Jak dojść po znak HOLLYWOOD.

Znak Hollywood od tyłu

Znak Hollywood górujący nad Miastem Aniołów to jedna z największych atrakcji turystycznych i wręcz kultowe miejsce w pobliże którego codziennie próbują dostać się tłumy turystów. Zdjęcie z jedną z ikon Ameryki to marzenie praktycznie każdej osoby która odwiedza Los Angeles.

W erze wszechobecnych mediów społecznościowych i wiecznej gonitwy za jak najlepszymi ujęciami na Facebooka czy Instagrama, dla wielu osób typowy “selfie” z napisem Hollywood w tle to zdecydowanie za mało.

Jeśli więc chcecie zaskoczyć swoich przyjaciół lub fanów, zapraszam do skorzystania z poniższego przewodnika, który bezpiecznie zaprowadzi Was na szczyt góry Mt. Lee tuż pod sam ponad stu metrowy napis HOLLYWOOD.

Litery Znaku Hollywood
Pojedyncze litery w napisie HOLLYWOOD mają ponad 14 metrów wysokości

Niewiele osób wie o tym, że pomimo wszechobecnych znaków zakazu mówiących o braku dostępu do samego znaku Hollywood, można całkowicie legalnie, nie łamiąc prawa dojść na szczyt góry Mt. Lee. Znajdziecie się wówczas w bezpośredniej odległości od 14-metrowych liter HOLLYWOOD. Z tej nietypowej perspektywy możecie zrobić zdjęcie panoramy znajdującego się w oddali Los Angeles oraz samemu znakowi z…drugiej strony.

Dlaczego tak ciężko dotrzeć do znaku Hollywood.

Zamknięta Droga do znaku Hollywood
Znaki informujące o zamkniętej drodze do znaku.

Pierwszy etap to spacer wzdłuż krętych i wąskich dróg osiedla Breachwood Canyon położonego na wzgórzach Hollywood Hills. To właśnie jego mieszkańcy próbują w mniej lub bardziej legalny sposób odstraszyć (tak – to chyba jest właściwe słowo) turystów od hikingu w pobliże znaku.
Kierując się wzdłuż Muholland Hwy oraz Rockliff Dr zauważycie, że jak grzyby po deszczu pojawiać się zaczynają znaki oznajmujące iż nie ma dostępu do znaku Hollywood, zakazy wstępu, parkowania itp.

Parking-przy-ulicy-Hollywood

Zakaz-wejścia-pod-znak-Hollywood

W większości nie są to jednak oficjalne znaki, które uznane są przez władze miasta Los Angeles. Mieszkańcy osiedla Breachwood Canyon zatrudniają prywatne firmy zajmujące się wprowadzaniem w błąd turystów, którzy całkiem legalnie próbują dotrzeć w pobliże znaku Hollywood. Atrapy znaków informacyjnych i zakazu skutecznie się do tego przyczyniają. Jednak zgodnie z prawem, każda osoba ma dostęp do znaku Hollywood ponieważ jest to obiekt zakwalifikowany przez władze Los Angeles jako “Public Landmark”

Jak dojść pod sam znak Hollywood – szczegółowe informacje

W moim wcześniejszym wpisie dotyczącym najlepszego punktu widokowego na znak Hollywood (kliknij tutaj aby przeczytać) opisuję jedną z lokalizacji znajdującą się przy 3129 Durand Dr. To właśnie z tego punktu możecie również rozpocząć wyprawę pod szczyt Hollywood.

Parking-przy-znaku-Hollywood
Parking w pobliżu 3129 Durand Dr. to jedno z miejsc z którego dobrze widać napis HOLLYWOOD

Parking w pobliżu znaku Hollywood.

Parking-przy-ulicy-Hollywood
Po godzinie 10 rano ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe wzdłuż ulicy Canyon Lake.

Oficjalny parking gdzie możecie bezpiecznie i zgodnie z prawem zostawić samochód znajduje się tuż przy parku miejskim o nazwie “Lake Hollywood Park” (w poblizu wspomnianego powyżej adresu 3129 Durand Dr.).
Polecam pojawić się w tej lokalizacji jak najwcześniej.Około godziny 10 rano już będzie na pewno ciężko znaleźć wolne miejsce wzdłuż ulicy.

Proszę przygotować się również na mniej więcej dwugodzinny spacer. Niestety nie będzie to typowy hiking prowadzący mniej lub bardziej oznaczonym szlakiem. Praktycznie cała trasa prowadzi wzdłuż asfaltowych dróg osiedlowych. Sama końcówka (około 1 mila) to również asfaltowa droga, która wspina się serpentynami pod sam napis.

Droga-osiedlowa-pod-znak-Hollywood
Droga osiedlowa prowadząca pod znak Hollywood

Szlak pod znak Hollywood – tajne przejście.

Droga-osiedlowa-pod-znak-Hollywood
Niewielka brama sprytnie ukryta w prywatnej części ogrodzenia.

Tajne przejście, to doskonałe określenie na automatyczne drzwi (bramę?) która otwiera się o wschodzie słońca i zamyka zaraz po jego zachodzie. Tędy przejdziecie do “drugiego” etapu – drogi asfaltowej Mt. Lee Dr prowadzącej pod sam napis HOLLYWOOD.
Drzwi są sprytnie ukryte i wkomponowane w pseudo “prywatne” ogrodzenie znajdujące się tuż przy domu w lokalizacji 3395 Deronda Dr. Doskonale widać to miejsce na poniższej mapie Google Street View .

Znak Hollywood – najlepszy punkt widokowy

Niecałe 50 m już po przekroczeniu bramy dojdziecie do asfaltowej drogi o nazwie Mt. Lee Drive. Tutaj czeka na Was pierwsza nagroda. W tej lokalizacji znajduje się zdecydowanie najlepszy punkt widokowy na znak Hollywood (wciąż widziany z dołu).

Napis Hollywood
Najlepszy punkt widokowy na znak Hollywood

Proszę nie zapominać że po drugiej stronie (za plecami) znajduje się równie ładny widok na centrum LA.

Panorama Los Angeles widziana z drogi prowadzącej pod znak Hollywood.

Z tego miejsca pozostała do końca szlaku tylko 1 mila. Kierunek na szczyt wzgórza Mt. Lee (Mt. Lee Summit) wyznaczają co pewien czas tabliczki informacyjne. Proszę cały czas trzymać się głównej drogi, czytać znaki i nie skręcać w żadną inną uliczkę.

Tabliczki-informacjynje-do-wzgorza-Hollywood
Tabliczki Informacje znajdujące się przy drodze. UWAGA kierunek Mt Lee Summit

Pomimo iż szlak prowadzący do znaku Hollywood wydaje się techniczne bardzo łatwy, w rzeczywistości jest to prawie dwugodzinna wyprawa.
Od kwietnia do października w okolicach LA panują wysokie temperatury a wzdłuż całej trasy znajdziecie zaledwie kilka zacienionych miejsc gdzie można odpocząć i schować się przed promieniami palącego słońca. Przejście całej trasy wymaga wbrew pozorom dobrej kondycji fizycznej.

Kręte, wystawione na działanie promieni słonecznych serpentyny Mt. Lee Drive

Sam szczyt góry Mt. Lee z który wznosi się ponad napis HOLLYWOOD to w sumie nic specjalnego. Spalona słońcem ziemia, wyschnięte, zdeptane i połamane przez setki turystów drzewka i krzewy nie są niczym atrakcyjnym.
Jednakże sama perspektywa na leżące w oddali (przeważnie pokryte smogiem) Los Angeles i ogromna konstrukcja napisu HOLLYWOOD to widok warty ponad dwugodzinnej wspinaczki w kalifornijskim słońcu.

Znak Hollywood - tył

Przydatna mapka z zaznaczoną trasą na szczyt znaku Hollywood.

KLIKNIJ TUTAJ – aby otworzyć mapkę w osobnym oknie.

Aktualizacja: czerwiec 2019
Pawel P. 
© 2019 interameryka.com wszelkie prawa zastrzeżone.

Zwiedzaj Kalifornię z moim planem - KLIK
....KUP MI KAWĘ

2 komentarze

  1. “Przydatna mapka z zaznaczoną trasą na szczyt znaku Hollywood.” jest nie widoczna ;(

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię