Do USA bez wiz! Polska została przyłączona do ruchu bezwizowego.

Wyjazd do USA bez wiz!

Prezydent Donald Trump właśnie podpisał dokument znoszący obowiązek posiadania wiz do Stanów Zjednoczonych przez obywateli Polski.

Do USA bez wiz!

Oznacza to, że wszyscy obywatele Polski będą mogli podróżować do USA w celach turystycznych i służbowych bez konieczności ubiegania się o wizę. Podróż do Stanów Zjednoczonych nie będzie mogła jednak przekroczyć w tym przypadku 90 dni.
Jedynym wymaganym warunkiem będzie rejestracja w elektronicznym systemie ESTA (Electronic System do Travel Authorization).

Proszę również pamiętać iż ostateczną decyzję o wjeździe na teren Stanów Zjednoczonych ZAWSZE podejmuje urzędnik imigracyjny w czasie kontroli na lotnisku w USA.

Na czym polega program zniesienia wiz do USA : Visa Waiver.

Aby wjechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy w ramach Programu Visa Waiver, osoba podróżująca musi:

• posiadać paszport zgodny z programem Visa Waiver
• Posiadać autoryzację systemu ESTA,
• Przebywać w Stanach Zjednoczonych nie dłużej niż 90 dni.
• Podróżować w celach:
a. Służbowych- Celem planowanej podróży są konsultacje z partnerami biznesowymi, naukowe, edukacyjne, zawodowe lub biznesowe zjazdy, lub konferencje w konkretnych terminach, kwestie własnościowe lub w celu negocjowania kontraktu.
b. Turystycznych- Celem planowanej podróży jest rekreacja, w tym wakacje, święta, rozrywka, wizyty u przyjaciół lub rodziny, odpoczynek, leczenie, występy amatorów w wydarzeniach muzycznych, sportowych, konkursach itp., którzy nie pobierają żadnego wynagrodzenia.
c. Tranzyt- Jeśli podróżuje się przez Stany Zjednoczone.

Dodatkowo, wjeżdżając do Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą lub morską osoba taka musi:

  • posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż. W przypadku posiadania elektronicznego biletu wymagana jest kopia planu podróży, którą należy przedłożyć urzędnikowi imigracyjnemu. Osoby podróżujące docelowo do Meksyku, Kanady, na Bermudy lub Wyspy Karaibskie muszą być pełnoprawnymi mieszkańcami tych terenów,
  • wjechać do Stanów Zjednoczonych na pokładzie przewoźnika lotniczego lub morskiego, który bierze udział w programie Visa Waiver. Dotyczy to również statków powietrznych korporacji amerykańskiej, która zawarła umowę z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego o przewozie pasażerów w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

W przypadku wjazdu do Stanów Zjednoczonych drogą lądową z Kanady lub Meksyku wymagania dotyczące dokumentów są takie same, aczkolwiek nie ma wymogu posiadania biletów powrotnych ani korzystania z usług przewoźników-sygnatariuszy.
Należy wykazać urzędnikowi, że dysponują Państwo środkami pozwalającymi na utrzymanie się podczas pobytu w USA oraz na wyjazd z USA.

Paszport Elektroniczny zgodny z systemem ESTA

Obywatele Polski podróżujący do USA w ramach ruchu bezwizowego muszą bezwzględnie posiadać nowy paszport który działa w systemie RAPID – automatycznego rozpoznana pasażerów. Nowy Elektroniczny Paszport będzie można rozpoznać po symbolu ESTA umieszczonym na frontowej okładce.

Polski paszport z symbolem ESTA
Tak wygląda oznaczenie ESTA na nowym polskim paszporcie

Ponadto osoby podróżujące do USA w ramach programu bezwizowego powinni na co najmniej 72 godziny przed podróżą złożyć aplikację o przyznanie statusu ESTA na oficjalnej stronie www.esta.cbp.dhs.gov/esta

Kto nadal będzie musiał starć się o wizę do USA?

  • Osoby, które otrzymały odmowę z systemu ESTA nie mogą podróżować w ramach programu Visa Waiver Program. Przed wyjazdem muszą one złożyć wniosek o standardową wizę do USA.
  • Osoby które chcą zostać w USA dłużej niż 90 dni

 

 

2 komentarze

  1. Właśnie do tego celu służy wiza do USA. Jeśli ktoś chce zostać dłużej niż przewidują to warunki ruchu bezwizowego do USA (90 dni) stara się wizę. Jedno nie wyklucza drugiego. Posiadanie ważnej wizy do USA to właśnie gwarancja pozostania ponad 90 dni.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię