Delicate Arch – Arches National Park

Szlak-Delicate-Arch-Utah

Odwiedzając Park Narodowy Arches w stanie Utah koniecznie musicie zdobyć szlak prowadzący do jednej z najciekawszych formacji skalnych w całym parku o nazwie Delicate Arch.

To ponad 65 metrowy łuk samotnie stojący na gigantycznej, wyrzeźbionej z piaskowca i zwietrzałej w procesach erozji skale kończącej się głęboką na prawie 300 m. przepaścią.

Sam szlak prowadzący do Delicate Arch obfituje w liczne atrakcje. Przemierzając prawie 4.7 km napotkacie liczne formacje skalne, małe wodospady (uaktywniające się tylko w czasie opadów deszczu, unikalną roślinność oraz indiańskie petroglify namalowane na okolicznych skałach).
Będąc na szlaku warto zwrócić uwagę jak różnorodnie geologicznie urozmaicona jest jego powierzchnia.
Niewielki strumień i delikatnie podmokły teren to początek wyprawy. Rosnące tu i ówdzie zielone krzewy zupełnie nie wskazują na to, iż po kilkunastu minutach szlak zamieni się w skalistą pustynię bezlitośnie wystawioną na działanie silnych promieni słonecznych.
Pierwsze i jedyne miejsce w którym można znaleźć skrawki cienia znajduje się dopiero na samym końcu wyprawy. Nieliczne krzewy karłowatego jałowca występujące po drodze zupełnie nie dają schronienia przed prażącym słońcem.
Kolejna niespodzianka to wąska wykuta w skale ścieżka o szerokości około 3 m, którą trzeba przejść aby dotrzeć do Delicate Arch. Nie jest to na szczęście takie trudne. W pokonaniu wąskiego przejścia na odcinku 150 m pomaga pobliska ściana ze skały piaskowca. Służy ona jako doskonałe podparcie.
Pomimo, że większość turystów zatrzymuje się na skalnych półkach otaczających łuk (niczym amfiteatr) pod sam łuk można również dojść. Zabronione jest jednak wspinanie się na tą kruchą formację

Szlak Delicate Arch – informacje:

Długość szlaku: 4.7 km (w obie strony)
Czas na szlaku: około 3 godz. (w obie strony)
Szlak: 80% czerwony piaskowiec, 20% żwir + piach
Stopień trudności: Szlak o średnim poziomie trudności (2.5/5)
Dostępność: Cały rok
Pozwolenie: Brak
Lokalizacja GPS: 38.735322, -109.520577
Uwagi: Przed wyruszeniem na szlak koniecznie proszę zaopatrzyć się w wodę, filtr słoneczny oraz nakrycie głowy. 95% szlaku to hiking na otwartej przestrzeni.
Najlepszy okres do hikingu to wczesna wiosna i wczesna jesień. Temperatur na szlaku są wtedy znacznie niższe

Szlak Delicate Arch – lokalizacja

Wejście na szlak znajduje się w Arches National Park w okolicy Wolf Ranch. Jest to około 20 min. jazdy samochodem od głównego wjazdu do parku.
Przed wejściem znajduje się duży parking dla samochodów. W sezonie (maj-wrzesień) nie jest łatwo znaleźć miejsce parkingowe. Samochód można zaparkować również wzdłuż drogi.

Lokalziacja na Mapie

Dodatkowe informacje:

Wejście na szlak (w miesiącach wakacyjnych) najlepiej rozpocząć około godziny 7 rano. Wówczas macie pewność, że po dotarciu o szczytu nie będziecie musieli przeciskać się przez tłumy turystów.
Osoby wybierające się na zachód słońca koniecznie muszą zaopatrzyć się w latarkę. Powrót szlakiem odbywa się w zupełnych ciemnościach

Polecam również przeczytać opis przejścia szlakiem Delicate Arch.
Atrakcje w pobliżu Arches National Park: zobacz łuk skalny Corona Arch

Galeria podróżników:

Jeśli chcesz dodać swoje zdjęcia ze szlaku do Delicate Arch- KLIKNIJ TUTAJ

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię