Zebra Canyon – Utah

Zebra-Kanion

Zebra Canyon to jeden z najciekawszych i najbardziej kolorowych kanionów szczelinowych (Slot Canyons) dostępnych praktycznie dla każdego turysty. Szlak prowadzący do kanionu jest bardzo łatwy, a sam hiking w najbardziej widowiskowej części Zebra Canyon – The Tunnel to wyjątkowe doświadczenie.

Jeśli chcecie nacieszyć się przepięknymi formacjami i kolorowymi strukturami oferowanymi przez kaniony szczelinowe, zapraszam do wyruszenia na wyjątkową wyprawę szlakiem Zebra Canyon.

Zebra Slot Canyon przypomina w niektórych miejscach słynny Kanion Antylopy w Arizonie. Oba kaniony powstały dokładnie w ten sam sposób (powodzie błyskawiczne) i oba są wciąż zalewane przez wodę. Niestety w Zebra Canyon woda utrzymuje się zdecydowanie dłużej i bardzo często wewnątrz kanionu natraficie na odcinki gdzie trzeba będzie przejść przez niewielkie (sięgające czasem do kolan) oczka wodne(tzw. Pools).
Sam szlak prowadzący do kanionu jest techniczne bardzo łatwy do pokonania. Prowadzi on przez pustynne tereny oraz wyschnięte koryta rzek okresowych. Niespełna po godzinie hikingu (niestety słabo oznaczonym w niektórych miejscach szlakiem) docieracie do miejsca zwanego Harris Wash. To szerokie, pokryte piachem i rzadką roślinnością rozlewisko rzeki okresowej.
Tutaj szlak rozwidla się w dwóch kierunkach. Aby dojść do Zebra Slot Canyon należy udać się w lewo i podążać cały czas wzdłuż piaszczystego dna rzeki. Po około 15 minutach ściany szerokiego dotychczas kanionu zaczynają się zwężać. Tak właśnie wygląda wejście do pierwszej z dwóch sekcji Zebra Canyon.
W tym miejscu mogą już być widoczne pierwsze oczka wodne. W czasie intensywnych opadów niektóre sekcje kanionu (na długości kilku metrów) mogą być zalane wodą (bardzo zimną wodą) o głębokości około 20-40cm.
Najciekawsza część kanionu to zaledwie kilkadziesiąt metrów przepięknych, pokrytych kolorowymi paskami (stąd nazwa Zebra Canyon) ścian kanionu. Są one tak wąskie iż wręcz niemożliwe jest aby wcisnąć stopę i postawić ją na płaskim podłożu. Jeśli macie ze sobą plecak, będziecie musieli go zostawić w szerszej sekcji lub nieść przed sobą. Niemożliwe jest aby przecisnąć się przez niektóre szczeliny z założonym plecakiem. Jednak zdjęcia w tym miejscu są przepiękne – zwłaszcza zrobione przy najlepszym oświetleniu, czyli w okolicach godzin południowych.

Zebra Canyon – informacje.

Całkowity czas przeznaczony na wyprawę: 3-4h
Długość szlaku prowadzącego do kanionu: około 9 km
Długość kanionu: około 120 m
Długość drogi dojazdowej: około 13 km
Czas na szlaku: około 60 min (w jedną stronę)
Stopień trudności: bardzo łatwy/łatwy
Dostępność: przez cały rok
Szlak: piach/żwir (90%/10%) Kanion: (Skała70%/Piach20%/Woda10%)
Pozwolenie: Brak
Lokalziacja GPS: 37.655578, -111.406436

Lokalizacja szlaku na Mapie

Dodatkowe informacje:
Wysokie prawdopodobieństwo występowania wody w kanionie. Polecam zabrać dodatkową parę butów. W miesiącach letnich na szlaku będzie bardzo gorąco. Proszę zabrać wodę i nakrycie głowy.
Najlepiej odwiedzić “Kanion Zebry” przed południem, wówczas wpadające do wewnątrz światło jest idealne do zdjęć. Ściany kanionu mają wówczas ciepły pomarańczowy odcień. Najciekawsze część kanionu biegnie w kierunku wschód-zachód, dzięki temu właśnie poranne słońce najefektywniej oświetla wnętrze. Oczywiście najlepsze światło to miesiące w których słońce jest najwyżej nad horyzontem (od maja do sierpnia).

Galeria z podróży

Paweł P. © 2018 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
ZWIEDZAJ UTAH Z MOIM PLANEM. Dowiedz się więcej - KLIK
....KUP MI KAWĘ

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię