Który Kanion Antylopy wybrać? Górny czy Dolny?

Kaniony-Antylopy-Przewodnik

Kaniony Antylopy to przepiękne, wręcz nierealistyczne formacje skalne ukryte przez naturę pod skalistą powierzchnią pustynnej Arizony. Aby do nich dotrzeć, trzeba zagłębić się w ten magiczny świat wraz z indiańskim przewodnikiem.

Magiczne wnętrze Kanionu Antylopy jest niczym tętniąca życiem podziemna katedra, w której każda lokalizacja posiada niezwykłą, jedyną w swoim rodzaju scenerię. Każdy krok to odkrywanie nowych, eksplodujących kolorami i grą świateł zakątków. Każda minuta to zmieniający się kontrast, blask i natężenie wpadającego do wewnątrz światła.

Wraz z nadejściem ery internetu oraz eksplozją mediów społecznościowych oszałamiająco piękne wnętrza kanionów (Górnego i Dolnego Kanion Antylopy) zaczęły przyciągać co roku setki tysięcy turystów z całego świata.
Obecnie aby dostać się w sezonie (trwającym od maja do września) wraz z grupą turystów do Kanionu Antylopy, należy zarezerwować bilety online co najmniej trzy miesiące wcześniej. Niestety, do kanionów nie wpuszczane są pojedyncze osoby – to miejsce zwiedzać mogą tylko grupy z przewodnikami.

Dolny i Górny Kanion Antylopy

Gorny-i-Dolny-kanion-antylopy-mapa
Kliknij aby zobaczyć kaniony na mapie Google.

Szukając w internecie informacji o Kanionie Antylopy (Antelope Canyon) natrafić można na opisy i przepiękne zdjęcia pochodzące głównie z kanionu zwanego Upper Antelope Canyon (Górny Kanion Antylopy – więcej informacji TUTAJ) To tak naprawdę tylko jeden z dwóch bliźniaczych kanionów szczelinowych leżących w niedalekiej odległości od siebie. W sieci zaczyna pojawiać się jednak coraz więcej informacji na temat drugiego, równie pięknego (choć znacznie mniejszego) Kanionu Antylopy zwanego Lower Antelope Canyon (Dolny Kanion Antylopy).

Który z Kanionów Antylopy wybrać.

Odpowiedz na to pytanie nie jest prosta. Zdecydowana większość turystów przyjeżdża specjalnie do Arizony aby zobaczyć na własne oczy tylko jedno niezwykłe zjawisko; słupy świetlne (light beams). Wybór pada więc zawsze na Górny Kanion Antylopy – gdyż tylko tam można zobaczyć ten fenomen. Czy jest to dobra decyzja? Wszystko zależy od tego w jakim terminie planujecie wyjazd i jakich wrażeń oczekujecie.

Upper Antelope Canyon czyli Górny Kanion Antylopy – podstawowe informacje.

Gorny-Kanion-Antylopy-Swiatlo
Słupy świetlne – zjawisko występuje TYLKO w Górnym Kanionie Antylopy

Tak – to jest właśnie najbardziej znany na świecie kanion szczelinowy którego główną atrakcją są wspomniane powyżej “light beams”. Wpadające przez wąskie szczeliny promienie światła słonecznego, niczym precyzyjne wiązki reflektorów rozświetlają tylko przez kilka minut skąpane w półmroku czeluście kanionu. To zjawisko można oglądać tylko od połowy maja do połowy sierpnia. Największy punkt kulminacyjny dla “wiązek światła” wypada w godzinach południowych. Wówczas promienie są najjaśniejsze i mają najdłuższą “żywotność”.
Opłata za możliwość fotografowania tego świetlnego spektaklu nie jest mała. Wycieczka z przewodnikiem w czasie wycieczki tylko dla fotografów “Photo Tour” to wydatek prawie 160 dolarów od osoby. Ta spora kwota zapewnia Wam jednak prawie dwugodzinny pobyt w kanionie, zdecydowanie większy komfort zwiedzania, możliwość użycia statywu i pewnego rodzaju poczucie prywatności w czasie tej fotograficznej przygody.

Kanion-Antylopy-zdjecie

Jeżeli jednak wybierzecie zwykłą wycieczkę ($60 dorosła osoba / $30 dziecko) organizowaną w pozostałych porach dnia, musicie być przygotowani na spotkanie z prawdziwymi tłumami. Wiele osób narzeka również, że przewodnicy starają się tylko o to aby jak najszybciej (czyli w czasie około 30 minut) przegonić grupę przez to przepiękne miejsce.
Dodatkowym minusem (moim zdaniem) jest to, iż jedna lokalizacja służy jako wejście i wyjście z kanionu. Po dotarciu do ostatniej atrakcji, należy zawrócić i ponownie skierować się do miejsca w którym rozpoczęliśmy zwiedzanie. Taki “dwukierunkowy” ruch w wąskich przejściach pomiędzy skałami jest mocno uciążliwy.

Kanion-Antylopy-wycieczki
Tłumy turystów w Górnym Kanionie Antylopy
Gorny-Kanion-Antylopy-wejscie
Technicznie łatwe wejście do kanionu jest również wyjściem…

W Górnym Kanionie jest niestety bardziej mroczno i o wiele trudniej zrobić tutaj zdjęcia nie posiadając statywu. Indianie bardzo pilnują aby w czasie zwykłych wycieczek nie wnosić ich do wnętrza ponieważ ich użytkownicy bardzo mocno spowalniają całą grupę. Zakazane jest również wnoszenie kamer typu GoPro i “selfie stick”.
Uwaga! Aby dobrze sfotografować przesuwające się słupy świetlne należy posiadać nie tylko dobry sprzęt fotograficzny ale również nieco większą (niż podstawowa) wiedzę na temat techniki fotografii i obróbki zdjęć w postprodukcji.

Kanion Antylopy zdjecia
Czas naświetlania zdjęcia jest bardzo ważny…HDR sprawdza się idealnie w takich warunkach.

Sama struktura Górnego Kanionu Antylopy sprawia jednak, że jest on łatwiejszy do zwiedzania i przemieszczania się dla osób w każdym wieku. W przeciwieństwie do Dolnego Kanionu tutaj turyści stąpają po równej, szerokiej powierzchni czerwonego piachu.
Indianie również często wykorzystują naturalnie powstałe szerokie “komnaty” mogące pomieścić do kilkunastu osób jako naturalne elementy oddzielające grupy wycieczkowe. Stosując ten trik, możecie łatwiej (choć i tak jest to trudne) zrobić zdjęcie “pustego” kanionu. Musicie jednak pamiętać aby zawsze iść na początku lub na końcu grupy.
Tłumy turystów to jednak największy minus tej lokalizacji. Hałasujący ludzie, przeciskają się z aparatami i komórkami dosłownie wszędzie doskonale rujnując całe mistyczne doświadczenie bycia i przeżywania tego miejsca.
Warto również wiedzieć, iż zdecydowana większość najciekawszych formacji skalnych znajduje się wysoko tuż przy sklepieniach kanionu. Należy więc się nastawić na co najmniej kilkanaście minut spaceru z podniesioną głową – co nie jest wcale takie łatwe.

Kanion-Antylopy-sklepienie
Najpiękniejsza gra świateł odbywa się tuż pod sklepieniem.

Zwiedzanie Górnego Kanionu Antylopy

Górny Kanion Antylopy ma niecałe 200 m długości. Ten dystans można swobodnie pokonać w ciągu kilku minut. Jednakże zwiedzanie z przewodnikiem, przeciskanie się pomiędzy turystami, oraz czas jaki trzeba przeznaczyć na zdjęcia daje w sumie około 20 minut aby przedostać się z wejścia do końca kanionu. Kolejne 20 minut to powrót (również z przystankami na zdjęcia). Daje na to w sumie niecałą godzinę samego pobytu w kanionie. Mniej więcej tyle trwa “zwykła” wycieczka.
Wycieczka typu “Photography Tour” to (wspomniane powyżej) dwie pełne godziny pobytu we wnętrzu kanionu.

Dodatkowo do czasów zwiedzania należy doliczyć około 15-20 min na dojazd (w obie strony), zbiórkę oraz podstawowe instrukcje bezpieczeństwa. Trasę prowadzącą do kanionu pokonacie specjalnie przerobionymi do przewozu osób samochodami z napędem 4×4. Sama przejażdżka to również jedna z atrakcji. Prowadzi ona przez pokryte grubą warstwą piachu dno rzeki okresowej. To prawdziwa jazda off-road z bardzo dużą ilością kurzu (szczególnie dla osób jadących w drugim i trzecim z kolei samochodzie).

Kanion-Antylopy-dojazd
Przejazd dnem rzeki okresowej do Upper Antelope Canyon

Upper Antelope Canyon – ceny wycieczek z przewodnikiem:

Bilet zwykły (Guided Tour) to koszt $60.00 dla osoby dorosłej i $30 dla dziecka do 12 lat.
W cenie zawarty jest podatek oraz wstęp ($8.00) na teren rezerwatu Navajo.
Restrykcje: Zabronione jest posiadanie statywów, monopodów oraz selfie sticks

Bilet na wycieczkę fotograficzną (Photo Tour) to koszt $160 dla osoby dorosłej. Wejściówka nie obejmuje zniżkowych biletów dla dzieci.
Photo Tours rozpoczynają się zawsze o godzinie 11:00.

Lower Antelope Canyon czyli Dolny Kanion Antylopy – podstawowe informacje

Dolny-Kanion-Formacje-Skalne
Przepiękna formacja w Dolnym kanionie Antelopy zwana “Eye of The Needle”

Mniejszy (wąski), dwukrotnie dłuższy i bardziej urozmaicony geologiczne “kuzyn” słynnego Upper Antelope znajduje się dosłownie 3 minuty jazdy do Górnej Anylopy (dokładnie drugiej stronie drogi AZ 89).
Budulcem dolnego kanionu są dokładnie te same skały Navajo Stone i te same rwące strumienie rzek okresowych. Wrażenie podczas zwiedzania tego miejsca jest zupełnie odmienne od tego co oferuje Upper Antelope Canyon.

W tej lokalizacji niestety nie znajdziecie widowiskowych słupów świetlnych. Jednakże sam kanion jest niższy więc zdecydowanie lepiej oświetlony i o wiele łatwiej można zrobić tutaj zdjęcia bez używania statywów! Wpadające przez szczeliny w sklepieniach promienie słoneczne odbijają się wielokrotnie od poskręcanych formacji skalnych, co daje przepiękny efekt “czerwono pomarańczowej iluminacji” rozświetlającej praktycznie całe wnętrze kanionu.

Dolny-Kanion-Antylopy-Kolory
Czerwono-pomarańczowa iluminacja…

Technicznie zwiedzanie tego kanionu jest nieco trudniejsze wyzwanie niż spacer po płaskim i piaszczystym dnie opisanego powyżej Górnego Kanionu.
Ponieważ sklepienie Lower Antelope Canyon znajduje się praktycznie na poziomie gruntu zejście i wyjście jest dosyć strome i wymaga użycia wbudowanych w skałę metalowych schodków. Jednak po zejściu na samo dno (co nie jest tak naprawdę trudne) zaczyna się naprawdę ciekawa przygoda.

Kanion-Antylopy-zejście

Drabinka-zejscie-kanion-antylopy
Metalowa drabinka – to zejście do kanionu

Dolny Kanion to znajdujące się bardzo blisko siebie, fantastycznie ukształtowane, chłodne i szorstkie w dotyku czerwone ściany piaskowca. Niektóre przejścia są tak wąskie że trzeba dosłownie się przez nie przeciskać zwracając przy okazji uwagę gdzie postawić stopę.
Podłoże kanionu to również (podobnie jak w Upper Antelope) piasek, ale często natraficie na wystające mniej lub więcej ponad jego powierzchnię miękkie kawałki piaskowej skały.

Kanion-Antylopy-wnetrze
Arcyciekawe wnętrze Dolnego Kanionu Antylopy

Zwiedzanie Dolnego Kanionu Antylopy

Dolny-Kanion-Antylopy-wycieczka
Niecałe 10 minut spaceru dzieli wejście do kanionu od miejsca zbiórki.

Podobnie jak w Górnym Kanionie, aby dostać się do wnętrza należy wykupić wejściówkę która upoważnia do zwiedzania kanionu wraz z grupą turystów, która liczy przeważnie 15 osób.
Cała grupa po krótkim spotkaniu informacyjnym z przewodnikiem przechodzi już bezpośrednio w kierunku wejścia do kanion które oddalone jest około 10 min spacerem od głównego parkingu. Niestety, posiadanie statywów również jest zabronione w tej lokalizacji.
Obecnie średni czas jaki spędzicie w kolejce to około 20 minut. Dodatkowym plusem wszystkich wycieczek jest ich długość i sposób oprowadzania. Dłuższy czas pobytu (prawie godzina we wnętrzu kanionu w czasie zwykłej wycieczki) daje naprawdę dużo większe możliwości nie tylko oswojenia się z samym kanionem, ale również z oświetleniem (szczególnie cenne dla osób robiących zdjęcia) i sposobem przemieszczania się wśród poskręcanych ścian (co daje dużo radości – zwłaszcza dzieciakom).

Dolny-Kanion-Sciany
Przepiękne wnętrze…

Wycieczki typu “Photography Tours” trwają około 70 minut. Znacząca różnica jest w ilości osób znajdujących się w grupie. Photo Tour to maksymalnie 6 osób plus przewodnik. Daje to naprawdę duży komfort i praktycznie nieograniczone możliwości robienia zdjęć i poruszania się po kanionie.
Dużym plusem jest “jednokierunkowy” ruch w kanionie. Wszystkie grupy wpuszczane są jednym wejściem i kończą wycieczkę wychodząc na powierzchnię w zupełnie innej lokalizacji.

Lower Antelope Canyon: ceny wycieczek z przewodnikiem:

Bilet zwykły (Guided Tour) to koszt $40.00 dla osoby dorosłej i $20 dla dziecka do 12 lat.
W cenie zawarty jest podatek oraz wstęp ($8.00) na teren rezerwatu Navajo.
Restrykcje: Zabronione jest posiadanie statywów, monopodów, selfie sticks, kamer typu GoPro, dronów oraz kamer video.

Bilet na wycieczkę fotograficzną (Photo Tour) oferowane są tylko przez jednego operatora. To firma Ken Tours”, która zarządzana jest przez rodzinę Indian Navajo (formalnych współwłaścicieli tego terenu). Koszt wycieczki to kwota $142 dla osoby dorosłej. Wejściówka nie obejmuje zniżkowych biletów dla dzieci.
Photo Tours rozpoczynają się zawsze o godzinie 11:00.

Podsumowanie.

Wizyta zarówno w Dolnym jak i w Górnym w Kanionie Antylopy dla osób, które odwiedzają to miejsce po raz pierwszy to niezapomniane przeżycie. Każde z tych miejsce jest wyjątkowe i unikalne w swoim rodzaju. Poniżej moje osobiste zestawienie plusów i minusów każdego z kanionów.

Górny Kanion Antylopy:

 • Słupy świetlne (light beams)
 • dojazd samochodami do kanionu (off-road)
 • Technicznie łatwiejsze zwiedzanie
 • Wejście/wyjście na poziomie gruntu
 • Zwykła wycieczka ($60), 40 min w kanionie, 15 osób w grupie
 • Wycieczka Photo-Tour ($195), 120 min w kanionie, 10 osób w grupie
 • Większa liczba turystów
 • Krótszy czas pobytu w kanionie (około 30-40 min)
 • Trudniejsze warunki do robienia zdjęć
 • Wejście/Wyjście znajduje się w jednej lokalizacji

Dolny Kanion Antylopy:

 • Ładniejsze formacje skalne
 • Lepsze oświetlenie/kolory
 • Dojście do kanionu na piechotę
 • Dłuższy pobyt w kanonie (około 60-75 minut)
 • Technicznie trudniejsze zwiedzanie
 • Zejście/wyjście z pomocą metalowych schodków
 • Brak słupów świetlnych
 • Zwykła wycieczka ($40), 60 min w kanionie, 10 osób w grupie
 • Wycieczka Photo-Tour ($142) 70 min w kanionie, 6 osób w grupie
 • Wejście / Wyjście to dwie różne lokalizacje
 • Zakaz wnoszenia kamer typu GoPro w czasie zwykłych wycieczek

Gdzie kupić bilety do Kanionu Antylopy:
Oficjalna strona Indian Navajo (www.navajonationparks.org) wymienia tylko 6 rekomendowanych firm gdzie można zakupić bilety do Kanionów Antylopy

Górny Kanion Antylopy:
Adventurous Antelope Canyon Photo Tours
Antelope Canyon Navajo Tours (polecam, korzystałem)
Antelope Canyon Tours
Antelope Slot Canyon Tours

Dolny Kanion Antylopy:
Ken’s Tours (polecam, korzystałem)
Dixie Ellis Lower Antelope Canyon Tours

UWAGA: Strefa czasowa!
Ponieważ Arizona jako jedyny stan w USA nie zmienia czasu na zimowy i letni (natomiast rezerwaty Indian Navajo zmieniają czas) , należy pamiętać o tym, iż wszystkie godziny rezerwacje do Kanionu Antylopy podawane są według czasu strefy czasowej MST (Mountain Standard Time). Innymi słowy, czas który obowiązuje w miejscowości znajdującej się tuż obok (Page, AZ) jest dokładnie tym samym czasem jaki obowiązuje w Antelope Canyon.
Polecam również odczytywać aktualną godzinę używając zegarka w telefonie komórkowym. Przestawia się on automatycznie w zależności od Waszej lokalizacji.
Aktualną godzinę w Antelope Canyon można sprawdzić TUTAJ – KLIK

Dolny Kanion Antylopy: materiał video

Poniżej zamieszczam materiał video, który nagrałem w czasie wycieczki z przewodnikiem w Dolnym Kanionie Antylopy (Lower Antelopem Canyon). Materiał nagrałem bez stabilizatora więc z góry przepraszam za wstrząsy. Mam jednak nadzieję, że pomoże wam zaplanować zwiedzanie tego miejsca

Aktualizacja: czerwiec 2019
Pawel P. © 2018 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione

ODKRYJ AMERYKĘ z moim planem PODRÓŻY - KLIK
....KUP MI KAWĘ

18 komentarze

 1. Świetny artykuł!!! Dziękuję, przyda mi się kiedy tam pojadę. Myślę, że wybiorę dolny albo wybiorę się do obydwu. A w jakich godzinach najlepiej zobaczyć Lower Canyon? Pozdrawiam

 2. Oba kaniony najlepiej oglądać w godzinach południowych. Słońce jest wówczas wysoko i najwięcej światła wpada do środka kanionów. Zdecydowanie polecam Lower Antelope.

 3. Skoro nie można mieć kamer typu Gopro to w jaki sposób nagrałeś materiał z Kanionu? Telefon czy lustrzanka?

 4. Kanion Antylopy odwiedziłem jeszcze przed wprowadzeniem zakazów. Praktycznie do roku Indianie coś zmieniają (są mniej lub bardziej restrykcyjni). Kolejny przykład to użycie statywu. W Lower Antelope Canyon miałem przy sobie dobrze widoczny mały statyw typu “gorilla grip”. Pomimo, że przy wejściu było wyraźnie napisane na tablicy, że żadnych statywów nie można wnosić. Nikt nie zwrócił mi uwagi.
  Przypuszczam, że GoPro można również wnieść i spokojnie nagrywać. Trzeba jednak to robić z głową, nie wpychając się i nie afiszując się z tym tam gdzie nie trzeba.

 5. Extra materiał. Będziemy w lutym a z tego co pisałeś nie jest to najlepsza pora. Z drugiej strony może nie będzie tylu turystów. Zdecydowanie lower canyon robimy. Lustrzankę bez statywu wniosę?

  PS.
  Extra materiał !

 6. Ja wniosłem lustrzankę i GoPro…wszystko zależy na jakiego przewodnika trafisz. Nawet jak Ci się uda wnieść sprzęt to staraj się za bardzo “nie afiszować”. Delikatnie strzelaj fotki nie wchodząc za bardzo ludziom w drogę.
  Polecam mały statyw w stylu “gorillapod”. Sprawdza się genialnie. Możesz sobie oprzeć o dowolną ścianę w kanionie, w dowolnej pozycji. Da Ci to wystarczającą stabilizację aby zrobić naprawdę ładne fotki.

 7. Hej
  Czy fotografując ,, słupy świetlne” korzystałeś z HDR-a, czy wystarczy jedno ujęcie?
  Będę w zorganizowanej grupie i nie wiem czy będzie możliwość wejścia do obu kanionów. Gdybyś miał wybrać (pod kątem fotografii) jeden … to który?
  Super przydatne informacje, dzięki

 8. HDR to najlepszy sposób aby uchwycić słupy świetlne. Próbowałem też pojedynczych ujęć ale ciężko. Światło słupów jest bardzo jasne i tracisz detale. Tzn albo masz tylko wyraźne światło a dookoła ciemno albo odwrotnie.
  Musisz też uważać na duże ilości pyłu. Indianie i turyści aby lepiej złapać na zdjęciach “fakturę” słupów świetlnych podrzucają do góry piach.
  Musisz mieć “weather sealed” aparat. Inaczej to morderstwo dla sprzętu fotograficznego. Ja nie wiem jakim cudem mój obiektyw to przetrwał. Ale zaraz po przyjeździe oddałem go do profesjonalnego czyszczenia.
  Zdecydowanie Dolny Kanion Antylopy ma ładniejsze światło i ładniejsze faktury/formacje.
  Słupów nie ma…ale who cares jak masz kolory za milion dolarów!

 9. Byłem w tym roku (Lower Antelope Canyon ) i spokojnie korzystałem z lustrzanki i wspierałem się telefonem, zakaz jest wnoszenia jakichkolwiek torebek, plecaków itp., nie wolno robić zdjęć będąc na schodach, mogą turystę wycofać ze zwiedzania, na dole jest dość czasu na robienie zdjęć, w zbudowanym pawilonie może kupić pamiątki, wypić i przekąsić. Jakiekolwiek opublikowanie filmu z canionu to kara grzywny 100 000 usd.
  parking jest dość mały ale w grudniu nie mieliśmy problemów z parkowaniem. Pozdrawiam Zdzisław.

 10. Witam ! Mam dość nietypowe pytanie 😉
  Chciałabym zarezerwować wycieczkę 11 kwietnia do kanionu Antylopy. Mój wybór padł na Lower – mam nadzieję, że nie pożałuje. Jednak męczy mnie jedna myśl. Sporo czytam o wąskich miejscach gdzie trzeba się przeciskać. Będzie z nami przyjaciel, który jest dość wysoki i waży sporo więcej niż przeciętna osoba 😉 Czy osoba otyła jest w stanie pokonać tę trasę ?

 11. Lower Antelope jest o wiele ładniejszy niż Upper (przepiękne formacje skalne). Proszę pamiętać, że do Lower jednak trzeba zejść w dół po schodkach dosyć stromych (ale są poręcze). Również po schodkach trzeba wyjść do góry z kanionu. Myślę, że to mogą być najtrudniejsze z elementów. Samo przeciskanie się przez skałki wewnątrz Kanionu Antylopy nie jest takie straszne. Powiedziałbym, że więcej w tym zabawy niż strachu.
  Już dodaję powyżej w artykule film który nagrałem w Lower Antelope Canyon – mam nadzieję, że się przyda.

 12. Hej, nie wiem czy pominelam i czy bylo gdzies napisane. Skoro wejscie i wyjscie do Lower Canyon to dwie rozne lokalizacje co z transportem? Skoro zostawilo sie samochod przy wejsciu? Bo rozumiem, ze tu sie dojezdza samemu ? Nie tak jak do Upper Canion.

 13. Kanion Antylopy jest na tyle krótki, że wraca się praktycznie tą samą drogą którą wychodzi się z przewodnikiem zwiedzać. To może 10 min drogi na piechotę. Tak, samochód zostawia się na ogólnodostępnym parkingu.

 14. Jeśli dziecko nie ma klaustrofobii (Lower Antelope – ale tylko na bardzo małych odcinkach) to nie będzie problemu. Dzieciak musi być jednak na tyle sprawny aby zejść/wyjść po metalowych schodkach które mają dosyć ostry kąt nachylenia (to dotyczy też Lower Antelope Canyon)
  Upper Antelope jest nieco bardziej “przyjazdny” dla dzieciaków. Tutaj stąpa się po płaskim piaszczystym dnie kanionu i wejście/wyjście jest na poziomie gruntu.

 15. Niestety. Photo tours organizowane są w okolicach południa gdy słońce jest najwyżej nad horyzontem. Wówczas najwięcej światła wpada do kanionów. Nie można być w jednym czasie w dwóch rożnych kanionach.

 16. Nigdy nie kupuję wejściówek u pośrednka. Zawsze po za sezonem, najlepiej koniec grudnia, styczeń i luty bezpośrednio u Indian w budzie przy parkingu. W Upper Antelope Canyon, gdy byłem jedynie sam, musiałem chwilę poczekać, aż przybędzie druga osoba. Indianin zawióżł nas tylko we dwoje do kanionu. Towarzyszył nam, grał na fletni, ale nie ograniczał czasu zwiedzania i mogłem zabrać trójnóg. Podobnie było w Lower Antelope Canyon. Na parkingu stały 2 samochody, zapoarkowałem jako trzeci. W budzie obok wykupiłem wejściówkę, zabrałem trójnóg i Indianin podprowadził mnie do szczeliny w ziemi, poinstruował jak mam się przemieszczać i zawrócił. Szedłęm samotnie, słyszałem głosy innych osób w kanionie, ale nie widziałem nikogo. W ten sposób, w każdym z kanionów byłem kilkakrotnie, w różnych latach, ale zawsze zimą.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię