Fenomen pogodowy nad Kanionem Kolorado

Kanion Kolorado jakiego jeszcze nie widzieliście.

Kilkanaście dni temu, w piątek 29 listopada Wielki Kanion Kolorado został dotknięty rzadkim fenomenem pogodowym. Nad kanionem zawisła niezwykle  gruba warstwa mgły, która wypełniła  całe jego wnętrze.

Inwersja temperatury (tak fachowo nazywa się to zjawisko) to jedna z rzadkich atrakcji Wielkiego Kanionu, która można było zobaczyć na niespotykaną dotychczas skalę. Wiadomość o tym niezwykłym fakcie rozniosła się lotem błyskawicy. Nad Kanion Kolorado zaczęli napływać turyści i pasjonaci fotografii z całych Stanów.

Jak informuje Grand Canyon National Park Service na swojej stronie internetowej, na klika dni przed pojawieniem się inwersji nad kanionem przeszła silna burza śnieżna pozostawiając na szlakach i na dnie kanionu grubą warstwę zmrożonego śnieg, lodu i szronu.
Ponieważ prognozy pogody na najbliższe dni przewidywały ponowne nadejście ciepłego frontu powietrza, był to sygnał dla pracowników Parku Narodowego o możliwym wystąpieniu fenomenu pogodowego. Wszyscy byli przygotowani na pojawienie się mgły nad powierzchnią kanionu , jednakże jej ogrom przerósł najśmielsze oczekiwania.

Inwersja powstaje wówczas gdy zimne powietrze zostaje uwięzione na dnie kanionu przez cieplejsze warstwy powietrza, które zaczynają się nad nim przesuwać powodując powolne jego skraplanie. Powstała w ten sposób wilgoć zaczyna unosić się do góry przez cieplejsze (a więc lżejsze) masy powietrza tworząc niezwykle gęsta mgłę.

photo: Erin Whittaker via Grand Canyon National Park

Inwersja nad Kanionem Kolorado na tak dużą skalę to niezwykle rzadkie zjawisko, które występuje średnio raz na 10 lat. Tak wiec gratulacje dla osób które miały okazje zobaczyć kanion wypełniony po brzegi chmurami. Jak podaje oficjalna strona Facebook Grand Canyon National Park, wszyscy Park Rangers pracujący w głębi Kanionu Kolorado przenieśli się w tym dniu na górę kanionu aby obserwować Kanion Kolorado wypełniony morzem chmur.

photo: Grand Canyon National Park/Facebook
photo: Grand Canyon National Park/Facebook
Mayberry Photography
Mayberry Photography
Mayberry Photography
photo: Grand Canyon National Park/Facebook


Aktualizacja: marzec 2020
©  interameryka.com

Warto również przeczytać o atrakcjach które warto zobaczyć w pobliżu Kanionu Kolorado:

Formacja Horseshoe Bend – znajduje się około 1.5h jazdy od Kanionu Kolorado
Miasteczko Sedona – dojazd około 2h od Kanionu Kolorado

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię