Zwiedzamy Park Yellowstone: Co zobaczyć -dzień drugi (Plan i Mapa)

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Naszą podróż rozpoczęliśmy wjeżdżając do Yellowstone od strony wschodniej.
Dziś znajdujemy się w miejscowości Gardiner na północnym końcu Parku Yellowstone. Przed nami około 130 mil wzdłuż trasy North oraz South Yellowstone Grand Loop Road.

Zwiedzamy Park Narodowy Yellowstone w USA. Rozpoczynamy drugi dzień podróży. Sprawdzicie co warto zobaczyć w tej części Yellowstone!

[toc]

Plan zwiedzania Yellowstone (dzień drugi)

Trasa: około 130 km | Czas zwiedzania + przejazdy: około 9-10 godzin.

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku Mammoth Hot Springs. To unikalne miejsce można zwiedzać przez kilka godzin wciąż odwykając nowe perełki. My zaliczamy jednak tylko najciekawsze miejsca.  Zatrzymujemy się na pierwszym, wciąż pustym parkingu i ruszamy w kierunku dobrze widocznych na horyzoncie tarasów wapiennych.

Mammoth Hot Springs.

Zwiedzamy Park Yellowstone -
Formacja Liberty Cap – pierwsza atrakcja przy Mammoth Hot Springs

Szybko mijamy formację Liberty Cap powstałą w wyniku znajdującego się tutaj niegdyś gorącego źródła, które wyrzucało przez setki tysięcy lat mieszankę wody, kalcytu i argonitu.
Te właśnie minerały składają się na trawertyn, główny budulec przepięknych tarasów Mammoth Hot Springs.


Przyciągają nas znajdujące się nieco dalej kolorowe Pallete Springs, Minerva oraz Jupiter Terraces. Bakterie, minerały i kwaśne wyziewy z wnętrza skorupy ziemskiej wciąż budują tutaj przepiękne tarasy trawertynowe. Dodatkowo nad całym terenem unosi się delikatna mgiełka dodając temu miejscu nieco magii.

Park Yellowstone - zwiedzanie
Kolorowa Palette Spring
Kolorowe kaskady w Yellowstone
Kolorowe kaskady….

Lower Terrace Boardwalk

To pierwszy z dwóch poziomów specjalnych kładek wybudowanych dla turystów. Po nich  poruszamy się dookoła formacji trawertynowych. jest ładnie i kolorowo. Jestem ciekaw czym zaskoczy nas Yellowstone na drugim, wyższym poziomie.

Yellowstone - kolory w parku
Wciąż podziwiamy formacje dostępne z dolnego poziomu Lower Terrace

Docieramy do ostatniego miejsca które obraliśmy sobie za cel zwiedzania na tym poziomie. To bielutkie jak śnieg Minerva Terrace kontrastujące ze spływającą złoto-żółtawą strugą jakiejś mieszanki chemicznej. Kilka fotek, wracamy do samochodu szybko przenosimy się na chwilę na górny poziom do Main Terrace Overlook.

Kolorowe skały Yellowstone
Minerva Terrace

Upper Terrace.

Tutaj zwiedzamy już po amerykański czyli docieramy samochodem wprost do parkingów przy punktach widokowych. Można oczywiście również dojść do Upper Terrace na piechotkę używając drewnianych pomostów które łączą dolny i górny poziom. Mamy jednak mało czasu więc opcja samochodowa jest praktyczniejsza.
Upper Terrace można objechać jednokierunkową drogą o nazwie Upper Terrace Loop, która tworzy 1.5 milową pętlę z przystankami w najciekawszych miejscach.

Zaczynamy i kończymy na Angel Terrace, który leży zaraz przy wjeździe na pętlę. To wyjątkowe miejsce! Obumarłe drzewa wyśmienicie kontrastują z błękitem nieba oraz białymi formacjami trawertynów w tle. Wygląda to wszystko jak przedsionek piekła.

Zwiedzamy Yellowstone
Angels Terrace – arcyciekawe miejsce do zdjęć!

Main Terrace Overlook

Ładny punkt widokowy na okolicę (widać w dole miasteczko Mammoth Hot Springs i czerwone dachy Fort Yellowstone). Na zdjęciu widać też drewnianą kładkę, którą można dojść na niższy poziom (Lower Terrace).

Yellowstone-punkt-widokowy
Main Terrace Overlook

Canary Spring
Będąc na w punkcie widokowym Main Terrace Overlook polecam cofnąć się nieco w dojść do bardzo ładnie uformowanego tarasu o nazwie Canary Spring. To kolejne bardzo kolorowe i bardzo fotogeniczne miejsce. Wyglądem przypomina zastygły wodospad zrobiony z lodów waniliowych.
Zwiedzamy Park Yellowstone w USA

Orange Spring Mound.
Kolorowy przystanek na drodze. Ładna skałka która wyrosła sobie pośród zieleni. To chyba najbardziej kolorowe miejsce na górnym poziomie. Formacja pokryta jest pomarańczowymi bakteriami (cyjanobakterie) reagującymi zabarwieniem na zmiany temperatury. Białe osady to wyschnięta już krzemionka z której powstała formacja natomiast brązowawe i rude kolory to miejsca gdzie krzemionka jest wciąż aktywna (czyli zasilana przez wody termalne).

Orange-Spring-Mound-Yellowstone
Orange Spring Mound

Mammoth Hot Springs to do tej pory zdecydowanie najbardziej kolorowa część w Parku Yellowstone. Istny raj dla fotografów. W zależności od warunków atmosferycznych kolory stają się bardziej lub mniej intensywne. Najlepszą porą aby odwiedzić to miejsce są zdecydowanie godziny popołudniowe, wówczas formacje Mammoth Hot Springs są idealnie oświetlone przez słońce.

Ruszamy w kierunku południowej części Yellowstone National Park. Tutaj czekają na nas kolorowe źródełka i gejzery – to z czego słynie Yellowstone. Zachodnia część drogi Grand Loop Road zaprowadzi nas wprost do Norris Geyser Basin. 50 minut jazdy po górzystym terenie daje nam do zrozumienia dlaczego ta część parku otwierana jest najpóźniej dla ruchu turystycznego. Odśnieżanie w takich trudnych warunkach terenowych nie jest zapewne łatwe.
I tutaj od razu informacja dla czytelników. Jeśli wybieracie się do Yellowstone wczesną wiosną to sprawdzajcie daty otwarcia dróg wewnątrz Yellowstone!

Norris Geyser Basin

Norris Geyser Basin w Yellowstone
Panorama na Norris Geyser Basin w Parku Yellowstone

Norris Geyser Basin to najbardziej geologicznie aktywna część Yellowstone. Tutaj cały czas coś bulgocze, syczy i wybucha. Cały teren położony jest tylko 7 km od gigantycznej komory magmowej wypływającej z superwulkanu nad którym leży Yellowstone. Naukowcy zmierzyli temperaturę pod jego powierzchnią i na głębokości 330 m wynosi ona 237 °C!
Co roku Norrys Geyser Basin podnosi się o kilkanaście centymetrów i co roku pojawiają się tutaj nowe gejzery, fumarole i inne geoaktwne formacje. Wielu naukowców twierdzi, że właśnie to miejsce wybuchnie jako pierwsze!

Porcelain Basin

To pierwsza (i ładniejsza) z dwóch części na które podzielony jest Norris Geyser Basin. Tutaj poruszamy się znów po drewnianych pomostach które nie są tak łatwe do nawigacji jak te w Mammoth Hot Springs. Wiele z nich jest nierównych i powyginanych – co świadczy o ich nieustannym przemieszczaniu się wraz z ruchami terenu.
Kolory w Porcelain Basin są bardzo intensywne. Rude, pomarańczowe, rdzawe, zielone i białe. Jeśli dodamy do tego błękit nieba nad głowami to jest się czym zachwycić.

Zwiedzamy Yellowstone - Norris geyser Basin
Zwiedzając Norris Geyser Basin spacerujemy wśród kolorowych źródełek (Pools)

Kolorowe źródełka szmaragdowej wody na które warto zwrócić uwagę to: Scummy Pool, Blue Geyser oraz Colloidal Pool. Również warto zatrzymać się przy Whirligig Geyser z charakterystycznymi zielonkawymi koloniami ciepłolubnych bakterii. Znajdują się one blisko ścieżki i można zrobić tutaj ładne zdjęcia.

Whirligig Geyser-w-Yellowstone
Zielone bakterie upodobały sobie Whirligig Geyser
Whirligig Geyser w parku Yellowstone
I jeszcze panorama na Norris Geyser Basin spod Whirligig Geyser

Końcówka pętli Porcelain Basin to grupa kolorowych jeziorek o nazwie Crackling Lake

crackling-lake w Yellowstone
Crackling Lake

Black Basin

Ruszamy do północnej Norris Geyser Basin o nazwie Black Basin. Mamy tutaj zaplanowanie tylko 40 minut więc zwiedzamy i zatrzymujemy się tylko przy najciekawszych miejscach.
Na początek klasyka czyli Emerald Spring, szmaragdowe jeziorko w którym przepięknie odbija się niebo. Taki odcień wody zachęca do kąpieli, ale co zrobić jeśli woda ma tutaj prawie 70°C.

Zwiedzamy Yellowstone- Emerald Spring
Emerald Spring – klasyka Yellowstone

Steamboat Geyser to punkt obowiązkowy zwiedzania Norris Basin Geyser. Aktualnie jest on najwyżej strzelającym gejzerem nie tylko w Yellowstone ale i na świecie! Kiedy wybuchnie? Tego nie jest w stanie nikt przewidzieć. Może pozostawać w stanie uśpienia przez 30 lat zanim wystrzeli na wysokość ponad 120 metrów! Co pewien czas daje znać o sobie wypluwając niewielkie erupcje na wysokość do 15 metrów.

Steamboat Geyser - w Yellowstone
Steamboat Geyser to erupcje na 120 metrów!
Steabmoat geyser - największy gejzer świata
Najwyższy gejzer świata to Steamboat w Yellowstone

Szybko żegnamy kolorowe i wybuchowe Norriss Geyser Basin i pomimo, że zostało nam tutaj sporo do zwiedzenia obieramy kierunek na kolejna atrakcję Parku Narodowego Yellowstone. Będzie to Lower Geyser Basin. Dzieli nas od niego około 45 minut jazdy.

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
5 komentarze

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Park Narodowy Yellowstone zwiedzanie (2023)

Witamy w Yellowstone! W pierwszym, a zarazem najstarszym Parku Narodowym na świecie. W 1978 roku Park Yellowstone został...

Las Vegas, Nevada

Dotarliśmy do Las Vegas. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tej światowej stolicy rozrywki, która przez lata budowało swą...

Przejazd i zwiedzanie Doliny Śmierci na trasie Kalifornia – Vegas

Przed nami Dolina Śmierci. Wjeżdżamy do tego miejsca wprost z chłodnej Kalifornii. Różnice temperatur w ciągu zaledwie czterogodzinnego...

Kalifornia: San Diego i okolice.

Kontynuujemy naszą podróż po Kalifornii. Dziś krótkie podsumowanie wizyty w południowej części tego stanu. Zapraszamy więc na wspólne...