Statua Wolności – kompletny przewodnik

Statua Wolności

Statua Wolności (Statue of Liberty) to bez wątpliwości największa atrakcja turystyczna Nowego Jorku i jeden z głównych symboli Stanów Zjednoczonych. Ponad 46 metrowy symbol wolności, podarowany Amerykanom przez naród francuski od 1884 roku przepięknie wpisuje się w panoramę Manhattanu.

Zanim wyjedziecie do Nowego Jorku i podejmiecie decyzje czy zwiedzać Statuę Wolności na własną rękę czy wykupić zorganizowaną wycieczkę, zapraszam do przeczytania poniższego przewodnika. Postaram się podpowiedzieć Wam jak najlepiej zwiedzać Statuę Wolności, gdzie kupić bilety i czy w ogóle warto odwiedzić to miejsce.

Statua Wolności: podstawowe informacje

Statua Wolności znajduje się na wyspie Liberty Island, leżącej na granicy dwóch stanów: Nowy Jork oraz New Jersey. Ponieważ teren wyspy został wpisany do rejestru Monumentów Narodowych USA (National Monument) mogą przy niej cumować jedynie statki posiadające specjalne rządowe zezwolenia. Warto wiedzieć, iż do obsługi ruchu turystycznego na Statuę Wolności upoważniona jest tylko jedna firma – State Cruises –  www.statuecruises.com
Wszystkie inne ogłoszenia znajdujące się w prasie oraz internecie, które oferują rejs na Statuę Wolności, tak naprawdę oferują tylko i wyłącznie możliwość jej oglądania z pokładu promu lub łódki, bez możliwości wejścia na wyspę.

Prom-na-Statue-Wolnosci
Tak wygląda prom firmy State Cruises, którym dopłyniesz do Statuy Wolności.

Gdzie kupić bilety na Statuę Wolności?

Aby dostać się na wyspę oraz na samą statuę, wymagane jest posiadanie biletów wstępu. Bilety można kupić przez internet na stronie przewoźnika (State Cruisses – klik tutaj) lub bezpośrednio w kasie przed samym rejsem (tzw. Flex Tickets).
Proszę pamiętać, że decydując się na zakup biletów w kasie (Flex Tickets) może okazać się, że w momencie zakupu dostępne będą tylko wejściówki na samą wyspę (Statue Liberty Grouds). Bilety te nie uprawniają do wejścia na żadne z punktów widokowych.
Najszybciej w kasach wyprzedają się bilety na koronę (Crown Acces) oraz bilety na piedestał (Pedestal Access), których jest limitowana ilość.
Proszę również przygotować się na spore kolejki przy kasie (Flex Line). Czas oczekiwania w sezonie wakacyjnym to co najmniej 45min.

Osobiście zawsze rekomenduję zakup biletów na Statuę Wolności przez internet, najlepiej z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wówczas macie duże szanse na opcję wyboru biletu na dowolny punkt widokowy. Proszę pamiętać aby po zakupie online wydrukować bilety!

Statua Wolności: punkty widokowe

Bilety na statuę wolności podzielone są na trzy rodzaje, w zależności od lokalizacji punktu widokowego w którym chcecie się znaleźć.

Statua Wolności - punkty widokowe.
Statua Wolności – punkty widokowe.

Statua wolności – bilety na wyspę (Statue Liberty Grounds)
Bilet uprawnia do rejsu na pokładzie promu na wyspę Ellis Island oraz Liberty Island (na której wznosi się Statua Wolności). W cenie wliczony jest również wstęp do Muzeum Imigracji (Immigration Museum). Jest to jednak opcja i nie musice z niej skorzystać, wystarczy pozostać na pokładzie w momencie gdy prom dobije do Ellis Island.
Bilet “Statue Liberty Grounds” nie uprawnia do wejścia na żaden z punktów widokowych znajdujących się na Statule Wolności (piedestał i korona), ani do muzeum znajdującego się wewnątrz piedestału.
Posiadając ten bilet możecie zwiedzać tyko otoczenie Statuy Wolności oraz podziwiać widoki na panoramę Nowego Jorku tylko z poziomu wyspy.
Uwaga: Bilety wykupione na popołudniowe rejsy (po godzinie 14:00 mogą już nie uwzględniać (w miesiącach zimowych, gdy dni są krótsze) rejsu na wyspę Ellis Island.

Statua Wolności – bilety na piedestał (Pedestal Access)

Statua Wolności - widok z piedestału
Widok z piedestału na gigantyczną konstrukcję

Bilet uprawnia do rejsu na wyspy Liberty Island oraz Ellis Island wraz z wstępem na pierwszy punkt obserwacyjny znajdujący się na piedestale (Fort Wood Point).
Proszę zwrócić uwagę, że bilety na cokół są w takiej samej cenie jak podstawowe bilety “Statue Libert Ground” Warto więc dużo wcześniej zrobić rezerwację online (lub pojawić się w kasie) aby mieć zagwarantowany wstęp na cokół!
Rekomenduję zakup biletu online co najmniej dwa miesiące wcześniej

Statua Wolności – bilety na koronę (Crown Access)

Nietypowa perspektywa widziana z korony…

Bilet Crown Access uprawnia do rejsu na wyspy Liberty Island, Ellis Island oraz do wejścia na piedestał i koronę Statuy Wolności. Korona, jest to najwyższy punkt do którego mają dostęp turyści (61 metry ponad powierzchnią wyspy). Tutaj znajduje się niewielki taras obserwacyjny mogący pomieścić zaledwie kilka osób.
Rekomenduję zakup biletu na koronę co najmniej 4-5 miesięcy wcześniej.

Statua-wolności-taras
Niewielki taras widokowy na szczycie (korona) Statuy Wolności
statua-wolności-taras-korona
Przez małe okienka na szczycie widać doskonale koronę i pochodnie…

Wszystkie trzy kategorie biletów posiadają już wliczoną w cenę opłatę za rejs promem i można je wszystkie kupić przez internet na stronie przewoźnika (www.statuecruises.com)

Rejs na Statuę Wolności, skąd odpływają promy ?

Na Statuę Wolności można dopłynąć tylko z dwóch punktów. Są to Battery Park; znajdujący się na Dolnym Manhattanie oraz Liberty Park; znajdujący się na terenie Jersey City.

Mapa rejsów na Statuę Wolności
Mapa trasy rejsu na Statuę Wolności z Battery Park (Manhattan). Źródło: www.statuecruises.com

Najpopularniejszym miejscem z którego korzysta 95% turystów jest Battery Park. Podczas sezonu wakacyjnego oraz praktycznie w każdy weekend w roku proszę przygotować się na długie kolejki w tym miejscu. Dodatkowo każda osoba wchodząca na pokład promu przechodzi kontrolę bezpieczeństwa – co dodatkowo wydłuża czas oczekiwania nawet do 1.5 godziny. Jedynym sposobem na skrócenie kolejki jest zakup biletów online, wydrukowanie ich w domu i skorzystanie z wejścia “Reserve Ticket” – obowiązującego tylko dla osób z wcześniej wykupionymi biletami.

Pamiętaj, jeśli chcesz zobaczyć z bliska Statuę Wolności musisz wygospodarować co najmniej cztery godziny z programu zwiedzania Nowego Jorku!

Jak skutecznie zwiedzać Statuę wolności – kilka praktycznych porad.

Poniżej zamieszczam kilka przydatnych informacji, które pomogą Wam sprawnie zwiedzić Statuę Wolności i uniknąć podstawowych błędów jakie popełniają turyści, którzy pierwszy raz odwiedzają to miejsce.

 • Bilety zakupione online należy wydrukować w domu i pojawić się z nimi przed rejsem w okienku zwanym “Will Call” (okrągły niewielki pawilon) znajdującym się wewnątrz fortu Castle Clinton. Tutaj zostaną zamienione na właściwe bilety.
  Następnie musicie udać się w kierunku przystani skąd odpływają promy (proszę kierować się znakami “To Ferry” w stronę białego namiotu. Tutaj odbywa się kontrola bezpieczeństwa
 • Jeśli posiadasz bilet zakupiony online do kontroli bezpieczeństwa należy się udać wejściem oznaczonym “Reserved Tickets”. Jeśli zakupiłeś bilety na miejscu (w kasie), musisz skorzystać z wejścia oznaczonego “Flex”.
 • Na każdym bilecie podana jest godzina (Check-in) o której należy pojawić się w punkcie kontroli bezpieczeństwa. Nie jest to godzina o której odpływa prom! Proszę pojawić się co najmniej 15 min przed podanym czasem Chek-in time jeśli masz wykupione bilety online. Dla biletów zakupionych na miejscu czas oczekiwania w kolejce do kontroli bezpieczeństwa (jak wspomniałem powyżej) to około 45 minut.
 • Bądź przygotowany również na co najmniej 25 minut oczekiwania na to aby pasażerowie którzy wracają ze zwiedzania Statuy Wolności opuścili statek. Przy wjeździe i powrocie generuje to dodatkową godzinę oczekiwania.
 • Promy w czasie sezonu wakacyjnego kursują mniej więcej z częstotliwością co 20-30 minut. Nie jest to więc zawsze dokładnie ta godzina jaką macie podaną na bilecie. Rożnica może być nawet +/- 15 minut.
 • Jeśli chcesz uniknąć tłumów najlepiej wykupić rejs o jak najwcześniejszej godzinie. Przeważnie rejsy odbywające się przed godziną 9 rano nie są jeszcze tak bardzo zatłoczone. Jeśli znajdziesz się na pierwszym promie płynącym na wyspę, unikniesz tłumów turystów i zwiedzanie Statuy Wolności będzie bardzo sprawne.
 • W czasie rejsu nie zapomnij zrobić zdjęcia przepięknej panoramy Nowego Jorku która znajduje się za Twoimi plecami!
Statua-Wolnosci-rejs-panorama-manhattan
Panorama Nowego Jorku widziana z promu
 • Wycieczki rozpoczynające się po godzinie 15:00 są również mniej obfite w turystów. Pamiętaj jednak, iż omija Cię (głownie w zimie gdy dni są krótsze) wówczas wizyta na drugiej wyspie (Ellis Island). Jednakże plusem “późnych wycieczek” są zdecydowanie lepsze warunki fotograficzne. Popołudniowe słońce zawsze bardzo ładnie oświetla szklane ściany wieżowców na Manhattanie.
 • Weekendowe rejsy na Statuę Wolności są zawsze wypełnione do ostatniego pasażera. Staraj się w miarę możliwości wykupić wycieczkę w pozostałe dni tygodnia.
 • Wchodząc na prom, staraj się zajmować miejsca z prawej strony burty. Jeśli chcesz zrobić ładne zdjęcia całej Statuy Wolności będą to idealne punkty widokowe. W momencie gdy statek zacznie opływać Statuę Wolności (główne wejście znajduje się z tyłu) polecam przemieścić się w kierunku wyjścia z promu. Tym sprytnym sposobem unikniecie ponownego stania w kolejce do wyjścia na ląd.
Widok na Statuę Wolności z promu
Widok na Statuę Wolności z prawej burty promu.
 • Jeśli wykupiłeś bilety na Koronę Statuy Wolności polecam założyć wygodne, sportowe buty. Schody prowadzące na samą górę to wąska, metalowa serpentyna złożona z 338 stopni. Trzeba mieć naprawdę dobrą kondycję.
Statua-wolnosci-schody
Spiralne schody wewnątrz Statuy Wolności
 • Wejście do pierwszego punktu widokowego znajdującego się na piedestale to 176 stopni. W tym przypadku można jednak skorzystać z windy!
 • Wnętrze (klatka schodowa prowadząca na koronę) Statuy Wolności nie jest klimatyzowane ani ogrzewane. W miesiącach letnich temperatura wewnątrz szkieletu może sięgać prawie 30 stopni, a zimą spada poniżej zera!
Statua-Wolnosci-konstrukcja
Wnętrze i szkieletowa konstrukcja Statuy Wolności…
 • Sam rejs na pokładzie statku to również zróżnicowane warunki pogodowe. Podczas gdy w Nowym Jorku temperatura może być komfortowa, wypłynięcie na wody zatoki Hudsona to zdecydowany spadek temperatury oraz porywisty wiatr!
 • Jeśli masz poniżej 17 lat i chcesz odwiedzić statuę wolności pamiętaj że musisz być w towarzystwie opiekuna lub rodzica który jest w wieku co najmniej 25 lat.
 • Przy odbiorze biletów zakupionych online, na miejscu w okienku “Will Call” należny okazać kartę kredytową która została użyta do zakupu biletu przez internet. Dodatkowo wymagany jest również drugi dokument potwierdzający tożsamość. Może być to prawo jazdy lub paszport.

Statua wolności to nie tylko widok, to doświadczenie,
które powinien przeżyć każdy turysta odwiedzający Nowy Jork.
Życzę udanej wyprawy!

Zwiedzaj Nowy Jork z moim planem - KLIK
....KUP MI KAWĘ
Pawel P. © 2019 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

7 komentarze

 1. Jak jest z NYC passami? One obejmują wejście na wyspę? Czy tylko zwiedzanie z poziomu wody?

 2. Wszystkie NYC Pass, City Pass mają w programie TYLKO wizytę na samej wyspie i w muzeach. Wejściówka nie obejmuje dostępu na piedestał ani tym bardziej koronę. Na stronach internetowych NYC Pass/City Pass wszystko jest dosyć “pokrętnie” napisane i wiele osób ma nadzieję, że dostanie się przynajmniej na pierwszy punkt widokowy na Statule Wolności.

 3. Dziękuje za informacje:) czyli jednak obarczonej się opłaca bilet na piedestał niezależnie…:)

 4. Wszystkie karnety NYPASS mają to do siebie,że opłaca się je kupić ale …trzeba bardzo sprawnie się przemieszczać pomiędzy wszystkimi atrakcjami. Odbywa się to więc na zasadzie “zaliczania” niż zwiedzania. Moim zdaniem warto wstać wcześniej aby dojechać na Statuę Wolności pierwszym rejsem. Nie ma wówczas ludzi, sprawnie się zwiedza i jest później czas na inne atrakcje Nowego Jorku.

 5. Cześć! a ja mam pytanie z innej beczki, które mnie nurtuje. Zakładając, że startuje z Battery Park – prom płynie najpierw na Liberty Island, tam wysadza i ile mam czasu? Czy muszę wrócić na ten sam prom, czy pakuję się na taki, który mi pasuje? I czy potem muszę płynąć na Elis Island, i dopiero stamtąd powrót? Jak to wygląda organizacyjnie? Będę wdzięczna za informację 🙂

 6. Nie musisz wsiadać na ten sam prom. Możesz zostać przy Statule Wolności jak długo chcesz. Oczywiście rejs powrotny to określona liczna turystów na statku więc musisz czekać jak przypłynie stateczek z Nowego Jorku, wysiądą najpierw turyści którzy chcą oglądać statuę i dopiero można wsiąść na pokład. Podobnie jest na Ellis Island. Nie musisz tutaj wysiadać. Statek podpływa wyrzuca/zabiera turystów i kieruje się do Battery Park.
  Ot taka “rundka”.

 7. Michal tu masz odpowiedź:

  New York Pass Tips
  Three experiences in one: free return journey on Ellis Island ferry; visit the Statue of Liberty and free entry to Ellis Island Immigration Museum* *Does not include entry to pedestal or crown levels inside Statue of Liberty – must be purchased separately

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię