Używane dronów w USA

Dron loty w usa

Używane dronów na terenie USA. Podstawowe informacje.

Coraz więcej osób wyjeżdżając do Stanów Zjednoczonych zabiera ze sobą w podroż oprócz kamer i aparatów fotograficznych również drony. Doskonale nadają się one do uwieczniania z zupełnie innej perspektywy przepięknych amerykańskich krajobrazów.

USA-Big-Sur-zdjecie-dron
Kalifornijskie wybrzeże (Big Sur) – ujęcie z drona

Zanim jednak zadecydujecie czy zabrać drona na wakacyjny wyjazd do USA warto zapoznać się z podstawowymi informacjami i przepisami dotyczącymi używania dronów na terenie Stanów Zjednoczonych

Obowiązek rejestracji dronów w USA.

Rejestracja dronow w USA

21 grudnia 2015 roku w Stanach Zjednoczonych wprowadzono obowiązek rejestracji dronów, których waga przekracza 250 gramów.
Osoby, które przyjeżdżają z Polski (lub innych krajów) do USA i planują używać drony w celach rekreacyjnych/hobbystycznych muszą zarejestrować swoje “statki powietrzne” na rządowej stronie  www.faadronezone.faa.gov. Wszystkie drony o wadze pomiędzy 250 gramów i 25 kg należy rejestrować w części “Part 107”. Opłata wynosi $5.00 a rejestracja ważna jest przez okres 3 lat.
UWAGA: Drony można rejestrować TYLKO z terenu Stanów Zjednoczonych. Można więc to zrobić np. z hotelu w którym się zatrzymaliście.

Osoby, które przyjeżdżają do USA (nie mieszkają na stałe w USA) i używają dronów w celach komercyjnych (zarobkowych) muszą nie tylko zarejestrować maszyny ale również otrzymać specjalną licencję licencję (RPC – Remote Pilot Certificate) – szczegóły dostępne są na stronie transportation.gov

Rejestracja drona nie jest wymagana aby wwieźć go na teren USA. Na lotnisku przy odprawie celnej nie jest koniecznie przedstawienie licencji/rejestracji (Recognition of Ownership)

Zakaz używania dronów w Parkach Narodowych.

Zakaz-lotu-dronami- USA
Całkowity zakaz używania dronów w Parkach Narodowych w USA

We wszystkich Parkach Narodowych w USA obowiązuje całkowity zakaz lotów dronami. Przepisy zostały wprowadzone w życie w lipcu 2014 r. głownie ze względu na liczne skargi turystów których spokój został zakłócany przez hałas jaki emitują przemieszczające się drony.
Kolejny argument to częste loty nad najbardziej niedostępnymi rejonami Parków Narodowych. Pojawianie się hałaśliwych obiektów latających to poważne zakłócanie spokoju zwierząt i ptaków żyjących na tych odizolowanych, spokojnych do tej pory terenach.

Zakaz używania dronów w Parkach Stanowych.

Dron-Kanion

Podobnie jak Parki Narodowe, większość Parków Stanowych (State Parks) już wprowadziła bądź zamierza wprowadzić w najbliższej przyszłości ograniczenia dotyczące dronów. Jeśli planujecie loty dronem w Parkach Stanowych, polecam sprawdzić wcześniej przepisy na stronie internetowej danego parku.
Kary za loty bez zezwolenia sięgają 7 tys. dolarów.

Dodatkowe przepisy dotyczące używania dronów w USA:

 • Nie wolno używać dronów w promieniu 5 mil od lotniska
 • Zakaz lotów dronami w pobliżu szkół, stadionów oraz miejsc gdzie gromadzą się ludzie
 • Zakaz lotów dronami na wysokości ponad 400 stóp (120 m).
 • Zakaz lotów dronami w odległości bliższej niż 25 stóp (8 m.) od innych osób.
 • Zakaz lotów dronami nad autostradami i drogami szybkiego ruchu.
 • Zakaz używania dronow z kamerami/aparatami nad prywatnymi posiadłościami

Gdzie wolno latać dronami w USA?

Hotel-w-Miami-dron
Jeden z hoteli w Miami. Tutaj można bezpiecznie latać (nie przeszkadzając innym)

Nic nie stoi na przeszkodzie aby używać dronów na plażach, wybrzeżach, terenach rekreacyjnych w obrębie miast, na terenie resortów, hoteli itp. Należy jednak pamiętać aby nie zakłócać spokoju osobom które również korzystają z tych miejsc i aby latać zawsze latać w zasięgu wzroku.

Zdaje sobie sprawę, ze nie każda osoba chcąca używać drona w USA jest w stanie zaznajomić się ze szczegółowymi przepisami, które dodatkowo napisane są w języku angielskim.  Postanowiłem porównać informacje oraz przepisy dotyczące dronow znajdujące się na stronie internetowej FFA (Federal Aviation Administraton) oraz Urzedu Lotnictwa cywilnego.

Przepisy dotyczące lotów rekreacyjnych oraz komercyjnych praktycznie są identyczne. Jedyne różnice dotyczą rejestracji oraz wymogów jakie należy spełnić aby zdobyć licencję do wykonywania lotów komercyjnych.

Przewożenie dronów w samolotach.

W czasie podroży samolotem akumulatory jakie używane są do zasilania drona powinny być zawsze przewożone w bagażu podręcznym (strona z przepisami FAA – KLIK)
Najbezpieczniej jest dodatkowo umieścić takie akumulatory w specjalnych opakowaniach (tzw Lipo Safe bags). Nie wolno umieszczać ich w bagażu rejestrowanym. Różnice ciśnień i temperatur w luku bagażowym samolotu są na tyle duże iż istnieje zagrożenie samozapłonu lub eksplozji.

Przydatne mapy.

mapa-drony-usa
Mapa USA z zaznaczonymi miejscami, gdzie można bezpiecznie używać dronów.

Serwis internetowy hivemapper.com to bardzo przydatne narzędzie dla osób planujących używać dronów w USA. Znajdują się tutaj dokładne mapy z zaznaczonymi obszarami na których możecie latać oraz miejsc, gdzie loty dronami są zakazane. Serwis jest darmowy.
Link do serwisu – KLIKNIJ TUTAJ

Aplikacja mobilna AirMap for Drones – to rewelacynje nadrzędnie którego używam zawsze, gdy znajduje się w nowej lokalizacji. Aplikacja pokazuje dokładnie jakie przepisy obowiązują w miejscu gdzie planujecie latać dronem, jakie warunku należy spełnić itp. Można również wytyczyć trasę lotu i zapoznać się z regułami jakie będą obowiązywały w czasie całego przelotu.
Najciekawszą funkcją jest możliwość podłączenia dronów firmy DJI bezpośrednio do aplikacji i używania jej do sterowania naszym dronem. Aplikacja wygląda i zachowuje się praktycznie identycznie jak DJI Go
Link do serwisu – KLIKNIJ TUTAJ

lot-dronem-w-USA-aplikacja
Aplikacja AirMap for Drones – doskonała informacja o warunkach lotu dla dronów na terenie USA

Aktualizacja – czerwiec 2019
Pawel P.
© 2017 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
....KUP MI KAWĘ

7 komentarze

 1. jak moge sprawdzic miejsca do latania np. w miami beach? na mapie widac tylko pkt w okolicach san francisco?

 2. Szkoda tylko że wymieniona strona nie działa na urządzeniach mobilnych. W podróży, a w moim przypadku motocyklem i namiotem, to bardzo, bardzo duże utrudnienie, pozdrowienia

 3. Witaj
  Czy w Kanadzie mają podobne przepisy dot. latania dronami. Będę nad Niagarą po stronie Kanadyjskiej. Czy można tam polatać?

 4. Niestety nie wiem jakie przepisy odnośnie latanie dronami obowiązują nad Niagarą po stronie kanadyjskiej. Na pewno po strnie amerykańskiej nie wolno latać ponieważ jest to Park Narodowy.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię