Jak podłączyć polską wtyczkę do gniazdka w USA

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Wybierając się do USA warto pamiętać o tym, że prąd w Stanach Zjednoczonych to zupełnie inne napięcia i natężenia niż w Polsce. Gniazdka i wtyczki w USA – jak się do nich podłączyć aby zadziałały na w Stanach wszystkie przywiezione z Polski urządzenia.
O tym przeczytacie poniżej.

Gniazdka elektryczne w USA to nie tylko różnica w napięciu i zasilaniu prądem ale również inne standardy wtyczek. Warto więc zaopatrzyć się również w adapter!

Prąd w USA: podstawowe różnice

 • Sieci elektryczne w USA dostarczają  napięcie 110-120V o częstotliwości 60Hz.
  Urządzenia elektroniczne, które przywozicie z Polski do USA najczęściej przystosowane są do pracy w polskich sieciach elektrycznych o napięciu 220-230V i częstotliwości 50Hz. 
 • Gniazdka w USA mają inne wejścia na wtyczki.
  Gniazdka elektryczne w ścianach posiadają dwa płaskie (prostokątne) otwory oraz jedno okrągłe wejście na bolec uziemienia.
 • Wtyczki urządzeń elektrycznych w USA amerykańskie mają oczywiście tym samym inne bolce. Są to dwa umieszczone pionowo, prostokątne styki.

Gniazdka w USA

Pierwszy rzut oka na gniazdko elektryczne w USA i różnica widoczna jest od razu! Gniazdka to dwa płaskie pionowe otwory oraz jedno okrągłe wejście na bolec uziemienia. W żaden sposób nie będziecie mogli podłączyć do takiego kontaktu polskiej (posiadającej dwa okrągłe bolce zasilające) wtyczki.

Gniazdko Elektryczne w USA
Gniazdko w USA – polska wtyczka niestety nie będzie pasowała

Wtyczki w USA

Amerykańskie wtyczki muszą oczywiście pasować do amerykańskich gniazdek. Posiadają więc dwa płaskie  bolce które (uwaga!) są spolaryzowane. Co to znaczy? Mają one różną szerokość i dzięki temu możliwe jest podłączenie jej do gniazdka tylko jednym sposobem. Warto zwrócić na to uwagę i nie wpychać wtyczki do gniazdka na siłę.

Wtyczka amerykańska - wtyczka USA
Wtyczka amerykańska

Jak podłączyć polską wtyczkę do gniazdka w USA

Aby podłączyć polską wtyczkę do amerykańskiego gniazdka potrzebny będzie specjalny adapter, potocznie zwany przejściówką lub adapterem.

Adapter to bardo proste urządzenie wyglądające jak duża wtyczka, do której z jednego końca wpinamy “polską” wtyczkę, drugi koniec wyposażony jest w dwa zamocowane na stałe prostokątne bolce pozwalające wpiąć adapter do “amerykańskiego” kontaktu.
Tym sposobem (mając podłączoną wtyczkę do wtyczki) możemy podpiąć do gniazdka w USA urządzenie przywiezione z Polski.

Amerykańska wtyczka do gniazdka w USA
Adapter, który pozwoli nam podłączyć polską wtyczkę do gniazdka w USA
Przejściówka - adapter - do amerykańskiej wtyczki
Polską wtyczkę wpinamy do przejściówki

Proszę pamiętać, że adapter (przejściówka), którą używamy aby wpiąć się do amerykańskiej sieci elektrycznej nie zmienia nam napięcia i natężenia prądu z 110V na 220V. Adapter pozwala tylko na zmianę kształtu złącza.

zobacz również: co zabrać w podróż do USA

Kiedy wtyczka, gniazdko i przejściówka nie wystarcza

W wielu przypadkach jednak sama nie wystarczy aby uruchomić w USA urządzenie elektryczne przywiezione z Polski. Dlaczego? Ponieważ potrzebujemy dostarczyć do niego prądu o wyższym napięciu i natężeniu. Tutaj z pomocą przychodzi nam transformator napięcia.

UWAGA: Nie istnieje urządzenie zwane popularnie przejściówka 110V na 230V. Potrzebujemy użyć do działania Transformator napięcia!

Transformator napięcia 110V-230V

Jeśli wybieracie się do USA z urządzeniem, które do pracy potrzebuje prądu o napięciu 230V i natężeniu 50Hz (na przykład suszarka do włosów, czy lokówka) musicie zaopatrzyć się w transformator napięcia.
Transformator to duże u ciężkie urządzenie więc warto się dobrze zastanowić czy jest nam niezbędny w podróży.

Jeśli zabieracie do USA transformator koniecznie jednak trzeba sprawdzić jakiej mocy potrzebujecie. Wszyscy posługujemy się na co dzień urządzeniami, które pobierają z sieci mniej lub więcej prądu. Na przykład. golarka elektryczna pobiera go mniej niż laptop. Z kolei urządzenia elektryczne (które często przydają się w podroży), takie jak suszarka czy żelazko konsumują ogromne ilości prądu. Na każdym z takich urządzeń znajduje się informacja o ilości watów (czyli mocy), z jaką pracuje dany sprzęt.
Przed wyjazdem do USA warto skonsultować w sklepie elektrycznym jaką moc transformatora będzie Wam potrzebna aby urządzenie, które zabieracie do Stanów działało poprawnie.

transformator-napięcia-110-230v
Transformator napięcia 110-230V dużej mocy. Fot. welectronics.com

Urządzenia elektroniczne przywiezione z Polski, które będą działały w USA.

Dobrą wiadomością dla osób podróżujących do USA, które zabierają ze sobą z Polski tylko podstawowe urządzenia elektroniczne tj. laptop, tablet, telefon komórkowy, ładowarki do aparatów, kamer video itp. jest, że praktycznie wszystkie urządzenia tego typu wyprodukowane po roku 2005 posiadają wbudowany transformator napięcia 110V na 230V


Łatwo jest to sprawdzić odczytując informacje zamieszczone na ulotce oraz na samym urządzeniu. Gdy znajduje się tam oznaczenie typu “input 100-240V” oznacza to, że urządzenie zadziała podłączone do gniazdka w USA.

transformator-110-220--w-laptopie
Transformator napięcia (110V-240V) wbudowany w zasilacz laptopa. To urządzenie na pewno zadziała w USA
transformator-usb-110-220V
Transformator 110/220V przystosowany do zasilania urządzeń USB. Można go używać zarówno w Polsce jak i w USA

Prąd amerykański, wtyczki USA i gniazdka nie takie straszne!

Aby w Stanach zadziałała większości urządzeń elektrycznych przywiezionych z Polski wystarczająca będzie zwykła przejściówka/adapter.
Pozostałe urządzenia, które nie przystosowane są do pracy w sieciach 110/240V muszą być podłączone do transformatora. Proszę jednak pamiętać, iż dobre transformatory napięcia są ciężkie i nieporęczne. Czasem wygodniej jest po prostu kupić na miejscu w USA np. elektryczną maszynkę do golenia lub suszarkę niż zabierać ze sobą z Polski nieporęczny transformator napięcia

Starajcie się unikać podobnych kombinacji przejściówek i adapterów u upychanie ich do gniazdek w USA. Taka kombinacja może skończyć się to tragicznie dla sprzętu elektronicznego przywiezionego z Polski do USA.

napiecie-w-usa-w-polsce-transfomator
Połączenie: przejściówka ze złączem USA-UK + przejściówka ze złączem UK-PL + transformator 110-230V

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
107 komentarze
 1. A jak wygląda sprawa z polskim przedłużaczem? Czy jeśli podłączę go za pomocą przejściówki do amerykańskiego gnizdka to czy będzie działał – czy będę mógł do niego podłączyć np. 3 polskie sprzęty?

  • Polski przedłużacz podłączony przez przejściówkę do gniazdka będzie działał bez problemu. Ważne jest tylko aby urządzenia które do niego zostaną podłączone (np 2 laptopy + komórka) mogły pracować w systemie 220V-110V. Sama przejściówka to tylko “zmiana wtyczki” nie powoduje ona zmiany napięcia prądu!

 2. Jak wygląda kwestia z polskim przedłużaczem? Czy jeśli zostanie podłączony za pomocą przejściówki do amerykańskiego gniazdka to czy będzie spełniał swoje funkcje – czy da się podłączyć do niego np. 3 urządzenia?

 3. Dzień dobry, żona kupiła w USA sprzęt o nazwie Nutri Ninja. I okazało się, że poza tym, że potrzebny jest transformator napięcia ze 110 na 230 to jest jeszcze moc produktu 900W. Co w takiej sytuacji? Jakiś konwerter? Nutri Ninja to nie jest jakaś wielka machina a zapowiada się, że muszę kupić konwerter wielkości mikrofalówki.

  • 900 W to nie przelewki. Proszę kupić taki transformatora ale z dobrego i pewnego źródła. Jeśli moc będzie niewystarczająca blender albo nie będzie działał albo spali transformator.

 4. A co z TV z “polską” wtyczką? Niedługo przenosimy się z rodziną do USA i moja firma opłaca transport naszego mienia. Czy TV kupiony 3 lata temu będzie tam działał czy lepiej zostawić go w Polsce?

  • Proszę koniecznie sprawdzić czy telewizor będzie pracował na 110V (informacja powinna być umieszczona z tyłu telewizora). Jeśli tak to w USA nie ma problemu aby dokupić przejściówkę umożliwiającą podłączenie TV z polską wtyczką.
   Jeśli TV nie pracuje na 110V to niestety nie opłaca się przywozić TV do USA. Trzeba dokupić drogi transformator (około $100) aby zmienić napięcie. Tutaj za $400 można już kupić bardzo dobry TV co najmniej 50″

 5. Dzień dobry,
  Czy mógłby Pan wyrazić opinię na temat zakupu lokówki do włosów w Stanach. Teoretycznie ‘this tool is not dual voltage and is designed to operate at standard US voltage 120V’, ale czy według Pana przy podłączeniu do jakiegoś transformatora/przejściówki, byłoby możliwe używanie lokówki w Polsce? Dziękuję z góry za poradę.

 6. W zasilaczach do telefonów komórkowych, tabletów, laptopów itp nie ma transformatora któremu można przełączyć pracę 110V/220V tylko jest to przetwornica (dość złożony układ elektroniczny) która pracuje w szerokim zakresie napięcia wejściowego. Niektóre wymagają przełączenia trybu pracy a niektóre same się dostosowują do napięcia wejściowego.

 7. Witam, proszę o informację jak z gniazdkami w samochodach? Czy ładowarka samochodowa “polska” poradzi sobie z gniazdkiem w samochodzie z amerykańskiej wypożyczalni?

 8. Witam posiadam parę sprzętów z China kupione wszystkie przyszły z amerykańskimi wtykami.
  Komórkę akurat ładuje przejściówką.
  Ale mam pytanie. Czy jak poświęcę jeden kontakt i zmienia gniazko z EU na US, to wszystko będziesz działało i prąd mi urządzeń nie spali?

  • Zależy co chcesz podpiąć do tego gniazdka w USA. Jeśli podepniesz tylko przejściówkę to znaczy, że w gniazdku będzie dalej prąd “amerykański” 110-120V
   Zmieni się tylko wtyczka. Więc wszystkie urządzenia podłączone do tego gniazdka muszą działać na 110-220V.
   Jeśli podłączysz do gniazdka transformator. Wówczas zmieniasz napięcie ze 110V na 220V i możesz spalić urządzenia “amerykańskie” które pracują tylko na 110V.
   Przejściówka a Transformator to dwie zupełnie inne rzeczy.

 9. witam i pozdrawiam pana bardzo serdecznie. mam nadzieje ze niedlugo zajrzy pan na te strone gdyz bardzo oczekuje odpowiedzi na moj problem.
  posiadam sprzet audiofilski konkretnie wzmacniacz arcam a- 18 ma on na tylnim panelu przelacznik napiecia od 110v do 240v.
  czy w Polsce musi byc ustawione dokladnie 220v czy moze byc np: 230 v lub 240v ?
  druga sprawa to w niedlugim czasie zamierzam kupic poprzez ebay w us wzmacniacz firmy krell s-300 i nie ma on zadnego przelacznika ale przy gniezdzie zasilajacym jest info ze akceptuje napiecie od 110v do 240v czy to oznacza ze bez problemu moge go podlaczyc u siebie w domu bez angazowania w/w akcesoriow ?
  pozdrawiam.

  • Skoro sprzęt (wzmacniacz) ma przełącznik 110v-240v będzie działał w Polsce. Podobnie jest z komputerami (nie mówię tutaj o laptopach). Z tyłu na zasilaczu mają taki sam przełącznik 110-240V i ..działają.
   Jeśli sprzęt który ma Pan kupić na ebay ma w specyfikacjach napisane, że działa na 110-240V to znaczy, że będzie działać. Tak samo działają zasilacze we wszystkich laptopach. Proszę sprawdzić..na pewno jest na każdym z nich info 110-240V.

 10. Witam, kupilam w pl taki sprzecik do ciastek wygladem przypomina zwykla gofrownice. Niestety nie ma wbudowanego transformatora czy musze go dokupic czy wystaczy zwykla przejsciowka?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Proszę najpierw sprawdzić czy jest gdzieś informacja, że urządzenie pracuje na 110-240V. Jeśli jest tylko 240V to trzeba zakupić transformator. Proszę sprawdzić moc urządzenia (moc podawana jest w Watach np. 80W) Trzeba będzie dopasować moc transformatora do mocy urządzenia.

 11. Witam
  Mam do Pana czy żelazko, które posiada przełącznik napięcia 115-230V będzie działa przy prądzie 110V?
  Z góry dziękuje za odpowiedź.
  Wybieram się w tamte rejony i nie wiem czy jest sens zakupu a o parametrze od 110V nie znalazłam.

 12. Witam
  Chciałbym być pewien żeby nie spalić urzadzenia które dostałem z USA
  A dostalem zelazko na pare i kupiłem transformator napiecia w Polsce.
  Ustawiam transformator na 220 V prawda i podłańczam moje żelazko z USA które ma 110 V
  Dobrze mysle?
  z góry dzieki za info.

  • Żelazko kupione w USA podłączamy do transformatora w Polsce. Na wyjściu proszę ustawić 110V (ten prąd ma iść do zasilania żelazka) a na wejściu 220V (ponieważ ten prąd płynie do transformatora z gniazdka).
   Ważna jest również moc transformatora. Musi ona być co najmniej równa mocy żelazka. Na przykład żelazko ma moc 500W więc transformator musi mieć minimum 500W mocy.

 13. Witam
  Wybieram sie doUSA i mam pytanko odnosnie telefonow komorkowych.Mam Sony Xperia copact Z3 kupiony w UK,czy on bedzie normalnie dzialal w USA?

 14. Podziwiam twoją cierpliwość w odpisywaniu. Na 90% pytań, odpowiedź była w zasadniczej tresci wpisu, wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem. Ale to chyba życie w US kreuje takie pokłady cierpliwosci, mam też nadzieję i ja tego doznać, albowiem juz w tym roku emigruję do US

   • Tutaj mamy 3 problemy:
    1. Co do zasilania problem jak w przypadku innych europejskich urządzeń.
    2. Telewizor musi obsługiwać standard PAL w przeciwnym razie nie będzie koloru ale same gry jak najbardziej
    3. Na posiadanej konsoli odpalisz tylko gry na rynek europejski czyli oznaczone PAL czyli tylko te które już posiadasz (lub import z europy) natomiast dla “miejscowych” musisz nabyć drugą sztukę PS4 obsługującą gry dla rynku USA (NTSC-U)+

 15. Witam Mam elektryczna suszarke przywieziona z USA na 240 V Problem polega natym ze w domu w Polsce jest prad jednofazowy natomiast suszarka jest przystosowana na prad 2 fazowy Co mozna zrobic aby suszarka dzialalla tak jak w Stanach czy mozna zmienic prad z jedofazowego na dwufazowy dziekuje Marek

  • Proszę spróbować podłączyć suszarkę do transformatora który zamieni napięcie 230V na 110V. Powinien on wówczas poradzić sobie również z zasilaniem fazowym. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale to wydaje mi się najbardziej logiczne. Podejrzewam, że suszarka ma wbudowany we wtyczce jakiś słaby transformator napięcia – dlatego są problemy z jej poprawnym działaniem w Polsce. Kupując transformator proszę się upewnić aby miał on odpowiednią moc.

 16. Witam.Kupiłam właśnie suszarkę do włosów polską i niestety okazuje się ze będe musiała kupić transformator na 110.Suszarka posiada moc 1850-2200W gdzie mogę dostać w Polsce taki transformator lub jak pytać w Stanach o coś takiego? Jaka może być cena w przybliżeniu?

 17. Potrzebuję kitchenaida u nas podłączyć z usa. I oprócz 110v na 230v muszę 60Hz na 50Hz bo wyje. Jak tego dokonać. Falownik, ale w 21 wieku nie ma jeszcze jakichś gotowców?

 18. Chce kupic wzmacniacz mocy do zestawu audio z USA.
  Msm juz dobry konverter napiecia.
  Czy jest to prawda,ze strace na jakosci dzwieku kiedy transformator bedzie zmieniac napiecie z 230v na 120v?
  Pozdrawiam.

  • Witaj. Niestety nie jestem specjalistą w sprawach dźwięku i nie potrafię odpowiedzieć na to pytania. Jak przywoziłem z USA do Polski sprzęt grający to osobiście nie słyszałem żadnej różnicy w odtwarzaniu…..

 19. Panie Pawle, czy dobrym pomysłem jest zabranie do USA tylko jednego adaptera z gniazdka PL>USA (jak na trzecim zdjęciu w tym wpisie) + listwy zasilającej? Mam na myśli konkretnie ten model (bo taką posiadam):

  https://www.x-kom.pl/p/30602-listwa-zasilajaca-hsk-data-acar-f5-15m-czarna-5-gniazd.html

  Zakładając, że w każdym z gniazdek w listwie znajduje się ładowarka USB obsługująca napięcie 110-240V (z transformatorem) – czy nie będzie żadnych problemów z ładowaniem urządzeń? Zależy mi na uwzględnieniu parametrów konkretnie listwy, którą wysłałam, ponieważ taką posiadam, a widzę, że Pan zna się na rzeczy.
  Z góry dziękuję za odpowiedź oraz za świetnie prowadzony blog 🙂
  Pozdrawiam

  • Myślę, że zdecydowane wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup na miejscu podobnej ładowarki o zdecydowanie prostszej konstrukcji. Po co zabierać z Polski listwę oraz pięć ładowarek USB skoro można kupić np. w Walmart małe urządzenie które podłączone do kontaktu ładować może jednocześnie kilka urządzeń (tablet, telefon itp.)
   Link poniżej:
   https://www.walmart.com/ip/LAX-Gadgets/122803151
   Jest tego spory wybór. Można kupić na dwa, trzy lub pięć urządzeń.

 20. Panie Pawle, dziękuję za odpowiedź!
  Pytałam konkretnie o tą listwę, ponieważ w USA będę na krótko i to raczej daleko od wielkomiejskiej cywilizacji, nie planuję odwiedzać Walmartu, bo tym razem braknie mi na to czasu.
  Dlatego potrzebuję ‘gotowego’ rozwiązania, które mogę zabrać z Polski i mieć od razu przy sobie.
  Przy kolejnym wyjeździe na pewno kupię tą ładowarkę na wiele portów (dziękuję za radę) 🙂
  Jednak wracając do pytania o listwę – czy ta z linku będzie kompatybilna i nic nie stanie się z urządzeniami podpiętymi do niej europejskimi ładowarkami?

 21. Proszę o informacje gdyż chciałabym zabrać ze sobą do USA Termomix ,moc przyłączeniowa 220 … 240 V 50/60 Hz . Jaką wtyczkę czy też transformator muszę zakupić by urządzenie działało w USA.

 22. Dzień dobry, jutro wylatuję do US. Artykuł bardzo pomocny, mam 3 pytana na szybko:
  mam suszarkę z Rossmana – ma zapisany przedział do 115-230V, czyli nie od 110, czy ma szansę zadziałać?
  to samo pytanie dla szczoteczki elektrycznej Brauna: ma napisane: 220-240 ac i po tym falkę 50-60 Hz/0,9W
  chciałam zabrać rozgałęźnik wtyczkowy R-30, producent BOMAR, aby móc go połączyć z adapterem i kontaktem i razem ładować np. tel i laptopa, na tym sprzecie jest informacja: symbol sumy 16A/230V (falka) P max -360W (czy to mi zadziała, czy nie ma sensu brać i lepiej kupic dwa adaptery?

  • Suszarka 115-230V na pewno zadziała. Szczoteczka musi mieć jednak transformator aby zadziałała w USA – Proszę jeszcze sprawdzić czy ma możliwość ładowania przez USB. 0,9W to niskie napięcie przeznaczona właśnie dla USB. Wówczas problem rozwiązany. Kupuje Pani w USA za $6 ładowarkę USB i ładuje szczoteczkę. Rozgałęźnik też nie jest przystosowany do prądu w USA – 230-360 to za duże napięcia. Proszę sprawdzić czy laptop może działać na 110V jeśli tak to będzie potrzebna tylko przejściówka.

  • Dzięki. Staram się aby treść była dobrze przyswajalna dla wszystkich…ale niestety większości osób nie chce się czytać artykułu (lub jak piszesz nie potrafią czytać ze zrozumieniem) i stąd tak dziwne pytania. Odpowiedzi na wszystkie można znaleźć w tekście.

 23. Man pytanie odnosnie urzadzenia które kupiłem w US. Na opakowaniu jest informacja ze obsługuje zakres 100v-240v ponieważ urządzenie ma wbudowana baterie LiIon jest w instrukcji informacja o tym ze w fabryce bateria nie była ładowana wiec przed pierwszym użyciem powinna zostać w pełni naładowana. Czas ładowania podany w instrukcji to 2h. Natomiast u mnie to ladowanie trwało Ok 1h i kontrolka ładowania zgasła. Czy fakt 110V vs 220v może mieć tu znaczenie? Czyli ze urządzenie załadowalo się w pełni dwa razy szybciej ? Wydawało mi się ze wpływa na to natężenie i napięcie nie powinno dawać takiego efektu?

  • Baterie Litowo-Jonowe ładują się zdecydowanie szybciej niż zwykłe baterie przy większym napięciu prądu. Pierwsze 80% ładowania prądem 220V jest zdecydowanie szybsze niż 110V. Dopiero końcowe ładowanie (pozostałe 20%) to mniej więcej taki sam oczekiwania jak ładowanie prądem 110V. Dlatego bateria naładowała się “prawie” dwa razy szybciej.
   To całkiem normalne. Jak odwiedzam Polskę to zauważam, że moje bateria w komórce jak i w laptopie ładują się też prawie dwa razy szybciej z prądu 220V.

 24. Witam, a jak wygląda sprawa z podłączeniem (oczywiście za pomocą przejściówki i konwertera napięcia o odpowiedniej mocy i tzw. ‘soft start’) sprzętu 220v / 50 Hz do gniazdka, w którym jest prąd 115v / 400 Hz? Będę wdzięczny za odpowiedź

  • O ile się orientuję 115V/400Hz to zasilanie dla urządzeń stosowanych w samolotach. Praktycznie wszystkie urządzenia elektryczne wyprodukowane w ciągu ostatnich 5 lat i mające wbudowany transformator napięcia (110-220V) spokojnie powinny poradzić sobie z częstotliwością 400Hz. Podobnie urządzenia które ładują się z USB (tablety, telefony). Jedyny problem jaki możesz zauważyć to szybsze nagrzewanie sie transformatora.
   Starszych urządzeń raczej nie polecam podpinać pod 115V/400Hz.

 25. Witam. Przyszła mi z USA dekoracja na światłowody i żarówkę halogen. Do tego oczywiscie zasilacz. Nie przyszło mi do głowy zupełnie żeby się choć odrobinę doinformowac przed założeniem przejsciowki i podłączeniem tego do kontaktu. Błysnęlo i to tyle. Zasilacz już odpiety od reszty leżac w zlewie jeszcze przez jakiś czas skwierczal i dymił wyrażając swoje oburzenie. I teraz dwa pytania .
  Jakie szanse są że spalił się zasilacz a nie całe oświetlenie . I czy jest jakiś sposób żeby to jednak podłączyć bez transformatora, a jeżeli tak to jak.

  • Szansa, że spalił się tylko amerykański transformator 50/50. Transformator niestety musi być ponieważ żarówki są przystosowane do prądu 110-120V. Musisz więc im dostarczyć prąd o takim napięciu/natężeniu jak w USA inaczej się po prostu spalą.

 26. Dobry wieczór. Mam pytanko czy żelazko turystyczne, na którym jest informacja że ma zakres 120V-220V zadziała podłączone do 110 V ? Pozdrawiam.

 27. Witam serdecznie znalazlam przypadkiem pana strone bo szukam odpowiedzi na pytanie : Czy mlynek elektryczny Do kawy zakupiony w USA I majacy takie parametry
  140W,120V I 60 Hz bedzie działal w Polsce ? Jak nie bedzie To gdzie moge Nancy transformator I ile kosztuje w Polsce ? Probuje wyliczyc czy to Sie w ogole oplaca .Dziekuje za pomoc

  • Młynek niestety nie zadziała ponieważ ma zakres tylko 120V. Proszę udać się do sklepu “elektrycznego” i zapytać o transformator o mocy co najmniej 140W. Tyle jest potrzebne aby młynek działał poprawnie.

 28. Mam tu w usa w domu jedno gniadko z napieciem 240v 60hz i jest tam podpieta suszarka do ubran , chociaz w normalnych gniazdkach jest prad 110v 60 hz czy jak przywioze pralke z polski i podepne do 220v 60hz , ma takie urzadzenie szanse chodzic poprawnie?
  w polsce jest 230v 50hz, i to pytanie mnie nurtuje, natezenie.
  Pozdrawiam

  • Podłączenie pralki jako urządzenia dużej mocy może być skomplikowane. Przesunięcie fazowe prądu w USA jest 180 stopni, w Polsce 120 stopni. Co się może stać. Są dwie opcje albo pralna będzie pracowała na zmniejszonej mocy albo będzie pracowała na zwiększonych obrotach (co jest znacznie gorsze, ponieważ zacznie się przegrzewać). Należałoby wezwać elektryka który na miejscu mógłby wszystko sprawdzić. Ważna jest również kwestia tego ja podłączony jest w tym gniazdku przewód zerowy. Z tego co pamiętam to w Polsce urządzenia AGD podłączane są tylko pod jedną fazę + przewód neutralny. W Stanach pod dwie fazy + neutralny.

 29. Przylatuje ze stanów córka planuje kupić ekspres do kawy (bo korzystała u nas w domu) co należy zrobić aby ten ekspres pracował w stanach (czy potrzebna jest jakaś przejściówka).
  Pozdrawiam dziadek Andrzej.

  • Proszę sprawdzić czy ekspress pracuje na dwóch zakresach napięć (110-230V). Będzie to napisane na pewno na naklejce z informacją techniczną (tam gdzie jest napisany dokładny model, data prdukcji itp). Jeśli pracuje na dwóch zakresach napięcia (polskim i amerykańskim) wówczas potrzeba będzie tylko przejściówka “do kontaktu” na samą wtyczkę.
   Jeśli nie pracuje na dwóch zakresach – trzeba będzie podłączyć go do transformatora napięcia.

 30. Wspaniały artykuł.
  Co polecacie do laptopa , ładowarek telefonicznych sztuka. 3 , ładowania dwóch kamer jednocześnie ?
  Większych wymagań nie mam .

  Dziękuję za szybką odpowiedź .

  Za trzy tygodnie będziemy w Chicago.

  Odpowiedzi poproszę na e-mail: yugokoral1998@gmail.com

  • Myślę, że zwykła listwa z 3 wyjściami na zwykłą wtyczkę + 3 wyjścia na USA wystarczy.
   Ładowarka/rozdzielacz prądu
   Chyba, że chcesz ładować sprzęt w czasie jazdy samochodem. Wówczas jedyne rozwiązanie to mobilna ładowarka (przetwornica prądu) Duracell, która umożliwi Ci ładowanie laptopa i baterii do kamery, aparatu itp) podczas jazdy samochodem. Można kupić w sklepach sieci Walmart lub Target. Cena około $30.
   Ładowarka Samochodowa do laptopa i kamery w USA

 31. Posiadam potężny młot udarowo-obrotowy pochodzący z USA. Chciałbym go używać w Polsce. Zgodnie z tabliczką znamionową młot powinien być zasilany napięciem 120V oraz pobiera prąd 14A. Niestety nigdzie (na tabliczce znamionowej oraz w instrukcji) nie ma podanej częstotliwości (podejrzewam, że 60Hz). Czy do używania tego młota w Polsce potrzebuję zwykłego transformatora o mocy nie mniejszej 1680W (120V * 14A), a najlepiej ok 2000W. Czy, to, że nigdzie nie ma podanej częstotliwości oznacza, że nie ma ona znaczenia i młot może pracować o częstotliwości 50Hz oraz 60Hz? Czy najlepszym rozwiązaniem byłby zastosowanie transformatora 120V (o mocy ok 2000W) oraz falownika zwiększającego częstotliwość (o ile istnieją takie urządzenia)?

  • Proszę sprawdzić dokładnie dane tego młota w internecie na stronie producenta. Powinny być tam wszystkie dane. Częstotliwość prądu w tym przypadku nie powinna mieć znaczenia. Dużo ważniejsza jest moc jaką musi mieć transformator aby wytrzymał tak duży pobór prądu. Im większa moc transformatora tym lepiej (bezpieczniej dla narzędzia aby się nie spaliło).

 32. Dzięki za odpowiedź, dane sprawdziłem kilkukrotnie na stronie producenta, na tabliczce znamionowej oraz w instrukcji obsługi i niestety nigdzie nie ma częstotliwości prądu. Ale zamieszczam jeszcze link do strony producenta, do konkretnego produktu (być może ja nie widzę): (spam link removed)
  Oczywiście zaopatrzę się w porządny transformator.
  Dzięki za pomoc.

 33. Witam potrzebuje pomocy wyslalam mamie odkurzacz z kanady co oni maja kupic i gdzie zeby go podlaczyc on jest 120V 60H 2A prosze o pomoc

  • Koniecznie trzeba sprawdzić jaką moc (a dokładnie pobór mocy – czyli ile energii zużywa) ma odkurzacz. Na pewno jest taka informacja podana instrukcji jak również na naklejce gdzieś na spodzie odkurzacza. Moc podana jest w Watach (np. 1500 W). Wówczas należy kupić w Polsce transformator, który będzie miał taką samą lub większą moc. Podłączasz wówczas odkurzacz do transformatora a transformator do gniazdka. I ma działać. Kupno transformatora niższej mocy wiąże się z tym, że albo odkurzacz będzie słabiej “ciągnął” albo może się spalić (pobór prądu będzie większy i transformator nie wytrzyma).

 34. Mam pytanie : mam trafo 230/115 V . Do uzwojenia wtórnego jest podłączony piec Goodman (115v). Mam dodatkowo przewód ochronny (imp. pętli zwarciowej 0,8 om. Jak podłączyć ochrone p/porażeniową ?

 35. Witam !
  Czy jeśli zainstaluje gniazdko z wejściem amerykańskim w mieszkaniu w Polsce to urządzenia amerykańskie bedą normalnie działać ?
  Pozdrawiam

  • Niestety nie. Zainstalujesz w rzeczywistości tylko “końcówkę” do której możesz wpinać amerykańską płaską wtyczkę. Prąd jednak będzie płynął o napięciu 240V. Chyba że urządzenia jakie będziesz chciała podłączyć będą pracowały na prądzie 110-240V. Wtedy tak – takie rozwiązanie zadziała i nie będziesz musiała kupować mało wygodnych przejściówek.

 36. Chce zabrać do USA mała spawarkę inwertorowa max prąd spawania to 200A -Rozumie ze sytuacje ratuje tylko transformator 120/230V .dzieki za podpowiedz .

 37. Witam, mam takie pytanie czy w Stanach można nabyć taką kombinacje jak listwe z kilkoma gniazdkami EU ale z wtyczką US, tak żeby kilka urządzeń przywiezionych z Polski podpiąć do gniazdka US, żeby nie kupować kilku przejściówek po jednej do każdego urządzenia.

  • Będzie ciężko znaleźć taką listwę w zwykłych sklepach. Przypuszczam, że musiałbyś znaleźć ją w sklepach online. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie abyś zrobił odwrotnie. To znaczy zabrał z Polski listwę i dokupił w USA (albo przywiózł z Polski) tylko przejściówkę do wtyczki.

 38. Taki był pierwotny plan, jednak z uwagi na wagę bagażu staramy się ograniczyć wszystkie przedmioty które możemy zakupić na miejscu 🙂 w tym przypadku chyba bardziej opłaci się zakup 2-3 przejściówek bo okazało się ze kosztują mniej niż 1$ 🙂 w każdym razie dziękuje za odpowiedź 🙂 Pomysł przedłużacza upadł również z powodu tego iż zamiast campera wypożyczamy Van-a i myślę że korzystanie z kilku urządzeń na raz podłączonych do gniazda 110V w Vanie to zły pomysł 🙂

  • Wszystkie Vany mają obecnie osobne gniazdka na 110V które możecie śmiało używać do ładowania nawet kilku urządzeń w jednym czasie. Są one ustawione w ten sposób, że działają tylko wtedy gdy działa silnik. Dzięki temu nie rozładujecie akumulatora.

 39. Witam serdecznie
  przywiozłem z PL do USA lampę owadobójczą która ma dwie świetlówki 2 x 15 W i jest na 230 V
  przy podłączeniu przez przejściówkę lampa nie działa, może potrzebne jest większe napięcie niż 110 V i transformator?
  dziękuję, pozdrawiam

  • Skoro lampa jest na 230V to powinna zadziałać. Transformator ma wbudowany (w innym przypadku działałaby tylko na 110V). Proszę spróbować wymienić świetlówki (nawet na zwykłe) aby tylko sprawdzić czy sprzęt działa.

 40. Może 110 V to za mało by zadziałały startery do świetlówek
  pozdrawiam.
  Nowa para świetlówek też nie świeci, świetlówki oczywiście na 230 V i po 15 W każda

  • Nie pozostaje nic innego jak udać się do elektryka aby sprawdził co się stało. Ewentualnie może Pan też sam sprawdzić miernikiem jaki prąd jest na wyjściu przy stykach żarówek.

 41. Mam przywieziona a Polski maszynke do mielenia miesa firmy Zelmer, jest ona tylko na 220V, 1900W I 50Hz, jaki transformator musze kupic.

 42. Czy moglbys mi podpowiedziec jaki konwerter do odkurzacza dyson v80 a usa na polskie gniazdko bo nie ma tam takiej informacji jak na innych sprzetach elektronicznych. Mam tylko takie cos: 21. 6V 2800mAh i 65Wh

  • Proszę popytać w sklepach z elektroniką w Polsce. Napięcie widzę jest niskie 21.6V, moc tylko 65W więc nie powinno być problemu. Najprawdopodobniej urządzenie ma jeszcze wbudowane akumulator 2800mAh który jest ładowany prądem 21.6V/65W wieć nie powinno być żadnych problemów aby ten odkurzać naładować.

 43. Sorry Seria V8 a nie 80. Ale to chyba nie ma rocznica juz. A co myslisz zeby kupic poprostu polska ladowarke do niego? Bateria Li-Ion 20 . Dziekuje za Twoje odpowiedzi.

  • Skoro odkurzacz działa na akumulatorkach to nie będzie większych problemów z ich ładowaniem. Moc będzie zawsze ta sama. Co innego gdyby działał na prąd z gniazdka. Mógłbyś mieć wówczas spadek mocy. W tym momencie trzeba dostraczyć tylko odpowiedniego prądu do naładowania akumulatorów i tyle. Tak – można kupić polską ładowarkę ale prąd na wyjściu musi mieć max 21.6V. Może być oczywiście mniejszy…ale wtedy akumulatory będą się po prostu wolniej ładować.
   Nie ma znaczenia czy kupisz “polskie baterie” czy zostawisz oryginalne. Bateryjki potrzebują tylko być naładowane…jak to zrobisz (czy będziesz je wyciągał z odkurzacza i ładował czy zrobisz to połączając urządzenie do prądu przez transformator czy bezpośrednio) nie ma znaczenia.

 44. Czy po zastosowaniu adaptera USA-PL zadziała ładowarka USB firmy Ikea, model Koppla (informacja na ładowarce: input 220-240V)?

  • Ma Pan na myśli adapter czyli samą przejściówkę czy transformator? Przejściówka nie zmienia napięcia prądu więc jeśli ma chce Pan zastosować tą ładowarkę USB z Ikea w USA nie zadziała. Prąd ładowania będzie za niski. Ładowarka jest przystosowana aby “przyjąć” i przetworzyć prąd 220-240V a dostanie z gniazdka w USA 110V.
   Na miejscu w Stanach za niewielkie pieniądze (około $4) kupi Pan ładowarkę USB.

 45. Witam mam suszarkę do odzieży z USA ale na tamtejsze wysokie napięcie tz 240 .Próbowałam przełożyć kabel na naszą polską wtyczkę,ponieważ orginalna wtyczka jest trójkątno skośna. Włożyłam do gniazdka pochodziła chwilę i się wyłączyła nic się nie spaliło .kupiłam transformator duży 5000 .po pierwsze nie ma takiej wtyczki (trójkątnej ukośnej) jak przełożyłam kabel z Polską wtyczką nic nie działa. Proszę o pomoc najlepiej na maila. dziękuję

  • Witaj Grazyna’
   Przeczytalem Twoj wpis i podpowiem Tobie tak, jak slusznie zaznaczylas ta suszarka jest na us high voltage
   wysokie napiecie tj 220V a co za tym idzie jest to prad 3-fazowy jak w PL 380 V , wiec podlaczajac to urzadzenie do naszej sieci 220V gdzie plynie prad jednofazowy trudno oczekiwac by dzialalo prawidlowo, zamiana wtyczki niczego tu nie zmieni. By rozwiazac ten “rebusik” powinnas poprosic o pomoc elektryka albo kogos kto ma o tym pojecie by ocenil czy oplacalne bedzie dla Ciebie doprowadzenie”sily” wylacznie dla uzywania suszarki..
   Pozdrawiam I zycze powodzenia.

 46. Przepraszam za wtręt, ale myślę że to dość istotne.

  Zauważyłem że w odpowiedziach na pytania, często słowa NAPIĘCIE i PRĄD używane są zamiennie lub następują bezpośrednio po sobie. Bez niezbednego wyjaśnienia różnicy między nimi. Tymczasem NAPIĘCIE to jest zupełnie COŚ INNEGO niż PRĄD.

  Wstępnie wyjaśnienie różnicy między NAPIĘCIEM a PRĄDEM jest takie, że NAPIĘCIE to zjawisko które istnieje cały czas i możemy je zmierzyć w każdej chwili i niezależnie czy jakaś bateria jest podłączona czy nie lub czy w gniazdku jest wtyczka czy nie.
  Natomiast PRĄD PŁYNIE JEDYNIE WTEDY gdy jakieś urządzenie pracuje czyli jest WŁĄCZONE w danej chwili.
  Wyjaśnię to przy pomocy analogii z przepływem wody. Otóż NAPIĘCIE to tak JAKBY jej ciśnienie w kranie, LUB gdy jakiś zbiornik jest umieszczony na pewnej wysokości. Mówimy wtedy że mierzymy potencjał energii elektrycznej. Zaś PRĄD to INTENSYWNOŚĆ przepływu tej energii.

  Otóż NAPIĘCIE (oznaczone wielką literą V) czyli wielkość potencjału elektrycznego w gniazdku sieci elektrycznej, umownie nazywamy voltami np 230 Volt (od Volty, który pierwszy opisał to zjawisko). NAPIĘCIE możemy łatwo zmierzyć voltomierzem (lub miernikiem uniwersalnym) W KAŻDEJ CHWILI w gniazdku sieciowym. Tak samo jak W KAŻDEJ CHWILI można zmierzyć napięcie popularnej baterii typu paluszek np AA lub AAA. Lub każdej innej baterii, lub na wyjściu z ładowarki, zasilacza czy transformatora. Wszędzie tam gdzie w danym momencie oczekujemy, że jest dostępna lub zgromadzona energia elektryczna.

  Inaczej jest z PRĄDEM.
  PRĄD możemy zmierzyć WTEDY i TYLKO WTEDY gdy ON płynie w przewodach urządzeń AKTUALNIE PRACUJĄCYCH.
  Voltomierz czy miernik uniwersalny NIE ZMIERZĄ nam PRĄDU. Do tego celu służą WYSPECJALIZOWANE urządzenia (amperomierze), zwykle droższe od popularnych mierników uniwersalnych czy prostych woltomierzy.

  PRĄD to wielkość opisywana jako Ampery, nazwa pochodzi od nazwiska człowieka, który pierwszy opisał zjawisko PRZEPŁYWU PRĄDU (Francuz Ampere).
  Wielkość PRĄDU wyrażamy Amperami, oznaczanymi wielką literą A.

  Pomylenie tych dwóch wartości – Voltów i Amperów, może doprowadzić do złej interpretacji i w skrajnym przypadku do porażenia elektrycznością. Właściwe rozumienie parametrów opisujących zjawisko energii elektrycznej jest niezbędne do prawidłowego interpretowania opisów urządzeń elektrycznych (suszarek, lokówek, ładowarek, transformatorów i wszystkich innych bez wyjątków). Niezależnie czy są zasilane z baterii czy z sieci elektrycznej.

  Według mnie niezbędne jest jeszcze wyjaśnienie zjawiska MOCY (często używany w opisach symbol W). MOC (W) jest pobierana (suszarki, lokówki itp) lub oddawana (baterie, transformatory itp) przez urządzenia elektryczne.

  MOC (W) to nic innego jak iloczyn NAPIĘCIA (V) i PRĄDU (A). Wzór matematyczny jest bardzo prosty i wygląda tak: V x A = W.

  Na przykład 100 V x 10 A = 1000 W.

  Bo MOC urządzenia wyrażamy w Watach (W), od nazwiska człowieka, który pierwszy opisał zjawisko, Aleksander Watt.

  Należy jeszcze wyjaśnić, że pomiary PRĄDU i MOCY są technicznie trudniejsze od pomiaru NAPIĘCIA i wymagają innych urządzeń niż zwykły woltomierz lub miernik uniwersalny. Ale to już byłby inny temat.

 47. Kupiłem w polsce coffee maker o napięciu 220V 1500W. Zabrałem ze sobą do USA wiedząc że tam jest napięcie 110V. Kupiłem transformator który przetwarza prąd 110V na 220V 2000W. Niestety nie działa tak jak działało w polsce. Czyli Ekspres włącza się po 1 min a młynek do kawy włącza się ale nie miele na pełnych obrotach tylko na wolnych i przerywa. Nie wiem jaki jest problem. Kupiłem drugi transformator i to samo. Jaka może być przyczyna.

 48. Widzę, że strona nadal aktywna więc może uda mi się znaleźć tu rozwiązanie mojego problemu.
  Mam TV Samsunga model na rynek amerykański z 2020 roku QN55Q70TAFXZA. Na naklejce z tyłu jest napisane AC110-120V 50/60Hz ale wewnątrz znajduje się taka sama płyta zasilacza jak w modelu europejskim (ten sam model i numer seryjny) a na niej nadruk: Input 100-240V 50/60Hz. Czy dobrze rozumiem, że jeśli zamienię kabel zasilający na europejski (polski) to telewizor powinien normalnie działać i nie potrzebuje żadnego transformatora? Liczę na szybką odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Skoro na płytce jest napisana informacja o wejściu 100-240V 50/60Hz na pewno będzie działać. Proszę sprawdzić – takie same informacje są na każdym laptopie który jest kupiony w USA i działa w Europie.

 49. Mam banalne pytanie , mam sporo sprzetu z us, appliances, av, kilka szt big screen tv, i cala mase elektro narzedzi..Zainstalowalem transformator toridalny 3,5 KW i wiekszosc sprzetu jest wpieta do gniazdek us zasilanych z tego transformatora, problem jest taki ze nie wszedzie moglem poprowadzic zasilanie i zainstalowac us “outlets “ a nie chce zagracac kazdego pomieszczenia oddzielnym transformatorem, jakie inne opcje mam w tym przypadku ? Kazda sensowna rada bedzie dla mnie cenna, (wiem ze nie tylko dla mnie) Z gory dziekuje i czekam niecierpliwie na odpowiedz..

 50. Witam.,jestem w USA kilka miesięcy ,dowiedziałem się już że tutaj w sieci jest natężenie 220 volt dochodzące do licznika ,dopiero póżniej przetwarzane jest na cześć mieszkalna na 110v…,jeśli chodzi o „siłę” tak zwane trzy fazy łącznie 380v ,na które podłączane są europejskie maszyny ,
  ,mam pytanie ,czy na chłopski rozum mogę wpiąć się w takowe gniazdo siłowe i podebrać sobie fazę?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Ile kosztuje wyjazd do USA w 2024 roku.

Ile kosztuje wyjazd do Stanów w 2024 roku? Koszty wyjazdu do USA na pewno nie są stałe i można...

ESTA USA: pytania i odpowiedzi (2024)

ESTA USA - najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi dotyczące wniosku ESTA składanego w roku 2024roku. Gdzie złożyć wniosek ESTA?...

Wyjazd do USA 2023 – Koronawirus USA : COVID

Zasady wjazdu do USA - COVID. Informacje dotyczące podróży z Polski do Stanów Zjednoczonych, szczepienia, paszportów COVID owych...

Co zabrać do USA i jak skutecznie spakować się na wyjazd Stanów.

Jak najlepiej spakować się na podróż do Stanów? Co opłaca się zabrać ze sobą z Polski do USA...