Park Narodowy Zion wprowadza limity dla turystów. I bardzo dobrze!

Park Narodowy Zion w USA

Przepiękny Zion National Park od wielu lat przeżywa narastające fale najazdów turystów z całego świata. Szczególnie w sezonie (maj-wrzesień) na najbardziej popularnych szlakach w tym parku ciężko jest znaleźć odrobinę prywatności aby nacieszyć się przyrodą.

park-narodowy-zion-usa

Według informacji jaką podaje portal The Salt Lake City Tribune, liczba turystów odwiedzających park rośnie z roku na rok. W 2015 r park odwiedziło prawie cztery miliony osób! To ponad 35% więcej niż rok wcześniej.

Przyroda nie wytrzymuje tak ogromnego najazdu turystów. Szlaki są dosłownie zadeptywane. Pracownicy parku od kilku lat raportują znaczące postępy w erozji, zanieczyszczeniach gleby oraz formacji skalnych prowadzących do najbardziej popularnych punktów widokowych (szlak Angels Landing oraz szlak Zion Narrows)

park-narodowy-zion-szlak
Aby przejechać samochodem przez przepiękny tunel wydrążony w gorze Mt. Carmel ( znajdujący się na głównej trasie przebiegającej przez Zion) należy stać w kilkunastominutowej kolejce. Władze parku już kilka lat temu zmuszone były do wprowadzenia ruchu wahadłowy na tym odcinku drogi. W pełni sezonu turystycznego obliczono, że przepustowość tunelu jest niewystarczająca i może to zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.

W najbliższej przyszłości Zarząd Parków Narodowych planuje wprowadzić znaczne ograniczenia w liczbie turystów odwiedzających Zion National Park. Będzie się to odbywało za pomocą nowego systemu rejestracji i rezerwacji turystycznej. W pierwszej fazie projektu ograniczenia mają zostać wprowadzone względem najbardziej popularnych szlaków takich jak: Angel’s Landing, Narrows oraz Mt. Carmel Highway.

angels-landing-park-Zion
Zatłoczony szczyt Angel’s Landing

Podobne limity mają obowiązywać we wszystkich miejscach kempingowych znajdujących się na terenie parku.
System rezerwacji ma w pełni funkcjonować już w trzecim kwartale 2018 roku.

Aktualizacja: marzec 2018
Pawel P.
© 2016 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

6 komentarze

 1. Witam, gdzieś przeczytałem, że przejazd przez tunel w górze Carmel jest płatny. Czy to prawda, a jeśli tak to gdzie się ten przejazd opłaca. Czy w połowie lutego będzie można przejechać tą drogą bez problemu i czy będzie można skorzystać z atrakcji parku w tym okresie (zima). Pozdrawiam.

 2. Przejazd przez tunel w górze Carmel jest płatny TYLKO dla samochodów typu RV. Zwykłe samochodu (sedan, SUV, Mini-Van) mogą przejeżdżać bezpłatnie. W zimie można korzystać tylko z połowy atrakcji Zion National Park. Większość szlaków może być oblodzona (ale nie są one zamykane). Proszę dowiedzieć się szczegółów w Visitor Center. Ja polecam zimą szlaki: Emerald Pools, Canyon Overlook, Weeping Rock oraz Riverwalk. Macie atrakcji na cały dzień 🙂

 3. Witam,
  wg mojego planu będę w Springdale 08 lipca tego roku. Mam tylko jeden cel – Angels’s Landing. Nocuję 16 mil od Springdale i rano 09 w poniedziałek chcę podjechać na parking publiczny pod adresem: 38 Lion Blvd, Springdale, UT 84767, USA. O której się tam pojawić, żeby załapać się na miejsce? Czy z parkingu będzie łatwy dostęp do tych darmowych autobusów? Może jest lepsze miejsce do parkowania?

 4. To jest parking leżący około 20min od wjazdu do Parku Narodowego Zion. Możesz oczywiście tam zostawić samochód ale ja osobiście polecam jednak wjechać do parku, zostawić samochód na parkingu przy Visitor Center. Z parkingu do przystanku autobusowego masz około 5 min. Tutaj masz mapkę z zaznaczonym parkingiem, Visitor Center oraz przystankiem autobusowym
  https://interameryka.com/2018/03/angels-laning-zion-national-park/
  Polecam pojawić się na parkingu najpóźniej o 7 rano.

 5. Cześć, dzięki za mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji. Naprawdę świetny blog.
  Miałabym pytane o ten system rezerwacji na Angels Landing i Narrows – czy on rzeczywiście został uruchomiony? Wybieram się tam niebawem i nie mogę znaleźć żadnego info.
  Pozdrawiam

 6. Jeśli chcesz zdobyć Angel’s Landing nie musisz mieć pozwolenia (permit) ani rezerwacji. Park Narodowy Zion dopiero planuje wprowadzić taki system pozwoleń na najbardziej uczęszczane szlaki.
  Podobna sytuacja jest ze szlakiem Zion Narrows. Jeśl NIE PLANUJESZ przejść Narrows w całości to nie jest wymagane żadne zezwolenie. Tutaj znajdziesz podstawowe informacje o Narrows
  https://www.interameryka.com/2018/03/the-narrows-zion-national-park/ i o Angel’s Landing https://www.interameryka.com/2018/03/angels-laning-zion-national-park/

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię