Deklaracja Celna – wzór formularza

Deklaracja-Celna-do-USA-Lot

Jak prawidłowo wypełnić Deklarację Celną w samolocie w czasie przelotu do USA.

Wszystkie osoby wlatujące na terytorium Stanów Zjednoczonych (również osoby posiadające zieloną kartę jak i obywatele USA) muszą wypełnić Formularz Deklaracji Celnej  (Form 6059B – Custom Declaration).
Formularz dostępny jest języku polskim.

Deklaracja-Celna-USA-Samolot-LOT
Formularz Deklaracji Celnej można wypełnić w samolocie…

W oficjalnym formularzu znajduje się 15 rubryk w których podać należy informacje dotyczące danych osobowych, miejsca zamieszkania, rodzaju podróży (wyjazd turystyczny/biznesowy) oraz specyficznych przedmiotów/jedzenia jakie wwożone zostają na teren Stanów Zjednoczonych.

Czy Deklarację Celną można wypełnić w języku polskim?

Formularz-celny-wydruk
Można również wydrukować w domu na zwykłej czarno-białej drukarce i wypełnić.

Tak. Deklarację Celną można wypełnić w języku polskim. W tym celu należy ściągnąć z  oficjalnej strony rządowej (link TUTAJ – lub TUTAJ) druk formularza i wydrukować go w domu (źródło – klik). Do otwarcia potrzeba jest najnowsza wersja programu Adobe Reader.
Od lipca 2016 roku zostały wprowadzone zmiany do przepisów imigracyjnych – dlatego dopuszczalne jest wydrukowanie i wypełnienie formularza w warunkach domowych.
Nie jest konieczne posiadanie i wypełnianie oryginalnego druku (Form 6059B) rozdawanego na pokładzie samolotów.
Aktualizacja (listopad 2018): W praktyce okazuje się, że wydrukowany w domu formularz może być odrzucony przez oficera imigracyjnego i trzeba ponownie wypełniać druk. Proszę więc traktować wypełniony w domu formularz jako “ściągawkę”.
Aktualizacja (czerwiec 2019): Jeśli nie posiadają Państwo nic do oclenia i nie wwozicie do USA żadnych produktów, żywności które wymagają zgłoszenia wówczas nie jest koniecznie wypełnienie formularza i przedstawienia go urzędnikowi w czasie kontroli celnej.

Jak wypełnić Deklarację Celną przy wlocie do USA.

Deklarację należy wypełnić czytelnie, pismem drukowanym. Wszystkie pola formularza (na pierwszej stronie) muszą być wypełnione. Formularz musi zostać również podpisany imieniem i nazwiskiem oraz przy podpisie powinna pojawić się data przekroczenia granicy / wlotu do USA. Nie należy wypełniać formularza ołówkiem. Długopis, pisak, pióro – to najlepsze narzędzia.

Poniżej znajdują się objaśnienia do kilku punktów, które budzą najwięcej wątpliwości wśród osób wybierających się do USA.

Deklaracja Celna – punkt 8.
Kraje odwiedzone przed przybyciem do USA w czasie tej podróży.

Formularz-celny-informacjeJeśli przelot do USA odbywał się bezpośrednio np. z terytorium Polsku (linie lotnicze LOT) wówczas w punkcie 8 należy postawić kreskę poziomą.
Jeśli przelot do USA odbywał się “z przesiadką” wówczas w punkcie 8 należy podać nazwę kraju w którym wsiedliście państwo na pokład samolotu lecącego bezpośrednio do USA.

Deklaracja Celna – punkt 11
Przewożę (przewozimy) owoce, warzywa, nasiona, żywność, mięso, glebę itp.

Formularz-celny-USA-punkt-11W punkcie 11 należy podać informację czy przywożone są do USA podane w podpunktach (a,b,c,d) rzeczy. Szczegółowe informacje co można przewieźć do USA znajdują się tutaj (KLIK). Pamiętajmy o tym, że jeśli nawet została zaznaczona odpowiedź NIE we wszystkich podpunktach – nie zwalnia to osoby przylatującej do USA od szczegółowej kontroli bagażu. Kontrole takie przeważnie odbywają się wyrywkowo. Na lotniskach już praktycznie standardem są specjalnie tresowane psy. Nie warto więc oszukiwać – zwłaszcza jeśli chodzi o przewóz domowych wyrobów typu kiełbasa, sery itp.

UWAGA: W deklaracji należy zaznaczyć TAK (punkt 11a) jeśli do USA wwożona jest jakakolwiek żywność. Nawet jeśli są to słodycze, czekolady oraz przetworzone produkty znajdujące się na liście dozwolonych artykułów które można wwieźć do USA.

Unikniecie w ten sposób niepotrzebnych stresów oraz ryzyka kary grzywny za podanie nieprawdziwych informacji w deklaracji celnej. Wyraźnie jest to zaznaczone na stronie US Custom and Border Protection.
“You must declare all food products. Failure to declare food products can result in up to $10,000 in fines and penalties.”
W Stanach media dosyć mocno nagłośniły sprawę pewnej kobiety, która na pokładzie samolotu dostała jabłko (jako część posiłku), wrzuciła go do plecaka i kompletnie zapomniała wpisać owoc do deklaracji celnej. Otrzymała karę w wysokości $500. Można o tym przeczytać TUTAJ – KLIK

Deklaracja Celna – druga strona (opis artykułów).

Formularz-celny-do-usa

Na drugiej stronie Deklaracji Celnej znajduje się dodatkowa tabela w której należy umieścić przedmioty (informację o przedmiotach) wwożonych do USA.
Proszę tutaj umieścić przedmioty, które przewozicie państwo w większych ilościach. Dobrym przykładem może być tutaj “złoty pierścionek” (w oryginalnym opakowaniu) – jako prezent np. dla rodziny. Jeśli przewozicie jedną sztukę – jest to równoważne z “podarunkiem”. Jeśli jednak przewozicie dwie lub więcej sztuk takich samych towarów – urzędnik imigracyjny potraktuje to jako przedmioty przeznaczone na sprzedaż. Wówczas podlegają one ocleniu.
Dla osób które przewożą przedmioty (nie do użytku własnego) do USA o wartości przekraczającej 200$ – konieczne jest podanie ich właśnie na drugiej stronie Formularza Deklaracji Celnej.

Towary zakupione na lotnisku w sklepie bezcłowym lub w samolocie podlegają takim samym regułom celnym jak towary wwożone z Polski. Obowiązują więc limity na alkohol, papierosy , prezenty itp.

Jeszcze raz chciałbym przypomnieć, że można wydrukować w domu Formularz Deklaracji Celnej i użyć go jako wzór przy wypełnianiu właściwego druku w samolocie.

Deklaracja-Celna-Formularz-do-USA
Wydrukowany w domu dokument deklaracji jest ważny i można się nim posługiwać w czasie przylotu do USA

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CO MOŻNA WWIEŹĆ LECĄC DO USA.
CZY ZAMYKAĆ WALIZKĘ (BAGAŻ REJESTROWANY) NA KŁÓDKĘ
NIE WYRZUCAJ KARTY POKŁADOWEJ PO PRZYLOCIE DO USA!
BEZ WIZY DO USA – PODSTAWOWE INFORMACJE
PODSTAWOWE INFORMACJE DLA OSÓB PRZYLATUJĄCYCH DO USA

Aktualizacja: październik 2019
Pawel P. © interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione

....KUP MI KAWĘ
Jeśli uznasz, że wpis jest wartościowy, śmiało podziel się nim Twoją grupą! Dziękuję 👍

225 komentarze

 1. Czesc Pawel,
  mialabym pytanie odnosnie pkt 3. Czy jesli podrozuje z chlopakiem, powinnam wpisac w pkt.3 ze z nim podrozuje. Wg mnie jest to partnerstwo, ale przeciez zadnych papierow na to nie mam… 😉

 2. Witam,
  mam pytanie czy można bez żadnych konsekwencji przewozić pokarm dla kota w oryginalnym 4 kg opakowaniu?

 3. Cześć,
  Czy zabierając ze sobą oscypki ok. 3kg, powinienem w deklaracji (pkt. 11a) zaznaczyć, że biorę ze sobą jedzenie? Od znajomych słyszałem, że najlepiej wszędzie dać ”nie” ale wolę się upewnić.
  Zabierając nalewki oraz leki należy je wpisać w deklaracji i podać ich wartość?

  Dzięki wielkie za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie 🙂

 4. Oscypki to tzw. przetworzony produkt (nie jest to “surowy ser”) należący do grupy “solid cheese” więc można spokojnie przewieźć go do USA nie wpisując do deklaracji celnej.

 5. Cześć, pierwszy raz wylatuje do USA i mam pytanie jeśli chodzi o leki. Choruje na kardiomiopatie rozstrzeniowa i zazywam dwa rodzaje leków na receptę, jak to mogę załatwić formalnie bez stresów?

