Halloween w USA

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Gdy w Polsce w skupieniu  i zadumie obchodzimy dzień Wszystkich Świętych, w Stanach Zjednoczonych nadchodzi Halloween. Czas zabaw, panowania upiorów, strachów i niesamowitych zdarzeń.

Niesamowite, groźnie i pomysłowe dekoracje amerykańskich domów w Halloween – Święto Duchów czasami przypominają doskonałe dekoracje teatralne. Amerykanie potrafią wydać nawet kilkaset dolarów tylko po to aby ich dom wyróżniał się wśród sąsiedztwa

Kiedy jest Halloween?
Tak wyglądają domu kiedy nadchodzi Halloween.

Kiedy jest Halloween?

Halloween obchodzony jest zawsze 31 października


Ostatniego dnia października (wtedy obchodzony jest Halloween) gdy zapada wieczór domy, ogrody i garaże przybrane już kilka tygodni wcześniej wymyślnymi straszydłami zaczynają powoli budzić się do życia. W  każdym amerykańskim oknie rozbłyskuje żółtawą poświatą ogromna czerwona dynia.

Na drzwiami wiszą szkielety ludzkie, trupie czaszki, a przed domami na starannie wypielęgnowanych i przystrzyżonych trawnikach pojawiają się trumny.
Okna, drzwi, drzewa i krzewy oblekane są jakaś dziwna pajęczyna. Na dachach pojawiają się gigantycznych rozmiarów pająki, a tuż obok nich wyrastają potężne szczury, napuszone sowy oraz dziwne, szczekające łańcuchami straszydła.

Wszystko to ma odstraszać czarownice i złe moce od domów.

Halloween obchodzony jest 31 października
Halloween w USA to przedziwne dekoracje dookoła domów

Halloween w Ameryce kultywowany jest bardzo radośnie i wręcz teatralnie. Każdego roku chmary przebierańców wędrują po ulicach amerykańskich metropolii i małych miasteczek.

Dekoracje na Halloween w USA
Gigantyczne dekoracje w domach na Halloween !

Zarówno dzieci jak i dorośli przyodziewają pokraczne i dziwaczne odzienie. Częstymi postaciami przebierańców są nie tylko występujące w bajkach czarne charaktery, diabły czy czarownice. Można spotkać kilkuletnich chłopców a także dorosłe osoby  przebranych za superbohaterów z filmów i seriali takich jak Batman, Kapitan Ameryka, Spider Man czy Iron Man.


W Halloween późnym popołudniem przebrane dzieciaki w towarzystwie rodziców wędrują od domu do domu, prosząc o słodycze. Stukając do drzwi wykrzykują zawsze słynne “Treat or trick”, czyli “Poczęstunek lub psota”. Otrzymują za to słodkości a nawet drobne prezenty.

Halloween w USA - przebrania
Grupki amerykańskich dzieciaków w przebraniach

Ale na tym nie koniec. Tego dnia oraz w najbliższy, następujący po Halloween weekend szaleje również młodzież oraz dorośli. Urządzane są przeróżne spotkania towarzyskie, pełne niesamowitych , wesołych zdarzeń emocji. Głównie są to zloty seksownie ubranych czarownic czy bale wampirów na których zamiast krwi przeważnie leje się tego dnia Bloody Mary.

Halloween w USA – sklepy z kostiumami i dekoracjami domów.

Co roku na miesiąc przed Świętem Duchów pojawiają się jak grzyby po deszczu niezliczone ilości sklepów oferujących wyłącznie stroje i dekoracje na Halloween. I nie są to bynajmniej jakieś małe stoiska czy sklepiki przy centrach handlowych. W większości to ogromne powierzchnie handlowe skrupulatnie podzielone na sekcje i działy w których można kupić profesjonalny sprzęt do straszenia dzieci i sąsiadów

Począwszy od gigantycznych dmuchanych strachów które można postawić przed domem (a które osiągają wysokość do 5 metrów), przez upiory, wiedźmy, trumny, gigantyczne pająki i wilkołaki, które wyją i warczą na przechodzące osoby.

Halloween w USA - dekoracje domów
Gigantyczne dekoracje przed jednym z domów

Przebojem w ostatnim roku stały się specjalne projektory oświetlające trupio-bladym światłem amerykańskie posesje. Emitujące trójwymiarowy obraz lampy LED potrafią nagle zmienić białą fasadę domu w mury starego zamczyska lub w ruchome wijące się ze wstrętem węże i pająki wypełzające z pękniętych wnętrzności domów.

Handel strachami w Halloween kwitnie i rozwija się z roku na rok. Zmienia się również “upiorna moda”. Powoli przemijają tradycyjne nieruchome kościotrupy i szkielety zwierząt którymi można udekorować przydomowy ogródek.
Ich miejsce zajmują doskonałej jakości naturalnej wielkości podstacje, które potrafią nie tylko przemieszczać się kilka lub kilkanaście centymetrów ale również reagują na zbliżające się osoby.

Poniżej materiał video nagrany w jednym ze sklepów z kostiumami i dekoracjami

Im bliżej do Święta Duchów, tym bardziej w powietrzu daje się wyczuć atmosferę zbliżającego się szaleństwa Halloween. W autobusach można spotkać sympatyczne wiedźmy rozmawiające przez komórki, na stacjach benzynowych obsługa straszy dystrybutorami które wydają z siebie złowieszczy a w sklepach tuż obok kas pojawiają się dziwne postacie w meksykańskich maskach śmierci.

Halloween-USA-Maska i dekoracje

Właśnie wczoraj (na 3 dni przez “świętem”) gdy wracałem z supermarketu przemknęła obok mnie na sygnale wierna kopia samochodu z filmu “Łowcy Duchów – Ghostbusters”. Trudno się dziwić , łowcy teraz są na pewno bardzo zajęci – czas temu sprzyja i zewsząd otaczają nas jakieś strachy i upiory.

Zapraszam do obejrzenia filmów z mojego kanału YouTube przedstawiającego przechadzkę po amerykańskim osiedlu w dniu Halloween (31 października)

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

California – Big Sur: Przejazd do Bigxby Bridge

Zapraszam na wspólny przejazd częścią "kalifornijskiej jedynki", której główną atrakcją na tym odcinku będzie punkt widokowy na słynny...

Warto zobaczyć w Chicago. Vlog część 1.

Co warto zobaczyć w Chicago gdy macie do dyspozycji tylko kilka godzin? Jakie miejsca w centrum miasta koniecznie...

Venice Beach Vlog

Venice Beach w Kalifornii urosło już do rangi kultowego miasteczka, którego najbardziej znany fragment - Venice Ocean Front...

Planowanie podróży po USA – grupa na Facebook

Planowanie podróży po Stanach Zjednoczonych nie jest wcale takie łatwe jak się wydaje. Piszę te słowa bazując na swoich...