Tłumy nad Horseshoe Bend

Horseshoe-Bend-turysci

Jeden z symboli Arizony – Horseshoe Bend przeżywa od kilku lat prawdziwe oblężenie turystów. Z roku na rok sytuacja pogarsza się, do tego stopnia iż w sezonie (od maja do września) po godzinie 9 rano zaczyna brakować miejsc parkingowych w tej lokalizacji.

Ciężko uwierzyć, że miejsce które odwiedzałem pierwszy raz prawie 11 lat temu i o którego istnieniu wiedziało niewiele osób zmieniło się tak drastycznie.

Pierwszy raz miejscowość Page w Arizonie odwiedziłem w roku 2007 w maju. Przyjechałem tutaj aby zobaczyć przepiękny Kanion Antylopy (do którego bilet na wycieczkę Photo Tour kosztował około $45. Obecnie cena wzrosła do $160). Rozmawiając z Indianami Navajo o lokalnych atrakcjach dowiedziałem się wówczas o istnieniu Horseshoe Bend.

Horseshoe Bend – maj 2007

Horseshoe Bend – przed inwazją Social Media

Ciężko było znaleźć nieoznaczony wjazd na niewielki wytyczony kilkunastoma wbitymi w ziemię patykami parking. Dookoła tylko cisza, pustynia i świszczący wiatr przenoszący z miejsca na miejsce czerwony pył. Szlak prowadzący do puntu widokowego Horseshoe Bend był również ledwie widoczny pośród porośniętej suchymi krzewami pustyni.
Po dotarciu nad krawędź 300 m urwiska można było się delektować ciszą i przecudnymi widokami.

Horseshoe Bend – po inwazji Social Media.

Turysci-Horseshoe-Bend
Już niedługo trzeba będzie stać w kolejce aby zrobić ładne zdjęcie.

W 2007 roku serwisy społecznościowe dopiero rozkręcały swoją obecność w internecie.
Mało kto z turystów (oprócz zawodowych przewodników) przyjeżdżających do Arizony zadawał sobie trud aby sprawdzić jakie jeszcze atrakcje oprócz Kanionu Kolorado można zobaczyć w okolicach.
Jednak od 2012 roku wszystko się zmieniło. Fotografie Horseshoe Bend zaczęły być coraz częściej udostępniane w internecie,  co spowodowało prawdziwe inwazje turystów z całego świata, którzy bezpowrotnie zaczęli zmieniać to miejsce.

Turysci-Horseshoe-Bend-Szlak
Ponad 1500 osób dziennie odwiedza  Horseshoe Bend

Ponad 1.5 miliona turystów odwiedziło Horseshoe Bend w 2017 roku!

Departament policji w Page poinformował na stronie internetowej iż codzienne w rejonie wjazdu do Horseshe Bend stacjonuje co najmniej jeden radiowóz policyjny kierujący ruchem.  Miejsca parkingowe są zapełniane w błyskawicznym tempie (już od 9 rano ciężko cokolwiek znaleźć). Ponieważ nie wolno parkować wzdłuż pobocza drogi nr 89 (jest to niezgodne z prawem) samochody krążą czasem po kilkadziesiąt minut czekając na wolne miejsce.

Photo: Mark Henle, Mark Henle/The Republic)

W kwietniu 2018 władze miasta Page zdecydowały się nad rozpoczęciem pracy nad nowym parkingiem mogącym pomieścić 300 samochodów. Docelowo planuje się również wprowadzić opłaty za wjazd na teren Horseshoe Bend w wysokości $10.00 za samochód osobowy, $50.00 za busy i $100 za autobusy wycieczkowe.
Projekt ma zostać ukończony w drugiej połowie 2019 roku.
Aktualizacja:
Od 21 kwietnia 2019 roku parking przy Horseshoe Bend jest już w pełni płatny. Wprowadzono też zakaz postoju wzdłuż drogi nr 89. Oznacza to, że jeśli wszystkie miejsca parkingowe będą zajęte trzeba będzie wrócić w to miejsce w innym terminie

Czy w 2019 roku warto jeszcze będzie odwiedzić punkt widokowy Horseshoe Bend razem z tysiącem innych turystów?
Przypuszczam, że całe piękno tego dzikiego zakątka zostanie bezpowrotnie zniszczone.

Więcej informacji na temat Horseshoe Bend:
Szlak, krótki opis – KLIKNIJ TUTAJ
Poradnik fotograficzny – KLIKNIJ TUTAJ
Horseshoe Bend, opis – KLIKNIJ TUTAJ

Aktualizacja: kwiecień 2019
Paweł Paluch © 2018 interameryka.com

 

 

 

 

 

2 komentarze

  1. Czy mając wykupiony pakiet wstępu do parków narodowych za parking należy będzie osobno zapłacić?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię