Park Zion wprowadza limity dla turystów.

Przepiękny Zion National Park od wielu lat przeżywa narastające fale najazdów turystów z całego świata. Szczególnie w sezonie (maj-wrzesień) na najbardziej popularnych szlakach w tym parku ciężko jest znaleźć odrobinę prywatności aby nacieszyć się przyrodą.

park-narodowy-zion-usa

Według informacji jaką podaje portal The Salt Lake City Tribune, liczba turystów odwiedzających park rośnie z roku na rok. W 2015 r park odwiedziło prawie cztery miliony osób! To ponad 35% więcej niż rok wcześniej.

Przyroda nie wytrzymuje tak ogromnego najazdu turystów. Szlaki są dosłownie zadeptywane. Pracownicy parku od kilku lat raportują znaczące postępy w erozji, zanieczyszczeniach gleby oraz formacji skalnych prowadzących do najbardziej popularnych punktów widokowych (szlak Angels Landing oraz szlak Zion Narrows)

park-narodowy-zion-szlak
Aby przejechać samochodem przez przepiękny tunel wydrążony w gorze Mt. Carmel ( znajdujący się na głównej trasie przebiegającej przez Zion) należy stać w kilkunastominutowej kolejce. Władze parku już kilka lat temu zmuszone były do wprowadzenia ruchu wahadłowy na tym odcinku drogi. W pełni sezonu turystycznego obliczono, że przepustowość tunelu jest niewystarczająca i może to zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.

W najbliższej przyszłości Zarząd Parków Narodowych planuje wprowadzić znaczne ograniczenia w liczbie turystów odwiedzających Zion National Park. Będzie się to odbywało za pomocą nowego systemu rejestracji i rezerwacji turystycznej. W pierwszej fazie projektu ograniczenia mają zostać wprowadzone względem najbardziej popularnych szlaków takich jak: Angel’s Landing, Narrows oraz Mt. Carmel Highway.

angels-landing-park-Zion
Zatłoczony szczyt Angel’s Landing

Podobne limity mają obowiązywać we wszystkich miejscach kempingowych znajdujących się na terenie parku.
System rezerwacji ma w pełni funkcjonować już w trzecim kwartale 2018 roku.

Aktualizacja: czerwie 2020
© interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Paweł Interameryka
Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych. Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA. Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie i moim odkrywaniu Ameryki. ZAPRASZAM!
Przewodnik po USA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

6 komentarze

 1. Witam, gdzieś przeczytałem, że przejazd przez tunel w górze Carmel jest płatny. Czy to prawda, a jeśli tak to gdzie się ten przejazd opłaca. Czy w połowie lutego będzie można przejechać tą drogą bez problemu i czy będzie można skorzystać z atrakcji parku w tym okresie (zima). Pozdrawiam.

  • Przejazd przez tunel w górze Carmel jest płatny TYLKO dla samochodów typu RV. Zwykłe samochodu (sedan, SUV, Mini-Van) mogą przejeżdżać bezpłatnie. W zimie można korzystać tylko z połowy atrakcji Zion National Park. Większość szlaków może być oblodzona (ale nie są one zamykane). Proszę dowiedzieć się szczegółów w Visitor Center. Ja polecam zimą szlaki: Emerald Pools, Canyon Overlook, Weeping Rock oraz Riverwalk. Macie atrakcji na cały dzień 🙂

 2. Witam,
  wg mojego planu będę w Springdale 08 lipca tego roku. Mam tylko jeden cel – Angels’s Landing. Nocuję 16 mil od Springdale i rano 09 w poniedziałek chcę podjechać na parking publiczny pod adresem: 38 Lion Blvd, Springdale, UT 84767, USA. O której się tam pojawić, żeby załapać się na miejsce? Czy z parkingu będzie łatwy dostęp do tych darmowych autobusów? Może jest lepsze miejsce do parkowania?

 3. Cześć, dzięki za mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji. Naprawdę świetny blog.
  Miałabym pytane o ten system rezerwacji na Angels Landing i Narrows – czy on rzeczywiście został uruchomiony? Wybieram się tam niebawem i nie mogę znaleźć żadnego info.
  Pozdrawiam

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię