Park Narodowy Yellowstone w dwa dni

Park Yellowstone w USA

Witamy w Yellowstone! W pierwszym, a zarazem najstarszym Parku Narodowym na świecie. W 1978 roku Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO, od tego czasu setki tysięcy turystów z całego świata odwiedza tą perłę w koronia amerykańskich parków narodowych.

Rozciągnięty pomiędzy wulkanicznymi płaskowyżami stanu Wyoming Park Yellowstone może poszczycić się ponad 8980 km² powierzchni usianej wciąż aktywnymi gejzerami, gorącymi źródłami, błotnymi wulkanami, jeziorami i przepięknymi wodospadami.

Pierwszy plan podróży ustalony na miesiąc przed wyjazdem do Yellowstone zakładał czterodniowe zwiedzanie parku. Niestety, ograniczenia czasowe jakie narzucił nam niespodziewanie urlop pozwoliły nam na wygospodarowanie maksymalnie 36 godzin. Tylko tyle mogliśmy przeznaczyć na zwiedzanie. Park Yellowstone w niecałe dwa dni?  To nie możliwe….a jednak udało się.  Staraliśmy się aby optymalnie ustalić i tak przygotować trasę przejazdu tak, aby w jak najkrótszym czasie zobaczyć jak najwięcej ( i nie chodziło tutaj o zwiedzanie z za szyby samochodu).

Dojazd do Parku Narodowego Yellowstone.

Proszę pamiętać, że Park Yellowstone nie jest dostępny dla turystów przez cały rok. Zimą (a właściwie późną jesienią – od początku listopada) zamykane są praktycznie wszystkie drogi wjazdowe do parku. Jedyna przejezdna trasa, którą można dostać się na północne obrzeża parku prowadzi drogą numer 89 od miasteczka Gardiner.

Jeśli popatrzymy na mapę Parku Yellowstone zauważymy, że główne drogi w parku tworzą coś na kształt cyfry 8. Do ósemki “doczepione” są cztery drogi dojazdowe:

 • Dojazd do Yellowstone z północy (od miejscowości Gardiner) droga nr 89. Otwarta jest ona przez cały rok
 • Dojazd do Yellowstone od wschodu (od miejscowości Cody) droga nr 14. Otwarta jest ona od początku maja aż do listopada
 • Dojazd do Yellowstone od południa (od miejscowości Jackson) droga nr 191. Otwarta jest od początku maja aż do pierwszych tygodni listopada
 • Dojazd do Yellowstone od zachodu (od miejscowości West Yellowstone) droga nr 20. otwarta przeważnie od końca kwietnia do początku listopada

Oficjalna mapka pokazująca na bieżąco stan dróg w Yellowstone znajduje się TUTAJ-KLIK

Park Yellowstone – zwiedzanie.

Wjazd na teren Parku Yellowstone jest płatny, kwota jaką należy zapłacić za wjazd samochodem (niezależnie od liczby pasażerów) wynosi $25. Jeśli ktoś wybiera się do parku na piechotę bądź rowerem lub motorem  bilet wstępu kosztował będzie wówczas  $12.

Dzieci do lat 16 mają wstęp wolny. Zakupiony entrance pass ważny jest przez siedem dni. UWAGA – bilet wstępu do parku Yellowstone ważny jest również w Parku Grand Teton National Park. Jeśli wybieracie się dalej na południe, warto zatrzymać wejściówkę kupioną w Yellowstone. Można również zaopatrzyć się w Annual Pass, jest to karnet pozwalający na wstęp do wszystkich parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji na temat Annual Pass znajdziecie tutaj

Przejazd przez Park Yellowstone – dzień pierwszy.

Trasa: 95 mil
Czas: około 8 godzin.

Nasza ekipa wjechała do Yellowstone od wschodniej strony, drogą numer 14. Po prawie 1.5h jazdy od miasteczka Cody dotarliśmy do jednej z głównych dróg. To Grand Loop Road, która dzieli park na dwie części, północną i południową. Nasz plan przewiduje w pierwszej kolejności zwiedzanie południowej części. Skręcamy więc w lewo i zaczynamy naszą przygodę z Parkiem Yellowstone.

Poniższe punkty odnoszą się do załączonej, interaktywnej mapy parku.


View Park Yellowstone in a larger map

Lake Yellowstone

Pierwszy przystanek na trasie. Doskonały punkt widokowy na jezioro wraz z przepięknymi górami w tle. W tym miejscu znajdują się również domki letniskowe (lodge cabins), które można sobie wynająć na kilka dni. Oczywiście wymagana jest wcześniejsza rezerwacja z co najmniej pół rocznym wyprzedzeniem. Często można tutaj spotkać spacerujące samotnie jelenie.

Park-Yellowstone-jezioro

West Thumb Geyser Basin

Pierwsze spotkanie z przepięknymi gejzerami, jeziorkami błotnymi i gorącymi źródłami. Dech zapierający krajobraz uzupełnia rozpostarte aż po horyzont na jezioro Yellowstone. Samochód można zostawić na pobliskim parkingu i udać się na godzinny spacer wśród kolorowych gejzerów.

Park-Yellowstone-gejzery-2

Grand Village: Old Faithfull Geyser.

Jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Yellowstone. Gejzer on dumnej nazwie Old Faithfull, największy, najwyżej eksplodujący i najbardziej spektakularny ze wszystkich gejzerów w Yellowstone. Tuż obok znajduje się specjalna promenada prowadząca turystów wprost do kilkunastu okolicznych, mniejszych gejzerów z których najbardziej znane to: Castle, Grotto, Riverside oraz Daisy. Zachęcam również do wyjścia na 1.4 kilometrowy szlak prowadzący do moim zdaniem najbarwniejszego źródła pryzmatycznego w całym parku o dźwięcznej nazwie Morning Glory. Głębię kolorów źródła można podziwiać z niewielkiej platformy umieszczonej dookoła tego punktu. To wręcz idealne miejsce na przepiękne zdjęcia.

Przed odjazdem z Grand Village zachęcam do odwiedzenia fenomenalnego dzieła inżynierów i architektów – hotelu Old Faitful Inn znajdujący się w centralnej części tego miejsca.

Park-Yellowstone-old-faithful
Widowiskowy gejzer Old Faithfull
yellowstone-morning-glory-gejzer
Przepiękne kolory źródełka pryzmatycznego Morning Glory

Lower Geyser Basin

To skupisko kilkunastu gejzerów rozrzucone na obszarze ponad 11 km. Bardzo ciekawie wygląda ten teren jeśli spojrzymy na niego z pewnej perspektywy. Na tle zielonych lasów Yellowstone niczym pulsujący w konwulsjach organizm to wznosi się to znów opada ogromna, wypełniona kilkunastoma żywymi gejzerami połać terenu. Wrażenie naprawdę niesamowite, szczególnie w zimie gdy lodowate powietrze przeszywają co chwilę słupy rozgrzanej wody i pary.

Polecam wyjście na krótki, zaledwie pół godzinny szlak Fountan Paint Pot Trial.  Poprowadzi on nas wzdłuż najpopularniejszych formacji geotermicznych takich jak gorące baseny, gejzery, źródła pryzmatyczne oraz strzelające z sykiem w górę “kominy parowe” (steaming fumaroles). Lower Geyser Basin to chyba najbardziej geotermiczne aktywna strefa w całym parku Yellowstone, praktycznie co klika minut coś tutaj wybucha.

yellowstone-gejzer-lower-basin
Lower Geyser Basin. Yellowstone wciąż żyje i oddycha…

Norris Geyser Basin

To natomiast najbardziej gorąca strefa w parku Yellowstone. Skupisko gejzerów i geotermalnych zbiorników wodnych charakteryzująca się bardzo rzadko występującą roślinnością.
Ze względu na gorące i kwaśne wody wypływające z podziemnych rzek praktycznie cały obszar pokrywa biało szary osad pochodzenia wulkanicznego. W tym rejonie znajduje się największy aktywny gejzer na świecie – Steamboat Geyser. Ostatnia, największa erupcja tego gejzeru miała miejsce w 1991 roku. Wyrzucił on wówczas z hukiem wodę na wysokość ponad 90 metrów.
Niestety, geologowie nie potrafią przewidzieć kiedy gejzer wybuchnie ponownie z całą siłą. Przeważnie co kilka dni wyrzuca wodę na wysokość około 12 metrów.
Polecam wybrać się na szlak (zajmuje to około 2 godziny), który podzielony jest na dwie sekcje: Back Basin oraz Porcelain Basin. Bardzo często można tutaj spotkać samotnie wędrujące łosie, bizony a nawet i kojoty.

yellowstone-park-norris

Mammoth Hot Springs

To skupisko wyjątkowo pięknych gorących źródeł powstałych w wyniku wypiętrzenia skał na skutek trzęsień ziemi oraz wypłukiwania węglanu wapnia poprzez rozgrzane do temperatury ponad 80 °C wody termiczne. Niestety nie zobaczymy tutaj żadnych gejzerów, są za to niezwykłe tarasy po których spływa rozgrzana woda tworzą arcyciekawy widok, zmieniający swe kolory (biało-rude, biało-brązowe) w zależności do pory dnia.

Ciekawą atrakcją jest “wrząca rzeka”, strumień gotującej się wody wypływający z wnętrza skały). Polecam szybką wizytę w tutejszym Visitors Center, gdzie można zapoznać się z historią powstania tego niezwykłego miejsca.

Duża część Mamooth Hot Spring jest niestety sucha i wymarła, brak na niej jakiegokolwiek śladu wody czy aktywności geotermicznej. Pozostały krajobraz przypomina czasem krajobraz jak po katastrofie atomowej. Białobrązowe skorupy zaschniętych minerałów pokrywają okolicę i straszą kikutami wyschniętych drzew. Jakkolwiek na to nie patrzeć jest to ciekawe doświadczenie, świadczące o nieustannej aktywności Yellowstone.
W Mamooth Hot Springs czasem (nawet w sezonie, co zdarza się niezmiernie rzadko) można znaleźć miejsca noclegowe.

yellowstone-park-tarasy
Formacje “tarasów” w Mamooth Hot Spring

Park Yellowstone – praktyczne porady

Proszę pamiętać iż w czasie sezonu wakacyjnego drogi w parku Yellowstone są bardzo poważnie przepełnione, czasem wręcz zakorkowane.
Związane jest to z ogromną popularnością jaką cieszy się park wśród turystów oraz z aktywnością zwierząt wałęsających się po drogach Yellowstone.
W czasie przejazdu kilka razy zostaliśmy uwięzieni na ponad 40 minut w korku spowodowanym przez bizony, które bezstresowo zatrzymywały się na środku drogi wpatrując się w przejeżdżające samochody.
Natomiast jelenie oraz sarny to prawdziwa plaga. Dosłownie co 15-20 minut samochód musiał zatrzymywać się na środku drogi gdyż jakaś amerykańska rodzina zapragnęła zrobić sobie fotografię z pasącymi się na poboczu drogi sarenkami, które o dziwo zdawały się pozować do zdjęć.
W czasie pobytu w Yellowstone proszę się więc uzbroić w cierpliwość.

Miejsca noclegowe i kempingi w Parku Yellowstone.

Zdecydowanie polecamy wcześniejszą rezerwacje (co najmniej 3 miesiące przed planowaną podróżą) jeśli zdecydujecie się na nocleg na terenie parku. Zdecydowanie łatwiej jest o miejsca noclegowe poza Yellowstone, w przyległych miasteczkach: Gardiner (północny wjazd) oraz Cody (wschodni wjazd). Dobrą bazą noclegową jest również West Yellowstone.

Opis zwiedzania Yellowstone – ciąg dalszy – kliknij tutaj.

Aktualizacja: luty 2020
© 2012 interameryka.com

[vc_button title=”ZWIEDZAJ YELLOWSTONE Z MOIM PLANEM. Dowiedz się więcej – KLIK” target=”_self” color=”default” size=”size_medium” href=”https://interameryka.com/wycieczka-do-usa/”]

11 komentarze

 1. Wlasnie niedawno wrocilismy z yellowstone.
  Co prawda byla to koncowka sesonu, ale wywarlo na mnie niesamowite emocje.
  Do autora:

  Super strone prowadzisz, zwiedzilismy duzo za jednym zamachem od LA do yellowstone i spowrotem 7000km.
  2 tygodnie. Bylo super. wiekszosc wycieczki planowalismy podpieracjac sie relacjami z tej strony.

  Pozdrawiam,
  Karol

 2. Witam i gratuluję strony. Bardzo proszę o podpowiedź.
  Czy jest możliwość pokonania tej trasy w połowie marca? Na mapie Google widnieje informacja, że droga jest zimą zamknięta. Czy w marcu jest możliwy przejazd drogą numer 191 z Jackson do West Thumb, WY?
  Pozdrawiam Adam

  • Ponad 95% dróg w Yellowstone jest zamknięta od listopada do połowy kwietnia. Do parku można się jedynie wjeżdżając od północy (North Entrance) w pobliżu miasteczka Gardiner. Tym sposobem możecie zwiedzić niewielką, północna część Yellowstone. Droga 191 z Jackson do West Thumb Geyser Basin jest zamknięta w zimie. Maksymalnie od Jackson można dojechać do South Enterance (które jest i tak zamknięte).
   Zwiedzanie Yellowstone jest natomiast możliwe w zimie przy użyciu pojazdów typu Snowmobiles. W Jackson jest kilka firm organizujących tego typu wycieczki. Cena za jednodniowy wyjazd to średnio $300 od osoby.

 3. Byliśmy w Yellowstone 22-25 września. Prawdą jest, że pogoda może się tam zmienić na dowolną o dowolnej porze roku. Kilka dni przed naszym przyjazdem śnieżyce zablokowały większość dróg. Nocleg mieliśmy Mammoth Hot Springs, a jechaliśmy od strony West Yellowstone. Ponieważ droga Norris-Mammoth była zamknięta z powodu remontu, jedyną trasą przez park była ta wiodąca przez Canyon Village do Tower Falls. Jeszcze 4h przed przyjazdem widniała ona jako na “www.nps.gov/yell/planyourvisit/parkroads.htm” jako zamknięta, co wiązało się zalecanym objazdem przez Bozeman, raptem skromne 170mil. Sprawdziliśmy stan przy West Entrance, ranger potwierdził, że możemy już jechać do Mammoth przez Canyon/Tower. Spodziewaliśmy się ledwo przetartej, zaśnieżonej nawierzchni – a tu miła niespodzianka: przejezdność oznacza czarną, świetnie przygotowaną drogę. Reszta wycieczki zgodnie z podanym przez Autora blogu przepisem, piękno krajobrazów, jesiennych kolorów i geotermii podkreślał leżący wszędzie śnieg. Bizony i inna zwierzyna wszelkiej maści – wszechobecna. Pod naszym hotelem regularnie nocował jeleń z licznym haremem. Serdecznie pozdrawiam – Grzegorz

 4. Witam. Świetna trasa! Myślę, że ją wypróbujemy jak będziemy w Yellowstone. Po wpisaniu tej trasy do Google Maps pojawia się kilkakrotnie informacja, że niektóre drogi są płatne albo zamknięte w określonych godzinach lub dniach. Jak rozumieć, że droga jest płatna? Chodzi o koszt wjazdu do parku narodowego? Jeśli chodzi o zamknięcie dróg, to czy w ostatnim tygodniu września można się spodziewać jakiś utrudnień? Serdecznie pozdrawiam 🙂

  • Płatne drogi w Yellowstone oznaczają nic innego jak tylko wjazdy na teren Parku Narodowego. Na dzień dzisiejszy bilet tygodniowy kosztuje $35. Drogi w Yellowstone przeważnie zamknięte są wciąż wczesną wiosną i jesienią (nawet połowa października) gdy w parku już zaczyna pojawiać się śnieg. Przez cały sezon zimowy 95% dróg w Yellowstone jest zamknięta.
   Końcówka września będzie zimna i na pewno pojawi się kilka centymetrów śniegu. Nie sądzę jednak aby już zamykano drogi. Chyba, żeby opady były intensywne.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię