Delicate Arch – Arches National Park

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Odwiedzając Park Narodowy Arches w stanie Utah koniecznie musicie zdobyć szlak prowadzący do jednej z najciekawszych formacji skalnych w całym parku o nazwie Delicate Arch.

To ponad 65 metrowy łuk samotnie stojący na gigantycznej, wyrzeźbionej z czerwonego piaskowca skale. Delicate Arch to również największa atrakcja Parku Łuków Skalnych oraz symbol stanu Utah.

Sam szlak prowadzący do Delicate Arch obfituje w liczne atrakcje. Przemierzając prawie 4.7 km napotkacie liczne formacje skalne, małe wodospady (uaktywniające się tylko w czasie opadów deszczu, unikalną roślinność oraz indiańskie petroglify namalowane na okolicznych skałach).

Będąc na szlaku warto zwrócić uwagę jak różnorodnie geologicznie urozmaicona jest jego powierzchnia.
Niewielki strumień i delikatnie podmokły teren to początek wyprawy. Rosnące tu i ówdzie zielone krzewy zupełnie nie wskazują na to, iż po kilkunastu minutach szlak zamieni się w skalistą pustynię bezlitośnie wystawioną na działanie silnych promieni słonecznych.
Pierwsze i jedyne miejsce w którym można znaleźć skrawki cienia znajduje się dopiero na samym końcu wyprawy. Nieliczne krzewy karłowatego jałowca występujące po drodze zupełnie nie dają schronienia przed prażącym słońcem.
Kolejna niespodzianka to wąska wykuta w skale ścieżka o szerokości około 3 m, którą trzeba przejść aby dotrzeć do Delicate Arch. Nie jest to na szczęście takie trudne. W pokonaniu wąskiego przejścia na odcinku 150 m pomaga pobliska ściana ze skały piaskowca. Służy ona jako doskonałe podparcie.
Pomimo, że większość turystów zatrzymuje się na skalnych półkach otaczających łuk (niczym amfiteatr) pod sam łuk można również dojść. Zabronione jest jednak wspinanie się na tą kruchą formację

Szlak Delicate Arch – informacje:

Długość szlaku: 4.7 km (w obie strony)
Czas na szlaku: około 3 godz. (w obie strony)
Szlak: 80% czerwony piaskowiec, 20% żwir + piach
Stopień trudności: Szlak o średnim poziomie trudności (2.5/5)
Dostępność: Cały rok
Pozwolenie: Brak (wymagane jednak pozwolenie na wjazd do parku Arches)
Lokalizacja GPS: 38.735322, -109.520577
Uwagi: Przed wyruszeniem na szlak koniecznie proszę zaopatrzyć się w wodę, filtr słoneczny oraz nakrycie głowy. 95% szlaku to hiking na otwartej przestrzeni.
Najlepszy okres do wyjścia na szlak to wczesna wiosna i wczesna jesień. Temperatury na szlaku są wtedy znacznie niższe

Szlak Delicate Arch – lokalizacja

Wejście na szlak znajduje się w Arches National Park w okolicy Wolf Ranch. Jest to około 20 min. jazdy samochodem od głównego wjazdu do parku.
Przed wejściem znajduje się duży parking dla samochodów. W sezonie (maj-wrzesień) nie jest łatwo znaleźć miejsce parkingowe. Samochód można zaparkować również wzdłuż drogi.

Mapka z zaznaczonymi puktami widokowymi

Dodatkowe informacje:

Wejście na szlak (w miesiącach wakacyjnych) najlepiej rozpocząć około godziny 7 rano. Wówczas macie pewność, że po dotarciu o szczytu nie będziecie musieli przeciskać się przez tłumy turystów.
Osoby wybierające się na zachód słońca koniecznie muszą zaopatrzyć się w latarkę. Powrót szlakiem odbywa się w zupełnych ciemnościach

Polecam również przeczytać opis przejścia szlakiem Delicate Arch.
Atrakcje w pobliżu Arches National Park: zobacz łuk skalny Corona Arch

Galeria podróżników:

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
2 komentarze
  1. Dzień dobry, wiem że informacja byla pisana jakiś czas temu więc proszę o wyjaśnienie: piszesz że pozwolenia brak, czy to znaczy że nie jest potrzebny permit ten wprowadzony w 2022 r. ?
    Świetna strona !

    • Pisząc pozwolenia brak miałem na myśli pozwolenie wejścia na ten szlak. W wielu parkach wejście jest “dozwolone” na teren parku bez pozwoleń – ale już np jeden ze szlaków może wymagać zezwolenia (np szlak Angel’s Landing w Zion National Park).
      Dodam jednak informację, że wymagany jest “permit” aby dostać się do Arches National Park.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Sedona Subway: Sekretna Jaskinia

Sedona to nie tylko jedne z najciekawszych szlaków w USA ale również unikalne jaskinie, które wciąż są na...

Zion National Park – praktyczny poradnik (2024)

Zion National Park (Park Narodowy Zion) znajduje się w ścisłej czołówce moich najpiękniejszych Parków Narodowych w USA. Od...

Co warto zobaczyć w Yellowstone – 6 największych atrakcji w Parku

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Yellowstone w 2022? jakie atrakcje należy bezwzględnie zobaczyć, które punkty widokowe odwiedzić a...

Arches National Park (Park Łuków Skalych) 2024

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Arches i jak praktycznie zaplanować zwiedzanie tego przepięknego miejsca w 2024. To...