Czy polskie prawo jazdy jest ważne w USA?
Czy mogę kierować samochodem lub motorem w czasie pobytu w USA na wizie turystycznej i mając ważne polskie prawo jazdy?
Tak – polskie prawo jazdy jest ważne w USA i pozwala na na prowadzenie pojazdów mechanicznych (samochodów, kamperów, motorów) praktycznie we wszystkich stanach USA.
Poniżej mapka USA (źródło: rihnocarhire.com) na której widać, że tylko 11 stanów wymaga posiadania Międzynarodowego Prawa Jazdy (IDP)
Polskie prawo jazdy w USA: restrykcje
Stany w USA, które uznają polskie prawo jazdy mogą posiadać dodatkowe regulacje dotyczące okresu ważności polskiego prawa jazdy. Przeważnie są to limity czasowe, określające ważność na maksymalnie 90 dni (ale tylko w przypadku, gdy dana osoba przebywa/mieszka 90 dni w danym stanie)
Polskie prawo jazdy w USA – okres ważności.
Polskie prawo jazdy jest ważne w USA tak długo, jak ważna jest wiza turystyczna lub ESTA, otrzymana przy przekraczaniu granicy z USA. Termin ważności wizy/ESTA określany jest przez urzędnika imigracyjnego w punkcie przekroczenia granicy z USA.
Osoby, które przedłużają nielegalnie pobyt w USA (przekraczają termin ważności wizy turystycznej) nie mają prawa posługiwać się już polskim prawem jazdy jako dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów. Mogą jednak używać go jako “dokumentu ID”.
Niektóre stany wprowadziły skrócony czas ważności prawa jazdy dla osób, które stają się rezydentami danego stanu. Dotyczy to osób które tymczasowo przebywają, pracują lub uczą się w tym stanie (np. osoby z programu Work and Travel).
Polskie Prawo jazdy w USA pełni funkcję dokumentu “ID”.
Osoby, podróżujące do USA w celach turystycznych mogą legitymować się ważnym dokumentem polskiego prawa jazdy w czasie kontroli drogowych. Prawa jazdy można używać również jako tzw “ID”(Identity Document). Polskie prawo jazdy pełni wówczas funkcje identyfikatora tożsamości dla osoby która go posiada i uprawnia miedzy innymi do zakupu towarów (np. alkoholu), które wymagają potwierdzenia wieku kupującego.
Prawo jazdy działa również jako “przepustka” (lokale, kluby itp.) do których wstęp mają na przykład tylko osoby pełnoletnie. W niektórych miejscach wymagane jest również okazanie paszportu jako dokumentu uzupełniającego.
Podobna sytuacja ma miejsce jeśli wynajmujecie w USA jakikolwiek pojazd mechaniczny (i nie tylko) np. łódź motorową, skuter, kajak itp.
Międzynarodowe Prawo jazdy w USA.
Tak na prawdę w Stanach Zjednoczonych dokument o nazwie Międzynarodowe Prawo Jazdy (International Driving License) nie istnieje. International Drivng Permint ( w wolnym tłumaczeniu Międzynarodowe Pozwolenie na Kierowanie Pojazdem) – to oficjalna i prawidłowa nazwa dla dokumentu, który w Polsce nosi nazwę Międzynarodowe Prawo Jazdy.
Międzynarodowe Prawo Jazdy w USA – podstawowe informacje.
Międzynarodowego Prawo Jazdy muszą posiadać (zgodnie z prawem) osoby legitymujących się prawem jazdy, które nie zostało wydane w języku łacińskim. Międzynarodowe Prawo Jazdy musi zostać dołączone przy każdej kontroli do oryginalnego dokumentu prawa jazdy i pełni rolę dokumentu uzupełniającego. Pomaga po prostu w tłumaczeniu informacji zawartych w oryginalnym prawie jazdy.
Jak dobry przykład można podać prawo jazdy wydane w Grecji, Japonii, Chinach lub Rosji. Alfabety tych krajów nie są alfabetami łacińskimi, co znacznie utrudnia np. policji prawidłową identyfikację osób oraz ich uprawnień do kierowania pojazdami (kategorie) na podstawie oryginału prawa jazdy.
W Stanach Zjednoczonych posiadanie Międzynarodowego Prawa Jazdy jako jedynego dokumentu identyfikacji osobowej nie jest akceptowane przez policję.
Dla osób której jednak mino wszystko zdecydują się wyrobić Międzynarodowe Prawo Jazdy na tak zwany “wszelki wypadek” ważna informacja. Prawo jazdy ważne jest na terenie USA tylko rok od daty wystawienia. Nie można go przedłużyć. Po upływie roku należny ponownie złożyć wniosek o nowy dokument.
Międzynarodowe prawo jazdy w poszczególnych stanach:
Każdy ze stanów w USA posiada swoje wewnętrzne przepisy dotyczące podsiadania międzynarodowego prawa jazdy. Zalecam więc (szczególnie dla osób planujących przebywać w USA ponad 90 dni) aby zapoznały się z przepisami na terenie danego stanu.
Można to zrobić na stronach Departament of Motor Vehicles (DMV)
Źródło:
Inter-American Automotive Traffic (klik)
United Nations Convention on Road Traffic (Geneva, 1949) (klik)
International Driving Permit (klik)
Convention on the Regulation of Inter-American Motor Vehicle Traffic (Washington, D.C., 1943) (klik)
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CO MOŻNA WWIEŹĆ LECĄC DO USA.
ZAREJESTRUJ SIĘ W SYSTEMIE ESTA PRZED WYLOTEM DO USA!
NIE WYRZUCAJ KARTY POKŁADOWEJ PO PRZYLOCIE DO USA!
WYNAJEM SAMOCHODU W USA – PODSTAWOWE INFORMACJE
WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYLOTEM DO USA
POLSKIE I MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY W USA
© interameryka.com - przewodnik po USA
Nie jestem pewna, co do stwierdzenia, że tak na pewno można jeździć na polskim prawie jazdy wszędzie w USA. Akurat mam syna na Florydzie od tygodnia i mocno się tym zajmujemy. Floryda wymaga swego driver’s license po 30 dniach pobytu w USA. Ewentualnie można przedłużyć o kolejne 60 dni, jeśli nie masz np. dokumentów potwierdzających twój adres zamieszkania. Mało tego, jeśli nie jesteś z Kanady, Francji i paru innych miejsc to musisz zdawać też egzaminy: teorię i jazdę. I nie bardzo obchodzi ich jakaś wiekowa konwencja. Jak to w końcu jest? Moje informacje pochodzą ze strony Florida Highway Safety And Motor Vehicles office, gdzie są bardzo szczegółowe wyjaśnienia co do ich wymogów. Jeśli jednak coś pominęłam to bardzo proszę mnie sprostować.
Informacje odnośnie jazdy w USA na polskim prawie jazdy dotyczą osób, które przebywają w USA w celach turystycznych czyli osoby podróżujące po USA, przemieszczające się pomiędzy miastami, nie posiadające stałego miejsca pobytu.
Jest dokładnie tak jak piszesz (zaznaczyłem to wyraźnie w artykule). Jeśli przebywasz w danej lokalizacji ponad 30 dni w niektórych stanach uznawane jest to już za “pobyt stały” i wówczas wymagane jest stanowe prawo jazdy lub pozwolenie (driver permit).
Hej
A czy polskie prawo jazdy tzw. starego typu (czyli wydane jeszcze przed naszym wejściem do UE) w 2003 roku również jest akceptowane?
Z góry dzieękuję
Tak. Prawo jazdy musi być po prostu ważne + dodatkowo należy potwierdzić tożsamość drugim dokumentem (najczęściej jest to paszport)
Witam
Jak wygląda sprawa w Kalifornii z korzystania z polskiego prawa jazdy na wizie turystycznej jeśli jesteśmy dłużej niż 30 dni. Kalifornia jest piękna i chcemy spędzić tam 2 – 3 miesięczne wakacje.
Pozdrawiam
Jeśli jesteś “zameldowany” dłużej niż 30 dni pod jednym adresem to uznawane jest to już za pobyt stały i wówczas musisz starać się o lokalne prawo jazdy z Kalifornii. Podróżując po tym stanie możesz spokojnie używać polskiego prawa jazdy przez cały czas wakacji. Polskie prawo jazdy ważne jest do daty jaką otrzymałeś w paszporcie po przylocie do USA.
To dla mnie super wiadomość . No to teraz ile kosztuje wynajęcie samochodu na dzień , tydzień i miesiąc . No jak to wygląda procedura wynajęcia ?
To sporo opisywania. Proszę sprawdzić informacje, które przygotowałem na stronach: https://www.interameryka.com/2010/07/wypozyczamy-samochod-w-usa-praktyczne-porady/ https://www.interameryka.com/2009/10/jak-tanio-wypozyczyc-samochod-w-usa/
To ciekawe co tutaj przeczytalam. Dzwoniac jednak do ambasady USA w Polsce otrzymalam informacje, ze bezwzglednie wymagane jest miedzynarodowe prawo jazdy lacznie z polskim prawem jazdy. Oczywiscie pracownik ambasady poinformowal mnie, ze firmy wypozyczajace samochod nie beda stawialy przeszkod w przypadku braku miedzynarodowego pr. jazdy ale w przypadku kontroli moga byc problemy, gdyz rzekomo zgodnie z prawem wymagane sa oba domumenty. Podobno nieistotny jest fakt przebywania na wizie turystycznej i czas (ja bede do 30 dni). Chyba czas siegnac do konwencji genewskiej I samemu temat zbadac:)
To informacje które znajdują się na stronie rządowej więc nie sądzę aby były niekompletne. Dodatkowo posiadam bardzo dużo informacji na ten temat od osób, którym planuję podróże po USA. Nie miałem, żadnego sygnału aby policjant poprosił o międzynarodowe prawo jazdy. Zawsze był to paszport + polskie prawo jazdy.
dziwne ponieważ międzynarodowe prawko to tylko tłumaczenie ,nic wiecej
Czy sytuacja podobnie wyglada w Kanadzie?
Niestety nie wiem jakie przepisy obowiązują w Kanadzie.
racja! amerykański policjant nie jest geniuszem i nie zna obcych dokumentów .nie może sprawdzić nic w systemie i dlatego będą kłopoty .frajerzy uważaja że mozna jeżdzić ,niech jeżdżą ale do pierwszej kontroli
Czy można wypożyczyć samochód korzystając tylko z polskiego prawa jazdy? Pozdr
W większości wypożyczalni wystarcza polskie prawo jazdy + paszport. Jednak proszę się upewnić na stronie danej wypożyczalni, że nie jest wymagane prawo jazdy międzynarodowe.
Jak jest z kategoriami prawa jazdy? Miałbym możliwość poruszania się po USA kamperem o GVWR: 21 060 FUNTÓW (konkretnie EarthRoamer XV-LTS) . W Europie na ten typ kampera wymagane byłoby prawo jazdy kat. C (na pojazd ciężarowy), jak wygląda to w USA i Kanadzie?
W USA można jeździć kamperami (nawet tymi największymi autobusami “klasy C”) na polskim prawie jazdy kategorii B.
Wyjątkiem jest tylko używanie tych pojazdów do celów komercyjnych. Czyli, gdy taki samochód (kamper) zarejestrowany jest do przewodzenia osób/towarów i zarabianiu na tym $$
Panie Pawle, poszukuję od dłuższego czasu informacji, czy mając polskie prawo jazdy kategorii B mogę wypożyczyć w Nowy Jorku (lub Los Angeles) 12-osobowego VANa i podróżować z 8-osobowa grupa przyjaciół po Stanach?
Tak, można na polskie prawo jazdy kategorii B wynająć 12-osobowego VAN-a a nawet 15-osobowego.
Hej 🙂 Mam pytanie, może się orientujesz. Jedziemy wraz z chłopakiem do USA w celach turystycznych. Ma on dwa obywatelstwa – amerykańskie i polskie. Wjeżdżać do USA będzie na amerykańskim, wyjeżdżać na polskim. Wypożyczamy auto by zwiedzić całą zachodnią część. On będzie kierowcą i tu zaczyna się problem – jego amerykańskie prawo jazdy straciło ważność. Czy w związku z tym może jeździć na polskim (przypominam, że do USA wjedzie na paszporcie amerykańskim)?
Tak. Może jeździć na polskim prawie jazdy. Będzie potrzebował tylko drugiego dokumentu (w tym przypadku paszport polski) jako potwierdzenia toższamości. Nie ma znaczenia na jakim paszporcie wjeżdza/wyjeżdza z USA. To już sprawa Urzędu Imigracyjnego. Policja to zupełnie inna jednostka.
Witam.
We wrześniu wraz z żoną i dzieckiem lecimy na miesiąc do USA. Cała nasza trójka ma Niemieckie obywatelstwo ale prawo jazdy mamy Polskie (żona i ja). Wypożyczyliśmy auto w firmie Alamo i odrobinę się obawiam czy jak będę sprawdzać dokumenty w wypożyczalni i zobaczą Polskie prawo jazdy i Niemieckie paszporty to będą robić problemy. Przepisanie prawa jazdy na niemieckie nie wchodzi w grę. Jak Pan uważa?
Prawo jazdy to tylko dokument upoważniający do prowadzenia samochodu. Nie ma znaczenia z jakiego kraju ono pochodzi. Do weryfikacji toższamości wypożyczalnia użyje paszportu.
Niestety , podane tu informacje sa bardzo mylne. Moj Stan nie honoruje polskiego prawa jazdy , chyba, ze jest po angielsku albo hiszpansku.
Proszę o szczegóły. Który stan?
Mam prawo jazdy “starego typu” bez daty waznosci. Wydane w 2005r. Wypozyczajac samochod bede podana jako main driver. Czy przed wyjazdem powinnam wymienic prawo jazdy na nowe takie ktore ma termin waznosci? niestety koszt wymiany to 300 zl 🙁
Jeśli w Polsce w dalszym ciągu akceptowane są takie prawa jazdy (nie straciły ważności) to nie widzę powodów aby wymieniać na nowe. To wciąż jest przecież oficjalny, wydany przez polski rząd dokument. Skoro działa w Polsce, działa również w Unii Europejskie więc musi działać w USA.
Na wszelki wypadek proszę wyrobić jednak sobie międzynarodowe prawo jazdy.
Dziekuje – tak zrobie 🙂 miedzynarodowe prawko tylko 30 zl
Mamy już wizę turystycza i chcemy wyjechać na miesiąc do USA. Mamy alternatywę, aby pożyczyc auto od członka rodziny mieszkającego tam na stałe. Czy niesie to za sobą jakieś ryzyko? czy w razie jakiejś stłuczki ta osoba może mieć problemy? czy ewentualnie możemy się jakoś dodatkowo ubezpieczyć?
Jeśli będziecie się poruszać samochodem członka rodziny mieszkającego w USA macie dwie opcje. Użyć jego ubezpieczenia (nic nie płacicie ale w razie uszkodzenia samochodu całość odpowiedzialności finansowej spada na członka rodziny). Lub zgłosić się do lokalnej ubezpieczalni i wykupić tymczasowe ubezpieczenie dla samochodu którym się będziecie poruszać. Wówczas w razie kolizji/uszkodzenia odpowiedzialność finansowa spada na polisę ubezpieczeniową którą wykupiliście.
Niestety nie ma opcji aby się “dodatkowo” zabezpieczyć …czyli część szkody pokrywa ubezpieczenie członka rodziny a część wasze (dokupione na miejscu w USA).
witam serdecznie…za 4 dni lecimy do Kalifornii w 8 osób,wynajmujemy FORDA transita 12 os…powiedziano mi ze moge nim jezdzic na polskim prawie jazdy kat.B….CZY RZECZYWISCIE TAK JEST?….bardzo prosze o odpowiedz…
Tak. Można wynająć w wypożyczalni samochód 9, 12 lub 16 osobowy i kierować nim posługując się polskim prawem jazdy. Polecam tylko dodatkowo wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy do tego typu (większych) samochodów i …w drogę!
A mam pytanie czy kategoria AM też będzie ważna?
Wszystko zależy od stanu w obrębie którego będziesz się poruszał. Więcej informacji znajdzies: https://drivinglaws.aaa.com/tag/motorcycle-licenses/
Planowałem wycieczki po Arizonie i Kalifornii, dla osób które przyjeżdżały z Polski i wynajmowały na miejscu motory na których poruszali się przez 2-3 tygodnie po USA. Nikt z nich mnie nie pytał ani nie informował o specjalnych pozwoleniach czy prawie jazdy. Przypuszczam więc, że możesz używać polskiego prawa jazdy kategorii AM i będzie ważne.
Dzień dobry. A jak sytuacja wygląda jeśli posiadam prawo jazdy kategorii a2? Na terenie całej unii jest ono ważne, natomiast nie ma swojego odpowiednika w międzynarodowym prawie jazdy. Czy a2 na polskim dokumencie będzie respektowane w USA i jakim motocyklem będę mógł się poruszać z takim dokumentem?
Pozdrawiam
Międzynarodowe prawo jazdy to nie jest w pełni tego słowa znaczenia “prawo jazdy”. To tylko oficjalnie potwierdzone tłumaczenie na język angielski Twojego oryginalnego prawa jazdy.
Tak – będziesz mógł poruszać się motocyklem w USA na polskim prawie jazdy.
Panie Pawle
Temat troche odgrzewany ale nadal niezbyt dla mnie klarowny. Planuje wypozyczenie RV C22 w kaliforni. Pracownik firmy brytyjskiej, ktora posredniczy w takiej transakcji twierdzi ze prawo jazdy kategori “B” wystarczy aby legalnie prowadzic taki pojazd w USA. Pan jednak w odpowiedzi do jednego z komentarzy napisal
“W USA można jeździć kamperami (nawet tymi największymi autobusami “klasy C”) na “polskim prawie jazdy kategorii C.
Wyjątkiem jest tylko używanie tych pojazdów do celów komercyjnych. Czyli, gdy taki samochód (kamper) zarejestrowany jest do przewodzenia osób/towarów i zarabianiu na tym $$”
Czy mial pan na mysli kat “B”, czy tez musze wyrobic kategorie “C” albo wybrac mniejszy RV?
PS. RV wypozycze bezposrednio od firmy z USA ale uznalem ze skoro firma brytyjska specializuje sie w takim posrednictwie dla europejczykow to beda zorientowani w temacie.
Pozdrawiam
Michal
Panie Michale…tak, miałem na myśli kategorię B polskiego prawa jazdy. Można swobodnie podróżować wszystkimi rodzajami kamperów po USA legitymując się kategorią B. Zaraz poprawiam mój błąd.
Witam,
Wyjeżdżamy z mężem na stałe do Kalifornii. Ja mam polskie prawo (wydawne w 2014) jazdy on angielskie. Na czym polega wymiana prawa jazdy w USA? Czy będziemy musieli zdawać jakieś egzaminy czy to po prostu wymiana dokumentu? Mam możliwość wymiany mojego prawa jazdy na angielskie w UK jeśli to miałoby mi jakoś ułatwić sytuację.
Pozdrawiam
Wymiana prawa jazdy z europejskiego na prawo jazdy stanu Kalifornia równoznaczna jest ze zdaniem testów pisemnych oraz egzaminu praktycznego. Nie są to trudne pytania (ja zdawałem taki test w stanie Illinois). Praktycznie wystarczy zapoznać się z przepisami zawartymi w małej książeczce (tutaj link do wersji pdf). Egzamin praktyczny to zazwyczaj krótka jazda przez skrzyżowanie ze światłami, skręt, stop. Całość egzaminu praktycznego to może 15min.
Możecie jednak zgodnie z prawem stanu Kalifornia jeździć na europejskich prawach jazdy bez limitu (zarówno na polskim jak i na angielskim). Nie musicie mieć nawet “międzynarodowego prawa jazdy”. Stan Kalifornia nie uznaje tego dokumentu.
Jednak w momencie, gdy staniecie się oficjalnie rezydentami stanu Kalifornia musicie w ciągu 10 dni złożyć wniosek o wydanie/egzamin na prawo jazdy.
Jak staje się rezydentem stanu Kalifornia?
Przepisy określają to w ten sposób: “Jeśli dana osoba płaci podatki w stanie Kalifornia, korzysta z płatnych szkół, jest właścicielem posesji/domu (czyli znów – jeśli płaci podatki)”: automatycznie uznawana jest za rezydenta.
CY JAK JEST PAWO JASDY IL ZAWIESZNE CZY MOZNA WUWCZS JEZDIC TU W LINOIS NA POLSKICH PRAWOJZDACH I NA JKIJ ZASADZIE OKZANIEM PASZPORTY CZY WYSTARCZY POKAZAC ID CHICAGO BARDZO PROSZE NAJKIEJ ZASADZIE TO DZILA ZE MOGE JZFZIC NA POLSKIM PRAWOJZDZI UNIJNYM CZY JEST TAKA MOZLWOSC BARDZO PROSZE O PORADE Z GURY DZIEKUJE
W Stanie Illinois można jeździć na polskim prawie jazdy TYLKO tak długo jak ważna jest w paszporcie wiza turystyczna. Chodzi tutaj nie o wizę, którą otrzymuje się w Polce (tzw. promesa wizowa) tylko o faktyczną wizę którą dostaje się na lotnisku przy wlocie do USA. W paszporcie powinien mieć Pan datę do kiedy ważna jest ta wiza. Dokładnie do tego czasu ważne jest polskie prawo jazdy w stanie Illinois i …również w innych stanach w USA.
Witam
A jak sprawa wygląda w stanie Pennsylvania? Posiadam polskie prawo jazdy oraz międzynarodowe, jestem żona obywatela amerykańskiego od paru miesięcy. Zostałam dopisana do ubezpieczenia samochodu. Czy mogę prowadzić pojazd z moimi dokumentami, czy muszę najpierw zdać egzamin lokalny? Pozdrawiam.
W stanie Pennsylvania można jeździć na polskim lub międzynarodowym prawie jazdy TYLKO przez okres jednego roku od daty wjazdu do USA (czyli od daty jaką otrzymała Pani na pieczątce w paszporcie przy wlocie do USA). Po upływie roku prawa jazdy “tracą ważność” i trzeba wyrobić lokalne prawo jazdy stanu Pennsylvania. Nie ma znaczenia czy jest się dopisanym do ubezpieczenia samochodu, czy obecny stan cywilny.
Gdzie i jak się dowiedzieć o kategoriach praw jazdy w USA . (odpowiednich naszych kategorii .)
Najlepiej z Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Driver%27s_licenses_in_the_United_States
Dzień dobry!
Gratuluje bardzo ciekawej i pomocnej stronki! i dziękuje ze się chce ją Panu robić.. ok do rzeczy
Planujemy pojechać na 2 tyg. na Florydę. Zamiast wypożyczać auto chciałbym coś kupić. Jak takie coś przega? Kupuje auto, wykupuje ubezpieczenie i mogę jeździć? Czy to da się szybko załatwić czy trzeba jakoś przerejestrowywać samochód..?
Kolejne pytanie czy można spać w aucie? Czy tylko w jakiś wyznaczonych do tego miejscach? Nie chodzi mi o jakieś koczowanie, ale czasem podczas podróży zamiast szukać hotelu można się przekimać w aucie, zjeść śniadanko i ruszyć dalej
Będziemy na wizie turystycznej
Pozdrowienia i dziękuję
Aby kupić samochód w USA musi Pan podać adres pod którym będzie zarejestrowany samochód. Spokojnie możecie podać adres np. hotelu lub jakikolwiek inny. Ważne aby był to prawdziwy adres a nie wymyślony. Sprawdzcie więc sobie w Google Maps jakąś lokalizacje. Jeśli pobyt na Florydzie to tylko dwa tygodnie wówczas można jeździć na tablicach tymczasowych. Ważne są one 3 miesiące. Tablice tymczasowe dostaje się je praktycznie w dniu zawaracia transakcji sprzedaży. Trzeba tylko udać się do biura Sekretarza Stanu z właścicielem samochodu i tam złożyć/podpisać dokumenty. Oczywiście trzeba dokonać opłaty (około $250). W biurze Sekretarza Stanu trzeba też podać adres pod jakim będzie zarejestrowany samochód.
Transakcję sprzedaży z osobą prywatną (która sprzedaje samochód) spisuje się na na odpowiednich drukach które można ściągnać z internetu.
Ubezpieczenie można wykupić bez problemów. Są firmy które sprzedają ubezpieczenia nawet na kilka/kilkanaście dni. Tytaj też mogą Was zapytać o adres – więc podajecie taki sam. Jako wytłumaczenie podajecie że mieszkacie u znajomych, rodziny itp.
I to chyba tyle w wielkim skrócie o kupinie i rejestracji samochodu.
Spać w samochodzie można wszędzie gdzie nie ma zakazu (czyli tabliczki z napisem “no overnight parking”)
międzynarodowe prawo jazdy lepiej brać wiedeńskie czy genewskie ??
Proszę pamiętać że oficjalnie dokument o nazwie “Międzynarodowe Prawo Jazdy” nie istnieje. Istnieje tylko przetłumaczona na język angielski wersja prawa jazdy danego kraju. Jest to wymagane jedynie po to aby policjant który zatrzyma Cię w USA miał “podkładkę” w języku angielskim i miał pojęcie co jest napisane na dokumencie prawa jazdy wydanym w Polsce.
Witam,
Marzę o wycieczce do USA, ale czułbym się bezpieczniej gdybym miał tam kontakt z jakimś Polakiem lub Polką. Może mieszka ktoś w USA i doradzałby w podróżowaniu po Stanach. Pozdrawiam
Ja chętnie pomogę i zaplanuję podróż po USA. Mieszkam w Stanach i możemy być w stałym kontakcie telefonicznym. Poproszę o kontakt na email interameryka@gmail.com
Witam, czy w stanie New Jersey jest obowiazkowe prawo jazdy miedzynarodowe ?.Jakies 4 lata wstecz legitymowal mnie policjant i nie interesowalo go miedzynarodowe tylko uzyl Polskiego i to bylo ok.
Pozdrawiam.
Tak. W stanie New Jersey obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy. Ale jak widać na Twoim przykładzie różnie jest to interpretowane w praktyce.
witam,
czy można zamienić polski prawo jazdy na ciężarowe C+E na Amerykanskie؟؟؟
lub czy mozna pracować zawodowo jako kierowca majac prawo jazdy C+E w stanach؟؟؟
Aby pracować jako zawodowy kierowca w USA (samochody ciężarowe) należy zdać egzamin i posiadać prawo jazdy typu CDL (Commercial Driver’s License)
Witam, czy jest jakas strona na ktorej mozna sprawdzic informacje odnosnie wymiany zawodowego prawo jazdy kat.c+e, robie rekonesans chcial bym doslownie jechac na 2-3 miesiace w celach zarobkowych, lecz musze wiedziec jak wyglada wymiana badz formalnosci zwiazane z wymiana, mam prawo jazdy z UK.
Wszystko zależy w jakim stanie będzie chciał Pan zdawać egzamin. Z tego co wiem trzeba przejść testy na CDL (Commerical Driving Licencse). Proszę wpisać te hasła w Google.
Hej,
Wiesz może jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem samochodu w USA.? Znajomy ze Stanów pożyczyłby nam auto, ale nie wiemy czy jest możliwość ubezpieczenia kierowcy z Polski (bo z tego co wiem to w USA ubezpieczenie jest na kierowcę.
Pozdrawiam 🙂
Możecie bez problemu dokupić dodatkowe ubezpieczenie dla siebie, a które zwolni (częściowo lub w całości) właściciela samochodu od odpowiedzialności za koszty powstałe w kolizji itp. Praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają taką opcję w ofercie. Najtańsza wersja to ubezpieczenie “jednostronne” (one-way car insurance). Pokrywa ono TYLKO szkody wyrządzone innym uczestnikom kolizji. Za uszkodzenia samochodu płaci wówczas z kieszeni właściciel. Oczywiście TYLKO w przypadku jeśli kolizja/wypadek jest z Twojej winy. Jeśli ktoś w Ciebie wjechał …nie ponosisz za to żadnej odpowiedzialności finansowej.
Możesz również poprosić właściciela samochodu aby dopisał Cię do swojego ubezpieczenia. Wówczas nie płacisz nic. Nie musisz dokupywać żadnego dodatkowego ubezpieczenia. Pamiętaj jednak że w przypadku kolizji właściciel pojazdu traci ulgę za bezkolizyjną jazdę.
mam pilne pytanie , jako Polak turysta , czesto bywam w Usa , jak moge zrobic sobie wyrobic Amerykanskie prawo jazdy ?
czy starczy Polski paszport , polskie prawo jazdy …. czy aby wyrobic prawo jazdy USA drive licence musze miec zieloną kartę czy nie >?
czy tylko podaje swoj adres pobytu w USA ?
jak załatwic wyrobienie Amerykanskiego Drive license ?
chodzi mi o stany Illinois lub Wisconsin ?
bardzo prosze o odpowiedz , czy jest szansa na wyrobienie tam USA DRIVE LICENSE I JAK TO SIE ROBI CO potrzebuje jakie dokumenty?
Każdy stan ma swoje odrębne przepisy. W Illinois aby wyrobić sobie prawo jazdy musisz wylegitymować się numerem Social Security. Jeśli go nie posiadasz można starać się o tymczasowe prawo jazdy (Temporary Visitor Driver’s Licence). Ale tutaj należy udokumentować swój pobyt w stanie Illinois przez okres 12 miesięcy.
Nie jestem pewien jakie przepisy obowiązują w Wisconsin.
A jak ma się sprawa krótkiego wypadu do Kanady? Czy nasze prawojazdy wystarcza?
Tak. Do Kanady można również wjechać mając polskie prawo jazdy.
Dzień dobry, czy jeśli wykupiłam w Polsce ubezpieczenie na podróż (Aviva) jest to wystarczające do wypożyczenia samochodu w USA? Czy trzeba wykupić sobie jakieś dodatkowe ubezpieczenie? Chodzi mi o jakieś ewentualne stłuczki itp. Będę podróżować po Kalifornii, Nevadzie i Arizonie.
Wynajmując samochód w USA na polskojęzycznej stronie firmy renatal cars (link: ) w cenę wynajmu wliczone są podstawowe ubezpieczenia. Można poruszać się po USA mając te minimalne pakiety. Można również (jak to Pani zrobiła) wykupić dodatkowe ubezpieczenia. Musi jednak Pani się dowiedzieć na jakiej zasadzie są one rozliczane pomiędzy firmą ubezpieczeniową a wypożyczalnią. Jest kilka procedur. Na przykład musi Pani zapłacić za szkody najpierw ze swojej kieszeni a dopiero później firma ubezpieczeniowa rozlicza się z Panią i wraca całość bądź część kosztów.
Inna procedura (bardzo wygodna) to podpisuje Pani odpowiednie dokumenty w wypożyczalni i już cała procedura jest prowadzona pomiędzy firmą ubezpieczeniową a wypożyczalnią. Obie firmy kontaktują się ze sobą bez Pani udziału. Proszę koniecznie sprawdzić jak to działa w firmie Aviva.
Czy orientujesz się jak wymienić polskie prawo jazdy w konulacie?czy można wogole to zrobic?dziekuje
Na pewno nie można wymienić polskiego prawa jazdy w konsulacie. Można ewentualnie starać się o uzyskanie nowego dokumentu za pośrednictwem konsulatu. Podobnie jak paszport. Konsulat tylko pośredniczy w wymianie tych dokumentów.
Witam. Mam takie pytanie. Ok. 15 lat temu wrócilem z USA po 4 latach pobytu (wiza turystyczna) i miałem wówczas amerykańskie prawo jazdy. Czy gdyby obecnie udało mi się wjechac do USA to jak wyglądałoby odnowienie takiego prawa którego ważność skończyła się w 2005 roku?
Aby odnowić prawo jazdy w USA które wygasło ponad 3 lata temu należy ponownie zdać egzaminy, udokumentować swoje miejsce zamieszkania + coraz więcej stanów sprawdza status imigracyjny. Na wizie turystycznej będzie więc ciężko odnowić prawo jazdy. Wszystko zależy od przepisów obowiązujących w danym stanie.
Chodzi mi o stan Iliinois (Chicago). Czy tam też pytają o status imigracyjny?
Tutaj znajdzie Pan wszystkie dokumenty jakie są potrzebne aby odnowić prawo jazdy:
https://www.cyberdriveillinois.com/publications/pdf_publications/dsd_x173.pdf
Witam chciałem się zapytać o polską kategorię a2, jak wiadomo ma ona maxymalnie 35 kW, ale w usa nie ma takowej kategorii i będę mógł poruszać się większymi motocyklami bez problemu?
Mając polskie prawo jazdy A2 będziesz mógł się poruszać każdym rodzajem motocykla w USA. Jesteś traktowany jako “turysta” i do czasu ważnej wizy w paszporcie ważne jest również polskie prawo jazdy (zarówno na samochody osobowe i na motory).
Dzien dobry
posiadam prawo jazdy C, C+E
czyli mogę prowadzic pojazdy ciężatowe powyżej 3.5 tony
as do 44 ton (TIR).
JAK WYGLADA MOJA SYTUACJA PROWADZĄC TAKI POJAZD W STANACH.
czy na tych samamyvh zasadach jak kat. B ???
Osoby prowadzące w USA ciężarowe pojazdy komercyjne (przewożące ładunki lub ludzi) muszą mieć profesjonalne prawo jazdy CDL (Commercial Driver’s Licence). Aby otrzymać CDL należy zdać egzamin, testy, jazdę samochodem (w zależności od tonażu).
Co innego jeśli wynajmuje się samochód z wypożyczalni (np 15 osobowy). Wówczas można go prowadzić na polskim prawie jazdy kat B. Tego typu auto nie jest traktowane jako pojazd komercyjny.
Prawidłowo według przepisów w USA polskie prawo jazdy jest ważne tak długo ile jest ważna Visa(czas pobytu określony przez urzędnika na lotnisku)ale nie dłużej niż 12 miesięcy.mozna dostać vise na 6 miesięcy i przedłużyć o następne 6 dlatego max jest 12.jezeli możesz legalnie przebywać w USA dłużej niż rok nie mając zielonej karty lub obywatelstwa to znaczy że Visa którą masz upoważnia Cię do zrobienia amerykańskiego prawa jazdy.Jesli chodzi o międzynarodowe to zależy od stanu i w przypadku kontroli od policjanta.osobiscie radził bym wyrobić międzynarodowe dla świętego spokoju.wedlug przepisów w momencie prowadzenia auta trzeba mieć ze sobą prawo jazdy i paszport.Teraz Polacy nie potrzebują wiz do USA ale radził bym mieć międzynarodowe.Nie prawda jest że w USA nie ma międzynarodowego prawa jazdy.Dokument się wyrabia w biurze firmy AAA I jest ważny chyba dwa lata.a w sytuacji odwrotnej według polskich przepisów osoba z USA może jeździć w Polsce tylko z międzynarodowym prawkiem. i tu też wszystko zależy od polskiego policjanta niektórzy wymagają międzynarodowe z USA a niektórzy uznają zwykle amerykańskie.Ja osobiście dostałem mandat w Polsce bo nie miałem międzynarodowego a paru moich znajomych podczas kontroli w Polsce nie mieli problemów i policjant uwzględnił zwykle amerykańskie.wszystko zależy od policjanta i jego znajomości przepisów.
Zgadzam się. Pamiętaj tylko że “międzynarodowe prawo jazdy” nie istnieje. Istnieje tylko “odpis” który nazywa się “international driver’s permit” i pozwala prowadzić pojazd praktycznie w dowolnym kraju na świecie. Aby “permit” był ważny musisz przedstawić w czasie kontroli swoje prawo jazdy wraz z tym dokumentem.
witam , wybieram sie wkrótce do do USA na kilka m-cy , zalezy mi by zrobić amerykańskie prawo jazdy . Byłem w latach 90 tych w USA kilka lat w NJ , mialem prawo jazdy wydane w NJ . Ale teraz nie moge go znaleźć a poza tym chyba już wygasło . W jakim stanie teraz będę mógł zrobić bezproblemowo prawo jazdy. Oczywiscie jestem ok by zrobić wszelkie egzaminy
Niestety nie jest już tak łatwo otrzymać prawo jazdy. Praktycznie wszystkie stany wymagają potwierdzenia obywatelstwa lub statusu stałego rezydenta (wiza pracownicza lub zielona karta). Nie pomogę Panu, nie wiem które stany jeszcze mają ulgę przy wydawaniu prawa jazdy.
Dzień Dobry,
jeździłam już autem w Kaliforni i wiem, że tak moje prawo jazdy jest ok. Tym razem ruszam trasą Deep South z Miami ii zahaczę o kilka stanów (Alabama, Missisipi, Luizjana). Czy w tych stanach moje polskie prawo jazdy jest ważnym dokumentem? Całość jazdy to ok 2 tyg.
Będę wdzięczna za info 😀
Witam. Szczegóły można sprawdzić na stronach DMV każdego ze stanów przez który będziecie przejeżdżać. Sprawdziłem 🙂
Louisiana – wystarczy polskie prawo jazdy+ paszport
Mississippi – międzynarodowe prawo jazdy
Alabama – polskie prawo jazdy + paszport
Dzień dobry-posiadam Status resydenta oraz zieloną kartę,jestem już w Californi od marca i nie mam orientacji kiedy naprawdę muszę wyrobić nowe Kalifornijskie prawo jazdy ,proszę o odpowiedż. Z poważaniem
Według prawa jeśli jest Pan rezydentem Kalifornii to musi Pan to zrobić w ciągu 10 dni od daty “zameldowania”.
“State law also insists that new residents get a California license within 10 days of establishing residency”
Dziękuję a według życia w Los Angeles jak to praktycznie wygląda,,,,jak reagują policjanci przy ewentualnej kontroli. Pozdrawiam
Halo,Witam mam pytanie,Mieszkam obecnie w stanie Arizona,wyjezdzajac w 2017 roku wyrobiłam tzw, Miedzynarodowe prawo jazdy,ale w lutym konczy się termin ważności ,Czy w tej sytuacji musze wyrobić prawo jazdy lokalne czy mogę wyrobić drugie Miedzynarodowe tzw,polskie,?Nadmieniam ,że posiadam zieloną kartę i Socjal Security.Jak jest w moim przypadku?
Ponieważ posiada Pani zieloną kartę, czyli wg prawa jest Pani rezydentem Stanów Zjednoczonych i powinna Pani posługiwać się prawem jazdy ze stanu w którym Pani mieszka. Nie wiem dokładnie jak to regulują przepisy ale na pewno jeśli ktoś mieszka dłużej niż 30 dni w danym stanie/mieście traktowany jest jako rezydent tego stanu i powinien posługiwać się lokalnym prawem jazdy.
Hejka
A co z Michigan?
Pamiętam, że kilka lat temu miałam stłuczkę -nie z mojej winy- i policjant nie pytał o międzynarodowe, wystarczyło tylko polskie prawko. Nadal tak jest?
W stanie Michigan jeśli podróżujesz na polskim prawie jazdy musisz okazać równocześnie paszport.
Cześć,
mam pytanie o wynajem samochodu przez osobę poniżej 25 lat. Wstępnie padło na Alamo, gdzie wychodzi to chyba najkorzystniej. Pytanie czy poza wliczonym w kwotę wynajmu CDW dokupić jeszcze jakieś dodatkowe ubezpiecznie? Kierunek Kalifornia czyli typowa objazdówka, parki narodowe itp.
Dzięki za pomoc
Cześć. Wiesz o tym, że zapłacisz dodatkowe “ubezpieczenie” dla osób nieletnich. https://www.interameryka.com/2017/09/wynajem-samochodu-w-usa-limit-wieku-kierowcy/
Dodatkowo zawsze polecam ubezpieczenie przez Rental Cover link: za około $10/dzień masz prawie wszystko pokryte.
Mówiąc o ubezpieczniu masz na myśli young renter fee, czy jeszcze coś ekstra?
Opłatę Your Renter Fee. Pozostałe ubezpieczenia to opcja, ale jak pisałem polecam zawsze wykupić dodatkowy pakiet. Nawet głupi odprysk na szybie to koszt $500 którego może się okazać, że podstawowe ubezpieczenie nie pokrywa.
A masz doświadczenie jak to wygląda właśnie w alamo przy podstawowym CDW w razie jakiejś szkody?
Jeśli uszkodzenie jest niewielkie i Alamo wyceni i uzna że mieści się w cenie depozytu wówczas…tracisz tylko depozyt. Większa szkoda to już niestety ryzyko i warto wykupić dodatkowy pakiet aby mieć święty spokój. Ale mogę Ci napisać na pocieszenie że po USA jeździ się łatwo i bezpiecznie.
Więc jeśli w Polsce dajesz radę uniknąć kolizji…w USA będzie podobnie …albo nawet dużo łatwiej.
A jeśli chodzi o ubezpiecznie od Rental cover, w przypadku szkody najpierw płace z własnej kieszeni a później na podstawie dokumentów i rachunków otrzymuje od nich zwrot, tak?
Tak. Rental Cover oraz wszystkie inne firmy ubezpieczeniowe działają na tej zasadzie, że najpierw płaci się z własnej kieszeni następnie przekazujesz sprawę firmie (czyli wszystkie dokumenty + rachunki itp) i oni dopiero zwracają Ci pieniądze.
A co myślisz o Roadside Assistance PLUS w przypadku takiej objazdówki?
Trzeba dokładnie przeczytać co zapewnia ten PLUS. Jeśli jest to tylko “niepotrzebna” opcja gwarantująca np. dojazd serwisu w ciągu np. 3h czy wymianę przebitej opony oraz inne “zdarzenia” z którymi tak naprawdę możesz sobie sam poradzić- nie wiem czy jest sens przepłacać za PLUS.
Tak naprawdę interesujące jest holowanie w ramach tego ubezpieczenia bo przy samym CDW z tego co wyczytałem pokrywam szkody do 500$ I wtedy za holowanie płace w własnej kieszeni. Pytanie o stan aut w wypożyczalniach? Czy jest się czego obawiać, że coś może się stać z samochodem nie z mojej winy?
Generalnie żadna ubezpieczalnia w pakiecie który jest wliczony w cenę (czyli minimalne ubezpieczenia – te które są wymagane aby poruszać się samochodem) nie ma opcji holowania. Samochody w wypożyczalniach są nowe (najstarsze mają dwa lata). Gdyby samochód odmówił posłuszeństwa (np awaria silnika) – wówczas wypożyczalnia musi dostarczyć nowe auto w ramach własnych kosztów.
A jak wygląda sytuacja w przypadku awarii gdzieś w parku narodowym na „nieoznakowanej drodze”? Czy nie ma to znaczenia?
Samochód z wypożyczalni (proszę sprawdzić w warunkach umowy) nie może poruszać się po drogach “szutrowych” – to jedynie obostrzenie.
Cześć
Jestem w Illinois od tygodnia ponieważ wylosowałem GC. Czy dobrze zrozumiałem że mogę jako Rezydent używać swojego polskiego prawa jazdy przez pierwsze 3 miesiące ? Czy wiesz coś o możliwości zdawania tylko egzaminu teoretycznego w takim przypadku po 3 miesiącach ?
Tak możesz używać polskiego prawa jazdy wg prawa przez pierwsze trzy miesiące. Jednak w praktyce większość naszych rodaków którzy zostają w USA nielegalnie używają prawa jazdy tak długo na ile mają ważną wizę w paszporcie. Nie możesz jednak wówczas przy kontroli policyjnej używać innego dokumentu do potwierdzenia tożsamości jak polskie prawo jazdy + paszport.
Szukając informacji zazwyczaj było napisane ze 3 miesiące tyczą się tylko osób przebywających na wizie turystycznej a nie jak w moim przypadku na Zielonej Karcie. Dzięki
Zgadza się…. ale jak pisałem wcześniej…udaje się w praktyce to obejść (ale na własne ryzyko) i próbować w czasie kontroli legitymować się polskim prawem jazdy + paszportem. Proszę pamiętać. Mając zieloną kartę nie jesteś zobligowany mieszkać na stałe w USA. Musisz przebywać w Stanach min pół roku….więc te pół roku możesz traktować jako “wyjazd turystyczny” i używać wciąż polskiego prawa jazdy jako osoba nie mieszkająca na stałe w Illinois.
Tak wiem…to są takie nasze “kombinacje”.
Cześć
Wjechałem w lutym 2023 do USA i aktywowałem zieloną kartę po miesiącu wróciłem do Polski. Teraz ponownie zamierzam wjechać do USA i mam pytanie czy w takim razie na polskim prawie jazdy mogę jeździć . Nadmieniam, że mam cały czas miejsce stałego zamieszkania w USA. Z komentarzy wywnioskowałem że powinienem zrobić prawo jazdy lokalnie. Moje pytanie jest następujące czy wymeldowanie ze stałego zamieszkania przed powrotem i ponowne zameldowanie po upływie np. 2 tyg. sprawę załatwi i nie będzie problemu przy ewentualnej kontroli policyjnej. Dot. stanu NJ
Możesz jeździć na polskim prawie jazdy, ale maksymalnie do 30 dni (sprawdź jeszcze – to zależy od stanu). Później już musisz mieć lokalne prawo jazdy
Witam,
Planuje z synem przejechać Route 66 jesienią tego roku i mam pytanie czy mój 20 letni syn może legalnie prowadzić samochód w USA – oczywiście ma polskie prawo jazdy.
Pozdrawiam
Artur
Tak syn może prowadzić samochód tak długo jak ma ważne polskie prawo jazdy. Proszę pamiętać o tym, że będziesz musiał zgłosić go w wypożyczalni jako drugiego kierowcę. Wiążą się z tym dodatkowe koszty. Można również tego nie zgłaszać jednak w przypadku kolizji, gdyby kierował samochodem syn a samochód byłby zarejestrowany na jednego kierowcę – tracicie wszystkie ubezpieczenia.
Co ja robię w takich przypadkach. Zawsze rejestruję samochód na siebie jako głównego kierowcę a zmieniamy się z żoną gdzieś na lokalnych drogach lub autostdadach gdzie ryzyko kolizji jest minimalne. W mieście – wiadomo łatwo o głupią stłuczkę.
Oczywiście policję “nie obchodzi” czy zgłosicie w wypożyczalni jednego czy dwóch kierowców. To sprawa między wypożyczalnią a ubezpieczeniem samochodu.
Mieszkam w USA i sprawa jest na prawdę przyziemna. Wielu policjantów po prostu nie zna przepisów tak dokładnie i mogą cię aresztować niesłusznie, więc jeśli nie chcesz mieć problemów (holowanie auta, mandat, sprawa w sądzie, areszt do wyjaśnienia) nawet jeśli prawo jest po twojej stronie to lepiej jest wyrobić międzynarodowe prawo jazdy i jeździć spokojnie. To kosztuje kilkadziesiąt zł i nie wymaga żadnych egzaminów.
Wielu z moich znajomych miało spotkanie z policjantem lub szeryfem i jednego puścili bez problemu, innemu dali mandat, innego aresztowali, bo się stawiał, że ma rację i miał rację, ale co z tego.
Planuję podróż po USA końcem czerwca. Pomysł jest taki, żeby kupić auto (wcześniej lub na miejscu) i przejechać nim z Seattle do Nowego Jorku w czasie 32 dni. Czy jest to realne? Na pewno będę musiał to auto zarejestrować w stanie WA i następnie przejechać nim przez kilka stanów.
Jak najbardziej realne, choć na pewno nie będzie to wolne tempo zwiedzania. Wszystko zależy jakie miejsca będziesz miał na swojej liście Must See in USA.
Dzień dobry, jestem obywatelem USA i Polski. W tej chwili mieszkam w Polsce. Amerykańskie prawo jazdy wygasło mi. Czy w tej sytuacji, kiedy planuje krótki wyjazd do USA mogę używać na terenie USA polskiego prawa jazdy.
Tak oczywiście – w 90% stanów w USA polskie prawo jazdy jest uznawane bez dodatkowego dokumentu tzw międzynarodowego prawa jazdy. 10% stanów wymaga jednak tego dodatkowego dokumentu
Ja jeszcze z “dopytaniem”. Głównie interesuje mnie , że ja jako obywatel Stanów Zjednoczonych zobowiązana jestem do używania prawo jazdy USA na terenie USA ale w związku z tym ,że mi wygasło chce używać polskiego prawa jazdy. Boje się sytuacji, kiedy policjant będzie zdezorientowany,że jestem obywatelem USA a jeżdżę na polskim prawo jeździe.
Jeśli ma Pan również polski paszport jest Pan również obywatelem Polski i można używać polskiego prawa jazdy. Legitymuje się Pan w trakcie kontroli polskim paszportem i polskim prawem jazdy
A jak zawołają wizy turystycznej?
Dzień dobry. Panie Pawle skoro międzynarodowe prawo jazdy to tylko tłumaczenie polskiego prawa jazdy to czy jest możliwość otrzymania takiego dokumentu w USA i gdzie? Dodam, że mieszkam teraz i pracuję w USA na podstawie wizy pracowniczej dłużej niż rok. Trudno mi teraz jechać do Polski, aby starać się o takie prawo jazdy. Będę wdzięczna za pomoc.
Ps. Przepraszam jeśli zdublowałam pytanie, ale nie widzę swojego wpisu sprzed 2 dni.
Ja wyrobiłem swoje międzynarodowe prawo jazdy w AAA i kosztowało mnie to $35
Problem w tym, że Pan ma już pewnie obywatelstwo amerykańskie, a ja tylko polskie i prawo jazdy też tylko polskie, więc chyba ja takiej możliwości jak Pan nie mam.
Jednak dziękuję za odpowiedź.
No tak. Skoro ma Pani tylko polskie prawo jazdy, poza Polską nigdzie indziej nie wyrobi Pani międzynarodowego prawa jazdy.
Witam wszystkich
Mam kilka pytań:
Chce wynając auto w alamo.com, trzeba tam podać nazwisko ,a w nim mam polski litery : Ł i Ń (zarówno na karcie kredytowe, paszporcie i prawie jazdy)
Mam wpisać normalnie L i N ?
ponadto pola : EXPIRATION DATE rozumiem że nic nie wpisywać bo mam bezterminowe?
oraz ISSUE DATE to data wydania prawa jazdy czy data uzyskania uprawnien dla danej kategori w tym wypadku B ?
dzieki za pomoc
Alicja
Proszę wpisywać litery bez polskich znaków. Pole Expiration Date musi być wypełnione więc proszę wpisać jakąkolwiek datę. Issue Date = data wydania prawa jazdy (pierwsza data czyli zapewne jest to kat B)
Dzisiaj usłyszałam na live od pewnego pana, który jest na chwilowym zwolnieniu od odbywania kary odsiadki ze względu na stan zdrowia, że ten poleciał do Chicago (na tydzień) i zdążył sobie w tym czasie wyrobić amerykańskie prawo jazdy. Poleciał do swojego ziomka po kryminale, któremu w 2023r. skończyła się ważność chicagowskiego prawa jazdy i któremu cofnięto zgodę na zieloną kartę. Obaj panowie coś kombinują. Czy możliwe jest, że Polak, który poleciał do Chicago, faktycznie wyrobił sobie amerykańskie prawo jazdy a jego chicagowski kompan będzie odtąd nim się posługiwał? Jest to możliwe?
Stan Illinois wymaga potwierdzenia zamieszkana na terenie stanu. Czyli tylko rezydencji mogą składać wniosek o prawo jazdy. Czego się nie robi aby zabłysnąć w Internecie…..