Najgorętsze miejsce na świecie

Badwater-wschod-slonca

Dolina Badwater w Kalifornijskiej Dolinie Śmierci to najgorętsze miejsce na świecie i najniżej położone miejsce w Ameryce Południowej.
Rekordową temperaturę 56,7 stopni Celsjusza zanotowano tutaj 13 lipca 1913 roku.

Temperatury w Badwater nie da się opisać. Trzeba ją odczuć na własnej skórze.
Pomimo, że od rekordowego pomiaru upłynęło już ponad 100 lat, to średnia temperatura w tym miejscu w najgorętszych miesiącach w roku  sięga 47 stopni Celsiusza.

badwater-slona-powierzchnia
Niezwykłe kształty jakie przybiera dno słonego jeziora.

Badwater to tak naprawdę słone jezioro (a właściwie jego resztki), które znajduje się wschodniej części Doliny Śmierci. Tutaj znajduje się najniżej położony punkt w Ameryce Północnej –  86 metrów poniżej poziomu morza. Otoczona wysokimi górami depresja doskonale kumuluje promienie słoneczne i sprawia, że piętnastominutowy spacer po powierzchni słonego jeziora to nielana wyzwanie.

Badwater-slone-jezioro
Naturalna “ekologiczna” sól, doskonała pamiątka z Badwater
Badwater-informacja
Biała ścieżka wydeptana przez turystów…

Jak dojechać do Badwater?

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia podróży w kierunku Badwater jest Las Vegas. Miasto oddalone około 250 kilometrów od słonego jeziora. Przejazd samochodem zajmuje mniej więcej około 2h 30 minut.
Pamiętajcie jednak, aby rozpocząć podróż o wschodzie słońca (szczególnie w czerwcu, lipcu i sierpniu).
Im wcześniej pojawicie się w Dolinie Śmierci tym niższe będą temperatury. Pozwoli Wam to również na zwiedzenie większej ilości miejsc.
Okolice południa – to doskonały czas aby odpocząć od upałów w miejscu zwanym Furnace Creek.

Opis szlaku prowadzącego w głąb wyschniętego jeziora Badwater znajduje się tutaj:
– Szlak Badwater w Dolinie Śmierci

Zapraszam do oglądnięcia krótkiego materiału video z mojego pobytu w Badwater.

Aktualizacja: luty 2019
Pawel P. © 2018 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
ODKRYJ AMERYKĘ z moim planem PODRÓŻY - KLIK

Zobacz wszystkie artykuły dotyczące Doliny Śmierci
....KUP MI KAWĘ

12 komentarze

 1. hej mam pytanie. Czy takie “pamiątki” jak sól z Badwater czy nawet przydrożny, czerwony kamień z Arizony można przywieźć z USA do Polski ?

 2. Ależ oczywiście. Wszystko co jest “materią nieożywioną” można przywieźć do Polski z USA. Nawet powietrze z Arizony zamknięte w słoiku po ogórkach!

 3. Dzięki za odpowiedź. Właśnie kończę podróż po stanach z kilkoma kamieniami z Arizony, kawałkiem soli z Badwater i kupionymi w parku sekwoi nasionami oraz sadzonką sekwoi w oryginalnych opakowaniach ? Rozumiem że z niczym nie powinno byc problemu?

 4. Cześć, super stronka 🙂
  Planuję wyjazd na 14 dni na święta i Sylwestra (oczywiście Sylwester w LV zgodnie z Twoją sugestią :)). Po Las Vegas jedziemy do Doliny Śmierci i mam pytanie o to czy da się z Doliny Śmierci dojechać za jednym zamachem do Monterey? Czy niezbędny jest jakiś postój np. w okolicy Fresna? Chcialabym zobaczyć Pacific Coast Highway, a lot powrotny mamy z LA. Najchętniej nie traciłabym czasu na noclegi w brzydkich miejscach, ale podróżuję z dziećmi.

 5. Będzie ciężko z Doliny Śmierci dojechać bezpośrednio do Monterey. Proponuję nocleg tak jak piszesz w okolicach Fresno. Niestety ta trasa przejazdu jest mało atrakcyjna. Spróbuj dojechać do Morro Bay. Tam też są ładne widoki. I koniecznie zjechać do LA właśnie Pacific Coast Hwy. do LA. Zaoszczędzicie co najmniej 4h.

 6. dzięki. A na czym zaoszczędzimy te 4 h? to może jak już w okolicach Fresno nocleg to zahaczyć o sekwoje? tylko boję się, że mam za mało czasu a na Pacific Hwy mi zależy bardziej niż na generale Shermanie 🙂

 7. Jeśli zamiast do Monterey pojedziecie bezpośrednio do Morro Bay zaoszczędzicie właśnie te 4h (w jedną stronę). Jeśli jednak koniecznie chcecie zobaczyć te najładniejsze części Big Sur to nie macie wyjścia tylko wyjechać z Vegas o 5 rano. Zwiedzić Dolinę Śmieci (max 3h) tak aby najpóźniej o 11 wyjechać w kierunku Monterey. Trasa zajmie Wam około 8h i jest niestety nudna. Kolejna ważna informacja jest taka, że Pacific Hwy jest zamknięty w części południowej.
  Więc nie jest możliwe przejechanie z Monterey wzdłuż oceanu do LA. Musicie zwiedzić Big Sur i okolice (proponuję najdalej dojechać do McWay Falls) a następnie znów musicie się wrócić do Monterey i autostradą (znów nudny przejazd 5h) dojechać do LA.
  Jak widzisz trzeba przejechać sporo mil. Dlatego proponuję dojechać do Bakersfield po wizycie w Death Valley i stamtąd prosto nad ocean do Morro Bay/San Simeon skąd Pacific Hwy dojedziecie bez pośpiechu oglądając ładne krajobrazy do LA.

 8. Dzięki 🙂 Masz rację. Zostawię sobie Big Sur na kolejną wizytę (połączę to z San Francisco, Yosemite i sekwojami). Chciałam wszystko za jednym zamachem, ale to się nie uda… Czyli ograniczam się do trasy LA- Sedona- Williams – Page – Las Vegas- Dolina Śmierci- Morro Bay- Santa Barbara -LA. To i tak kawał trasy jak na 14 dni. Co sądzisz o takiej trasie? Dzięki za rady i na pewno będę zaglądała na Twoją stronkę na miejscu, żeby ściągać fajne pomysły:)))
  Kasia

 9. Proszę bardzo. Trasa spokojnie do zrobienia przez 14 dni. Polecam jednak wczesne wstawanie. Pozwoli Wam to uniknąć tłumów turystów. Zapraszam na stronę i wręcz zachęcam do ściągania pomysłów!

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię