Ubezpieczenie LDW oraz CDW: podstawowe infromacje.

Ubezpieczenie-CDW-LDW-Samochody-USA

Ubezpieczenie LDW oraz ubezpieczenie CDW to dwa najbardziej popularne formy zabezpieczenia swoich finansów na wypadek uszkodzenia wypożyczanego samochodu w USA.

Tutaj znajdziecie podstawowe informacje oraz różnice pomiędzy ubezpieczeniami LDW oraz CDW, które można wykupić jako dodatkowe ubezpieczenie wypożyczonego samochodu.

Ubezpieczenie LDW

Ubezpieczenie LDW (Loss Damage Waiver) to forma “ubezpieczenia” (a właściwie opłata), dzięki której możemy zredukować swoją odpowiedzialność finansową za uszkodzenie, zniszczenie lub kradzież wynajętego samochodu.
Przeważnie wypożyczalnie w USA pobierają opłatę LDW w wysokości od 9 do 20 dolarów dziennie. Uzależnione jest to od klasy samochodu oraz wieku kierowcy (więcej informacji na temat wieku kierowcy – KLIKNIJ TUTAJ)
Ubezpieczenie LDW dotyczy tylko i wyłącznie uszkodzeń nie powstałych w ruchu drogowym. Może być to kradzież, wandalizm oraz inne uszkodzenia podczas których samochód znajdował się np. na parkingu.

Ubezpieczenie CDW

Ubezpieczenie CDW (Collision Damage Waiver) również redukuje odpowiedzialność finansową kierowcy do kwoty ustalonej w umowie o wynajmie samochodu kwoty.
Ubezpieczenie CDW dotyczy tylko i wyłącznie uszkodzeń samochodu powstałych w ruchu drogowym. Może to być wypadek, stłuczka, zarysowanie karoserii, zniszczenie elementów samochodu itp.
Wysokość opłaty dziennej CDW również uzależniona jest od klasy samochodu i wieku kierowcy.

Ubezpieczenia-wynajetego-samochodu
Każda z wypożyczalni w USA ma inne kwoty ubezpieczeń CDW oraz LDW. Warto dowiedzieć się więcej aby nie przepłacić.

Ubezpieczenie LDW i CDW – depozyt.

Ubezpieczenie LDW oraz CDW nie chroni nas całkowicie od odpowiedzialności finansowej za uszkodzenie samochodu. Dlatego zdecydowana większość wypożyczalni w USA pobiera w czasie odbioru samochodu depozyt. Kwota depozytu uzależniona jest od klasy samochodu. Przeważnie jest to suma wahająca się od 300-500 dolarów.
Kwota depozytu jest zawsze blokowana na karcie kredytowej, którą płacimy za wynajem samochodu.
Depozyt jest zwracany (odblokowywany) w dniu zwrotu samochodu do wypożyczalni.

Ubezpieczenie LDW i CDW – wkład własny.

Ubezpieczenie LDW oraz CDW nie chroni nas całkowicie od odpowiedzialności finansowej za uszkodzenie samochodu w czasie eksploatacji. LDW oraz CDW nie są ubezpieczeniami w dosłownym tego słowa znaczeniu. Collision Waiver oraz Damage Waiver to tylko prawie uregulowana forma przeniesienia odpowiedzialności za szkody pomiędzy osobą wynajmującą samochód a wypożyczalnia. Wypożyczalnia na podstawie tych dokumentów zrzeka się od obciążenia osoby wynajmującej całkowitym kosztem napraw uszkodzonego samochodu. Jedyne koszty jakie ponosi osoba wynajmująca to kwota zwana wkład własny.

Ubezpieczenie LDW i CDW – razem czy osobno?

Niektóre z wypożyczlani mają w swojej ofercie dostępne tylko ubezpieczenie LDW. Jeśli natraficie na taką stronę i nie znajdziecie dodatkowej opcji wykupienia CDW, przeważnie oznacza to, że ubezpieczenie CDW wchodzi w zakres pokryć oferowanych przez LDW.
Dobrym przykładem jest oferta na polskojęzycznej stronie wypożyczalni rentalcars (link do polskiej wersji – KLIK).
Strona oferuje tylko ubezpieczenie LDW, które jest wliczone cenę wszystkich pojazdów, które można wynająć online. Natomiast ubezpieczenie CDW nie istnieje jako opcja do wykupienia. Zadzwoniłem więc do “customer service” z pytaniem gdzie mogę wykupić pakiet CDW. Otrzymałem informację, że dla klientów z terenu Polski oferta LDW posiada już w sobie wszystkie ubezpieczenia z pakietu CDW.
Pozwoliłem sobie również zweryfikować tą informację z firmą rentalcover.com (link do polskiej wersji –KLIK) oferującej ubezpieczenia dla osób wynajmujących samochód w USA. Osoba z “customer service” również potwierdziła informację jaką otrzymałem od rentalcars.

Wkład własny a depozyt – podstawowe informacje

Wkład własny oraz depozyt to praktycznie jedna i ta sama forma zabezpieczenia finansowego jakie oferuje większość wypożyczalni w USA. Traktujmy więc depozyt jako wkład własny w ubezpieczenie samochodu.

W warunkach wynajmu znajduje się klauzula informująca, iż w przypadku uszkodzenia samochodu wartość szkody zostaje zminimalizowana do równowartości depozytu (czyli kwoty, która jest blokowana na naszej karcie kredytowej). Oznacza to, że uszkodzenie które zostało wycenione np. na kwotę 2500 dolarów będzie nas “kosztowało” $400.

Rentalcars oferuje jednocześnie możliwość zniesienia do minimum całkowitej odpowiedzialności finansowej za powstałe szkody. Nie płacimy wówczas nawet kwoty która została pobrana jako depozyt (czyli wkład własny: zablokowana na karcie w czasie wynajmu).
Warunkiem zniesienia odpowiedzialności za pozostawiony depozyt jest wykupienie tzw. ubezpieczenia wkładu własnego. Jest to całkowicie osobne ubezpieczenie, którego kwota zależy od klasy wynajmowanego samochodu.
Często opłaca się (zwłaszcza na dłuższy okres) wynająć samochód bez ubezpieczenia wkładu własnego. Odpowiadamy wówczas finansowo tylko do maksymalnej kwoty pobranego depozyty (wkładu własnego)

Aktualizacja: styczeń 2019
© 2017 interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione 

 

16 komentarze

 1. Dzień dobry,
  panie Pawle, gratulacje świetnie zarządzanej strony i wielu merytorycznych artykułów. Osobiście nie widziałem nic lepszego w sieci.

  A zgłaszam się z pytaniem. W trakcie ostatniego wypożyczenia samochodu w Chicago gdzie miałem opłacony wydawać się mogło pełny pakiet z ubezpieczeniami i ustaloną ceną zdecydowanie zasugerowano mi wykupienie jakiegoś dodatkowego zakresu. Zgodziłem się pod presją nieznajomości standardów, obawami związanymi z pierwszym pobytem w USA itd. przy rozliczeniu pojawiła się dodatkowa pozycja @NON PKG ITEMS. w wysokości 177 USD gdy uzgodniony wcześniej koszt wypożyczenia wynosił ok. 630 USD. Czyli dosyć drastyczna podwyżka. Proszę o komentarz, zapewne ma Pan wiedzę, może to wykupienie pełnej odpowiedzialności od zniszczeń/uszkodzeń zwłaszcza że kwota została od razu zablokowana i rozliczona natychmiast na koniec wypożyczenia. Problemów żadnych nie było z pojazdem a nawet wręcz przeciwnie na moją niekorzyść musiałem będąc na trasie wykonać przegląd olejowy gdyż się taki wyświetlił 🙂

 2. Witaj. Oznaczenie Non Pkg Items to skrót od “Non Package Items” – czyli wszystkie dodatkowe opłaty, które nie są wliczone w cenę jaką podaje wypożyczalnia na swojej stronie internetowej. Mogą to być opłaty za przejazdy autostradami, sprzątanie samochodu, uzupełnienie benzyny, kara za zbyt późne oddanie samochodu. Te wszystkie dodatkowe opłaty powinny być wyszczególnione na rachunku.
  Gdy wyświetlił się wskaźnik przeglądu oleju należało dojechać do najbliższej siedziby danej wypożyczalni (nawet w innym mieście) i zażądać wymiany samochodu. Masz do tego pełne prawo gdyż wypożyczalnia ma Ci zapewnić sprawny samochód.
  Dziękuję za miłe słowa pod adresem strony 🙂

 3. Dziękuję za szybką odpowiedź ale to nie to i nadal nie wiem co 🙂 Na rachunku nie ma żadnych dodatkowych czytelnych dla mnie informacji (jest pozycja RSN i VEH LIC RECOUP), samochód porządnie umyłem i odkurzyłem, zero zniszczeń, oddany kilka godzin przed czasem, zatankowany z potwierdzeniem rachunkiem. Ale nie mogę mieć pretensji bo się zgodziłem na to obciążenie (nie wiadomo za co:) potwierdzając to przy wypożyczeniu podpisem. Ale ….. po wpisaniu w wyszukiwarkę powyższych akronimów jak i NON PACKEGE ITEMS wyskakuje cała litania wpisów na forach niezadowolonych klientów z powodu dodatkowych, ukrytych kosztów właśnie z tej dużej znanej wypożyczalni, a w zasadzie są to 2 wypożyczalnie na literkę A i B działające jako jeden podmiot :). Więc jest coś na rzeczy. Może w moim wypadku to koszty związane z przekroczeniem granicy z Canadą bo przedmiotowy “pakiet” został mi zaproponowany zaraz po tym jak złożyłem deklarację że chcemy pojechać nad Niagarę i do Toronto.
  Ale mam na piśmie wcześniejszą deklarację że taka operacja nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

  Co do przeglądu to prostuję, gdyż nie napisałem całej prawdy 🙂 oczywiście pierwsze co to zaproponowano mi wymianę samochodu ale skorzystałem z opcji podjechania na przegląd. Przepakowywać cały samochód z uruchomionym czytnikiem etoll byłoby bardziej kłopotliwe niż przegląd, który trwał 1 godzinę. Plus dla wypożyczalni. Minus jest taki że wypożyczyłem nowy samochód (3100 mil przebiegu) jadąc od Chicago przez Detroit, Toronto, Boston, Cape Cod, NY, Fhilly, Baltimore na Florydę Key West w drodze powrotnej już w Miami/Everglades zaistniała potrzeba przeglądu (ok 6000 mil przebiegu). Samochód oddałem w Chicago z przebiegiem 8800 mil, a kolejny przegląd został wyznaczony na ok 12 tys mil jak pamiętam. Więc kolejny obieżyświat gdy się wypuścił na route po USA też miał zapewne problem 🙂

  pozdrawiam
  Krzysiek

 4. Cześć Paweł
  Przeczytałem i obejrzałem chyba wszystkie Twoje posty i filmy. Rewelacja!!!
  Wybieram się w przyszłym roku z rodziną (5 osób) do Californi i zamierzam wypożyczyć Vana na 12 dni w SFO.
  Przejrzałem wypożyczalnie na lotnisku i najlepsza oferta jest w firmie Budget. Koszt wynajmu to 405 USD.
  Wliczone w cenę ubezpieczenie to LDW i TPL. Jeżeli mógłbym Ciebie prosić o informację czy to wystarczy czy trzeba coś dokupić na miejscu. Rezerwując auto chcę od razu za nie zapłacić żeby mieć mniej wydatków będąc w USA. Pomimo, że wszystko opisałeś już odnośnie ubezpieczeń to jednak będę się czuł bezpieczniej jak mi doradzisz, że powinienem jeszcze wykupić to czy to dodatkowo.
  Ubezpieczenie na pobyt wykupiłem razem z biletami lotniczymi.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam Maciej.

 5. Hej Maciek. Ubezpieczenie które masz w pakiecie z wypożyczalni to tylko taki podstawowy pakiet. Oczywiście możesz bez problemu jeździć po USA mając takie ubezpieczenie. Jednak jeśli nie chcesz się stresować i spać spokojnie to polecam wykupić najtańszy pakiet ze strony rentalcover.com Mają nawet polską wersję językową. Zabezpieczysz się przed tymi najbardziej typowymi zdarzeniami losowymi: pęknięta szyba, kradzież, zgubienie kluczyków, holowanie, przebicie opony itp. O ile pamiętam to około $10/dzień. No ale śpisz o podróżujesz spokojnie.
  I ważna informacja.Przy odbiorze samochodu wypożyczalnia też będzie Ci proponowała jakieś ubezpieczenia. Podziękuj i powiedz, że masz już pełne ubezpieczenia.
  Życzę udanego wyjazdu!

 6. Witam.
  Lektura tego bloga towarzyszy nam przez całe 4 miesiące naszego pobytu w USA, jesteśmy ogromnie wdzięczni za przekazaną wiedzę. Zdarzyła się niestety nieprzyjemna sytuacja, stłuczka na parkingu, z naszej winy – wycofując uderzyliśmy w drzwi pasażera po stronie kierowcy. Nikomu się nic nie stało, lecz zarówno nasze auto jak i auto drugiego kierowcy zostały uszkodzone. Samochód wypożyczony w Alamo, tego samego dnia mamy go oddać, w cenę wynajmu wliczone jest ubezpieczenie Collision Damage Waiver, kierowca poniżej 25 roku życia. Firma została poinformowana o zdarzeniu telefonicznie. W umowie z firmą nie ma nic o depozycie czy wkładzie własnym, jest tylko kwota za wypożyczony samochód (na kartę debetową). Czy jest nam Pan w stanie powiedzieć, czy i na jakiej zasadzie będzie działać CDW? Jesteśmy sparaliżowani strachem o koszty, jakie będziemy musieli pokryć. Może nam Pan poradzić co możemy zrobić? Z góry dziękujemy za odpowiedź.
  Pozdrawiamy!

 7. CDW to odpowiedzialność kierowcy do kwoty depozytu jaka jest w umowie najmu. Może być to około $300-400. Nie znam dokładnie wewnętrznych przepisów Alamo. Głównie wynajmuję (i polecam) polską wersję wypożyczalni rentalcars – tutaj (można powiedzieć) mam wszystko sprawdzone.

 8. Witam.
  Panie Pawle, szacun za stronę z ogromem przydatnych informacji, oraz za YT z którego można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy przydatnych przy planowaniu wyprawy. Mam jedno pytanko.
  Przeglądam własnie ofertę wynajmu samochodu w LA na http://www.rentalcars.com i widzę że w cenie oferuję CDW, natomiast żadnej wzmianki o możliwości wykupienia LDW. Czy LDW zawiera się w CDW? Powyżej pisałeś że LDW jest standardowo z ofercie, czyżby się to zmieniło?
  Pozdrawiam
  Krzysztof

 9. Panie Krzysztofie. Proszę mi przesłać na emaila (interameryka@gmail.com) zrzut ekranu z informacją o ubezpieczeniach jakie Pan widzi na stronie rentalcars. Klienci robiący rezerwacje z terytorium danego kraju, mają zupełnie inne informacje oraz benefity. Rezerwując z Polski powinien mieć Pan LDW wliczone w CDW. Ja jestem obecnie w USA i nie mogę tego zweryfikować.

 10. Witam.
  Panie Pawle. Wybieram się w lutym do Kalifornii i mam zamiar wypożyczyć auto na lotnisku w Los Angeles i mam pytanie odnośnie karty kredytowej tzn. posiadam taką lecz nie wypukłą napis na niej nie jest wytłoczony. Jak czytam na stronie wynajmu przez rentalcars.com to jest takie zdanie “Ta firma nie akceptuje kart kredytowych prepaid oraz wirtualnych -oraz żadnych innych na których cyfry nie są wypukłe (“wytłoczone”). Czy w takim przypadku rzeczywiście jest problem z wypożyczeniem auta. Pozdrawiam

 11. Panie Piotrze. Jeszcze nie spotkałem się w żadnej z wypożyczalni w USA (a wynajmuję również przez rentalcars) aby ktoś z obsługi zakwestionował lub nawet zapytał/zwrócił uwagę na to czy karta ma wytłoczone numery czy płaskie (nadruk). Zawsze tylko pytają czy to jest karta kredytowa i …tyle. Nie mam pojęcia dlaczego jest taka wzmianka w regulaminie rentalcars.

 12. A czy kojarzy Pan czy w wypożyczalni przy lotnisku w Los Angeles kopiują jeszcze karty w imprinterach (tzw. żelazkach) bo po to tylko są tzw. karty wypukłe, czy skan karty odbywa się elektronicznie. Pozdrawiam.

 13. Imprinterów nie widziałem już od co najmniej 10 lat na lotniskach. Karty skanują (pasek magnetyczny) lub wsuwają w czytnik (chip). Imprintery są tylko w użyciu gdzieś na “wioskach” gdzie nie ma internetu. Bo właśnie po to są te wypukłe numery na kartach aby je “odbić” przeciągając “żelazkiem”.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię