Czy zamykać walizkę na kłódkę lub szyfr – lecąc do USA

Bagaz-rejestrowany-zamek

Czy lecąc do USA warto zamykać na szyfr lub kłódkę walizkę którą nadajemy w samolocie jako bagaż rejestrowany?

Zamykanie bagażu na klucz to dobry (aczkolwiek nie zawsze skuteczny) sposób aby utrudnić dostęp potencjalnym złodziejaszkom do naszych prywatnych rzeczy.
Osoby podróżujące do Stanów Zjednoczonych muszą jednak pamiętać aby walizki, które nadawane są lotnisku jako bagaż rejestrowany nie zamykać na oryginalne zapięcia (kłódki lub szyfr).

Są to wymogi bezpieczeństwa bardzo restrykcyjne przestrzegane przez amerykańskie służby ochrony  ( Transportation Security Administration – TSA ).

Kontrola-bagażu-lotnisko-USA

Wszystkie bagaże, które przylatują do Stanów Zjednoczonych na pokładach samolotów pasażerskich podlegają dokładnej kontroli (prześwietlenie przez skanery elektroniczne). Jeśli inspektorzy TSA uznają, że zawartość danego bagażu musi zostać dokładnie sprawdzona mają prawo wyłamać lub wyciąć zamek (jeśli bagaż jest zablokowany) aby przeprowadzić ręczną inspekcję bezpieczeństwa.

Zamykanie bagażu na certyfikowane przez TSA zamki lub kłódki.

Coraz więcej firm produkujących walizki oraz zamki czy kłódki wypuszcza na rynek produkty z certyfikatem TSA. Posiadając takie zapięcie można spokojnie zabezpieczyć  (zamknąć) nasz bagaż rejestrowany mając pewność, że w przypadku kontroli na lotnisku w USA zamek nie ulegnie zniszczeniu.

Wszystkie certyfikowane zapięcia i zamknięcia posiadają logo “Travel Sentry” lub “Safe Skies“, które jest umieszczone na produkcie zawsze w widocznym miejscu. Inspektorzy sprawdzający bagaże posiadają tzw. klucz główny (Master Key Lock), którym mogą otworzyć wszystkie bagaże które uznają za kwalifikujące się do dodatkowej (ręcznej) kontroli.

Logo Travel Sentry – czerwony diament
Logo-travel-sentry-klodka

Logo Safe Skies – czerwona pochodnia

Logo-safe-skies-zamkniecie

Co zrobić jeśli nie macie certyfikowanych zamknięć lub kłódek.

Jeśli chcecie jednak na wszelki wypadek zabezpieczyć walizkę przed nadaniem ją na lotnisku polecam użyć do tego plastikowych “Zip Ties” lub “Cable Ties” – w Polsce znane jako opaska zaciskowa, zipka lub trytka.

plastikowe zamknięcie do bagażu
Koszt zakupu tego typu zamknięcia jest niewielki a sprawdza się ono doskonale. Dla wprawnego złodziejaszka zdjęcie takiej opaski jest niewiele trudniejsze niż otwarcie niewielkiej kłódki (nawet tej z certyfikatem TSA). Koszt jednak takiego rozwiązania jest bardzo niski.
Aktualizacja: wrzesień 2019
Pawel P. © 2017 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
ODKRYJ AMERYKĘ z moim planem PODRÓŻY - KLIK
....KUP MI KAWĘ
Jeśli uznasz, że wpis jest wartościowy, śmiało podziel się nim Twoją grupą! Dziękuję 👍

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię