Ubezpieczenie LDW oraz CDW: podstawowe infromacje.

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Ubezpieczenie LDW oraz ubezpieczenie CDW to dwa najbardziej popularne formy zabezpieczenia swoich finansów na wypadek uszkodzenia wypożyczanego samochodu w USA.

Tutaj znajdziecie podstawowe informacje oraz różnice pomiędzy ubezpieczeniami LDW oraz CDW, które można wykupić jako dodatkowe ubezpieczenie samochodu wynajętego w USA

Ubezpieczenie LDW

Ubezpieczenie LDW (Loss Damage Waiver) to forma “ubezpieczenia” (a właściwie opłata), dzięki której możemy zredukować swoją odpowiedzialność finansową za uszkodzenie, zniszczenie lub kradzież wynajętego samochodu.
Przeważnie wypożyczalnie w USA pobierają opłatę LDW w wysokości od 9 do 20 dolarów dziennie. Uzależnione jest to od klasy samochodu oraz wieku kierowcy (więcej informacji na temat wieku kierowcy – KLIKNIJ TUTAJ)

Ubezpieczenie LDW dotyczy tylko i wyłącznie uszkodzeń nie powstałych w ruchu drogowym. Może być to kradzież, wandalizm oraz inne uszkodzenia podczas których samochód znajdował się np. na parkingu.

Ubezpieczenie CDW

Ubezpieczenie CDW (Collision Damage Waiver) również redukuje odpowiedzialność finansową kierowcy do kwoty ustalonej w umowie o wynajmie samochodu kwoty.
Ubezpieczenie CDW dotyczy tylko i wyłącznie uszkodzeń samochodu powstałych w ruchu drogowym. Może to być wypadek, stłuczka, zarysowanie karoserii, zniszczenie elementów samochodu itp.
Wysokość opłaty dziennej CDW również uzależniona jest od klasy samochodu i wieku kierowcy.

Ubezpieczenia-wynajetego-samochodu
Każda z wypożyczalni w USA ma inne kwoty ubezpieczeń CDW oraz LDW. Warto dowiedzieć się więcej aby nie przepłacić.

Ubezpieczenie LDW i CDW – depozyt.

Ubezpieczenie LDW oraz CDW nie chroni nas całkowicie od odpowiedzialności finansowej za uszkodzenie samochodu. Dlatego zdecydowana większość wypożyczalni w USA pobiera w czasie odbioru samochodu depozyt. Kwota depozytu uzależniona jest od klasy samochodu. Przeważnie jest to suma wahająca się od 300-500 dolarów.
Kwota depozytu jest zawsze blokowana na karcie kredytowej, którą płacimy za wynajem samochodu.
Depozyt jest zwracany (odblokowywany) w dniu zwrotu samochodu do wypożyczalni.

Ubezpieczenie LDW i CDW – wkład własny.

Ubezpieczenie LDW oraz CDW nie chroni nas całkowicie od odpowiedzialności finansowej za uszkodzenie samochodu w czasie eksploatacji. LDW oraz CDW nie są ubezpieczeniami w dosłownym tego słowa znaczeniu. Collision Waiver oraz Damage Waiver to tylko prawie uregulowana forma przeniesienia odpowiedzialności za szkody pomiędzy osobą wynajmującą samochód a wypożyczalnia. Wypożyczalnia na podstawie tych dokumentów zrzeka się od obciążenia osoby wynajmującej całkowitym kosztem napraw uszkodzonego samochodu. Jedyne koszty jakie ponosi osoba wynajmująca to kwota zwana wkład własny lub depozyt (pojęcia wyjaśnione są na końcu artykułu).

Ubezpieczenie LDW i CDW – razem czy osobno?

Niektóre z wypożyczalni mają w swojej ofercie dostępne tylko ubezpieczenie LDW.
Jeśli natraficie na taką stronę i nie znajdziecie dodatkowej opcji wykupienia CDW, przeważnie oznacza to, że ubezpieczenie CDW wchodzi w zakres pokryć oferowanych przez LDW.
Dobrym przykładem jest oferta na polskojęzycznej stronie wypożyczalni rentalcars (link do polskiej wersji – KLIK).
Strona oferuje tylko ubezpieczenie LDW, które jest wliczone cenę wszystkich pojazdów, które można wynająć online. Natomiast ubezpieczenie CDW nie istnieje jako opcja do wykupienia. Zadzwoniłem więc do “customer service” z pytaniem gdzie mogę wykupić pakiet CDW. Otrzymałem informację, że dla klientów z terenu Polski oferta LDW posiada już w sobie wszystkie ubezpieczenia z pakietu CDW.
Pozwoliłem sobie również zweryfikować tą informację z firmą rentalcover.com (link do polskiej wersji –KLIK) oferującej ubezpieczenia dla osób wynajmujących samochód w USA. Osoba z “customer service” również potwierdziła informację jaką otrzymałem od rentalcars.

UWAGA osoby robiące rezerwacje z terenu Europy! Jeśli podacie w formularzu kraj z terenu którego wykupujecie ubezpieczenie (Polska) a rezerwacja robiona jest np z Londynu wówczas dowodem potwierdzającym polskie obywatelstwo będzie (przy odbiorze samochodu w USA) polskie prawo jazdy + paszport.

Wkład własny a depozyt – podstawowe informacje

Wkład własny oraz depozyt to nieco inne formy zabezpieczenia finansowego jakie oferują wypożyczalnie w USA. Traktujmy więc depozyt jako minimalne zabezpieczenie finansowe samochodu, natomiast wkład własny jako maksymalną kwotę naszej odpowiedzialności finansowej.

W warunkach wynajmu może znajdować się klauzula informująca, iż w przypadku uszkodzenia samochodu wartość szkody zostaje zminimalizowana do równowartości depozytu (czyli kwoty, która jest blokowana na naszej karcie kredytowej). Oznacza to, że uszkodzenie które zostało wycenione np. na kwotę 2500 dolarów będzie nas “kosztowało” $400.

Podobnie w warunkach wynajmu może znajdować się klauzula o tym, że wartość szkody może być zminimalizowana do równowartości wkładu własnego. Wkład własny musi być w takim wypadku musi być ściśle zdefiniowany. Przeważnie jest to kwota około 2000 euro dla osób wynajmujących samochód z Polski.
Oznacza to podobnie ja powyżej, że uszkodzenie wynajętego samochodu będzie nas kosztowało maksymalnie  równowartość wkładu własnego.

Koniecznie proszę sprawdzić w warunkach umowy jaką dana firma posiada klauzulę zabezpieczenia czy jest to wkład własny czy tylko depozyt

Rentalcars oferuje jednocześnie możliwość zniesienia do minimum całkowitej odpowiedzialności finansowej za powstałe szkody. Nie płacimy wówczas nawet kwoty która została pobrana jako depozyt lub jest określona jako wkład własny w warunkach umowy.

Warunkiem zniesienia odpowiedzialności za pozostawiony depozyt jest wykupienie tzw. ubezpieczenia wkładu własnego. Jest to całkowicie osobne ubezpieczenie, którego kwota zależy od klasy wynajmowanego samochodu.
Często opłaca się (zwłaszcza na dłuższy okres) wynająć samochód bez ubezpieczenia wkładu własnego. Odpowiadamy wówczas finansowo tylko do maksymalnej kwoty pobranego depozyty (wkładu własnego)

Przeczytaj również pozostałe przydatne informacje:
Nie przepłacaj za wynajem samochodu w USA – praktyczny poradnik
Wynajem samochodu w USA – praktyczne porady
Ubezpieczenie samochodu w USA – przydatne informacje
Polskie i międzynarodowe prawo jazdy w USA
Wynajem samochodu w USA a limit wieku kierowcy
Podróż wynajętym samochodem: najczęściej zadawane pytania
Pomoc Drogowa w USA (Ubezpieczenie Roadside Assistance)

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
52 komentarze
 1. Dzień dobry,
  panie Pawle, gratulacje świetnie zarządzanej strony i wielu merytorycznych artykułów. Osobiście nie widziałem nic lepszego w sieci.

  A zgłaszam się z pytaniem. W trakcie ostatniego wypożyczenia samochodu w Chicago gdzie miałem opłacony wydawać się mogło pełny pakiet z ubezpieczeniami i ustaloną ceną zdecydowanie zasugerowano mi wykupienie jakiegoś dodatkowego zakresu. Zgodziłem się pod presją nieznajomości standardów, obawami związanymi z pierwszym pobytem w USA itd. przy rozliczeniu pojawiła się dodatkowa pozycja @NON PKG ITEMS. w wysokości 177 USD gdy uzgodniony wcześniej koszt wypożyczenia wynosił ok. 630 USD. Czyli dosyć drastyczna podwyżka. Proszę o komentarz, zapewne ma Pan wiedzę, może to wykupienie pełnej odpowiedzialności od zniszczeń/uszkodzeń zwłaszcza że kwota została od razu zablokowana i rozliczona natychmiast na koniec wypożyczenia. Problemów żadnych nie było z pojazdem a nawet wręcz przeciwnie na moją niekorzyść musiałem będąc na trasie wykonać przegląd olejowy gdyż się taki wyświetlił 🙂

  • Witaj. Oznaczenie Non Pkg Items to skrót od “Non Package Items” – czyli wszystkie dodatkowe opłaty, które nie są wliczone w cenę jaką podaje wypożyczalnia na swojej stronie internetowej. Mogą to być opłaty za przejazdy autostradami, sprzątanie samochodu, uzupełnienie benzyny, kara za zbyt późne oddanie samochodu. Te wszystkie dodatkowe opłaty powinny być wyszczególnione na rachunku.
   Gdy wyświetlił się wskaźnik przeglądu oleju należało dojechać do najbliższej siedziby danej wypożyczalni (nawet w innym mieście) i zażądać wymiany samochodu. Masz do tego pełne prawo gdyż wypożyczalnia ma Ci zapewnić sprawny samochód.
   Dziękuję za miłe słowa pod adresem strony 🙂

 2. Dziękuję za szybką odpowiedź ale to nie to i nadal nie wiem co 🙂 Na rachunku nie ma żadnych dodatkowych czytelnych dla mnie informacji (jest pozycja RSN i VEH LIC RECOUP), samochód porządnie umyłem i odkurzyłem, zero zniszczeń, oddany kilka godzin przed czasem, zatankowany z potwierdzeniem rachunkiem. Ale nie mogę mieć pretensji bo się zgodziłem na to obciążenie (nie wiadomo za co:) potwierdzając to przy wypożyczeniu podpisem. Ale ….. po wpisaniu w wyszukiwarkę powyższych akronimów jak i NON PACKEGE ITEMS wyskakuje cała litania wpisów na forach niezadowolonych klientów z powodu dodatkowych, ukrytych kosztów właśnie z tej dużej znanej wypożyczalni, a w zasadzie są to 2 wypożyczalnie na literkę A i B działające jako jeden podmiot :). Więc jest coś na rzeczy. Może w moim wypadku to koszty związane z przekroczeniem granicy z Canadą bo przedmiotowy “pakiet” został mi zaproponowany zaraz po tym jak złożyłem deklarację że chcemy pojechać nad Niagarę i do Toronto.
  Ale mam na piśmie wcześniejszą deklarację że taka operacja nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

  Co do przeglądu to prostuję, gdyż nie napisałem całej prawdy 🙂 oczywiście pierwsze co to zaproponowano mi wymianę samochodu ale skorzystałem z opcji podjechania na przegląd. Przepakowywać cały samochód z uruchomionym czytnikiem etoll byłoby bardziej kłopotliwe niż przegląd, który trwał 1 godzinę. Plus dla wypożyczalni. Minus jest taki że wypożyczyłem nowy samochód (3100 mil przebiegu) jadąc od Chicago przez Detroit, Toronto, Boston, Cape Cod, NY, Fhilly, Baltimore na Florydę Key West w drodze powrotnej już w Miami/Everglades zaistniała potrzeba przeglądu (ok 6000 mil przebiegu). Samochód oddałem w Chicago z przebiegiem 8800 mil, a kolejny przegląd został wyznaczony na ok 12 tys mil jak pamiętam. Więc kolejny obieżyświat gdy się wypuścił na route po USA też miał zapewne problem 🙂

  pozdrawiam
  Krzysiek

 3. Cześć Paweł
  Przeczytałem i obejrzałem chyba wszystkie Twoje posty i filmy. Rewelacja!!!
  Wybieram się w przyszłym roku z rodziną (5 osób) do Californi i zamierzam wypożyczyć Vana na 12 dni w SFO.
  Przejrzałem wypożyczalnie na lotnisku i najlepsza oferta jest w firmie Budget. Koszt wynajmu to 405 USD.
  Wliczone w cenę ubezpieczenie to LDW i TPL. Jeżeli mógłbym Ciebie prosić o informację czy to wystarczy czy trzeba coś dokupić na miejscu. Rezerwując auto chcę od razu za nie zapłacić żeby mieć mniej wydatków będąc w USA. Pomimo, że wszystko opisałeś już odnośnie ubezpieczeń to jednak będę się czuł bezpieczniej jak mi doradzisz, że powinienem jeszcze wykupić to czy to dodatkowo.
  Ubezpieczenie na pobyt wykupiłem razem z biletami lotniczymi.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam Maciej.

  • Hej Maciek. Ubezpieczenie które masz w pakiecie z wypożyczalni to tylko taki podstawowy pakiet. Oczywiście możesz bez problemu jeździć po USA mając takie ubezpieczenie. Jednak jeśli nie chcesz się stresować i spać spokojnie to polecam wykupić najtańszy pakiet ze strony rentalcover.com Mają nawet polską wersję językową. Zabezpieczysz się przed tymi najbardziej typowymi zdarzeniami losowymi: pęknięta szyba, kradzież, zgubienie kluczyków, holowanie, przebicie opony itp. O ile pamiętam to około $10/dzień. No ale śpisz o podróżujesz spokojnie.
   I ważna informacja.Przy odbiorze samochodu wypożyczalnia też będzie Ci proponowała jakieś ubezpieczenia. Podziękuj i powiedz, że masz już pełne ubezpieczenia.
   Życzę udanego wyjazdu!

 4. Witam.
  Lektura tego bloga towarzyszy nam przez całe 4 miesiące naszego pobytu w USA, jesteśmy ogromnie wdzięczni za przekazaną wiedzę. Zdarzyła się niestety nieprzyjemna sytuacja, stłuczka na parkingu, z naszej winy – wycofując uderzyliśmy w drzwi pasażera po stronie kierowcy. Nikomu się nic nie stało, lecz zarówno nasze auto jak i auto drugiego kierowcy zostały uszkodzone. Samochód wypożyczony w Alamo, tego samego dnia mamy go oddać, w cenę wynajmu wliczone jest ubezpieczenie Collision Damage Waiver, kierowca poniżej 25 roku życia. Firma została poinformowana o zdarzeniu telefonicznie. W umowie z firmą nie ma nic o depozycie czy wkładzie własnym, jest tylko kwota za wypożyczony samochód (na kartę debetową). Czy jest nam Pan w stanie powiedzieć, czy i na jakiej zasadzie będzie działać CDW? Jesteśmy sparaliżowani strachem o koszty, jakie będziemy musieli pokryć. Może nam Pan poradzić co możemy zrobić? Z góry dziękujemy za odpowiedź.
  Pozdrawiamy!

  • CDW to odpowiedzialność kierowcy do kwoty depozytu jaka jest w umowie najmu. Może być to około $300-400. Nie znam dokładnie wewnętrznych przepisów Alamo. Głównie wynajmuję (i polecam) polską wersję wypożyczalni rentalcars – tutaj (można powiedzieć) mam wszystko sprawdzone.

 5. Witam.
  Panie Pawle, szacun za stronę z ogromem przydatnych informacji, oraz za YT z którego można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy przydatnych przy planowaniu wyprawy. Mam jedno pytanko.
  Przeglądam własnie ofertę wynajmu samochodu w LA na i widzę że w cenie oferuję CDW, natomiast żadnej wzmianki o możliwości wykupienia LDW. Czy LDW zawiera się w CDW? Powyżej pisałeś że LDW jest standardowo z ofercie, czyżby się to zmieniło?
  Pozdrawiam
  Krzysztof

  • Panie Krzysztofie. Proszę mi przesłać na emaila (interameryka@gmail.com) zrzut ekranu z informacją o ubezpieczeniach jakie Pan widzi na stronie rentalcars. Klienci robiący rezerwacje z terytorium danego kraju, mają zupełnie inne informacje oraz benefity. Rezerwując z Polski powinien mieć Pan LDW wliczone w CDW. Ja jestem obecnie w USA i nie mogę tego zweryfikować.

 6. Witam.
  Panie Pawle. Wybieram się w lutym do Kalifornii i mam zamiar wypożyczyć auto na lotnisku w Los Angeles i mam pytanie odnośnie karty kredytowej tzn. posiadam taką lecz nie wypukłą napis na niej nie jest wytłoczony. Jak czytam na stronie wynajmu przez rentalcars.com to jest takie zdanie “Ta firma nie akceptuje kart kredytowych prepaid oraz wirtualnych -oraz żadnych innych na których cyfry nie są wypukłe (“wytłoczone”). Czy w takim przypadku rzeczywiście jest problem z wypożyczeniem auta. Pozdrawiam

  • Panie Piotrze. Jeszcze nie spotkałem się w żadnej z wypożyczalni w USA (a wynajmuję również przez rentalcars) aby ktoś z obsługi zakwestionował lub nawet zapytał/zwrócił uwagę na to czy karta ma wytłoczone numery czy płaskie (nadruk). Zawsze tylko pytają czy to jest karta kredytowa i …tyle. Nie mam pojęcia dlaczego jest taka wzmianka w regulaminie rentalcars.

 7. A czy kojarzy Pan czy w wypożyczalni przy lotnisku w Los Angeles kopiują jeszcze karty w imprinterach (tzw. żelazkach) bo po to tylko są tzw. karty wypukłe, czy skan karty odbywa się elektronicznie. Pozdrawiam.

  • Imprinterów nie widziałem już od co najmniej 10 lat na lotniskach. Karty skanują (pasek magnetyczny) lub wsuwają w czytnik (chip). Imprintery są tylko w użyciu gdzieś na “wioskach” gdzie nie ma internetu. Bo właśnie po to są te wypukłe numery na kartach aby je “odbić” przeciągając “żelazkiem”.

 8. Dzień dobry
  Planujemy z żoną dwutygodniowy pobyt na Florydzie w lutym. Myślę nad wypożyczeniem auta, ale bardziej nastawiam się na to, że kupie tam jakiegoś “gracika” i sobie nim pojeździmy. Pisał mi Pan już wcześniej o tym jak przerejestrować auto (koszt $250 itp).
  Mam pytanie: jak ogarnąć taką sprawę..w wakacje planuje przyjechać jeszcze raz do USA.. Kupuje więc auto na Florydzie, po urlopie zostawiam je u kogoś w garażu. W wakacje lecę do Miami, biorę samochód i jadę w podróż gdzieś w głąb stanów..z czym się coś takiego wiąże? Inne ubezpieczenia? czy zarejestrowanie auta w lutym na FL, a poruszanie się nim pół roku później, w innych stanach, jest możliwe na wizie turystycznej?

  dziekuje!
  Łukasz

  • Aby zarejestrować samochód będąc na wizie turystycznej potrzebujesz tylko przedstawić swoje miejsce zamieszkania. Na ten adres będzie oficjalnie zarejestrowany samochód i na ten adres będzie przychodziła korespondencja (np odnowienie rejestracji oraz wszystkie mandaty jakie uzbierasz 🙂 ). Najlepiej mieć znajomą osobę na której adres zarejestrujesz auto (auto będzie oczywiście na Twoje dane osobowe ale adres znajomej).
   Jeśli nie masz osoby która “udzieli Ci adresu” musisz przedstawić w miejscu gdzie będziesz rejestrowała samochód swój paszport, prawo jazdy z Polski oraz adres na Florydzie. Może być to adres hotelu ALE pod warunkiem, że zostanie on potwierdzony dowolną korespondencją. Najlepiej np. kupić kartę telefoniczną SIM online np. w TMobile i adresować ją na Twoje imię i nazwisko + adres hotelu. Ewentualnie można wykupić na poczcie “skrzynkę P.O. Box”. Ale uwaga! Nie można rejestrować samochodu na skrzynkę P.O. Box więc trzeba zrobić mały “trik” z adresem.
   Np. Oficialna skrzynka ma adres 123 Orange Ave. P.O. Box 122, Miami. Podajesz wiec na adresie korespondencji 123 Orange Ave #123, Miami. I wówczas adres wygląda jak numer mieszkania.

   Jeśli masz już zarejestrowane auto na swoje imię i nazwisko wystarczy że wykupisz ubezpieczenie na 1 miesiąc będąc pierwszym razem na Florydzie. Gdy wrócisz wykupisz ubezpieczenia na pół roku. Ubezpieczenia są ważne w całych Stanach i nie są przypisane tylko (jak w Twoim przypadku) do Florydy.
   Rejestracja samochodu jest ważna przez cały rok.

 9. Dziękuje za obszerną odpowiedz!
  Piszesz o ubezpieczeniu na 1 miesiac na FL, a później na pół roku. Na pół roku ponieważ na miesiąc się nie da, jeżeli chodzi o wykupienie na wszystkie stany? czy przylatując w wakacje moge też wykupić ubezpieczenie na miesiac, takie samo? …..i zapewne nie jest jak u nas że musi być jakaś tam ciągłość w ubezpieczeniu..?
  Jeżeli chodzi o rejestracje auta, chodzi o pokazanie że z moim imieniem i nazwiskiem jest połączony jakiś adres w usa (np. hotelu), a takie pisemko dostane kupując karte sim i rejestrując ja na siebie + adres hotelu – dobrze zrozumiałem?

  co w przypadku jakiś mandatów i problemów? Wszystko przyjdzie na hotel.. czy powiedzieć o tym moim zamiarze w hotelu czy nie ma sensu bo tylko namieszam?

  Jeszcze jedno pytanko.. zasięg komórkowy, internet w powietrzu. Czy to działa tak samo dobrze jak w Polsce? jak jezdze do Szwecji, Niemiec, internet w powietrzu jest b.słaby. Czy dobrym pomysłem jest zabranie ze soba drugiego telefonu, kupno do niego karty sim, zrobieniu z niego routera i ciągnieciu danych właśnie z niego? czy są jakieś modele które kupione w Europie nie działają w stanach? iphone 5? 6?

  dziekuje za wszystkie cenne porady, masz olbrzymią wiedze
  pozdrowienia
  Łukasz

  • Ofert firm ubezpieczeniowych na rynku w USA jest bardzo dużo. Można znaleźć ubezpieczenie na miesiąc a nawet na kilka dni. Pamiętam jak kupowałem samochód to “na szybko” wykupiłem ubezpieczenie na tydzień gdyż nie miałem jeszcze wszystkiego dogranego z moją główną firmą ubezpieczeniową. Oczywiście jakość ubezpieczeń zależy też od ceny. Ale jeśli kupujesz używany samochód za 4tys to nie ma sensu ubezpieczać go na 10 tys. Ciągłości w ubezpieczeniu nie musi być. Ważne aby w czasie kontrolo mieć aktualne ubezpieczenie. Nie ważne czy było wystawione wczoraj czy pół roku temu.
   Tak. Przy rejestracji auta musisz wylegitymować się dokumentem “potwierdzającym” Twoją lokalizację. Jeśli masz znajomego na Florydzie wysyłasz na jego adres (ale na swoje imię i nazwisk) np rachunek za usługę telefoniczną, potwierdzenie zapisania się do parafii itp. Nie może być to oczywiście kartka pocztowa z wakacji (to mało wiarygodne). Najlepiej działa skrzynka pocztowa. Wysyłając list do hotelu musisz coś wymyślić aby w adresie nie było nazwy hotelu. Przykładowo: Motel 6, Jan Kowalski, 123 Orange Ave nie zadziała w urzędzie gdzie będziesz rejestrowała samochód.Chyba, że wynajmiesz sobie AirBNB i dogadasz się z właścicielem że na jego adres zostanie wysłany list do Ciebie.To byłoby idealne rozwiązanie.
   Pamiętaj na adres który podasz przyjdzie dokument od sekretarza stanu z potwierdzeniem że jesteś właścicielem samochodu (tzw Title). Potrzebujesz go aby sprzedać auto. Musisz mieć więc opcję odbioru listu z tej lokalizacji!!! To najważniejsze. Mandatami się nie przejmuj choć lepiej byłoby abyś wszystko miała zapłacone. Na wszelki wypadek.
   Odezwij się proszę na interameryka@gmail.com w sprawie telefonów itp. Będzie łatwiej niż odpisywanie w komentarzach.

 10. Witajcie! Ja jestem teraz w USA i chce wynająć auto z SF i odstawić w Arizona.
  Zrobiłem rezerwacje przez Rentalcars, bez dodatkowego ubezpieczenia, na auto z Alamo. Zadzwoniłem później żeby dopytać czy moge z ubezpieczeniem wziąć i dostałem informacje ze dla tej firmy Rentalcars nie oferuje pakietu z ubezpieczeniem. Dziwne, bo taka opcja sie pojawia przy rezerwacji.Polecono mi skorzystać z Rentalcover.com. Tutaj jednak po pierwsze nie znalazlem konkretow co do zakresu odpowiedzialnosci i franczyzy redukcyjnej. Co gorsza, napisane tam jest ze cos co jak rozumiem jest OC (Supplementary Liability Insurance) polecaja zakupic przy wynajmie auta, bo oni tego nie oferuja ( choć ta sekcja dotyczy podobno obywateli USA).
  Zadzwoniłem wiec do Alamo. Tam powiedziano mi z kolei ze nie mam obowiązku kupowania zadnego ubezpieczenia ale auto jest nieubezpieczone. Co oznacza ( o ile dobrze zrozumiałem) ze przy tej opcji wynajmujący jest w pełni odpowiedzialny za szkody wyrządzone na mieniu i osobach trzecich oraz na wynajętym aucie. Żadna kaucja nie bedzie pobrana przez Alamo przy wypożyczeniu. Za ok. 16 usd/dzien moge miec coś w rodzaju OC. Za ok. 42 usd/ dzień full insurance. Aktualnie czekam na odpowiedź od Alamo jakie sa kwoty ubezpieczenia przy full insurance i co obejmuje. Zapytalem o nastepujace skladowe (czy zawiera):
  Supplementary Liability Insurance ( what is the value of it?),
  Assistance ( what does it include)
  Collision Damage Waiver
  Loss Damage Waiver

  Konsultant z Alamo powiedział mi ze owszem klienci kupują ubezpieczenia w pakiecie przy rezerwacji przez Rentalcars ale różnie z tym później bywa.

  Chce mieć pewność że moj pobyt w USA będzie mieścić sie w moim budżecie (mam nadzieję ze obejdzie sie bez mandatów) stad zalezy mi na kompleksowym ubezpieczeniu od każdej odpowiedzialności i ryzyka.

  Moze to wynika z tego, ze rezerwacje robie z USA a nie z Polski…

  Czy polecilbys mi w tym przypadku zrobienie rezerwacji z dodatkowym ubezpieczeniem w pakiecie przez rentalcars, a moze opcja auto bez ubezpieczenia plus ubezpieczenie z rentalcovers a moze jednak Full insurance w Alamo ( najdroższa opcja).
  Pozdrawiam z MI

  • Ważna informacja na początek. Robiąc rezerwację online z terenu Polski (polskie IP) masz wliczone z automatu w cenę podstawowe ubezpieczenia. Wiadomo, pokrywają one o ile pamiętam szkody do około $500 (czyli np. za urwane lusterko Ci zapłacą…)
   Rezerwując z terenu USA większość firm nie oferuje wliczonego w cenę podstawowego ubezpieczenia. Każda firma, a nawet każda lokalizacja danej firmy ma swoje własne przepisy do których musisz się dostosować.
   Możesz jednak dowolnie “miksować” oferty ubezpieczeń od RentalCover np z wypożyczalnią Alamo. Jeśli Alamo ma dobrą cenę za samochód bez ubezpieczenia wówczas kupujesz pakiet podstawowy z RentalCover. Pamiętaj też o tym, że przy odbiorze samochodu w którym nie wykupujesz żadnego ubezpieczenia a który w pakiecie nie ma też podstawowego ubezpieczenia musisz pokazać im dowód, że masz wykupione ubezp. w innej firmie. Inaczej nie wyjedziesz z wypożyczalni nieubezpieczonym samochodem. Takie są przepisy.
   Jak dobrze się przyglądniesz to RentalCars używa firmy RentalCover gdy wykupujesz dodatkowe ubezpieczenia.
   Nic więc nie stoi na przeszkodzie wynająć z Alamo (lub innej wypożyczalni) samochód bez ubezp + dodać do tego podstawowy lub rozszerzony pakiet z RentalCover. Wszystko zależy od tego jaka kwota $$ wychodzi Ci na końcu jak dodasz ułamki.

 11. Witam, Panie Pawle proszę o poradę. Wypożyczyłem auto przez pośrednika Auto Europe. Wypożyczalnia z której będę miał auto to Dollar – auto Chevy Malibu lub podobny. Cena zawiera:

  * Odpowiednie obowiązujące podatki lokalne od sprzedaży.
  * Dodatkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (SLI).
  * W cenie wynajmu zawarte jest ograniczenie odpowiedzialności (LDW) bez udziału własnego, obejmuje także opony, szkło, dach i podwozie.
  * Ubezpieczenie od wypadków z udziałem osób nieubezpieczonych lub ubezpieczonych tylko częściowo (UMP).
  * Podatki i oplaty.
  * Oplata administracyjna
  * Wszyscy dodatkowi kierowcy.
  * Opłata lotniskowa.
  * Stanowy podatek od sprzedaży: Included in rates (w zależności od stanu). Będzie nadal obowiązywać w przypadku wszelkich opłat lokalnych.
  * Opłata transakcyjna: Included in rates.
  * Opłata turystyczna: Included in rates.
  * Informacja o blokadzie karty kredytowej: około USD 200.00 zostanie zablokowane na karcie kredytowej w chwili odbioru.
  * Nieograniczona ilość kilometrów.

  Z Pana doświadczenia czy muszę coś jeszcze wykupić żeby spokojnie podróżować? i Czy oprócz zapłaconej kwoty będę musiał coś dodatkowo zapłacić przy odbieraniu auta?

  z góry dziękuję za informację

 12. Panie Pawle, dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź. Pana stronę przejrzałem całą, super strona, wielki szacunek za to co Pan robi. Z tego co wiem dollar proponuję dodatkowo coś takiego jak Premium Emergency Roadside Service (PERS – rozszeżony pakiet assistance) za $8.99 USD na dzień, czy warto to dokupować czy może skorzystać z jakiego innego assistance?

  • Panie Piotrze. Zupełnie nie jest Panu potrzebne Premium Assistance. Przejrzałem tą ofertę i głownie zapłaci Pan za “natychmiastowy” dojazd drużyny serwisowej. Lepiej za 8.99 iść na dobrą kawę i ciastko. Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu!

 13. Panie Pawle jeszcze jedno pytanie bo czytam o tych ubezpieczeniach i nie ma tego wyszczególnionego czy ubezpieczenie LIS(Liability Insurance Supplement ) to to samo co mam na voucherze czyli Dodatkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (SLI)?

  • SLI na pewno ma Pan wliczone w cenę jeśli wynajmował Pan przez rental cars. Wypożyczalnie (zgodnie z prawem) muszą mieć w każdym wynajmowanym samochodzie SLI (czasem ukryte jest to pod inną nazwą). Oczywiście to ubezpieczenie jest na minimalną kwotę więc zawsze można dodatkowo wykupić pakiet rozszerzony…

 14. Panie Pawle, czy w takim razie mam jakiś assistance w wypożyczanym aucie? Wolałbym mieć jakiś assistance. Czytałem na Pana stronie że jest możliwość wykupienia Assistance w American Automobile Association jednak karta musi przyjść fizycznie na adres w stanach a ja takiej możliwości nie mam.

 15. Panie Pawle, dzięki za wszystkie bardzo przydatne porady i artykuły!
  Chciałbym dopytać, bo nie znalazłem takiej informacji, czy np. ubezpieczenie CDW obejmuje także szkody powstałe w innym pojeździe, jeśli to ja byłem sprawcą wypadku (czyli odpowiednik polskiego OC), czy tylko w ubezpieczonym pojeździe z wypożyczalni (jak w polskim AC – autocasco)? A może – tak jak w Polsce – ubezpieczenie OC jest wymagane dla wszystkich pojazdów i auta z wypożyczalni są domyślnie ubezpieczone w tym zakresie?
  Z góry dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii!

  • Panie Macieju. CDW/LDW to tak naprawdę nie jest ubezpieczenie (choć popularnie tak się to nazywa) ale zrzeczenie się odpowiedzialności za poniesione szkody na określoną przez wypożyczalnie kwotę. Czyli za powstałe szkody w wynajętym samochodzie odpowiada Pan np tylko do kwoty $3000. Tak wiec nie interesuje Pan zupełnie na jaką kwotę jest uszkodzenie. Ma to dobre i złe strony. Jeśli np uszkodzenie jest niewielkie (np urwie Pan lusterko) to trzeba będzie zapłacić równowartość lusterka, bez żadnych “zniżek”. Ale gdy uszkodzenie to kwota kilku tysięcy….płaci Pan te “umowne” 3 tys. a wszystko inne pokrywa wypożyczalnia.
   Odpowiedzialność za uszkodzenia w innych samochodach Third Party Liability Protection powinna być już wliczona w cenę samochodu dla osób które wynajmują samochód z terenu Europy (nie są obywatelami USA)

   Wszystkie samochody w wypożyczalniach w USA (jeśli robi Pan rezerwację z terenu Polski i przez firmę stronę ) posiadają już wliczone obowiązkowe ubezpieczenie CDW/LDW. Jest to jednak minimalna kwota (zależy ona od klasy samochodu). Polecam jednak zawsze zabezpieczyć się “na wszelki” wypadek i wykupić dodatkowe ubezpieczenia np na wypadek pękniętej szyby czy holowanie

 16. Witam p. Pawle

  Proszę o poradę , symuluję wynajem samochodu na lipiec 2022 na rentalcars od Hertz z dodatkową opcją Extra Cover. Co ona dokładnie oznacza i czy jest wystarczająca?

 17. Dzień dobry,czy i na jakich zasadach mogę jeździć po USA samochodem siostry ,która na stałe mieszka w LA?
  Pozdrawiam
  Jolanta

  • Wystarczy mieć polskie prawo jazdy, paszport oraz przy sobie ubezpieczenie samochodu siostry. To wszystko. Żadne dodatkowe dokumenty nie są wymagane aby osoba z Polski jeździła samochodem po USA.

 18. Pani Pawle,

  A jak ma sie do LDW i CDW SLI oferowane przez rental cover ?
  Czy dobrze rozumiem, ze jesli chce sie maksymalnie zabezpieczyc to powinienem wykupic opcje bez dodatkowego ubezpieczenia na rentalcars i osobno SLI na rentalcover ?

  • Z rentalcars dostajesz zawsze minimalne ubezpieczenie. Może być to np 3000$. Można zapłacić za urwane lusterko albo pęknięty zderzak. Jeśli trafi się poważniejsza stłuczka wówczas to ubezpieczenie nie wystarczy. Dlatego zawsze dobrze mieć dodatkową opcję np z retalcovers które oferuje ubezpieczenie do kwoty 35000$.

   • Panie Pawle,

    Jestem już trochę skołowany. Zamierzam wynająć samochód przez rentalcars z firmy Alamo. Jako że ubezpieczenie z rentalcars pokazuje mi się tylko na kwotę 10500 PLN to zamierzam dokupić ubezpieczenie CDW z rentalcover (35000 EUR).jednak co z ubezpieczeniem SLI? Wspomniał Pan, w którymś z komentarzy, że jest ono zawarte automatycznie wyporzyczając samochód przez rentalcars jednak ja nie widzę, nigdzie takiej informacji, a gdybym chciał wykupić SLI przez rental cover to jest to kwota 2.5 razy wyższa niż cena UTW. W związku z tym, czy SLI jest na pewno wliczone?

    • Proszę pamiętać, że SLI może być ukryte pod inną nazwą. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności gdyby np. w wypadku który Pan spowodował ucierpiała osoba i ona zażądałaby od Pana pokrycia kosztów leczenia. Chciałem raz jeszcze przypomnieć, że jest to mało prawdopodobne aby osoby poszkodowane pozywały zwykłych “turystów” którzy mieszkają poza USA. Żaden amerykański adwokat nie będzie chciał się zająć tą sprawą ponieważ jest to nieopłacalne. Co innego pozywanie obywatela USA – tutaj adwokaci mają pole do popisu.
     Czy może mi Pan sprecyzować co kryje się pod UTW w Alamo. Nie mogę znaleźć informacji co to za skrót.

 19. Dzień dobry,
  Wybieram się służbowo do Houston i będę chciał wynająć samochód, aby swobodnie poruszać się w mieście i okolicach. Nasz agent przez którego bukuję loty, hotele i samochody poleca mi wynajęcie auta w SIXT, który oferuje poniższy pakiet:

  Unlimited mileage included
  Loss damage waiver
  Super Theft And Damage Waiver
  Third-party coverage
  Czy poleca Pan dokupienie dodatkowego ubezpieczenia? Czy orientuje się Pan, jaki udział własny w ewentualnej szkodzie ma wynajmujący? Niestety strona wypożyczalni nie mówi nic na ten temat.

  Pozdrawiam
  Rafał

  • Proszę się dowiedzieć na jaką wysoką jest ubezpieczenie LDW. Jeśli pokrywa szkody do 30 tys $$ jest ok i nic nie trzeba dokupywać. LDW to najważniejsze z ubezpieczeń. Resztę z pakietu można zostawić zapewne takie jakie są.

 20. witam,
  Właśnie przymierzam się do rezerwacji przez RentalCars, ale wyświetlają mi się ubezpieczenia:
  Ubezpieczenie AC (ang. CDW) z wkładem własnym o wartości 0 zł
  Ubezpieczenie na wypadek kradzieży z wkładem własnym o wartości 0 zł
  czy to na pewno jest wszystko czego potrzebuję?
  Jest też dodatkowe ubezpieczenie na kwotę 10400pln (Więcej niż tylko karoseria/Koszty naprawy/Ukryte opłaty) – czy poleca je pan wykupywać?
  I ostatnia wątpliwość- w warunkach ogólnych jest informacja:
  Możesz dodać swojego małżonka, partnera, dziecko, rodzeństwo lub dziadka, w wieku 25 lat lub więcej, jako dodatkowego kierowcę bez dodatkowych opłat. Zawarte w cenie bez dodatkowej opłaty.
  Podczas rezerwacji mogę jednak w dodatkach wybrać dodatkowego kierowcę (czyli rozumiem byłoby ono do zapłaty gdyby kierowcą była osoba inna niż wymieniona w warunkach ogólnych?)

  • Dodatkowe ubezpieczenie warto wykupić ponieważ wliczone w cenę wynajmu ubezpieczenia są naprawdę minimalne. Wypożyczalnia musi mieć je w pakiecie ponieważ zgodnie z prawem nie można wynająć turystom nieubezpieczonego samochodu. Nie sądzę aby wartość polisy przekraczała w takim wypadku $300.
   Dodatkowy kierowca z reguły jest płatny (poza stanem California – gdzie przepisy wymuszają takie prawo wypożyczalniach). Jeśli jednak w umowie jest informacja o dodaniu za darmo drugiego bądź trzeciego kierowcy = będzie on bezpłatny na 100%.

 21. Dzien dobry
  wybieram się do Arizony pod koniec roku i mam pytanie czy mogę jezdzic samochodem zięcia w USA ? jak to jest z ubezpieczeniem w takiej sytuacji

  • Tak, można korzystać z samochodu osoby mieszkającej w USA. Musi mieć Pan przy sobie tylko polskie prawo jazdy, polski paszport i ubezpieczenie samochodu zięcia do wglądu, gdyby został Pan zatrzymany przez Policję.

 22. Witam,
  Mam pytanko, bo glowa paruje. Porównujemy ceny i patrzymy bezpośrednio na Alamo. DW I Extended Protection są zawarte w cenie. Ale nie wiem odpowiednikiem czego jest EP. Czy te ubezpieczenia są wystarczające? Nie ma opcji dodać nic więcej poza Road assistance i Personal Effects Coverage. Zależy mi na jak najmniejszym wkładzie własnym i full ubezpieczeniu. Ewentualnie który pakiet z rentalcover dokupić? Masakra z tym wszystkim:)

  • Najlepszą opcją na chwilę obecną jest wykupienie w rentalcars dodatkowego pakietu “ubezpieczenie extra USA” (nie pamiętam dokładnej nazwy). Jak się Pani wczyta w regulamin to właśnie jest ubezpieczenie z Rental Cover. Obie firmy jak widać już współpracują ze sobą.

   • Dopytam jeszcze czy miał Pan już “przyjemność” korzystać z ubezpieczeń z Rental Cover? Zastanawiam się czy w przypadku szkody najpierw wykładam kasę, apotem odzyskuje z RC czy od razu jest to załatwiane bezpośrednio np. Alamo – Rental Cover. Najpierw zgłaszam do Alamo, że coś się stało i oni załatwiają resztę z Rental Cover czy zgłaszam do Alamo, wykładam kasę i potem zgłaszam do rental Cover. Zastanawiam się jak to technicznie wygląda.

    • Moi klienci którym planowałem podróży korzystali (niestety) z ubezpieczenia. Procedura jest następująca. Wypożyczalnia zabezpiecza wkład własny, następnie otrzymuje się tzw Claim Number i z tym numerem należy skontaktować się z RentalCover. I wówczas oni przejmują już całą sprawę i wymieniają się dokumentami.

     • Panie Pawle jeszcze jedno nie jasne. W tym ubezpieczeniu extra niby wszystko jest w liczone, ale kwota 9500 PLN, to chyba za mało, żeby pokryło np. kradzież. Czy dobrze myślę, że lepiej wykupić na rentacover dodatkowe o wartości 35000$?

      • Kradzież wynajmowanych samochodów to znikomy % więc zupełnie wystarczy Wam 9500 PLN. Najczęściej (jak podają statystyki z firm ubezpieczeniowych) “uszkodzenia” samochodów to zarysowana, pęknięta przednia szyba, wgniecenia wielkości do 2 cali, uszkodzenia zderzaka, rozbite lusterka itp. Średnia kwota naprawy mieści się w 2000 $. Oczywiście dla świętego spokoju możecie dokupić Rental Cover.

 23. Podzielę się swoim doświadczeniem
  Rok temu wypożyczyłem samochód w LA – Alamo , wypożyczałem samochód w Polsce przez booking ponieważ miałem zniżki, booking również oferował dodatkowe ubezpieczenie rental cover z którego skorzystałem (około 400 zł). Możliwe że się przydało ale tego się nigdy nie dowiem.
  Pod koniec wakacji w San Francisco wybito nam szybę w samochodzie i skradzione wszystkie bagaże wraz z paszportami , telefon , ciuchy itp. (zatrzymaliśmy się dosłownie tylko na 5 minut). Oczywiście zadzwoniliśmy na policje , zgłosiliśmy to i po kilku godzinach (około 8 godzinach) dostaliśmy nowy samochód. Po zwrocie samochodu nikt nas o nic nie pytał, po prostu w miejscu zwrotów facet zabrał samochód i tyle, żadnych podpisów , niczego. Myśleliśmy że będziemy płacić za lawetę , szybę , a później będzie trzeba zgłosić to w ubezpieczalni ale nic z tych rzeczy.
  Zaznaczę że na stronie pisało że wypożyczalnia wymaga depozytu 300$ ale nic nie zapłaciliśmy, żadnego depozytu i tak skończyła się nasza przygoda z zachodnim wybrzeżem,

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Umyj samochód przed zwrotem do wypożyczalni.

Naprawdę opłaca się umyć samochód przed oddaniem go do wypożyczalni. Wydając niespełna 15$ i poświęcając 20 minut na umyciei...

Ubezpieczenia samochodu w USA. Nie przepłacaj !

Ubezpieczenie samochodu w USA to dodatkowy wydatek kilkuset dolarów. Jest to niemała kwota, nierzadko porównywalna z podstawową ceną...

Jak wynająć samochód w Los Angeles

Wynajem samochodu w Los Angeles tak na prawdę nie jest skomplikowaną procedurą. Należy posiadać tylko podstawową wiedzę na...

Pomoc Drogowa “Roadside Assistance” w Stanach

Ubezpieczenie Roadside Assistance  powinna zawierać każda polisa, którą wykupujecie aby poruszać się po USA własnym samochodem. Jeśli w...