Trasy widokowe w USA: Moki Dugway

Trasa-Widokowa-USA-Widok

Moki Dugway uznana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych tras widokowych w Stanach Zjednoczonych. Żwirowa, pokryta czerwonym pyłem nawierzchnia drogi wznosi się ostro ciasnymi serpentynami na wysokość 300 m ponad powierzchnię płaskowyżu Cedar Mesa.

Brak jakichkolwiek barierek zabezpieczających, nawisy skalne i kilka leżących w rowie wraków samochodów nadają temu miejscu niesamowity charakter. Specyficzne urok Moki Dugway, to dla wielu kierowców bariera strachu, którą ciężko pokonać.

Trasa-Widokowa-Stany

Przejazd trasą widokową.

Zdecydowanie najłatwiej pokonać prawie pięciokilometrowy odcinek Moki Dugway zwykłym samochodem osobowym. Doskonale na żwirowej nawierzchni radzą sobie również wszystkie pojazdy klasy SUV, co nie znaczy przejazd tą drogą nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Przejazd przez ostre serpentyny ograniczające widoczność do kilkudziesięciu metrów to nawet na dobrze utrzymanej drodze asfaltowej nie lada wyzwanie. Dodajmy jeszcze do tego prawie 11% spadek i otrzymamy idealny przepis na przejażdżkę z przygodami.

Trasa-widokowa-usa-serpentyny
Naprawdę ostre zakręty i ostry spadek

Maksymalna, bezpieczna i zalecana przepisami prędkość przejazdu to zaledwie 10 km/h. Przy dojazdach do ostrych zakrętów zalecam jedna zwolnić do minimum.
Na kilku odcinkach wręcz niemożliwe jest dostrzeżenie czy z naprzeciwka nie nadjeżdża inny pojazd. Zauważyłem również, że niektóre osoby używają w tych miejscach klaksonów, aby w ten sposób dać znać o swojej obecności.
Przejazd z zachowaniem szczególnej ostrożności to około 25 minutowe wyzwanie rzucone “Diabelskiej Drodze”. Taki właśnie przydomek (Hell Road) został nadany temu odcinkowi drogi stanowej nr 261 w 2012 roku przez kanał Discovery. Polecam obejrzeć film, który umieściłem poniżej.

Przejazd-trasa-widokowa-w-stanach
Na trasie brak barierek ochronnych
Podjazd-trasa-widokowa
Doskonale widać na jaką wysokość trzeba podjechać….

Praktyczne porady.

Osoby mające lęk wysokości nie powinny obserwować drogi z miejsca kierowcy lub pasażera. Kilka odcinków może przyprawić o zawrót głowy nawet największych twardzieli.

Przejazd kamperem przez Moki Dugway to nie lada wyzwanie. Odradzam również jakąkolwiek próbę przejazdu samochodem z przyczepą kempingową. Dla osób nie mających doświadczenia w prowadzeniu tego typu pojazdów pokonanie trasy może zakończyć się (co najmniej ) utknięciem na jednym z dziewięciu ostrych zakrętów

W czasie opadów deszczu lub śniegu zalecam szczególną ostrożność w czasie przejazdu. Nawierzchnia jest wówczas śliska (błoto) i bardzo łatwo stracić kontrolę nad pojazdem (zwłaszcza w czasie zjazdu). W czasie ekstremalnych warunków pogodowych trasa jest zamykana.

Punkty widokowe.

Na całym odcinku trasy nie znajduje się żaden wydzielony punkt widokowy. Według informacji na stronie Departamentu Transportu stanu Utah, zatrzymywanie się na drodze może być niebezpieczne dla uczestników ruchu.
Jedynie szczyt Moki Dugway to jeden z najlepszych punktów widokowych w całej okolicy. Z wysokości ponad 335 m ponad rozległym płaskowyżem “Cedar Mesa” możecie podziwiać formacje skalne Valley of The Gods oraz leżące na granicy horyzontu zarysy największej atrakcji turystycznej: Doliny Momentów (Monument Valley).

Punkt-widokowy-szczyt
Panorama widziana ze szczytu Moki Dugway
Dolina-monumentow-widok
Widok na Dolinę Monumentów

Mapka z lokalizacją odcinka Moki Dugway

Aktualizacja: kwiecień 2019
Pawel P.
© 2018 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

ODKRYWAJ AMERYKĘ Z MOIM PLANEM. Dowiedz się więcej - KLIK
....KUP MI KAWĘ

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię