Fenomen pogodowy nad Kanionem Kolorado

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Kanion Kolorado jakiego jeszcze nie widzieliście!

W listopadzie 2012 roku Wielki Kanion Kolorado został dotknięty rzadkim fenomenem pogodowym. Nad kanionem zawisła niezwykle  gruba warstwa mgły, która wypełniła  całe jego wnętrze.

Inwersja temperatury (tak fachowo nazywa się to zjawisko) to jedna z rzadkich atrakcji Wielkiego Kanionu, która można było zobaczyć na niespotykaną dotychczas skalę. Wiadomość o tym niezwykłym fakcie rozniosła się lotem błyskawicy. Nad Kanion Kolorado zaczęli napływać turyści i pasjonaci fotografii z całych Stanów.

Jak informuje Grand Canyon National Park Service na swojej stronie internetowej, na klika dni przed pojawieniem się inwersji nad kanionem przeszła silna burza śnieżna pozostawiając na szlakach i na dnie kanionu grubą warstwę zmrożonego śnieg, lodu i szronu.

Ponieważ prognozy pogody na najbliższe dni przewidywały ponowne nadejście ciepłego frontu powietrza, był to sygnał dla pracowników Parku Narodowego o możliwym wystąpieniu fenomenu pogodowego. Wszyscy byli przygotowani na pojawienie się mgły nad powierzchnią kanionu , jednakże jej ogrom przerósł najśmielsze oczekiwania.

Inwersja powstaje wówczas gdy zimne powietrze zostaje uwięzione na dnie kanionu przez cieplejsze warstwy powietrza, które zaczynają się nad nim przesuwać powodując powolne jego skraplanie. Powstała w ten sposób wilgoć zaczyna unosić się do góry przez cieplejsze (a więc lżejsze) masy powietrza tworząc niezwykle gęsta mgłę.

photo: Erin Whittaker via Grand Canyon National Park

Inwersja nad Kanionem Kolorado na tak dużą skalę to niezwykle rzadkie zjawisko, które występuje średnio raz na 10 lat. Tak wiec gratulacje dla osób które miały okazje zobaczyć kanion wypełniony po brzegi chmurami.

Jak podaje oficjalna strona Facebook Grand Canyon National Park, wszyscy Park Rangers pracujący w głębi Kanionu Kolorado przenieśli się w tym dniu na górę kanionu aby obserwować Kanion Kolorado wypełniony morzem chmur.

photo: Grand Canyon National Park/Facebook
photo: Grand Canyon National Park/Facebook
Mayberry Photography
Mayberry Photography
Mayberry Photography
photo: Grand Canyon National Park/Facebook

Warto również przeczytać o atrakcjach które warto zobaczyć w pobliżu Kanionu Kolorado:

Formacja Horseshoe Bend – znajduje się około 1.5h jazdy od Kanionu Kolorado
Miasteczko Sedona – dojazd około 2h od Kanionu Kolorado
Helikopter nad Kanionen Kolorado – tutaj kupisz bilety

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Podróż do USA na własną rękę: 2024 amerykańskie metropolie.

Podróż do USA na własną rękę w 2024. Amerykańskie miasta, które warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych bez biura...

10 najciekawszych miejsc na Alasce (2024)

Alaska. Legendarny a zarazem największy stan w USA który, wszystkim nam kojarzy się wciąż z nieokiełznanymi terenami, dzikimi...

Kanion Kolorado. Najlepsze Punkty Widokowe.

Który z punktów widokowych w Wielkim Kanionie Kolorado jest najlepszy? Który z nich wypełni Twoje serce podziwem i...

Wyjazd do USA bez wiz – program Visa Waiver

Prezydent Donald Trump właśnie podpisał dokument znoszący obowiązek posiadania wiz do Stanów Zjednoczonych przez obywateli Polski. Do USA bez...