 6. Jeśli ilość leków które Pan przewozi jest na tzw. “użytek własny” nie powinno być problemów. Proszę też na wszelki wypadek dowiedzieć się czy te leki nie zawierają substancji ogólnie uznanych za “psychotropowe”. Jeśli tak – recepta z podpisem lekarza będzie niezbędna.

 7. jesli bede przewozic prezenty dla rodziny w postaci srebrnych kolczyków i bransoletek. Wartośc okoł $150 Czy musze równiez wpisywac to na listę ??

 8. A jeśli lecąc do USA w ramach Work & Travel mam przy sobie laptopa, telefon, kamere, gadżety do kamery i są to moje prywatne rzeczy (nie na sprzedaż), czy muszę rowniez wpisać każda z nich w deklaracji z tylu z wartością?

 9. Jeśli tych prezentów jest dużo – tak proszę to wpisać na listę. Jeśli “rozsądna ilość” np. cztery, pięć – wówczas nie trzeba podawać.

 10. Takie rzeczy są uznawane za przedmioty osobiste – nie trzeba ich wpisywać do deklaracji celnej. Co innego gdybyś miał np dwa laptopy zapakowane oryginalnie w pudełku lub kilka kamer. Wskazywało by to jednoznacznie, że przedmioty są wwożone do USA na sprzedaż i …musiałbyś się tłumaczyć.

 11. W przypadku podróży rodzinnej (z dziećmi) wypełnić trzeba tylko jedną (wspólną) deklarację celną. Wówczas podchodzicie razem do oficera imigracyjnego.

 12. Witam, czy biorąc ze sobą laptopa muszę wyczyścić go z filmów które na nim są lub nagrań, które oryginalne nie są?

 13. Witam, lecę w przyszłym tygodniu do Las Vegas i będę miał ze sobą znaczna gotówkę (powyżej 10 tys. $) przy wpisaniu tego w deklaracji muszę mieć jakieś dodatkowe dokumenty ? np. potwierdzające źródło tych pieniędzy ?

 14. Alkohol do USA można wwieźć w ilości “do użytku własnego”. Niestety nie jest sprecyzowane na stronie rządowej ile to dokładnie jest. Przepisy jedynie mówią, że ocleniu nie podlega alkohol wwożony do USA w ilości 1 litra na osobę.
  Wszystko ponad tą ilość może podlegać ocleniu. W praktyce często spokojnie przechodziły nawet 2 litry. Jeśli przewieziesz do USA np 5 litrów – taka ilość nie zostanie skonfiskowana, nie zapłacisz kary, nie zostaniesz zawrócona do Polski. Po prostu trzeba będzie zapłacić cło, które wynosi około 5-9% w zależności od stanu.
  W deklaracji celnej możesz wpisać więc alkohol który wwozisz do USA powyżej 2 litrów.

 15. Pierwszy raz lecimy do USA i mam kilka pytań.
  1. Czy można przewieźć garnitur na wieszaku i w pokrowcu, czy lepiej spakować do walizki ? Jeśli tak, to czy trzeba wcześniej zgłosić?
  2. Polskie słodycze , kabanosy przewozimy w bagażu rejestrowanym, czy podręcznym?
  3. Czy można mieć w bagażu podręcznym pomadkę do ust?
  4. Czy deklarację celną wypełniamy jedną, czy dwie? Pragnę nadmienić, że jesteśmy zameldowani na stałe pod tym samym adresem i żyjemy w konkubinacie. W ambasadzie po wizę do okienka podchodziliśmy razem.
  Ponadto mam prośbę. Czy mógłbyś nam przesłać druk deklaracji celnej, bo jak wchodzę w link TUTAJ ( który podajesz) wyświetla się strona rządowa, ale nie mogę tego wydrukować ( wyskakuje please wait i.t.d ). Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

 16. Ciężko mi odpowiedzieć na pytanie czy obsługa samolotu (to do nich należy ostateczna decyzja) zgodzi się na przewóz garnituru na wieszaku i pokrowcu. Proszę mimo wszystko jednak wcześniej to zgłosić.
  Polskie słodycze, kabanosy – wszystko zależy od ilości. Kabanosy jako “przekąska” w czasie lotu. Jak najbardziej można mieć w bagażu podręcznym. Jako “prezent” – zdecydowanie w bagażu rejestrowanym. Ze słodyczami nie będzie tego problemu więc można wybrać dowolny bagaż.
  Tak można mieć w bagażu podręcznym pomadkę do ust.
  Deklarację celną wypełniamy jedną na całą rodzinę.
  Aby ściągnąć polską wersję deklaracji proszę zainstalować najnowszą wersję programu Adobe Reader. Wstawiam też link (w artykule) do wersji którą można pobrać z mojej strony.

 17. Czy można przewozić żywność liofilizowaną – chodzi mi o pełnowartościowe dania dla podróżników czy żeglarzy – często z dodatkiem mięsa (bo tu nie mam jasności). Są to posiłki hermetycznie zapakowane

 18. Można przewozić taką żywność, dlatego że jest ona bardzo mocno przetworzona + hermetycznie zapakowana. Jako przykład podam konserwy mięsne, które też można przewozić właśnie z racji tego iż, jest to produkt przetworzony + hermetycznie zamknięty.

 19. Chciałbym wziąć ze sobą do USA ser żółty salami w oryginalnym opakowaniu i orzechy w skorupie. Czy jest to dozwolone?

 20. 12.Miałem(am) staczność ze zwierzętami domowymi.
  Mam 3 koty w domu i je widziałam. Czyli zaznaczam tak. Czy to mo jakiś wpływ? Czy mogą za to cofnać?

  Jestem alergikiem i muszę przez to zawsze zabierać dużo kosmetyków. Czy jest jakieś ultimatum do przewożenia kosmetyków? Mam szampon do włosów, który zawsze przelewam do małej butelki. Czy mogę zabrać lakier do włosów? Czy mogę przelać sobie do butelki po wodzie płyn do płukania, żeby starczył mi na kilka razy.

 21. W deklaracji chodzi głownie o styczność ze zwierzętami hodowlanymi. Styczność ze zwierzakami domowymi nie jest brana pod uwagę.
  Nie spotkałem się z limitem przewożonych kosmetyków do USA. Ważne aby nie zabierać więcej pojemnościowo (100 ml w bagażu podręcznym) na pokład samolotu niż jest to dozwolone. Tak – można przelać (nawet trzeba) kosmetyki, szampon itp. do mniejszych pojemników. Oczywiście w bagażu rejestrowanym możesz mieć więcej płynu. Nie jest dozwolone przewożenie opakowań pod ciśnieniem (spray do włosów).

 22. ….jeśli jadę do przyjaciół, to mam wpisać w pkt. “4a” tylko adres zamieszkania, czy należy też wpisać jak we wniosku o promesę imię i nazwisko i dopiero adres zamieszkania.

 23. Witam, w punkcie 4a deklaracji celnej należy wpisać adres… aczkolwiek tam gdzie będę stacjonował mieszka po prostu rodzina i tak również wpisałem we wniosku wizowym: Imię i nazwisko + imię i nazwisko + dwa telefony i adres. Tutaj jest niezbyt dużo miejsca na zmieszczenie nawet jednego imienia i nazwiska z ulicą? Czy wystarczą np. inicjały + ulicę, lub jedno imię i nazwisko z adresem?

 24. Witam . Czy można wwozić w większej ilości srebro bo mam dużą rodzinę i każdemu mam jakiś upominek są to4 bransoletki i 2 paty kolczyków

 25. Tylko w bagażu rejestrowanym. Na pokład można wwieźć max 100ml płynu (w jednym opakowniu). Chyba, że będzie to alkohol kupiony w strefie bezcłowej na lotnisku. Wówczas można wnieść na pokład max 1 litr. Taka ilość alkoholu nie podlega ocleniu.

 26. Witam . Czy można wwozić w większej ilości srebro bo mam dużą rodzinę i każdemu mam jakiś upominek są to4 bransoletki i 2 pary kolczyków

 27. A czy spożywanie alkoholu zakupionego w strefie bezcłowej jest dozwolone na pokładzie podczas lotu? Mam na myśli np. piwo.

 28. Alkohol ze sklepu bezcłowego jest zapakowany w torbę i zabezpieczony przed otwarciem. Oczywiście można zerwać banderolę i wypić ale wówczas pozostały w torbie alkohol już nie będzie można wwieźć na teren USA (ponieważ banderola została zerwana).

 29. Czy 10.000 $ to limit na osobę, czy na rodzinę?
  Jeżeli lecę z żoną i chcę zabrać np. 15.000 $ to zaznaczam NIE?

 30. Chciałabym podarowac kuzynce w USA, do której lece duzy, drogi krem do twarzy 300 ml w opakowaniu kupionym w sklepie. Czy moge go włozyc do bagażu rejestrowego i mi go nie zabiorą?? i czy mogę w rejestrowym miec lakier do włosów w Sparaju

  dzieki

 31. Krem do twarzy można mieć w bagażu podręcznym. Chyba, że krem ma konsystencje płynną – wówczas max to 100 ml.
  Lakier do włosów w sprayu to opakowanie pod ciśnieniem. Nie można mieć takich rzeczy w bagażu podręcznym.

 32. Witaj, czy konsul na granicy może zapytać jaką sumę wwożę do USA, mam na myśli swoje prywatne pieniądze np. 800USD. Wszystko trzymam na karcie, czy musze to jakoś wykazywać w deklaracji?

 33. Jeśli chodzi o punkt 15 to czy muszę podawać orientacyjną cenę używanego laptopa, kamery gopro? czy lepiej pozostawić to pole puste?

 34. Czy mogę zabrać kiełbasę krakowską suchą oryginalnie zapakowaną hermetycznie w bagażu rejestrowanym i czy muszę w deklaracji celnej pkt.11b zaznaczyć “TAK”

 35. Wysyłam do USA dwoje dzieci (17 i 12 lat). Czy jako rodzic (dzieci jada do dziadka) powinnam wypełnić jakąś deklarację dotyczącą zgody na wyjazd? Czy powinnam udzielić jakiegoś pełnomocnictwa dla dziadka w razie jakichś niespodziewanych wydarzeń?
  Czy musi to być potwierdzone przez notariusza??

 36. Witam. Kupiłam córce w prezencie obraz olejny u regionalnej malarki- o wymiarach 50×60. Będę leciała do NY przez Meksyk, gdzie będę na urlopie. Czy obraz może być bagażem podręcznym na pokład? Czy w ogóle mogę go wwieźć do NY? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

 37. Proszę zostawić puste pole. Nikt się nie będzie dopytywał o sprzęt elektroniczny który jest używany. Przewóz laptopów, aparatów, telefonów to teraz standard. Co innego gdyby wszystko było nowe, zapakowane fabrycznie.

 38. Dla 17 latka nie są wymagane dokumenty od notariusza potwierdzające powierzenie opieki dla osób trzecich. Dla dzieci poniżej 16 roku życia – wymagany jest taki dokument od notariusza.

 39. Obraz przekracza wymiary bagażu, który może być wniesiony na pokład bez opłaty. Będzie oczywiście można go wnieść na pokład – ale na pewno trzeba będzie zapłacić za ponadwymiarowy “bagaż”.
  Tak – obrazy można wwozić do USA.

 40. Kuzynka poprosiła mnie o przywiezienie suszonych grzybów, czy mam je wpisać do deklaracji? grzyby są z własnego zbioru, jak powinny być zapakowane ?

 41. W deklaracji nie wpisuje się czy wwożone są leki na teren USA. Mając przy sobie leki (głownie specjalistyczne) należy mieć również przy sobie receptę / notatkę od lekarza który je wydał. W przypadku kontroli bagażu, gdy urzędnik stwierdzi iż potrzebuje dokumentów poświadczających skąd pochodzą leki – należy taką receptę przedstawić.

 42. Jeśli grzyby są suszone – nie trzeba wpisywać ich w deklaracji celnej. Można je dowolnie opakować. Ja grzyby suszone przywożę z Polski w papierowych pudełeczkach lub torebkach.

 43. Witam 🙂
  Chciałabym przewieźć prezenty typu gry planszowe, grzyby suszone i miód.
  Patrzę, że było pytanie o grzyby suszone i bez problemu mozna. A co jeśli chodzi o miód i gry?

 44. Miód – jak najbardziej można. Najlepiej aby był oryginalnie zapakowany w słoiku. Gry planszowe można przewozić bez ograniczeń. Traktowane są jak zabawki.

 45. Witam.
  Lece do Chicago z Londynu (mieszkam w UK od 6 lat) i bede przewozil troche wlasnego sprzetu (2 ciezkie zabytkowe klawiatury i 2 laptopy) w ramach wyjazdu turystycznego na wizie b1/b2. Nie spowoduje to zadnych problemow?

 46. Nie ma się czym stresować. Sprzęt elektroniczny (laptopy, aparaty, kamery) jeśli nie są oryginalnie zapakowane lub nowe, czy przewożone w większych ilościach (co jednoznacznie wskazuje, że będą mogły być sprzedane w USA) można wwozić do USA.

 47. Witam
  1. Czy można przewozić w bagażu REJESTROWANYM Amol oraz Espumisan?
  2. Czy można przewozić w bagażu REJESTROWANYM większą ilość słodyczy (np 5 opakowań po 330 gram)?
  3. Czy jeżeli przewożę bransoletkę o wartości 100zł to muszę ją wpisywać do deklaracji?
  4. Czy jeżeli wwożę prezenty o wartości ok 700 zl (1litr alkoholu, slodycze, bransoletka, ubrania i zabawki) to musze wpisywac to w deklaracji?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 48. W bagażu rejestrowanym można przewozić Amol i Espumisan. Można również przewozić większą ilość słodyczy.
  Nie trzeba wpisywać wartości bransoletki – chyba, że jest ona oryginalnie zapakowana i może wyglądać jak przedmiot do sprzedaży. Na wszelki wypadek proszę w opisie podać że jest to prezent (gift).
  Alkohol trzeba podać w deklaracji jeśli wwozi się powyżej 1 litra.
  Wszystkie wymienione przez Pana rzeczy z listy nie “kumulują się” do wspólnej wartości $700 którą należy podać w deklaracji. Gdyby były to tylko przedmioty, które można uznać że są na sprzedaż (jak pisałem powyżej..czyli np oryginalnie zapakowany zegarek, bransoletka, telefon itp). Wówczas należy to podać w deklaracji.

 49. Witam.
  Czy osoba niepełnoletnia ( 17 lat) podróżująca do Stanów samodzielnie również musi wypełnić i podpisać deklarację celną?

 50. Tak. Każda osoba która podróżuje indywidualnie (z wyjątkiem rodzin – podpisują one jedną wspólną deklarację) musi wypełnić deklarację celną. W żadnym z punktów deklaracji nie ma pytania o wiek osoby wjeżdżającej do USA.

 51. Witam,
  lecę z żoną do USA jednakże żona pozostała po ślubie przy swoim Panieńskim nazwisku. Czy w tej sytuacji musimy wypełnić 2 deklaracje? Czy w ogóle wymagany będzie akt ślubu przetłumaczony na angielski i potwierdzony u notariusza? Dzięki za odpowiedź.

 52. Jeśli żona ma w paszporcie w którym znajduje się wiza do USA panieńskie nazwisko, wówczas wypełniacie dwie deklaracje (każdy osobną). Z praktycznego punktu widzenia to lepiej ponieważ możecie przewieźć np więcej alkoholu lub innych wyrobów.

 53. Dobry wieczór,

  Niebawem wylatuję do USA po raz pierwszy na wycieczkę i zamierzałam wziąć jakieś przekąski na pierwsze dni, typu jabłka, orzechy np. nerkowca, sezamki czy zupki typu gorący kubek. Rozumiem, że oprócz jabłek, wszystko inne jest ok:) Chciałam jeszcze zapytać o leki, żeby było lżej, wyjęłam je z opakowań, nie jest ich jakoś bardzo dużo, ale jednak nie ma recepty, za to mama, z którą podróżuję jest lekarzem, czy to pomoże w razie kontroli? Jeszcze wyrzucić je mogłabym, ale na pewno nie chcę płacić kary w razie W. Może po prostu nie pisać nic o lekach na tym formularzu? Co Pan radzi? Dziękuję!

 54. Co do punktu 15. Zabieram ze sobą do USA. Drona, gopro, gimbal i notebook. Są to produkty moje, które używam na codzień. Nie są to sprzety org.zapakowane. Czyli w pkt. Rezydenci i odwiedzający wpisuje kreskę czy tu i tu zero? Z góry dzięki za odpowiedź.

 55. Wszystkie “przekąski” które przewozisz do USA muszą być w formie przetworzonej. Orzechy – suszone, zupki – w torebkach lub puszkach itp. Jabłka mogą być ale w formie suszonych owoców. Jeśli przewozisz leki które nie są “specjalistyczne” np. leki psychotropowe itp. wówczas możesz zabrać ich taką ilość aby wystarczyło na czas pobytu w USA. Nie trzeba wówczas wpisywać leków do formularza.

 56. Nie będzie żadnych problemów z wwożeniem tego sprzętu do USA. W deklaracji nie musisz wpisywać w rubryce “wartość” zera. Po prostu postaw kreskę lub zostaw puste miejsce.

 57. Panie Pawle,

  przeczytałem wszystkie komentarze do powyższego artykułu i gratuluję rozległej wiedzy! 🙂

  Mam nadzieje, że moje pytanie nie będzie dla Pana problemem…

  Pod koniec sierpnia wyjeżdżam do San Diego na konferencję IT, gdzie moja firma jest jednym ze sponsorów. Planujemy zabrać ze sobą drobne upominki:
  – gumowe zaślepki na kamerkę do laptopa (tzw. ‘camera covers’, ok. 500 sztuk)
  – krówki firmowe zapakowane przez producenta w karton (5kg)

  Czy którąkolwiek z tych rzeczy należy umieścić w deklaracji? Jak przygotować się do ewentualnej rozmowy z celnikami? Wydrukować bilety na konferencję/posiadać dowody zakupu powyższych towarów?

 58. Ciekawy przypadek 🙂 Proszę się nie przejmować słodyczami. Na pewno nie będzie problemów. Przypuszczam, że zaślepki na kamerę nie zabierają również za dużo miejsca i szacowana wartość jednej sztuki nie powinna przekraczać kilkunastu centów. Proszę tak na wszelki wypadek zapakować je w jakieś “firmowe” opakowanie, zakleić i podpisać “Free Samples – not for sale”. Nie powinno być ŻADNYCH problemów. Osobiście nie umieszczałbym żadnej z tych rzeczy w deklaracji celnej. Jak przygotować się do rozmowy z celnikami…gdy zapytają o zaślepki (w co wątpię) proszę im okazać bilety na konferencję i powiedzieć, że są to “Free Samples for clients”.

 59. Mam pytanie w kwestii aparatu fotograficznego i trzech obiektywów. Jestem fotografem amatorem i ten sam sprzęt brałam ze sobą opuszczając Stany 3 tyg temu. Czy mogę mieć problemy wwozac je z powrotem? Czy uwzględniam je na jakiejś formie?

 60. Ja nigdy nie miałem problemu ze sprzętem który wwoziłem z USA do Polski. Przeważnie zabieram aparat+2 obiektywy+kamera GoPro. W drodze powrotnej do Polski celnicy nie są w stanie udowodnić, że sprzęt kupiłeś w USA. Jest on używany, bez oryginalnych pudełek itp. Jak dotąd nie miałem od osób którym planuję podróże po USA żadnych sygnałów o kłopotach z wwiezieniem sprzętu elektronicznego do Polski z USA. Nawet jeśli sprzęt był kupiony w USA wwożony został do Polski bez opakowania (czyli jako używany).

 61. Tak. Rybę (pomimo, że przetworzona i zapakowana próżniowo) należy to zaznaczyć w punkcie 11b “Przewożę mięso, zwierzęta, produkty pochodzenia ze zwierząt…” a następnie na drugiej stronie deklaracji celnej w rubryce “opis produktów” proszę wpisać “Smoked Eel”. Nie jest zabronione przewożenie ryby wędzonej…ale zgodnie z przepisami należy podać to w deklaracji.

 62. Czy przyprawy typu majeranek (otarty) itp. w opakowaniu producenta (np. Kamis)można przewozić?

 63. Panie Pawle..a jak odbierana jest osoba ktora wwozi kilkadziesia tys dolarow w gotowce? jest jakos przeswietlana, wypytywana, umieszczana na jakiejs liscie?

 64. Maksymalnie można wwieźć do USA bez zgłaszania (wpisywania w formularz) 10 tys. dolarów. Jeśli jest to powyżej 10 tys. według przepisów taka kwota powinna zostać zgłoszona w deklaracji celnej. Na pewno będzie Pan przepytany jeśli zdeklaruje Pan ponad 10 tys. dolarów. Szczegółów niestety nie znam.

 65. Witam ponownie, prosiłam wczoraj o odpowiedź czy mogę wwieść do usa 1 kg maku (nasiona) oryginalnie zapakowane, zakupione w sklepie. Widocznie moje pytanie wylądowało w kosmosie . Z góry dziękuję.

 66. Witam, w zeszłym roku byłem w Stanach i nie wypełniałem żadnej deklaracji, niż też o nią się nie pytał. Po wylądowaniu pytano się mnie jedynie czy przewoże jakieś owoce, warzywa, mięso, i na jak długo przyjechałem. Czy rzeczywiście ta deklaracja jest niezbędna? Może miałem fart?
  Pozdrawiam.

 67. Witam, mam pytanie : czy można wsiąść do usa 1/2 l. alkoholu “domaca rakija” zakupionego w Czarnogórze bez akcyzy.Dzięki za informację.

 68. Niekoniecznie należy wypełnić deklarację celną przy wlocie do USA. Nie jest to wymagane, raczej bardziej zalecane. Ewentualnie przy kontroli urzędnika i pytaniu o deklarację można odpowiedzieć, że nie ma się żadnych przedmiotów czy produktów ze sobą do oclenia czy zgłoszenia.

 69. Dzień dobry, planuje zabrać ze sobą mieszankę płatków i suszonych owoców typu musli, zapakowane przez producenta. Powinnam zaznaczyć w deklaracji, że wworze i opisać co to? Czy może nie ma potrzeby tego zgłaszać?
  Pozdrawiam

 70. Witam, mam pytanie dotyczące przewożenia żywności. Czy mogę zabrać ze sobą fasole “jaś” do spożycia zapakowaną w worek foliowy, ok. 0,5 – 1 kg. oraz konserwy rybne i mięsne, oraz wędlinę zapakowaną próżniowo, zakupioną w sklepie. Dziękuję za info i pozdrawiam.

 71. Konserwy rybne można przewozić do USA bez problemów. Fasola “jaś” musi jednak być w formie “wysuszonej”. Nie można wwozić nic “świeżego”.
  Proszę pamiętać aby wędlinę przewozić w oryginalnym opakowaniu razem z metkami. Wówczas w razie kontroli będzie to wystarczający dowód, że jest to produkt całkowicie przetworzony. Tak przetworzone, kupione w sklepie wędliny (oraz inne towary) można wwozić do USA.

 72. witam, czy można do USA wwozić leki na alergię/tabletki, inhalatory/?czy to są leki specjalistyczne( może jest gdzieś dostępny wykaz)?czy jest możliwość sprawdzenia które leki antyalergiczne w stanach są na receptę a które dostępne bez recepty?

 73. Leki na alergię, tabletki oraz inhalatory można wwozić do USA. Zabronione są wszystkie leki “ogólnie przyjęte” jako bardzo silne środki uspakajające/leki psychotropowe. Leki w USA mają zupełnie inne nazwy niż w Polsce dlatego nie ma sensu szukać nazw leków. Trzeba sprawdzać skład – a to już trochę bardziej skomplikowana procedura.
  Ogólna informacja na temat wwożenia do USA leków:
  https://www.fda.gov/downloads/Drugs/GuidanceComplianceRegulatoryInformation/ImportsandExportsCompliance/UCM297909.pdf

 74. Hej Paweł
  A czy zdarzyło się komuś, że na imigration w Miami nie wbito pobytu?
  Jestem tu kolejny raz w US i czy to w NY czy Miami zawsze wbijali nam pieczęć z terminem na jaki przyznano nam wizę – zawsze pół roku
  Nawet jak byliśmy teraz w lutym a wczoraj nic nam nie wbito
  Czy powinnam się martwić?

 75. Jeśli nie dostałaś przy wjeździe pieczątki z datą wyjazdu to znaczy, że otrzymałaś pobyt turystyczny na max 6 miesięcy. Zauważyłem, że coraz częściej zgłaszają się do mnie osoby którym nie wbito terminu wyjazdu z USA.

 76. Czesc Pawel,
  Chcialabym zabrac ze soba kielbase zywiecka, zapakowana prozniowa, kupiona w sklepie. Czy bedzie z tym problem i czy musze zaznaczyc tak w punkcie 11? Wiem ze jest komentarz wyzej o kielbasie ale chcialam się upewnic, poniewaz napisales takze o wedlinie i wedlina przeszla by bez problemu ale kielbasa juz nie.. podrawiam

 77. Kiełbasa, którą będziesz przewoziła do USA musi być w oryginalnym opakowaniu próżniowym zawierającym informacje o producencie, składzie itp. Nie może to być kiełbasa, którą kupisz w sklepie “na wagę” a następnie poprosisz aby została zapakowana próżniowo.

 78. Hej,
  Mam pytanie. Na koniec wakacji w USA chcemy polecieć na tydzień na Barbados. Potem wracamy, jeszcze jeden dzień w Miami i lot do Polski. Czy lecąc z Barbadosu do Miami także wypełniamy deklarację? Rozumiem, że muszę podać nazwę hotelu, w którym zatrzymujemy się na 1 noc? Czy powinniśmy mieć jakieś “kwity”, że wracamy do USA właściwie na 24h?
  Dzięki za pomoc
  Pozdrawiam

 79. Tak. Wlatując z każdego innego państwa do USA (nawet po krótkiej weekendowej wizycie) musicie wypełnić deklarację celną. Nie wypełniacie natomiast nic innego. W paszporcie macie już wpisaną informację (pieczątka przy wlocie do USA + elektroniczna wersja formy I-94) o dacie wlotu do USA z Polski. Wyjazd na tydzień z USA i powrót traktowany jest wówczas jako “Vacations”. Nie będzie żadnego problemu z powrotem do Miami i wylotem do USA.
  Często z rodziną która przylatuje z Polski wyjeżdżamy do Meksyku czy do Kanady na 7-10 dni. Wracają do USA bez żadnych problemów.

 80. Niestety oficer imigracyjny cofnął mnie z granicy, powiedział że ta wydrukowana po prostu “doesn’t work”. Musiałem szybko wypełnić tą oficjalną i wtedy było ok. Radzę wypełnić tą w samolocie żeby zaoszczędzić sobie stresu i kłopotów.

 81. Cześć. Jest tam pytanie o kontakt ze zwierzętami domowymi.
  Czy jeśli mamy w domu zwierzęta ( koty ) to mamy wskazać, że TAK mieliśmy ( na logike ) z nimi kontakt?

  Taka odpowiedź z czymś sie wiąże ?

  kiwi

 82. Hej. A co z serami pleśniowymi. Taki blue cheese może już sprawić kłopoty na cle?
  Znajomy jest fanem serów ale nie wiem czy chcę ryzykować 🙂

 83. Niestety sery pleśniowe nie przejdą kontroli. Jak sama nazwa wskazuje mają w sobie żywe kultury bakterii, a wszystkiego co “żyje w jedzeniu” nie wolno wwozić do USA.

 84. W wakacje wybieram się z rodziną (dzieci, mąż i moja mama) do Stanów. Czy każde z nas wypełnia deklarację osobno? Czy ma znaczenie ilość bagażu rejestrowanego? I czy jest szansa, że do odprawy celnej podejdziemy razem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 85. Tak. Wypełniacie wspólnie deklarację celną w samolocie. Nie ma znaczenia ilość bagażu rejestrowanego. Bagaż i tak zawsze odbiera się po rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym do którego możecie oczywiście iść wspólnie, całą rodziną. Po rozmowie (dostajecie wówczas wizy) odbieracie dopiero bagaż rejestrowany. Wówczas możecie (ale niekoniecznie – to zależy znów od urzędnika) iść do odprawy celnej bagażu.

 86. Cześć, gratuluję strony – kopalni informacji. Właśnie szykuję się (wraz z rodziną, w sumie 4 osoby) do mojego pierwszego w życiu wyjazdu do USA. Cel typowo turystyczny. Sporo mamy w planach i napinam się na zrobienie sporej ilości dobrych zdjęć. Dlatego biorę trochę sprzętu: korpus lustrzanki (pewnie wart ok. 750$) i sporo różnych szkieł (warte w sumie ze 2500$). Czy to jest coś, co powinienem gdzieś odnotować w Form 6059B? Z góry dzięki za odpowiedź.

 87. Nic nie potrzeba odnotowywać w deklaracji celnej. Sprzęt elektroniczny (aparaty, kamery, drony, laptopy) traktowane już jest od dłuższego czasu jako przedmioty “do użytku własnego”. W dzisiejszych czasach aparat za $1500 to wręcz standard.

 88. Cześć wybieram się do NY i biorę słoik 1 litr miodu oryginalnie zapakowany muszę to wpisywać do deklaracji??

 89. Dzień dobry,
  Czy mogę wwieźć do USA odżywkę białkową w proszku?
  Czy opakowanie może być napoczęte, czy musi być fabrycznie zamknięte?
  Czy muszę taką odżywkę zgłosić w deklaracji celnej?
  Czy mogę ją mieć w bagażu podręcznym?

 90. Tak. Możesz bez problemu przewieźć odżywkę w proszku do USA. Opakowanie może być napoczęte. Tak możesz mieć odżywkę w bagażu podręcznym i nie musisz jej zgłaszać w deklaracji.
  Jest to produkt wysoko przetworzony, suchy, nie zawierający żywych kulutr bakterii.

 91. Dzień dobry,
  Co jeśli podczas kontroli celnej celnicy nie poprosili o deklarację? Czy może to spowodować problemy np. przy wylocie ze Stanów spowrotem do Polski? Dodam, że jestem już po kontroli i poza lotniskiem.
  Pozdrawiam

 92. Deklaracja celna nie ma zupełnie związku z systemem kontroli osób przy wlocie i wylocie z USA. Za to odpowiada formularz I-94, który jest automatycznie “wypełniany” przy skanowaniu paszportu przy wlocie do USA. Proszę więc się nie stresować i zwiedzać Amerykę.

 93. Dzień dobry
  W poniedziałek lecę z rodziną po raz pierwszy do USA. Do bagażu rejestrowanego włożę kabanosy oryginalnie zapakowane z danymi producenta, konserwy, oscypki hermetycznie zapakowane, słodycze. Mam pytanie czy powinnam zaznaczyć pkt 11 w deklaracji celnej pkt a i b na tak?
  Pozdrawiam

 94. i jeszcze zapomniałam poproszono mnie o przywiezienie nasion pelargonii. Kupiłam je w torebeczkach w oryginalnym opakowaniu. Mogę je zabrać?

 95. Tak proszę zaznaczyć w punkcie 11 deklaracji podpunkt A (owocem, warzywa, rośliny, żywność) oraz podpunkt B (mięso, zwierzęta, produkty pochodzące od zwierząt)

 96. /pisze bez polskich znakow/ Za kilka dni lecimy pierwszy raz do USA. Zona ma podwojne obywatelstwo i leci na paszport niemiecki. Wypelniala tylko formularz ESTA, ja mam w PL paszporcie wize. Mamy jedno nazwisko. Czy do urzednika na lotnisku w NY podejdziemy razem, czy jest to uzaleznione od paszportu jaki sie posiada? Jest to wazne, gdyz zona nie zna angielskiego i bardzo sie stresuje.

 97. Możecie zawsze podejść do urzędnika razem jako rodzina. Każdy z Was ma osobną wizę (lub brak wizy czyli paszport niemiecki) więc nie ma się czym stresować.

 98. Witam jakie dokumenty należy załatwić, jeżeli wysyłam 12 letniego syna do jego 30 letniego brata(wiza pracownicza) do USA ?
  A drugie to ile mogę wwieźć kremu do ciała w takiej półpłynnej formie? W podręcznym czy rejestrowanym? Czy jeśli potrzebuję dużo kremu wziąć to czy potrzebne będzie zaświadczenie od lekarza? (Jest to krem leczniczy)

 99. Dziecko w wieku do 18 lat musi mieć przy sobie “autoryzację” czyli dokument podpisany przez obydwoje rodziców oraz notariusza. Dziecko które ukończyło 12 lat może już samodzielnie (za zgodą rodziców) podróżować na pokładzie samolotu lecącego do USA. Polecam jednak zwrócić się do linii lotniczych aby zapewniła dziecku “opiekę/asystę” w czasie podróży. Głównym plusem takiego rozwiązania jest jednak to, że dziecko wraz ze stewardesą (osobą oddelegowaną do opieki w czasie lotu) przechodzi również kontrolę paszportową i całą procedurę odprawy po przylocie d USA. To bardzo duża pomoc.
  Ograniczenia w samolotach są tylko dla płynów. Można przewieźć max 100 ml na pokładzie w bagażu podręcznym. Nie spotkałem się z ograniczeniami dla kremów oraz innych substancji w formie półpłynnej.
  W bagażu rejestrowanym można spokojnie przewieźć zarówno płyny jak i półpłynne kremy bez ograniczeń. Na kremy (nawet lecznicze) nie jest wymagane zaświadczenie od lekarza.

 100. Ile paczek papierosów można zabrać maksymalnie i czy trzeba je gdzieś wpisać w formularzu?

 101. Dzień dobry! Chcemy zabrać do USA dwie książki o Polsce (Łączna wartość około 90zł) jako prezenty dla hostów airbnb. Co w takim przypadku wpissć w pole 15 (kwota za produkty, które pozostaną w USA)? Czy trzeba te książki wpisywać w tabelkę?

 102. Do USA można wwieźć maksymalnie 200 sztuk papierosów bez płacenia cła. Nie trzeba wpisywać w deklaracji celnej przewożonych papierosów, jednak gdy zostaniesz zapytany celnika czy masz coś do oclenia, jakieś dodatkowe towary które wwozisz do USA musisz podać ilość papierosów.
  Cło (jeśli przewozisz ponad 200 sztuk papierosów ) w tym momencie to około $53 za około 1000 sztuk. Nie są to więc jak widać jakieś zaporowe ceny.

 103. Nie trzeba wpisywać książek w deklarację celną. Tutaj raczej chodzi o to aby wpisywać przedmioty które wwozi się do USA w oryginalnych opakowaniach, które mogą być (które urzędnik może podejrzewać) że będą sprzedane w USA.

 104. Autoryzacja… Możesz podać jakiś wzór? albo co powinno w niej być.

  I jeszcze jedno czy można wypisać autoryzację na dwie osoby? Syn będzie raz pod opieką jego brata, a raz żony brata..

 105. Najlepiej aby wzór autoryzacji podał notariusz który będzie podpisywał dokument. Ja gdy wysyłałem swojego syna (9 lat) stworzyłem zwykły dokument w którym napisałem że potwierdzam wyjazd mojego syna poza granicę (z podaniem miejsca docelowego) i wraz z żoną wyrażamy zgodę aby podróżował pod opieką brata oraz żony brata. Oczywiście musisz podać pełne imiona i nazwiska oraz dokumenty nr paszportu swojego, żony, syna oraz osób “opiekujących się nim” w czasie podróży.
  Nie wiem czy są jakieś wymagania w Polsce odnośnie takiego dokumentu. Ja byłem w USA u notariusza i podbił pieczątką taki dokument bez problemu.

 106. Dzień dobry, bardzo dziękuję za skarbnicę wiedzy na blogu
  Mam dwa pytania dotyczące deklaracji celnej i dodatkowych dokumentów:
  1/ Lecę do Stanów z 15 letnia córką, która ma inne nazwisko. Rozumiem, że wypełniamy dwie deklaracje celne?
  2/ Wiem, że powinnam mieć potwierdzoną notarialnie zgodę ojca córki na podróż, ale czy ze względu na inne nazwisko córki powinnam mieć ze sobą także jej akt urodzenia którym poświadczę, że jestem jej matką? Czy akt zwykły wystarczy, czy potrzebuje zupełny? Czy może być akt w j. Polskim, czy musi być przetłumaczony u tłumacza przysięgłego na angielski?
  3/ No i przekąski- rozumiem, że na pokład samolotu w bagażu podręcznym moge wnieść batoniki, zapakowane kabanosy (kupione na lotnisku), gumy do żucia. Ale muszę to zjeść w trakcie lotu, czy mogę zostawić i wpisać do deklaracji?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 107. Może Pani razem z córką wypełnić jedną deklarację i możecie podejść wspólnie do kontroli paszportowej. Proszę mieć ze sobą napisaną po angielsku zgodę ojca na podróż oraz napisane po angielsku oświadczenie że jest Pani matką. Dokument nie musi być przetłumaczony przez przysięgłego tłumacza. Wystarczy pieczątka notariusza oraz podpisy ojca oraz Pani. Proszę na dokumencie wpisać koniecznie numery paszportów Pani oraz córki.
  Na pokład samolotu może wnieść Pani wszelakiego rodzaju przekąski. Restrykcje dotyczą tylko wody (100ml max). Drobnych przekąsek nie musi Pani wpisywać w deklarację celną.

 108. Witam,
  bardzo Panu dziękuję za bardzo przydatny blog i temat dotyczący wypełniania deklaracji celnych. Bardzo prosiłabym o pomoc i odpowiedź na pytania. Otóż, planuję z Córką podróż do LA, córka ma ukończone 16 lat, ja jestem po rozwodzie z ojcem dziecka, ja i Córka mamy to samo nazwisko. Czy muszę mieć zgodę ojca Córki na wyjazd (podróż) do LA i jak ma taka zgoda wyglądać?? Czy ta zgoda ma być po angielsku, notarialnie poświadczona i czy muszę mieć też oświadczenie, że jestem matką? Kiedy i komu mam pokazać taki dokument??
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

 109. Jeśli dziecko nie ma ukończone 18 lat i podróżuje tylko z jednym rodzicem proszę mieć przy sobie napisane po angielsku oświadczenie wraz z podpisem obydwóch rodziców oraz podpisem i pieczątką notariusza. Podpis przysięgłego tłumacza nie jest potrzebny.
  Proszę ściągnąć przykładowe oświadczenie TUTAJ

 110. Cześć. Jutro lecę do stanów i mam 7 miniaturek starych polskich samochodów, jeden kosztuje 20 zł to czy muszę je wpisywać z tyłu w deklaracji? I czy jak mam słodycze i kawę to w punkcie 11a muszę zaznaczyć „Tak”, ale nie muszę ich wypisywać na drugiej stronie?

 111. Miniaturek samochodów nie musisz zaznaczać i wpisywać. Słodycze i kawę zaznacz jako “jedzenie” i wpisz z tyłu, coffee, chocolate, candies. Dla świętego spokoju. Jak zobaczą opis, że to słodycze to nie będą Cię wypytywać jakiego rodzaju “jedzenie” wwozisz.

 112. Czy przewożąc tą buteleke alkoholu wystarczy jak zaznacze tylko punkt 11a czy powinnam napisać z drugiej strony “homemade vodka”?
  Dziękuję za odppwiedzi

 113. W przypadku wwożenia alkoholu do USA nie trzeba dokładnie opisywać czy jest to alkohol własnej produkcji czy kupiony w sklepie. Proszę tylko napisać jaka ilość jest wwożona.

 114. Dzień dobry,
  czy w deklaracji celnej muszę wpisać własną biżuterię , którą mam na rękach?Chodzi o złote pierścionki, obrączkę oraz srebrne bransoletki i łańcuszki? Wartość tej biżuterii zapewne przekracza kwotę 300 $.
  Czy na drugiej stronie deklaracji muszę wpisać 2 butelki alkoholu i 4 czekolady w języku polskim czy angielskim?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
  Halina

 115. Nie musi Pani wpisywać własnej biżuterii. Tutaj bardziej chodzi o przedmioty oryginalnie zapakowane które mogą być traktowane jako towar do sprzedaży na terenie USA. Tak proszę wpisać na drugiej stronie deklaracji alkohol np.(vodka: 2×0.5 liter) i czekolady (chocolates: 4 boxes).

 116. Witam, chciałbym się zapytać czy muszę zaznaczyc ze przewoze zywnosc (prezenty) i na 2 stronie wpisywać z wartością ze przewoże 1l. whisky, 4 kremy do twarzy, 1 ptasie mleczko, 2 czekolady, karton papierosów? Z góry dziękuję

 117. W deklaracji celnej trzeba wyszczególnić co się wwozi do USA. Kremów nie trzeba wpisywać ale alkohol, papierosy oraz żywność tak. Ptasie mleczko można podpiąć pod czekolady.
  Tak trzeba podać liczbę sztuk (papierosy = liczba paczek), czekolady = ilość sztuk.

 118. Witam
  niedługo lecę do USA z córką (13 lat). Ojciec ma odebrane prawa rodzicielskie – mam tłumaczenie przysięgłe wyroku sądu. Czy jeszcze potrzebuję jakiś dokumentów poświadczających że ja jestem matką? Przetłumaczony mam też akt urodzenia córki – tylko w nim widnieje moje panieńskie nazwisko, nie takie jak w paszporcie.
  Z góry dziękuję za pomoc.

 119. Cześć, pisałam wcześniej komentarz z zapytaniem o deklaracje (dziękuje za odpowiedź :D) to chciałam tylko dać znać, że ja w ogóle deklaracji nie dostałam w samolocie. Pytałam się Pana na lotnisku, bo się trochę przestraszyłam czemu ich nie ma i powiedział mi, że jak nie mam nic do zadeklarowania to nie muszę nic wypełniać, a później była już standardowa kontrola 🙂

 120. Dziękuję za info. No tak…logiczne, że skoro nie masz nic do zadeklarowanie to nie ma sensu oddawać psutego druku tylko z imieniem i nazwiskiem.

 121. Ogółem pasażerowie koło mnie też byli zdziwieni, że nie były rozdawane te deklaracje, więc może odchodzą od tego, bo jak wcześniej przyjeżdżałam to i tak nikt na to nie patrzył. Pozdrawiam 🙂

 122. Na wakacje w tym roku przylatuje do nas 8-letnia wnuczka z USA,przylatuje sama pod opieka pani stewardesy.Jakie pismo/upoważnienie powinna mieć wnuczka aby bez problemu wyleciała z USA i po wakacjach wróciła bez problemu do USA.
  Zaznaczam,że jak będzie wnuczka wraca do USA to my również lecimy razem z Nią do Stanów na trzy miesiące.Chcę dowiedzieć się wszystkiego co dotyczy przy 8-latki przy wylocie z USA i powrocie do USA.Dziękuję z góry za odpowiedz.

 123. Aby niepełnoletnie dziecko mogło podróżować pod opieką stewardesy wszystkie dokumenty z tym związane wypełniają rodzice na lotnisku tuż przed wylotem. Każda z linii lotniczych ma swoje własne przepisy dotyczące podróży dzieci pod opieką członków załogi. Dlatego dokumenty otrzymacie państwo dopiero czasie odprawy paszportowej. Ważne aby w momencie przekazywania dziecka pod opiekę stewardesy rodzicie mieli przy sobie co najmniej dwa dokumenty potwierdzające ich tożsamość. Może być to na przykład prawo jazdy oraz paszport.
  Proszę pamiętać aby osoba upoważniona przez rodziców do odbioru dziecka po przylocie do Polski miała przy sobie dowód tożsamości.
  Przy wylocie z Polski do USA dziecko już podróżuje pod opieką dziadków. W tym przypadku konieczne jest aby rodzice dziecka wypełnili formularz w którym wyrażają zgodę na podróż dziecka pod opieką dziadków. Wzór formularza dostępny jest tutaj: https://www.interameryka.com/wp-content/uploads/2019/05/List_podroz_z_dzieckiem_USA.pdf
  Formularz powinien być podpisany w Polsce przez notariusza w obecności osób z którymi będzie podróżowało dziecko. Nie musi być podpisany przez tłumacza przysięgłego.

 124. Im bliżej wyjazdu, tym większy stres mnie dopada 😉 Chciałam dopytać, czy w deklaracji celnej, wpisując np. alkohol, czekoladę, mam podać również wartość tych produktów? Nie chcę popełnić jakiegoś błędu, żeby potem się tłumaczyć. Tym bardziej przy mojej niemalże zerowej znajomości angielskiego… Poza tym, chciałam spytać, czy to prawda, że mogę mieć napisane na kartce po angielsku do kogo, po co i na jak długo przyjeżdżam do Stanów? Podobno niektórzy sobie w ten sposób radzą nie znając języka… 🙂

 125. Alkohol, słodycze trzeba wpisać do deklaracji celnej ponieważ są to produkty “do spożycia”. Proszę jednak nie przejmować się obliczaniem dokładnej wartości. Jeśli wpisze Pani kwotę $60 nikt nie będzie tego sprawdzał. Co innego gdyby wwoziła Pani do USA większą ilość droższych rzeczy (do tego zapakowanych w oryginalnych pudełkach) – to co innego. Wówczas urzędnik może podejrzewać, że są to przedmioty na sprzedaż i sprawdzi dokładnie ceny.

 126. Mm pytanie,
  lecimy do Miami w Listopadzie tego roku. Chcemy ze sobą zabrać drona i dochodzą do nas różne sprzeczne informacje. Czy dysponuje Pan wiedzą na temat przewożenia dronów na teren USA?

 127. Fajna stronka dużo z niej się już dowiedziałem. Za miesiąc lecę pierwszy raz do USA – Detroit. Moje pytanie dotyczy takiego drobiazgu w deklaracji w rubryce “Opis artykułów” mam zamiar wpisać słodycze, alkohol, papierosy, oprócz tego jeszcze srebrny łańcuszek i bransoletkę rozumiem że wpisuję wartość tych przedmiotów i w kolumnie “Ogółem” sumę. Chciałem się upewnić (tak chyba powinno być) czy ta łączna wartość przedmiotów ma być wpisana w pkt 15 odwiedzający.

 128. i jeszcze jedno pytanie: skoro wwożę chociażby czekoladę a również kawę, wódkę, to czy muszę zaznaczyć w deklaracji celnej pkt 11 a – tak?

 129. Witaj! Lecę do Stanów dziś i mam zapakowane 700ml vodki i 500 ml miodu pitnego co nam daje 1,2l. Czy mam to wpisać w deklarację? Oprócz tego 3 opakowania ptasie go mleczka. Ostatnio nie wpisałam, ale wtedy miałam równo litr alkoholu a nie 1,2l….

 130. Teoretycznie nikt przy tak niewielkim nadmiarze alkoholu ponad podaną w przepisach normę nie powinien zwrócić uwagę. Ja bym się nie martwił.
  Ptasie mleczko …jakby na to nie patrzeć to zalicza się do “żywności” a to trzeba podawać na pewno w deklaracji. Proszę wpisać tak na wszelki wypadek (jako czekoladę).

 131. witam panie Pawle ja tez z pytaniem lece do USA z bratankiem czy do odprawy podchodzimy razem czy oddzielnie,

 132. Witam , czy informacja o braku konieczności wypełniania deklaracji celnej jest aktualna ,czy lepiej wypełnić, oczywiście z założeniem,,że nic nie zabieramy z żywności.
  We wrzesniu wybieram się do Las Vegas

 133. Witam ,jeszcze jedno pytanie.
  Wybieram się we wrześniu na 3 tygodnie m.in. na Hawaje.Interesuje mnie karta do telefonu, a właściwie internetu /ta 50 gb/ Jak mógłbym skorzystać z Pana oferty ,którą znalazłem w poradach.

 134. Jeśli nic nie będziecie przewozić z żywności lub nie macie nic do oclenia nie widzę potrzeby wypełniania deklaracji. W czasie kontroli paszportowej wystarczy powiedzieć że nie ma się nic do oclenia i nie wwozi się nic do stanów. To przecież standardowa procedura.

 135. Czy można przewieźć ok.5 kg oscypów oraz jeden łacuszek o wartosci ok. 60 $ bez podawania tego w deklaracji?

 136. Witam,
  lece do USA we wrzesniu I chcialam zabrac ze sobą dosyc sporo kosmetyków (kremy, toniki, make up, rzeczy do włosów – szampon, odzywki, maski itd). Wiekszosc rzeczy jest dla mnie, ale część z nich jest dla kolezanki (jako prezent). Czy musze to gdzies zglaszac? Troche sie boje, ze w przypadku kontroli zostanie mi to zabrane 🙁
  Bede zabierac ze soba rowniez herbate (3 paczki, ok. 300g), odzywki w proszku (ok 1kg) oraz tabletki (głównie na pęcherz, magnez i biotyna). Czy moge miec z tym problem?

 137. Herbata oraz odżywki w proszku, magnez, biotyna… na pewno nie trzeba zgłaszać w deklaracji. O kosmetyki raczej też bym się nie martwił ale skoro jest to większa ilość proszę “na wszelki” wypadek wpisać wszystko w deklarację i podać przybliżoną cenę.

 138. Witaj,
  Przeczytałam wszystkie komentarze pod wieloma artykułami a podobne tematy (deklaracja celna, co wwozić a co nie) i mam rozbieżności.
  Raz czytam, że żywność przetworzoną mam wpisywać w deklarację 11a a raz, że nie ma takiej potrzeby.
  Zamierzam zabrać słoiki z przetworami mięsnymi z polskiego sklepu (oryginalnie zapakowane) musy owocowe i słoiczki z jedzeniem dla dziecka – wszystko ze sklepu oryginalne, nic domowego.
  Na prosty rozum powinnam wpisać w 11a tak bo wwożę żywność jako taką swoją drogą jest ona dozwolona ale to nadal żywność więc powinnam zaznaczyć tak mam żywność. Dobrze to rozumiem? Czy gdzieś precyzuje co to dokładnie jest?
  Dziękuję za pomoc.

 139. Dzięki Ci wielkie! Przepraszam, nie byłam na bieżąco z przepisami i miałam sprzeczności z komentarzami z przed kilku lat.
  Jeszcze raz dziękuję za sprostowanie.

 140. Witam
  Lecę z żoną do USA czy wypełniamy jedna deklaracje celne czy osobną i czy razem podchodzimy do urzędnika czy osobno?

 141. Witam,

  A co jeśli jestem w związku nieformalnym? Lecę z dziewczyną, rozumiem więc że wypełniamy osobne deklaracje celne, a czy do urzędnika podchodzimy również osobno?

 142. Lecę do USA tylko z bagażem podręcznym związku z tym mam pytanie czy mogę mieć w nim leki na nadciśnienie i czy trzeba zgłaszać to w deklaracji

 143. Za parę dni lecę do USA ,z przesiadką w Toronto ,w związku z tym czy mógłbyś mi powiedzieć czy posiadając wizę, muszę jeszcze wypełnić wniosek eTa.

 144. Lecąc do USA z przesiadką w Kanadzie musisz wypełnić wniosek eTa. Jeśli jednak wjeżdżałabyś do Kanady samochodem lub statkiem nie trzeba wypełniać eTa. Druk wymagany jest tylko dla osób przekraczających granicę Kanady samolotem.

 145. Witam,

  Proszę o podpowiedź: czy jeśli lecę do USA i zabieram ze sobą 1L wódki i trzy bransoletki (na prezent, oryginalnie zapakowane), to muszę wypełniać deklarację?

 146. Witam, za tydzień lece do USA (NY), chce zabrać ze sobą swojskiej roboty, zapasteryzowany szczaw w sloikach i pytanie czy muszę to uwzględnić w deklaracji?

 147. Obawiam się, że szczaw może nie przejść kontroli. Proszę jednak spróbować i wpisać w deklarację “home made pasteurized sorrel”. Żywność NALEŻY ZAWSZE wpisywać w deklarację.

 148. Witam,
  Dwa lata temu jeszcze jak mieszkalam na wiosce , polecialam na wakacje do Stanów w deklaracji zaznaczylam, że mialam styczność ze zwierzętami hodowlanymi. Teraz mieszkam w mieście ale nie jestem zameldowana tutaj, czy tez muszę zaznaczyć w deklaracji styczność ze zwierzętami? Jak to widzą celnicy? Proszę o wszelkie informacje.

 149. Nie musi Pani zaznaczać tej opcji (styczność ze zwierzętami hodowlanymi). Tutaj bardziej chodzi o pracę na farmie itp niż sporadyczny kontakt ze zwierzakami.

 150. Niestety nie można przewozić jogurtów do USA. Owszem…może Pan zabrać jogurty na pokład samolotu i tam zjeść ale nie wolno ich po wylądowaniu wnieść na teren USA. Przed samą kontrolą celną są specjalne pojemniki do których można wyrzucić żywność.

 151. Dzień dobry. Jeśli pytanie już było to przepraszam. Czy jeśli mój chłopak kupi na pokładzie samolotu lecącego do USA wagon papierosów, czyli maksymalną ilość 10 paczek (200 sztuk) to musi wpisać to w deklaracji celnej?

 152. Proszę wpisać w deklarację celną papierosy zakupione na pokładzie samolotu. Oczywiście nie trzeba będzie płacić cła za wwożenie tych papierosów na teren USA.

 153. Czy jeden blister antybiotyku (nie mam juz pudelka ani tym bardziej recepty) moge miec w bagazu? Dziekuje z gory za odpowiedz.

 154. Mam nadzieję, że na blistrze jest wydrukowana nazwa leku. Teoretycznie nikt się nie powinien do tego przyczepić ale gdyby urzędnik był dociekliwy a nie znajdzie nazwy antybiotyk trzeba będzie wyrzucić. Nie ma żadnego dowodu czy jest to np. silny lek psychotropowy (narkotyk) czy zwykłe witaminy.

 155. Jest wydrukowana nazwa, dodatkowo sprawdze jaka to substancja czynna. Skoro w razie niejasnosci zostanie tylko wyrzucony i nie wiaze sie to z innymi restrykcjami typu kara pieniezna, mysle ze mozna zaryzykowac. Dziekuje za pomoc. Podziwiam Pana wytwalosc w udzielaniu odpowiedzi ☺

 156. Kary pieniężnej raczej bym się nie spodziewał. Ilość leku jest do tzw. “użytku własnego”. Faktycznie dobrym pomysłem jest zapoznać się ze składem leku. Proszę ewentualnie spróbować odnaleźć pod jaką nazwą ten lek funkcjonuje w USA.
  Pozdrawiam i życzę miłej podróży 🙂

 157. Witam. Dzięki zdobytym tu wiadomością przygotowałem się teoretycznie do podróży do Detroit . Tam po wylądowaniu tylko urzędnikowi emigracyjnemu podałem paszport oraz kartkę z kilkoma informacjami w języku angielskim że nie mówię w ich języku, że jestem z Polski, jadę do rodziny, że mam zamiar pozwiedzać Stany i kiedy wracam. Pytania urzędnika ile mam pieniędzy i czym mam jedzenie (odpowiedziałem że nie choć miałem słodycze, alkohol i kilka innych drobiazgów) Otrzymałem wizę na 6 miesięcy trwało to około 2 minut bo trzeba mnie było zeskanować. Na lotnisku żadnej kontroli bagażu, żadnego formularza deklaracji celnej. Natomiast w drodze powrotnej chyba losowo na mnie trafiło, szczegółowo po przejściu bramki bezpieczeństwa mnie skontrolowano (każdy szewek spodni i koszuli oraz test na narkotyki, bagażu podręcznego mi nie kontrolowano) może było to spowodowane brakiem znajomości języka ale wszystko kulturalnie i w miłej atmosferze. Tak więc dla wszystkich wyjeżdżających bez obaw strach ma wielkie oczy i bez znajomości podstaw języka też można spokojnie sobie poradzić.Jeszcze raz Dzięki za informacje przekazywane na tym forum bo się przydały.

 158. @Mulinex – dziękuję za informacje praktyczne. Jak sam widzisz kontrola to loteria. Jednak zawsze warto grać fair play i nie opłaca się kombinować. Przewożenie żywność bez wpisania jej do deklaracji może się skończyć mandatem min. $500.
  Pozdrawiam

 159. A ja mam pytanie, jeżeli przewozimy jakąś DOZWOLONĄ żywność, np. słodycze, bułki, itp – to w deklaracji powinniśmy to zaznaczyć w 11 A) jako YES. Dalej na drugiej stronie powinniśmy wypisać co przewozimy, czyli np. SŁODYCZE – i ilość sztuk? A czy wartość też trzeba podawać (na odwrocie jest podana wartość produktów)

 160. Dozwoloną żywność również należy wpisać w deklarację. Na odwrocie proszę wpisać bardziej ogólne informacje nie musi być wszystko podane co do sztuki.

 161. Dzień dobry,
  Proszę o informacje czy muszę uiszczać na formularzu celnym informacje na temat:
  – prezentów w oryginalnym opakowaniu ( złota bransoletka około 99$, masażer do twarzy około 99$ oraz oryginalnie zapakowanej kamery samochodowej z dodatkowym osprzętem około 99$)
  – suszonych grzybów oraz obranych orzechów włoskich bez skorupek
  – power bank pojemność 24000mAh
  – garnitur w pokrowcu na plastikowym wieszaku o wartości około 1500$
  Proszę również o informacje które z powyższych produktów/przedmiotów mogę przewozić w walizce podręcznej?
  I czy w deklaracji mogę wszędzie w tym przypadku wpisać NO?>

  Dziękuję

 162. Ocleniu przy wjeździe do USA podlegają prezenty (gifts) o łącznej wartości przekraczającej $800. Proszę więc wpisać bransoletkę, masażer, kamerę i podać przybliżoną wartość. Grzyby oraz orzechy jako żywność też należy wpisać w deklarację. Garnituru i power bak nie potrzeba ujmować w deklaracji.
  Wszystkie wymienione powyżej przedmioty można przewieźć w walizce podręcznej.

 163. Dzień dobry we wtorek lecę do NY z mężem który jest obywatelem amerykańskim, czy deklaracje wypełniamy wspólnie czy osobno, ja jestem obywatelem polskim i podróżuje na wizie.
  Pozdrawiam Agnieszka

 164. Dzień dobry,
  Chciałbym się dowiedzieć, czy herbaty ziołowe (typu mięta/melisa/rumianek) musza być w oryginalnych zapieczętowanych opakowaniach czy saszetki mogłyby być wrzucone np do próżniowej torebki? I czy trzeba to podawać w deklaracji? I jeżeli chodzi o leki, czytając komentarze zauważyłam, iż w sytuacji w której wezmę sam blister bez opakowania ważne żeby była nazwa leku i raczej nie powinno być problemu? Dziękuje za odpowiedz

 165. Wszelakiego rodzaju suszone herbaty ziołowe mogą być przewożone do USA w “luźnych” torebkach. Proszę tylko tak na wszelki wypadek wyciąć kawałek opakowania z nazwą herbaty i umieścić w woreczku do którego będzie przesypana. Tak – proszę wpisać w deklarację, że przewozi Pan “Herbal Tea”. Herbaty są kwalifikowane jako żywność.
  Z lekami jest dokładne tak jak Pani pisze. Blister z nazwą jest konieczny inaczej nie udowodni Pani co to za lek.

 166. Czy jeżeli przylatuje z mama do USA a mama ma inne nazwisko(po ojczymie) to wypełniamy 2 oddzielne deklaracje?

 167. Mając inne nazwiska musicie wypełnić oddzielne deklaracje celne. Proszę zauważyć, że każda z deklaracji ma miejsce na wpisanie tylko jednego nazwiska.

 168. Pisze Pan kilkukrotnie o lekach psychotropowych jako zabronionych. Czy Xanax w minimalnej dawce może stanowić problem?

 169. Ciężko mi cokolwiek powiedzieć czy lek Xanax można w minimalnej dawce wwieźć do USA. Jeśli jest on przepisany przez lekarza i ma Pan na niego receptę/potwierdzenie. Nie powinno stanowić to problemu. Wwożenie minimalnej ilości (tu zgaduję) może się skończyć konfiskatą leku.

 170. Chciałbym wwieźć 1l alkoholu, aczkolwiek nie mam jeszcze 21 lat (dopiero za dwa miesiące). Jak to wygląda? Czy jeśli będę mieć to w bagażu rejestrowanym to będzie problem? Pozdrawiam

 171. Niestety nie możesz wwieźć do USA alkoholu jeśli nie ukończyłeś 21 lat. Nie ma znaczenia czy będzie on przewożony w bagażu podręcznym czy rejestrowanym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować. W najgorszym wypadku zostanie on skonfiskowany.

 172. Dziękuję za odpowiedź. Czyli nie muszę wpisywać alkoholu do deklaracji. Bardziej obawiałem się niewpuszczenia przez kontrole.

 173. Alkohol proszę wpisać w deklarację. Proszę pamiętać, że nie wszystkie osoby przechodzą kontrolę rzeczy, które są wwożone do USA. I tutaj jest szansa, że uda się przewieźć alkohol.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię