Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado bezapelacyjnie zalicza się do najbardziej interesujących miejsc, które warto zobaczyć będąc w USA. Został on wpisany na listę dziedzictwa UNSECO jako najbardziej spektakularny przełom rzeki na świecie. Nie tylko z tego powodu warto odwiedzić Kanion Kolorado ale również choćby po to, aby przekonać się jakie niezapomniane wrażenia potrafią wywołać tak monumentalne dzieła przyrody.

Na jego krawędziach w odsłoniętych warstwach geologicznych można prześledzić historię Ziemi z ostatnich 6 milionów lat. Do dnia dzisiejszego kanion wciąż fascynuje i przyciąga swoim pięknem miliony turystów, naukowców oraz osób szukających mocnych wrażeń.

Kanion Kolorado w Arizonie

Wielki Kanion Kolorado to nie tylko gigantyczna dziura w ziemi i zapierające dech widoki. Mało osób wie, że to również sporty ekstremalne, spływy pontonami groźną Colorado River, szkoły i obozy przetrwania organizowane przez byłych oraz niedoszłych komandosów i przepiękna nieskażona przyroda. Długość kanionu wynosi prawie tyle co długość Polski mierzona ze wschodu na zachód (a dokładnie jest to 466 km długości i w najszerszych miejscach 29 km)

Przyroda Kanionu Kolorado.

Kanion Kolorado to również jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Ziemi. Spektakularne wschody i zachody słońca zdobią setki okładek magazynów podróżniczych, kalendarzy i folderów reklamowych na całym świecie.

Wielki Kanion Kolorado - widok

Bez względu jednak na to, ile już widziałeś zdjęć przedstawiających wielki kanion, jak wiele przeczytałeś na jego temat – tak naprawdę nic nie jest w stanie przygotować cię drogi Czytelniku na widok, który zobaczysz.
Gdy po raz pierwszy stanąłem na jego krawędzi i spojrzałem w głąb kanionu Kolorado nie bylem w stanie oderwać od niego oczu. Widok, który roztaczał się przede mną był tak niesamowity a jednocześnie tak dziwnie… znajomy. Wpatrywałem się w otaczającą mnie otchłań przez kilkanaście minut. Przytłaczał mnie jego ogrom, nienaturalna wręcz intensywność kolorów i przedziwna gra świateł. Cienie rzucane przez płynące na niebie obłoki przesuwały się wolno, niczym w kalejdoskopie po olbrzymich formacjach skalnych utworzonych przez miliony lat przez płynąca gdzieś w dole rzekę Colorado River.
Miałem wrażenie, że wpatruję się w łańcuch górski, który pojawił się niespodziewanie na mojej drodze. Naprawdę ciężko mi było uzmysłowić sobie, że to co widzę przed sobą to wnętrze kanionu. Płaskowyże, formacje skalne, labirynty, iglice, wodospady, równiny, zastygłe koryta lawy, zielone łąki – to między innymi możecie napotkać schodząc do wnętrza kanionu. Ja z krawędzi próbowałem dostrzec gdzieś w dole brunatną wstęgę Colorado River. Ciężko jednak znaleźć powierzchnię wody, która znajduje się ponad 2 tys. metrów poniżej. Tak, tak… kanion Kolorado ma ponad 2 tys. metrów w najgłębszym miejscu zwanym Granite Gorge.

Kanion Kolorado, widok
Kanion Kolorado widok na zachodnią część.

Kanion Kolorado, południowa krawędź.

Co roku nad Kanion Kolorado przybywają miliony turystów z całego świata. Zdecydowana większość z nich (około 90%) zatrzymuje się na południowej jego krawędzi. South Rim (tak oficjalnie nazywa się południowa strona kanionu) oferuje dla przyjezdnych znacznie bardziej rozbudowaną infrastrukturę, doskonale wyposażone centrum informacji turystycznej oraz łatwy dostęp do kilkunastu punktów widokowych. Można je podziwiać z samochodu jadąc wzdłuż Rim Drive lub korzystając z darmowego autobusu kursującego z Grand Canyon Village.
Południowa krawędź jest (w przeciwieństwie od krawędzi północnej) otwarta dla turystów przez cały rok. To tutaj podziwiać można zabytkowe budowle Indian Navajo, które niestety zostały zaadaptowane na potrzeby komercyjne. Sami Indianie od czasu utworzenia na tym obszarze Parku Narodowego przenieśli się poza jego granice i można ich spotkać jedynie wzdłuż dróg dojazdowych do parku, sprzedających w niewielkich straganach swoje wyroby.

Kanion Kolorado Indianskie Muzeum
Sklep/muzeum Indian Navajo “Tusayan”
Kanion Kolorado - komunikacja
Bezpłatne autobusy rozwożące turystów
Kanion Kolorado punkt widokowy
Jeden z punktów widokowych

Kanion Kolorado, północna krawędź.

Północna krawędź Kanionu Kolorado (North Rim) bardziej dzika i mniej zadeptywana przez turystów oferuje zgoła odmienne atrakcje. Pomimo że znajduje się ona w odległości zaledwie 16 km (licząc w linii prostej) to aby do niej dotrzeć należy objechać samochodem cały Kanion Kolorado dookoła. To ponad 354 km. Nie znajdziemy tutaj aż tylu punktów widokowych, sklepów z pamiątkami i autobusów rozwożących turystów.

Kanion Kolorado krawedz polnocna
Kanion Kolorado – wjazd od północnej krawędzi

Północ Kanionu Kolorado żyje zdecydowanie wolniejszym rytmem. Ponieważ jest bardziej oddalona od głównych arterii komunikacyjnych a tym samym trudniej dostępna znaleźć tu możemy zdecydowanie więcej spokojnych miejsc, dzikiej przyrody i odizolowanych punktów widokowych. Dla osób ceniących sobie spokój to zdecydowanie lepsze miejsce niż zatłoczona (szczególnie w sezonie) południowa krawędź.
Turystów tutaj jak na lekarstwo, za to prawdziwych podróżników, backpackerów i hajkerow spotkacie zdecydowanie więcej. Przygotowują się całymi godzinami do zejścia w głąb kanionu Kolorado, szlakami, które wymagają znacznie większego doświadczenia niż te, leżące po przeciwnej stronie. Jako ciekawostkę należy dodać, że północna krawędź kanionu Kolorado jest położona ponad 305 metrów wyżej niż jego południowa ściana.

Kanion Kolorado - szlak
Turystów jak na lekarstwo…
polnocna-krawedz-kanionu-kolorado-punkt-widokowy
Równie piękne punkty widokowe jak na południowej krawędzi

Tutaj szlaki prowadzące w głąb kanionu zdecydowanie trudniejsze do pokonania. Jeśli chcielibyście przejść na piechotę z północnej do południowej części kanionu możecie wybrać do tego celu szlaki “North & South Kaibab Trials”. Dystans jaki będziecie musieli pokonać to 37 km, przy różnicy poziomów 1780 m. Według informacji zawartych w biuletynie Grand Canyon przejście od krawędzi do krawędzi zajmuje około 19 godzin a najlepiej zaplanować ją na dwa dni.
Proszę pamiętać, iż centrum turystyczne oraz kempingi położone na północnej części Kanionu Kolorado otwarte są tylko od 15 maja do 15 października.

Jak dojechać do Kanionu Kolorado?

Stosunkowo najłatwiej dostępna jest (jak wspomniałem powyżej) południowa krawędź kanionu.  Bardzo wiele osób, które odwiedza Las Vegas decyduje się na jednodniową wycieczkę nad Kanion Kolorado. Czas przejazdu z Vegas nad południową krawędź wynosi około 4 godz. Podobnie jest z miasteczkiem Page leżącym nad jeziorem “Lake Powell”. Turyści zwiedzający pobliski Kanion Antylopy (Antelope Canyon) korzystają z dogodnego dojazdu nad północną lub południową krawędź Kanionu Kolorado. Jeśli znajdujecie się w stolicy Arizony – Phoenix, również możecie dojechać do idealnej bazy wypadowej jakimi są miasteczka Williams oraz Flagstaff leżące w odległości 45 min i 1.5h od Grand Canyon Village.

Na załączonej mapie zaznaczyłem główne miejsca opisane w artykule.

Zapraszam do obejrzenia mojego video z pobytu na południowej krawędzi Wielkiego Kanionu Kolorado

Jeśli planujecie zejście na dno Kanionu Kolorado – zapraszam do przeczytania relacji z mojego zejścia szlakiem South Kaibab/Bright Angel – KLIKNIJ TUTAJ
Więcej informacji na temat Kanionu Kolorado – KLIKNIJ TUTAJ
Przelot helikopterem nad Kanionem – KLIKNIJ TUTAJ

Aktualizacja: czerwiec 2019
Paweł P.© 2017 interameryka.com – wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione.
....KUP MI KAWĘ

117 komentarze

 1. Witaj,
  Jak Pan sadzi ile godzin potrzeba na obejrzenie North Rim? Bez wypraw na szlaki. Chodzi o punkty widokowe i obiad. Wiem,ze organizuje sie jednodniowe wypady z las vegas na south rim. Ja będę jechać z LV na north rim z samego rana i zastanawiam sie gdzie sie udać. Z góry dziękuje za odpowiedz.

 2. Jeśli jedziecie z Vegas to przeznaczcie sobie cały dzień na Kanion Kolorado (South Rim). Samo zwiedzanie to około 3-4h jednak najdłuższy jest sam dojazd do kanionu (około 4h jazdy)

 3. Przejazd z Las Vegas na polnocna czy poludniowa czesc wymaga 5 godzin jazdy w jedna strone wliczajac jeden krotki przstanek na paliwo itp
  Na polnocnej strinie dodatkowa jazda jest konieczna aby zobaczyc rzeke co zajmie w sumie okolo 2 godziny.
  Na poludniowej stronie sa darmowe autobusy i rzeke morzna zobaczyc w krorszym czasie.

  Polecam prowadzic na zmiany jesli to jest jednodniowy wyjazd z Las Vegas.

  Tom.

 4. Proszę i info czy zwiedzanie kanionu z dzieckiem jest możliwe. Chodzi mi o to czy można poruszać się z wózkiem.

 5. Wszystkie atrakcje (praz punkty widokowe) znajdujące się na krawędzi Kanionu Kolorado są dostępne dla osób z małymi dziećmi na wózku. Bardzo dobrze jest to rozwiązane, nawet darmowe autobusy kursujące w obrębie parku przystosowane są do przewozu wózków dziecięcych.

 6. Super widoczki, które wkrótce będę miała okazję zobaczyć, mam tylko pytanie, czy ten szlak którym się pan przeszedł wymaga butów terenowych (z video trudno stwierdzić), czy wystarczy obuwie sportowe?

 7. Szlaki w Kanionie Kolorado wymagają obuwia typowo trekingowego. Ważne jest aby buty miały dobrą, przyczepną podeszwę (łatwo czasem się poślizgnąć na wyszlifowanych kamieniach). Nie muszą to być buty z usztywnioną kostką (choć przy zejściu do samej rzeki Colorado byłoby to wskazane)

 8. Fantastyczny blog !!! Chciałabym zapytać o spływ kajakowy/pontonowy … Czy korzystał Pan z tego rodzaju “rozrywki” w Kanionie? Może Pan coś polecić?

 9. Witaj. Czy chcesz przepłynąć pontonem/kajakiem cały kanion? Bardzo często takie spływy zajmują od kilku do kilkunastu dni. Zależy od punktu docelowego.
  Jeśli chcesz jednak tylko poczuć klimat i zobaczyć Kanion Kolorado z wody skorzystaj z oferty firmy mieszczącej się w Page (raftthecanyon.com) mają różne oferty. Na pewno coś znajdziesz dla siebie.
  Polecam ..sam korzystałem z ich usług.

 10. Hey
  Ile czasu zajmuje zejście do rzeki Kolorado i powrót ?? Wyrobię się startując rano i zaczynając wracać koło 16? czy muszę zejśc tam jednego dnia, przenocować w schronisku i wrócić na drugi dzień??

 11. Zejście do Kanionu Kolorado i powrót zajmuje około 10 godzin. Jeśli masz dobrą kondycje i nie chcesz tracić czasu na odpoczynek na samym dole i na punktach widokowych to możesz trasę zrobić w 8h30min.
  Najlepiej zejść z samego rana najpóźniej o 7:00 szlakiem South Kaibab. Schodzisz wówczas w cieniu a wracasz szlakiem Bright Angel który prowadzi już w pełnym słońcu ale na szczęście (wprost przeciwnie do South Kaibab) jest tam dużo drzew i woda więc można się ochłodzić.
  Zezwolenie jest wymagane dla osób, które chcą zostać na noc na dnie kanionu.

 12. Witam,

  mam zamiar pojechać do Wielkiego Kanionu w tym roku, prawdopodobnie od strony Las Vegas. Czy dojazd do Kanionu jest oznaczony na znakach po drodze? Co należy wpisać w GPSa, aby dostać się do jakiegoś głównego wjazdu przy South Rim?

  Dziękuję

 13. Jadąc nad Wielki Kanion z Las Vegas musisz się kierować nad Grand Canyon Village. Nie ma bezpośrednich drogowskazów do Wielkiego Kanionu. Jak znajdziesz się na autostradzie #40 zauważysz drogowskazy.
  Możesz też wpisać adres lotniska znajdującego się dosłownie 10min od krawędzi kanionu.
  871 Liberator Dr, Grand Canyon Village, Arizona

 14. czesc.
  jakie biuro z Las Vegas polecasz zeby zwiedzic South Rim? Dzieki za pomoc. Pozdrawiam

 15. Szczerze mówiąc nigdy nie korzystałem z biura podróży aby zwiedzić Grand Canyon South Rim.
  Polecam wynająć samochód (koszt około $50)i pojechać samemu. Zdaję sobie sprawę, że przejazd do Kanionu to ponad 4 h ale po drodze sam możesz wiele zobaczyć. Odezwij się na email jak potrzebujesz więcej informacji.

 16. Czesc,
  Na początku stycznia będę w LV. Aby trochę pozwiedzać postanowiłem wynająć samochód: midsize SUV. Planuje jeden dzień poświecić na Death Valley i 2 dni na Grand Canyon. Mam w zamyśle 2 trasy. 1 to LV do Flagstaff ( oczywiście po drodze zobaczyć Hooverdam en etc), South Rim. Nocleg w Flagstaff i ta sama trasa do LV. 2 trasa to LV do Zion, Page, North Rim, nocleg i powrot do LV. Na mapie i w głowie wyglada to wspaniale ale im więcej czytam tym bardziej się gubię z pogoda. Chodzi mi o pogode. Nie chce utknąć gdzieś w śniegu i jeszcze do tego trzeba mieć łańcuchy. Co jest bezpieczniejsze.? Chce zobaczyć GC i tez pojeździć sobie autem. Pozdrawiam

 17. Pogoda w oklicach Kanionu Kolorado jest w styczniu …zimowa. Zazwyczaj spadnie kilka centymetrów śniegu (jak to w Arizonie bywa) więc drogi do Kanionu są przejezdne. W Zion może już być więcej zimowo. Łańcuchy jednak nie będą koniecznie. Służby odśnieżania w Parkach Narodowych dobrze działają. Jak dojedziesz z Zion do Page to już śniegu nie zobaczysz. Zimy w okolicach Page prawie nie ma.. temp. około 5-10C. Z kolei Flagstaff jest dosyć wysoko położone więc śniegu będzie tutaj najwięcej..czyli około 5cm. Nie ma się więc co martwić. To Arizona. Zima owszem jest ale łagodna.

 18. Lecimy na west coast na 14dni. Chcemy yobaczyc gran canyon, bryce canyon, podkowe, zion, antylope, monument vally. Myslimy zeby poswiecic na to 2dni, wystarczy? Gran canyon, gran canyon ale gdzie konkretnie sie wybrac? Czy to bede po drodze punkty widokowe czy gdzies mamy sie kierowac? Nie mamy zamiaru schodzic w dol kaniony, glownie chodzi o widoki GC. Jakies porady?

 19. Tylko 2 dni na Grand Canyon, Bryce, Horseshoe Bend, Zion,Monument Valley ? To fizycznie niemożliwe. Sprawdźcie sobie na mapie jakie macie odległości do pokonania. 4 dni to minimum aby rozsądnie zaplanować tą trasę. 1 dzień na Grand Canyon+dojazd do Monument Valley. 2 dzień Antelope+Horseshoe Bend przejazd do Bryce. 3 dzień Bryce + przejazd do Zion. 4 dzień Zion. No chyba, że chcecie w każe z tych miejsc wpaść na 2h to…2 dni może Wam wystarczy.

 20. Wizyta w Grand Canyon to praktycznie tylko koszt wjazdu do Parku Narodowego, czyli $25 za samochód z 4 osobami. Wszystkie szlaki są darmowe, wewnętrzna komunikacja w Kanionie (autobusy) jest darmowa. Oczywiście znajdują się tam restauracje, sklepy, miejsca noclegowe itp. Jeśli chciałbyś wykupić nocleg masz do dyspozycji różne standardy. Od pola namiotowego za $15 do hotelu czy domku za $300/noc. Wszystko zależy jakie masz plany.

 21. Cześć
  Właśnie przeczytałem na stronce North Rim National Park, iż jest on nieczynny do 15 maja.
  Pisza tam, że nie będą czynne restauracje, hotel i Visitors Center.
  Czy to oznacza, że szlaki również?
  Będziemy w tych rejonach 3-11.05 czy będziemy mogli wejść do parku?

 22. Na Grand Canyon Norty Rim szlaki są otwarte cały rok. Problem jest jednak inny. Nieprzejezdne drogi dojazdowe do North Rim. Północna krawędź Kanionu Kolorado jest zdecydowanie bardziej “dzika” niż południowa jego część.
  Duża wysokość (prawie 2400 m) to śnieg który długo zalega. Oczywiście można dostać się do North Rim mając dobry samochód z napędem 4×4. Nie będzie jednak łatwo jeśli warunki pogodowe nie będą sprzyjały.

 23. Dzięki
  Decyzja zapadła i podejmujemy ryzyko i jedziemy na North Rim, mimo nieczynnej infrastruktury:)
  Po prostu nie lubimy tłumów, a co do przejezdności dróg, to mamy nadzieję, że koło 10 maja damy radę dojechać do parkingu przy Visitors Center.
  Pzdr
  Radek

 24. Cześć
  wybieram się z Vegas do Kanionu Colorado w czerwcu, mam zamiar spać w Flagstaff 2 noce (ceny w Gran Canyon Village są obłędne) Czy w sezonie nie ma problemu z dojazdem do GCV? Chodzi mi o korki i problemy z ewentualnym znalezieniem miejsca postojowego. To jest jednak spory kawałek drogi. Podobno warto przelecieć się nad kanionem helikopterem, skąd one odlatują i czy możesz ewentualnie coś polecić? Będę wdzięczna za wskazówki. Dzięki za info

 25. W sezonie nie ma problemów z dojazdem do Kanionu Colorado. Parkingi też są na tyle duże, że pomieszczą praktycznie wszystkich turystów.
  Helikopterem warto się przelecieć. Nie są to tanie loty. 30 min kosztuje około $200. Helikoptery startują z miejscowości Tusayan (około 5 min jazdy od Grand Canyon). Szukaj operatora Papillon

 26. Mieszkam w Denver i w wakacje planuje zwiedzic Arizonę I Nowy Meksyk. Myślałem o wypożyczeniu auta w Denver i podróży około 7-10 dni. Zrobić kółko z Denver na południe, później na zachód do Arizony do Las Vegas i powrót przez Utah do Colorado. Myślisz ze max 10 dni wystarczy na takie koloczko? Btw większość czasu i tak chciałbym spędzić w Arizonie + 1 dzień w Zion i Las Vegas. Jakieś sugestie ?

 27. Wyeliminowałbym tylko Nowy Meksyk. Proszę kierować się przez Colorado Springs do Sedony (na nocleg można zatrzymać się tylko w Albuquerque) a później już zarobić kółko Grand Canyon, Route 66, Vegas, Death Valley, Zion itp. kończąc w Denver. W razie pytań proszę email interameryka@gmail.com

 28. Hej,
  W lipcu ze znajomymi wybieramy się na jeden dzień na Grand Canyon – hiking całodniowy oczywiście, będziemy miały auto. Moje pytanie, gdzie najlepiej znaleźć nocleg? Jak daleko od Kanionu? I jaka trasa byłaby jedna z tych lepszych – jeśli chodzi o widoki ? Jakbyś mógł podać kilka szlaków, to bym sobie posprawdzała:)

  Z góry dzięki za odpowiedź 🙂

 29. Cześć,
  czy jeśli chce zwiedzać kanion samochodem to czy są jakieś konkretne godziny wjazdu i wyjazdu? Visitor center otwarte jest od 9 do 19 więc muszę być w tych godzinach czy mogę przyjechać np. o 7 rano. Gdzie kupić bilet wjazdu? Dzięki za odpowiedź.

 30. Kanion Kolorado otwarty jest dla turystów 24 godziny 7 dni w tygodniu. Można wjechać tam również samochodem w tym czasie. Oczywiście godziny otwarcia Visitors Center są ograniczone ale sam Park Narodowy jest dostępny. Bilet kupisz przy wjeździe (budka strażnika)

 31. Lecę do USA we wrześniu. Będę w rejonie Norfolk. Chciałbym zobaczyć Grand Canyon. Planuje przelot, wynajęcie auta i 2-3 dni na miejscu. Poradź proszę dokąd lecieć? Phoenix, Las Vegas czy może inne miasto. Twój blog jest bardzo pomocny i myśle ze na miejscu dam już sobie radę. Ale jeśli masz wskazówki dla kogoś kto pierwszy raz będzie w stanach to chętnie poczytam 🙂

 32. Witam

  Jestesmy wlasnie w stanach w chwili obecnej na Florydzie za kilka dninjedziemy do Los Angeles na 4 dni chcialibysmy odwiedzic Grand Canyon wiem ze to kawalek drogi ale chcielibysmy chociaz go zobaczyc Moje pytanie jak sie kierowac i na ktora czesc parku czy ewentualnie zna Pan jakies fajne noclegi po drodze?? Dziekuje z gory za odpowiedz i pozdrawiam

 33. Kierujcie się na Kanion Colorado tzw. South Rim. To najciekawsza (i niestety najbardziej zatłoczona) część kanionu. Najlepsze pory dnia do zwiedzania: wschód i zachód słońca. Jest wtedy najchłodniej i można spotkać najmniej turystów. Po drodze jest sporo noclegów. Za dużo jednak by opisywać. Na pewno wstąpcie do Pensacola Beach, Nowy Orlean, Fort Worth, Amlbuquerque, Sedona (to tak w dużym skrócie). Zależy w jakim miejscu na Florydzie jesteście…ale na podróż do Grand Canyon musicie liczyć co najmniej 3 dni.

 34. Witam

  Jezeli chodzi o Floryde to akurat wiekszosc rzeczy udalo nam sie zaliczyc jestesmy tu 2 raz wiec porozkladalismy sobie wszystko na 2 wyjazdy w chwili obecnej jestesmy w Sarasocie troszke Irma nam poprzestawiala plany ale miejmy nadzieje ze uda sie wszystko dopiac do konca dzisiaj jedziemy do znajomycj do Miami we wtorek lecimy do LA i z niego pojechac do kanionuWiemy ze duzo sie nie zobaczy bo czas goni musimy sie wyrobic w 2 dni ale chcemy chociaz poczuc piekno tego miejsca przez chwilePozdrowienie i dziekuje za szybka odpowiedz

 35. Witam mam jeszcze jedno pytanie odnosnie miszli zebranych na plazy jak to jest z ich przewozem do polski ? Pisze o zwyklych malych muszelkach nie zagrozonych gatunkow itd

  Pozdrawiam

 36. hej,
  za tydzien wybieramy sie na zachodnie wybrzeze -mamy 5 dni. Ladujemy w Vegas wieczorem(prawdopodobnie nocleg1 w Vegas bo przybedziemy kolo 23)
  Planujemy wypozyczyc auto i ruszyc na Grand Canyon i prawdopodonie inne parki ale jeszcze nie zdecydowalismy, moze LA na koniec(?)Myslimy raczej nisko/srednio budzetowo- hostel/kemping.
  Jakies warte polecenia miejsce noclegowe/niekoniecznie centrum wszystkich turystow- byle cos wieczorkiem zjesc mozna bylo? ktore parki/miejsca w poblizu powinny znalezc sie w naszym planie podrozy? lepiej do grand canyonu wjechac swoim autem czy poruszac sie autobusami?LA tez? czy raczej niekoniecznie?Z gory dzieki za porady:)

 37. W Kanionie Kolorado wygodniej korzystać z autobusu poruszając się w obrębie Grand Canyon Village i Visitor Center. Punkty leżące wzdłuż krawędzi musicie już zwiedzać samochodem. Tam autobus nie kursuje. Jedziecie poza sezonem więc spokojnie możecie wybierać dowolne miejsca noclegowe. Nie będzie już tak dużo turystów jak w sezonie (nie będą Wam przeszkadzać).
  Na trasie z Vegas do Kanionu Kolorado koniecznie przejazd przez Route 66. Na trasie do Los Angeles koniecznie Joshua Tree National Park oraz miasteczko Oatman (ze słynnymi dzikimi osłami). Autko koniecznie wynajmijcie online przez rentalcars (na stronie w nagłówku mam banner). Macie wliczone w cenę podstawowe ubezpieczenia więc nic nie musicie dokupywać (chyba, że zdecydujecie się na jakieś dodatkowe polisy).
  Jak chcecie zaliczyć jeszcze Hoover Dam (około 30 min od Vegas) to pamiętajcie, że otwarta jest od 9:00 rano.

 38. Witam, czy w obrębie North Rim również kursuje autobus? Jak się dostać do Point Imperial. pozdrawiam Luiza

 39. W Grand Canyon North Rim nie ma autobusu który rozwozi turystów do punktów widokowych.
  Do Point Imperial dostaniesz się samochodem. Parking jest jakieś 100m od samego punktu. Musisz pamiętać jeszcze, że droga jednak zamknięta jest od października do maja dla samochodów. Jest jeszcze szlak prowadzący krawędzią kanionu “Ken Patrick Trail” ale to prawie 10 km od Grand Canyon Lodge. Możesz spróbować podjechać ewentualnie drogą Cape Royal Rd. (jak warunki pogodowe są ok to jest ona dłużej otwarta dla ruchu), zostawić samochód na poboczu (tam jest taka “zawijka”) i przejść około 4.5 km na piechotkę.

 40. Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze pytanie ile będę szła do Bright Angel Point? Wybieram się latem 2018 więc pogoda raczej będzie ok. Drugie pytanie dotyczy – czy poradzę sobie ze szlakiem Angels w Zion. Trochę mam pietra. W Tatrach Orla Perć poza moim zasięgiem. Zawrat, Krzyżne, Kasprowy bez problemu. Pozdrawiam Luiza

 41. Bright Angel Point to bardzo łatwy szlak. Przejście z Grand Canyon North Lodge zajmie Ci niecałe 20 minut. Jeśli jednak chodziło Ci o szlak Bright Angel Trail w Grand Canyon South Rim. To już wyprawa na 5h.
  Angels Lanidng w Zion podzielone jest na dwie części. Pierwsza – łatwa ale męczące podejście do punktu widokowego. Będąc tam zadecydujesz czy wybrać się na drugą część szlaku. Przyznam szczerze, że wiele wiele osób decyduje się podjąć wyzwanie i tak na prawdę jeśli nie rozglądasz się za bardzo w lewo i w prawo (czyli unikasz oglądania przepaści) spokojnie jesteś w stanie zdobyć szlak.
  Szlak jest duuużo łatwiejszy niż Orla Perć. Technicznie mogę porównać to do podejścia w ostatnim etapie (łańcuchami) na Giewont…tyle, że trwa to około 20-25 minut.

 42. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wszystkie posty czytam z ogromnym zainteresowaniem. Planuję , czytam , rozmyślam. Cudowne urozmaicenie dnia codziennego. Mogę powiedzieć , że praca to tylko przerywnik bo całe moje plany obecnie siedzą w Stanach. Pewnie do przyszłorocznych wakacji jeszcze nie raz zawrócę głowę. :))

 43. Hej! chciałbym się poradzić 🙂 Mamy nocleg pod koniec stycznia w Las Vegas i planujemy jednego dnia z samego rana wyruszyć i zwiedzić Tamę Hoovera, Grand Canyon Skywalk oraz tą część południową Grand Canyonu, o której pisałeś w artykule. Czy jest to realne aby zobaczyć to jednego dnia? Jak to najkorzystniej rozplanować ? 🙂
  Dzięki z góry za odpowiedź.
  Pozdrawia!

 44. Będzie ciężko zaliczyć wszystkie te atrakcje. Niestety pod koniec stycznia dzień jest jeszcze krótki. Zachód słońca będzie około godziny 18:00. Zapora Hoovera jest otwarta dla zwiedzających od 9-17. Jeśli zaczniecie zwiedzać zaporę o 9 rano, potrzebujecie spędzić tam min. godzinę. Wówczas na południową krawędź Kanionu Kolorado dojedziecie około 14:00. Zostanie wam wówczas około 4h na zwiedzanie (do zachodu słońca). Sugeruję jednak zostać i zobaczyć (jeśli będzie pogoda) przepiękne zachody w Grand Canyon. Wówczas powrót do Vegas około 22:00
  Zupełnie nie polecam Grand Canyon Skywalk. Nie dość, że zapłacicie około $50 (wstęp + podatek + wejście na platformę) to nie możecie robić zdjęć będąc na platformie. Nie lubię tego miejsca. To taka “pułapka” na turystów którzy będąc w Vegas chcą zaliczyć “kanion”.
  Kolejne rozwiązanie aby zobaczyć Hoover Dam + Kanion Colorado to wyjechać z Vegas około 4 rano (jazda nad ranem i wschód słońca gdzieś na pustyni jest arcyciekawy). Jesteście w Grand Canyon na 8-9 rano. Zwiedzanie około 3h (w zimie szlaki są zamknięte) i powrót (koniecznie przez Route 66!) nad Hoover Dam. Zdaję sobie sprawę, że to “hardkorowe” rozwiązania ale WARTO!

 45. Dzięki wielkie za informacje! 🙂
  A jeszcze jedno pytanie. Jadąc z Carmel-by-the-Sea do Los Angeles drogą nr 1 – w którym miejscu muszę odbijać z tej drogi aby później nie zawracać (gdyż jest zamknięta)? Zaznaczam, że chciałbym możliwie jak najdłuższy odcinek przejechać trasą nr 1.
  Czy tuż za miejscowością Lucia skręcać w lewo (tak jak to pokazuje ta mapka: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=17R3toKlpraivDeP9X8IH1v08JOo&ll=36.095279168148345%2C-121.17845047363284&z=9 )???
  Dzięki wielkie za pomoc ! 🙂

 46. Tak. Mapka którą zamieściłeś jest aktualna. Trasa prowadzi przez spore górki więc musisz uważać. Nie ma się gdzie rozpędzić i nie ma w niektórych miejscach zabezpieczeń.

 47. Dziekuję 🙂 czy warto zatem jechać jedynką i potem odbić za miejscowością Lucia w lewo i jechać tą trasą bez zabezpieczeń (podróż na przełomie stycznia/lutego) ? Czy jednak jechać inną trasą – nr 101 ?
  Chodzi mi o zobaczenie widoków na trasie nr 1.

 48. Tak. Zjazd od Monterey. W sumie najładniejsze widoki są w rejonach Pfeiffer Big Sur State Park. Przejazd lokalną drogą nie jest aż tak trudny czy niebezpieczny. Trzeba tylko przygotować się na wolniejszą i uważniejszą jazdę.

 49. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi 🙂 Pojedziemy zatem trasą nr 1 i potem skręcimy w lewo i tą trasą w górach. Mam nadzieję, że będą dobre warunki i droga będzie w odpowiednim stanie.

 50. Powrócę jeszcze na chwilę do Grand Canyon’u. Wyjedziemy z Las Vegas rano, zwiedzimy po trasie Hoover Dam, a następnie udamy się w stronę Grand Canyon. Zobaczymy zatem część południową, czyli tę, którą mi poleciłeś.
  Jak w takim razie wygląda tam zwiedzanie? Co powinienem “wbić” w GPS-a aby doprowadził mnie do najciekawszego/najciekawszych miejsc? Gdzie najlepiej się zatrzymać, jak rozplanować ten dzień, aby poświęcić go na najciekawsze zobaczenie Grand Canyon’u? Chcemy jak najefektywniej zobaczyć Grand Canyon.
  Dzięki ! 🙂

 51. Pamiętaj że Hoover Dam do zwiedzania otwarta jest od 9:00am – więc tak bardzo rano z Vegas nie wyjeżdżajcie.
  Aby dojechać do Grand Canyon South Rim wprowadź w GPS nazwę lokalizacji Grand Canyon South Rim lub adres głównego budynku Visitors Center: 6 S Entrance Rd, Grand Canyon Village, Arizona.
  Przy wjeździe otrzymasz mapkę z wszystkimi atrakcjami. Samochód na początek zostawiasz przy Visitor Center. Polecam objazd autobusem (darmowy) punktów przy Grand Canyon Village oraz tych w kierunku północnym (przy Hermit Rd.) a następnie na koniec już samochodem następne punkty wzdłuż Desert View Rd. Ostatni punkt to Desert View Watchtower. Powrót to dwie opcje. Wracacie tą samą drogą pod Vistors Center i do Vegas. Druga opcja to wyjazd w kierunku wschodnim drogą nr 64 (czyli dalej jedziecie za Desert View Watchtower) a następnie do drogi #89 (na południe) i do autostrady #40 która zaprowadzi Was do Vegas. Ta druga wersja trasy dłuższa około 45min ale inne widoczki za oknem. I wzdłuż drogi 64 można coś kupić od Indian. Po lewej stronie mają swoje kramy…

 52. Witaj! Wybieram się nad kanion w połowie stycznia. Czy szlaki są wtedy otwarte? Pozadrawiam. Maciek

 53. Szlaki w Grand Canyon są otwarte cały rok. Oficjalnie nikt ich nie zamyka. Decyzja czy decydujesz się na zejście zależy do Ciebie. W połowie stycznia będzie zimno i na pewno będzie leżał śnieg. O tej porze roku najbardziej zdradliwy jest jednak lód pokrywające wystawione na słońce części szlaków. Za dnia, gdy temp. jest wyższa śnieg topi się a wieczorami zamarza. To najniebezpieczniejsze miejsca.
  Radzę uważać…

 54. Witam serdecznie,
  Czy poszczególne tarasy na Grand Canion mają swoje nazwy ? Z którego tarasu są najbardziej efektowne widoki na Kanion ? Chodzi o specjalną sesję zdjęciową na South Rim.

 55. Tak. Szlaki nad Grand Canyon mają swoje nazwy. Również punkty widokowe posiadają swoje własne nazwy. Specjalne widoki na Kanion Kolorado są uzależnione od pory dnia w jakiej planuje Pani sesję zdjęciową.
  Moje najciekawsze punkty widokowe Kanionu Kolorado:
  – Desert View Point (bardzo ładnie widać rzekę Colorado)- chyba NAJLEPSZY punkt widokowy o zachodzie słońca
  – Hopi Point (najlepszy punkt widokowy o wschodzie słońca)
  – Yaki Point
  – Moran Point
  – Pima Point
  – The Abbys (najlepiej pokazuje głębię i kanionu)

 56. Swietny blog! Mam pytanie apropo noclegow przy Grand Canyon. Na koniec wrzesnia wybieramy sie na objazd kilku kanionow i parkow w USA. Wycieczke zaczynamy w Vegas a do Grand Caynon jedziemy od strony Horseshoebend (jedziemy do Zion Park, Bryce Canyon, Kanion Antylopy wraz z Horseshoebend i Grand Canyon). Patrzac na mape to miejscowosc Cameron wydaje sie byc dobrym przystankiem noclegowym przed Wielkim Kanionem ale niestety nie moge znalezc hotelu/hostelu w tym miejscu. Czy zatem nalezy liczyc na lod szczescia iz dopiero tam na miejscu znajdziemy nocleg czy moze sa znane Panu hotele ktore mozna zarezerwowac online aby byc w 100% pewnym noclegu.

 57. Cameron to maleńka miejscowość. O ile pamiętam to jest tam chyba jeden hotel (a dokładnie Trading Post). Nie liczyłbym jednak na szczęście…przeważnie w jest tam full. Chyba, że zrobicie rejestrację dużo dużo wcześniej.
  Ja najczęściej nocuję w miejscowości Page, Tuysan lub Williams. Wszystko w zależności od terminu w jakim jadę. W sezonie tylko Williams. Poza Tuysan lub Page.
  Ewentualnie możecie sprawdzić noclegi w Tuba City (jakieś 25 min od Cameron).

 58. Cześć! Mam 2.5 doby w LA. Planuję wypożyczyć samochód, wyjazd wcześnie rano pierwszego dnia, powrót w porze obiadowej trzeciego dnia. Głównym celem jest Wielki Kanion. Mógłbyś doradzić co po drodze (lub z pewnym nadłożeniem drogi) mógłbym zobaczyć jeszcze w tym czasie? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 59. Witam świetny blog !!! Pytanko czy Grand Canyon zwiedzając można w zimę tylko w wyznaczonych miejscach ?

 60. Tak kanion można zwiedzać tylko w wyznaczonych miejscach. Szlaki są zamykane głownie ze względów bezpieczeństwa. Na przykład cała północna krawędź Kanionu Kolorado zamknięta jest do maja.

 61. WitamL
  Pod koniec czerwca przylatujemy do Los Angeles na ok 10-11 dni – potem New York.Mamy w Planach podróż 1-ką do San Francisco oraz Las Vegas .Oczywiście chcemy zobaczyć kilka Parków i dlatego pytanie – jak to najlepiej ogarnąć i które z nich zwiedzić oraz którędy jechać.Nie mamy jeszcze biletów do New York i nie wiemy czy lecieć z Vegas czy wracać do Los Angeles. Gorąca więc prośba o pomoc.

 62. Będziemy nocować w Grand Canion Village w połowie maja. Planujemy nocleg w namiocie na jednym z kempingów. Zależy nam aby jak najwcześniej rano wyjść na szlak. Czy orientujesz się może jakie są temperatury o tej porze roku w nocy w tej okolicy?

 63. Temperatury w tym rejonie Kanionu Kolorado mogą być bardzo różne. Jesteście praktycznie na pustyni i wahania pomiędzy dzienną a nocną temp. dochodzić mogą do 15C. Nad ranem może być około 10C a w ciągu dnia temperatura może osiągnąć nawet 25C i wyżej.

 64. Hej! Gratuluję super bloga! 🙂 Mam pytanie o schodzenie wgłąb Kanionu w butach sportowych – jak to oceniasz? Już tłumaczę o co chodzi – mam w swojej “garderobie” porządne buty trekkingowe, ale lecę do Stanów tylko z bagażem podręcznym 8 kg i oznacza to rozważanie co jest najbardziej potrzebne. Buty trekkingowe przydadzą mi się “tylko” do schodzenia wgłąb Kanionu – chcemy dojść do rzeki Kolorado, zanocować i wracać następnego dnia. Do dalszej części podróży nie są mi potrzebne, a że takie buty dużo ważą, to są na liście do odstrzału 😉 Co radzisz? Ostatecznie po prostu w nich polecę…

 65. Spokojnie dasz radę ześć wgłąb kanionu kolorado w butach sportowych. Oczywiście musisz zwracać większą uwagę na to gdzie stawiasz kroki. Szlak jest dobrze utrzymany i założę się, że nie będziesz jedyną osobą która schodzi w przysłowiowych “trampkach”.

 66. Super blog!
  W USA będziemy w ostatnim tygodniu czerwca. Planujemy przejazd z Jackson Hole przez Salt Lake City, by zobaczyć parki i dotrzeć na tym etapie do Vegas. Próbujemy układać trasę i mamy sporo dylematów.
  Ten etap to 4-5 dni. I pytanie jak najlepiej zaplanować podróż?
  Plan A na tą chwilę to 1) Arches -> Canyonlands -> Munument Valley (zachód słońca); 2) MV -> Bryce -> Zion 3) Zion -> Grand Canyon Village 4) Grand Canyon i zjazd wieczorem do Vegas
  Gdzie popełniamy błąd w rysowaniu palcem po mapie? 🙂

 67. Hej,
  Na początku chylę czoła przed ogromem praktycznej wiedzy, którą można u Ciebie znaleźć. Dzięki!

  Planuję trasę, którą będziemy pokonywać pomiędzy 21 lutego a 1 marca. W tej chwili główne punkty orientacyjne wyglądają w ten sposób:

  Las Vegas – Grand Canyon South Rim – Flagstaff – Kingman – Barstow – Palm Springs – Salvation Mountain – San Diego – Los Angeles

  Głowię się obecnie nad tym na jaką pogodę się przygotować. Czy dałbyś radę napisać w kliku słowach czego spodziewać się w punktach orientacyjnych tej trasy w drugiej połowie lutego? Np. w Kanionie, Barstow, Palm Springs, San Diego, LA.

  Z góry ogromne dzięki.

  ps. Wcześniej jesteśmy kilka dni w Dallas jakbyś wspomniał też czego tam się spodziewać pod względem pogody byłoby ekstra:)

 68. Ciężko jest przewidywać pogodę. Szczególnie, kiedy ważna jest ona dla osób wybierających się na wakacje. Mogę jedynie podzielić się swoimi doświadczeniami z tych miejsc:
  – Vegas (w ciągu dnia około 20C wieczorami spadek temp 15-12C)
  – Grand Canyon ( w ciągu dnia może nieco cieplej niż w Vegas. Temperatura może dojść do 25C. Wieczory zimniejsze około 10C a nawet niżej)
  – Flagstaff (tu będzie najzimniej. W ciągu dnia max 10C. Wieczorem może być nawet przymrozek)
  – Kingman (podobnie jak w Grand Canyon)
  – Barstow (w ciągu dnia cieplej około 20C. Wieczory max 10C)
  – Palm Springs (w ciągu dnia około 25C. Wieczory około 15C)
  – San Diego (w ciągu dnia około 25C. Wieczory okło 15-20C)
  W Dallas niestety nie wiem ..odwiedzałem to miejsce na wiosnę i jesienią.

 69. Rewelacja, dziękuję Ci bardzo:) Dla mnie jak na lutowe temperatury to więcej niż dobrze 😀

 70. Witam ,mam pytanie odnośnie zachodów słońca w kanionie.Wybieramy sie w połowie czerwca i jednego dnia chcieliśmy zostać do zachodu słońca.Nocleg mamy w Williams,to tylko około godziny jazdy ale zastanawiamy sie czy droga jest bezpieczna z uwagi na zwierzęta nocą?Jakieś doświadczenia z tą trasą o tej porze,i który punkt będzie znajlepszych ?dzięki Ewa.

 71. Zwierzęta, owszem będą w okolicy trzeba będzie więc zwracać uwagę. Ale nie będzie to aż tak bardzo uciążliwe.
  Najlepsze punkty widokowe w Kanionie Kolorado w czasie zachodu/wschodu słońca:
  Wschód słońca – Mather’s Point
  Zachód słońca – Hopi Point, Yavapai Point

 72. Dzień dobry,
  jaka jest infrastruktura na dnie kanionu? Zamierzamy tam spędzić 2 noce i nie wiem czy dźwigać np. kuchenkę gazową?

 73. Jeśli masz zarezerwowane miejsce na kempingu na dnie kanionu – infrastruktura jest tylko podstawowa czyli jest tylko bieżąca woda i toalety (Bright Angel Campground).Pamiętaj, że potrzebujesz pozwolenie (Backcountry Permit) aby zostać na noc w kanionie. Niezależnie czy jest to kemping czy lokalizacja w innym dowolnym punkcie.
  Niedaleko od Bright Angel Campground znajduje się “schronisko” Phantom Ranch. Można tam kupić nawet zimne piwo! Ceny oczywiście są bardzo wysokie.

 74. Czesc. Czy wynajecie samochodu w Las Vegas i jazda do Wiliams i poZniej z Wiliams do Kanionu jest najlepsza opcja czy mozena spokojnie dojechac autobusami z Vegas i pozniej do Kanionu? Dzieki z gory za podpowiedz

 75. Zdecydowanie polecam jednak samochód. Po drodze jest kilka ciekawych miejscówek w których warto się zatrzymać (Hoover Dam, Kingman, Seligman, Williams) No i tylko nieliczne punkty widokowe na wschodniej części kanionu są dostępne do zwiedzania darmowym autobusem. Właśnie sprawdziłem ceny za przejazd… najtańszy bilet (w jedną stronę) to koszt $53. A za taką kwotę wynajmujesz samochód i jesteś niezależny.
  No proszę …autobus w jedną stronę jedzie “tylko” 7h 36 min. To jakaś porażka….samochodem dojedziesz za około 4h.

 76. Cześć
  Czy jest możliwość spać na dziko na south rim? najchętniej gdzieś w okolicach Navajo point ale nie bardzo mogę to zlokalizować na tych area maps – żeby wiedzieć jaki obszar ewentualnie wpisać w permity. Z góry dziękuję za podpowiedź.

 77. W Parkach Narodowych możesz spać TYLKO w wyznaczonych miejscach. Poza parkami – jak najbardziej możesz się rozbić na dziko. Poza parkiem to tylko 30 min jazdy od Grand Canyon National Park.
  Wstajesz rano o 4:00. 30 min dojazdu do parkingu. Bierzesz plecak i masz cały dzień przed sobą aby zejść do rzeki Colorado i wrócić na górę. Polecam takie rozwiązanie! Jeśli masz oczywiście odpowiednią kondycję.

 78. chcę pojechać z Bryce Canion do Capitol Reef drogą nr 12, Czy jest ciekawa, trudna, czy lepiej pojechać drogą 22>62>24 ?

 79. Hej, blog rewelacja – ale porady w komentarzach to już mistrzostwo.
  mam dylemat:
  lądujemy w Las Vegas w czw. 26.04 o 7pm (z PDX) – chcemy zwiedzić go jeszcze wieczorem i
  w piątek rano udać się do GC (south rim) zobaczyć co sie da (główny punkt programu),aby wieczorem znaleźć się no własnie 🙂 – podróż musimy zakończyć w LA w niedziele i o 23pm wylatujemy z powrotem do PDX (samochód weźmiemy w LV a oddamy w LA)
  jak zagospodarować te dwa dni – bo mam wrażenie ze death valley, sequoia park, LA i inne się nie da.
  Jakieś propozycje 🙂

 80. Najlepsze logistyczne rozwiązanie to wyjazd w piątek rano do Death Valley, zwiedzanie i przejazd do miejscowości Kingman na nocleg. Pewnie dotrzecie do Kingman już wieczorem. W sobotę raniutko o 6 wyjedziecie z Kingman przez Route 66 dojedziecie do Grand Canyon South Rim. Zwiedzanie (szybkie – około 4h) i przejazd w kierunku Joshua Tree (około 6h) tak aby zobaczyć jeszcze zachód słońca w Joshua Tree. Wiem, że będzie ciężko ale trasa jest do zrobienia.
  W niedzielę z Joshua Tree do LA macie tylko 2h jazdy. Zdążycie do wylotu jeszcze zobaczyć kilka miejsc.
  Proszę przygotować sobie wiadro kawy na drogę.

 81. ponieważ tydzień wcześniej jesteśmy w San Francisco i znalazłem tam miejsce do oglądania sekwoi to Twój plan wygląda najbardziej słuszny 🙂 jest nas dwóch kierowców tak wiec z kawą damy rade 🙂 dziękuję … czy w Joshua Tree jakieś konkretne miejsce – tu każdy park jest wielkości województwa 🙂 tak samo w Death Valley 🙂

 82. W Joshua Tree najbardziej “widowiskowa” jest północna część. Wystarczy więc, że wjedziecie od miejscowości Twentynine Palms i cały czas jadąc drogą Park Blvd wyjedziecie w miejscowości Joshua Tree. Sam przejazd to około 30min max. Wypada jednak coś zobaczyć. Znaki rozpoznawcze, ze jest coś ciekawego to zaparkowane przy ulicy samochody. To najlepszy przewodnik 🙂

 83. I tak zrobimy. Zdecydowaliśmy się odpuścić Death Valley na rzecz lower antelope canyon.
  Chcemy w piątek rano podjechać do hoover dam a później północną stroną na 16.00 dojechac do lower antelope canyon. piątek skończyć gdzieś na tanim noclegu ??? Aby w sobotę rano mieć blisko do Grand Canyon i dać sobie dla niego czas – może ze świtem następnie Seligman – Joshua Tree i skończyć dzień na północ od LA aby od rana do LA zawitać i zwiedzić Venice / Beverly / Holywood i skończyć o 21 na lotnisku w LA … jakieś poprawki z Twojej strony 🙂 ??

 84. Ceny noclegów w okolicach Antelope Canyon (miejscowość Page) są w sezonie kosmiczne. Spróbujcie coś znaleźć w Tuba City lub Cameron (to już blisko Kanionu Kolorado).
  Zwiedzanie kanionu 4h na szybko powinno wystarczyć. Później proponuję przemieścić się w kierunku Seligman/Kingman i tam zostać na noc. Plus to tańsze noclegi. A następnego dnia skoro świt Joshua Tree i LA.

 85. Hej
  Chciałem podziękować za podpowiedzi skończyliśmy na route66 Great Kanion i Joshua Tree park
  W LA spędziliśmy mniej czasu niż zakładaliśmy ale to chyba dobrze bo tylko Venice Beach jest tam godna uwagi. Podziękowanie jest raz !!

 86. Super….fajnie że zrobiliście Joshua Tree + Route 66. To bardzo unikalne miejsca. W Los Angeles jak samo widzieliście …słabo.
  Zdecydowanie lepiej zostać nad oceanem niż pchać się w kierunku centrum.

 87. Cześć! Twoja strona bardzo pomogła mi w planowaniu mojej wycieczki! Mam kilka dodatkowych pytań. Ile mniej więcej zajmuje zwiedzenie wszystkich punktów widokowych, które są dostępne przy przejazdach autobusem i jakie to punkty?
  Czy jest jakaś trasa gdzie można zejść chociaż kawałek w głąb kanionu ale nie potrwa to dłużej łącznie z powrotem 2 h?
  Czy pójście o 6 rano z Mather Campground do Mather Point na wschód słońca na pieszo jest bezpieczne?
  Z góry dzięki za odpowiedź 🙂

 88. Zwiedzanie Kanionu Kolorado to bardzo względne pojęcie. Niektórym wystarczy pół dnia (czyli podjazd pod punkt widokowy, chwila zachwytu, fotka i dalej w drogę). Bo tak na prawdę wszystkie punkty widokowe znajdujące się na krawędzi są najzwyklejszymi “punktami widokowymi”. Tylko niecałe 3% osób odwiedzających kanion schodzi poniżej krawędzi. Na tak zwane “szybkie zwiedzanie” punktów do których można dojechać autobusem możesz przeznaczyć około 4-5 godzin. Akurat w 2018 roku planowanych jest sporo remontów na drogach dojazdowych więc pewnie będą korki.
  Polecam zejście do pierwszego z punktów widokowych o nazwie Ooh-Aah Point. Zejście szlakiem South Kaibab Trail. Do tego miejsca podjeżdża autobus (linia pomarańczowa). Zejście + wyjście to jakieś 2h
  Tutaj opisuję zejście do Kanionu Kolorado – w pierwszej części znajdziesz opis dojścia do Ooh-Aah Point https://interameryka.com/2010/03/wielki-kanion-kolorado/
  Poruszanie się rano czy w nocy po terenie kanionu jest bezpieczne. Czasem tylko można trafić na sympatyczne zwierzaki (więc proszę się nie wystraszyć).

 89. Witaj! Dzieki za wiele użytecznych informacji. Pytanko co byś polecił w naszej sytuacji – startujemy z Denver koło południa w piątek i lot powrotny z vegas mamy w poniedziałek popoludniu, tak wiec okolo 3 dni na kanion i to co ciekawego po drodze, no właśnie co ciekawego jest do zobaczenia po drodze gdy jedzie sie z Denver? Chcialbybm jakos sensownie zaplanowac noclegi i atrakcje na trasie, oczywiscie glownym celem pozostaje kanion, za wszelkie podpowiedzi bedziemy wdzieczni. Pozdro!

 90. Bardzo cenię sobie Pańskie informacje na temat wypraw.
  Często z nich korzystam, nawet,kiedy jestem już w drodze. Dziękuję. Krystyna NJ

 91. Mieszkamy u znajomych w Henderson obok Las Vegas i planujemy wyjazd do Grand Kanion 2. 10.2018r. na 2 dni (nocleg na Mather Campground), ale musimy zabrac ze soba psa. Jakie problemy mozemy miec z tego powodu? Pozdrawiam

 92. Na kempingu Mather Campground dozwolone jest przebywanie z psami. Muszą jednak być one cały czas na smyczy w obrębie miejsca gdzie będziecie mieć zaparkowany samochód. Smycz nie może być dłuższa niż 1.7 m (wg przepisów) obowiązujących na tym kempingu.

 93. Dziekuje za szybka odpowiedz. Nie odzywalem sie od razu bo ciagle jestem zajety. Musze przyznac ze Interameryka jest moja baza praktycznych wiadomosci o USA. Jeszcze poltora miesiaca bedziemy tutaj i mamy co zwiedzac. Poniewaz jestesmy blisko Las Vegas to bardzo systematycznie je poznajemy. Oczywiscie podstawowym parkingiem jest parking przy Treasure Island- zgodnie z Twoja rada. Teraz zabieram sie za planowanie wyjazdu do Los Angeles pod koniec pazdziernika i na pewno bede jeszcze potrzebowal nie raz pomocy. Pozdrawiam

 94. Siema!!Jestem bartek -robie 66 na moto 😉 super ze dzielisz sie swoja wiedza!!! Czytam i czytam prawie wszystkie posty sa od strony LV ..ja jade od Chciago wlasnie jestem w Holbrock chcialbym jak “najbardziej na maxa ” zaliczyc GC jestem na “”on budget” wiec namiocik i free camps jak najbardzie -jedyne co to czy moge bezpiecznie zostawic moto jesli wedrowka dluzsza -jak poradzisz zwiedzanie Wielkiego ?? Za wszelkie wskazowki rady wielkie dzieki!!! siewcasnow 😉

 95. Hej. Jeśli jedziesz od Chicago to zdecydowanie polecam wjazd do Grand Canyon od miejscowości Cameron. Wjedziesz lokalną drogą nr 64 od strony zachodniej. Po drodze będą kramy Indian z ich przepięknymi wyrobami i …wypatruj co najmniej dwóch punktów gdzie możesz zjechać z drogi i podejść po Kanion Kolorado! TAK! Kanion Kolorado jeszcze ciągnie się w tym miejscu. Jest dużo mniejszy ale przepiękny. Jak wjedziesz do samego parku Grand Canyon to już według mapy którą dostaniesz przy wjeździe. Czyli zaczynasz od Desert View Watchtower i poźniej wszystkie punkty widokowe wzdłuż krawędzi. Jak dotrzesz do Visitor Center wskakuj w autobus (darmowy) i zwiedzasz zachodnią część (do Hermit’s Rest). Jak będziesz miał wolne dwie godziny to koniecznie zejście do pierwszego punktu widokowego Ooh-Aah Point (około 2h w obie strony). Dojazd autobusem do punktu South Kaibab Trailhead i tam zaczyna się szlak. Widoki za milion dolarów. Zobacz mój filmek na YouTube z Kanionu Kolorado (są dwie części). Wjeżdżam też od wschodu drogą nr 64.

 96. Po pierwsze – bardzo fajny przewodnik – gratuluję. Jestem totalnym nowicjuszem jeśli chodzi o USA. Będę miał do dyspozycji 6-7 dni na zachodnie wybrzeże. Wylot mam w lipcu z Nowego Jorku i myślałem, aby lecieć do Las Vegas i stamtąd zacząć zwiedzanie (razem z żoną i dwójką dzieci). Planowałem oczywiście Grand Canyon (bo to moje marzenie z dzieciństwa), Hoover Dam, Death Valley i myślałem nad LA i Universal Studios Hollywood. Czy myślisz, że można to w tak krótkim okresie ogarnąć? Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie. Serdecznie pozdrawiam 🙂

 97. Przylot do Vegas z NY to bardzo dobra decyzja. Trochę będzie trzeba narzucić mocną dyscyplinę zwiedzania aby zobaczyć wszystko i nie gonić za dużo. Polecam zaczynać zwiedzanie najpóźniej o 8 rano. O tej godzinie już powinniście być w drodze do kolejnych atrakcji.
  Death Valley – 1 pełny dzień. Vegas + okolice kolejne dwa pełne dni. Aby dojechać do Grand Canyon i zwiedzić całość bez pośpiechu polecam wyjechać z Vegas o 6 rano. Po zwiedzaniu kanionu nocleg w miejscowości Williams. Następnego dnia znów start rano i przez Route 66, Kingman, Oatman dojechać musicie do Los Angeles.
  Samo miasto …szału nie ma więc pół dnia i uciekajcie w stronę oceanu. Universal – cały dzień koniecznie.

 98. Mnóstwo fantastycznych rad i wskazówek! Dziękuję:)
  Wybieram się do Arizony na początku kwietnia, czy o tej porze można zejść w głąb Canionu?
  A przy okazji, czy szlaki są wystarczająco oznaczone czy konieczna jest mapa,przewodnik?
  Czy dysponując wypożyczonym samochodem lepiej korzystać z niego czy z bezpłatnego autobusu przy zwiedzaniu południowej krawędzi a może lepiej iść pieszo.Jaka opcja jest najlepsza?

 99. Początek kwietnia to niestety jeszcze czapy śniegu (i co najgorsze oblodzone szlaki) w kanionie. Zwłaszcza północne odcinki szlaków będą miały sporo tych utrudnień. Nie są to jednak miejsca nie do pokonania. Trzeba tylko bardzo uważać aby się nie poślizgnąć. Wszystko jednak zależy od pogody. Na pewno im niżej będziecie schodzić tym będzie cieplej. Na przykład na krawędzi może być rano 10C a na dnie kanionu nawet 17-20C. Proszę więc ubrać się “na cebulę”.
  Najlepszą opcją jest pozostawienie samochodu na parkingu przy Visitors Center i dojazd do początku South Kaibnab Trail autobusem linii pomarańczowej (orange). Po powrocie na górę (szlak Bright Angel) wsiadasz z powrotem do darmowego autobusu niebieskiej linii (blue) i dojeżdżasz do Visitor Center.
  Tutaj znajduje się opis mojego zejścia: https://www.interameryka.com/2010/03/wielki-kanion-kolorado/

 100. Witam ! gratuluje swietnego bloga, chcialbym zapytac o opcje przejazdu z LV do Phoenix przez Wielki Kanion, jak rozumiem zatankowanie mniej wiecej w polowie trasy nie powinno sprawic problemu, a jak wyglada sprawa z zasiegiem dla telefonow, obecnością policji i mozliwoscia wezwania pomocy drogowej w przypadku ewentualnych problemow z samochodem gdzies pomiędzy ? czy na tej trasie są odcinki totalnego pustkowia gdzie mozna zostac “uziemionym” ? z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

 101. Jeśli będziesz się poruszał cały czas wzdłuż głównych dróg nie będzie problemów ani ze stacją benzynową ani z zasięgiem telefonów. Pustkowia zaczynają się gdzieś dalej, na bocznych drogach lokalnych. Na głównych ciągach komunikacyjnych (nawet tych prowadzących przez pustynię) ruch jest naprawdę spory. Na patrole policji radzę bardziej uważać i nie przekraczać prędkości szczególnie w okolicach miast/miasteczek.
  Polecam zjechać w okolicach miasteczka Kingman na słynną Route 66. Co prawda to tylko niewiele ponad godzinę jazdy ale klimaty świetne!
  Opis miasteczka Seligman przy Route 66 (będzie na trasie przejazdu) https://www.interameryka.com/2018/01/route-66-seligman-w-arizonie/

 102. Mam plan aby a jeden dzień jadąc z LV zrobić wielki kanion południowe zbocze i dolinę monumentów oraz na późny wieczór wrzucić do LV. Czy to realne

 103. Połączenie Vegas z Kanionem Kolorado jest realne. Dodanie do tego Doliny Monumentów niestety nie. Sam przejazd z Vegas do kanionu + powrót do 8 godzin jady non stop. Trzeba do tego dodać zwiedzanie (minimum 4 h nad Kanionem Kolorado). Już lepiej dodać do planu zwiedzania Route 66 której bardzo ciekawy odcinek znajduje się na trasie z Vegas do kanionu.

 104. Hej

  czy czerwiec / lipiec jest sens jechac do kanionu? Planuję trekingi. Czy temperatury zbyt wysokie i lepiej celowac we wrzesiec / październik?

 105. Temperatury wewnątrz w miesiącach od maja do września dochodzą nawet do 40C. Nie jest to jednak przeszkodą dla osób które mają odpowiedni trening aby zejść i wyjść tego samego dnia. Jeśli uważasz, że jesteś na tyle sprawny aby w tak wysokiej temperaturze wybrać się na treking – nie widzę problemu.
  Jak sam zobaczysz..będą ludzie na szlakach.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię