Park Narodowy Yellowstone zwiedzanie (2023)

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Witamy w Yellowstone! W pierwszym, a zarazem najstarszym Parku Narodowym na świecie. W 1978 roku Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO, od tego czasu setki tysięcy turystów a odwiedza tą perełkę amerykańskich Parków Narodowych.

Aktualne wiadomości: oficialna strona Yellowstone

Park Yellowstone – zwiedzanie

Aby ułatwić zwiedzanie Yellowstone w poniższym praktycznym przewodniku znajdziecie podstawowe informacje o parku, szlaki, punkty widokowe oraz mapę części parku z lokalizacją miejsc wartych odwiedzenia.
[toc]

Rozciągnięty pomiędzy wulkanicznymi płaskowyżami stanu Wyoming, Park Yellowstone może poszczycić się ponad 8980 km² powierzchni usianej wciąż aktywnymi gejzerami, gorącymi źródłami, błotnymi wulkanami, jeziorami i przepięknymi wodospadami.

Atrakcje Parku Yellowstone
Atrakcje w Yellowstone które zobaczymy w pierwszym dniu zwiedzania: Lake Yellowstone, Gorące źródła, błotne wulkany, Kanion Yellowstone, Kaskady Wodne oraz dużo zwierzaków.

Zwiedzanie Yellowstone – warto wiedzieć

Park Narodowy Yellowstone nie jest dostępny dla turystów przez cały rok.
Zimą (a właściwie późną jesienią –  czyli od początku listopada) zamykane są praktycznie wszystkie drogi wjazdowe do parku. Jedyna przejezdna trasa, którą można dostać się na północne obrzeża parku prowadzi drogą numer 89 od miasteczka Gardiner.

Na zwiedzanie Yellowstone warto zaplanować co najmniej dwa dni.
Idealnie gdybyście mogli pozostać w parku trzy lub cztery doby. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że będzie ciężko pozostać dłużej w parku. W czasie podróży po USA zapewne macie zaplanowanych jeszcze sporo wizyt w Parkach Narodowych.

Odległości do pokonania samochodem są ogromne. Główna droga ( Grand Loop Rd. ) prowadząca dookoła parku ma aż 230 km długości. Jeśli doliczymy do tego pozostałe mniejsze drogi dojazdowe do poszczególnych atrakcji – dostaniemy prawie 300 km tras widokowych.

Yellowstone jest jednym z najbardziej zatłoczonych Parków Narodowych w USA. Jeśli chcecie zobaczyć największe atrakcje Yellowstone i nie zostać przytłoczeni przez turystów musicie rozpocząć zwiedzanie parku jak najwcześniej rano. Najlepiej zacząć dzień z dobrym planem zwiedzania przed godziną siódmą.

Plan zwiedzania Yellowstone (dzień pierwszy)

Poniżej znajdziecie opis przykładowej trasy zwiedzania Parku Yellowstone (wraz z mapą) oraz opis najciekawszych, najbardziej znanych atrakcji, punktów widokowych i szlaków. Cała wizyta w parku została rozpisana na dwa pełne dni zwiedzania.
Proszę śmiało korzystać z rozpisanego poniżej planu! W zależności od kierunku z którego wjedziecie do parku, musicie tylko przestawić sobie kolejność odwiedzanych miejsc.

Wjazd do Yellowstone National Park

Trasa: około 220 km | Czas zwiedzania + przejazdy: około 8-10 godzin.

Dotarliśmy do Yellowstone od wschodniej strony, drogą numer 14. Po godzinie od wyjazdu z miasteczka Cody w Wyoming wjeżdżamy do parku przez East Entrance Station. Wjazd  jest płatny, kwota za wjazd samochodem (niezależnie od liczby pasażerów) wynosi 25$.
Jeśli zwiedzacie więcej Parków Narodowych polecam wykupić karnet Annual Pass.
Kolejne 45 minut jazdy i docieramy do jednej z głównych dróg. To Grand Loop Road, która dzieli park na dwie części; północną i południową. Nasz plan na pierwszy dzień przewiduje zwiedzanie południowej części. Skręcamy więc w lewo aby dotrzeć do najbliżej położonej atrakcji i zaczynamy naszą przygodę z Parkiem Yellowstone.

Yellowstone Lake

Park Yellowstone - jezioro
Błękitna tafla jeziora Yellowstone

Pierwszy przystanek na trasie. Doskonały punkt widokowy na jezioro Yellowstone Lake wraz z przepięknymi górami w tle. W tym miejscu znajdują się również domki letniskowe (lodge cabins), które można sobie wynająć na kilka dni. Oczywiście wymagana jest wcześniejsza rezerwacja z co najmniej pół rocznym wyprzedzeniem. Często można tutaj spotkać spacerujące samotnie jelenie lub łosie. Polecam odpocząć i zrobić sobie zdjęcie na słynnych drewnianych krzesłach (rocking chair view of Yellowstone Lake) znajdujących się na tarasie Lake Lodge. To przepiękny drewniany hotelik z 1891 roku.

Jezioro Yellowstone - Hotelik
Lake Lodge – przepiękna, klasyczna konstrukcja

Ruszamy dalej. Odbijamy w prawo (wracając w stronę wjazdu) i ruszamy na północ na spotkanie pierwszych bagienek i wulkanów błotnych.

Mud Volcano

Wulkany Błotne w Yellowstone
Kąpiel w wulkanie błotnym w temperaturze 100 °C zdecydowanie nie jest wskazana.

Mud Volcano to skupisko kilkunastu gotujących się, wydających przedziwne dźwięki i wydzielających mało przyjemny zapach wulkanów błotnych i fumaroli.
Krajobraz trochę jak z księżyca. Wszystko dokoła w odcieniach szarości. Łatwo zauważyć, że środowisko tutaj jest mało przyjazne dla roślinności. Wiele drzew jest powalonych i usychających.
Spacerujemy po specjalnych drewnianych tarasach dzięki którym można dojść bardzo blisko do wszystkich atrakcji

Jeziorko Błota - Yellowstone Park
Dragon’s Mouth – widać i czuć wyziewy z prawdziwej paszczy smoka

Najciekawszą miejscem tego rejonu w Yellowstone jest Dragon’s Mouth Spring.
To źródełko wyziewające z wnętrza opary i wypluwające rozgrzaną do temperatury 76°F brunatną wodę. Zawartość tej szarej papki jest oczywiście bardzo bogata chemicznie co widać po różnokolorowych nalotach na skałkach i mało przyjemnym zapachu siarkowodoru.
Niecałe 40 minut zwiedzania i szybko kierujemy się w stronę jednej z największych atrakcji Parku Yellowstone. 

Grand Canyon of the Yellowstone

Kanion w Parku Yellowstone
Wielki Kanion Parku Yellowstone – to jedna z głównych atrakcji. Fot. punkt widokowy Artists Point

Wielki Kanion Parku Yellowstone to obowiązkowy punkt na mapie turystycznej którego nie sposób ominąć. Rozsławiony przez okładki czasopism Grand Canyon of Yellowstone stał się (tuż obok gejzeru Old Faithfull) jednym z symbolów parku.
Co prawda kanion nie jest on tak potężny jak jego starszy brat – Kanion Colorado, jednakże w niczym mu nie ustępuje pod względem zapierających dech w piersi widoków.
Wzdłuż północnej i południowej krawędzi kanionu rozlokowanych jest kilkanaście punktów widokowych. Tutaj na szybkie zwiedzanie trzeba przeznaczyć co najmniej trzy godziny.

Rozpoczynamy zwiedzanie od południowej krawędzi czyli South Rim Drive. Jedziemy prosto do najbardziej znanego punktu widokowego o nazwie Artist Point. Zostawiamy na parkingu samochód i po chwili docieramy do niewielkiej wyłożonego kamieniami platformy widokowej. Ach cóż to jest za widok! Na horyzoncie przepiękny wodospad Lower Falls of The Yosemite River a dookoła niesamowite nasycenie kolorów. Przeróżne odcienie żółci i pomarańczowych nalotów delikatnie przechodzących w złoto! Yellowstone zachwycił nas maksymalnie w tej lokalizacji!

Park Yellowstone - atrakcja
Kolory Yellowstone – wprost nie do opisania!

Wracamy znów w kierunku głównej drogi zatrzymując się jeszcze dosłownie na chwilkę przy Uncle Tom’s Trail. Uznawany jest on za najładniejszy i najbardziej kolorowy szlak w Yellowstone.
To z tego miejsca najlepiej (i najbliżej) jest widoczny wodospad Lower Falls wraz ze słynnymi tęczami widocznym praktycznie przez cały dzień.
Uncle Tom’s Trial nie należy jednak do łatwych szlaków. Chociaż utrzymany jest w stanie idealnym, jednakże trzeba pokonać ponad 300 metalowych stopni aby zejść w dół szlaku.
Aktualizacja: szlak Uncle’s Tom Trail zamknięty do odwołania

Wodospad w Yellowstone
Gardziel kanionu widziana z punktu Uncle Tom’s Trail

Dla osób nie mających zbyt dobrej kondycji polecamy spacer wzdłuż krawędzi kanionu połączonej wyjściem na krótkie trasy prowadzące do prześlicznych punktów widokowych.

Ruszamy na północną krawędź kanionu. Stąd będziemy znów obserwować przepiękne krajobrazy. Tutaj planujemy odwiedzić tylko dwa punkty.
Brink of the Lower Falls – który pozwoli nam znaleźć się najbliżej grzmiącego wodospadu
oraz Lookout Point, dający nieco inną (krótszą) perspektywę na kanion Yellowstone.

Wodospad w Parku Yellowstone
Brink of Lower Falls – tutaj można poczuć potęgę wodospadu Yellowstone
Punkt widokowy na Wodospad Yellowstone
Punkt widokowy Lookout Point – widok na Lower Yosemite Falls od strony północnej

Przed nami niewielkie miasteczko w Yellowstone. To Canyon Village do którego docieramy w niespełna 10 minut. Dobre miejsce na odpoczynek i szybki posiłek.
Tutaj znajdują się hotele oraz domki (lodges) gotowe do wynajęcia w sezonie. Mamy tu stację benzynową (dla tych którzy zapomnieli zatankować przed wjazdem na teren Parku Yellowstone), sklepik z pamiątkami, drogie jadłodajnie oraz Canyon Visitor Center. W którym jak zwykle możemy dowiedzieć się ciekawostek dotyczących Parku Narodowego.
Niektórzy z Was zapewne wyjdą stąd lekko wystraszeni, gdy dotrze do Was, że Yellowstone leży na super-wulkanie, który ….w każdej chwili może eksplodować.
Warto więc może wysłać klasyczną kartkę do najbliższych z pobliskiej poczty z ładnym znaczkiem i pieczątką Yellowstone National Park.

Tymczasem przed nami najdłuższy i ostatni odcinek trasy do pokonania. Możemy przeciąć park ze wschodu na zachód drogą Norris Canyon Road i dotrzeć do Mammoth Hot Springs w ciągu niecałych 70 minut.
Wybieramy jednak drugą opcję. Dalszy przejazd Grand Loop Rd w kierunku północnym, przez Tower Juction. To mniej ciekawa część parku. Nie ma tutaj co prawda ładnych i kolorowych formacji geologicznych ale za to można spotkać bizony.

Mammoth Hot Springs

Docieramy do celu po prawie 2 godzinach jazdy. Mammoth Hot Springs to kolejne miasteczko w którym znajduje się główna siedziba władz parku (Yellowstone Hoeadquartes), restauracje, sklepy, historyczny Fort Yellowstone (którego z braku czasu jeszcze nigdy nie udało mi się zwiedzić) i gorąca rzeka (Boiling River) w której można wymoczyć zmęczone nogi. Musicie tutaj uważać na wszędobylskie, włóczące się nonszalancko po miasteczku jelenie, sarny i łosie. Szukają okazji do taniego i szybkiego posiłku.

Mammoth Hot Springs to głównie jednak przepiękne kolorowe tarasy!

Pojawiamy się przy tarasach późnym popołudniem i podziwiamy to skupisko wyjątkowo pięknych gorących źródeł.

Park Yellowstone-kaskady-wapienne
Mammoth Hot Springs – kolejna atrakcja Yellowstone zasługująca na odwiedzenie!

Odczytujemy z tablic informacyjnych, że powstały one powstałych w wyniku wypiętrzenia skał na skutek trzęsień ziemi oraz wypłukiwania węglanu wapnia poprzez rozgrzane do temperatury ponad 80 °C wody termiczne.
Powoli spływająca rozgrzana woda tworzy w chłodnym już prawie wieczornym powietrzu arcyciekawy widok. Wszystko pulsuje, paruje i niczym żywy organizm zmienia swe kolory (biało-rude, biało-brązowe) w zależności do padającego na nie światła.

Mammoth Hot Springs w Yellowstone
Kosmiczne krajobrazy Parku Yellowstone…

Powoli kończymy dzisiejsze intensywne zwiedzanie Parku Yellowstone. Ruszamy do pobliskiej miejscowości Gardiner na zasłużony odpoczynek. Musimy nabrać sił aby jutro z samego rana, jeszcze przed tłumami turystów wyruszyć na zwiedzanie południowej części przepięknego Yellowstone National Park.

Park Yellowstone – praktyczne porady

Pamiętajcie, że w czasie sezonu wakacyjnego drogi w parku Yellowstone są bardzo poważnie przepełnione, czasem wręcz zakorkowane. Związane jest to z ogromną popularnością jaką cieszy się park wśród turystów oraz z aktywnością zwierząt wałęsających się po drogach Yellowstone.
W czasie przejazdu kilka razy zostaliśmy uwięzieni na ponad 40 minut w korku spowodowanym przez bizony, które bezstresowo zatrzymywały się na środku drogi wpatrując się w przejeżdżające samochody.

Bizony w Yellowstone na drodze
Korek na 40 minut? Ależ oczywiście…to tylko rodzinka bizonów leniwie spaceruje środkiem drogi.

Natomiast jelenie oraz sarny to prawdziwa plaga. Dosłownie co 15-20 minut samochód musiał zatrzymywać się na środku drogi gdyż jakaś amerykańska rodzina zapragnęła zrobić sobie fotografię z pasącymi się na poboczu drogi sarenkami, które o dziwo zdawały się pozować do zdjęć. Ważne więc aby w czasie pobytu w Yellowstone proszę się więc uzbroić w cierpliwość.

Mapa Yellowstone

Poniżej mapka poglądowa części Parku Yellowstone którą zwiedziliśmy w czasie pierwszego dnia wyprawy. Zaznaczone są na niej tylko główne atrakcje opisane w powyższym artykule.

Miejsca noclegowe i kempingi w Parku Yellowstone.

Zdecydowanie polecamy wcześniejszą rezerwacje (co najmniej pół roku przed planowaną podróżą) jeśli zdecydujecie się na nocleg na terenie parku. Zdecydowanie łatwiej jest o miejsca noclegowe poza Yellowstone, w przyległych miasteczkach: Gardiner (północny wjazd) oraz Cody (wschodni wjazd). Bardzo dobrą bazą noclegową jest również miasteczko West Yellowstone.

Dojazd do Yellowstone.

Park Yellowstone nie jest dostępny dla turystów przez cały rok. Zimą (a właściwie późną jesienią – od początku listopada) zamykane są praktycznie wszystkie drogi wjazdowe do parku. Jedyna przejezdna trasa, którą można dostać się na północne obrzeża parku prowadzi drogą numer 89 od miasteczka Gardiner.

Jeśli popatrzymy na mapę Parku Yellowstone zauważymy, że główne drogi w parku tworzą coś na kształt cyfry 8. Do ósemki “doczepione” są cztery drogi dojazdowe:

 • Dojazd do Yellowstone z północy (od miejscowości Gardiner) droga nr 89. Otwarta jest ona przez cały rok
 • Dojazd do Yellowstone od wschodu (od miejscowości Cody) droga nr 14. Otwarta jest ona od początku maja aż do listopada
 • Dojazd do Yellowstone od południa (od miejscowości Jackson) droga nr 191. Otwarta jest od początku maja aż do pierwszych tygodni listopada
 • Dojazd do Yellowstone od zachodu (od miejscowości West Yellowstone) droga nr 20. otwarta przeważnie od końca kwietnia do początku listopada

Oficjalna mapka pokazująca na bieżąco stan dróg w Yellowstone znajduje się TUTAJ-KLIK

Opis zwiedzania Yellowstone – ciąg dalszy – kliknij tutaj.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
13 komentarze
 1. Wlasnie niedawno wrocilismy z yellowstone.
  Co prawda byla to koncowka sesonu, ale wywarlo na mnie niesamowite emocje.
  Do autora:

  Super strone prowadzisz, zwiedzilismy duzo za jednym zamachem od LA do yellowstone i spowrotem 7000km.
  2 tygodnie. Bylo super. wiekszosc wycieczki planowalismy podpieracjac sie relacjami z tej strony.

  Pozdrawiam,
  Karol

 2. Witam i gratuluję strony. Bardzo proszę o podpowiedź.
  Czy jest możliwość pokonania tej trasy w połowie marca? Na mapie Google widnieje informacja, że droga jest zimą zamknięta. Czy w marcu jest możliwy przejazd drogą numer 191 z Jackson do West Thumb, WY?
  Pozdrawiam Adam

  • Ponad 95% dróg w Yellowstone jest zamknięta od listopada do połowy kwietnia. Do parku można się jedynie wjeżdżając od północy (North Entrance) w pobliżu miasteczka Gardiner. Tym sposobem możecie zwiedzić niewielką, północna część Yellowstone. Droga 191 z Jackson do West Thumb Geyser Basin jest zamknięta w zimie. Maksymalnie od Jackson można dojechać do South Enterance (które jest i tak zamknięte).
   Zwiedzanie Yellowstone jest natomiast możliwe w zimie przy użyciu pojazdów typu Snowmobiles. W Jackson jest kilka firm organizujących tego typu wycieczki. Cena za jednodniowy wyjazd to średnio $300 od osoby.

 3. Byliśmy w Yellowstone 22-25 września. Prawdą jest, że pogoda może się tam zmienić na dowolną o dowolnej porze roku. Kilka dni przed naszym przyjazdem śnieżyce zablokowały większość dróg. Nocleg mieliśmy Mammoth Hot Springs, a jechaliśmy od strony West Yellowstone. Ponieważ droga Norris-Mammoth była zamknięta z powodu remontu, jedyną trasą przez park była ta wiodąca przez Canyon Village do Tower Falls. Jeszcze 4h przed przyjazdem widniała ona jako na “www.nps.gov/yell/planyourvisit/parkroads.htm” jako zamknięta, co wiązało się zalecanym objazdem przez Bozeman, raptem skromne 170mil. Sprawdziliśmy stan przy West Entrance, ranger potwierdził, że możemy już jechać do Mammoth przez Canyon/Tower. Spodziewaliśmy się ledwo przetartej, zaśnieżonej nawierzchni – a tu miła niespodzianka: przejezdność oznacza czarną, świetnie przygotowaną drogę. Reszta wycieczki zgodnie z podanym przez Autora blogu przepisem, piękno krajobrazów, jesiennych kolorów i geotermii podkreślał leżący wszędzie śnieg. Bizony i inna zwierzyna wszelkiej maści – wszechobecna. Pod naszym hotelem regularnie nocował jeleń z licznym haremem. Serdecznie pozdrawiam – Grzegorz

 4. Witam. Świetna trasa! Myślę, że ją wypróbujemy jak będziemy w Yellowstone. Po wpisaniu tej trasy do Google Maps pojawia się kilkakrotnie informacja, że niektóre drogi są płatne albo zamknięte w określonych godzinach lub dniach. Jak rozumieć, że droga jest płatna? Chodzi o koszt wjazdu do parku narodowego? Jeśli chodzi o zamknięcie dróg, to czy w ostatnim tygodniu września można się spodziewać jakiś utrudnień? Serdecznie pozdrawiam 🙂

  • Płatne drogi w Yellowstone oznaczają nic innego jak tylko wjazdy na teren Parku Narodowego. Na dzień dzisiejszy bilet tygodniowy kosztuje $35. Drogi w Yellowstone przeważnie zamknięte są wciąż wczesną wiosną i jesienią (nawet połowa października) gdy w parku już zaczyna pojawiać się śnieg. Przez cały sezon zimowy 95% dróg w Yellowstone jest zamknięta.
   Końcówka września będzie zimna i na pewno pojawi się kilka centymetrów śniegu. Nie sądzę jednak aby już zamykano drogi. Chyba, żeby opady były intensywne.

 5. Dzień dobry,
  Chciałabym zaplanować trasę i noclegi do Yellowstone z Jackson Hole Airport. Plan jest Jackson Hole -> Yellowstone. Później nocleg w okolicach Yellowstone i dzień drugi ponownie Yellowstone.
  Jest to zadanie utrudnione gdyż Google maps nie pokazuje teraz wszystkich dostępnych dróg, które będą otwarte w czerwcu. Czy zna pan jakąś aplikację z mapami gdzie można „cofnąć się w czasie” do czerwca 2023 i planować trasy? Dziękuję!

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Dolina Monumentów – punkty widokowe.

Dolina Monumentów (Monument Valley), to przepiękne tereny Indian Navajo leżące na granicy dwóch stanów Utah i Arizona. W Dolinie...

Mesa Arch – Utah

Mesa Arch w stanie Utah. Jedno najczęściej fotografowanych miejsc w Parku Narodowym Canyonlands, które zapewne widzieliście na okładkach...

High Line – zobacz Nowy Jork z innej perspektywy

Jedna z głównych atrakcji w Nowym Jorku jest wciąż mało znana i wciąż można tam spotkać więcej nowojorczyków...

#1 Miejsca Które Warto Zobaczyć w Los Angeles. Atrakcje LA (2024)

Co zobaczyć w Los Angeles w 2024? Oto mój zestaw 8 atrakcji, które wypada zobaczyć i zwiedzić będąc...