Z San Francisco do Los Angeles: przejazd kalifornijską jedynką

Kalifornijska-jedynka-przejazd-SF-LA

Kalifornia to jeden z najciekawszych stanów w USA, w którym możesz znaleźć nie tylko przepiękne Parki Narodowe ale również trasy widokowe wręcz ideale do kilkudniowej wyprawy w typowo amerykańskim stylu road trip.

Różnorodność krajobrazu w rejonie kalifornijskiego wybrzeża ukształtowanego głownie przez ruchy tektoniczne, sprawia, że zawsze w czasie podróży można trafić tutaj na unikalny punkt widokowy. Nie bez powodu najlepszym środkiem transportu, który pozwoli na dokładne spenetrowanie perełek kalifornijskiego wybrzeża jest samochód lub motocykl.

Podróżując trasą California Pacific Highway od chłodnego i przeważnie mglistego San Francisco po skąpane w słońcu południowej Kalifornii Los Angeles będziecie mieli wiele okazji aby zachwycić się magicznymi urokami tej trasy widokowej. Przygotuj się na doświadczenie Open Road – jak nazywają to amerykanie. Będzie wiele okazji aby zatrzymać się nad ostrymi klifami wpadającymi wprost do oceanu, spenetrować plaże ukryte gdzieś pośród skał, odwiedzić maleńkie miasteczka, lasy majestatycznych Redwoods, skosztować lokalnego wina, odkryć kolonialne zabytki pozostawione tutaj przez spadkobierców Hermana Corteza i … wpatrywać się w bezkresną otchłań Pacyfiku.

W poniższym artykule znajdziecie podstawowe informacje, które mam nadzieję pomogą Wam i ułatwią planowanie podróży kalifornijską jedynką. Wskazówki, oraz adresy GPS punktów widokowych, których lokalizacje ciężko znaleźć w przewodnikach przydadzą się nie tylko po to aby zrobić przepiękne zdjęcia. Zatrzymajcie się tam na dłuższą chwilę i zachwyćcie kalifornijską przyrodą.

Przejazd-San-Francisco-Los-Angeles
Przejazd z San Francisco do Los Angeles kabrioletem…czemu nie!

Kalifornijska jedynka – jak zaplanować trasę przejazdu.

Pomimo, że całą trasę od San Francisco do Los Angeles (725 km)  można pokonać w ciągu jednego dnia (w przybliżeniu będzie to około 10 godzin jazdy non-stop) polecam rozdzielić wyprawę na co najmniej dwa dni podróży. Będziecie wówczas mieć wystarczającą ilość czasu aby nie tylko “odhaczyć” ale również odwiedzić te najciekawsze miejsca.

Wręcz idealnym rozwiązaniem byłby czterodniowy Road Trip z północy na południe Kalifornii. Jeśli jesteście zainteresowani szczegółowym planowaniem takiej podróży zapraszam do kontaktu przez email (interameryka@gmail.com)

Wyruszamy w trasę! Etap pierwszy San Francisco – Santa Barbara.
Lista polecanych miejsc i punktów widokowych.

1. San Francisco: Most Golden Gate

Golden Gate oraz panorama na miasto i zatokę San Francisco z punktu widokowego znajdującego się na wzgórzu Hawk Hill to idealny początek podróży. Polecam zatrzymać się na pobliskim parkingu przy Marin Headlands Vista Point (GPS:37.827818, -122.498408) i wejść krótkim, piętnastominutowym szlakiem na szczyt Hawk Hill. Tutaj (zapewne przy podmuchach mocnego wiatru) możecie podziwiać przepiękną panoramę. Jeśli pojawicie się tutaj kilkadziesiąt minut po wschodzie słońca być może uda Wam się zaobserwować przepiękną “inwersję”. Pokrytą chmurami zatokę ze słońcem oświetlającym konstrukcję najwyższych wsporników mostu Golden Gate. Dodatkową atrakcją na szczycie Hawk Hill będą pozostałości po wyrzutni rakiet Nike Missile Control Site.
Symboliczny przejazd przez most Golden Gate (informacja o płatnościach) i od tego momentu oficjalnie poruszacie się Pacific Coast Highway #1.

Kalifornia-San-Francisco
Hawk Hill to doskonały punkt widokowy na San Francsico oraz Golden Gate

2. Park Stanowy Año Nuevo (1h 35min – 95 km od San Francisco).

Park Año Nuevo (opłata wjazdowa $10) to mało znane aczkolwiek piękne miejsce. Dramatycznie spadające w kierunku oceanu klify i szeroka plaża to bardzo ładne miejsce do zdjęć. Nie lada atrakcją będą za pewne dla wielu osób stada Słoni Morskich (Sea Lions), które nie wiedzieć czemu upodobały sobie właśnie tą lokalizację. Park jest o tyle unikalny, że pozwala turystom dojść bezpośrednio do miejsc gdzie znajdują się Sea Lions. Proszę uważać! Nie ma tutaj żadnych zabezpieczeń – można więc stanąć oko w oko ze Słoniem Morskim.

Kalifornia-słonie-morskie
Pierwsze spotkanie ze słoniami morskimi

3. Monterey (1h 15min -105 km od Año Nuevo State Park).

Na tym odcinku, w okolicach Santa Cruz nieznacznie oddalacie się od oceanu aby ponownie zbliżyć się do wybrzeża docierając do miasteczka Monterey.
Monterey to dawna niewielka osada rybacka, która obecnie jest sporych rozmiarów miasteczkiem. Polecam zatrzymać się na parkingu przy 501 Cannery Row (to główna ulica) i udać się na krótkie zwiedzanie okolicy. Jednym z symboli Monterey jest Steibeck Plaza, Cannery Row – miejsce gdzie znajduje się historyczna część miasteczka wraz z maleńką, uroczą plażą McAbee Beach. Z tego miejsca możecie również dojść w niecałe 10 minut do słynnego Monterey Bay Aquarium. Drugiego co do wielkości akwarium w USA.

Kalifornia-Monterey
Monterey to małe miasteczko z ciekawą architekturą i genialnym Sea Food!

3. Pacific Grove 17 Mile Drive (15min – 5 km od Monterey).

17 Mile Drive to jedna z ładniejszych tras widokowych prowadzących wzdłuż wybrzeża Monterey oraz Carmel Bay. Oficjalnie trasa rozpoczyna się w miejscowości Pebble Beach ( GPS: 2790 17 Mile Dr, Pebble Beach). Polecam jednak zacząć przejazd do adresu 635 Ocean View Blvd, Pacific Grove i kierować się cały czas wzdłuż zatoki drogą Ocean View Blvd i Sunset Dr. Proszę pamiętać, że przejazd 17 Mile Dr. jest płatny ($10/samochód).
Przy wjeździe otrzymuje się oficjalną mapkę z zaznaczonymi punktami widokowymi. Technicznie, nie ma szans się zgubić. Cała trasa jest bardzo dobrze oznaczona (również znakami poziomymi). Warto wydać te dziesięć dolarów aby zachwycić się piękną linią brzegową oraz zobaczyć słynny Lone Cypress – symbol Monterey.
17 Mile Drive doprowadzi Was do prześlicznego miasteczka Carmel-By-The-Sea. Samo miasteczko oprócz przepięknej zabudowy i ogromnej plaży nie ma nic specjalnego do zaoferowania. Fani Clinta Eastwooda mogą odwiedzić należący kiedyś niego bar (Hog’s Breath Inn) lub przespacerować się wyjątkową plażą Carmel Beach

Urocza zabudowa w miasteczku Carmel-By-The-Sea
Kalifornia-17-mile-drive
Arcyciekawe wybrzeże wzdłuż 17 mile drive

4. Point Lobos State Natural Reserve (15min – 7 km od Carmel).

Rezerwat Przyrody Point Lobos to kolejna płatna ($10) atrakcja znajdująca się na trasie przejazdu z San Francisco do Los Angeles. Park to przepięknie położone sanktuarium w którym możecie podglądać żyjące w swoim naturalnym środowisku foki, słonie morskie całe stada kormoranów, pelikanów, mew oraz innych egzotycznych gatunków. Moim ulubionym szlakiem jest 45 minutowy Bird Island Trail ze słynną plażą China Cove na której wylegują się zawsze foki.

Kalifornia-Point-Lobos
China Cove – wstęp mają tutaj tylko foki oraz słonie morskie.

5. Big Sur (10min – 10 km od Point Lobos).

Big Sur – to jeden z najbardziej widowiskowych odcinków kalifornijskiej jedynki. Rozciągający się na odcinku ponad 140 km pas wybrzeża przyciąga swoim magicznym urokiem turystów z całego świata. Dla wiele osób Big Sur to ostateczna destynacja. Tutaj można spędzić kilka tygodni zwiedzając okoliczne atrakcje. Liczne szlaki, punkty widokowe, ukryte plaże, lokalne sklepiki, galerie sztuki, maleńkie restauracje, pola namiotowe czy sprytnie wtopione w otaczającą przyrodę luksusowe resorty, w których nocleg zaczyna się od bagatelnej kwoty pięciuset dolarów.
Osobiście traktuję Big Sur bardziej jako “stan świadomości” niż odcinek trasy wyznaczony gdzieś na mapie. Wiedzą o tym doskonale Ci, którzy już odwiedzili ten przepiękny skrawek Kalifornii.
Co więc warto zobaczyć przejeżdżając przez Big Sur?

Kalifornia-Big-Sur
..Big Sur to nie tylko punkt na mapie….to stan świadomości

Big Sur – Bixby Bridge (17 min -15 km od Point Lobos)
Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać tej doskonale wtapiającej się w krajobraz konstrukcji mostu. Bixby Bridge został już oficjalnie uznany za jeden z symboli Big Sur i pomimo, że przeważnie jest to dosyć zatłoczone i głośne miejsce – zdecydowanie trzeba się tutaj zatrzymać chociażby na 15 minut.

Kalifornia-Big-Sur-Most
Most Bixby Bridge w całej okazałości

Big Sur – Pfeiffer Beach (30 min – 25 km od Bixby Bridge)
Pfeiffer Beach to plaża-symbol kalifornijskiego odcinka Big Sur. To idealne miejsce aby zrobić sobie niewielką przerwę w podróży i odpocząć przed dalszą drogą. Jeśli podróżujecie z dzieciakami to będzie dla nich wręcz doskonałe miejsce na zabawy w piasku i płytkiej, ale niestety zimnej wodzie. Pfeiffer Beach to również część Parku Stanowego – obowiązuje tutaj opłata parkingowa $10/samochód.
UWAGA: Nie jest łatwo znaleźć zjazd z głównej drogi do Sycamore Canyon Rd. – wąskiej dróżki prowadzącej do Pfeiffer Beach. Koordynacje GPS zjazdu (36.240193, -121.777070)

Kalifornia-Pfeiffer-Beach-skala
Pfeiffer Beach to jeden z symboli Big Sur

Big Sur – McWay Falls (27 min – 20 km od Pfeiffer Beach)
Srebrzysta kaskada opadająca z wysokości 21 metrów wprost w lazurowe wody Pacyfiku. Tak jednym zdaniem można określić ten widok. Niewiele na świecie jest tak uroczych miejsc w które można wpatrywać się godzinami.
McWay Falls jest częścią Parku Stanowego Julia Pfeiffer Burns State Park. Opłata za wjazd na parking przy szlaku prowadzącym do punktu widokowego na wodospad to $10. Można również zaparkować wzdłuż drogi (za darmo). Przeważnie jednak jest tutaj dosyć sporo osób, więc proszę być przygotowanym na dużą ilość samochodów parkujących wzdłuż Highway #1 a tym samym prawdopodobnie trzeba będzie przespacerować się kilka/kilkanaście minut aby dotrzeć do szlaku.

Kalifornia-McWay-Falls-Wodospad-Jedynka
Mówisz Big Sur myślisz McWay Falls – tutaj wszystkie zdjęcia wychodzą pięknie…

Big Sur – Elephant Seal Vista Point (1h5min – 75 km od McWay Falls)
Okolice San Simeon to zdecydowanie bardziej łagodna część Pacific Highway. Wysokie klify i serpentyny ustępują miejsca płaskim, ciągnącym się aż po ocean przestrzeniom, które wykorzystywane są przez lokalnych farmerów głownie jako łąki (Open Range) do wypasania bydła. Wczesną wiosną przepięknie zielone, ozdobione dywanami żółtych i fioletowych kwiatów .

Kalifornia-Jedynka-San-Simeon
Okolice San Simeon to już zdecydowanie łagodniejszy krajobraz

Elephant Seal Vista Point to kolejny punkt w którym można spotkać Słonie Morskie. Tutaj jednak są ich setki! Władze Kalifornii wybudowały więc w tym miejscu sporych rozmiarów parking, plaża ze słoniami została odgrodzona od turystów, postawiono tablice informacyjne i w ten sposób można podglądać zachowania tych przesympatycznych ssaków. Parking oraz wejście na teren Elephant Seal Vista jest darmowe.
Lokalizacja GPS: 35.663088, -121.257098

…setki słoni morskich (zdjęcie to tylko 1/4 plaży) Słonie podobno śpiewają…

6. Morro Bay (40min – 55 km od Elephant Seal Vista Point).

Morro Bay to niewielkie miasteczko z charakterystyczną samotną skałą o nazwie Morro Rock. Tak na prawdę jest to zakrzepła lawa, pozostałość po kominie wulkanicznym mającym prawie 23 tysiące lat. Miejsce warte odwiedzenie choćby na przysłowiowe 15 minut. Tuż przy skale znajduje się sporych rozmiarów parking. Kierunek jazdy GPS: 101 Coleman Dr, Morro Bay.

Kalifornia-Morro-Bay
Wulkaniczna gardziel wtopiona w bezkresny ocean przy Morro Bay

7. Oceano Dunes Natural Preserve (35min – 45 km od Morro Bay).

Punkt ten nie jest obowiązkowy na trasie przejazdu z San Francisco do Los Angeles, aczkolwiek miłośnicy jazdy samochodem po plaży powinni się tutaj koniecznie zatrzymać.
Oceano Dunes Natural Preserve to jedno z niewielu miejsc w stanie Kalifornia gdzie można spróbować zmierzyć się z piaszczystymi wydmami i plażą. Wjazd płatny $5/samochód.

Kalifornia-wydmy
…jazda samochodem po plaży i wydmach Oceano Dunes to nie lada wyzwanie

8. Santa Barbara ( 1h 50min – 95km od Oceano Dunes).

Po przekroczeniu Oceano Dunes kalifornijska jedynka odbija nieco głębiej w kierunku lądu aby przeciąć winiarskie rejony regionu California Central Coast. Jeśli znajdziecie czas polecam wstąpić na chwilę do jednej z wielu lokalnych winnic. Na trasie przejazdu pojawiają się znów niewielkie wzgórza i zielone doliny, aby ponownie w okolicach miasteczka Gavitoa ponownie dotrzeć do wybrzeża oceanu.

Kalifornia-Jedynka-Santa-Barbara
Jedynka prowadzi nas przez winiarskie rejony Central Coast
Winnice-Kalifornii
…dla tych co nie mogą, winnice oferują również kawkę lub herbatę. Unikalne krajobrazy “Złotej Kalifornii” gwarantowane.

Santa Barbara to jedno z najbardziej znanych i najładniejszych miasteczek w Kalifornii. Tutaj, na wzgórzach otaczających miasto mają swoje milionowe rezydencje sławni i bogaci. Jak zwykle uciekają od zgiełku świata i fleszów fotoreporterów.
Architektura i styl Santa Barbara to zdecydowany wpływ hiszpańskiej kolonialnej zabudowy. Polecam leniwy spacer wzdłuż głównej ulicy State St. (która do życia budzi się wieczorami). Koniecznie odwiedźcie szeroką plażę ze słynnymi kalifornijskimi “wysokimi” palmami z gatunku Washingtonia Filifera, które już zaczynają wpisywać się w krajobraz za oknem.

Kalifornia-Santa-Barbara
Plaża z charakterystycznymi kalifornijskimi palmami to doskonałe miejsce do zdjęć.

9. El Matador Beach ( 1h 10min – 98 km od Santa Barbara).

El Matador Beach to najładniejsza i najbardziej oblegana przez fotografów plaża w okolicach Malibu. Szczególnie późnymi popołudniami można tutaj spotkać artystów, vlogerów, gwiazdy Instagrama i innych mediów społecznościowych pozujących do zdjęć w przepięknej scenerii. El Matador Beach to również część Parku Stanowego. Opłata za parking wynosi $7.00

Kalifornia-Malibu-plaza El Matador Beach
El Matador Beach to tło dla wielu zdjęć i produkcji video.

10. Santa Monica i Los Angeles ( 35 min – 40 km od El Matador Beach).

Ostatni, dziesiąty etap naszej wspólnej podróży to niecałe 40 km do opanowanego przez tłumy turystów miasteczka Santa Monica. To chyba jedno z najbardziej obleganych miejsc w Kalifornii (szczególnie w czasie zachodów słońca), które trzeba przyznać, że są naprawdę spektakularne. Jeśli więc dobrze obliczycie czas przejazdu startując o wschodzie słońca z San Francisco powinniście idealnie dotrzeć na zachód słońca w kalifornijskim stylu właśnie do Santa Monica. Oczywiście należy go oglądać wyłącznie z molo. Bardzo zatłoczonego molo.
A Santa Monica to już praktycznie przedmieścia Los Angeles….

Kalifornia-Santa-Monica
Molo w Santa Monica…
Kalifornia-Santa-Monica-Zachód-słońca
…idealne zakończenie dnia.

Dziękuję za wspólną podróż! Mam nadzieję, że ten ogólny plan przejazdu wzdłuż kalifornijskiego wybrzeża Pacyfiku będzie dla Was inspiracją. Zapraszam! Przepiękne widoki gwarantowane!

Zachęcam również do obejrzenia materiału video z przejazdu kalifornijska jedynką z Montery do Santa Barbara. Znajdziecie tutaj wiele miejsc opisanych w powyższym artykule.

Do poczytania: atrakcje w okolicach Los Angeles:
CO WARTO ZOBACZYĆ W LOS ANGELES 
NAJDROŻSZA ULICA W LA 
HUŚTAWKA Z WIDOKIEM NA LOS ANGELES
KALIFORNIA – CO WARTO JESZCZE ZOBACZYĆ
JAK DOJŚĆ POD ZNAK HOLLYWOOD
ZNAK HOLLYWOOD PUNKTY WIDOKOWE

Pawel P. © 2019 interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
ODKRYJ AMERYKĘ z moim planem PODRÓŻY - KLIK
....KUP MI KAWĘ
Jeśli uznasz, że wpis jest wartościowy, śmiało podziel się nim Twoją grupą! Dziękuję 👍

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię