Wydmy w Dolinie Śmierci

Wydmy-Dolina-Smierci-USA

Ponad 30-metrowe ruchome wydmy znajdujące się w kalifornijskiej Dolinie Śmierci do doskonałe miejsce aby rozpocząć właśnie tutaj zwiedzanie Death Valley. Gwarantuję, że wizyta w tym miejscu o wschodzie słońca utkwi Wam na długo w pamięci.

Wydmy-Dolina-Smierci-panorama
Gigantyczne, kontrastujące z górami wydmy w Dolinie Śmierci

Mesquite Sand Dunes: kiedy warto  odwiedzić wydmy.

Wschody i zachody słońca w Mesquite Sand Dunes to najlepsza pora aby na własne oczy zobaczyć niesamowita grę świateł i kolorów. Słońce, które znajduje się nisko nad horyzontem maluje na delikatnej powierzchni wydm kolorowe mozaiki. Długie cienie i miękkie o tej porze dnia światło sprawiają, że wydmy odwiedza w wschodzie i zachodzie słońca bardzo wielu fotografów, których zdjęcia możecie później podziwiać w znanych magazynach podróżniczych.

O wschodzie słońca na wydmach można dostrzec również bardzo ciekawe tropy zwierząt, które w tym rejonie Doliny Śmierci są aktywne głównie wieczorem.
Późne popołudniem (gdy temperatury są niższe) na wydmach można zazwyczaj spotkać już dosyć dużo turystów oraz grup wycieczkowych.

Dolina-Smierci-turysci
Godziny popołudniowe, wówczas pojawia się więcej turystów.

Bardzo wiele osób wybiera również nocne wędrówki (zwłaszcza przy pełni księżyca). Park Rangers ostrzegają jednak przed grzechotnikami, które wieczorami można spotkać na terenie Mesquite Sand Dunes.

Dolina-Smierci-grzechotnik
Uwaga na grzechotniki!

Uwaga! Wychodząc na szlak w okresie od maja do czerwca koniecznie trzeba posiadać nakrycie głowy, filtr słoneczny oraz co najmniej 2 litry wody (na osobę). Rozgrzany piasek na wydmach osiąga temperatury ponad 65 stopni Celcjusza, bezpośredni kontakt ze skórą może spowodować poważne oparzenia.

Szlaki których nie ma.

Mesquite Sand Dunes to jedno z niewielu miejsc w Dolinie Śmierci, gdzie nie ma wyznaczonych szlaków dla turystów. Ze względy na stale przemieszczający się piasek, fizycznie niemożliwe jest ustawienie jakichkolwiek punktów odniesienia. Aby wyruszyć na szlak, trzeba po prostu improwizować.
Najlepszym (i najbardziej bezpiecznym) sposobem wyjścia na wydmy jest poruszanie się w linii prostej. Proponuję wytyczyć ją począwszy od znajdującego się tuż przy drodze parkingu.

Dolina-Smierci-parking
Parking znajdujący się tuż przy wyjściu na wydmy.

Jak daleko można wędrować? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji a przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Od czerwca do sierpnia temperatury powietrza na wydmach mogą osiągnąć nawet 46-50 stopni Celsjusza. Wysokie temperatury oraz piasek bardzo poważnie utrudniają swobodne przemieszczanie się po tym terenie. Władze Parku Narodowego (jakim jest Dolina Śmierci) nie polecają zagłębiać się dalej, niż na kilkadziesiąt metrów wgłąb wydm od godziny 10 rano do 17 po południu.

Dolina-smierci-wydmy
Znaki ostrzegające przed ekstremalnymi temperaturami

Dolina-Smierci-znaki

Ruchome wydmy w Dolinie Śmierci – lokalizacja.

Wydmy w Dolinie Śmierci znajdują się tuż przy drodze szybkiego ruchu nr 190, która jako jedyna asfaltowa trasa przecina całą Dolinę Śmierci praktycznie w połowie.
Najbliższa miejscowość do której możecie się kierować aby natrafić na wydmy to Stovepie Wells. Od tego miejsca do Mesquite Sand Dunes dzieli Was niecałe 3 minuty jazdy samochodem.
Przejeżdżając drogą nr 190 trudno nie zauważyć ponad 30 metrowych żółto-złotych wydm kontrastujących z otaczającymi Dolinę Śmierci górami o kontrowersyjnej nazwie Funeral Mountains (Góry Pogrzebowe).

Wydmy-Dolina-Smierci-drogowskaz

Wydmy-Dolina-Smierci-widok
Mesquite Flat Sand Dunes widoczne z drogi nr 190

Mapa przedstawiająca lokalizację Mesquite Flat Sand Dunes w Dolinie Śmierci

Wydmy w Dolinie Śmierci – materiał video.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego materiału video z mojego pobytu w Mesquite Flat Sand Dunes.

Aktualizacja: Styczeń 2019
Pawel P.
© 2015 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
Zobacz wszystkie artykuły dotyczące Doliny Śmierci

ZWIEDZAJ DOLINĘ ŚMIERCI Z MOIM PLANEM. Dowiedz się więcej - KLIK
....KUP MI KAWĘ

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię