Wynajem samochodu USA – pytania i odpowiedzi

Wynajem-samochodu-w-USA-pytania

W poniższym artykule zgromadziłem najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące wypożyczenia samochodu w USA.

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania związane z wynajmem samochodu lub procedurą płatności kartami kredytowymi bądź debetowymi proszę o umieszczenie ich w komentarzach. Postaram się na wszystkie odpowiedzieć.

Czy można wynająć samochód w USA bez posiadania karty kredytowej?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Większość wypożyczalni wciąż wymaga aby na lotnisku przy odbiorze samochodu podać kartę kredytową. Jednak coraz częściej można trafić na wypożyczalnie, która zaakceptuje kartę debetową ale pod dodatkowymi warunkami. Najczęściej należy wylegitymować się biletem powrotnym do Europy.
Jednym ze sposobów, który zdaje się wciąż działać doskonale a dzięki któremu można użyć karty debetowej aby odebrać samochód z lotniska jest wynajem przez tzw. “Self Service Kiosk”.
To nic innego jak zautomatyzowany system potwierdzenia rezerwacji samochodu. Tego typu “kioski” można już spotkać praktycznie w każdej wypożyczalni w USA. Aby uruchomić procedurę wynajmu należy zeskanować dokument tożsamości (prawo jazdy lub paszport), wypełnić na ekranie formularz (sprowadza się to do zaakceptowania poszczególnych punktów regulaminu) i podać kartę …debetową. Na karcie zostanie zablokowana kwota depozytu i po chwili z drukarki pod ekranem będzie można odebrać dokument, z którym należy się udać na parking gdzie można już odebrać samochód.
Co najmniej kilkanaście osób którym planowałem podróż po USA za moją namową skorzystało już z obsługi w “kioskach”. Nigdy nie miel oni problemu z akceptacją polskiej karty debetowej.

Na pewno jednak nie polecam wybierać się do Stanów mając przy sobie tylko kartę debetową. Wszystkie pytania i odpowiedzi znajdujące się poniżej dotyczą standardowej procedury wynajmu samochodu bezpośrednio przy stanowisku obsługi klienta (nie przy automatach Self Service Kiosk).

Czy można zarezerwować samochód przez internet podając kartę debetową?
Tak. Praktycznie wszystkie wypożyczalnie online (a na pewno rentalcars.com) oferują możliwość rezerwacji samochodu podając kartę debetową.

Czy rezerwując samochód przez internet i używając karty debetowej muszę mieć przy odbiorze samochodu w USA kartę kredytową?
TAK. Karta kredytowa jest niezbędna aby wypożyczalnia zablokowała na niej środki bezpieczeństwa (tzw. Security Deposit).

Czy mogę użyć innej karty kredytowej (np. współmałżonka) w czasie rezerwacji samochodu online?
TAK. Proszę jednak pamiętać, aby na lotnisku w USA przy odbiorze samochodu mieć przygotowaną kartę kredytową wystawioną na swoje imię i nazwisko oraz wydrukowane potwierdzenie rezerwacji. Karta kredytowa zostanie wówczas wprowadzona do systemu i przypisana do osoby która jest głównym kierowcą.

Czy osoba podróżująca jak pasażer może zapłacić za wynajem samochodu swoją kartą kredytową?
Nie. Tylko osoba, której karta kredytowa zostaje podana w wypożyczalni na lotnisku może być jedynym kierowcą. Osoba której karta nie jest podana w wypożyczalni może być dodana jako “drugi kierowca” (Second Driver). Za drugiego kierowcę wypożyczalnia pobiera dodatkowe opłaty.
Wyjątek: wynajmując samochód w stanie Kalifornia nie musimy podawać, kto będzie drugim kierowcą ani uiszczać dodatkowej opłaty.

Czy muszę zgłaszać w wypożyczalni dodatkowego kierowcę?
Tak. Wypożyczalnie wymagają wcześniejszego zgłoszenia osoby, która będzie głównym kierowcą oraz wszystkich innych osób które będą prowadziły samochód.  Wyjątek: stan Kalifornia (patrz opis powyżej).
Proszę jednak pamiętać, iż są to TYLKO wewnętrzne przepisy wypożyczalni. Według przepisów drogowych w Stanach Zjednoczonych samochód może prowadzić osoba, która posiada ważne prawo jazdy. W momencie gdy zatrzymania przez policję oficer na pewno nie będzie sprawdzał kto jest wpisany jako główny kierowca. Ważne aby samochód miał ubezpieczenie a osoba siedząca za kierownicą miała prawo jazdy.
UWAGA: W przypadku kolizji czy wypadku jeśli kierujący wynajętym pojazdem nie był wpisany jako główny lub dodatkowy kierowca, wypożyczalnia może odmówić pokrycia kosztów naprawy z ubezpieczenia.

 

Dlaczego wypożyczalnia pobrała z mojej karty kredytowej pieniądze kilka tygodni po tym, jak zwróciłem samochód?
Najprawdopodobniej pobrana kwota to opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad, mostów itp. Podając kartę kredytową przy odbiorze samochodu na lotnisku w USA i podpisując umowę wynajmu z wypożyczalnią zgadzasz się na warunki tam zapisane. Na pewno jest tam również mowa o tym, że wypożyczalnia ma prawo pobrać z Twojej karty kredytowej określoną kwotę za nieuiszczone opłaty drogowe.

Czy muszę mieć kartę kredytową “wypukłą” aby wynająć samochód w USA?
Nie. W Stanach Zjednoczonych nie ma obecnie żadnej różnicy czy karta kredytowa ma wypukłe numery czy są one “płaskie” w formie nadruku.

Jaki limit muszę mieć na karcie kredytowej aby wynająć samochód w USA?
Żadna z wypożyczalni nie podaje oficjalnych informacji jakie muszą być limity na karcie kredytowej potrzebne do wynajęcia samochodu. Proszę pamiętać, że rezerwacja samochodu online (przez stronę internetową) może wiązać się z pobraniem w momencie zakończenia transakcji całkowitej kwoty za wynajem samochodu. Należy wówczas mieć na karcie dostępne pieniądze. Zupełnie odrębną transakcją jest blokada środków na karcie bezpośrednio w wypożyczalni na lotnisku. Tutaj wystarczy posiadać na karcie limit około $400.

W czasie rezerwacji samochodu przez internet wypożyczalnia pobrała od razu całość kwoty za wynajem. Czy to normalne?
Tak. Większość stron internetowych to firmy brokerskie pośredniczących w wynajmie samochodów na terenie USA. W zamian za pobranie całkowitej sumy za wynajmowany samochód oferują (podobno) najniższe ceny.

Czy osoby nie mające ukończonych 25 lat może pożyczyć samochód w USA.
Tak. Osoby poniżej 25 lat mogą oficjalnie wynająć samochód w USA. Muszą jednak liczyć się z dodatkowymi opłatami (ubezpieczeniem) jakie nakładają na nie wypożyczalnie. Więcej szczegółów na ten temat przeczytasz TUTAJ – KLIK

Czy mogę oddać samochód w innej lokalizacji niż ta gdzie wynajęty został samochód?
Tak. Można oddać samochód w innej lokalizacji niż miejsce wynajmu. Proszę jednak liczyć się z dodatkową opłatą która może wynosić (w zależności od odległości w jakiej oddajemy samochód ) od 200 nawet do 800 dolarów.
Nie jest to jednak regułą i często w wypożyczalniach pojawiają się promocje, czyli darmowe zwrot samochodu w innej lokalizacji.

Czy mogę wynajętym samochodem wjechać na boczne drogi typu “off-road”?
Nie. Wypożyczanie wyraźnie zaznaczają w umowie po jakich drogach mogą poruszać się wynajmowane samochody. Wjazd na drogi o nieutwardzonej nawierzchni jest zawsze ryzykowny i gdy np. utkniecie w piachu lub przebijecie oponę wypożyczalnia może odmówić pokrycia np. holowania pojazdu z takiej lokalizacji. Ciekawym przypadkiem jest nieutwardzona droga “Navajo Loop” znajdująca się w Dolinie Monumentów.  Pomimo, że wypożyczalnie zabraniają wjazdu na tego typu drogi – praktycznie wszyscy turyści ignorują ten przepis.

Wynajem samochodu poza lotniskiem jest tańszy. Czy to się opłaca?
Tak. Wynajem samochodu poza lotniskiem jest zawsze tańszy. Odpadają opłaty lotniskowe oraz dodatkowe podatki. Nie zawsze jednak się to opłaca. Proszę pamiętać, że wynajmując i oddając samochód na lotnisku macie zawsze zapewniony darmowy transfer z/na lotnisko.
Również czas dojazdu z wypożyczalni do terminalu jest zdecydowanie krótszy niż podróż z innej lokalizacji. Proszę rozważyć wszystkie za i przeciw zanim zdecydujecie się Państwo na wynajem samochodu poza lotniskiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: WYNAJEM SAMOCHODU W USA: PORADNIK

Pawel P. © 2019 interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
ODKRYJ AMERYKĘ z moim planem PODRÓŻY - KLIK
ZOSTAŃ MOIM PATRONEM -dowiedz się jak...

8 komentarze

  1. Wszędzie się pisze o kierowcach poniżej 25 roku życia. A jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o kierowców starszych ? Mam 72 lata. Czy mogę wypożyczyć auto w Kalifornii, jako główny kierowca. Jeżeli tak to w jakiej wysokości poniosę dodatkowe opłaty za każdy dzień. A jak wygląda sytuacja, gdy będę wpisany jako 2 lub 3 kierowca ? Dziękuję z góry za odpowiedź

  2. W Stanie Kalifornia nie obowiązuje “instytucja” drugiego kierowcy. Przepisy stanowe nie pozwalają wypożyczalniom pobierać dodatkowych opłat i dowolna osoba może prowadzić samochód. Jeśli chodzi o restrykcje związanie z wiekiem to z tego co wiem, wypożyczalnie nie podają żadnych specyfikacji na ten temat. Na oficjalnych stronach większości najpopularniejszych wypożyczalni albo nie ma na ten temat żadnych informacji (co można interpretować, że nie ma żadnych ograniczeń dla wieku 72 lata) lub (jak na stronie wypożyczalni Hertz) widnieje tylko informacja że osoby powyżej 70 roku życia mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty np. od ubezpieczenia z informacją, że przez ostatni rok osoba nie miała wypadku/kolizji oraz zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia pozwalającym na prowadzenie samochodu.
    Jeśli macie w grupie osobę poniżej 70 roku życia, polecam wynająć na nią samochód a reszta osób (zgodnie z kalifornijskim prawem) może również kierować samochodem w dowolnym czasie.

  3. Wypożyczam pod koniec czerwca auto w Nowym Jorku (JFK), a oddaję w lipcu w Los Angeles (LAX) (wypożyczalnia Hertz) Czy na tak dużej odległości między startem a metą mogę liczyć w ramach promocji na darmowy zwrot w innej lokalizacji czy raczej w tym przypadku na taką promocję nie mogę liczyć? – są to atrakcyjne znane miasta, choć z ogromną odległością …

  4. Zwrot samochodu w innej lokalizacji jest przeważnie płatny. Musisz szukać promocji i to nie tylko w wypożyczalni Hertz. Trzy tygodnie temu znajomy wynajął Forda Explorera w wypożyczalni Thrifty w Los Angeles, zwrot w Chicago. Zero opłaty za zwrot w innej lokalizacji.

  5. Wypożyczalnie otworzyły się na klientów z Europy, gdzie karty kredytowe nie są tak popularne. Bez problemu można wypożyczyć auto na debetówkę – jedynym warunkiem jest okazanie biletu powrotnego.

  6. Cześć. Mam pytanie odnośnie wypożyczalni na lotnisku w Chicago. Jak wygląda transport od terminala 5 do biura wypożyczalni, to znaczy czy jest bezpośrednie połączenie za pomocą Shuttle Bus? Nie znalazłem żadnych informacji dotyczących właśnie terminala 5, wszystkie opisy w internecie dotyczą terminali 1, 2 i 3.

  7. Z terminala 5 kursują obecnie autobusy Shuttle Bus. Wszystkie one dowiozą Cię do jednego dużego budynku w którym mieszczą się wszystkie wypożyczalnie.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię