wynajem auta.

Wynajmując samochód na lotnisku w Stanach Zjednoczonych warto więc wiedzieć jakie dokumenty podpisujemy i czy firma wynajmująca nie próbuje naciągnąć nas na dodatkowe koszty.

Jeśli nie jesteście pewni czy pracownik wypożyczalni nie zrobił wam niespodzianki w formie opłaty wynoszącej na przykład dodatkowych 25 dolarów dziennie, zachęcam do przeczytania poniższego artykułu. Postaram się wyjaśnić jakie podstawowe opłaty mogą być wliczone w cenę wynajmu samochodu a jakich należy unikać.

Uważaj na dodatkowe, niepotrzebne opłaty w wypożyczalniach

Z własnego doświadczenie wiem, że mało przyjemną (niestety) zasadą jaką kierują się wypożyczanie samochodów w Stanach Zjednoczonych (jak z resztą pewnie i w innych krajach na świecie) jest to aby sprzedać klientowi możliwie jak najwięcej.
Nie ma znaczenia czy jest to mała sieć, czy duży gracz na rynku wypożyczalni. Jestem wręcz pewien, że każdy pracownik znajdujący się po drugiej stronie biurka został przeszkolony do tego aby sprzedawać i wciskać każdemu klientowi co tylko się da. Dotyczy to zarówno samego modelu (klasy) samochodu jak i wszystkich możliwych dodatkowych opłat, którymi mogą być ubezpieczenia, zabezpieczenia, usługi, pakiety, nawigacja GPS, radio satelitarne, błogosławieństwa i Bóg jeden raczy wiedzieć co jeszcze.

Jeśli kiedykolwiek wynajmowaliście samochód na pewno doskonale znacie to mało przyjemne uczycie, gdy pracownik wypożyczalni z miłym uśmiechem próbuje was namówić do kupna “niezbędnych”, dodatkowych pakietów.
Nawet gdy posiadacie w ręku potwierdzenie o tym, że wykupiliście już wcześniej pełny pakiet ubezpieczeń; wciąż możecie usłyszeć, że oferta którą posiada wypożyczana jest konieczna i absolutnie niezbędna aby poruszać się bezpiecznie i zgodnie z prawem po drogach w USA.

Niestety często w wypożyczalniach powtarza się mało przyjemny scenariusz.
Gdy już opadną pierwsze emocje spowodowane przylotem do USA, odprawą paszportową, zagmatwaną procedurą wynajmu samochodu czy zwykłym zmęczeniem po podróży.
Gdy następnego dnia można na spokojnie przy kawie dokładniej zagłębić się w dokumenty dostarczone przez wypożyczalnie… nagle okazuje się, że na rachunku widnieje dodatkowa kwota!
Przeważnie okazuje się to być “standardową opłatą” wynoszącą w sumie około 25 dolarów. Wypożyczalnia będzie naliczała sobie codziennie taką kwotę w ramach usługi czy ubezpieczenia, którego tak na prawdę nie potrzebujesz!

Przeanalizuj uważnie rachunek z wypożyczalni

Przypatrzmy się i przeanalizujmy dokładniej jak wygląda rachunek z wypożyczalni na którym (niestety) wliczone są praktycznie wszystkie możliwe dodatkowe opłaty.
Jak przykład weźmy wypożyczalnię Dollar . Może jednak być to równie dobrze każda inna z wypożyczalni, ponieważ dokładnie wszystkie z nich stosują podobną procedurę wynajmu. Zmiany są tylko kosmetyczne i dotyczą głównie nazewnictwa.

Rachunek z wypożyczalni Dollar

Pierwsze trzy linijki na umieszczonym powyżej zdjęciu to informacje o długości okresu wynajmu i wliczonych w cenę wynajmu ubezpieczeniach podstawowych. Jest to jak najbardziej prawidłowa informacja i wszystkie osoby wynajmujące samochód np. przez polskojęzyczną stronę wypożyczalni rentalcars (link – KLIK) otrzymują takie ubezpieczenia gratis. Więcej o tych ubezpieczeniach przeczytacie TUTAJ

Tour Purchase: 21 days – okres wynajmu samochodu 21 dni
Loss Dmg Wvr: Included – ubezpieczenie LDW wliczone w cenę wynajmu
LIS: Included – ubezpieczenie Liability Insurance wliczone w cenę wynajmu

Kolejne linijki to już dodatkowe ubezpieczenia oraz pakiety/usługi na które należy wyrazić zgodę przy podpisywaniu umowy wynajmu z wypożyczalnią.
Kiedy podpisujemy zgodę na te dodatkowe opłaty? Dotyczy to oczywiście momentu, w którym przechodzicie całą procedurę podpisywania dokumentów i odbioru samochodu na lotnisku lub w innej lokalizacji.
NIE SĄ TO ubezpieczenia, które zostały wykupione (jeśli takowa procedura miała miejsce) przez was czasie rezerwacji samochodu przez internet.
Potwierdzeniem tego na rachunku jest wyraz “Accepted – zaakceptowano”. Oznacza zgodę na ofertę jaką przedstawiła wypożyczalnia w chwili podpisywania dokumentów.

Nazewnictwo i skróty używane na potwierdzeniach rezerwacji przeważnie są unikalne dla danej wypożyczalni i mogą oznaczać różne usługi/ubezpieczenia pakiety. Aby się w tym wszystkim nie pogubić polecam odnaleźć na stronie internetowej danej wypożyczalni pełne wyjaśnienie tych pojęć. Dla wypożyczalni Dollar znajdziecie je TUTAJ
Przykładem takiego nazewnictwa może być skrót używany przez wypożyczalnię Dollar na powyższym rachunku: Prem Road Sev, który w przypadku akurat tej wypożyczalni niekoniecznie może oznaczać ubezpieczenie znane powszechnie jako Ubezpieczenie Road Assiatance (Pomoc Drogowa).

PAI/PEC: Accepeted @ $ 6.99 per day $ 146.79
Ubezpieczenie PAI/PEC , kwota 6.99 dziennie = $ 146.79 przez okres wynajmu
Prem Road Serv: Accepted @ 8.99 per day $ 188.79
Ubezpieczenie Premium Road Service, kwota 8.99 dziennie = 188.79 przez okres wynajmu
Emer Sickness Prtct: Accepted @ $ 5.00 per day $ 105.00
Ubezpieczenie “Emergency Sickness”, kwota 5.00 dziennie = 105.00 przez okres wynajmu
Fuel Purchase Option Accepted $ 57.58
Opcja zakupu “baku paliwa” za kwotę w wysokości $57.58, która zostanie do rachunku. Oznacza to, że możecie oddać samochód z praktycznie pustym bakiem paliwa a magiczne $57.58 to dokładnie tyle ile moglibyście zapłacić na stacji benzynowej za zatankowanie samochodu do pełna. Przeważnie wypożyczanie zaniżają cenę benzyny około 10-15% tylko po to aby klient wynajmujący auto mógł się skusić na tą ofertę.
Taką opcję opłaca się wykupić TYLKO WTEDY gdy oddajecie samochód z prawie pustym bakiem. Jeśli oddacie samochód z 1/4 pełnego baku lub inną ilością benzyny, wypożyczalnia NIE ZWRACA RÓŻNICY.

Services Charges/Taxes: $55.35 + 21.21
To opłaty lotniskowe oraz podatki na które nie macie wpływu. Proszę jednak pamiętać, że wynajmując samochód poza lotniskiem te opłaty są dużo niższe.

TOTAL ESTIMATED CHARGE: $574.65
Całkowita szacowana kwota do zapłaty (w momencie oddania samochodu): $574.65

Credit Card Authorization Amount $775.00
Kwota jaka zostaje “zabezpieczona” na karcie kredytowej w momencie wynajmu samochodu $775.00

Nie daj się oskubać wypożyczalni

W powyższym przykładzie kwota jaka zostanie pobrana (zabezpieczona) na waszej karcie kredytowej to 775.00 dolarów! Oznacza to, że najwcześniej trzy dni (robocze) po oddaniu samochodu do wypożyczalni możecie spodziewać się zwrotu pieniędzy. Z doświadczenia wiem jednak, że na zwrot trzeba czekać co najmniej tydzień.

Tnij dodatkowe koszty wynajmu samochodu

Co zrobić gdy zorientowaliście się (następnego lub po kilku dniach), że na rachunku bądź  umowie wynajmu którą zawarliście z wypożyczalnią znajdują się dodatkowe, zupełnie niepotrzebne wydatki?
Najlepiej jest udać się do najbliższej siedziby wypożyczalni aby wyjaśnić zaistniałą sytuację. Proszę pamiętać, że nie musi być to ta sama lokalizacja w której wynajęliście samochód. Podpowiem jeszcze, że warto zawsze, zaraz po wejściu do wypożyczalni poprosić o rozmowę z managerem.

Tak powinien wyglądać rachunek z wypożyczalni

Poniższe zdjęcie przedstawia rachunek za ten sam samochód. Została wprowadzona do niego (po mojej interwencji) korekta. Jak łatwo zauważyć wykreślone zostały niepotrzebne  ubezpieczenia i opłaty, która naliczyła sobie po cichu wypożyczalnia, a których wcześniej nie zauważyłem.

Wynajem-samochodu USA rachunek korekta
Przykład prawidłowego rachunku z wypożyczalni na którym nie ma dodatkowych, niepotrzebnych opłat

Jedyna dodatkowa kwota $164.97, która pojawiła się na rachunku (za moją zgodą) to opłata za przejazdy płatnymi odcinkami autostrad.
Tool Charges: Accepted @ 10.99 per day $ 164.97
W praktyce oznacza to, że płacąc $10.99 dziennie mogę przejeżdżać dowolną ilość razy przez automatyczne bramki pobierające opłaty na autostradach. Co akurat w przypadku wynajęcia samochodu w Miami jest opłacalne.

Proszę również zauważyć, jak wygląda w tym przypadku opłata za zwrot samochodu z niepełnym bakiem paliwa. Wypożyczalnia policzy sobie 9.99 $ za każdy galon benzyny jaki będzie potrzeba zatankować aby wypełnić zbiornik do pełna. Na dzień dzisiejszy średnia cena za galon benzyny na Florydzie wynosi 2.33 $.
To zdecydowanie lepsza opcja niż oferta “pełnego baku” za $57.58. Odnalezienie stacji benzynowej w okolicach lotniska w momencie zwrotu samochodu naprawdę nie jest trudne.

W tym przypadku całkowita kwota jaka została pobrana (zabezpieczona) na karcie kredytowej w momencie wynajmu samochodu wynosi dokładnie 385.00 dolarów.
Różnica jest kolosalna!

Podsumujmy całkowite wydatki w wypożyczalni.

Ostateczna kwota, jaką zapłacie zwracając samochód do wypożyczalni po 21 dniach użytkowania (po korekcie rachunku i odrzuceniu dodatkowych opłat ) to 184.58$
Gdybym nie zwrócił uwagi na dodatkowe koszty, wypożyczalnia pobrałaby z mojej karty kredytowej w dniu zwrotu samochodu aż 574.63 $

Kwota 385.00 $ która jest widoczna na rachunku pod nazwą Credit Card Authorization Amount zawiera 200$ depozytu. Zwracany jest on na kartę w ciągu 3-5 dni roboczych po oddaniu samochodu do wypożyczalni.

Proszę mieć na uwadze, że dokument który opisuję zawiera dodatkowe opłaty jakie może doliczyć sobie wypożyczalnia w momencie gdy wynajmujecie samochód na lotnisku. Nie jest to całkowity koszt wynajmu samochodu!  Koszt wynajmu samochodu to kwota jaką zapłaciliście przez internet w czasie rezerwacji plus właśnie te “dodatkowe” opłaty opisane powyżej.

Przeczytaj również pozostałe przydatne informacje:
Wynajem samochodu – pytania i odpowiedzi
Ubezpieczenie samochodu w USA – przydatne informacje
Polskie i międzynarodowe prawo jazdy w USA
Wynajem samochodu w USA a limit wieku kierowcy
Podróż wynajętym samochodem: najczęściej zadawane pytania

Aktualizacja: listopad 2019
Pawel P. 
© 2019 interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
....KUP MI KAWĘ

4 komentarze

 1. Ja miałem trochę inną dziwną sytuację związaną z wynajmem. Wynajmowałem auto w LA (lotnisko) bezpośrednio od Alamo. Robiłem to przez stronę alamo.co.uk ( gdyż wtedy ubezpieczenia (CDW i EP – ich odpowiednik Liability) są wliczone w cenę. Dziwne, ale potwierdzam – tak rzeczywiście jest. Identycznie sprawa się ma z włoską i niemiecką wersją strony.
  Ponadto opcję płatności z góry oraz skip the counter (podaje się kilka informacji typu numer prawa jazdy i drukuje stosowne potwierdzenie) – w ogóle z nikim nie rozmawiałem – wsiadłem do auta i podpisałem kontrakt przy wyjeździe. Podpisany kontrakt pokrywał się w 100% z tym, co miałem umówione w momencie rezerwacji. Świstek, który otrzymałem przy oddawaniu auta także zawierał te same dane.
  Po kilku dniach od powrotu na maila dostałem jednak rental summary, który opiewał na ponad 900$ więcej! Doliczono rzeczy, które wcześniej były “included” jak ubezpieczenia i opłaty dodatkowe. Nikt mi nie potrafił wyjaśnić skąd takie rozliczenie. Wyglądało ono tak, jakbym rezerwował z alamo.com i ceny były podane według tamtejszych stawek. Na szczęście nie pobrano dodatkowych środków z karty i zapewniono mnie też, że pierwotne rozliczenie jest właściwe, ale cała sytuacja może przyprawić o lekkie omdlenie. 😉
  Mój wniosek jest podobny jak teza zawarta w artykule – firmy kombinują na potęgę żeby zarobić i trzeba być czujnym. Sam fakt skrajnie różnych cen w zależności od wersji serwisu, przez który się zamawia daje do myślenia.

 2. Dziękuję za ten cenny komentarz. Polecam również czyścić cookies w wyszukiwarce. Zauważyłem, że zawsze najniższe ceny w wypożyczalniach samochodów online pojawiają się gdy szukam za pierwszym, drugim lub trzecim razem. Później (np drugiego czy trzeciego dnia) ceny aut wzrastają. Po wyczyszczeniu cookies (lub użyciu innej wyszukiwarki) wracają na niższych wartości. Oczywiście nie jest tak zawsze ale zdarzało mi się to tak często, że warto wypróbować ten sposób.

 3. Panie Pawle dziękuje za artykuł. Kolejne świetne porady.
  Jestem jednak w szoku. Na pokazanych rachunkach kwoty są szokująco niskie. Planuje wyjazd do USA w sierpniu 2020 i jak sprawdzam koszty to za 21 dni wynoszą one 1700$ (Standard SUV, Alamo, bez dodatków w LAX) i więcej. Podobnie na rentalcars ceny powyżej 5000 zł bez dodatków. Skąd te różnice ? Co robić ?
  Kiedy, korzystając z rentalcars, zobaczę ostateczną cenę wypożyczenia ? Nie chcę klikac rezerwuj teraz przez informacją o ostatecznej cenie. Będę wdzięczny za informacje.

 4. Panie Grzegorzu. Różnice w cenach wynikają głównie z lokalizacji (miejsca wynajmu) oraz daty wynajmu. Sierpień to środek sezonu. Dodatkowo Los Angeles to jedno z najbardziej turystycznych miast w USA. Co mogę doradzić aby wynajem samochodu był najtańszy. Proszę sprawdzać systematycznie ceny, proszę wykasować/wyczyścić pamięć/cookies w przeglądarce lub użyć za każdym razem innej przeglądarki. Zauważyłem, że im częściej szukam tym ceny samochodów dziwnie rosną.
  Proszę ewentualnie porównać ceny na lotnisku w LA oraz poza lotniskiem, Czasem potrafią być spore różnice.
  Ostateczna cena będzie widoczna gdy samochód pojawi się “w koszyku” i przejdzie Pan na stronę gdzie można dokonać płatności. Ale uwaga. Na lotnisku (tak ja podaję w artykule) zostanie pobrana po oddaniu samochodu opłata lotniskowa i ewentualne podatki. Nie powinno to jednak przekroczyć wartości 35-40 dolarów.
  Dodatkowo na karcie zostanie zablokowana kwota około 200-250 dolarów jako “security deposit”. Zwrot na kartę otrzyma Pan po zwrocie samochodu do wypożyczalni.
  Jeszcze jedna ważna informacja, której nie zaznaczyłem w artykule (zaraz naniosę poprawki).
  Kwota która jest widoczna na potwierdzaniu rezerwacji (wydruku), który otrzymałem po odejściu od “kasy” to tylko dodatkowe opłaty jakie są naliczane na miejscu.
  Nie jest to całkowita kwota jaką zapłaciłem za wynajem samochodu przez okres 21 dni! Całkowita kwota wynajmu to kwota którą widzi Pan na stronie rentalcars.
  1700$ za Standard SUV na 21 dni = około $80/dzień. Nie jest to aż tak bardzo zawyżona kwota za wynajęcia samochodu w Los Angeles. Najtaniej (o ile pamiętam) zapłaciłem za takiej samej klasy samochód około $60/dzień.
  Proszę więc cierpliwie przeszukiwać oferty wypożyczalni. Mam nadzieję, że znajdzie Pan niską cenę. Pozdrawiam

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię