Ognisty wodospad w Yosemite (2021)

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Park Narodowy Yosemite to ponad  3018 km² zapierającego dech w piersiach  krajobrazu w zachodniej części gór Sierra Nevada w Kalifornii.

Yosemite zachwyca turystów granitowymi szczytami, niezliczonymi jeziorami, łąkami, lasami oraz malowniczymi wodospadami. Tutaj właśnie znajduje się najwyższa na świecie skała granitowa (900 m) zwana El Capitan. W parku  Yosemite możemy również podziwiać najwyższy wodospad w Ameryce Północnej (739 m), kilkanaście razy większy niż słynny wodospad Niagara w stanie Nowy York.

Jednak to co sprowadza miłośników fotografii z całego świata do Yosemite to fenomenalne zjawisko zwane Flowing Lava lub Fire Falls

Tylko raz w roku promienie zachodzącego słońca zamieniają wodospad Horsetail Falls w złoto-ognistą rzekę.

W połowie lutego ciężko znaleźć miejsca w hotelach i motelach znajdujących się przy wjeździe do parku. Aby być świadkiem tego niezwykłego zjawiska, przezorne osoby rezerwują hotele co najmniej pół roku wcześniej. Oczywiście można również dostać się w tym czasie do parku samochodem, trzeba jednak przygotować się na stanie w kilkugodzinnych korkach lub przedzieranie się przez zaśnieżone drogi Sierra Nevada.

Parl Yosemite - wodospad
Fot. Yosemite NP

Według profesjonalnego fotografa Michaela Frye (autora  “The Photographer’s Guide to Yosemite”)  Horsetail Fall jest jedynym na świecie wodospadem, na powierzchni którego można obserwować to zjawisko.

Wodospad Yosemite – ideale zdjęcia

Idealna fotografia “płonącego wodospadu” to wypadkowa wielu czynników takich jak: astronomia, fizyka, geometria, meteorologia oraz …..szczęśliwy los.
Fragment wodospadu, który jest najbardziej oświetlony przez słońce to tak na prawdę bardzo mały wyciek ogromnego El Capitan. Dodatkowo Horsetail Falls jest okresowym wodospadem niosącym ze sobą bardzo małe ilości wody. Uaktywnia się on tylko dwa razy w roku (zimą i wiosną) i tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy topniejący śnieg lub deszcz dostarczą odpowiednią ilość wody aby w ogóle wodospad mógł się pojawić.

Najlepszy dzień aby oglądać to zjawisko w 2021 roku to daty od 13 do 22 lutego pomiędzy godziną 17:28 – 17:40.
Słońce wówczas pada pod idealnym kątem na ścianę wodospadu.

Zjawisko “Fire Falls” można tak naprawdę zaobserwować przez okres około dwóch tygodni, jednak przed lub po swojej kulminacji 22 lutego jest ono zdecydowanie mniej nasilone.

Najważniejszą rolę w tym magicznym przedstawieniu odgrywa jak zwykle pogoda.
Aby wodospad “zapłonął”, południowo-zachodnia część nieba nad Parkiem Yosemite musi być idealnie czysta, gdyby nad horyzontem pojawiły się jakiekolwiek chmury – wówczas promienie zachodzącego słońca nie miały by szans na idealne doświetlenie szczytu El Captain.

Park Yosemite - wodospad El Captain
Fot. Yosemite National Park

Najpiękniejszy wodospad w Yosemite…

Gdy jednak wszystkie czynniki zgrają się idealnie w czasie, niewielki Horsetail Falls staje się niekwestionowanym królem wodospadów w całym parku Yosemite. Iluminacja trwa tylko przez dwie minuty, jednak widok spływającej po szczycie El Captain “złotej lawy”
Jeśli przypadkowo znajdziecie się w połowie lutego w Yosemite, koniecznie zajmijcie najlepsze punkty widokowe na El Captain. Znajdują się one praktycznie wzdłuż całej głównej drogi prowadzącej do parku. Największa ilość osób podziwiających to zjawisko gromadzi się przeważnie przy “El Capitan Picnic Area”.

Poniżej mapka Google z której możecie skorzystać aby znaleźć najlepsze punkty widokowe

Wodospad W Yosemite - wodospad ognia

Polecam również zaopatrzyć się w klasyczną mapę Parku Yosemite (rozdawane są przy wjeździe do parku za darmo), ponieważ bardzo łatwo jest przeoczyć tabliczkę informacyjną wskazującą drogę do tego miejsca.

Pierwszy raz “płonący wodospad Yosemite” opisał i uwiecznił na zdjęciach (już w latach trzydziestych) znany fotograf pięknej przyrody w Yosmeite:  Ansel Adams.

Ponieważ z roku na rok rośnie liczba turystów przyjeżdżających do Yosemite aby podziwiać to zjawisko władze parku wprowadziły na ten rok (2021) obostrzenia. Głównie ma to związek z COVID-19

Najważniejsze – rezerwacja online!
TYLKO ogranioczona liczba osób może pojawić się w Dolinie Yosemite. Jest to regulowane poprzez system rezerwacji online (https://www.recreation.gov/timed-entry/10086745)

Pozostałe obostrzenia:
– zakaz parkowania wzdłuż północnej części drogi przy El Capitan Picnic Ground
– zakaz zatrzymywania i postoju się wzdłuż południowej części drogi Southside Dr
– zakaz gromadzenia się przy południowej części brzegów rzeki
– wszystkie oficjalne stanowiska obserwacyjne muszą znajdować się przy północnej stronie Northside Drive i na północnych brzegach rzeki

Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie Parku Yosemite – KLIK

Poniżej materiał video udostępniony przez Yosemite National Park pokazujący ten naturalny fenomen.

Złota galeria Yosemite:

wodospad-yosemite-california


wodospad-yosemite-california2

wodospad-yosemite-california3

wodospad-yosemite-california5

wodospad-yosemite-california9

wodospad-yosemite-california12

wodospad-yosemite-california8

wodospad-yosemite-california11

Zdjęcia: Yosemite National Park Service

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 


Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
2 komentarze
  1. Cos niesamowitego !
    Mialem okazje byc w parku Yosemite, dolina robi niesamowite wrazenie. Wodospad jest przepiekny ale nie spodziewalem sie ze mozna go zobaczyc w takiej scenerii …..
    Piekno przyrody (szczegolnie tej w USA) zaskakuje mnie kolejny raz.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Podróż do USA na własną rękę: 2024 amerykańskie metropolie.

Podróż do USA na własną rękę w 2024. Amerykańskie miasta, które warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych bez biura...

10 najciekawszych miejsc na Alasce (2024)

Alaska. Legendarny a zarazem największy stan w USA który, wszystkim nam kojarzy się wciąż z nieokiełznanymi terenami, dzikimi...

Wyjazd do USA bez wiz – program Visa Waiver

Prezydent Donald Trump właśnie podpisał dokument znoszący obowiązek posiadania wiz do Stanów Zjednoczonych przez obywateli Polski. Do USA bez...

California – Big Sur: Przejazd do Bigxby Bridge

Zapraszam na wspólny przejazd częścią "kalifornijskiej jedynki", której główną atrakcją na tym odcinku będzie punkt widokowy na słynny...