Ubezpieczenia samochodu w USA. Nie przepłacaj !

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Ubezpieczenie samochodu w USA to dodatkowy wydatek kilkuset dolarów. Jest to niemała kwota, nierzadko porównywalna z podstawową ceną jaką zapłacicie za wynajem auta.

Wynajmując i ubezpieczając auto na lotnisku w Stanach Zjednoczonych warto wiedzieć jakie dokumenty podpisujemy i czy firma wynajmująca nie próbuje naciągnąć nas na dodatkowe koszty.

Jeśli nie jesteście pewni czy pracownik wypożyczalni nie zrobił wam niespodzianki w formie opłaty wynoszącej na przykład dodatkowych 25 dolarów dziennie, zachęcam do przeczytania poniższego artykułu. Postaram się wyjaśnić jakie podstawowe ubezpieczenia mogą być wliczone w cenę wynajmu samochodu a jakich należy unikać.

Przewodnik po Stanach Zjednoczonych USA
SKORZYSTAJ Z MOJEGO PORADNIKA I ZAOSZCZĘDŹ DO $300 PODRÓŻUJĄC PO USA

Uważaj na dodatkowe, niepotrzebne opłaty w wypożyczalniach

Z własnego doświadczenie wiem, że mało przyjemną zasadą jaką kierują się wypożyczanie samochodów w Stanach Zjednoczonych jest to aby sprzedać klientowi możliwie jak najwięcej ubezpieczeń.

Nie ma znaczenia czy jest to mała sieć, czy duży gracz na rynku wypożyczalni. Jestem wręcz pewien, że każdy pracownik znajdujący się po drugiej stronie biurka został przeszkolony do tego aby sprzedawać i wciskać każdemu klientowi co tylko się da.

Dotyczy to zarówno samego modelu (klasy) samochodu jak i wszystkich możliwych dodatkowych opłat, którymi mogą być ubezpieczenia, zabezpieczenia, usługi, pakiety, nawigacja GPS, radio satelitarne, błogosławieństwa i Bóg jeden raczy wiedzieć co jeszcze.

Jeśli kiedykolwiek wynajmowaliście samochód na pewno doskonale znacie to mało przyjemne uczycie, gdy pracownik wypożyczalni z miłym uśmiechem próbuje was namówić do kupna “niezbędnych”, dodatkowych pakietów.

Nawet gdy posiadacie w ręku potwierdzenie o tym, że wykupiliście już wcześniej pełny pakiet ubezpieczeń, wciąż możecie usłyszeć, że oferta którą posiada wypożyczana jest konieczna i absolutnie niezbędna aby poruszać się bezpiecznie i zgodnie z prawem po drogach w USA.

Niestety często w wypożyczalniach powtarza się mało przyjemny scenariusz.
Gdy już opadną pierwsze emocje spowodowane przylotem do USA, odprawą paszportową, zagmatwaną procedurą wynajmu samochodu czy zwykłym zmęczeniem po podróży.

Gdy następnego dnia można na spokojnie przy kawie dokładniej zagłębić się w dokumenty dostarczone przez wypożyczalnie… nagle okazuje się, że na rachunku widnieje dodatkowa kwota!

Przeważnie okazuje się to być “standardową opłatą” wynoszącą w sumie około 25 dolarów. Wypożyczalnia będzie naliczała sobie codziennie taką kwotę w ramach usługi czy ubezpieczenia, którego tak na prawdę nie potrzebujesz!

Przeanalizuj uważnie rachunek z wypożyczalni


Przypatrzmy się i przeanalizujmy dokładniej jak wygląda rachunek z wypożyczalni na którym (niestety) wliczone są praktycznie wszystkie możliwe dodatkowe ubezpieczenia opłaty.

Jak przykład weźmy wypożyczalnię Dollar . Może jednak być to równie dobrze każda inna z wypożyczalni, ponieważ dokładnie wszystkie z nich stosują podobną procedurę wynajmu. Zmiany są tylko kosmetyczne i dotyczą głównie nazewnictwa.

Rachunek z wypożyczalni Dollar

Pierwsze trzy linijki na umieszczonym powyżej zdjęciu to informacje o długości okresu wynajmu i wliczonych w cenę wynajmu ubezpieczeniach podstawowych. Jest to jak najbardziej prawidłowa informacja i wszystkie osoby wynajmujące samochód np. przez polskojęzyczną stronę wypożyczalni rentalcars (link – KLIK) otrzymują takie ubezpieczenia gratis. Więcej o tych ubezpieczeniach przeczytacie TUTAJ

Tour Purchase: 21 days – okres wynajmu samochodu 21 dni
Loss Dmg Wvr: Included – ubezpieczenie LDW wliczone w cenę wynajmu
LIS: Included – ubezpieczenie Liability Insurance wliczone w cenę wynajmu

Kolejne linijki to już dodatkowe ubezpieczenia oraz pakiety/usługi na które należy wyrazić zgodę przy podpisywaniu umowy wynajmu z wypożyczalnią.
Kiedy podpisujemy zgodę na te dodatkowe opłaty? Dotyczy to oczywiście momentu, w którym przechodzicie całą procedurę podpisywania dokumentów i odbioru samochodu na lotnisku lub w innej lokalizacji.

NIE SĄ TO ubezpieczenia, które zostały wykupione (jeśli takowa procedura miała miejsce) przez was czasie rezerwacji samochodu przez internet.

Potwierdzeniem tego na rachunku jest wyraz “Accepted – zaakceptowano”. Oznacza zgodę na ofertę jaką przedstawiła wypożyczalnia w chwili podpisywania dokumentów.

Nazewnictwo i skróty używane na potwierdzeniach rezerwacji przeważnie są unikalne dla danej wypożyczalni i mogą oznaczać różne usługi/ubezpieczenia pakiety. Aby się w tym wszystkim nie pogubić polecam odnaleźć na stronie internetowej danej wypożyczalni pełne wyjaśnienie tych pojęć. Dla wypożyczalni Dollar znajdziecie je TUTAJ

Przykładem takiego nazewnictwa może być skrót używany przez wypożyczalnię Dollar na powyższym rachunku: Prem Road Sev, który w przypadku akurat tej wypożyczalni niekoniecznie może oznaczać ubezpieczenie znane powszechnie jako Ubezpieczenie Road Assiatance (Pomoc Drogowa).

PAI/PEC: Accepeted @ $ 6.99 per day $ 146.79
Ubezpieczenie PAI/PEC , kwota 6.99 dziennie = $ 146.79 przez okres wynajmu
Prem Road Serv: Accepted @ 8.99 per day $ 188.79
Ubezpieczenie Premium Road Service, kwota 8.99 dziennie = 188.79 przez okres wynajmu
Emer Sickness Prtct: Accepted @ $ 5.00 per day $ 105.00
Ubezpieczenie “Emergency Sickness”, kwota 5.00 dziennie = 105.00 przez okres wynajmu
Fuel Purchase Option Accepted $ 57.58

Opcja zakupu “baku paliwa” za kwotę w wysokości $57.58, która zostanie do rachunku. Oznacza to, że możecie oddać samochód z praktycznie pustym bakiem paliwa a magiczne $57.58 to dokładnie tyle ile moglibyście zapłacić na stacji benzynowej za zatankowanie samochodu do pełna. Przeważnie wypożyczanie zaniżają cenę benzyny około 10-15% tylko po to aby klient wynajmujący auto mógł się skusić na tą ofertę.

Taką opcję opłaca się wykupić TYLKO WTEDY gdy oddajecie samochód z prawie pustym bakiem. Jeśli oddacie samochód z 1/4 pełnego baku lub inną ilością benzyny, wypożyczalnia NIE ZWRACA RÓŻNICY.

Services Charges/Taxes: $55.35 + 21.21
To opłaty lotniskowe oraz podatki na które nie macie wpływu. Proszę jednak pamiętać, że wynajmując samochód poza lotniskiem te opłaty są dużo niższe.

TOTAL ESTIMATED CHARGE: $574.65
Całkowita szacowana kwota do zapłaty (w momencie oddania samochodu): $574.65

Credit Card Authorization Amount $775.00
Kwota wraz z wliczonym “Security Deposit” jaka zostaje “autoryzowana” na karcie kredytowej przez wypożyczalnie to $775.00. Oznacza to, że jeśli oddacie samochód z jakimś uszkodzeniem/zarysowaniem który podlega pod “Security Deposit” najwyższy rachunek jaki zapłacimy za samochód w momencie zwrotu będzie wynosił $775.00.

Nie daj się oskubać wypożyczalni

W powyższym przykładzie kwota jaka zostanie zabezpieczona na waszej karcie kredytowej w momencie wyjazdu z wypożyczalni wynosi $200.35 i jest równa kwocie “Security Deposit”. Zwracając samochód całkowita kwota jaka zostanie pobrana z karty kredytowej będzie równa $775.00 (574.65 + 200.35). Aby otrzymać zwrot “Security Deposit” należy odczekać trzy dni (robocze) od daty zwrotu. Z doświadczenia wiem jednak, że na zwrot trzeba czekać co najmniej tydzień.

UWAGA: Jeśli oddany samochód był z jakimkolwiek uszkodzeniem (wgniecenie, głębokie zarysowanie itp) Security Deposit nie zostaje zwrócony.

Tnij dodatkowe koszty wynajmu samochodu

Co zrobić gdy zorientowaliście się (następnego lub po kilku dniach), że na rachunku bądź  umowie wynajmu którą zawarliście z wypożyczalnią znajdują się dodatkowe, zupełnie niepotrzebne wydatki?

Najlepiej jest udać się do najbliższej siedziby wypożyczalni aby wyjaśnić zaistniałą sytuację. Proszę pamiętać, że nie musi być to ta sama lokalizacja w której wynajęliście samochód. Podpowiem jeszcze, że warto zawsze, zaraz po wejściu do wypożyczalni poprosić o rozmowę z managerem.

Tak powinien wyglądać rachunek z wypożyczalni

Poniższe zdjęcie przedstawia rachunek za ten sam samochód. Została wprowadzona do niego (po mojej interwencji) korekta. Jak łatwo zauważyć wykreślone zostały niepotrzebne  ubezpieczenia i opłaty, która naliczyła sobie po cichu wypożyczalnia, a których wcześniej nie zauważyłem.

Wynajem-samochodu USA rachunek korekta
Przykład prawidłowego rachunku z wypożyczalni na którym nie ma dodatkowych, niepotrzebnych opłat

Jedyna dodatkowa kwota $164.97, która pojawiła się na rachunku (za moją zgodą) to opłata za przejazdy płatnymi odcinkami autostrad.

Tool Charges: Accepted @ 10.99 per day $ 164.97
W praktyce oznacza to, że płacąc $10.99 dziennie mogę przejeżdżać dowolną ilość razy przez automatyczne bramki pobierające opłaty na autostradach. Co akurat w przypadku wynajęcia samochodu w Miami jest opłacalne.

Proszę również zauważyć, jak wygląda w tym przypadku opłata za zwrot samochodu z niepełnym bakiem paliwa. Wypożyczalnia policzy sobie 9.99 $ za każdy galon benzyny jaki będzie potrzeba zatankować aby wypełnić zbiornik do pełna. Na dzień dzisiejszy średnia cena za galon benzyny na Florydzie wynosi 2.33 $.
To zdecydowanie lepsza opcja niż oferta “pełnego baku” za $57.58. Odnalezienie stacji benzynowej w okolicach lotniska w momencie zwrotu samochodu naprawdę nie jest trudne.

W tym przypadku całkowita kwota jaka została pobrana (zabezpieczona) na karcie kredytowej w momencie wynajmu samochodu wynosi dokładnie 200.42$ i jest równa (podobnie jak w pierwszym przykładzie) kwocie “Security Deposit”.

Podsumujmy całkowite wydatki w wypożyczalni.

Ostateczna kwota, jaką zapłacie zwracając samochód do wypożyczalni po 21 dniach użytkowania (po korekcie rachunku i odrzuceniu dodatkowych opłat ) to 184.58$
Gdybym nie zwrócił uwagi na dodatkowe koszty, wypożyczalnia pobrałaby z mojej karty kredytowej w dniu zwrotu samochodu aż 574.63 $
RÓŻNICA JEST KOLOSALNA!

Kwota 385.00 $ która jest widoczna na rachunku pod nazwą Credit Card Authorization Amount zawiera $200.42 depozytu (Security Deposit). Zwracany jest on na kartę w ciągu 3-5 dni roboczych po oddaniu samochodu do wypożyczalni.
Znów należy pamiętać, że depozyt przepada gdy oddany samochód ma jakiekolwiek uszkodzenia mieszczącej się w kwocie depozytu.

Proszę mieć na uwadze, że powyższy dokument, który opisuję zawiera dodatkowe opłaty jakie może doliczyć sobie wypożyczalnia w momencie gdy wynajmujecie samochód na lotnisku. Nie jest to całkowity koszt wynajmu samochodu!  Koszt wynajmu samochodu to kwota jaką zapłaciliście przez Internet w czasie rezerwacji plus właśnie te “dodatkowe” opłaty opisane powyżej.

Depozyt w wypożyczalniach w USA

Wynajmując samochód w USA za pomocą karty kredytowej depozyt w wysokości $300 (Security Deposit) zostaje zablokowany na Waszej karcie. Używając karty debetowej, depozyt wzrasta do $500.

Wynajem samochodu w Kalifornii – ubezpieczenia obowiązkowe.

Stan Kalifornia wymaga aby osoba wynajmująca samochód miała wykupione ubezpieczenie CDW (Collision Damage Waiver) oraz LIS (Liability Insurance – odpowiednik polskiego OC).
Pozostałe ubezpieczenia lub inne dodatkowe serwisy są nieobowiązkowe.

Proszę zwrócić uwagę na poniższe zdjęcie. Wypożyczalnia HERTZ niesłusznie namówiła osobę wynajmującą samochód do wykupienia usługi Premium Road Service w cenie $8.99/dzień – co w sumie dało kwotę $98.89 w ciągu całego okresu wynajmu.

Ubezpieczenie wynajętego samochodu w USA
Rachunek z wypożyczalni w Kalifornii, która niesłusznie doliczyła d rachunku usługę Premium Road Service

Wypożyczania Fox Rent a Car – limity

Jeśli wynajmujecie samochód w Fox Rent a Car proszę zwrócić uwagę na adnotację i restrykcje dotyczące poruszania się w obrębie stanu w którym wynajęty został samochód.
Wyjazd poza wymienione w umowie stany to koszy około 18 centów za milę.

Koszt Wynajmu samochodu w USA -rachunek
Rachunek wypożyczalni Fox Rent a Car z adnotacją (podkreślenie – kolor zielony) w jakim stanie można jeździć samochodem bez dodatkowych opłat.

Ciąg dalszy powyższej umowy z Fox Rent a Car jest również ciekawy. Ponownie osoba wynajmująca samochód została niejako zmuszona do zakupu dwóch dodatkowych “usług”.

Uubezpieczenie SLI (Supplemental Liability Insurance) oraz RLI – Rental Liability Insurance.
Zakup powyższych ubezpieczeń jest opcjonalny i osoba wynajmująca ma prawo zadecydować czy chce zapłacić dodatkowo SLI oraz RLI. Można o tym przeczytać na oficjalnej stronie foxrentalcar.com

Wynajem-samochodu-w-USA-rachunek

UWAGA! KONSULTACJA ONLINE.Jeśli potrzebujecie Państwo profesjonalnej pomocy i doradztwa zarówno w czasie podróży po USA jak również na etapie przygotowania planu podróży, zapraszam do kontaktu i skorzystania z konsultacji.

Przeczytaj również pozostałe przydatne informacje:
Wynajem samochodu – pytania i odpowiedzi
Ubezpieczenie samochodu w USA – przydatne informacje
Polskie i międzynarodowe prawo jazdy w USA
Wynajem samochodu w USA a limit wieku kierowcy
Podróż wynajętym samochodem: najczęściej zadawane pytania

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 


Informacje zawarte na tej stronie są wyłącznie moją własną interpretacją i tłumaczeniem oficjalnych przepisów i nie mogą być traktowane jako porady prawne. PP

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
46 komentarze
  1. Ja miałem trochę inną dziwną sytuację związaną z wynajmem. Wynajmowałem auto w LA (lotnisko) bezpośrednio od Alamo. Robiłem to przez stronę alamo.co.uk ( gdyż wtedy ubezpieczenia (CDW i EP – ich odpowiednik Liability) są wliczone w cenę. Dziwne, ale potwierdzam – tak rzeczywiście jest. Identycznie sprawa się ma z włoską i niemiecką wersją strony.
    Ponadto opcję płatności z góry oraz skip the counter (podaje się kilka informacji typu numer prawa jazdy i drukuje stosowne potwierdzenie) – w ogóle z nikim nie rozmawiałem – wsiadłem do auta i podpisałem kontrakt przy wyjeździe. Podpisany kontrakt pokrywał się w 100% z tym, co miałem umówione w momencie rezerwacji. Świstek, który otrzymałem przy oddawaniu auta także zawierał te same dane.
    Po kilku dniach od powrotu na maila dostałem jednak rental summary, który opiewał na ponad 900$ więcej! Doliczono rzeczy, które wcześniej były “included” jak ubezpieczenia i opłaty dodatkowe. Nikt mi nie potrafił wyjaśnić skąd takie rozliczenie. Wyglądało ono tak, jakbym rezerwował z alamo.com i ceny były podane według tamtejszych stawek. Na szczęście nie pobrano dodatkowych środków z karty i zapewniono mnie też, że pierwotne rozliczenie jest właściwe, ale cała sytuacja może przyprawić o lekkie omdlenie. 😉
    Mój wniosek jest podobny jak teza zawarta w artykule – firmy kombinują na potęgę żeby zarobić i trzeba być czujnym. Sam fakt skrajnie różnych cen w zależności od wersji serwisu, przez który się zamawia daje do myślenia.

    • Dziękuję za ten cenny komentarz. Polecam również czyścić cookies w wyszukiwarce. Zauważyłem, że zawsze najniższe ceny w wypożyczalniach samochodów online pojawiają się gdy szukam za pierwszym, drugim lub trzecim razem. Później (np drugiego czy trzeciego dnia) ceny aut wzrastają. Po wyczyszczeniu cookies (lub użyciu innej wyszukiwarki) wracają na niższych wartości. Oczywiście nie jest tak zawsze ale zdarzało mi się to tak często, że warto wypróbować ten sposób.

  2. Panie Pawle dziękuje za artykuł. Kolejne świetne porady.
    Jestem jednak w szoku. Na pokazanych rachunkach kwoty są szokująco niskie. Planuje wyjazd do USA w sierpniu 2020 i jak sprawdzam koszty to za 21 dni wynoszą one 1700$ (Standard SUV, Alamo, bez dodatków w LAX) i więcej. Podobnie na rentalcars ceny powyżej 5000 zł bez dodatków. Skąd te różnice ? Co robić ?
    Kiedy, korzystając z rentalcars, zobaczę ostateczną cenę wypożyczenia ? Nie chcę klikac rezerwuj teraz przez informacją o ostatecznej cenie. Będę wdzięczny za informacje.

    • Panie Grzegorzu. Różnice w cenach wynikają głównie z lokalizacji (miejsca wynajmu) oraz daty wynajmu. Sierpień to środek sezonu. Dodatkowo Los Angeles to jedno z najbardziej turystycznych miast w USA. Co mogę doradzić aby wynajem samochodu był najtańszy. Proszę sprawdzać systematycznie ceny, proszę wykasować/wyczyścić pamięć/cookies w przeglądarce lub użyć za każdym razem innej przeglądarki. Zauważyłem, że im częściej szukam tym ceny samochodów dziwnie rosną.
      Proszę ewentualnie porównać ceny na lotnisku w LA oraz poza lotniskiem, Czasem potrafią być spore różnice.
      Ostateczna cena będzie widoczna gdy samochód pojawi się “w koszyku” i przejdzie Pan na stronę gdzie można dokonać płatności. Ale uwaga. Na lotnisku (tak ja podaję w artykule) zostanie pobrana po oddaniu samochodu opłata lotniskowa i ewentualne podatki. Nie powinno to jednak przekroczyć wartości 35-40 dolarów.
      Dodatkowo na karcie zostanie zablokowana kwota około 200-250 dolarów jako “security deposit”. Zwrot na kartę otrzyma Pan po zwrocie samochodu do wypożyczalni.
      Jeszcze jedna ważna informacja, której nie zaznaczyłem w artykule (zaraz naniosę poprawki).
      Kwota która jest widoczna na potwierdzaniu rezerwacji (wydruku), który otrzymałem po odejściu od “kasy” to tylko dodatkowe opłaty jakie są naliczane na miejscu.
      Nie jest to całkowita kwota jaką zapłaciłem za wynajem samochodu przez okres 21 dni! Całkowita kwota wynajmu to kwota którą widzi Pan na stronie rentalcars.
      1700$ za Standard SUV na 21 dni = około $80/dzień. Nie jest to aż tak bardzo zawyżona kwota za wynajęcia samochodu w Los Angeles. Najtaniej (o ile pamiętam) zapłaciłem za takiej samej klasy samochód około $60/dzień.
      Proszę więc cierpliwie przeszukiwać oferty wypożyczalni. Mam nadzieję, że znajdzie Pan niską cenę. Pozdrawiam

  3. Twój blog to skarbnica wiedzy, super robota! 🙂
    Jestem właśnie na etapie poszukiwania auta. Chcemy z mężem wynająć auto 13.05 w Vegas i oddać 27.05 w Los Angeles. Znaleźliśmy na rentalcars.com auto do wynajęcia w wypożyczalni Dollar która ma “ofertę specjalną – dodatkowy kierowca w cenie” czy to znaczy że gdybym wypożyczyła auto na siebie a prowadził by mąż to w razie wypadku auto jest dalej ubezpieczone od wszelkich szkód?
    Kolejne pytanie czy jeśli w cenę wliczone są opłaty za lokalizację premium to znaczy, że za wynajem i zwrot na lotnisku nie poniesiemy dodatkowych kosztów?
    Ostatnie pytanie: czy jeśli wykupimy dodatkowo ubezpieczenie ekstra przez rentalcars to ograniczenia polisty to jej wartość czyli 2200 euro na wszystkie zdarzenia?

    • Hej Kasia. Drugi kierowca w cenie oznacza dokładnie to co napisałaś. Możecie wymieniać się z mężem za kierownicą. Zazwyczaj opłata za drugiego kierowcę jest około $150-200. Już więc oszczędzacie.
      Lokalizacja premium to oczywiście lotnisko. Tak to się ładnie nazywa i nie powinniście ponieść dodatkowych kosztów z tego tytułu. Sprawdźcie więc to na wydruku jaki otrzymacie. Ukryte jest to pod hasłem “Concession Recovery Fee”.
      Ubezpieczenie “ekstra” to nic innego jak ubezpieczenie wykupione w firmie Rental Covers. Tak. Opłaca się to wykupić ponieważ 2200 euro to maksymalna kwota jaką zapłacicie w wypadku “nieszczęśliwego zdarzenia losowego”. Pozdrawiam – dziękuję za miłe i motywujące słowa!

      • To jeszcze się dopytam, jeśli podczas podróży kamień uszkodzi nam szybę i nie mamy wykupionego ubezpieczenia ekstra to napraw zostanie potrącona z depozytu, a jeśli depozyt nie pokryje całego kosztu naprawy to zostanie obciążona nasza karta kredytowa.
        Jeśli jednak wykupimy ubezpieczenie ekstra to za uszkodzenie zapłacimy do 2200euro powyżej pokrywa ubezpieczenie z rental cover?
        I co w momencie, jeśli zepsuje nam się np. skrzynia biegów to czy wypożyczalnia podstawi nam samochód zastępczy w ramach wynajmu i kosztami naprawy nie jesteśmy obciążani, czy na taką sytuacje też musimy wykupić jakieś ubezpieczenie?

        • W przypadku jakiegokolwiek poważniejszego uszkodzenia kwota depozytu którą blokuje wypożyczalnia jest zatrzymywana aż do chwili oszacowania szkody.
          Czyli w Twoim przypadku max zapłacicie 2200 euro. Sprawa pękniętej szyby tak do końca nie ma jednoznacznej interpretacji. W większość przypadków jakie zgłaszały mi osoby mające taką przygodę – nie musieli nic płacić ponieważ było to pokryte przez ubezpieczenie. Lub, została pobrana kwota “depozytu” blokowanego na karcie w wysokości około $180-250.
          Wszystkie uszkodzenia które są większe niż blokowany depozyt pokrywacie do kwoty 2200 euro.

  4. To jeszcze się dopytam, jeśli podczas podróży kamień uszkodzi nam szybę i nie mamy wykupionego ubezpieczenia ekstra to napraw zostanie potrącona z depozytu, a jeśli depozyt nie pokryje całego kosztu naprawy to zostanie obciążona nasza karta kredytowa.
    Jeśli jednak wykupimy ubezpieczenie ekstra to za uszkodzenie zapłacimy do 2200euro powyżej pokrywa ubezpieczenie z rental cover?
    I co w momencie, jeśli zepsuje nam się np. skrzynia biegów to czy wypożyczalnia podstawi nam samochód zastępczy w ramach wynajmu i kosztami naprawy nie jesteśmy obciążani, czy na taką sytuacje też musimy wykupić jakieś ubezpieczenie?

    • W przypadku jakiegokolwiek poważniejszego uszkodzenia kwota depozytu którą blokuje wypożyczalnia jest zatrzymywana aż do chwili oszacowania szkody.
      Czyli w Twoim przypadku max zapłacicie 2200 euro. Sprawa pękniętej szyby tak do końca nie ma jednoznacznej interpretacji. W większość przypadków jakie zgłaszały mi osoby mające taką przygodę – nie musieli nic płacić ponieważ było to pokryte przez ubezpieczenie. Lub, została pobrana kwota “depozytu” blokowanego na karcie w wysokości około $180-250.
      Wszystkie uszkodzenia które są większe niż blokowany depozyt pokrywacie do kwoty 2200 euro.

  5. Witam . Zamierzam wypożyczyć samochód w Las Vegas ( prawdopodobnie na lotnisku ) Przez firmę Dolar bo tylko ona Obsługuje chyba karty debetowe 🙁 . Patrząc na stronę rentalcars.com mam lekki mętlik w głowie. Czy cena podana podczas wyszukiwania /dodania do koszyka jest juz cena ostateczna ? tzn z podatkiem + opłatami za wypożyczenie + podstawowym ubezpieczeniem ? widziałem na pańskim blogu ze teoretycznie rezerwując na stronie rentalcars.com jest wliczone z Polski. A jak ma sie to do Wielkiej Brytami ? czy używając strony w j.polskim diała to jak z Polski ? czy liczy się IP . Podczas rezerwacji w Australi nie miałem problemu aczkolwiek USA jest inne niestety 🙁 dziekuje za odpowiedz

    • Z tego co mi wiadomo jeśli rezerwacja jest dokonywana z Europy podstawowe ubezpieczenie musi być wliczone w cenę. Jako potwierdzenie ostateczne tego że transakcja była dokonana z Europy/Polski będzie na miejscu Pana prawo jazdy i paszport z Polski.
      Oczywiście rachunku online nie będzie widniała opłata lotniskowa + lokalny podatek (ale ta kwota powinna zamknąć się w około $20).

    • Wypożyczalnie mają w regulaminie maksymalną kwotę jaką mogą obciążyć klienta za przejazdy płatnymi odcinkami tzw: Maximum charge
      Może być ona określona na cały okres wypożyczenia samochodu (maximum charge per rental) lub na tydzień (Maximum charge per week).
      Watro doczytać te informacje w regulaminie wypożyczalni przed wykupieniem tej usługi.

  6. To jak to jest naprawde z anulowaniem rezerwacji? Czytam warunki i sa sprzeczne informacje. Depozyt 300$ nie bedzie zwrocony jezeli anuluje rezerwacje do 48h przed wypozyczeniem auta, natomiast w innym punkcie jest napisane, ze ten w/w depozyt bedzie porbany dopiero w dniu wypozyczenia. Czyli sciagna mi to z karty, czy nie? ten depozyt.

    • Już poprawiłem informacje, które były faktycznie nie jasno opisane i mogły wprowadzić w błąd. Dziękuję za zwrócenie uwagi!
      Proszę jednak pamiętać że tak na prawdę pobierane są dwa depozyty. Pierwszy to depozyt przy rezerwacji. Działa on jak wszędzie na świecie, czyli godzimy się na warunki wynajmu, rezerwujemy samochód i wypożyczalnia pobiera depozyt którym się zabezpiecza. Anulacja rezerwacji online = przepada depozyt. Jeśli nie anulujesz rezerwacji samochodu na 48h przed wynajmem jego kwota przechodzi automatycznie do “rachunku”. To mam nadzieję, jest jasne.
      Drugi depozyt to tak zwany “Security Deposit”. Pobiera go wypożyczalnia na miejscu w USA. Zabezpiecza on ewentualne “małe szkody” które mogą się przytrafić w trakcie użytkowania samochodu. Jak napisane jest w artykule – zwracany on jest po oddaniu nieuszkodzonego samochodu.

  7. Fajne rady i praktyczne. Moje doświadczenie mówi też że najlepiej rezerwować auto bezpośrednio w wypożyczalniach amerykańskich a nie przez RENTALS , CARRENTALS czy RENTALCARS czyli pośrednika zarejestrowanego najczęściej w Holandii. Wynajem auta podrożał w US dość mocno. Za Forda (busa 12 osobowego) płaciłem za 18 dni w 2015 roku -1335,-USD a za dużego 5os. pick upa Nissan Titan za 17 dni w 2019 -ok. 1700,-USD
    Odnośnie opłat autostradowych to na pewno na Florydzie nie są do uniknięcia z uwagi na system Turnpike.
    Wydaje mi się że warto wziąć auto z takim licznikiem ala nasz VIATOL za którego stan na końcu rozlicza się z wypożyczalnią.
    Pozdrawiam
    Roman

    • Są dwie opcje. 1 Znaleźć najtańszą ofertę z wypożyczalni które są na stronie rentalcars http://bit.ly/RentalCarsPL 2 Sprawdzić po kolei na stronach wypożyczalni która ma najlepszą ofertę
      Mogę śmiało polecić firmy: Alamo, Budget, Dollar, National, Thrifty lub z nieco droższej (nie znaczy lepszej) półki: Avis, Herts, Enterprise

  8. Witam serdecznie. Zastanawiam się czy amerykańskie wypożyczalnie akceptuja zewnetrzne ubezpieczenia wynajmowanego auta czy kaza mi i tak koniecznie wykupić ichniejsze ubezpieczenie. Na stronie worldwideinsure.com jest możliwe wykupienie rozszerzonego ubezpieczenia z Polski wynajmowanego auta w USA w cenie 70 funtów za okres 16 dni. W opisie oferty możemy wyczytać następujacy zakres:
    – Excess Reimbursement cover: Covers any excess charge made due to physical loss or damage to the rental vehicle for which you are responsible under the rental terms. Includes damage to windscreens and any auto glass, roof, tyres and underbody (up to 50 000 funtów)
    Są również punkty mówiace o ubezpieczeniu bagażu, ochrony na wskutek wypadku oraz wiele innych. Polecam sprawdzić oferte. W 2019 roku korzystałem z tego ubezpieczenia we Francji, zastanawiam się czy równie dobrze można skorzystać tylko z tego ubezpieczenia w USA, czy firma wynajmujaca pozwoli mi wowczas na najem auta i wypuszcza mnie z parkingu. Serdecznie pozdrawiam i z gory dziękuje za wyjaśnienia.

    • Z tym zapytaniem należy się zwrócić bezpośrednio do wypożyczalni. Miałem podobną sytuację z klientem, który wynajmował samochód w LA ale nie na lotnisku, tylko w mniejszej lokalnej wypożyczalni. Skontaktowaliśmy się z wypożyczalnią przez email i okazało się, że nie akceptują “międzynarodowych” ubezpieczalni.

  9. Hejka
    Nic nie wspominacie o car-sharing – jest kilka apek do tego i ceny są sporo niższe no i b. często okazuje się po zagłębieniu w dane “hostów” że to małe wypożyczalnie posiadające po kilka aut – macie jakieś doświadczenia?

  10. Jadę do wujka do USA. Wujek ma samochody i może mi pożyczyć, ale czy ja mogę taki samochód prowadzić nie mając żadnego ubezpieczenia? (poza ubezpieczeniem kosztów leczenia).

  11. Witam czy opłata 10$ dzienne w California za ubezpieczenie samochodu to ok ?
    Samochód wynajmuje przez turo.com, i za pobyt w LA za 4 dni zapłacę 170$ plus 10$za każdy dzień, w sumie 210$ czy ta cena jest ok?
    Dodam, że za podobne pojazdy w wypożyczalniach wołali pond 250 USD bez ubezpieczenia.
    Pozdrawiam

    • W Turo nie chodzi o to ile wynosi dzienna stawka ale, na który pakiet ubezpieczeń możesz sobie pozwolić. Sprawdź dokładnie – z tego co pamiętam to masz trzy pakiety, które różnią się stawką dzienną ale przede wszystkim wkładem własnym (tzw. deductible). W zależności od pakietu jest to kwota $3000, $500 oraz $0. Więc mając najtańsze dziennie ubezpieczenie, gdy samochód ulegnie uszkodzeniu zapłacisz na początek z kieszeni $3000 a dopiero wszystko inne powyżej tej kwoty pokrywa ubezpieczenie. I podobnie w przypadku pozostałych dwóch pakietów…

  12. Witam, mam pytanie o wynajem w Alamo (dokładnie z lotniska w Los Angeles – LAX).
    W skład ubezpieczeń wchodzą Damage Weiver oraz Extended Protection (nie da się “odklikać” tych ubezpieczeń). Można dokupić również Roadside Assistance PLUS oraz Personal Effects Coverage (PEC) – tutaj wszystko jest jasne.

    Problematycznym dla mnie jest zrozumienie EP (Extended Protection). Czy to co jest zawarte w EP zawiera w sobie CDW/SLP ?
    EP – https://www.alamo.com/en/customer-support/car-rental-faqs/insurance-coverage-options/extended-protection.html
    Inne ubezpieczenia – https://www.alamo.com/en/customer-support/car-rental-faqs/insurance-coverage-options.html
    Czy poleca Pan wykupić przy EP (Extended Protection) coś jeszcze extra, żeby podróżować ze spokojną głową?

    Pozdrawiam

    • Extended Protection to jak sama nazwa wskazuje dodatkowe ubezpieczenia czyli np dodatkowe ubezpieczenie w przypadku kolizji z nieubezpieczonym kierowcą, dodatkowe pokrycie strat np. gdybyś uszkodził prywatną własność (np zamiast hamulca naciskasz gaz i parkujesz w sklepie) itp. Tak naprawdę jeśli ktoś jest dobrym kierowcą to niekoniecznie musi wykupywać te dodatki. Zdarzenia losowe, które obejmuje Extended Protection są raczej mało prawdopodobne (np zderzenie z kojotem) – a jednak ludzie wykupują co generuje zyski dla firmy wynajmującej samochód. Roadside Assistance również niekoniecznie polecam. Samochody w wypożyczalniach są nowe (max 2 letnie) więc szansa że coś nawali i będzie potrzebne holowanie jest mała. Można dokupić i to polecam dodatkowy pakiet z rentalcover.com -to się przyda jeśli np. uszkodzenie samochodu będzie większe. O ile pamiętam ich pokrycie jest do 35 tys $$. W to bym zainwestował.

      • Dziękuję za odpowiedź 🙂
        Wracając do problemu to nie da się zarezerwować samochodu bezpośrednio z strony Alamo.com bez ubezpieczenia Extended Protection. We wklejonym linku:
        https://www.alamo.com/en/customer-support/car-rental-faqs/insurance-coverage-options/extended-protection.html
        mamy informacje “The purchase of optional EP is not required to rent a vehicle”, jest to jednak nie prawda (można to łatwo sprawdzić rezerwując jakikolwiek samochód z Alamo.com w LAX i przechodząc do 1 kroku rezerwacji, czyli bez podawania jakichkolwiek danych) .

        W takim razie nasuwa się pytanie czemu Alamo pcha taką opcję na siłę, a nie daje w procesie rezerwacji możliwości wykupienia na prawdę przydatnych opcji jak CDW/SLP (w Europie można je dodać do rezerwacji) czy może ich “Extended Protection” już zawiera elementy CDW/SLP (a sama nazwa jest po prostu myląca) ?
        Czy dałby Pan rady zrobić szybką weryfikacją na stronie Alamo.com ?

        Jeśli EP nie zawiera CDW i SLP to chyba nie ma sensu rezerwować samochodu przez stronę Alamo.com Mam dobrą cenę już zarezerwowaną i zastanawiam się czy to odwołać i zrobić ponowną rezerwacje samochodu na RentalCars (aktualnie jest kilkaset dolarów droższy niż moja rezerwacja w Alamo.com)

  13. Hej, powiem szczerze, że mi już pęka głowa od czytania informacji o wynajmowaniu aut w Stanach, może ktoś będzie w stanie mi pomóc 🙂 Sama już nie wiem czy lepiej wziąć auto przez Rentalcars czy bezpośrednio na stronie wypozyczalni. Teoretycznie patrząc na stronę np. Hertz w cenie wynajmu są wszystkie ubezpieczenia i jedyne co można dokupić to road assistance. Czy ubezpieczenie przez rentalcars obejmuje road assistance lub koszty które mogłyby być z tym związane? Zastanawiam się czemu odradzasz road assustance, co się stanie jeśli pęknie opona gdzieś w trasie na pustkowiu? Na stronach innych wypozyczalni też nie widze żadnych dodatków jeśli chodzi o ubezpieczenia ale gdzieś tam czasami dokopuje się do informacji że być może będą wciskane na miejscu. Mam wrazenie że wypozyczajac auto człowiek chodzi jak na polu minowym i każdy chce żeby na te mine wpadł 😀 Chyba najbardziej zastanawia mnie właśnie to road assistance. Czy faktycznie nie warto tego brać? Tylko co w przypadku wypadlu czy pękniętej opony? Pomocy 🙂

    • Wyjaśnię może tylko jak działa roadside assistance. Jest to po prostu “pomoc drogowa” która w przypadku unieruchomienia samochodu zostaje wezwana przez kierowcę. Czy opłaca się wykupywać -zdania są podzielone. Dokładne informacje o tym jak działa roadside assitance i czy warto wykupić tą usługę dostępne są dla zarejestrowanych użytkowników pro.interameryka.com

  14. Hej, dużo przydatnych informacji jednak czegoś na stronie Rentalcars nie rozumiem. Można dokupić dodatkową ochronę za około 400 PLN, ale tylko takie coś: Zerowy wkład własny nie obejmuje wszystkich rodzajów uszkodzeń samochodu lub innych kosztów, które mogą zostać naliczone, jeśli coś pójdzie nie tak. Dlaczego nie dodać dodatkowej ochrony w postaci 9600 zł – od RentalCover.com?
    9600 to trochę mało…nie widzę opcji większego ubezpieczenia. Może zamiast tego dokupić coś przez stronę rentalcover? Który wariant polecasz? Ubezpieczenie EXTRA czy SLI. Trochę jednak niejasne to dla mnie. Udział własny 0% faktycznie jest zerowy? Chcę auto wypożyczyć na Florydzie

    • Zawsze dodajemy CDW- jak widać na stronie Rental Cover zwiększa nam to kwotę ubezpieczenia do 35 000 USD:
      “Ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje ochronę przed kradzieżą oraz:
      Ochronę podstawową na kwotę 35 000 USD, eliminującą konieczność zgłoszenia wniosku o odszkodowanie w ramach posiadanego ubezpieczenia standardowego
      Koszt napraw szkód wypadkowych lub zniszczeń wynajętego pojazdu
      Odwołać w każdej chwili”

  15. Witam pisze z zapytaniem ponieważ szukałem informacji ale jasnej odpowiedzi ciężko mi znaleźć może Pan wie a mianowicie rezerwując samochód przez Renatalcars i dokładając „ubezpieczenie ekstra” to czy obejmuje ono ochronę przed niestety częstym zjawiskiem czyli wybijaniem szyb w SF i nietylko czy i tak będzie trzeba opłacić to z własnej kieszeni ponieważ ubezpieczenie obejmuje np tylko przednie szyby a nie wszystkie jeżeli tak jest to czy jest może opcja dokupienia innego ubezpieczenia pokrywającego takie zdarzenie czy to nie ma sensu ?

      • Zarezerwowałam auto bezpośrednio na stronie Alamo i wzięłam wszystkie ubezpieczenia. Nie do końca rozumiem ich warunków najmu na stronie i trochę mnie to zaczęło martwić. Czy jak coś się stanie np. Kradzież, szyby, opony to ubezpieczenie wszystko pokryje?
        Może lepiej zarezerowac na Hertz tam wszystkie ubezpieczenia są jasno opisane…?

  16. Hello, muszę dopytać o dodatkowe opłaty na Twoim rachunku nr 1 z wypożyczalni Dollar, które zniknęły po Twojej interwencji. Jak one się tam znalazły? Czy chodzi o to, że były one w warunkach umowy, których prawie nikt w całości nie czyta i przez podpisanie umowy zaakceptowałeś je?

    • W czasie wynajmu pada zawsze pytanie czy potrzebuje Pan/Pani dodatkowe ubezpieczenia (coverages). Pomimo mojej odpowiedzi “nie” wypożyczalni i tak sobie dodała swoje “opłaty dodatkowe”. Niestety jest to nagminne. 99% udaje się im przemycić w umowie “roadside assitance” w kwocie około $7/dziennie oraz opłatę za “pełny bak paliwa”.
      Niestety…przeważnie jesteśmy zmęczeni podróżą i padamy ofiarą pazernych firm…

  17. Paweł, super materiały tworzysz i chwała Ci za to. Tak trzymaj!!
    planuję za miesiac wyjazd na Florydę. Mam mętlik w głowie i niestety trudno to ogarnąć. Powiedz proszę jak to jest z wypożyczeniem auta i opłatami.
    1. Zarezerwowałem na Rentalcars i wykupiłem ubezpieczenie “extra” czy rzeczywiście to bezpieczny kierunek? czy nie za mało? 2. Niestety nie w każdej wypożyczalni w opisie wskazują kwotę naszego OC? jak to jest ?
    3. I ostatnie pytanie dotyczy przynajmniej na tą chwilę wypożyczalni Budget bo tam przez Rentalcars zarezerwowałem samochód. jak wygląda stawka za autostrady? Nie znalazłem niestety stawek i czy mają coś co pokazałeś w Dollar czyli nielimitowane wjazdy przez bramki.
    a może odpuścić tą wypożyczalnię?
    z góry dziękuję i gorąco pozdrawiam z zimnej Polski 🙂

    • Ubezpieczenie “extra” zupełnie wystarczy.
      Pakiet płatnych autostrad zależy od tego jakie rejony będziecie odwiedzać. Generalna zasada Utah, Arizona, Nevada, Kalifornia (90%) nie wykupujemy pakietów. Tutaj albo nie ma płatnych odcinków, albo są w znikomych ilościach. Zwiedzając Kalifornię raczej będziecie się trzymać miejsc nad oceanem i tras widokowych, czyli szansa wjazdu na płatne odcinki jest znikoma.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Umyj samochód przed zwrotem do wypożyczalni.

Naprawdę opłaca się umyć samochód przed oddaniem go do wypożyczalni. Wydając niespełna 15$ i poświęcając 20 minut na umyciei...

Jak wynająć samochód w Los Angeles

Wynajem samochodu w Los Angeles tak na prawdę nie jest skomplikowaną procedurą. Należy posiadać tylko podstawową wiedzę na...

Pomoc Drogowa “Roadside Assistance” w Stanach

Ubezpieczenie Roadside Assistance  powinna zawierać każda polisa, którą wykupujecie aby poruszać się po USA własnym samochodem. Jeśli w...

Wynajem samochodu USA – pytania i odpowiedzi

W poniższym artykule zgromadziłem najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące wypożyczenia samochodu w USA. Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania...