Tramwaje w San Francsico – warto wiedzieć

Tramwaje-San-Francsico

Tramwaje linowe które kursują nieprzerwanie od 1922 r po stromych ulicach San Francisco to jedna z głównych atrakcji miasta. Jeśli znajdziecie się w pobliżu przystanku Cable Car, polecam skorzystać z możliwości odbycia niezapomnianej przejażdżki.

Zabytkowe, wykończone drewnem wagoniki zabiorą Was w dwudziestominutową, romantyczną podróż po usianych wzgórzami ulicach San Francisco.

Tramwaje w San Francisco: podstawowe informacje – trasy przejazdu.

San Francisco Cable Cars to oficjalna nazwa tego unikalnego na skalę światowa systemu transportu publicznego. Zabytkowe tramwaje tak na prawdę kursują tylko wzdłuż trzech linii: California-Van Ness, Powell-Hyde oraz Powell-Mason.
Line tramwajowe (aby ułatwić orientację w terenie) zostały nazwane dokładnie tak, jak nazywają się główne ulice wzdłuż których kursują Cable Cars. Wystarczy więc otworzyć mapę San Francisco, odnaleźć odpowiednie ulice i już będziecie wiedzieć gdzie znajdują się trasy przejazdu.Linia Tramwajowa do Centrum San Francisco

Najbardziej znane i popularne wśród turystów (ze względu na liczne atrakcje) są dwie trasy: Powell-Hyde oraz Powell-Mason.
Obie maja swój początek w samym sercu zatłoczonego San Francisco i kończą swój bieg w niewielkiej odległości od zatoki i słynnego Fisherman Whraft.

Nie bądźcie zaskoczeni gdy w czasie przejazdu zorientujecie się, iż te zabytkowe wagoniki przewożą głownie obwieszonych aparatami turystów. Mieszkańcy San Francisco bardzo rzadko korzystają z tego zatłoczonego i raczej powolnego systemu transportu. Zdecydowanie wolą wybrać autobusy, zwykłe tramwaje szynowe, rower, Ubera lub inne systemy transportu, które pojawiają się jako “startupy” w pobliskiej Dolinie Krzemowej.

Mapka-Tras-Cable-Car-San-Francsico
Mapka linii Cable Cars w San Francisco

Jak działa system transportu Cable Cars w San Francisco.

Cable Cars to oficjalna nazwa systemu wagoników napędzanych za pomocą specjalnej liny zainstalowanej pod powierzchnia torowiska. Motorniczy znajdujący się w każdym z pojazdów za pomocna przekładni mechanicznej wpina i wypina wagonik ze znajdującej się w ciągłym ruchu liny napędowej. Zasada działania jest praktycznie taka sama systemu napędowego w kolejce linowej. Różnica jest tylko jedna: stalowa lina nie jest umieszczona nad wagonikiem, tylko pod nim.

Torowisko-tramwajowe
Lina napędzająca (cable) tramwaj ukryta jest pod powierzchnią torowiska

Uwaga: Cable Cars w San Francisco to nie tramwaje!

Jeśli zapytacie mieszkańca San Francisco aby wskazał Wam miejsce, gdzie zatrzymuje się tramwaj i użyjecie w zapytaniu potocznej nazwy Tram (lub Streetcar) jestem pewien, że wskażą wam najbliższy przystanek na którym zatrzymują się… zwykłe “tramwaje szynowe”. Pytajcie wiec o Cable Cars – czyli w wolnym tłumaczeniu “Tramwaje Linowe” – a wówczas na pewno zostaniecie skierowani do tej właściwej atrakcji.

Najbardziej widowiskowe trasy przejazdu w San Francisco.

Widok-na-Alcatraz
Widok na zatokę oraz Alcatraz (linia Powell-Mason aka Powell-Market)

Powel-Hyde i Powell-Mason (aka Powell-Market) to według mnie najbardziej widowiskowe trasy przejazdu Cable Cars. Obie trasy mają swój początek w centrum miasta i kończą bieg w niedalekiej odległości od zatoki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby wycieczkę rozpocząć również od ostatniego przystanku i udać się w kierunku centrum.
Romantyczna (a przy tym dosyć głośna) przejażdżka tramwajem to niezapomniane wrażenia. Szczególnie widowiskową częścią jest zjazd tramwajem wzdłuż ulicy Mason. Z wolo jadącego wagonika roztacza się wspaniały widok na Fisherman Whraft, zatokę i znajdujące się na jej środku wiezienie Alacatraz.
Najbardziej rozchwytywanymi miejscówkami w Cable Car są oczywiście miejsca w pierwszych rzędach lub miejscówki stojące (znajdujące się na zewnętrznych stopniach wagonika). Zapewne wiele razy na zdjęciach lub filmach z San Francisco widzicie podekscytowanych turystów podróżujących w “zawieszeniu” na zewnątrz wagonika. Polecam spróbować. Wrażenia z takiej przejażdżki są niezapomniane!

Atrakcje na trasie Powell-Hyde i Powell-Mason.

Wsiadając do Cable Car przygotujcie się na spore kolejki. Szczególnie w godzinach od 11-17 nasilenie trustów osiąga maksimum i nie zdziwcie się gdy przyjdzie Wam czekać co najmniej pół godziny aby wsiąść do wagonika.

Tramwaj-San-Francisco-przystanek
Główny przystanek w centrum San Francisco. Jak widać kolejka jest spora.

Jak uniknąć stania w kolejkach?
Wystarczy, że przemieścicie się kilka przecznic powyżej głównego przystanku. Tramwaje zatrzymują się na przystankach rozlokowanych mniej więcej co drugie skrzyżowanie. Obsługa wagonika nigdy nie pozwala aby na pierwszym przystanku zapełnić wszystkie miejsca siedzące i stojące. Dlatego na następnym przystanku swobodnie (bez większych kolejek) możecie wsiąść do wagonika.
Pamiętajcie o tym aby mieć przygotowana i odliczoną w gotówce kwotę $7, którą zapłacicie za przejazd bezpośrednio u konduktora.

Przystanek-Cable-Cars
Do wagonika można wsiąść również na każdym ze skrzyżowań (bez stania w kolejkach)

Największe atrakcje na trasach Powell-Hyde oraz Powell-Mason to oczywiście przejazd wzdłuż jednych z najbardziej stromych ulic w San Francisco. Siedząc w pierwszych rzędach możecie podziwiać architekturę oraz system komunikacyjny miasta idealnie wkomponowany ukształtowanie terenu. Serpentyny ulic, powyginanych niczym trasa kolejki rollercoaster biegną w dól i w górę. Tworząc przy tym tak abstrakcyjne formacje, iż czasem trudno sobie wyobrazić jak to miasto może funkcjonować.

Ulice-San-Francisco
Ulice San Francisco
Lombard-Street-San-Francisco
Lombard Street – najbardziej zakręcona ulica w San Francisco

Lombard Street – najbardziej “zakręcona” ulica w San Francisco to atrakcja znajdująca się przy trasie Powell-Hyde którą koniecznie należy odwiedzić. Jeden z przystanków tramwaju znajduje się dokładnie na jej samym szczycie. Można podziwiać stąd panoramę miasta, Coit Tower oraz most Bay Bridge.
Gdy wagonik z jazgotem zjeżdża wzdłuż ulicy Mason, będziecie mieć okazje zobaczyć przepiękną panoramę zatoki ze słynnym Alcatraz w tle.

Poniżej firm z mojego przejazdu trasa Powell-Hyde. Początek mojej podroży (a oficjalnie ostatni przystanek) to miejsce zwane Aquatic Park.

Jeśli planujecie wizytę w San Francisco i chcielibyście odwiedzić miejsca, które niekoniecznie można znaleźć w przewodnikach proszę o kontakt. Chętnie pomogę wam zaplanować efektywnie czas w tym jednym z najciekawszych miast świata.
Zwiedzaj Kalifornię z moim planem - KLIK
....KUP MI KAWĘ
Aktualicacja: luty 2020
Pawel P. © interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.

7 komentarze

 1. Witam. Jako, że będziemy z żoną pierwszy raz w USA cały czas się posiłkujemy twoimi filmami i radami :)!! są bezcenne. Planujemy odwiedzić San Francisco początkiem września (wcześniej tydzień u wujków w Chicago). Chciałem poświecić tam od przylotu z Chicago koło 11:00 rano jeszcze dwa pełne dni przed wyjazdem do Los Angeles wypożyczonym samochodem, a następnie Las Vegas i Wielki kanion. Chciałbym się poradzić czy 2 dni w S.F. wystarczą na zwiedzanie S.F. i Alcatraz czy dołożyć jeden dzień? Co sądzisz o biletach MuniPASS za 33$ i działa na wszystkie środki transportu przez 3 dni? Czy w S.F. są miejsca i pory w których lepiej nie przebywać po zmroku??

 2. Wczoraj jechaliśmy cable car. Na stacji początkowej kolejka na ca.2h stania. Byliśmy ok. 11 czyli chyba gdy zaczyna się szczyt. 🙂 Poszliśmy za powyższą radą, aby wsiąść na kolejnej stacji i doszliśmy do trzeciej, bo na drugiej też kolejka choć zdecydowanie mniejsza. Czekaliśmy tylko 10 min. Polecamy ten sposób!!

  Sam przejazd ok, choć ten tramwaj tak upchany, że gdyby nie odległość (jesteśmy z dziećmi) to radziłabym piechotkę, bo więcej widać niż z zatłoczonego pojazdu. 😉 no ale zaliczyć choć w jedną stronę pewnie trzeba.
  Pozdrawiam serdecznie

 3. Cześć! A czy możecie tylko podpowiedzieć, w którym rejonie/dzielnicy San Francisco szukać noclegu, aby było w miarę blisko do najważniejszych atrakcji? Te najtańsze hotele z booking.com są z reguły w nieciekawych okolicach i tak właśnie trafił mój kumpel (narkomani, bezdomni, itd.).

 4. Cześć, chcielibyśmy skorzystać z aplikacji munimobile i poruszać się po san Francisco transportem miejskim. Mam 2 pytania: czy na jednym telefonie można zakupić 4 bilety 3-dniowe dla 4 osób? Jakimi pojazdami można się poruszać oprócz cable car dzięki tej aplikacji?
  pozdrawiam
  Tomek

  • W regulaminie aplikacji napisane jest, że aplikacja przypisana jest tylko do jednego telefonu co jest równoznaczne z jednym użytkownikiem.
   Dodatkowo konto jest “non-transferable” czyli zgodnie zapisem nie można jej udostępniać.
   Aplikacja MuniMobile pozwala Ci się poruszać Autobusami (Buses) tramwajami – tylko pamiętaj że są ich trzy rodzaje: te nowoczesne (Light Rail), słynne tramwaje linowe (Cable Cars) i zabytkowe tramwaje (notabene sprowadzane z różnych krajów świata) Streetcars

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię