Wynajem samochodu USA – pytania i odpowiedzi

Wynajem-samochodu-w-USA-pytania

W poniższym artykule zgromadziłem najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące wypożyczenia samochodu w USA.

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania związane z wynajmem samochodu w USA lub procedurą płatności kartami kredytowymi bądź debetowymi w amerykańskich wypożyczalniach  proszę o umieszczenie ich w komentarzach. Postaram się na wszystkie odpowiedzieć.

Wynajem samochodu w USA - automatyczny kiosk
Self Service Kiosk w wypożyczalni Alamo na lotnisku w USA

Czy można wynająć samochód w USA bez posiadania karty kredytowej?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Większość wypożyczalni wciąż wymaga aby na lotnisku przy odbiorze samochodu podać kartę kredytową. Jednak coraz częściej można trafić na wypożyczalnie, która zaakceptuje kartę debetową ale pod dodatkowymi warunkami. Najczęściej należy wylegitymować się biletem powrotnym do Europy.

Jednym ze sposobów, który zdaje się wciąż działać doskonale a dzięki któremu można użyć karty debetowej aby odebrać samochód z lotniska jest wynajem przez tzw. „Self Service Kiosk”.To nic innego jak zautomatyzowany system potwierdzenia rezerwacji samochodu. Tego typu „kioski” można już spotkać praktycznie w każdej wypożyczalni w USA. Aby uruchomić procedurę wynajmu należy zeskanować dokument tożsamości (prawo jazdy lub paszport), wypełnić na ekranie formularz (sprowadza się to do zaakceptowania poszczególnych punktów regulaminu) i podać kartę …debetową. Na karcie zostanie zablokowana kwota depozytu i po chwili z drukarki pod ekranem będzie można odebrać dokument, z którym należy się udać na parking gdzie można już odebrać samochód.
Co najmniej kilkanaście osób którym planowałem podróż po USA za moją namową skorzystało już z obsługi w „kioskach”. Nigdy nie miel oni problemu z akceptacją polskiej karty debetowej.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja wrzesień 2021

ebook-przewodnik-po-USA
NIE WYJEŻDŻAJ DO USA ZANIM NIE PRZECZYTASZ TEGO PORADNIKA! 90 stron praktycznych porad dotyczących przygotowania do podróży, wynajęcia samochodu, zwiedzania, rezerwacji noclegów, zakupów, poruszania się i odkrywania Ameryki na własną rękę.

 


Na pewno jednak nie polecam wybierać się do Stanów mając przy sobie tylko kartę debetową. Wszystkie pytania i odpowiedzi znajdujące się poniżej dotyczą standardowej procedury wynajmu samochodu bezpośrednio przy stanowisku obsługi klienta (nie przy automatach Self Service Kiosk).

Czy można zarezerwować samochód przez internet podając kartę debetową?

Tak. Praktycznie wszystkie wypożyczalnie online (a na pewno rentalcars.com) oferują możliwość rezerwacji samochodu podając kartę debetową.

Czy rezerwując samochód przez internet i używając karty debetowej muszę mieć przy odbiorze samochodu w USA kartę kredytową?

TAK. Karta kredytowa jest niezbędna aby wypożyczalnia zablokowała na niej środki bezpieczeństwa (tzw. Security Deposit).

Czy mogę użyć innej karty kredytowej (np. współmałżonka) w czasie rezerwacji samochodu online?

TAK. Proszę jednak pamiętać, aby na lotnisku w USA przy odbiorze samochodu mieć przygotowaną kartę kredytową wystawioną na swoje imię i nazwisko oraz wydrukowane potwierdzenie rezerwacji. Karta kredytowa zostanie wówczas wprowadzona do systemu i przypisana do osoby która jest głównym kierowcą.

Czy osoba podróżująca jak pasażer może zapłacić za wynajem samochodu swoją kartą kredytową?

Nie. Tylko osoba, której karta kredytowa zostaje podana w wypożyczalni na lotnisku może być jedynym kierowcą. Osoba której karta nie jest podana w wypożyczalni może być dodana jako „drugi kierowca” (Second Driver). Za drugiego kierowcę wypożyczalnia pobiera dodatkowe opłaty.
Wyjątek: wynajmując samochód w stanie Kalifornia nie musimy podawać, kto będzie drugim kierowcą ani uiszczać dodatkowej opłaty.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja wrzesień 2021

ebook-przewodnik-po-USA
NIE WYJEŻDŻAJ DO USA ZANIM NIE PRZECZYTASZ TEGO PORADNIKA! 90 stron praktycznych porad dotyczących przygotowania do podróży, wynajęcia samochodu, zwiedzania, rezerwacji noclegów, zakupów, poruszania się i odkrywania Ameryki na własną rękę.

 

Czy muszę zgłaszać w wypożyczalni dodatkowego kierowcę?

Tak. Wypożyczalnie wymagają wcześniejszego zgłoszenia osoby, która będzie głównym kierowcą oraz wszystkich innych osób które będą prowadziły samochód.  Wyjątek: stan Kalifornia (patrz opis powyżej).
Proszę jednak pamiętać, iż są to TYLKO wewnętrzne przepisy wypożyczalni. Według przepisów drogowych w Stanach Zjednoczonych samochód może prowadzić osoba, która posiada ważne prawo jazdy. W momencie gdy zatrzymania przez policję oficer na pewno nie będzie sprawdzał kto jest wpisany jako główny kierowca. Ważne aby samochód miał ubezpieczenie a osoba siedząca za kierownicą miała prawo jazdy.
UWAGA: W przypadku kolizji czy wypadku jeśli kierujący wynajętym pojazdem nie był wpisany jako główny lub dodatkowy kierowca, wypożyczalnia może odmówić pokrycia kosztów naprawy z ubezpieczenia.

Dlaczego wypożyczalnia pobrała z mojej karty kredytowej pieniądze kilka tygodni po tym, jak zwróciłem samochód?

Najprawdopodobniej pobrana kwota to opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad, mostów itp. Podając kartę kredytową przy odbiorze samochodu na lotnisku w USA i podpisując umowę wynajmu z wypożyczalnią zgadzasz się na warunki tam zapisane. Na pewno jest tam również mowa o tym, że wypożyczalnia ma prawo pobrać z Twojej karty kredytowej określoną kwotę za nieuiszczone opłaty drogowe.

Czy muszę mieć kartę kredytową „wypukłą” aby wynająć samochód w USA?

Nie. W Stanach Zjednoczonych nie ma obecnie żadnej różnicy czy karta kredytowa ma wypukłe numery czy są one „płaskie” w formie nadruku.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja wrzesień 2021

ebook-przewodnik-po-USA
NIE WYJEŻDŻAJ DO USA ZANIM NIE PRZECZYTASZ TEGO PORADNIKA! 90 stron praktycznych porad dotyczących przygotowania do podróży, wynajęcia samochodu, zwiedzania, rezerwacji noclegów, zakupów, poruszania się i odkrywania Ameryki na własną rękę.

 

Jaki limit muszę mieć na karcie kredytowej aby wynająć samochód w USA?

Żadna z wypożyczalni nie podaje oficjalnych informacji jakie muszą być limity na karcie kredytowej potrzebne do wynajęcia samochodu. Proszę pamiętać, że rezerwacja samochodu online (przez stronę internetową) może wiązać się z pobraniem w momencie zakończenia transakcji całkowitej kwoty za wynajem samochodu. Należy wówczas mieć na karcie dostępne pieniądze. Zupełnie odrębną transakcją jest blokada środków na karcie bezpośrednio w wypożyczalni na lotnisku. Tutaj wystarczy posiadać na karcie limit około $400.

W czasie rezerwacji samochodu przez internet wypożyczalnia pobrała od razu całość kwoty za wynajem. Czy to normalne?

Tak. Większość stron internetowych to firmy brokerskie pośredniczących w wynajmie samochodów na terenie USA. W zamian za pobranie całkowitej sumy za wynajmowany samochód oferują (podobno) najniższe ceny.

Czy osoby nie mające ukończonych 25 lat może pożyczyć samochód w USA.

Tak. Osoby poniżej 25 lat mogą oficjalnie wynająć samochód w USA. Muszą jednak liczyć się z dodatkowymi opłatami (ubezpieczeniem) jakie nakładają na nie wypożyczalnie. Więcej szczegółów na ten temat przeczytasz TUTAJ – KLIK

Czy mogę oddać samochód w innej lokalizacji niż ta gdzie wynajęty został samochód?

Tak. Można oddać samochód w innej lokalizacji niż miejsce wynajmu. Proszę jednak liczyć się z dodatkową opłatą (Drop Fee), która może wynosić (w zależności od odległości w jakiej oddajemy samochód ) od 200 nawet do 800 dolarów.
Nie jest to jednak regułą i często w wypożyczalniach pojawiają się promocje, czyli darmowe zwrot samochodu w innej lokalizacji.

Czy mogę wynajętym samochodem wjechać na boczne drogi typu „off-road”?

Nie. Wypożyczanie wyraźnie zaznaczają w umowie po jakich drogach mogą poruszać się wynajmowane samochody. Wjazd na drogi o nieutwardzonej nawierzchni jest zawsze ryzykowny i gdy np. utkniecie w piachu lub przebijecie oponę wypożyczalnia może odmówić pokrycia np. holowania pojazdu z takiej lokalizacji (Towing). Koszt wezwania pomocy drogowej to minimum $500. Ciekawym przypadkiem jest nieutwardzona droga „Navajo Loop” znajdująca się w Dolinie Monumentów.  Pomimo, że wypożyczalnie zabraniają wjazdu na tego typu drogi – praktycznie wszyscy turyści ignorują ten przepis.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja wrzesień 2021

ebook-przewodnik-po-USA
NIE WYJEŻDŻAJ DO USA ZANIM NIE PRZECZYTASZ TEGO PORADNIKA! 90 stron praktycznych porad dotyczących przygotowania do podróży, wynajęcia samochodu, zwiedzania, rezerwacji noclegów, zakupów, poruszania się i odkrywania Ameryki na własną rękę.

 

Wynajem samochodu poza lotniskiem jest tańszy. Czy to się opłaca?

Tak. Wynajem samochodu poza lotniskiem jest zawsze tańszy. Odpadają opłaty lotniskowe oraz dodatkowe podatki. Nie zawsze jednak się to opłaca. Proszę pamiętać, że wynajmując i oddając samochód na lotnisku macie zawsze zapewniony darmowy transfer z/na lotnisko.
Również czas dojazdu z wypożyczalni do terminalu jest zdecydowanie krótszy niż podróż z innej lokalizacji. Proszę rozważyć wszystkie za i przeciw zanim zdecydujecie się Państwo na wynajem samochodu poza lotniskiem.

Co zrobić jeśli wynajęty samochód uległ uszkodzeniu?

Pierwszym krokiem jest wezwanie policji oraz spisane raportu (File a Police Report). Kopię raportu proszę zachować dla siebie. Następnie należy zadzwonić do wypożyczalni (Rental Car Customer Service – numer telefonu podany jest zawsze na breloczku przy kluczyku). Należy zgłosić uszkodzenie (Report Damage).
Jeśli uszkodzenie jest niewielkie (np. zarysowanie) i samochód nadaje się do dalszej podróży wszelakiego rodzaju formalności zostaną załatwione przy zwrocie samochodu.

Wynajęty samochód - uszkodzony na parkingu
Większe zarysowania (takie jak to na parkingu) należy zgłosić do wypożyczalni.

Jeśli jednak uszkodzenie jest poważne lub nie czujecie się komfortowo jadąc dalej takim samochodem można zażądać wymiany samochodu (Car Replacement). Najwygodniej jest wówczas dojechać do najbliższej siedziby danej wypożyczalni.

Na przedniej szybie w wynajętym samochodzie pojawiło się pęknięcie.
Ile zapłacę w wypożyczalni za to uszkodzenie?

Pęknięcia czy rysy na przednich szybach samochodzie (Windsihield Crack) to problem, z którym niestety bardzo często borykają się osoby podróżujące po USA. Proszę pamiętać, że podstawowe ubezpieczenie z wypożyczalni czyli CDW (Collision Damage Waiver) oraz LDW (Loss Damage Waiver) nie obejmują tego typu uszkodzeń. Koszt jaki możecie ponieść w związku z pękniętą szybą wahać się może od $400 nawet do tysiąca dolarów. Wszystko w zależności od klasy samochodu jaki macie wynajęty. Koszt wymiany szyby w zwykłym sedanie typu Toyota jest nieporównywalny z kosztem szyby w Mustangu.
Jeśli macie wykupione dodatkowe ubezpieczenia, wówczas nie poniesiecie z tego tytułu żadnych kosztów. Takie dodatkowe ubezpieczenie możecie wykupić przez stronę Rental Cover i pokrywa ono takie zdarzenia losowe jak holowanie czy utrata kluczyków

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja wrzesień 2021

ebook-przewodnik-po-USA
NIE WYJEŻDŻAJ DO USA ZANIM NIE PRZECZYTASZ TEGO PORADNIKA! 90 stron praktycznych porad dotyczących przygotowania do podróży, wynajęcia samochodu, zwiedzania, rezerwacji noclegów, zakupów, poruszania się i odkrywania Ameryki na własną rękę.

 

Jak działa usługa Pomocy Drogowej w Stanach?

Roadside Assiatance to oficialnie używana nazwa dla usługi Pomocy Drogowej. Mając wykupione Roadside Assistance nie trzeba się martwić o tak zwane „zdarzenia losowe”, które spowodowane są z naszej winy. Może być to kolizja uniemożliwiająca dalszą jazdę, stłuczka, przebita opona czy rozładowany akumulator. Najważniejszą jednak cechą tego ubezpieczenia jest darmowe holowanie wynajętego auta do najbliższego warsztatu naprawczego. Więcej na temat ubezpieczenia Roadside Assistance.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: WYNAJEM SAMOCHODU W USA: PORADNIK

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja wrzesień 2021

ebook-przewodnik-po-USA
NIE WYJEŻDŻAJ DO USA ZANIM NIE PRZECZYTASZ TEGO PORADNIKA! 90 stron praktycznych porad dotyczących przygotowania do podróży, wynajęcia samochodu, zwiedzania, rezerwacji noclegów, zakupów, poruszania się i odkrywania Ameryki na własną rękę.

 

61 komentarze

 1. Wszędzie się pisze o kierowcach poniżej 25 roku życia. A jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o kierowców starszych ? Mam 72 lata. Czy mogę wypożyczyć auto w Kalifornii, jako główny kierowca. Jeżeli tak to w jakiej wysokości poniosę dodatkowe opłaty za każdy dzień. A jak wygląda sytuacja, gdy będę wpisany jako 2 lub 3 kierowca ? Dziękuję z góry za odpowiedź

  • W Stanie Kalifornia nie obowiązuje „instytucja” drugiego kierowcy. Przepisy stanowe nie pozwalają wypożyczalniom pobierać dodatkowych opłat i dowolna osoba może prowadzić samochód. Jeśli chodzi o restrykcje związanie z wiekiem to z tego co wiem, wypożyczalnie nie podają żadnych specyfikacji na ten temat. Na oficjalnych stronach większości najpopularniejszych wypożyczalni albo nie ma na ten temat żadnych informacji (co można interpretować, że nie ma żadnych ograniczeń dla wieku 72 lata) lub (jak na stronie wypożyczalni Hertz) widnieje tylko informacja że osoby powyżej 70 roku życia mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty np. od ubezpieczenia z informacją, że przez ostatni rok osoba nie miała wypadku/kolizji oraz zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia pozwalającym na prowadzenie samochodu.
   Jeśli macie w grupie osobę poniżej 70 roku życia, polecam wynająć na nią samochód a reszta osób (zgodnie z kalifornijskim prawem) może również kierować samochodem w dowolnym czasie.

 2. Wypożyczam pod koniec czerwca auto w Nowym Jorku (JFK), a oddaję w lipcu w Los Angeles (LAX) (wypożyczalnia Hertz) Czy na tak dużej odległości między startem a metą mogę liczyć w ramach promocji na darmowy zwrot w innej lokalizacji czy raczej w tym przypadku na taką promocję nie mogę liczyć? – są to atrakcyjne znane miasta, choć z ogromną odległością …

  • Zwrot samochodu w innej lokalizacji jest przeważnie płatny. Musisz szukać promocji i to nie tylko w wypożyczalni Hertz. Trzy tygodnie temu znajomy wynajął Forda Explorera w wypożyczalni Thrifty w Los Angeles, zwrot w Chicago. Zero opłaty za zwrot w innej lokalizacji.

 3. Wypożyczalnie otworzyły się na klientów z Europy, gdzie karty kredytowe nie są tak popularne. Bez problemu można wypożyczyć auto na debetówkę – jedynym warunkiem jest okazanie biletu powrotnego.

 4. Cześć. Mam pytanie odnośnie wypożyczalni na lotnisku w Chicago. Jak wygląda transport od terminala 5 do biura wypożyczalni, to znaczy czy jest bezpośrednie połączenie za pomocą Shuttle Bus? Nie znalazłem żadnych informacji dotyczących właśnie terminala 5, wszystkie opisy w internecie dotyczą terminali 1, 2 i 3.

 5. Cześć. Chciałem się dowiedzieć ile może kosztować ubezpieczenie ERA na dzień na miejscu w wypożyczalni. W rentalcars proponują takie ubezpieczenie, ale i tak trzeba pokrywać szkody z własnych pieniędzy i czekać na zwrot od nich. Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Napisz proszę dokładnie o jakie ubezpieczenie chodzi. ERA nic mi nie mówi ten skrót. Niektóre firmy ubezpieczeniowe używają własnego nazewnictwa. Poproszę więc o ewentualny link gdzie znajdę więcej informacji.
   Proszę przy okazji sprawdzić na stronie http://bit.ly/RentalCover ubezpieczenie, które można wykupić jako dodatek do standardowego ubezpieczenia oferowanego na lotniskach.

 6. Dziękuje za odpowiedź. Oczywiście. ERA=Extended Road Assistance. Strona którą podałeś oferuje ubezpieczenie zewnętrzne i z tego co sprawdziłem jest o 200 zł taniej. Super. Wolałbym jednak unikać pośredników i załatwiać sprawy bezpośrednio z wypożyczalnią. Mamy do zrobienia 4000 km. Gdyby zepsuł nam się samochód po drodze nie chciałbym pokrywać kosztów z własnych pieniędzy. Czy znasz może jakieś widełki cenowe bezpośrednio w wypożyczalni za samochód w klasie compact ? Czy miałeś może jakieś doświadczenia związane z awarią samochodu? Ewentualnie jak to wygląda w praktyce, gdyby zepsuł nam się po drodze? Pozdrawiam i doceniam poświęcony czas. Pozdrawiam.

  • Gdyby popsuł Ci się samochód maksymalnie do 24h wypożyczalnia ma Ci dostarczyć nowy lub zastępczy środek komunikacji. Na pewno musisz poszukać ubezpieczenia które będzie miało wliczone holowanie (towing). To kosztować Cię będzie najwięcej w razie awarii samochodu więc koniecznie musisz mieć wykupione.
   Gdy zdarzy się awaria wypożyczalnia ponosi koszty naprawy. To jej obowiązkiem jest dostarczyć Ci sprawny samochód. Jeśli jednak zdarzy się kolizja/stłuczka – to już pokrywasz część $$ z własnej kieszeni. Jaka to część? To już wszystko zależy od ubezpieczenia jakie wykupisz.
   Niestety nie mogę Ci podać widełek cenowych. Zawsze biorę pakiet z Rental Cars gdzie mam wszystko wliczone w cenę (jak zauważysz Rental Cars też ma w pakiecie ubezpieczenie Rental Cover).

 7. Przeglądałem oferty ubezpieczeń w Rentalcars i nie znalazłem w ofercie ubezpieczenia chroniącego mnie od odpowiedzialności finansowej w przypadku uszkodzenia samochodu nie będącego w ruchu drogowym (wandalizm- porysowanie karoserii, itp). Zwykle wymienione są CDW, TPL, TP, SLI, UMP oraz dodatkowe z Rentalcover, ale żadne nie ochroni mnie w takiej sytuacji.
  Czy są dostępne takie ubezpieczenia w USA?

  • W USA ubezpieczenie takie nazywa się „comprehensive coverage”. Musiałby Pan się dowiedzieć czy to ubezpieczenie jest częścią proponowanego pakietu ubezpieczeń. Ja też z własnej strony postaram się tego dowiedzieć.
   Aktualizacja: „Ubezpieczenie” od uszkodzeń nie spowodowanych w ruchu drogowych (wandalizm, włamanie do samochodu itp) pokrywane jest przez LDW (Loss Damage Waiver). Należy je wykupić osobno jako dodatkowy pakiet.

 8. Dzień dobry, Mam prośbę o przybliżenie informacji jaką znalazłam na stronie wypożyczalni samochodów: „W Stanach Zjednoczonych istnieje metoda dróg równoległych, co oznacza, że opłaty (value pricing) uiszcza się tylko przejeżdżając na jednej z nich. Opłata pobierana jest w samochodach, w których podróżuje tylko jedna osoba, natomiast pojazdy z dwoma osobami lub więcej są zwolnione z opłaty”
  Czy w wynajmowanym samochodzie można zamontować EXPRESS TOLL (Colorado), żeby uniknąć kosztów ze strony wypożyczalni za każdy invoice?
  Pozdrawiam

  • Jeśli chodzi tylko o stan Colorado to mogę śmiało powiedzieć, że to się nie opłaca. Natężenie ruchu jest niewielkie więc wykorzystanie pasów Express Toll będzie znikome. Co innego w San Francisco, Los Angeles, Chicago, Miami. Tutaj (jeśli ktoś dużo będzie poruszał się w obrębie samych metropolii) polecam wykupić pakiet z „elektronicznym czytnikiem”.
   Druga ważna sprawa to liczba podróżnych. Jak sama Pani pisze już dwie osoby w samochodzie to zwolnienie z opłat. Automatycznie więc znów nie kalkuluje się wykupywać „czytnika” w wypożyczalni.

 9. Witam, czy z wypożyczalni SIXT wynajęte samochody w Los Angeles mogą jeździć w stanie Wyoming i Utah czy tylko w stanach graniczących z Kalifornią pozdrawiam Ela

  • Niestety ale wypożyczalnia SIXT ma ograniczenia jeśli chodzi o podróżowanie poza granice stanów. Jeśli wynajmujesz samochód w Los Angeles możesz poruszaćsię tylko po stanach: Arizona, Nevada, New Mexico, Oregon, Utah, Washington.

 10. Chcemy zwiedzić Yelowston będziemy wypożyczać samochód w Los Angeles i przejeżdżać przez stany Nevada, Utah, Idaho, Wyoming, Arizona z jakiej wypożyczalni w Los Angeles można wypożyczyć samochód aby przejechać przez te stany, jeżeli SIXT ma ograniczenia stanowe. Jakie są konsekwencje wjazdu do stanu Idaho i Wyoming jeżeli mam samochód z wypożyczalni SIXT . Dzięki za wcześniejsze informacje.

 11. Cześć, za tydzien bede wynajmowal samochod z LAX na 17dni na wakacyjna objazdowke California (od LA do SF)+Vegas+Page. Bylem juz ~7 razy w USA, zarowno prywatnie jak i sluzbowo, ale ostatni raz w 2014. Zarowno prywatnie w NY, MSP, MIA, czy LAX, jak i sluzbowo w ORD, zawsze bralem samochod bezposrednio ze strony Nationala. Przy umiejetnym wykorzystaniu kodow, dalo sie skonfigurowac oferte <$600-$800 na 15-20dni miedzy compact-fullsize, z praktycznie pelnym ubezpieczeniem (LDW/CDW, SLI, no excess itp.), najwyzej jakis Roadside czy Pay-on-Plate pozostawalo rozwazyc.
  Obecnie taki config na Nationalu wyszedl mnie $1300-1600 w zaleznosci od klasy pojazdu, wiec rozumiem ze teraz w Kaliforni nie trzeba juz doplacac za dodatkowych kierowcow, do tego wszedzie jest inflacja, ceny ida w gore, mnie nie bylo w USA 5 lat 🙂 no ale x2 to juz przesada.
  Widze natomiast na Rentalcars.com ofery z Thrifty czy Alamo gdzie za <$600 mozna spokojnie wypozyczyc compact lub nawet suv typu Rav4 albo Jeep Patriot, a wg kontraktu warunki sa wlasciwie all-in, LDW/CDW, SLI, no excess. Mozna co najwyzej RentalCover dokupic na rzeczy na ktore na miejscu wypozyczalnia probowalaby sprzedac Roadside (holowanie, wymiana opony itp.), takze oferta jest bardzo atrakcyjna, bo pozostaje jedynie pomyslec o sposobie placenia za autostrady (i musze jeszcze raz Twoje artykuly przeczytac 🙂 )

  Te warunki z Rentalcars sa prawdziwe i to naprawde tak dziala? Thrifty rzeczywiscie mi to potwierdzi przy okienku, czy powie ze moj kontrakt z Rentalcars to moj kontrakt z Rentalcars, a oni nic o tym nie wiedza, mam gołą rezerwacje i za wszystko musze doplacic?
  Bo jak Traveljigsaw zaczynał w Europie, oj to bardzo roznie to bywalo i kiedys wlasnie cos takiego uslyszalem.

  Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Hej Michał. RentalCars tak działa. Sporo osób pisze do mnie bezpośrednio emaile przed/po wynajęciu. Czasem doradzam rozmawiając przez WhatsApp i generalnie tylko raz wypożyczalnia Avis ze strony RentalCars zaliczyła wpadkę (klient musiał dopłacać za coś co było małym druczkiem wypisane).
   Sam wynajmuję z RentalCars i często zmieniam samochodu (tzn po znalezieniu lepszej ceny za kilka dni anuluję istniejącą rezerwację i biorę nową). I to też działa bardzo fajnie. Polecam tylko (ja wspominasz) dokupić RentalCover albo od razu w RentalCars lub na stronie RentalCover.
   Teoretycznie może Cię spotkać taka sytuacja że wypożyczalnia XY wypnie się i każe Ci dzwonić do RentalCars…ale raczej nie w Stanach. Tutaj (z resztą chyba wiesz), że takie numery nie przechodzą.
   Powodzenia!

 12. witam. zauwazylam ze poleca Pan wypozyczenie auta przez retalcars. A co Pan sadzi o TURO.com. Sa tam auta w dobrych cenach. Bede w USA w pazdzierniku i zastanawiam sie gdzie wynajac. Pozdrawiam

  • Proszę pamiętać, że zawsze przy wynajmowaniu samochodów należy brać pod uwagę dostępne ubezpieczenia. W Turo podobnie jak w zwykłych wypożyczalniach mamy dostępnych kilka wersji i należy się z nimi dokładnie zapoznać.
   Kolejna ważna sprawa to stan techniczny samochodu. Na zdjęciach jak i w opisie samochodu na stronie Turo właściciel auta powinien wyszczególnić wszystkie uszkodzenia (zarysowania, uszkodzenia zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz). Również przy odbiorze samochodu polecam zrobić dokumentację fotograficzną (np telefonem) aby mieć dowód w jakim stanie odbiera się auto.
   Niestety nie zawsze mamy kontakt bezpośrednio z właścicielem samochodu. Przeważnie jest to 70% przypadków (szczególnie jeśli wynajmujemy te najtańsze samochody). Odbiór auta odbywa się wówczas „przez telefon”. Otrzymuje się instrukcje gdzie znajduje się samochód (np parking przy lotnisku na który trzeba się dostać we własnym zakresie).
   Będąc z „właścicielem samochodu” na telefonie należy zrobić samemu inspekcję auta, czyli sprawdzić (jak pisałem wcześniej) zarysowania, uszkodzenia i stan wnętrza. Inspekcja „przez telefon” polega na uruchomieniu aplikacji i zrobieniu zdjęć oraz załadowaniu ich do systemu Turo (trafiają one do właściciela samochodu).
   Na samym końcu otrzymuje się przez telefon kod do „zamka/kłódki ” gdzie znajdują się kluczyki…

   Oczywiście jeśli ma się kontakt bezpośredni z właścicielem samochodu (dotyczy to głownie tych droższych modeli) wówczas cały opisany powyżej proces nie ma miejsca. Cała inspekcja i wręczenie kluczyków odbywa się przeważnie w miłej atmosferze rozmowy z właścicielem.
   Proszę uważać na „tanie” samochodu w Turo. Przeważnie ich „właściciele” mają zarejestrowanych w systemie kilka lub kilkanaście sztuk (łatwo to sprawdzić wchodząc na profil danej osoby). Wówczas należy się spodziewać że cały proces odbioru będzie przebiegał tak jak opisałem powyżej (czyli przez telefon). Wiele osób kupuje samochodu z dużym przebiegiem za np 3 tys dolarów i wystawia je na Turo, nie dbając o ich stan techniczny.
   Proszę to wziąć pod uwagę i dobrze przeczytać warunki wynajmu.

 13. Witam,

  trochę się pogubiłem w tym wszystkim i chciałbym zapytać, czy używając karty debetowej do wynajmu samochodu w kiosku Self Service muszę posiadać rachunek w USD czy mogę użyć krajowej karty Mastercard Debit MBank w PLN i nastąpi przewalutowanie? No i co bardziej się opłaca? Może lepiej otworzyć nowy rachunek w USD z kartą debetową Mastercard i wrzucić tam powiedzmy 3000 dolarów na poczet wynajmu i tankowania?

  • Wszystko zależy od tego jak masz podpięte konta pod kartę. Musisz porozmawiać z bankiem na ten temat. Self Service to taka sama transakcja z użyciem karty jak w „sklepie”. Wiele osób pisze mi, że mają dwa rachunki złotówkowy i $$. Ale jak wspomniałem, porozmawiaj z bankiem i sprawdź wszystkie opłaty itp.

 14. Witaj,chce zapytać o ceny,wpisując w wyszukiwarkę,na stronie wypożyczalni,datę powiedzmy 3,6,8 miesięcy w przod,cena jest 2x wyższa,niż wybierając datę np za kilka dni
  Czy to normalne?

 15. Z wyliczenia rentalcars.com wyszło mi 2323 zł za wynajem auta na 14 dni z ubezpieczeniem dodatkowym Extra dla USA 33,44 zł/dziennie ( ma sens je wykupić ) . W sumie dość mała suma za Toyote Rav 4 ( luty 2020 ) na 2 tygodnie. Czy dodatkowo przy odbiorze auta muszę płacić za inne ubezpieczenia jak CDW lub LDW ( bo na stronie przy rezerwacji nie ma takiej opcji ) ? Czy tylko zostanie dodany depozyt na KK ? Czy na ten termin warto rezerwować i opłacić samochód już teraz czy można jeszcze zaczekać bliżej wyjazdu ( 8 luty ) ?

  • Polecam wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Głupi odprysk kamyczka na szybie i trzeba płacić z kieszeni $500. Kupując to dodatkowe ubezpieczenie JUŻ NIC nie trzeba kupować przy odbiorze samochodu na lotnisku. UWAGA! Na pewno wypożyczalnia będzie chciała wcisnąć dodatkowe ubezpieczenia…..proszę odmówić. Tutaj praktyczna porada jak należy wszystko sprawdzić na lotnisku czy nic nie zostało doliczone do rachunku:
   https://www.interameryka.com/2019/10/wynajem-i-ubezpieczenie-samochodu-w-usa/
   Cena jest bardzo atrakcyjna – sugeruję już zrobić rezerwację.

 16. Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie tego co pisał Pan o anulowaniu rezerwacji po znalezieniu lepszej oferty. Na stronie rentalcars jest info że przy rezerwacji pobierają zaliczkę 335zł ktora nie podlega zwrotowi w razie anulowania. Czy przy zmianie oferty zaliczka przechodzi na kolejny samochód i jak to zrobić ? Pozdrawiam.

  • Proszę sprawdzić dokładnie oferty. Rezerwację można anulować do momentu potwierdzenia rezerwacji (przeważnie jest to na 24h przed odbiorem samochodu). Wówczas zaliczka jest zwracana na kartę. Nie spotkałem się z przypadkiem aby zaliczka „przechodziła” automatycznie.
   Poproszę o link do strony gdzie znalazł Pan informację o tym, że zaliczka w kwocie 225zł nie podlega zwrotowi. Chcę to sprawdzić.

   • Informacje na polskiej stronie rentalcars.com są trochę niejasne, ale przeszedłem proces rezerwacji prawie do końca (do podania nr karty) i rozumiem trochę więcej. Po wyszukaniu ofert przy każdej jest cena z informacją „zarezerwuj dziś płacąc depozyt 335 zł a resztę 4 tygodnie przed odbiorem”, „darmowa anulacja do 48 godzin przed odbiorem (wyłączając opłaty zaliczką)”. Po wyborze konkretnej oferty ponownie jest informacja”darmowa anulacja do 48 godzin przed odbiorem (wyłączając opłaty zaliczką)” i dodatkowo „bezpłatna rezygnacja do 48 godzin przed odbiorem z wyłączeniem rezerwacji, w przypadku których wymagane było uiszczenie depozytu”. Na końcowym etapie rezerwacji jest wybór: zapłata całej kwoty wynajmu w momencie rezerwacji i wtedy jest informacja, że mogę bezpłatnie anulować rezerwację do 48 godz. przed odbiorem. Jeżeli wybiorę zapłatę zaliczki (kaucji) 335 zł i reszty kwoty 4 tygodnie przed odbiorem, informacji o bezpłatnej rezygnacji nie ma. Niestety nie umiem wkleić aktywnego linka do strony (jestem człowiekiem raczej analogowym). Przepraszam, nie chciałem nadmiernie zawracać Panu głowy. Pozdrawiam.

 17. Witam serdecznie,
  zamierzam w marcu przyszłego roku wynająć samochód na tydzień w Los Angeles, nie umiem bardzo dobrze angielskiego i chciałbym wiedzieć jakie ubezpieczenia dokładnie wykupić i czy mogę to zrobić on-line . Zamierzam też jechać do Las Vegas i Arizony i chciałbym uniknąć przykrych niespodzianek z ukrytymi kosztami lub doliczeniami po powrocie do Polski i z tego,co rozumiem nie potrzebuje karty kredytowej ?
  Z góry dziękuję za pomoc , pozdrawiam

  • Aby wynająć samochód w LA proszę koniecznie skorzystać z oferty na polskojęzycznej stronie rentalcars (link: http://bit.ly/RentalCarsPL). Po wybraniu samochodu i dodaniu go do „koszyka” pojawi się automatycznie opcja ubezpieczenia dodatkowego pod nazwą „rental cover” Koszt to około $10/dzień ale ma Pan gwarancję, że pokryje to praktycznie wszystkie nieszczęśliwe i niemiłe niespodzianki.
   Coraz więcej wypożyczalni samochodowych w USA akceptuje karty debetowe. Jedynym warunkiem aby taka transakcja przeszła jest pokazanie biletu na lot powrotny.
   Pozdrawiam i życzę udanej podróży!

 18. Dzień dobry,
  Pomimo tego,że przez kilka lat mieszkałam w Illinois z wielkim zainteresowaniem czytam informacje na Pana blogu. Obecnie mieszkam w Polsce z rodziną i do USA przylatuję 1-2 razy w roku. Za tydzień lecimy do Tampy, mamy 11-dniowy kurs w Clearwater. Wynajęliśmy domek, musimy też wynająć samochód. Skorzystam ze wskazówek i zrrobię rezerwację przrz internet z rentalcars.com ( ..pewnie z dodatkową opcją ubezpieczenia jak Pan poleca…). Czy powinnam dokupić od razu przy wynajęciu auta opłatę za pay toll ? Bedziemy głównie w Clearwater, kurs w Clearwater Beach, może jeden wypad do Oulet Mall (… poleca Pan jakiś w tym regionie..?)
  Bardzo dziękuję za wszystkie informacje, pozdrawiam,
  Kasia

 19. Witam PANIE PAWLE,
  Czy w przypadku wynajęcia auta w na lotnisku LAX w Alamo prze rental cars, z opcją cover, co dzieje się w sytuacji gdy samolot się spóźnia i przylatuję na drugi dzień ? jak wygląda procedura postępowania od momentu gdy wiem ,że odbiór samochodu w terminie nie będzie możliwy?
  POZDRAWIAM SERDECZNIE !!!

  • Wypełniając rezerwację samochodu podaje Pan numer lotu (jest na to odpowiednia rubryka) którym Pan przyleci. Wypożyczalnia jest wówczas automatycznie informowana o zmianach w przylocie.

   • Przepraszam ,ale nie doprecyzowałem pytania. Mamy przesiadkę w Norwegii /1 godz 30 min/lecimy tymi samymi liniami.Mimo to może się zdarzyć, że nasz samolot z POLSKI nie doleci na czas do OSLO,a co za tym idzie do LOS ANGELES samolot poleci bez nas.Przylecimy wtedy później albo na następny dzień.
    Co w takiej sytuacji zrobić ? Kogo powiadomić Alamo czy rental cars ws opóźnienia odbioru auta ? czy rezerwacja będzie zachowana w takim przypadku ? i co z zaliczką?
    DZIEKUJĘ Z GÓRY ZA ODPOWIEDŹ !
    POZDRAWIAM

    • Proszę na wszelki wypadek mieć nr telefonu oraz numer rezerwacji bezpośrednio do wypożyczalni Alamo. Rental Cars pośredniczy tylko w wynajmie.
     Na pewno rezerwacja i zaliczka nie przepadnie.

 20. DD, mamy zamiar w czerwcu wynajac kampera ( RV ) aby zwiedzic Floryde. Jakie sa ograniczenia dla kierowcy z polska kategoria B – do 3,5 tony np. waga , dlugosc itp RV ? i czym sie kierowac w USA przy szukaniu sprawdzonej i odpowiedzialnej wypozyczalni, bo na pewno nie chcemy szukac po najnizszej cenie ( wiemy to z doswiadczenia po kamperowaniu po Europie 🙂 z gory dziekuje , alex

 21. WItam Panie Pawle,
  We wrześniu tego roku muszę wynająć auto na 14 dni dla 4 osób. Mamy w planach zwiedzić LA, SF, Yosemite NP, Sekwoja NP, LV i Utah. Zastanawiam się nad wyborem auta, aby było komfortowe dla 4 osób i tylu bagaży na dość długą podróż – czy opłaca się dopłacać za np auto klasy Chevrolet Tahoe czy nie.
  Jak wyglądają opłaty dróg, autostrad w tych rejonach?
  Jakie ubezpieczenia najlepiej byłoby nam wykupić?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję

  • Pani Natalio. Chevrolet Tahoe jest bardzo wygodnym i dużym samochodem – możecie śmiało go wynająć dla 4 osób. Ewentualna opcja to Ford Explorer. Jedyne opłaty na jakie możecie trafić to przejazdy przez mosty w San Francsico oraz wjazdy do Parków Narodowych (tutaj polecam wykupić karnet https://www.interameryka.com/2010/04/karnety-wstepu-na-teren-parkow-narodowych/ )
   Jeśli wynajmuje Pan przez Rental Cars ( http://bit.ly/RentalCarsPL ) gdy doda Pani samochód „do koszyka” pojawi się opcja wyboru ubezpieczenia Rental Cover. To około $10/dzień ale podróżuje Pan bez stresów. To zupełnie wystarczy. I proszę już niczego nie dokupywać przy odbiorze samochodu. Na pewno będą w wypożyczalni chcieli coś Pani sprzedać „niezbędnego”

 22. Witam, czy przy wynajmowaniu samochodu w wypożyczalni potrzebne jest Międzynarodowe Prawo Jazdy, czy wystarczy zwykłe Polskie Prawo Jazdy ? I jeszcze jedno pytanie, rezerwując samochód przez wypożyczalnie RentalCars wybierając auto np. Ford Edge czy mam gwarancję, że takie auto będzie na mnie czekało czy otrzymam np. Toyotę Rav4 ? Pozdrawiam Paweł

 23. Witam,
  Zarezerwowałem samochód na lotnisku w Miami na czerwiec 2020 za pośrednictwem strony rentalcars.com. Wszystko przebiegło sprawnie a cała kwota została pobrana z mojej karty kredytowej (płaskiej) . Natomiast teraz doczytałem w warunkach wypożyczalni Alamo, że podczas odbioru auta muszę mieć ze sobą wypukłą kartę kredytową. Czy rzeczywiście jest to aż tak restrykcyjne sprawdzane? Niestety nie posiadam wypukłej karty kredytowej i obawiam się,że może być problem z odbiorem.
  Pozdrawiam

 24. Panie Pawle,
  wybieramy się do LA w 4 osoby, gdzie chcemy wziąć auto w Alamo i ruszyć w trasę.
  Mam wątpliwości odnośnie liczby kierowców – teoretycznie drugi kierowca w stanie California powinien być za darmo. Na stronie Alamo jest informacja o opłacie 12USD za kolejnego kierowcę i zastrzeżenie:
  Exception states that allow the spouse to be an „Automatic” Authorized Driver under all circumstances are: California, Illinois, Missouri, Nevada, Oregon, and Wisconsin. There is no additional fee for the spouse to drive the vehicle in these states.

  1. Czy to oznacza, że jeśli chcę na zmianę prowadzić z kolegą samochód muszę dopłacić?
  2. Czy jeśli wyjadę poza stan Kalifornia to zapis o dodatkowym darmowym kierowcy traci moc, czy chodzi tylko o miejsce wypożyczenia a nie poruszania się?

  Z góry dziękuję za rozwianie wątpliwości.

  • Sprytny zapis odnośnie tego drugiego kierowcy. Wjazd do innego stanu niż wymienione wiąże się z „utratą” prawa do drugiego kierowcy. Co to oznacza. Chodzi TYLKO o ubezpieczenie i głównie ma to znaczenie w razie kolizji itp. Jeśli będziecie mieć „stłuczkę” a kierowcą będzie „druga osoba” wówczas automatycznie przestają działać wszystkie ubezpieczenia.
   Jak podejść do tego problemu. Otóż jeśli będzie to najgorszy scenariusz czyli kolizja z innym samochodem wówczas nie unikniecie odpowiedzialności ponieważ „drugi” kierowca znajdzie się w raporcie policji. Jeśli np wjedziecie w drzewo (może szybciej w kaktusa) to nie ma się czym stresować. Wypożyczalnia nie jest w stanie udowodnić kto w tym czasie kierował pojazdem.
   A Policja. Ich tak na prawdę nie obchodzą wewnętrzne przepisy wypożyczalni która „wyznacza sobie kierowcę”. Kierujący pojazdem musi mieć prawo jazdy a pojazd ma być ubezpieczony.
   Jak ja sobie z tym radzę? W okolicach miast/miasteczek tam gdzie ruch jest spory i istnieje wysokie ryzyko kolizji zawsze prowadzę samochód (jako pierwszy kierowca). Poza miastami, na autostradach czy lokalnych drogach gdzie ruch jest niewielki – kierownicę przejmuje żona a ja odpoczywam.

   • W przypadku jeśli byłbym oficjalnie wpisany na dokumentach z wypożyczalni jako drugi kierowca oraz uiścił opłatę to rozumiem, że w takim wypadku nie ma znaczenie gdzie się poruszam i w każdym wypadku będę chroniony ubezpieczeniem?
    Dopytam jeszcze przy okazji – czy Pana zdaniem warto brać w Alamo dodatkowo Road Assistance Plus (CDW i EP na pewno chcemy). Zastanawiam się czy bez tego pakietu jestem objęty jakimkolwiek holowaniem w przypadku np. awarii samochodu. Problemów typu zatrzaśnięcie kluczyka lub brak paliwa nie przewidujemy zgłaszać, zatem być może jest to zupełnie zbędny wydatek.

    • Tak. Oficjalnie wpisany w dokumentach wypożyczalni drugi kierowca = pełne ubezpieczenie we wszystkich stanach. Road Assistance Plus raczej nie opłaca się brać. Zwykłe tak – jak najbardziej. Plus to jedynie „bajery” typu „serwis dotrze np w ciągu 2h a nie 4h”. Szkoda kasy.
     Proszę sprawdzić jeszcze opcję Road Assistance które wchodzi w pakietu CDW w firmie Rental Cover (link: http://bit.ly/RentalCoverPOLAND ) może się okazać, że warto od nich wykupić cały pakiet zamiast w Alamo.

 25. Witam,
  na ogłoszeniach zorganizowanych wycieczek typu Fly&Drive widnieją takie zapiski:
  „Aby móc prowadzić samochód na terenie USA należy mieć ukończony 21 rok życia i posiadać ważne prawo jazdy przez przynajmniej 1 rok”,
  które trochę mnie zdziwiły. Wydaje mi się, że to są wewnętrzne ustalenia danego biura podróży, a nie odgórne przepisy USA, bo z tego co czytam i widzę na stronach typu rentalcars to da się wprowadzić osobę mającą 19, 20 lat.
  Planuje wypożyczyć samochód w Californi i jeździć na zmianę z synem (19/20 lat) również przez Arizonę i Nevadę. Z tego co wyczytałem, o ile w Nevadzie i Arizonie może być problem z ubezpieczeniem jeśłi chodzi o drugą osobę, o tyle w Californii nie trzeba jej zgłaszać – czy to oznacza, że nawet osoba ~20 lat może bez dodatkowych kosztów prowadzić zachowująć pełne ubezpieczenie od wypadków jeśli auto wypożyczone będzie na mnie ?
  Pozdrawiam.

  • Tak, ma Pan rację. Nie ma ogólnych przepisów dla całego terytorium USA dotyczących osób niepełnoletnich. Każdy stan i każda wypożyczalnia to zupełnie inne przepisy prawne. Na przykład w wielu stanach (Iowa, Kansas, South Dakota) można prowadzić samochód mając 14 lat. ALE żadna z wypożyczalni nie wynajmie czternastolatkowi samochodu. Minimalny wiek to wewnętrzne przepisy wypożyczalni. 19 lat to wiek, w którym zdecydowana większość wypożyczalni zezwala na wynajęcie samochodu.
   Szczegóły wynajmu samochodów dla osób niepełnoletnich w USA opisałem na stronie:
   https://www.interameryka.com/2017/09/wynajem-samochodu-w-usa-limit-wieku-kierowcy/

   Zgadza się. W Kalifornii nie jest pobierana opłata za drugiego kierowcę, możecie więc razem z synem zmieniać się za kierownicą.
   Tak – zachowujecie oboje prawo do pełnego ubezpieczenia.

   Przy okazji zareklamuję swój poradnik dla podróżujących po USA ( https://www.interameryka.com/praktyczny-przewodnik-po-usa-ebook/) – w którym znajdzie Pan cały zestaw porad dotyczących poruszania się samochodem (i nie tylko) po USA.

   Zauważyłem, że wiele stron typu Fly&Drive czy nawet Work&Travel mają mnóstwo błędów merytorycznych. Ale oni nastawieni się wyłącznie na ilość a nie na jakość.

   Pozdrawiam

 26. Dzień Dobry,
  czy orientuje się Pan jaka jest wysokość opłaty za przekroczenie wynajętym autem granicy USA – Kanada?
  Wszędzie jest napisane, że będzie pobierana dodatkowa opłata podczas odbioru auta ale nigdzie nie ma nic na temat jej wysokości.
  dziękuję

  • Szczerze mówiąc nie słyszałem o dodatkowej opłacie za przekroczenie wynajętym samochodem granicy USA-Kanada. Wypożyczalnie które znam nie pobierają żadnych opłat. Należy jednak zgłosić w czasie wynajmu że będzie się przekraczało granicę.
   Jedyna opłata jaką może Pan ponieść z tytułu przekroczenia granicy to np opłata za przejazd mostem/tunelem. Np przekroczenie granicy nad Niagarą (czyli tak naprawdę przejazd przez most) to opłata $4

 27. Dzień dobry ,zarezerwowałem samochód rodzinny Nissan Quest/Los Angeles/ na rentalcars.com z wypożyczalni Hertz.Za 11 dni cena wynosi 624 usd w m-cu sierpniu/to chyba super cena?/.W cenie tej jest dodatkowo wykupiony pakiet ubezp.extra dla USA /9,65usd/dzień.Pytanie 1.czy jeszcze potrzebuję wykupić dodatkowe ubezp.w wypożyczalni w USA, Pytanie 2.Cała kwota tj.624 usd została ściągnięta z karty kredytowej /czy to normalna praktyka/jak mam rozumieć zapis -DARMOWA anulacja do 48 godzin przed odbiorem -czy jak anuluję rezerwację do 48 godz.przed odbiorem to całą kwotę mi zwrócą. Pytanie 3. Jest oferta Specjalna 3 dodatkowych kierowców w cenie tzn.że oprócz mnie jeszcze 3 innych kierowców może prowadzić samochód/kiedy podać nazwiska tych osób. Pozdrawiam

  • Tak to naprawdę dobra cena za samochód tej klasy i dodatkowe ubezpieczenie. Nie trzeba już nic dokupywać można spokojnie poruszać się z takim pakietem ubezpieczeń. Na pewno przy odbiorze samochodu agent w wypożyczalni będzie chciał sprzedać jeszcze dodatkowe ubezpieczenie – proszę jednak podziękować.
   Kwota została pobrana od razu z karty ponieważ to cena „promocyjna” Zauważyłem taką prawidłowość, że jeśli samochód jest w naprawdę dobrej cenie trzeba od razu za niego zapłacić.
   Darmowa anulacja do 48h – działa dokładnie tak jak Pan napisał.
   Proszę śmiało brać opcję dodatkowych kierowców – tym bardziej, że jest to zwarte w cenie (WOW! To naprawdę świetny deal!) Dodatkowi kierowcy muszę „wylegitymować” się prawem jazdy i polskim paszportem przy odbiorze samochodu.
   Miłego pobytu! Pozdrawiam

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię