Ognisty wodospad w Yosemite (2019)

Yosemite - wodospad

Park Narodowy Yosemite to ponad  3018 km² zapierającego dech w piersiach  krajobrazu w zachodniej części gór Sierra Nevada w Kalifornii.

Yosemite zachwyca turystów granitowymi szczytami, niezliczonymi jeziorami, łąkami, lasami oraz malowniczymi wodospadami. Tutaj właśnie znajduje się najwyższa na świecie skała granitowa (900 m) zwana El Capitan. W parku  Yosemite możemy również podziwiać najwyższy wodospad w Ameryce Północnej (739 m), kilkanaście razy większy niż słynny wodospad Niagara w stanie Nowy York.

Jednak to co sprowadza miłośników fotografii z całego świata do Yosemite to fenomenalne zjawisko zwane “Flowing Lava”.
Tylko raz w roku promienie zachodzącego słońca zamieniają wodospad Horsetail Fall w złoto-ognistą rzekę. W połowie lutego ciężko znaleźć miejsca w hotelach i motelach znajdujących się przy wjeździe do parku. Aby być świadkiem tego niezwykłego zjawiska, przezorne osoby rezerwują hotele co najmniej pół roku wcześniej. Oczywiście można również dostać się w tym czasie do parku samochodem, trzeba jednak przygotować się na stanie w kilkugodzinnych korkach lub przedzieranie się przez zaśnieżone drogi Sierra Nevada.

Według profesjonalnego fotografa Michaela Frye (autora  “The Photographer’s Guide to Yosemite”)  Horsetail Fall jest jedynym na świecie wodospadem, na powierzchni którego można obserwować to zjawisko.

Parl Yosemite - wodospad
Fot. Yosemite National Park (YouTube)

Wodospad Yosemite – ideale zdjęcie.

Idealna fotografia “płonącego wodospadu” to wypadkowa wielu czynników takich jak: astronomia, fizyka, geometria, meteorologia oraz …..szczęśliwy los. Fragment wodospadu, który jest najbardziej oświetlony przez słońce to tak na prawdę bardzo mały wyciek ogromnego El Capitan. Dodatkowo Horsetail jest wodospadem niosącym ze sobą bardzo małe ilości wody. Ponieważ uaktywnia się on tylko dwa razy w roku (zimą i wiosną), nigdy nie wiadomo, czy topniejący śnieg lub deszcz dostarczą odpowiednią ilość wody aby w ogóle wodospad mógł się pojawić.

Najlepszy dzień aby oglądać to zjawisko w 2019 roku to 22 lutego pomiędzy godziną 17:28 – 17:40.  Słońce wówczas pada pod idealnym kątem na ścianę wodospadu.

Najważniejszą rolę w tym magicznym przedstawieniu odgrywa jak zwykle pogoda. Aby wodospad zapłonął, południowo-zachodnia część nieba nad Parkiem Yosemite musi być idealnie czysta, gdyby nad horyzontem pojawiły się jakiekolwiek chmury – wówczas promienie zachodzącego słońca nie miały by szans na idealne doświetlenie szczytu El Captain.

Park Yosemite - wodospad El Captain
Fot. Yosemite National Park (YouTube)

Najpiękniejszy wodospad w Yosemite.

Gdy jednak wszystkie czynniki zgrają się idealnie w czasie, niewielki Horsetail Fall staje się niekwestionowanym królem wodospadów w całym parku Yosemite. Iluminacja trwa tylko przez dwie minuty, jednak widok spływającej po szczycie El Captain “złotej lawy”
Jeśli przypadkowo znajdziecie się w połowie lutego w Yosemite, koniecznie zajmijcie najlepsze punkty widokowe na El Captain. Znajdują się one praktycznie wzdłuż całej głównej drogi prowadzącej do parku. Największa ilość osób podziwiających to zjawisko gromadzi się przeważnie przy “El Capitan Picnic Area”. Polecam zaopatrzyć się w mapę Yosemite (rozdawane są przy wjeździe do parku), ponieważ bardzo łatwo jest przeoczyć tabliczkę informacyjną wskazującą drogę do tego miejsca.

Yosemite-wodospad-fotograf
Fot. Yosemite National Park (YouTube)

Poniżej mapka doliny Yosemite z zaznaczonymi najlepszymi miejscam dla fotografów.

27 luty 2019.- to ostatni dzień, w którym można obserwować to zjawisko.
Pierwszy raz “płonący wodospad Yosemite” opisał i uwiecznił na zdjęciach (w latach trzydziestych) Ansel Adams.

Dodatkowe infromacje znajdziecie na stronie Parku Yosmeite – KLIK

Poniżej materiał video udostępniony przez Yosemite National Park pokazujący ten naturalny fenomen.

Złota galeria Yosemite:

wodospad-yosemite-california


wodospad-yosemite-california2

wodospad-yosemite-california3

wodospad-yosemite-california5

wodospad-yosemite-california10

wodospad-yosemite-california6

wodospad-yosemite-california9

wodospad-yosemite-california12

wodospad-yosemite-california8

wodospad-yosemite-california11

Aktualizacja: Luty 2019
Paweł P.© 2014 interameryka.com – wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione.

Zdjęcia: Yosemite National Park Service .

2 komentarze

  1. Cos niesamowitego !
    Mialem okazje byc w parku Yosemite, dolina robi niesamowite wrazenie. Wodospad jest przepiekny ale nie spodziewalem sie ze mozna go zobaczyc w takiej scenerii …..
    Piekno przyrody (szczegolnie tej w USA) zaskakuje mnie kolejny raz.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię