Całkowite zaćmienie słońca w USA

Zaćmienie-Słońca USA 2017

Całkowite zaćmienie słońca w USA: 21 sierpnia 2017 roku.

Na to Wielkie Amerykańskie Zaćmienie, Ameryka czeka już bardzo długo. W ciągu ostatnich 50 lat na terenie USA (nie licząc Alaski, Hawajów) wystąpiło zaledwie sześć zaćmień w tym trzy obrączkowe i 3 całkowite. Za każdym jednak razem cień tylko w fragmencie przechodził na terenie Stanów. Wyjątkiem było zaćmienie z 10 maja 1994 roku, lecz ono było zaledwie obrączkowe.

Dla niewtajemniczonych przypomnę w tym miejscu, że zaćmienie obrączkowe, to takie w którym tarcza Księżyca, przesłania tarczę Słońca, lecz jest od niego nieznacznie mniejsza. Stąd właśnie określenie „obrączkowe”. W innym przypadku, kiedy to tarcza Księżyca jest nieco większa, następuje zaćmienie całkowite i słynne „dzienne ciemności”, w których przyroda szaleje i ptaki czy inne zwierzęta nagle milkną, chcąc iść zapewne spać.

Do samego całkowitego zaćmienia Słońca w USA dojdzie w poniedziałek, 21 sierpnia 2017 roku.

Aby móc obserwować zaćmienie całkowite musicie  znaleźć się w pasie, który przemierza następujące stany. Są to w kolejności: Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, North Carolina, Georgia, South Carolina.

Zaćmienie Słonca USA mapa

Jak widzimy pas zaćmienia przechodzi wyłącznie na lądzie na terenie USA.

W fazie częściowej zaćmienia słońca będą nie tylko całe Stany Zjednoczone wraz Hawajami i Alaską, ale również Kanada, Ameryka Środkowa, północne rejony Ameryki Południowej, a także zachodnie fragmenty Europy i Afryki. W tych rejonach możemy więc obserwować zaćmienie częściowe

Wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii do USA.

PTA

Przy współpracy z serwisem interameryka.com Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii planuje organizację wyjazdu do Stanów Zjednoczonych celem obserwacji tego wyjątkowego zjawiska.

Chcesz zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca w USA?

Nic prostszego, zapisz się na wspólny wyjazd na zaćmienie do Stanów Zjednoczonych w sierpniu 2017 roku.
Aby uczestniczyć w naszej wyprawie należy przede wszystkim posiadać ważną wizę na wjazd do Stanów Zjednoczonych oraz być członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że Wyprawa wiąże się ze sporymi wydatkami, a pierwszy z nich to wiza, opłata uczestnictwa oraz, na przełomie sierpnia i września, zakup biletów lotniczych.
Całkowity koszt 2-tygodniowego pobytu wraz z przelotem szacowany jest na około 2000 dolarów amerykańskich, czyli ok. 8.000 zł. Bardzo duży procent tej kwoty stanowią bilety lotnicze. Oprócz tego lot prawdopodobnie odbędzie się z jednego z większych lotnisk w Europie, co zwiększy koszty ze względu na potrzebę dodatkowego lotu, a nawet noclegu.
Szacowany czas pobytu to około 14 dni, w okolicach drugiej połowy sierpnia.
Pełen plan pobytu zostanie opracowany po zakupie biletów lotniczych (sierpień/wrzesień 2017) w momencie, kiedy poznamy dokładny termin wylotu i powrotu do kraju.

Szczegóły dotyczące samego wyjazdu omawiane są na forum AstroCD pod adresem http://www.astrocd.pl/forum/viewforum.php?f=164 oraz na facebookowej stronie PTMA https://www.facebook.com/zgptma oraz https://www.facebook.com/wyprawy.ptma

Zaćmienia Słońca powstają, gdy Księżyc w trakcie swej wędrówki wokół Ziemi znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni tarczę słoneczną.
W ciągu roku, w różnych rejonach Ziemi, występuje łącznie od 2 do 5 tego typu zjawisk. Na danym terenie statystyka ich występowania jest, rzecz jasna, znacznie skromniejsza. Właśnie całkowite zaćmienia, podczas których tarcza słoneczna zostaje całkowicie przesłonięta przez Księżyc  należą do najbardziej oczekiwanych i widowiskowych zjawisk astronomicznych.

Na terenie Polski, najbliższe zaćmienie będzie miało miejsce dopiero 7 października 2135 roku, więc to jedna z szans na obserwacje zaćmienia z innego rejonu Ziemi, a przy okazji świetna okazja do odwiedzenia tego kraju.

Zaćmienie słońca w USA 2017 – Planowanie podróży.

Jeśli planujesz wybrać się do USA na zaćmienie słońca sam lub z grupą znajomych – postaraj się aby zobaczyć jeszcze coś ciekawego! Kanion Kolorado, Yellowstone, Las Vegas,  San Francisco czy słoneczna Kalifornia to najbardziej znane atrakcje turystyczne w USA.
Zobacz coś więcej. Zaplanuj podróż po USA z moją pomocą!  Szczegóły znajdziesz TUTAJ (klik)

Marek Substyk dla interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione

1 komentarz

  1. Dla moich znajomych zaćmienia słońca to częsty pretekst, żeby zwiedzić dany kraj. W 2017 wybierają się właśnie do Stanów. Już nie mogę się doczekać 🙂

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię